'a CckióeGotVrant HET KONINKLIJK REISDOEL VAN DONDERDAG Radicale koerswijziging van El Glawi MAROKKAANSE BEVEILIGING WELVAART Tot grote verbazing van Parijs Keert oude sultan terug? MAO EIST MACAO LSI Socialisten dagen Faure weer in arena uit Saar-commissie blijft nog EISENHOWER LOOPT WEER Kouder Dulles wil Tito spreken Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 26 OCTOBER 1855 47ste JAARGANG I BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 van de II •Toals voorheen bepaalde belasting- faciliteiten de welvaart in zeer belangrijke mate stimuleerden, zo moeten thans de door de Minister van Financiën afgekondigde belas tingmaatregelen dienen tot beperking van de hoge bestedingsdrang, die het gevolg van de bereikte welvaart is. Voorlopig beperkt de belastingver zwaring zich alleen nog tot het be drijfsleven. De toestand is wel snel veranderd. Begin 1953 telde men in Nederland reeds meer dan 175-000 werklozen, zo men zei, een gevolg van de gedwon gen consumptiebeperking, welke in verband met de slechte positie van de betalingsbalans van vóór 1952, via belastingverzwaringen, was opgelegd. Om de werkgelegenheid op langere termijn te bevorderen werden bij de Wet van 24 December 1953 verschil lende fiscale voorzieningen getrof fen, waarbij ook de mogelijkheid tot vervroegde afschrijving op bedrijfs middelen van eenderde van de kost prijs, werd uitgebreid tot investerin gen in de jaren 1953 tot 1958. Omdat de ondernemer zijn investeringen tot het jaar 1958 nu binnen zeer korte tijd via afschrijving ten laste van de winst kon brengen, groeide daardoor vooral de bereidheid tot uitbreiding der ondernemingen. En wel zodanig, dat thans zeventig procent der be drijven met een hinderlijk tekort aan arbeiders zit. De Minister van Financiën hield echter, bij de afkondiging van de fa ciliteiten in 1953, een slag om de arm door de bepaling op te nemen, dat, mocht zulks nodig worden, deze ver vroegde afschrijvingen getempori seerd konden worden tot 10 procent van de kostprijs. Van deze bevoegdheid heeft Minister thans gebruik gemaakt, in overeenstemming met zijn ambtge noot van Economische Zaken. Een gevolg zal dus nu zijn dat de bereid heid tot investering wordt gedrukt. De belastbare jaarwinsten voor de Inkomsten- en Vennootschapsbelas ting worden nu in de eerste jaren ho ger en zullen dus ook zwaarder be last worden door de progressie. Hier wijken we dus af van de mening van hen die zeggen, dat deze maatregel geen verhoging van de belastingdruk betekent, doch slechts een snellere afdracht van belastinggelden aan de Staat! Immers, de totale winst wordt door de temporisering der afschrij ving nu vlugger belast en is de mo gelijkheid tot nivellering van de pro gressie, door middel van de wille keurig toe te passen vervroegde af schrijving van 1/3 deel der kostprijs van de bedrijfsmiddelen, niet meer in die mate mogelijk. Bovendien wordt door de snellere afdracht der belas tinggelden inderdaad de liquidatie van de onderneming getroffen. Maar dit weegt o.i. niet het zwaarst. Een werkelijke vermindering van de liquide middelen der ondernemin gen wordt beoogd met de maatregel de vennootschapsbelasting eerder aan de fiscus te doen toevloeien. De voor lopige aanslag wordt daartoe, met in gang van 1955, verhoogd met 25 per- ment tot 75 pet. van de vorige defini tieve aanslag, terwijl verder het tijd stip van het opleggen van de voorlo pige aanslag vervroegd wordt. Met ingang van 1956 zelfs nadat zeven maanden van het lopende boekjaar verstreken zijn. Ook vervalt de be paling, dat de voorlopige aanslagen