De Kleppende Klippep k T m m m m m m m SANDRA 1 Betaalde voetballers vragen medezeggingschap Nederlands elftalspelers weer in het Stadion bijeen Sportief vierde 10-jarig bestaan met een kamp tegen Meerburg het Schaakspel 1 i I 1, I i i i s m - ■I s$Ü 4 m P B p a i 2 S i a ê;- EN HAAR TUINMAN DINSDAG 25 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Contracten mogen niet eenzijdig worden opgesteld In een der zalen van het groothandels- gebouw te Rotterdam heeft de sinds kort opgerichte belangenvereniging voor be taalde voetballers haar eerste propagan- dabijeenkomst gehouden. De opkomst van de contractspelers uit Rotterdam en omgeving was gering. Later zou evenwel blijken, dat enkele aanwezigen een elftal representeerden. De heer E. L. Musquetier, die als voor zitter van het voorlopig bestuur optrad, hield een nuchtere en zakelijke inleiding. Hij zag de belangenvereniging als lo gisch gevolg van de gewijzigde constel latie in de voetbalwereld en als een on misbare schakel. Hij vergeleek de posi tie van de contractspelers met die van de werknemers in het normale maat schappelijke leven, die evenmin zonder samenbundeling van krachten tot verwe zenlijking van hun maatschappelijke be langen kunnen komen. De beroepsvoet ballers leven onder bepalingen, waarin zij op geen enkele wijze hun stem kun- laten gelden. Zij hebben geen enkele zeg genschap in de vereniging of in de bond. De heer Musquetier wees hierbij op enkele bepalingen van het reglement voor betaald voetbal. In het normale leven zo betoogde hij, werken alle groeperingen mee aan de tot standkoming van de bepalingen, bij het betaalde voetbal zijn deze zeer een zijdig vastgesteld. Als voorbeeld memo reerde hij de bepalingen omtrent de 15 procent vergoeding aan de KNVB van de standaardcontracten en die van de ver plichte verzekering. Het ligt zeker niet in de lijn van de belangenvereniging, al dus spreker, om de reglementen van de verenigingen of de bond terzijde te stel- SCHAATSENRIJDEN. Gunstig jaar voor de N.V.B.H.S. Het afgelopen jaar is voor de Ne derlandse Vereniging tot bevordering van het hardrijden op de schaats (N VBHS) een jaar geweest van grote activiteit en van een ongekende groei. Het aantal leden steeg van 1270 tot 1700. Er zijn nieuwe afde lingen gekomen in de Zaanstreek, Nieuwkoop en Zwolle. De belang stelling voor de centrale training op het Cios en voor de conditietraining op vele plaatsen in het land was zo groot, dat er in ploegen geoefend moest worden. Bovendien was er veel animo voor de training op de baan te Hamar in Noorwegen. Niet minder dan 32 jongelui hebben hier aan op eigen kosten vier weken deelgenomen. Voor dit seizoen heb ben zich reeds 35 leden, onder wie een aantal veelbelovende jonge rij ders, opgegeven voor de training in Haimar. Deze optimistische geluiden deed de voorzitter de heer J. F. van Dalf- sen uit Hilversum horen in zijn ope ningswoord van de te Utrecht ge houden jaarvergadering van de NV BUS. Een door het bestuur voorgestelde reglementswijziging werd aangeno men, waardoor het mogelijk wordt in de NVBHS gewesten te vormen met gewestelijke besturen. Hierdoor kan de vereniging meer invloed doen gelden in de gewesten van de KNSB. Door de nieuwe rijkssubsidie, hoofdzakelijk bestemd voor de jeugd en waarin de NVBHS via de KNSB deelt, zijn de financiële mogelijkhe den voor de schaatsorganisaties zo danig verbeterd, dat tot de instelling van de reeds lang besproken jeugd- schaatsdiploma's in de komende win ter kan worden overgegaan. Er