STOERE ROEIERS BRACHTEN KONINKLIJK PAAR RAAR HET EILAND, HIT EER VOLKAAN GEROREN Door historie geteisterd eiland vormt eindstation der Antillen SABA MAAKTE HISTORIE Nog voldoende werkgelegenheid in de grafische bedrijven Antillianen onderscheiden Werknemende middenstand plukt geen vruchten van hoogconjuctuur DINSDAG 25 OCTOBER 1955 DE LETDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Eeuwig dampt de thee op plein te Boston! flaewneCdigend natuui&chaan ap haag. niveau voeren gistermorgen in de stromende regen naar de barkassen, die vanaf „de Ruyter" te water gelaten waren en waarin zich de koninklijke bezoekers en hun gevolg bevonden. De zee was opmerkelijk rustig rond dit kleine, charmante eiland, dat practisch loodrecht in zee staat en waar geen geschikte haven is om zelfs de sloepen van de „de Ruyter" aan land te brengen. Daarom waren de koninklijke reizigers rond half negen gistermorgen, toen „de Ruyter" tot voor het eiland gekomen was, overgestapt op barkas sen en midden op zee werd nogmaals overgestapt op de roeiboten van het eiland. De stoere Sabaanse roeiers, die vertrouwd zijn met de zee, welke zeer wispelturig kan zijn rond hun eiland, hielden de boten stevig in be dwang en zo kwam er een voorspoedig einde aan een programmapunt, dat veler zorg opgewekt had. Saiba lijkt echter slechts grimmig als men zich vóór de hoge kust be vindt, is men eenmaal aan land, dan verdwijnt iedere gedachte aan ruw heid en komt men onmiddellijk on der de ban van dit door de natuur zo lijk gezegende eiland, dat gegroeid is rond een uitgedoofde vulkaan. Op 't kleine plateau, waar de sloe pen door sterke handen aan land ge trokken werden, vond een zeer kor te ontvangst plaats, want het avon tuur, begonnen bij de „de Ruyter", was nog niet ten einde; men moest nog „naar boven", want de plaats van aankomst is een kunstmatig aan gelegde aanloopplaats en het eigen lijke eiland begint hoog in de bergen, waarheen een huiveringwekkende stijle helling voert. KORT EN KRACHTIG. van het eiland, The Bottom, 20 mi nuten later de officiële ontvangst plaats vond. De bestuurders van de „Boven windse eilanden" hebben er kenne lijk rekening mee gehouden, dat de koningin en de prins al 7 dagen lang door autoriteiten ontvangen zijn, want hun toespraken kenmerkten zich door kortheid en spontaneïteit. Administrateur Buncamper zei gistermorgen, dat Saba een vrij on bekend eiland is zonder geschiede nis, maar dat het bezoek van de ko ningin de eerste bladzijde historie voor het eiland vormde. De rondrit over het eiland was niet lang in kilometers gezien, want dat laat Saba niet toe, maar herhaalde malen lieten de koningin en de prins onderweg stoppen om even te genie ten van de prachtige natuur, zodat er toch nog heel wat tijd verstreken was, voordat men Windwardside bereik te, waar een langere pauze gehou den werd. Ook hier kon het oponthoud echter slechts van korte duur zijn, want om kwart over tien moest men weer in The Bottom zijn om de hulde van de bevolking, die in zijn geheel naar deze plaats was samengestroomd, in ontvangst te nemen. Kwart over elf namen de konink lijke reizigers afscheid van de ruim 500 Sabanen en verrijkt met een ge schenk van Sabaans kantwerk stap te men weer in de roeiboten, die hen via de barkassen naar de „de Ruyter" terug brachten. St. Eustatius kwam tot leven 5)e ffiwcüecue in de cacaapCantage aan ffianaite Ned. Kath. Grafische Bond Een beeld van het bezoek van het koninklijk paar aan