tussen balie ™ahe Rectorspoortje naast het Gravensteen bijna klaar J Oproep kunstleven in Leiöen Bom ontplofte tijdens de landing Boerderij Grundeken in Viietwijk voor Voorschotense padvinderij DINSDAG 25 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Leiden heeft er sinds vanmorgen een nieuw poortje bij. Het Rectors- poortje, dat vele omzwervingen heeft gemaakt, dat in 1613 zijn levensreis begon als poort van het huis van de rector van de Latijnse school aan de Pieterskerkgracht, is via het Rijks museum te Amsterdam en het mu seum „De Lakenhal" naast het Gra vensteen terecht gekomen. Het verhult een binnenplaats, die heel prozaïsch als fietsen-bergplaats zal dienst doen. Fietsen mogen ech ter onder geen beding dit poortje binnengaan. Wellicht uit piëteit voor de rector, die in zijn tijd de waardige betreder van dit poortje was. De fries van dit poortje wordt ge sierd door de beeltenis van de Griekse godin Pallas Athene, godin van het wijze krijgsbeleid, gewapend met helm, schild en speer. Zij is ook de godin van de wijsheid, bescherm ster van kunsten, wetenschappen en handwerken. De latijnse spreuk: „Tuta est Pal- las aegide", betekent: „Pallas is be veiligd door het schild". Het Gravensteen zal binnen af zienbare tijd als juridisch centrum officieel in gebruik genomen worden. (Foto: De Leidse Courant). „GEEN GOUD ZO GOED".». dat zeggen al due geslacnten van Akker's Kloosterbaisem. Hei heerlijk verwarmende wrijfmiddel bij rheumatlek en spierpijn, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen door de huid en de daarondei liggende pijnlijke weefsels dringen Bovendien is Akker's Kloosterbalsem een heerlijke wond- balsem die snel geneest, wonden zuivert en nieuwe huidvorming bevordert. In vele gezinnen is daarom een pot Akker's Kloos terbaisem een huisapotheek op zich zeil. Advertentie LIJK VERMISTE LEIDEN AAR GEVONDEN Gistermiddag ontdekte personeel van de uitwaterginssluit van het Hoogheemraadschap het lijk van de sinds 14 October te Leiden vermiste 3"8-jarige P. C. van der Linde. VISSEN IN DE RINGVAART. Zondag j.l. hield het viscollege „De Voorn" zijn 3de wedstrijd in de Ringvaart bij Aalsmeer. Het weer was slecht. De vangst eveneens. Prijswinnaars waren: F. v. d. Hal, J. Lambooy, J. Massaar, C. J. v. d. Laan, N. N., M. Keereweer, v. d. Meel, J. J. v. Oosten, W. Binfc, N. Ravensbergen. Het 3 Octoberfeest met zijn stralend zomerweer ligt ons allen nog vers in het geheugen. Ook de taptoe daaraan voorafgaand, als huldeblijk aan bur gemeester P. A. v. d. Werff komt hierbij in herinnering. Het doet ons denken aan het vol gende: Zouden wij allen, katholieke jonge ren, niet in staat zijn om aan de voor avond van het Christus-Koningfeest hulde te brengen aan Christus, onze Koning. A.s. Zaterdagavond 29 Oct. om half tien gaan we deze hulde brengen in de St. Lodewijkskerk aan de Steen- schuur. Pastoor Van Schalen zal deze Ko- ningswake leiden. Laat het worden een echte manifestatie van aanhan kelijkheid aan onze Koning. Langs deze weg doen wij een be roep op alle leiders en leidsters van Katholieke sport- en jeugdverenigin gen hun leden aan te sporen aan deze Koningswake deel te nemen. TH. SCHOLTE, voorzitter Katholieke Jeugdraad. ERGELUKE BALDADIGHEID Een Katwijker aan Zee stond te recht wegens ergelijke baldadigheid. Hij had op 23 Juni van een auto die voor zijn huis stond de achterbanden laten leeglopen. Het O.M. vond het treurig en kinderachtig. Verdachte had dit gedaan, omdat de auto's in de weg stond. De plv. kantonrechter mr. W. de Koning, die het ook een erge- lijk feit vond, veroordeelde verd. tot 40.boete of 20 dagen. E'EN CHAUFFEUR VAN 14 JAAR! Een auto-eigenaar uit Zoeterwoude stond terecht, omdat hij een veertien jarige jongen als chauffeur op een auto dienst had laten doen. Het O.M. vond het gelukkig, dat het nog zó goed was afgelopen. Het O.M. eiste 3ö.boete of 10 dagen. De plv. kantonrechter mr. H. Goudsmit ver- „Wachten