komen schaatsproeven voor jon gens en meisjes tot en met 12 jaar en schaatsvaardigheidsdiploma's: a voor jongens en meisjes t/m 14 jaar en b voor jongens en meisjes t/m 16 jaar. Het ligt voorts in de bedoeling in de naaste toekomst te komen tot een z.g. schaatspaspoort. In dit authentieke stuk kan iedere aange sloten schaatsrijder al zijn prestaties laten vastleggen. Met grote meerderheid besloot de vergadering tot aanvaarding van het bestuursvoorstel tot verhoging van de contributie voor junioren van 2.tot 3.en voor senioren van 3.50 op 4.50. Als nieuwe leden van het hoofdbestuur werden geko zen de heren K. van Dam uit Hee renveen en H. Lamberts uit Wage- ningeh. De heer A. Schouten uit Rotterdam werd gekozen in de tech. commissie. len. Zij wil zich hier niet tegenover stel len. maar als e$n gelijkgerechtigde partij via de weg van het overleg tot een over eenkomst komen, die op de duur voor de spelers, clubs en bond van voordeel zal zijn. Zij wil dus rekening houden met ieders belang, in conflicten te be middelen, en bij het tot stand komen van transfers. Met wat dit laatste betreft streeft zij naar een meer aanvaardbare verdeling, omdat zij de 10 procent voor de contractspelers (hetgeen reeds wordt aangevochten) te laag vindt. Ook wil zij betere sociale voorzieningen bevorderen. „Wij willen alle ellende, welke in Enge land in de beroepsvoetballerij heeft be staan. vroegtijdig voorkomen. Medezeg genschap voor de betaalde voetballers, niets meer en niets minder, dat is samen gevat het enige streven van de belan genvereniging", zo besloot de spreker, die ook nog mededeelde binnenkort op ;n ledental van 6 700 te rekenen. Bij de rondvraag deelde Piet Kraak mede, dat de spelers van Elinkwijk vol komen achter de oprichting van de nieu we belangenvereniging staan. Ditzelfde deden Everse namens Scheveningen-Hol- land Sport, en Köneman namens de spe lers van SVV. Ook enkele spelers van DFC betuigden hun adhaesie. Bij de aan wezigen bevonden zich o.m. Bep Bak- huys en de trainer Kees van Dijke, welke laatste nog informeerde of het even tueel mogelijk zou zijn, dat de organisa tie van voetbaltrainers zich bij de belan genvereniging aansloot. „Een belangenvereniging voor betaalde voetballers is volkomen logisch en on vermijdelijk", aldus de heer Jos Coler, bestuurslid van Sparta, die wij na afloop van de eerste propaganda avond in het groothandelsgebouw ontmoetten. „De positie van de betaalde voetballer is zon der meer slecht", vervolgde hij, „en dat dit gebeuren zou, had ik verwacht. Per- vroeg gekozen en ik had het aannemelij ker gevonden indien b.v. een Bram Ap pel, die bewezen heeft een prima orga nisator te zijn, zich hiermede had belast in plaats van enkele amateurs. Overigens geef ik de betaalde voetballers volkomen gelijk, dat zij zich organiseren". S.J.Z. won met 4-2 na 2-0 achterstand De wedstrijd was noig maar enkele minuten oud, toen een vinnig schot van de MMO-midvoor van slechts enkele meters afgevuurd keeper Roe leven dwong de safe van de dag te verrichten. Deze vrije schietkans was tekenend voor het spel van de SJZ- verdediging. Het ingrijpen was zo stuntelig en het wegwerken zo slecht, dat de Hoogtmedese voorhoede bij her haling als een wervelwind door de Zoeterwoudse verdediging kon stor men. Een goede pass bereikte de mid voor, wiens schot de SJZ-keeper kansloos passeerde (10). Nog vol vreugde over hun openingstreffer, produceerde MMO een tweede goal, een voorzet van rechts werd volgens het boekje, keurig laag ingekopt