Jaarlijks toneelduel van W.K.A. IE WE WOENSDAG 26 OCTOBER 1855 DE LEIDSE COURANT 't Literaire deel van Elseviers Repertorium Schreven wij bij de publicatie van het eerste deel van Elseviers 3-delig Repertorium reedsdat deze uitge versmaatschappij met deze uitgave baanbrekend werk verricht, de ver schijning van het 2e deel heeft deze stelling niet gelogenstraft, doch op overtuigende wijze bevestigd. Het Repertorium heeft de gehele basiswetenschap vervat in het middelbaar- en voorbereidend hoger onderwijs in 3 delen bijeengebun- deld. Het eerste deel is gewijd aan de exacte wetenschappen en het tweede deel behandelt de cultuur. Dit 2e deel nu, dat enkele weken geleden verschenen is, toont aan, dat het Repertorium verder reikt, dan de aankondiging zou doen vermoeden want de behandeling van de cultuur gaat bij sommige onderwerpen ver boven het „middelbare" peil uit. Het aantrekkelijke van dit Reperto rium is, dat het bij ieder onderwerp met de onderste trede begint. Welis waar maakt het grote stappen, zodat de volslagen leek moeilijk het tempo zal kunnen bijhouden, maar wanneer men enigermate met de behandelde stof op de hoogte is, vindt men ver bluffend duidelijke en gemakkelijk hanteerbare overzichten, die zo ge rangschikt zijn, dat men in een mini mum van tijd een maximum aan na slagwerk kan verrichten. tpstxeii££s-iBeot}euiuie.i3 uaa B^ overzicht van de 4 moderne talen Nederlands, Frans, Duits, Engels en de twee klassieke Grieks en La tijn (ook Homerisch Grieks is opge nomen) volgt een prettig geschreven overzicht van de litteraire geschiede nis en de litteratuur van deze talen; voor de moderne talen reikt dit over zicht tot na 1950 Niet alleen is een opsomming gege ven van schrijvers en titels, gerang schikt naar tijdvak en genre, maar te vens is een korte waardering voor de meesten opgenomen, benevens een korte inhoud van hun belangrijkste werken. De afdelingen beeldende kunst en muziek zoals alle afdelingen met bekende en minder algemene illus traties verlucht volgt een bijzonder boeiend hoofdstuk, de godsdienst, dat zeer breed van opzet is. De deskundigheid en objectiviteit, waarmede dit hoofdstuk lopende van de primitieve godsdiensten via de Egyptisch-Babylonisch, de ere diensten der klassieken, Germanen en Kelten, naar de levende godsdiensten behandeld is, mag zeer opvallend genoemd worden. Eenzelfde compli ment geldt voor de daarop volgende inleiding tot de filosofie, die vakkun dig, overzichtelijk en prettig geschre ven gebracht is. Sluitend met eep inleiding tot de psychologie, is dit boekwerk tot een kostbaar en practisch gebruiksvoor werp geworden, dat niet slechts een benijdenswaardig _bezit is voor de scholier om hem aan overzichtelijks examenschema's te helpen, maar dat tevens weinig rust zal vinden in de boekenkast van ieder, wiens interes sen op een breed vlak liggen en die vervaagde begrippen tot nieuw leven wil brengen. De lijst van medewerkenden wordt gevormd door: dr B. v. d. Berg en dr R. F. Lissens (Ned.); dr C. G. Baard man en Lie. V. Coopmans (Frans); dr dr G. G. v. d. Andel (Duits); dr A. M. A. Bogaerts (Engels) dr M. A. Schwartz (Klassieken); mej. R. Kolt- hoff (muziek); J. Elffers en prof. dr V. Denis (beeldende kunst); dr J. Melkman (Joodse godsdienst); prof. A. J. M. Kerssemakers (R.K. gods dienst); C. A. Bouman (Oosterse ker ken); dr G. Lindyer (Protestantisme) dr O. Noordenbos (klassieke