da. ko D/mü- litUlU Geen ei van Columbus Prof. Carp 25 jaar hoogleraar Stage Coach" voor K. en O. Gerechtelijke ontruiming Da Costastraat in WOENSDAG 26 OCTOBER 1855 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 'IWet,.,..;, .-i Recente foto van prof. dr. E. A. D. E. Carp, hoogleraar in de psychiatrie aan de Leidse Universiteit, die Donderdag 10 November het feit zal ge denken, dat hij 25 jaar geleden zijn ambt als hoogleraar aan de Leidse Universiteit aanvaardde. (Foto: De Leidse Courant). V A C* rf&l/ BRONZEN LAMP VOOR LEIDS STADHUIS. De provincie gaat Leiden een ge schenk geven. Men denkt aan een pas sende verlichting voor de raadzaal in de vorm van een bronzen midden- ikroon met bijbehorende plafonnioers. Men zal zich afvragen, waar dit blijk van genegenheid plotseling vandaan komt. Maar de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die dit voorstel doen, herinneren er aan, dat het na de brand in 1920 al in de bedoeling lag de stad Leiden voor het nieuwe stad huis een geschenk aan te bieden. Ofschoon zo schrijven G.S. sedert vele jaren zijn verstreken is bij ons het denkbeeld levendig geble ven om, zodra zich daartoe een ge schikte gelegenheid mocht voordoen, alsnog van de belangstelling van de Provincie blijk te geven. Onderscheiding voor moed. Gisteravond heeft de Leidse B.B.'er de heer C. Swanenburg, uit de Me loenstraat, uit handen van mr. L. Tie- lenius Kruythof, directeur van de stichting bevordering bescherming burgerbevolking, een onderscheiding ontvangen. De overreiking vond plaats in de brandweerkazerne. De heer Swanen burg heeft de onderscheiding ver diend, omdat hij op 20 September j.l. twee kinderen uit het water langs het Westeinde te Zoeterwoude heeft gered. Naar Portugal. Vanavond ontvluchten de leden van de Ned. Reisvereniging voor .Ka tholieken het barre Nederlandse kli maat. Men reist in gedachte sa men met de heer Ant. C. Leenders naar zonnig Portugal en wij geloven wel, dat de deelnemers in het Gulden Vlies een goede reis zullen hebben. Aanvang 8 uur nam. Bevorderd. Bij koninklijk besluit zijn de heren F. A. Nunnink en H. G. van Doorn te Leiden, beide landmeters eerste klas, benoemd tot hoofdlandmeters. Sint Franciscus Liefdewerk. De laatste Zondag van October op het feest van Christus Koning viert het St. Farnciscus Liefdewerk zijn jaarlijks Aanbiddingsfeest. Nog dringender dan anders roept het op die dag allen, die aan het clubhuis zijn verbonden, op, om een bezoek aan Koning Christus te komen brengen in de beslotenheid van de kapel. (Ingang Nieuwstraat 45). Die oproep geldt ook voor vrien den van het S. F. L. Het Allerheiligste is ter aanbid ding uitgesteld na de H. Mis van half tien tot na het Lof van vijf uur. Jeugdboeken. Op overzichtelijke wijze tentoon gestelde jeugdboeken kan men deze week in één van de Boerhaave- zalen vinden. Allereerst ziet men prentenboeken, kinderrijmpjes en versjes. Onder deze boeken zijn ju weeltjes. Rijk geïllustreerde en goed vertelde verhaaltjes. Stijgend in leef tijd vindt men er voorts de eerste leesboekjes, sprookjes, sagen en le-, genden, gedichtjes, jongens- en meis jesboeken en jeugdboeken over ge schiedenis, kunst, wetenschappen enz. De bezoeker mag de tentoongestelde exemplaren ter. hand nemen. De ten toonstelling wordt gehouden onder auspiciën van de openbare leeszaal en .biliotheek „Reuvens". De ge meentelijke inspecteur voor het lager onderwijs, de heer J. Swanenburg, heeft de tentoonstelling geopend. De bond voor R.K. Ziekenverple- genden Salus Infirmorum bericht, dat de lezing over spastisohe kinderen, welke Donderdagavond door dr. Ley- ten gehouden zou worden tot nader bericht is uitgesteld. Het trainen van de korfbalclub Crescendo hedenavond in de speel tuin gaat niet door. SPIEKER. Vergadering „Door eendracht verbonden" De Leidse tuinders- en bloemisten- vereniging „Door Eendracht Verbon