en via de schoen van een back gleed de bal over de doellijn (20). Nog een korte tijd duurde de aanvallen van MMO voort, maar geleidelijk aan ver flauwde het offensief. Vreeswijk en Rotteveel begonnen vat te krijgen op het spel van him vlugge tegenstan ders en de gebr. Wolvers en midhalf Van der Drift werden van dralende verdedigers stuwende krachten voor de voorhoede. Langs een haag van verdedigers werkte Jan v. d. Geest de nul weg met een goede schuiver (2—1). Op dezelfde wijze scoorde hij de gelijk maker (22). En toen hij nog voor de thee zijn elftal met een schot van wel dertig meter aan een voorsprong heilp, kende het enthousiasme van de enkele honderden Zoeterwouders geen grenzen meer (32). Onder deze omstandigheden beschouwde men de gemiste kans van Koster en het schot van B. v. d. Geest tegen de lat als een bagatel. In de tweede helft stond het spel peil zeker niet op dezelfde hoogte als in de eerste helft. Toen Jan v. d. Geest met zijn vierde treffer de zege veilig stelde, gaf MMO zich gewon- tind ik v'j ?cl?ter wel Y?* ne11 wa* het spelpeil nadelig beïn- vroeg gekozen en ik had het aannemelu- vioeden. Linksbinnen Kaptein poog- de nog met goed op maat gesneden passes zijn medespelers tot doelpun ten te inspireren, maar zover liet Ge rard Rotteveel het niet komen, aldus de secr. van SJZ. Brooymans vervangen door Carlier Voor de eerste maal na de wedstrijd NederlandBelgië zijn de spelers en re serves van het Nederlands elftal gister avond in het Olympisch stadion geweest. Alleen Brooymans ontbrak op het ap pèl. Na een onderling oefenpartijtje volg de de gebruikelijke bijeenkomst in de kuil van het stadion, waar de voorzitter van de keuzecommissie de heer H. Hool- boom, een algemene nabeschouwing gaf over de wedstrijd tegen België. Hij zei o.m.. dat de keuzecommissie en de tech nische commissie niet ontevreden zijn over het behaalde resultaat, maar er is een mogelijkheid geweest om te winnen. De heer Hoolboom deelde tevens het trainingsschema tot de wedstrijd tegen Noorwegen op 6 November mee. Na de oefenwedstrijd tegen Schalke komen de spelers weer op Woensdag 2 November in het stadion voor een trainingsbijeen komst. Dan zal de heer H. Pellikaan zijn indrukken weergeven over de onlangs gespeelde wedstrijd ZwedenNoorwe gen, die hij ais lid van de keuzecommis sie heeft bijgewoond. Vrijdag 4 Novem ber komen de spelers en reserves op nieuw in het Olympisch Stadion bijeen voor training, waarna zij in Amsterdam blijven logeren tot de ontmoeting tegen Noorwegen. Waarschijnlijk zal Zaterdag 5 Novem ber nog een lichte training volgen. Bondstrainer Merkel nam vervolgens het spel van elk der spelers in de laatste interland onder de loupe, spaarde zijn critieken niet, maar stak ook de loftrom- Nieuwe voorhoede tegen Schalke '04 Bij de linksbinnen van het Nederlands elftal Brooymans, die Zondag met zijn vereniging Willem II heeft gespeeld, heeft zich gisterochtend een bloedvergif tiging geopenbaard, waardoor hij niet zal kunnen meespelen in de oefenwed strijd tegen Schalke '04, morgenmiddag in het Olympisch stadion te Amsterdam. De voorzitter van de keuzecommissie de heer H. Hoolboom, heeft gisteravond tijdens de training van het Nederlands elftal bekend gemaakt, dat Carlier van Fortuna op de linksbinnenplaats. De voorhoede van het voorlopig Nederlands elftal tegen Schalke '04 ziet er dus volgt uit: Bosselaar (Feyenoord). De Bruyckere (Willem II), Appel (Fortuna), Clavan (Scheveningen-Holland Sport) en Car lier (Fortuna). Waarschijnlijk