en mo derne filosofie en godsdiensten); prof. dr I. J. M. v. d. Berg (Middeleeuwse filosofie); mr A. L. G. Knook (psy chologie). Algehele redactie: W. van Zeytveld. Ivik verloor zijn vader, door Pipaluk Freuchen. Uitg. Lannoo, Tielt/Den Haag. In dit boek van de Jeugdboekerij „Bonte Wereld" maken we kennis met een werk van een vrouw, die in Groenland werd geboren en de eer ste jaren van haar jeugd temidden van de Eskimo's doorbracht. Haar vader is de beroemde Deense pool reiziger Peter Freuchen; haar moe der is een Groenlandse. Pipaluk Freuchen werd niet thuis of in een kliniek geboren, maar op een sledetocht, tijdens een expedi tie, die haar ouders, in gezelschap van andere poolreizigers, in het noorden van Groenland maakten; in een sneeuwhut, die de mannen, mid den in de onafzienbare ijsvlakten van het district Kaap York gebouwd hadden, aanschouwde zij het levens licht tijdens een verschrikkelijke sneeuwstorm. Zij bracht haar kinderjaren door in Groenland en zij vond het leven daar heerlijk, want ze mocht met haar speelkameraadjes alles doen waar ze zin in hadden. Later, toen ze met haar ouders naar Denemarken verhuisde, ging de wereld voor haar open. Maar de ge dachten aan haar leven op Groen land bleven haar bij, ook toen zij eenmaal getrouwd was met een Zweedse schrijver, en zo kan het niet verwonderen, dat zij over Groenland ging schrijven. In haar boek over Ivik, die op een walrusjacht zijn vader verloor en daarna als jongen de kost moest ver dienen voor zijn moeder, twee zus jes, een broertje en zijn oude groot vader, schildert de schrijfster het harde, moeizame leven van deze op een eilandje levende familie. Deson danks is het een eenvoudig léven, want de Eskimo's zijn met weinig te vreden. Het verhaal bereikt zijn hoogtepunt als Ivo er tenslotte over het ijs op uittrekt om voedsel voor het gezin te gaan halen en in een gevecht gewikkeld wordt met een ijsbeer, die hij met zijn speer weet te treffen. De speer breekt af en de ijsbeer wordt tenslotte weerloos als hij in zijn wentelingen de speer steeds verder in zijn lichaam drijft. Hellmuth poogt 130 uur uit te zitten De gedaante, die op het eerste gezicht lijkt op een vreemd soort vis, ge vangen in een gigantisch net, is in werkelijkheid de 27-jarige Oostenrijkse koorddanser Hellmuth Horlands, die, wat men zou kunnen noemen, op het vinkentouw zit, en dat niet zo maar een ogenblikje. Het touw, dat Horlands in Wenen heeft beklommen, wilde hij niet verlaten, dan na het wereld record „touw-zitten" te hebben verbeterd, hetgeen, gezien het feit, dat dit record op 130 uur heet te staan, geen geringe onderneming kan worden genoemdTussen haakjes, de mazen op de foto zijn van het vangnet, dat zal moeten dienen als Horlands er niet in slaagt „het uit te zitten". Als er eindelijk een paar beren jagers in de buurt komen, vinden zij een uitgeputte jongen, die als held ver eerd wordt Het is een sobere weergave van een eenvoudige jongensdaad, een nuchter verhaal van een gewone Es kimo-familie. De vertaler uit het Zweeds, Maar ten van Nierop, heeft in dit boek ook de nuchtere verhaaltrant en de kor te, enigszins plechtige manier van spreken der Eskimo's zij spreken nooit persoonlijk gehandhaafd en geeft daardoor een heldere kijk op de Eskimo's in hun dagelijks leven. Het goud der Gouden Eeu^, samengesteld o.l.v. Anton v. Duinkerken. Uitgave „Het Spectrum", Utrecht, Prisma reeks 