Bonaire: een ongedwongen moment tijdens de gezellige barbecue te Fontein. I Weinig verder met bedrijfsscbappen Gisteren is in „Lommerrijk" te Rotterdam de algemene vergadering 'begonnen die twee dagen zal du- renvan de Nederlandse Katholieke j Grafische Bond. De vergadering is j voorafgegaan door een ontvangst op het stadhuis, waar wethouder J. I Meertens als loco-iburg©meester de aanwezigen verwelkomde. Op de vergadering hield de voor zitter van de bond, de heer W. L. de Zwager, een uitvoerige openingsrede. Hij maakte gewag van een toenemen de 'belangstelling voor het bondswerk. Op 7 September 1953 werd het 10.000e lid ingeschreven, op 15 October 1955 was dit getal gegroeid tot 11352. Dit is meer dan het dubbele van het aan tal leden op 31 December 1940. De gunstige werkgelegenheid in de grafische bedrijven duurt nog voort, maair er is aanleiding om te stellen, dat het aantal opdrachten niet zo g'oot is als enkele jaren gelegen. aaruit mag,echter volgens spr. niet worden geconcludeerd, dat de werk gelegenheid zodanig is afgenomen, dat daaruit vroeg of laat ernstige moeilijkheden zyn te verwachten. Aan de andere kant is het ver schijnsel waarneembaar, dat tal van grafici 't bedrijf verlaten, omdat elders wel eens de mogelijkheid wordt ge boden v/at meer te bereiken. Ten aanzien van de PBO en de bedrijfschappen is men in het gra fische bedrijf maar weinig verder ge komen, wel zijn er aanwijzingen, dat de besprekingen over een bedrijf schap voor het boekdrukkersbedrijf binnen niet al te lange tijd zullen worden hervat. Met de vertegenwoordigers van de vereniging van Ned. ahemigrafische inrichtingen hebben de eerste oriën terende besprekingen reeds plaats gevonden; van de zijde van de Kon. Ned. Bond van steen- en ofsetdruk- kerijen en fololithografisehe inrich tingen werd in het geheel niet gerea geerd op het verzoek, de- besprekin gen over een bedrijfschap te openen. De bondsvoorzitter deelde nog me de, dat de werkzaamheden dermate zijn uitgebreid, dat uitbreiding van het hoofbestuur met twee bestuur ders noodzakelijk is geworden. MAN ONDER KOLEN BEDOLVEN. Gistermiddag is op het terrein van de Pegus, het energievoorzieningsbe- drijf van de gemeente Utrecht, de 21- jarige chauffeur D. M. Meurs onder 1 vallende kolen bedolven en gedood. Een verandering, die een verbetering zal moeten zijn, kan alleen tot stand komen met de morele en daadwerke lijke steun van alle belanghebbenden. BLOEMBOLLENGROND EN WEGENAANLEG In een brief aan de minister van verkeer en waterstaat heeft het be stuur van het Landbouwschap er op gewezen, dat 25 ha. kostbare bloem- bollengrond verloren zal gaan, indien de Noord-Zuid lopende provinciale weg van de Velser tunnel af wordt doorgetrokken langs de spoorlijn HaarlemLeiden. Het bruto opbrengend vermogen van deze gronden is vijftien a twin tigduizend gulden per hectare. Het Landbouwschap dringt er dan ook met klem op aan, dat voor deze provinciale weg het westelijke tracé langs de duinen wordt gekozen. Hoe wel van de zijde van natuurbescher ming en recreatie hiertegen bezwaren zijn gerezen meent hét bestuur van het Landbouwschap, dat er weliswaar enig verlies aan recreatiegebied zal zijn, maar dat aan de andere kant deze gebieden nog meer ontsloten zullen worden voor Nederlanders, die ontspanning zoeken. Tevens is het westelijke tracé goedkoper dan de weg langs de spoorlijn. De vijfentwintigduizendste inwo ner van de gemeente Ermelo is gis teren in de registers van