op Godot" pauze niet °p 9°dot geacht heb A LS TWEEDE IN DE SERIE abon- nementsvoorstellingen werd gis teravond in de Schouwburg het werk van de Franse schrijver Samuel Beckett „En attendant Godot" (Wach ten op Godot) gegeven. Wij zullen op het voetspoor van Horatius steeds alle gepaste vrijheid toekennen aan schilders en dichters om naar harte lust te experimenteren, maar wij be houden ons ook het recht voor om zo'n experiment ronduit voor non sens uit te maken. Men kan dat doen (in een omhaal van veel geleerde woorden en spreken van 'n methphy- sische clownerie, welke een ieder op zijn eigen wijze zal moeteh onder gaan en welke ieder naar zijn per soonlijke instelling zal kunnen uitleg gen, maar deze fraaie zinswendingen •komen hierop neer, dat niemand weet, wat Beckett in 's hemelsnaam bedoelen kan en dat ieder in deze prullenmand van gesprekken-flarden, snippers religieuse opmerkingen, ka potte stukjes wetenschap, vaag ge daas en ordinaire opmerkingen maar moet uitzoeken of er nog iets bij is, dat hij gebruiken kan. De inhoud van dit spel is niet na te vertellen, want er is geen inhoud; e is trouwens niets dat énigszins op to neel lijkt. De beste vergelijking is nog te maken met een hyper-modern schilderstuk, waarvan men niet weet, of men het recht, schuin of op z'n kop moet houden. Zo'n schilderij heeft n-iet de bedoeling iets uit te beelden, maar wil slechts een indruk wekken. Dat is blijkbaar de bedoeling ook van de Franse auteur: hij wil om maar weer eens een paar grote en vage woorden te gebruiken de wanhoop van de ontwortelde mens heid op zoek naar de bestaansreden van deze zinneloze wereld suggereren. De mensheid wacht en weet niet waarop; zij wacht iedere dag tever geefs, want Godot, de man, waarop de twee zwervers (die de hoofdfigu ren van het spel zijn) wachten, komt niet opdagen, vandaag niet en morgen niet. Wanneer iemand zich ontroerd ge voelt door de wijze, waarop Beckett getracht heeft zo'n wanhoopsstem- ming te suggereren, dan zullen wij hem dat niet kwalijk nemen, maar wij kunnen de toeschouwers, die na de ben geen ongelijk geven. WANNEER WLJ ONS REALISE- REN, dat Beckett tn dit stuk ge broken heeft met alle tradities van hét toneel, is het onmogelijk het spel van de acteurs van de Toneelgroep „Theater" uit Arnhem te beoordelen volgens de gebruikelijke maatstaven. Zelfs zo'n elementair postulaat als „rolvastheid" kwam niet eens in aan merking. Wel kunnen wij zeggen, dat wij bewondering hadden voor de wijze, waarop Bernhard Droog en Jo- han Walhain (de twee zwervers) on danks alles de aandacht van de zaal wisten vast te houden-, Richard Flink en Gerard Hartkamp waren zulke groteske figuren, dat wij er eer lijk gezegd - geen raad mee weten. Een dergelijke „confrontatie met de ge ordende maatschappij" hebben we nog niet meegemaakt. Wij geloven niet, dat dit experi ment voor navolging nut heeft en hopen dat we in een volgende voor stelling weer eens met onze benen op de begane grond komen. HISTORISCHE COMMISSIE DER LEIDSE UNIVERSITEIT Gisteren was het viif en twintig jaren geleden, dat de historische commissie der rijksuniversiteit te Lei den is opgericht. In een buitengewone vergadering werd dit feit herdacht. De voorzitter jhr. dr. D-. P. M. Graswinckel gaf een kort overzicht van de activiteiten der commissie gedurende de afgelopen jaren, waarbij hij de verwachting uit sprak, dat de commissie door het organiseren van tentoonstellingen meer en meer de aandacht voor de geschiedenis der Leidse universiteit zal trekken. Hij herinnerde er aan, dat de secretaresse, mevr. Idenburg- Siegenbeek van Heukelom, tevens conservatrice van het academisch- historisch museum, gevestigd in het universiteits gebouw aan het Rapen burg, sedert vijf en twintig jaren on afgebroken haar krachten daaraan heeft gewijd. Vervolgens heeft na mens het college van curatoren der rijksuniversiteit mr. A. F. Visser van IJzendoorn aan mevr. Idenburg