1,25). Een tintelend werkje vol van de inspiratie, die dichters in Neerlands grootste eeuw naar de schrijf veer deed grijpen* is het resultaat van het onderzoek, dat een groep studenten van Nijmegen onder leiding van An ton van Duinkerken heeft ingesteld onder de rijke vruchten van de Gou- I den Eeuw. Onder de vele voortreffelijke dicht-1 bundels van de geroemde Prisma-1 reeks neemt dit werkje een zeer bij zondere plaats in, omdat de samen stellers door de (betrekkelijk) be perkte keus genoodzaakt waren ver der te speuren, dan doorgaans door samenstellers van een bloemlezing gedichten gedaan wordt. Men kan stellen, dat het voor stu denten in de Ned. Taal en Letterkun de niet moeilijk moet vallen om een bundel gedichten uit de Gouden Eeuw te verzamelen, maar juist om dat dit werk uitgebreider voorziening j uit de rijke voorraadschuur der Gou- J den Eeuw vraagt, dan de traditionele, j was het waarschijnlijk voor hun een voudiger geweest 10 boekjes te vul len dan een. De wijze van selectie geeft blijk van een goede smaak en tevens van een juist inzicht, wat belangrijk en interessant is voor de lezer, die geen Ned. Taal en Letterkunde studeert. Een uitgave van formaat in een serie van formaat. Estrangeiro, door Henri Edouard Jacob. Uitgege ven door de Zuid-Hollandse Uitgeversmij, Den Haag. 8,90). Jacob had van het gegeven, dat hij in zijn boek verwerkt heeft, een op zienbarende roman kunnen maken, die vooral in deze tijd grote aandacht getrokken zou hebben; hij is echter niet verder gekomen dan een „aar dig verhaal" en dit betekent een ge miste kans. De geschiedenis van emigranten in Brazilië, die een wanhopig gevecht voeren met het chauvinisme, dat volk en regering in zijn ban houdt, had de geschiedenis kunnen worden van de emigrant, maar het is eep kab belend verhaaltje, dat het probleem te extreem stelt en dan ook niet aan een oplossing toekomt. De figuren zijnte operette-achtig en de compositie doet een weinig ge makzucht bij de schrijver vermoe den. „Estrangeiro" zal de wereld niet verbazen, zal weinig invloed hebben in de bewoners van de emigranten- ontvangende landen, maar zal slechts dienen om een gemakkelijke ver strooiing te brengen op een lange winteravond. De Krokodillen van het Njassa-meer. Door Wil helm Rothhampt. Uitg.: Lannoo Thielt Den Haag. In de serie Jeugdboekerij: Bonte Wereld" verscheen bij bovengenoemde uitgeverij „De Krokodillen van het Njassa-meer", een vervolg op „De roep der wilde honden". In dit eerste boek werd het begin verhaald van de grote strijd der vrijheidlievende Wan- goni-negers tegen de Arabische sla venjagers, welke strijd in het tweede boek tot een zegevierend einde wordt gebracht. Deze geschiedenis speelde zich ruim I honderd jaar geleden af in het land tussen de zee en de grote meren, d.w.z. in het gedeelte van Midden- Oost-Afrika tussen Victoria-meer, Tanganjiki-meer, Njassa-meer en In dische Oceaan, het huidige Tangan- j ika-territorium. We maken in dit boek weer kennis met de sultan van Zanzibar, de grote slavenjager van zijn tijd met als hand langers de Arabische handelaars, die telkens rooftochten in het binnen land organiseren. Vanzelfsprekend zijn de negerstammen op deze roverijen bedacht en betalen zij hoge schattingen aan de sultan van Zan zibar, om zich van diens bescherming te verzekeren. Tegenover deze rover stelt zich sultan Kifomera, hoofd van de dapipere en vrijheidslievende