de burger lijke stand ingeschreven. Het was Jan Hendrik Veder te Nunspeet, die giste ren om 10.15 uur het levenslicht aan schouwde. De burgemeester, de heer H. M. Martens, bood de ouders een spaarbankboekje ten name van de jonggeborene aan. De koningin en de prins, die zich in de roeiboten ook geheel op de roeiers hadden moeten verlaten, ga ven rich nu maar weer vertrouw vol over aan de chauffeurs van de auto's, die hen met vaardige hand naar bo ven koersten, waar in de hoofdstad GESCHENK VAN PAKISTAN VOOR VREDESPALEIS. De regering van Pakistan zal een schilderij van de Pakistaanse schilder Chugtai schenken, ter plaatsing in het Vredespaleis. De overhandiging van het schilderij zal geschieden door de ambassadeur van Pakistan, Begum Liaquat Ali Khan, op Vrijdagmid dag 28 October in het Vredespaleis. Het ligt in de bedoeling het schil derij een plaats te geven in de zaal van de raad van beheer. De vrouwenfiguur op het schilderij beeldt vrede en toewijding uit, als hoe-danig het werk zeer geëigend is een plaats m het Vredespaleis te krij gen. NIEUWE KVP-COMMISSIE Donderdag heeft de voorzitter van de katholieke volkspartij, mr. H. van Doorn, op het partijbureau van de KVP de commissie Maatschappelijk Werk en Volksgezondheid geïnstal leerd. Als voorzitter van de nieuwe commissie treedt op mr. Th. W. F. Speetjens, te Venlo. Al leden traden toe: zuster I. M. Kegelaar en mej. mr. M. W. Walhain, alsmede de heren dr. E. M. Aussems, dr. A. Bartels, J. H. M. K. Beckers, arts, drs. W. P. G. Essers jr., dr. H. Festen, mr. F. L. M. Hoebens, mr. R. Hoeppener, prof. dr. G. P. M. Horsten, mr. H. Leenen, A. v. Lierop, Th. Loer akker, prof. drs. A. Marks, S. Men ken, C. M. M. Meuwese, arts, J. K. A. van Nooy, mr. G. J. M. Stulemeijer, H. J. A. Verberk, G. H. de Vet pr. en mr. J. de Vreeze. I>E TOCHT NAAR ST. EUSTATIUS U duurde enkele uren, maar deze afstand bracht de koninklijke bezoe kers weer in een geheel andere om geving. is Saba een eiland zonder achtergrond, St. Eustatius beschikt over een rijk verleden en kan zelfs het slachtoffer van zijn historie ge noemd worden. Tijdens de Amerikaanse vrijheids strijd op het eind van de achttiende eeuw onderhield de Nederlandse be zetting. van St. Eustatius, waar zich een Nederlandse handelskolonie be vond, goede handelsbetrekkingen met het jonge Amerika en de gouverneur van het eiland gaf in 1776 als eerste staatje van de wereld opdracht aan zijn garnizoen om de Amerikaanse vlag te groeten. De Engelsen konden dit gebaar van de Nederlanders veel minder waar deren dan de Amerikanen, en toen admiraal Rodney zes jaren later in de buurt van het eiland kwam, herin nerde hij zich het eerbewijs, dat het Nederlandse eilandje aan het vijan delijke Amerika gebracht had; hij stuurde een paar patrouilleboten naar het eiland en de inhoud van deze vaartuigen schrapten St. Eustatius voorgoed uit het gulden boek der historie: Oranjestad werd practisch met de grond gelijk gemaakt en nooit is men deze slag te boven gekomen. Oranjestad is een dode stad gewor den, waar ruïnes herinneren aan het grote verleden, maar waar alle activi teit uitgeblust schijnt; een volkomen vervallen oud-Hollands pakhuis is nog het bewijs van de goede gouden tijd van weleer, maar de bevolking beschouwt het als een curieus ge schiedenisboekje zonder er door ge stimuleerd te worden tot nieuwe grote daden. De regen was op zee achtergeble ven toen de koningin en de prins gis termiddag omstreeks 2 uur wederom