de zilveren museum-medaille uitgereikt, haar door H. M. de koningin ver leend. oordeelde verd. tot 35.boete. GEEN HEER OP HET WATER Twee schippers hadden met hun schepen in de Oude Rijn onder Voor schoten bij de nauwe brug niet op elkaar willen wachten, en waren on der de brug met elkaar in aanvaring gekomen, waardoor nogal schade was ontstaan. Het O.M. vond dat hier van naijver en plagerij sprake was. Het' O.M. eiste tegen V., dae aan de goede zijde was opgevaren 10.boete of 4 dagen en tegen K., die had moeten wachten, 75.boete öf 25 dagen. De plv. kantonrechter mr. H. Goud smit veroordeelde V. tot 5.boete of 5 dagen en K. tot 75.boete of 25 dagen. AANVARING OP DE KAGER- PLASSEN Een kantoorbediende uit Den Haag v/as op 28 Juni varende met zijn zeil jacht „Ans" op de Zijl naar de Kager plassen niet erg gelukkig geweest, en had in plaats van stuurboord, bak boord gehouden, en had koers ge- kruisd, met gevolg een aanvaring met een zeiljacht op de Kagerplassen. Het O.M. eiste 30.boete of 10 dagen. Daar de schade betaald was, werd de uitspraak 10.boete of AARDAPPELMOEHEID In de middagzitting moesten een groot aantal kwekers uit Leiden. Oegstgeest en Noord-wijk terecht staan, zij op verschillende percelen grond, waarop in 1953 en 1954 al aardappelen waren geteeld, weer aardappelen hadden geteeld, terwijl dit verboden is. Zij werden naar de verboden was. Zij werden naar de hoeveelheid geteelde aard-appelen veroordeeld tot 1050.en 100.boeten of 4-, 20- of 40 dagen. DRONKENSCHAP Een Leids werkman, die bij her haling voor dronkenschap terecht stond, werd nu veroordeeld tot een week hechtenis, en zes maanden op zending Rijkswerkplaats „Veenbui- zen,, voorwaardelijk met proeftijd van een jaar. Niet minder dan 10 personen uit Leiden, stonden terecht, omdat zij clandestien naar de radio hadden ge- luiserd, totdat ze eindelijk door de ambtenaar van de P.T.T. werden ge snapt. Zij kregen 15.boete of 5 dagen. SCHROEFJES-VERZAMELAAR Bevestiging van „het zeer zachte vonnis van de politierechter" twee maanden gevangenisstraf requi- reerde de procureur-generaal bij het Haags Gerechtshof tegen een 33-ja rige 'bankwerker uit Leiden, die te recht stond omdat hij bij de N.V. Mulders fabrieken van roliend mate riaal te Boskoop diefstal van schroe ven had gepleegd. Verd. vond zelf eigenlijk dat hij geen diefstal had gepleegd. Onder zijn werkbank had hij een eigen la en hierin had -hij schroeven verzameld die op de grond vielen. Ook werden er andere koperen voor werpen in de la gevonden. Hij had eerst 10 kg willen hebben vóór het metaal te verkopen. De proc,-gene raal vertelde hoe men afval mocht verkonen als men eerst een bon van de afdelingschef vroeg, waarvoor men een klein bedrag moest betalen. De procureur merkte op dat er daar naast nog een diefstal van rubber blokjes was. Verdachtes raadsman vroeg op juridische gronden vrijspraak. Arrest 4 November. Agenda Leiden DINSDAG: Café Aniba: Leidse Tuiniers- en Bloemistenver. „Dcor Eendracht Verbonden" 8 uur nam. Boerhaavezaal: Tentoonstelling .Boek en Jeugd", (L. Vrouwenkerk- steeg 2.305.30 uur nam. Volkshuis: Werkgemeenschap „De Ratel" Annie Schmidt en Simon Carmiggel, 8 uur nam. Casino-Theater: K. en O. „Stage Coach" 7 en 9.15 uur nam. Schouwburg: Toneelgroep „Thea ter" „Wachten op Godot", 8 uur nam. WOENSDAG: Rozenkranskuistocht: St. Petrus- kerk, 7.45 uur nam. K.A.J- Ontspanningsavond. Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur n.m. Boerhaavezaal Tentoonstelling ,Boek en Jeugd" (L. Vrouwenkerk- steeg) 5.30 uur nam. Rijksmuseum voor Volken: Lezing Mon. Amir Sutaarga over „De Wa jang Golek in West-Ja va", 8 uur nam. Stadhuis: Sociale Raad. Spr. W. C. Dijkstra over „Sociale zorg voor min der validen", 8 uur nam. K.V.