Wan- goni, die zijn volk tegen de brute slavenhandelaars verdedigt. Een interessant boek, waarbij men deze vrijheidstrijd als het ware mee beleeft en waarbij de lezer nog veel interessants voor de ogen krijgt. Zo b.v. over de rol, die giftige bijen, jeukplanten, doornen, schorpioenen, krokodillen, wilde honden, olifanten en de natuurkrachten der wildernis spelen in de krijgstactiek van de be vrijders. Men maakt daarbij kennis i met Christen, heiden en Moslem, die in naam der menselijkheid de strijd voor de vrijheid hebben aangegaan en daarvoor gezamenlijk strijden. De misdaad van professor Cortanje. Door Frans Meyer. Uitg.: Kroonserie. Uitg.: „Hel mond" te Helmond. Een reis naar een vreemd land, op windende avonturen en twee Hol landse jongens in de hoofdrollen, zie hier de elementen waaruit Frans Meyer zijn „De misdaad van prof. Cortanje" opbouiwd'e, het nieuwste deel van de Kroonserie. Kees Mun- tema en Geert Heiloo komen toeval ligerwijs in contact met een befaamd oudheidkundige. En deze is zo met de jongelui ingenomen, dat hij ze meeneemt naar Frankrijk, waar hij belangrijke onderzoekingen moet I gaan doen. Maar daar gaan plotseling rondom de merkwaardige professor zoveel merkwaardige dingen gebeu- Sinterklaas en de Knutse'club van Roelof- arendsveen Sinterklaas heeft in Roelofarends- veen een stuk of twintig trouwe knechten, die zich behalve in huidskleur ook nog op een andere manier van zijn gebruikelijke Zwar te Pieten onderscheiden. Zij maken speelgoed en laten het uitdelen over aan de knechten met een volledige dagtaak. Het begon zó! Na de oorlog stelde de KAB in het dorp ieder jaar hon derd gulden beschikbaar voor het St. Nicolaasfeest. Althans voor de ca deautjes. Maar wat begin je met een briefje van honderd als er ruim 300 kinderen een geschenkje ontvangen? Niets! Toen kwam er iemand op het idee om die honderd gulden ter be schikking van de knutselclub te stel len. Men zou zelf de cadeautjes wel maken. Die knutselclub van de KAB werkt nu al zes jaar. En best! Iedere Dins dag- en Vrijdagavond komien er 'n man of twintig in het KAB-gebouw- tje bijeen en dan wordt er meteen naar de gereedschappen gegrepen. Ongeveer 350 kinderen tussen de 2 en 10 jaar ontvangen dank zij die activiteit ieder jaar een mooi ge schenk. Men begon met een figuurzaag, maar op het ogenblik snort er reeds een cirkelzaag. De modellen hebben met deze ontwikkeling gelijke tred gehouden. De producten van het eer ste jaar staan in geen enkele verhou ding meer met die van de laatste ja ren. Steeds worden er nieuwe dingen bedacht. Prachtige treinen, poppen huizen, ameublementjes en alleraar digste dieren met draaiende koppen of beweegbare ledematen! In totaal zestig modellen! Tot in de puntjes Alles is tot in de puntjes afge werkt. Als men een dressoirtje eens nader bekijkt, dan blijken er echte laden in te zitten en de klerenkast van 't slaapkamer-ameublement is in één woord af! Met geduld en toewijding wordt er door de mannen gewerkt en tegen de tijd, dat Sinterklaas verwacht wordt, komen de vrouwen assistentie ver lenen voor de spreitjes, de kleertjes e.d. De materialen worden voor een koopje op de kop getikt. Afval van werven of stof uit stalenboeken. Zo goedkoop mogelijk is het devies. Ieder jaar worden de geschenken tentoongesteld in de Pancratiuszaal en dat levert weer het een en ander op om de onkosten te bestrijden. Zo dra het