niet eerder invorderbaar zijn dan na dat het boekjaar geheel is verstre ken. Het wordt dus zo, dat de onder neming deze belasting met ingang van 1956 binnen dertig dagen na ont vangst der aanslag aan de fiscus moet afdragen. In feite betekent dit dus, dat de afdracht zo hoog mogelijk en zo snel mogelijk aan het bedrijfs leven wordt onttrokken, zodat geen verder gebruik van deze gelden ge maakt kan worden. In dit raam past ook de reeds eer der door de Minister genomen maat regel, die een versnelde invordering van de voorlopige aanslagen in de In komstenbelasting beoogt. De inspec teurs van de belastingen hebben on langs namelijk opdracht gekregen de eerder opgelegde voorlopige aansla gen direct bij de definitieve aangifte aan te passen door andere voorlopige aanslagen, terwijl verder de aange geven geschatte inkomsten voor lo pende jaren critisch bekeken moeten worden. Na de aankondiging van een voor zichtiger beleid in de Millioenennota van vorige maand, waren regerings maatregelen wel wat te verwachten. Toch geschiedt de ombuiging van het beleid in de sector van het bedrijfs leven wel wat abrupt. Behalve de vraag wat de overheid met de hoger ingevorderde bedragen zal gaan doen, is er in dit verband tevens de belang rijke vraag wat zij zelf gaat onder nemen om de inflatoire tendens in te dammen. In ons commentaar op de Rijksbegroting wezen wij reeds op de steeds hogere bestedingsdrang van regeringszijde, ondanks aflopende verplichtingen. En hoe is dit bij de lagere overheidslichamen? Ondanks de hoogconjunctuur werken tal van gemeentebesturen met niet onbelang rijke begrotingstekorten. Binnen korte tijd beginnen de fi nanciële beschouwingen weer in de Tweede Kamer. Wij zijn benieuwd, hoe de verdere aanpak van de wel vaartsproblemen wordt gedacht. F. D. De Pasja van Marrakesj, El Glawi, heeft Dinsdag geëist, dat ex-sultan Mohammed Ben Jocssef, die twee jaar geleden met zijn medewerking werd afgezet en vervangen door sultan Ben Arafa, onmiddellijk op de troon zal terugkeren. Deze verklaring van El Glawi heeft veel opzien gebaard. Hij was de on betwiste leider van de pro-Franse Marokkaanse traditionalisten, die in Aug. 1953 de afzetting van sultan Ben Joessef teweeg brachten wegens diens sympathie voor de nationalisten. El Glawi, die de leider is van hon derdduizenden krijgshaftige Berbers, was de krachtigste aanhanger van sultan Ben Arafa en hij heeft zich, gesteund door bepaalde Franse kolo nisten, tot het uiterste verzet tegen \ervanging van Arafa door een troon- raad. Later zou El Glawi zich met het terugtrekken van Ben Arafa hebben verzoend, doch verscheidene malen verklaarde hij, dat een troonraad niet in overeenstemming is met de Ma rokkaanse tradities en hij eiste bij de benoeming van een andere sultan. In een verklaring, die namens hem werd voorgelezen in het keizerlijk paleis te Rabat, zei hij, dat zijn be zoek van Dinsdag aan de troonraad niet moet worden beschouwd als een erkenning van de raad, wiens legi tieme aard hij zegt nooit te zullen er kennen. Hij juichte de komende te rugkeer van Ben Joessef naar Frank rijk toe, doch sprak zich bovendien uit voor terugkeer van de oud-sultan naar Rabat. De Marokkaanse troonraad gaf Dinsdag een communiqué uit, waar in werd gezegd, dat El Glawi heeft verklaard, dat hij zich verheugde, „te verschjjnen voor deze raad die erkend is door zijne majesteit Sidi Moham med ben Joessef' en dat hij zdch „van dat ogenblik af een eenvoudig lid van het Marokkaanse volk" acht. El Glawi Privé' aangelegenheid? J\E ENGELSE JOURNALISTEN lopen nu al weken achter Peter