zal in de plaats van Carlier nog een nieuwe reserve worden aangewezen. pet waar dat zijns inziens verdiend was. Voordat hij het woord nam overhan digden hij en Schaap namens het elftal aan de heer Hoolboom, die zijn verjaar dag vierde, een geschenk. Voor een aardige attentie zorgde voorts de restaurateur van het Olym pisch stadion, die de spelers voor het ge lijke spel tegen België een grote halve taart aanbood. Bij winst wordt het een hele De bijeenkomst werd bijgewoond door de voorzitter van de technische commis- de heer G. Kruyver, de heer L. Steinvoort. lid van de keuzecommissie, en de arts van het Nederlands elftal, de heer W. H. E. Posthuma. De viering van het 10-jarig bestaan van „Sportief" was reeds ingezet op 25 September j.l. met een H. Mis en geza menlijk ontbijt, waarna enige films wer den vertoond. Zondag werd de feestviering voortge zet met wedstrijden tegen de R.K. Gym nastiekvereniging „Meerburg". In het openingswoord heette de voorzitster al len hartelijk welkom, in het bijzonder de heren juryleden, de heren van de tel- commissie, de bestuursleden en leraren van Meerburg. Begonnen werd met de rhythmische oefening. Deze werd gewonnen door de feestvierende vereniging. De meisjes van 1012 jaar werkten mee aan vrije oefe ning, ringen en bokspringen. De prijs kwam in het bezit van Meerburg. Hierna kwamen de meisjes van 1214 jaar aan de beurt. Daar er van Meerburg geen meisjes van die leeftijd waren, hield Sportief voor deze afdeling onder linge wedstrijden. Deze meisjes werkten mee aan ringen, brug, bokspringen en vrije oefening. De le prijs was voor An nie Opdam, 2e Aletta Appel, 3e Wies Helverstyn, Plony v. d. Hoeven, Willy v. Kastrop, Thea Nierman en Annie v. d. Spree. De adspirant-dames werkten mee aan vrije oefening, ringen, brug en paard- springen. De prijs kwam in het bezit van „Sportief". Tenslotte was het de beurt van de da mes. Er werd gewerkt aan vrije oefening, ringen, brug en paardspringen. Dit was een zeer spannende strijd. De uitslag was met y, punt verschil in het voordeel van „Sportief". Aan het einde van de middag bedank te de voorzitster allen, die tot een vlot verloop van deze wedstrijden hadden meegewerkt, in het bijzonder de tech nische leiders, de heren A. Kallenberg (Meerburg en rhythmische afdeling Sportief) en D. Tempelaar (Sportief); HVS (Stompwijk) De junioren speelden Zondag tegen Rapiditas en won nen deze wedstrijd met 4—1. WATERPOLO LWV—Swift (dames) 1—4 Zowel voor, als na rust waren de Haagse dames sterker en door betere schotvaardigheid kwam de rust met 03. In de tweede helft ging het voor LWV iets beter, maar de Haagse keepster stop te alle schoten. Door al te fors spel gin gen spoedig twee LWV-dames naar de kant (04). Ook een Swift-dame onder ging enzelfde lot en nu werd het uit een strafworp 14, waarmede ook het einde kwam. TAFELTENNIS SCYLLA-NIEUWS De uitslagen van de vorige week ge speelde wedstrijden waren: dames: Scyl- la 1Treffers 1 55; Scylla 2Sportief 2 28; heren: Scylla 1Treffers 1 82; Scylla 2St. Hoger 3 73; Scylla 3 HBS 2 19; Phoenix 1Scylla 4 64; Scylla 5Treffers 6 82. Het programmavan deze week luidt: 26-10 dames: Salamanders 2Scylla 2. Heren: 28-10 Scylla 4Salamanders 1; Scylla 5Reflex 1 en Scylla 3St. Hoger 2. Het eerste team is Zaterdagavond a.s. vrij door uitstel van de wedstrijd tegen Sparta 4 tot een latere datum. De week daarop wederom een thuiswedstrijd te gen Batswingers uit Den Haag. de pianisten de heren Th. Wisse (Meer burg) en Han Zirkzee (Sportief). 