mogelijk is, wordt er een draaibankje aangeschaft en dan zijn er weer nieuwe mogelijkheden. De drukke tijd gaat nu weer aan breken, want Sinterklaas moet zijn spullen op tijd hebben. In de laatste weken wordt er dikwijls avond aan avond geploeterd. De knutselclub van de KAB zou nog best een paar handige mannetjes kunnen gebruiken. Blokhut bij Keukenhof Graaf Van Lynden heeft een stuk bosterrein van ongeveer 4 ha,, in de buurt van Keukenhof, ter beschik king gesteld van de katholieke ver kennerij en de N.P.V. Het is een prachtig terrein, waar tijdens de zomerse weekends de ten ten opgeslagen kunnen worden en dat ook zeer geschikt is voor allerlei spelen, die een jongenshart sneller doen kloppen. Maar is er meer Op het terrein zal een troepen- lokaal of om in de juiste termen te spreken: 'n Blokhut! worden gebouwd. Dit laatste is nog niet helemaal in kannen en kruiken. De tekening is al klaar en het ziet er wel naar uit, dat 't plan goedgekeurd zal worden. Jaren zullen er in geen geval mee gemoeid zijn. Volgend voorjaar hoopt men hl göbouiwtje kant en klaar te hebbe^ Zo'n stukje bos is goud waard, ker is de Bollenstreek! Kunst in de Bollenstreek Met Treslong heeft ook de kur4 een beter kans gekregen in de Bol lenstreek. Goed toneel, prachtige con certen en operettes van bekende ge zelschappen kunnen er nu gedijen. Vroeger zat men met de moeilijk! heid van een geschikte zaaL Er wsk er geen en geen enkele ondernemej» voelde er uiteraard iets voor, om zici in een avontuur te storten. 1 Maar nu is er het Beurscomplex Uit alle Bollengemeenten stromejj de liefhebbers thans toe! De „Kunst] kring voor de Bloembollenstreek" ijl na een jaar reeds gesloten! Wie eet t Kunstkringavond wil bijwonen, moei een abonnement aanschaffen en d:S losse kaarten bestaan niet meer. Hel was een kloeke stap, om het risiccj van eventuele „noodweer"-iavondeiil te beperken. Bij deze stap is gebleken, hoezeer' de Kunstkring in een behoefte voor ziet. Er gaven zich ruim 600 abon nees op! De Kring Rijnland van het WKA organiseert weer een toneelcompeti tie. Op het ogenblik hebben de eerste verenigingen zich reeds gemeld. „St. Matthias" neemt deel met „De Flu welen Handschoen" en „De Derde Slag" uit Katwijk met „De Klokke- gieter" van Antoon Coolen. Wat is nu eigenlijk de waarde van zo'n competitie? Dat is gauw verteld! Er komt een zeer critische jury en dus kiest men het stuk met veel overleg. De regis seur zet zijn beste beentje voor en de spelers en speelsters repeteren met volle overgave. Zo gaat het spelpeil omhoog! Dat spelpeil wordt ook in de goede richting gewerkt door de toneelbi bliotheek, die Natu en WKA in Utrecht hebben. Duizend stukken lig gen daar. En dan stukken, waarop reeds een selectie is toegepast. Op die manier krijgt men iets goeds? De Kring Rijnland telt momenteel 34 leden, waarvan er helaas 14 niet uitschitteren door activiteit. Onge veer 10 vereniging zijn nog niet toe-[ getreden. Dat is moeilijk te begrijpen. Za kelijk gezien kan n.en de contributie reeds terug verdienen door stukxv.cn te bei rekken uit de bib.iothecK en door andere faciliteiten bij het aan schaffen van boekjes. En dan de artistieke kant nog! Er zijn allerlei cursussen door des kundigen, die men alléén nooit zou kunnen betalen. Voor een schappe lijke prijs kan men zich nu verdiepen in de geheimen van regie, décorbouw e.d. Nu het winterseizoen weer be gonnen is, wordt