den" hield gisteravond een ledenver gadering in café Aniba. De vergade ring kreeg ondanks het herfstig jaar getij een zonnig tintje door de uit reiking van de bloembollen, die bij hun bloei ons de lente en de bezit ters mogelijk de prijsklasse binnen zullen voeren. Na opening door de voorzitter, de heer J. H. Smit, werden enkele za kelijke mededelingen gedaan, waarna de uitreiking van de bloembollen plaats vond. Voor de pauze werd de aanwezi gen een schone variant voorgehouden, die na onderling overleg van zijn la- tijnse en door-de-weekse benaming voorzien werd. De heer De Pree hield vervolgens een causerie over bloembollen in huis en tuin. Na een verloting en de rond vraag werd de bijeenkomst gesloten. Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand. ex. C Wis- en Natuurkunde de heer R. de Bruin Ouboter te Leiden; voor het cand. ex. A Wis- en Natuurkunde de heer H. van Berne te Leiden; voor het doc toraal ex. Wiskunde de heer F. A. Wiggenraad te den Haag; voor het doctoraal examen Natuurkunde de heer A. M. C. Delsing te Leiden; voor het doctoraal ex. Ned. Recht de heer Th. J. Vondracek te Den Haag. Burgerlijke Stand Geboren: Alexander Walter Ferdi nand zn van W. Pera en J. A. de Jong; Adrianus Mathias Maria zn van A. M. v. d- Werff en W. J. M. Mathot; Jacoba Johanna dr van H. J. Jansen en E. M. Bruneel: André zn van F. de Best en C. v. Dijk. Ondertrouwd: L. Feitsma en C. A. Beyer; S. Mud en A. M. v.- d- Water; G. C. J. Alkemade en W. C. Hoogen- boom; J. B. L. Schalks en J. Raar; D. Rempt en A. J. Verhulst; W. van de Loo en A. J. Holleman; J. Jonk en C. W. v. Berkel. Overleden: G. A. Warmerdam zn 20 jaar. Wie „A" zegt Wie „A" zegt in Leiden, zegt mo menteel geen „B" meer, want de stem wordt hem ontnomen door de enorme mogelijkheden, die door deze letter „A" beslag op zijn gedachten leggen. A" voert U over een luttel aantal dagen naar het grootse, jaarlijkse festijn, dat de Arck in de Pieterskerk- koorsteeg op 3, 4 en 5 November a.s. zal doen schudden van louter Vro- lijckheid. En deze Vrolijcke Arcke zal niet alleen gedurende 3 dagen vrolijkheid brengen aan al haar bezoekers, die via een ongelooflijk aantal originele attracties bij de prijzentent te recht komen, waar iedere bezoeker met zijn prijsibonnen kostbare herin neringen aan de vrolijkheid mee naar huis zal kunnen nemen, maar tevens zal de Vrolijcke Arcke uit de drie daagse „A '55" vrolijkheid weer de kracht moeten putten om een geheel jaar vrolijkheid, gezelligheid en vor ming te brengen aan alle leden van het Francisca Romana-werk, dat in Leiden een onvervangbare plaats be zet. U zegt de volgende week „A" en het gelhele verder alphabet zal in een gestadige golfslag door de Vrolijcke Arcke zelf overgenomen worden. Men heeft ons altijd voorgespie geld dat Stage Coach van John Ford een van de steunpilaren der achtste muze was en door deze „fata mor gana" gesterkt zijn wij gisteravond naar Casino gegaan, waar K. en O. een reprise van deze film gaf. Stage Coach bleek inderdaad een goede wildwestfilm te zijn, die in een theater elders in Leiden een zeer goed figuur zou hebben geslagen, maar een meesterwerk zeker niet. Het kan zijn dat John Ford ons met zijn latere films als The long voyage home en De druiven van de gramschap ver wend heeft en wij daardoor de tocht van zijn postkoets op de weg naar de overwinning met een steeds groter gevoel van teleurstelling volgden. Maar hoe het ook zij, de vertoning van Stage Coach, dlie bovendien door verwisseling van de filmrollen geteis terd werd, heeft weer eens bewezen dat de achtste muze met deze film niet in staat is geweest een mijl paal in het zand der tijd achter te laten, en dit ondanks het vaag aan Guy de Maupassant herinnerende verhaal en de dikwijls zeer fraaie fotografie. DE ZAAK DER VERWISSELDE BABIES Zoals bekend zal de volgende maand de Leidse zaak „der verwissel de babies" voor