's Avonds werd een feestavond gehou den waarvan een gymnastiekdemonstra- tie een groot deel van de avond vulde. De leden van Meerburg en Sportief werkten hieraan samen mee; de heren van Meerburg, Groen-Wit en Blauw zwart gaven ter afwisseling enkele zeer goede nummers hoogbrug en kastsprin- gen ten beste. De toeschouwers genoten van het aar dige optreden van de jongste leden van Sportief en van het goede turnen, dat de meisjes en dames te zien gaven. Na de gymnastiekdemonstratie bleef men nog een uurtje gezellig bij elkaar o.l.v. de heer Theo Wisse en zijn befaam de Rhythm Club. Totaal uitslag wedstrijden: Meisjes 10—12 jaar: Meerburg 125^ P- Sportief 120 yk p. Meisjes 12—14 jaar: Onderlinge wed strijd: 1. Annie Opdam 23 p; 2. Aletta Appel 21 p.; 3. Wies Helversteyn, Plo ny v. d. Hoeven, Willy Kastrop, Thea Nieman. Annie v. d. Spree, allen 21. Adspirant dames. Meerburg 162>^ p.; Sportief 178 p. Dames: Meerburg 267yk p.; Sportief 2681.4 p. Rhythmische oefening: Meerburg 15 p. Sportief 16 p. ENGELAND—NEDERLAND JEUGD Voor de voetbalwedstrijd tussen het Engelse en het Nederlandse jeugdelftal op Zaterdag 5 November te Norwich te spelen, zal het Engelse team in dezelfde opstelling verschijnen als in het begin van de ,maand toen de ploeg te Ports mouth met 92 van de Deense jeugd won. Het bestuur van de profclub „De Graafschap" uit Doetinchem heeft een som van 500 gulden overgemaakt aan het Nederlands Olympisch Comité. Dit be drag komt uit de kas van de voetbaltoto van de club en is een bijdrage in het fonds voor de uitzending van Neder landse sportlieden naar de Olympische Spelen te Melbourne. PAARDENSPORT Tijdens het congres van de Federation Equestre Internationale, dat midden De cember in Brussel wordt gehouden, zal over het ingediende voorstel van Prins Bernhard, president van de FEI, worden beslist of het wereldkampioenschap der springruiters tegen het oorspronkelijke plan in. toch in 1956, het jaar waarin de olympische ruiterwedstrijden in Stock holm op het programma staan, zal wor den gehouden. Zou het wereldkampioen schap doorgaan, dan kan men ook met deelneming van de ruiters uit overzeese landen rekenen. Voorts zal een voorstel ter tafel ko men, waarin wordt aangedrongen om in de finale voor het wereldkampioenschap vier ruiters te laten uitkomen, die ii eerste drie ronden tezamen het hoogste aantal punten hebben verzameld. Tot nu toe geldt de regel, dat in de finale slechts ruiters van verschillende nationaliteit mogen starten, dus ongeacht of zij tot de vier best geklasseerden behoren. WIELRENNEN Swift-Combinatlc De uitslagen van gehouden bekerritten zijn als volgt: Riethovenbeker: 1. H. v. Gent. 2. J. de Vroomen. 3. Th. de Vroomen. Gortestraat beker: 1. P. Turk, 2. A. Hillebrand; 3 J. Herwer. Swift-prijs: 1. B. Slingerland, 2. W. v. Gent, 3. J. v. Amsterdam. Don derdagavond 8.15 uur indoortraining lo kaal Haverstraat. Lenig en Snel De uitslag der 6e Najaarscompetitierit is als volgt: B-klas se 45 km.: 1. P. Otto 1.26.14; 2. J. den Hoed; 3. W. de Mey; 4. W. Wassink. C-klasse 38 km.: 1. W. L. Stroosnijder 1.15.36; 2. H. v. d. Leek; 3. C. de Jong; 4. G. Gommans. Jun.: 31 km.: 1. J. Stroo snijder 59.17; 2. R. Riethoven; 3. J. A. v. d. Kamp; 4. H. v. d. Weyenden; 5. Th. Boom; 6. P. Went. (73) ..mscMfm/rr DCstorm GCIUW is mttrn k dc hu ven vmHer 'MjKiElLRwmitBimmniopm is een qelak/htx niet doonjeveren bent nwfo Verqeeet mi metje vrienden nw het fort: ik heb Deze keer enige stellingen, met als op gave voor de lezer te proberen hoe de