Townsend aan, de man, die gedood verfd wordt als de toekomstige ge maal van prinses Margaret, en als zij kunnen, snuffelen zij de gangen van de prinses eveneens na. Iedere dag staan er publicaties in de kranten, welke Jan en Alleman nauwkeurig in lichten over tijd en plaats waar de prinses en dé kolonel Peter Town send is militiar attaché aan de Britse ambasade in Brussel elkaar nu weer ontmoet hebben. Dat gespionneer en dat ge- 0 wroet in allerlei privé-aan- gelegenheden van twee men sen, is een vrij onsmakelijk gedoe, waarin wij de Britse pers niet zullen navolgen. Maar aan de andere kant is er voor de Engelsen ook weer alle reden om met grote belangstelling toe te zien, hoe deze affaire zich ontwikkelen gaat. Niet alleen gaat het hier om een lid van het koninklijk huis, een zuster van de koningin en men weet hoe zeer de Engelsen zich verknocht ge voelen aan hun koningshuis maar bovenal gaat het om twee vragen, welke voor de Engelsman zeer zwaar wegen. De eerste vrasg is: mag een prinses, die zo nauw verbonden is aan de regerende vorstin, een mor ganatisch huwelijk sluiten? De mo gelijkheid is n.l. niet uitgesloten, dat :ij troonopvolgster zou worden. nog zwaarder op de maag: mag zuster van de koningin trouwen met een gescheiden man? Dezelfde twee vragen deden zich voor toen de tegenwoordige hertog van Windsor tot de troon geroepen werd en geen afstand wilde doen van een vrouw, die niet van adel was en bovendien reeds tweemaal was gescheiden. Hij werd toen tot troon afstand gedwongen. Wat voor een regerend vorst geldt behoeft niet zo zwaar te wegen voor een zuster van de koningin, maar men vergete niet, dat de draagster van de koningskroon officieel het hoofd is van de Anglicaanse staats kerk en de titel voert van „defensor fidei", verdedigster van het Geloof. De Aglicaanse kerk erkent geen scheiding en is niet bereid gescheiden personen te hertrouwen. Voor vele Engelsen zijn dus niet zo zeer de persoonlijke belangen van twee mensen in het geding, als wel de eventuele uitholling van de beste tradities van het Britse vorstenhuis en de handhaving van de leer der Aglicaanse kerk. Van alle mensen, die in een geor dende maatschappij leven, wordt ver wacht dat zij hun persoonlijke be langen achterstellen bij die van de gemeenschap, en van vorstelijke per sonen wordt verwacht, dat zij meer nog dan anderen hiertoe bereid zijn. gaf uiting aan zyn „volledige toewij ding", aldus het communiqué. Ook Ben Slimiane, de man, die de opdracht heeft een regering te for meren in Marokko, verklaarde later dat El Glawi Dinsdag de troonraad heeft erkend en dat hij zijn trouw aan de raad betuigd heeft. Ben Sla- mane zei niets te weten van de ver klaring van de pasja van Marrakesj, die Dinsdagmiddag door diens zoon aan de pers is voorgelezen. In politieke kringen in Parijs toon de men zich zeer verbaasd over de koerswijziging van El Gla/wi. Premier Faure heeft herhaaldelijk verklaard, dat er geen sprake kan zijn van een terugkeer van Ben Joes sef op de troon. Radio Peking heeft gisteren ver klaard, dat de Chinese Volksrepubliek het recht heeft de terugkeer tot haar grondgebied te eisen van Macao, de kleine Portugese kolonie aan de Zuid kust van China, dat reeds 400 jaar on der Portugees bewind staat. In de uitzending werd gezegd dat Macao Chinees gebied is en dat het Chinese volk het recht heeft de terug keer van dit gebied te eisen uit han den van de Portugese kolonialen. Ra dio Peking deelde mee uit Kanton het bericht te hebben ontvangen, dat de Portugese autoriteiten zich vorige week gedwongen hebben gezien de plannen