de Arrondissements rechtbank te 's Gravenhage aanhan gig worden gemaakt. De „verwisselde kinderen' dienen ieder een actie in tegen hun werkelijk ouders, teneinde door de rechtbank vastgesteld te zien, dat zij uit het desbetreffende huwe lijk zijn geboren. Een dergelijke procedure, zo werd van de zijde van de raadsman, dr. mr. W. Hugenholtz, uit Leiden ver nomen, heeft zich sinds het ontstaan van ons burgerlijk wetboek in 1838 nog niet voorgedaan. Het is de vraag, zo vervolgde hij, of ons burgerlijk wetboek deze pro cedure mogelijk acht. Mocht na de procedure blijken, dat de wet hier te kort schiet, dan zal wetswijziging zeer noodzakelijk zijn. GERARD WARMERDAM BEGRAVEN Hedenmorgen werd in Voorschoten de 20-jarige student Gerard Warmer- o:am begraven, die Zondag aan de ge volgen van een aanrijdiing is overle den. De plechtige H. Mis van Reguiem werd opgedragen door pater A. van Rooyen. De overledene werd ten grave gedragen door leden van de jeugdvereniging „Voco". Vele kran sen o.a. van directie van de Citosa, de RKSV Sanctus Augustinus en het R.K. Zangkoor St Cecilia dekten de baar. Voor de begrafenis bestond zeer veel belangstelling. TENTOONSTELLING JEUGD BOEKEN DOOR R.K. BIBLIOTHEEK In het kader van de jeugdboeken week organiseert ook de R.K. Open bare leeszaal en bibliotheek te Leiden een tentoonstelling van jeugdboeken. Tijdens de pauze en na de lezing in het St. Antonius Clubhuis kan deze tentoonstelling bezichtigd worden. Zij is ook Vrijdag geopend van 10 12; 24 en 810 uur. SPORT li 1 Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met ABDIJSIROOP y.ss; (Advertentie) In de Da Costastraat te Leiden stond vanmorgen een complete huisraad op de stoep. Er was sprake van een gerechtelijke ontruiming, die op last van de rechter wegens huurschuld van de hoofdbewoner geschiedde. Het is pijnlijk, dat ook de onderhuurders (drie gezinnen) uit dit huis ver wijderd werden. Hier ligt o.i. een onbillijkheid, omdat deze inwonende gezinnen zich in het geheel niet aan wanbetaling hebben schuldig gemaakt. De wet voorziet echter niet in dit geval. In de loop van de dag werd de huisraad door de gemeente opgehaald. (Foto: De Leidse Courant). mt de nieuwe Veense prijswinnaar in het vliegtuig Agenda Leiden WOENSDAG: Rozenkranskuistocht: St. Petrus- kerk, 7.45 uur nam. K.A.J- Ontspanningsavond. Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur n.m. Lezing Mon. Amir Sutaarga over ,De Wajang Golek in West-Java", 8 uur nam. Rijksmuseum voor Vol kenkunde. Sociale Raad. Spr. W. C. Dijkstra over „Sociale zorg voor minder vali den",, 8 uur nam. Jacobazaal Burcht. K.A.V.: Fam. Schelvis, St. Anto nius Clubhuis 8 uur. Ned. Reisver. voor Katholieken. „Portugal". Het Gulden Vlies, 8 uur nam. DONDERDAG. Tentoonstelling „Boek en Jeugd" Boerhaavezaal (L. Vrouwekerkst.), 2.305.30 uur nam. Lezing mej. El lens „Waarom een kinderboeken week" te 8 uur nam. Conferentie voor niet-Katholieken Hartebrugskerk 8 uur nam. Residentie-orkest o.l.v. Eugen Jo- chum. Solist Hans Richter-Haaser 8 uur nam. Stadszaal. Herdenkingsavond 10 jaar V.N. Spr. prof. dr S. W. Tromp. Gymna sium (Fruinlaan) 8 uur nam. Voorlichtingsavond Jeugdboek. St. Antonius Clubhuis 8 uur nam. VRIJDAG. Tentoonstelling „Boek en Jeugd. Boerhaavezaal (L. Vrouwekerkst.) 2.305.30 en 79 uur nam. Woningbouwvereniging „De Tuin- stadwijk", Gulden Vlies 7.309.30 uur nam. Huldigingsavond jubilarissen N.Z. H.V.M., 7.30 uur nam. Stadszaal (gro te zaal). Opening tentoonstelling. Foto's Pim van Os, 4.30 uur nam. Klok- steeg 25. Tentoonstelling Jeugdboeken. R.K. Leeszaal en bibliotheek St. Antonius Clubhuis 1012, 24 en 810 uur nam. ZATERDAG. Tentoonstelling „Boek en Jeugd". Boerhaavezaal (L. Vroüwenkerkst.) 