winst kan worden behaald. U verhoogt Uw combinatie-vermogen door de stel ling op 't bord te zetten en zonder de stukken te verplaatsen te trachten het juiste verloop te vinden. Mocht het niet gelukken, dan pas raadpleegt U de op lossingen aan het eind van de rubriek. k Zwart heeft het laatst gespeeld en de zwakke zet b7b6 gepleegd. Hoe kan wit hiervan nu profiteren? *v. k i li üi '0S WW m p: 'PU ÉsU fg' a a mm B E H Wit speelde Pxc6 en zwart gaf op. Im mers op Dxb5 volgt Dd8 mat. terwijl bxc6 wordt beantwoord door Dxd5. Op Dxdl, Kxdl; Ld7 volgt Telt enz. Hoe had zwart zich toch nog kunnen redden na Pxc6? III. i 4 s k t i k k k k mé 121 E "M pp Z m i;<. a t aP ABCDEFGH Hier gaat het om slechts een zet van wit, die beslissend is. Dus met welke zet wint wit? OPLOSSINGEN: I. Wit speelt: 1. cxd5, exd5; 2. Pc6, De8; 3. Pxe7. Dxe7; 4. Pxd5 met pion winst. Ernstiger zou zwart er aan toe zijn na 1. cxd5, Pxd5?; 2. Pxd5, Lxg5; 3. Pc7! II. Zwart had na 1. Pxc6 kunnen ver volgen met 1De4t; 2. De2, Dxe2t; 3. Kxe2. a6; 4. La4, Ld7. III: Wit speelt eenvoudig 1. Dd4! (op Lxd4 mat door Pd6). door JEAN CAREW 25) „En ik bied uernstigmijn verontschuldiging aan voor het feit, dat ik gisteren ben weggelopen. Maar u was naar het dorp toen de impuls zich van mij meester maakte en ik was op weg naar de trein voor ik had nagedacht. Ik moest werkelijk naar New York. Hetwas belang rijk". „Zullen belangrijke zaken je dik wijls van je werk weghalen?" „Miss Winslow is onbillijk jegens tuinlieden", zei Perry, terwijl hij zijn ogen klagend naar de blauwe hemel richtte. „Toevallig kon je vannacht slecht gemist worden", ging Sandra verder „Er was een inbreker tenminste wy dachten, dat er inbrekers waren en je zou een goede beurt hebben gemaakt als je in de buurt was ge weest. Hoe laat kwam je eigenlijk thuis?" „Wel", zei Perry, „het was bijna half twee". „Dan was je thuis toen de inbreker in huis was! Heb je al de lichten niet gezien en tante Julia op weg van de portierswoning? Ik zou den ken, dat je haar bovendien overal binnen een mijl had kunnen horen". „Ik slaap vast", ontweek hij. Sandra keek hem aan en tot zijn verrassing moest Perry ontdekken, dat haar ogen van staal konden zijn, ondanks hun vreemde plaatsing en hun doorschijnende blauwheid. „Natuurlijk te danken aan mijn jeugd plus frisse lucht en de lichaams beweging, waarin lk mij overvloedig mag verheugen", voegde hij er aan toe. Nog steeds lachte zij niet. „Er was vannacht voldoende la waai", merkte zij op, „om zelfs een man, die aan slaapziekte lijdt, wak ker te maken". „Werkelijk?" Perry was blij het gesprek ten minste een lichte afleiding te kunnen geven. „Ik meende, dat inbrekers rustige, nee, zacht sluipende kerels waren". „Het bleek, dat er geen enkele in breker was", zei Sandra. „Tenminste er schijnt niets te zijn gestolen of overhoop gehaald. Het lawaai begon toen vader, die de trap afsloop om een onderzoek in te stellen, in het duister op Foo-Foo trapte. Hij is ge wend op de trap te slapen". „Uw vader?", zei Perry, eerlijk ver baasd. Hij had haar woorden niet helemaal gevolgd, daar hij op dat ogenblik zich afvroeg of hij er al of niet in zou slagen haar ertoe te bren gen de gehele morgen met hem in de tuin door te brengen. „De kat, natuurlijk", legde Sandra streng uit. „Gewoonlijk brandt er een nachtlampje in de hall en iedereen kan Foo-Foo zien liggen en er omheen lopen, maar de lamp was stuk en nog niet vervangen. In het donker en in zijn opwinding stapte vader boven op zijn rug. En het is