om de vierhonderdste ver jaardag van de opening van Macao als haven feestelijk te vieren, af te gelasten. Macao ligt tegenover de Britse kroonkolonie Hongkong aan de mon ding van de Parel-rivier. Griekenland komt weer terug Een woordvoerder van de Griekse regering heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat Griekenland weer zal deelnamen aan de Navo-manoeuvres. Griekenland trok zich onlangs uit de ze manoeuvres terug naar aanleiding van anti-Griekse ongeregeldheden in Turkije. De woordvoerder zeide dat „volle dige normale" betrekkingen met Tur kije zullen worden hervat, nadat de beloofde schadevergoeding voor de vernielingen, die zijn toegebracht aan Griekse eigendommen in Istanbul, is betaald. Atlantisch, I JJ FRANS Vervroegde verkiezingen? De socialistische fractie in d Franse Nationale Vergadering heeft verzocht vandaag (Woensdag) een debat te doen houden over de alge mene regeringspolitiek, hetgeen door premier Faure is aanvaard. Faure zal het lot zijner regering niet aan de uitslag van dit debat ver binden, doch parlementaire waarne mers menen, dat hen mogelijk van gedachten zal moeten veranderen, om de socialistische uitdaging te kunnen afweren. De socialistische afgevaardigden zijn verontrust door het regerings voorstel, om in December a.s., d.i. ze ven maanden voor de officiële ter- mij ,n algemene verkiezingen te doen houden. Het motief der regering is, dat de ernst van de toestand in Alge rije en Marokko, die gemaakt heeft dat er meer militairen nodig waren meer geld beschikbaar moest gesteld worden, dan normaal was voorzien, een nieuwe toestand heeft geschapen, 1951 voor het laatst werden geraad pleegd. De regering meent thans dat een nieuwe volksuitspraak gewenst willefi onpopulaire maatregelen, die door de toestand in Noord-Afrika noodzakelijk zijn geworden, voldoen de steun in de volksvertegenwoordi ging ontvangen. Faure zelf heeft Dinsdag medege deeld, dat de opstandige acties in Noord-Afrika de Franse schatkist tot Met gaat weet ap wietetje De eerste radiografisch overgebracht foto van president Eisenhower, genomen in het Fitzsimmons hospitaal te Denver terwijl de president een luchtje schept, gezeten in een rolstoel. Blijkens het opschrift op zijn borst gaat het hem „veel beter dank U!" nu toe een bedrag van 40.000.000.000 frank (meer dan 400.000.000 gulden) hebben gekost. Een ongunstige ontwikkeling voor de regeringsplannen voor verkiezin gen in de nabije toekomst is het bij na eenstemmige besluit van afgevaar digden van Faure's eigen radicale partij, dat zij slechts met vervroegde verkiezingen kunnen instemmen, in dien het bestaande kiesstelsel wordt gewijzigd. Inwilliging van deze wens zou het onmogelijk maken nog dit jaar verkiezingen te houden. De Europese commissie voor het Saar-plebisciet zal als hoogste gezags- draagster in het Saargebied voorlopig in functie blijven tot na de nieuwe verkiezingen. Volgens welingelichte kringen hebben de ministers van bui tenlandse zaken van de Westeurope- se Unie hierover in Parijs overeen stemming bereikt. Frankrijk, als bezettende macht, zal de WEU spoedig officieel verzoe ken haar Saar-commissie voorlopig te doe aanblijven- Inmiddels is de Land dag tegen Vrijdag bijeengeroepen om over Hoffmanns ontslagaanvrage te beslissen. De niet in het parlement vertegenwoordigende pro-Duitse par tijen hebben de 50 afgevaardigden ge vraagd bij Landdag-besluit de nieuwe verkiezingen reeds op 4 December te laten houden. Kenmerkend voor de situatie, die is ontstaan na de verwerping van het Saarstatuut, is dat in Bonn en in Pa rijs ook