2.305.30 uur nam. BIOSCOPEN. De films voor de week van 21 tot 28 October zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De afvallige", 18 jaar. Lido: „In de greep der Mau Mau", 18 jaar. Luxor: „Canaris", 14 jaar. Trianon: „Ciske de Rat", 14 jaar. Rex: Afgekeurd. Hier ziet u Leo van Amsterdam uit Roelofarendsveen uit een vliegtuig stappen na zijn luchtdoop. Leo was een van de winnaars van de eerste grote prijsvraag van het kinderweekblad „Haak In", dat uitgegeven wordt door de fa. Drinkers in Zoetermeer. De prijswinnaars maakten een bustocht door Zuid Limburg, waaraan allerlei attracties waren verbonden. „Het ei van Columbus" is in de loop der tijden een zegswijze gewor den. die in de Nederlandse taal bur gerrecht heeft verkregen en de een voud van een op het eerste gezicht moeilijk op te lossen probleem aan geeft. Volgens de Italiaanse historicus Benzoni moet Columbus deze zegs wijze gebezigd hebben op een feest maal ter ere van de grote ontdek kingsreiziger, aangericht door kardi naal Mendoza in 1493, vlak na zijn grote ontdekking: Amerika. Columbus zou toen voor de ver baasde gasten, aan wie het raadsel op gegeven was een ei zo op de punt te plaatsen, dat het niet om zou vallen, een raadsel waarvoor men geen op lossing wist, het ei met een harde tik op tafel hebben gezet, waardoor wel iswaar de schaal brak, maar het ei toch bleef staan. De historicus Benzoni, die deze amusante geschiedenis vermeldt, geeft daarbij meteen te kennen, dat hij dit slechts „van horen zeggen" heeft en derhlave niet voor de juist heid instaat. Vasari, die een boek heeft geschre ven over de levens van grote Itali aanse kunstenaars uit de 13e en 14e eeuw, een boek dat voor de kunstge schiedenis van veel belang is ge weest, is van mening, dat „het ei van Columbus" veranderd moet worden in het „ei van Brunelleschi". De historie over dit verhaal schijnt de werkelijkheid dichter te benade ren dan het verhaal over Columbus en stamt uit het Italiaanse Florence van 1421, waar toen een architecten congres werd gehouden. Filloppo Brunelleschi, een van de beroemde bouwmeesters uit die tijd, wilde een domkerk afmaken met een stoutmoedig ontwerp van een koepel- Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargeno men door de Apotheek Van Driesum, Mare 110, Tel. 20406; de Zuider-Aoo. theek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wïlhelminapark 8, Tel. 26274. dak in de vorm van een ei. Hij hield zijn ontwerp geheim voor zijn colle ga's maar stelde voor, dat diegene, die een ei op tafel kon zetten, zonder dat het om zou vallen, het koepeldak mocht bouwen. EnunellesChi won het pleit en werd ook ir.derdaad met de bouw van het dak van de domkerk belast, dat de vorm van een ei kreeg. Dit wil ech ter niet zeggen, dat „het ei van Co lumbus" niu haar waarde verloren heeft, want nog altijd is het voor de schoolmeester een aangeboden kans om de kinderen te leren, dat het op lossen van problemen vaak niet zo moeilijk is als men denkt. SPORT „LITTLE MO" KRIJGT 95.000 DOLLAR SCHADELOOSSTELLING De rechtbank te San Diëgo heeft de maatschappij van de vrachtwagen, die destijds de tennisspeelster Mau reen BrinkerConnolly heeft aange reden, waarbij zij ernstige verwon dingen aan haar been opliep, veroor deeld tot een schadeloosstelling van 35.000 dollar. Zoals bekend kwam door dit ongeluk een einde aan de tennisloopbaan van de bekende ten nisspeelster. Maureen Brinker Con nolly diende een eis in van 265.000 dollar. Marktberichten LEIDSCIÏENDAM, 25 Oct. Groente. Sla 5.10—11.70, andijvie 7.20— 1100, spinazie 32—57, postelein 23— 42, tomaten A 8.309.30, idem B 5.80—7.60, idem C 7.40—8.60, snijbo nen 1.001.20, princessebonen 79 1.36, pronkbonen 18—28, bospeen 1220, waspeen 812, prei 911, bleekselderij 6—12, groene kool 7 10, rode kool 5.008.10, selderij 2 00—2.40, uien 13—14, kroten 5—6, boerenkool 10—12, bloemkool 1737. WOERDEN, 26 Oct. Kaasmarkt. In verband met de najaarsmarkt op Vrijdag a.s. is er vandaag geen markt geweest.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3