het tijd, om met I man en macht de schouders te zetten onder dit belangrijke werk: de ver heffing van het amateurtoneel! U vraagt.... wij antwoorden de WEET U HET OOK NIET Vraag: pensioen en weekloon van handzetter eerste klas in Leiden. Antwoord: De grootte van het ouderdomspensioen is afhankelijk van het loon, waarover premie is be taald. Bij het bereiken van de 65ste ver jaardag wordt, een jaarlijks oud er- ren, dat Kees en Geert de somberste vermoedens krijgen. Zij begeven zich zelfs op het detective-pad, maar dit pad blijkt voor hen wel heel moeilijk begaanbaar. Ze komen van de ene moeilijkheid in de andere. Natuurlijk klaren zij het tenslotte, met de hulp van een andere Hollander, die zij oveneens toevallig ontmoeten. De ge schiedenis hangt dus wel van toeval ligheden aan elkaar. Maar is dat in 't werkelijke leven niet vaak ook zo? In ieder geval is het verhaal ple zierig, spannend en met de nodige humor verteld. In mening bibliotheek zal deze „detectieftot de veel ge vraagde boeken gaan behoren. De jongens zullen er van smullen. Een pakkende stofomslag en pretti ge tekeningen van W. Doeze dragen ertóé bij, dat deze uitgave van de Uit geverij Helmond alleszins geslaagd genoemd mag worden. domspensioen toegekend ter hoogte van 1% van het totale loonbedrag, waarover na 1 Jnuari 1953 premie is betaald. Voorbeeld: Een verzekerde, die op 1 Januari 1953 precies 40 jaar was en tot de 56e verjaardag 60.loon per week verdient, zal bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd premie hebben betaald van een totaal bedrag van 25 X 52 X 60.— ƒ78.000. Zijn jaarlijkse ouderdoms pensioen bedraagt dus 1% van dat loonbedrag of 780. Weekloon: volgens C.A.O. 1.36 per uur. Vraag: G. W. V. T. Op een glad gepolijste lamp zit kleefsel van een vliegenvanger. Hoe kan ik dit verwij deren? Antwoord: Probeert u het eerst eens met water en azijn. Gaat dit niet, dann eemt u een beetje aceton (bet ten). Vraag: J. v. S. Waar kan men in Den Haag een avondcursus volgen voor etaleur? Antwoord: Een cursus daar ter plaatse is ons niet bekend. Wel kunt u een schriftelijke cursus volgen, b.v. Vraag: Mevr. M. Ik heb een emaille bordje, dat zit klem in een emaille schaaltje. Ik heb al diverse dingen geprobeerd, maar tot nog toe geen resultaat. Kunt u mij helpen? Antwoord: Probeert u eens het schaaltje op een laag gaspitje te zet ten, dus dit te verwarmen. Op het bordje doet u wat water, zodat dit zoveel mogelijk koud blijft. Het bui tenste schaaltje zal dan vermoedelijk iets uitzetten. U kunt ook proberen het bordje los te krijgen door hierop kokend water te gooien, zodanig dat het over de rand in het schaaltje loopt. Vraag: Abonné. 1. Hoe maak ik bruie glacé handschoenen schoon? 2. Hoe haal ijc hars uit een holtap vlorekleed, dat er in getrokken is uit nieuw hout? Antwoord: 1. Donker gekluerde glacé handscshoenen moet men niet zelf wassen. Lichtgekleurde, niet was- bare soorten kan men weken in tetra en daarna droogwrijven met watten. Nabehandelen met talkpoeder. Don kergekleurde geeft men het liefst in behandeling aan een chemische was serij. 2. Harsvlekken. De korst moet eerst gebroken worden en zoveel mo gelijk weggeborsteld worden. Daarna kunt u de vlek behandelen met spiri tus, of alcohol of witte terpentijn. Nabehandeling met schoon water met wat azijn voor het ophalen van de kleur.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6