gisteren geen officiële com mentaren op.de uitslag van het refe rendum werden gegeven. Dit wijst er op dat men zorgvuldig wil vermij den om kwaad bloed tussen Duits land en Frankrijk te zetten. President Eisenhower heeft Dins dag voor het eerst sedert hij een maand geleden een hartaanval heeft gehad, weer enige passen gelopen. De president liep verscheidene ma len heen en weer tussen zijn bed en een fauteuil. Het grootste deel van de ochtend heeft de president in deze fauteuil doorgebracht. Het K.N.M.I. deelt mede Eien depressie, die over het Zuiden van Noorwegen en Zweden naar de Oostzee trekt, heeft in geheel West- Europa de luchtdruk flink doen da len. Er ontwikkelde zich een krach tige tot harde Westelijke stroming, die betrekkelijk zachte lucht naar ons land voerde. In verband hiermede bleven de minimum temperaturen de afgelopen nacht hoog voor de tijd van het jaar. Bijna nergens kwam het kwik beneden 10 graden. Achter de depressie om stroomt be langrijk koudere, polaire lucht naar het Zuiden. Het front, dat deze lucht aan de voorzijde begrenst, bereikte vanmorgen de Waddeneilanden en zal in de loop van de avond geheel Ne derland zijn gepasseerd. In de polaire lucht heeft de bewolking een meer wisselend karakter, er zullen enkele buien in voorkomen, waarschijnlijk vooral in de kuststreken, en de wind zal minder krachtig zijn. De tempe ratuur gaat naar beneden, in het bij zonder in de nacht. Op tegen de wind beschutte plaat sen met voldoend lange opklaringen is de komende nacht lichte nacht- 1 vorst niet geheel uitgesloten. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles zal op 6 November de gast zijn van maarschalk Tito op een noenmaal te Brioni. Dulles zal op 5 November uit Ge- néve naar Wenen gaan en de dag daarop naar Brioni Zondagavond 6 November keert hij naar Genève te rug. De plannen voor een bezoek aan Wenen en Brioni zullen evenwel af hangen van het verloop van de con ferentie der ministers van buiten landse zaken der Grote Vier te Ge nève. Luchtvaartmij hield te weinig over De Zuidslavische luchtvaartmij J. A.T. heeft haar diensten op Londen, Kairo en Beiroet moeten staken als g.evolg van het verongelukken van twee van de drie Convairs die zij bezat. Het eerste toestel verongelukte ruim twee weken geleedn bij Wenen. Daarbij kwamen zes mensen om het leven. Onder de gewonden bevond zich een Rotterdammer. Vrijdag verongelukte de tweede Convaix in de buurt van Belgrado. Er waren geen slachtoffers. In het begin van dit jaar had Zuid- slavië de drie Convairs in Amerika gekocht om de luchtdiensten te kun nen uitbreiden. HOE wordt 'ïet weer? (Geldig van Woensdagavond tot 1 Donderdagavond. Opgemaakt te 1 10 uur). j LAGERE TEMPERATUREN. j j Half tot zwaarbewolkt met S voornamelijk in de kustprovin- j cies enkele buien. Matige, aan de kust af en toe krachtige Noord- f J Westelijke wind. Lagere tempe- raturen, vooral in de nacht. 27 Oct. zon op 7.26, onder 17.25 u.; maan op 15.27, onder 2.38 u. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen luiden: weer temp. STOCKHOLM 'regen 2 C. OSLO zwaar bew. 2 KOPENHAGEN geheel bew. 11 AMSTERDAM geheel 'bew. 14 LONDEN geheel bew. 16 LUXEMBURG regen 9 PARIJS nevel 15 BORDEAUX mist 15 GRENOBLE onbew. 14 NICE onbew. 20 GENEVE onbew. 12 ZURICH mist 12 LOCARNO licht bew. 19 BERLIJN geheel bew. 12 FRANKFORT zwaar bew. 10 MUNCHEN zwaar bew. 9 WENEN geheel bew. 10 INNSBRUCK nevel 8 ROME onbew. 17 AJACCIO onbew. 20 MA1LLORCA onbew. 19 K o r r e 11 i e Eén vandaag is meer waard dan twee morgens.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1