-toneel: Fam. Schelvis, St. An- tonius Clubhuis 8 uur. Het vliegongeval op Valkenburg Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edities meldden, is gister middag op het vliegveld Valkenburg een éénpersoons Hawker Seafury bij de landing ontploft. De bestuurder kwam bij dit ongeluk om het leven. Het ongeluk gebeurde doordat tij dens de landing door een nog niet op gehelderde oorzaak een bom van 250 pounds, die onder het vliegtuig was bevestigd, exploideerde. De omgekomen bestuurder is de 34- jarig luitenant ter zee-vlieger le klas D. Th. Challik uit Valkenburg. Hij was commandant van squadron 3, dat bestaat uit éénpersoons Hawker-Sea- fury's en bestemd is voor de dienst op de „Karei Doorman". De Seafury is het snelste schroefvliegtuig ter we. reld. Luitenant ter zee vlieger Challik, die bij het uitbreken van de oorlog in Nederlands-Indië vertoefde en is op geleid in Engeland en Canada, heeft zich onderscheiden in de strijd tegen de Japanners en tijdens de eerste po. litiënele actie. Voor zijn optreden ge durende de oorlog tegen Japan ver wierf hij het vliegerskruis. Hij laat een vrouw en vier kinde ren achter. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargeno men door de Apotheek Van Driesum, Mare 110, Tel. 20406; de Zuider-Apo. theek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oevstgees- ter Apotheek, Wilhelniinapark 8, Tel. 26274. Burgerlijke Stand Geboren: Carla d. van R. Pet en J. E. Koet. Petronella Louise Maria d. van W. Momiburg en E. E. van Erp. Luberta Johanna Bardina d. van D. J. van den Berg en J. Russchenberg. Arie Gerard z. van G. C. de Vreugd en Y. Nijgh. Ronald Franciscus Hu- bertus z. van K. Ouwerkerk en A. Franssen. Jacoba Suzanna d. van H. J. v. Zwieten en A. Smeding. Hendri- kus z. van H. Kral en F. Rhijnsbur- ger. Pietronella d. van G. M. v. Am- meren en M. J. Snel. Wilhelmina Ca- tharina d. van D. J. Siera en A. de Ridder. Maria Catharia Geertruida d. van H. P. de Bruijn en A. E. Buikstra. Bernard z. van G. Schopaanboord en J. C. Sollie. Gehuwd: M. I. M. Kaanders en A. B. Schoon. H. F. A. Ooms en J. C. Zee- gers. L. J. Verhoeven en G. Couwen- bergh. Overleden: J. H. Wijnbeek vrouw 79 j. S. Sloover vrouw 67 j. W. F. Azier man 54 j. A. Siere wednr 88 j. J. v. d. Mark man 68 j. A. Vijlbrief huisvr. van: Breedeveld 62 j. M. H. Kuivenhoven huisvr. van: Bolt 75 j. Reels lang kampen de plaatselijke I lijk door de gezamenlijke padvinders- padvinders- en padvindstersgroepen I groepen kan worden opgebracht. Der- teVoorschoten met huisvestingsmoei-1 halve is een huurberekening gemaakt, waarbij alleen rekening werd gehou den met de verbouwingskosten en de sloopwaarde der opstallen. De wer kelijke waarde van de opstallen als mede kosten van onderhoud en ad ministratie welke de huurprijs aan- lijkheden. De twee padvindérsgroepen van de Ned. Padvindersbeweging hebben onderdak gevonden in de on bewoonbaar verklaarde woningen aan de Elstlaan. De padvindsters van het Ned. Padvindsters Gilde zijn onder gebracht in het ambachtshuis en een groep, de voortrekkers van de Katho lieke Verkenners, heeft geen vaste plaats van samenkomst. Soms wordt gebruik gemaakt van een der bun kers bij huize Bijdorp. De woningen aan de Elstlaan dienen spoedig ont ruimd te worden. Het ambachtshuis leent zich niet voor padvinderswerk, omdat geen mogelijkheid aanwezig is de nodige eigen sfeer aan te brengen. Boven dien is geen ruimte voor het opber gen van kamp- en oefenmateriaal aanwezig. Het behoeft geen nader betoog, dat de gemeente ten aanzien van de jeugdbeweging een taak heeft te ver vullen. Dat ook de raad deze mening deelt, is gebleken uit het feit, dat in de vergadering van 1 April 1955 werd besloten aan de plaatselijke padvind sters- en padvindersgroepen een sub sidie toe te kennen van 3.per jaar per lid. In een der raadsvergaderingen heb ben B. en W. gesuggereerd de boer derij van Grundeken in de Viietwijk te reserveren voor de plaatselijke groepen der padvinderij. Sobere opzet. Inmiddels is bedoelde boerderij eigendom der gemeente geworden, zodat tot realisering van dit plan kan worden overgegaan. Het