zo'n gtote kat, dat vader zijn evenwicht verloor en de trap afgleed". „Ik begrijp het. Had hij schram men opgelopen of iets dergelijks?" „Vader had zich eigenlijk niet be zeerd maar hij was woedend en schreeuwde en de pook, waarmee hij zich had gewapend, vloog uit zijn hand en trof de kom met de goudvis sen. Een vreselijke herrie volgde. Dus rende ik naar de telefoon om tante Julia te waarschuwenen in de tijd, dat ik zelf naar beneden ging en vader het licht aandraaide had Foo- Foo een van de goudvissen opgegeten. Tenminste, toen wij later ontdekten, dat de kom verpletterd was, bemerk ten wij, dat een van de vissen ver dwenen was". „Ik vermoed, dat u niet veel tijd nodig had om de rest van de vissen te vangen". Perry wenste niets ter wereld zo zeer dan Sandra aan het praten te houden. Hij voelde, dat zij, als ze maar lang genoeg praatte, wel zou lachen en haar ogen zich zouden samenknijpen tot kleine spleetjes op die heerlijke manier, welke haar eigen was; het scheen lang geleden, dat hij Sandra had zien lachen. „Wij moesten eerst de inbreker vangen", zei Sandra plechtig. „Maar u zei, dat er geen inbreker was". „Wel, maar we moesten eerst vast stellen, dat er geen inbreker was, voor we de vis konden vangen. Dat was een hele tijd nadat tante Julia was gearriveerd, met Ward en Lynn. Ik geloof, dat tante Julia in de oprij laan bii iedere stap schreeuwde". Sandra keek Perry strak aan. Hij scheen onbewogen. „Uw vader schijnt niet erg bedre ven te zijn in de jacht op inbrekers, als ik dat mag opmerken", zei hij. „In elk geval is hij geen lafaard", vlamde Sandra. Maar Perry was onverstoorbaar. „Ik evenmin", verzekerde hij haar. „Als het mijn gewoonte niet was en ik kon niet helpen, dat ik het een aanbevelenswaardige gewoonte vind vast te slapen, wat een aan wijzing voor een, goed geweten is, zou ik vannacht het eerst op de plaats van de debacle zijn geweest. Niet tegenstaande ongelukken z(jn uitge bleven voel ik toch, dat „debacle" een goed gekozen woord is voor de door u beschreven gebeurtenissen. Of zou ik fiasco moeten zeggen?" Plotseling lachte Sandra. Perry keek haar met voldoening aan. „Dat is de goede stemming", viel hij haar bij. „Onbezorgd lachen is je ware. Ik ben ook altijd vrolijk, of schoon ik-niet over de middelen be schik om het met zulk een charme uit te drukken. Ik heb de neiging om te schreeuwen en te dansen. Het was op dit ogenblik, dat het doordringend „Perry!" van Bob Winslow in de richting van het schuurtje dreef. Perry hief het hoofd op en keek in de richting van het geloei, dat het verschijnen van Bob Winslow van achter enige struiken voorafging. Sandra bleef onbeweeglijk staan. Wat zou er gebeurd kunnen zijn? Haar intuïtie zei haar, dat het iets te maken had met Perry en zijn ge- tuinier. Ondanks al haar moeite, welke zij zich-had gegeven om hem zijn plichten duidelijk te maken, was zij er zich alleszins van bewust, dat Perry meer verkeerde manieren kon bedenken om zijn werk te doen dan zij mogelijk kon voorkomen. Tot op heden hadden zij allebei geluk gehad, bedacht zij. Maar klaarblijkelijk was de dag der afrekening gekomen. „Vader!" Zij snelde haar vader tegemoet en klampte zich vaSt aan zijn arm. „Is er iets gebeurd?" Hij gaf geen antwoord, doch ver volgde zijn weg, waarbij hij linea recta op Perry afstevende zoals een woedende stier op de matador. Sandra die aan zijn arm bleef hangen, ver traagde zijn pas evenveel alsof zij er niet was geweest. (Wor^t vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7