valt te begrijpen, dat de boer derij niet zonder meer aan het jeugd werk kan worden beschikbaar ge steld. Enige verbouwing dient daar toe plaats te vinden. In overleg met de assistent dis trictscommissaris van de Nederlandse padvinders en tte vertegenwoordigers van de St. Laurentiusgxoep werd dan ook een indelingsplan ontworpen. Bij volledige uitvoering zal de verwezen lijking van dit plan een uitgaaf vor deren van ongeveer 35.000. Aangezien B. en W. deze uitgaaf hoog vonden, zijn zij na een nader overleg tot het volgend vergelijk ge komen. Het aanvankelijke indelingsplan blijft gehandhaafd, doch de uit te voe ren bouwkundige werken worden tot het uiterste beperkt. Alhoewel de uit te voeren werken sober zijn opgezet, vergt de verbou wing nog een uitgaaf van rond 9.300.—. Rekening houdend met laatstbe doelde kosten bedraagt de wekelijkse huurprijs bij een volledige exploita tie-opzet ƒ46,33. Redelijke huur. Vast staat dat dit bedrag onmóge- zienlijk beïnvloeden, zijn buiten be schouwing gelaten. De becijferde huurprijs beloopt dan esn bedrag van 15.40 per week, het geen redelijk is als men bedenkt, dat momenteel door twee van de vier groepen wegens huur van de krot woningen aan de Elstlaan 7.50 per week wordt betaald. Finantieel blijven de groepen dus ongeveer op hetzelfde pijl staan, doch de accomodatie is veel ruimer. Bo vendien zijn voor elke groep aparte speelweiden gereserveerd. Gezien het feit, dat de te verdelen ruimte voor elke groep niet gelijk is en behoeft te zijn, kan de huur voor de groepen onderling het billijkst worden berekend met inachtneming van de oppervlakte der beschikbaar gestelde ruimten. R.K. Blindenbond „St. Odilia". De jaarlijkse avond van de R.K. Blin denbond „St. Odilia'' krijgt telken- jare steeds meer belangstelling. Nu was de zaal van 't verenigingsgebouw geheel gevuld. Vooraf werd een pro pagandistisch woord gesproken. In het kort werd vermeld, wat bereikt werd en wat nog bereikt moet wor den. De aanwezigen werden opge wekt donateurs te worden van „St. Odilia" en daarmede de blinden te steunen. De rest van de avond kreeg een kluchtig karakter, want de R.K. Toneelvereniging „Het Masker" uit Voorhout, voerde daarna op het to neelstuk: „Onder Valse Vlag" van F. J. Rostink, een blijspel in 3 bedrij ven. Het stuk leende zioh prachtig om eens gezellig te lachen. De voor dracht van de spelers was ook goed te noemen, maar rol'kennis was niet de sterkste zijde. De verschillende typen waren goed gekozen. In het ge heel had iets meer vaart moeten zit ten, maar dat neemt niet weg, dat de aanwezigen zich kostelijk hebben ge amuseerd en daar was het om te doen. Tijdens de pauze vond de verkoop van loten plaats en na afloop van het derde bedrijf de trekking. Wij ston den verbaasd over het grote aantal prijzen, dat beschikbaar was gesteld. Mevrouw De Jong en juffrouw C. Zwet werden nog gehuldigd en be dankt voor het vele werk, dat zij voor de blindenbond ha'dden verricht. De heer Th. v. d. Meer, Tolstraat 9, kreeg een exta-bedankje als de spil, waar de blindenbond in Voor schoten om draait. Het gezellig sa menzijn kon nog maar kort zijn in verband met het late uur. Irene-monument wordt in Leiden gegoten Precies op de plaats, waar bijna elf jaar geleden 27 October 1944 de Koninklijke Nederlandse Brigade „Prinses Irene" strijdend voor de vrijheid en komende uit de richting Hilvarenbeek, eerste voet op Tilburgse bodem zette, zal op 27 October a.s. door Prinses Irene een monument worden onthuld. Dit monument, voorstellend een soldaat met het vaandel van de brigade, werd vervaardigd door de beeldhouwer E. Baron Speyart van Woerden en is een geschenk van de Koninklijke Vereniging „O^s Leger" aan het Tilburgse gemeentebestuur, ter nagedachtenis aan de van de brigade. In een bronsgieterij te Leiden wordt op het ogen'e laatste hand gelegd aan het monument. Rechts het gipsmodel.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8