via barkassen en roeiboten, in de Gallowsbaa voet aan wal zetten en na een klein kwartiertje kon admi nistrateur Vlaun met enkele goedge kozen woorden zijn koninklijke gas ten welkom heten. Een korte rondrit over het eiland en een bezoek aan fort Oranje vorm den hier het programma en 6 uur la ter verliet de „Ruyter" wederom de rede van St. Eustatius om koers te zetten naar St. Maarten, .waar een welverdiende vacantie de vorstelijke reizigers wacht. Als een groots avontuur in een sprookjesachtige omgeving is aan het eerste gedeelte van het koninklijk be zoek aan de West een einde gekomen. De grote geestdrift van de bevolking en de schoonheid van de natuur, die in rijke afwisseling, voor telkens nieu we décors zorgde, hebben de konink lijke bezoekers de vermoeienissen van overladen programma's doen verge ten en heeft het koninklijk paar een herinnering aan gouden dagen ge schonken, de bevolking van al de be zochte eilanden en eilandjes zullen door de onvermoeide belangstelling van de hoge bezoekers, die geen enkel programmapunt hebben afgelast, hitte en regen getrotseerd hebben en die steeds met een warme glimlach van een onverwoestbaar goede stemming blijk gaven, zich vaster verbonden weten met het klein land in Europa, dat voor hen door de eeuwen heen tot basis heeft gediend. Ter gelegenheid van het koninklijk bezoek zijn op de Nederlandse Antil len de volgende onderscheidingen in de Huisorde van Oranje Nassau ver leend: Curasao. Commandeur: mr. F. E. J. van der Valk, chef van het kabinet van de gouverneur. Officier: hoofdcommissaris van po litie, M. W. van 't Hof. Ridder 1ste klasse: ir. H. de Kie- wit, directeur openbare werken. Frater Fidelius, die dirigent was bij de kinderzanghulde, en A. N. Th. van Meeteren. Gouden medaille (bij bevordering): H. G. S. Martij n, huishouder van de gouverneur. Zilveren medaille: mejuffrouw Mascini en E. Kiridongo, resp. huis houdsters en chauffeur van de gou verneur. Aruba. Ridder eerste klasse: mevrouw Veenhuys en E. Bartels. Bonaire. Ridder eerste klasse: frater Pan- craas; de roeiers, die belast werden met het aan land brengen van het koninklijk paar op Saba en St. Eusta tius kregen de bronzen medaille. Alle gezaghebbers kregen een por tret van de koningin met handteke ning. De administrateurs ontvingen een legpenning met de inscriptie: Hartelijk dank Juliana Bernhard. Bijna honderd jaar al hangt deze reusachtige theeketel te dampen boven het Scollay-plein in de Amerikaanse stad Boston, om de koopwaar in een winkel aan dit plein aan te prijzen. Ongeveer in 1890 was er in de stad heel wat te doen over de vraag, wat nu wel precies de inhoud van de reuzen- ketel zou zijn. Het gevolg was dat er uiteindelijk een officieel beambte van het bureau voor maten en gewichten verscheen, die, na de ketel met water te hebben gevuld, verklaarde, dat de inhoud precies 227 gallons, 2 quarts, 1 pint en 3 gills was 1050 liter), welke verklaring sindsdien in de ketel is gegraveerd. Tussen haakjes: de damp, welke uit de tuit komt is werkelijk echt. Ze wordt veroorzaakt door electrische verwarming, welke later werd aangebracht. Aanvankelijk ging dit verwarmen op een minder moderne manier. Ontevredenheid op jaarlijks congres Stilstand kenmerkte de laatste 5 jaar De katholieke werknemende mid denstands heeft Zondag in Rotterdam het jaarlijkse congres gehouden dat door de vijf diocesane besturen en verscheidene afdelingsbesturen werd bijgewoond. De voorzitter, P. G. Tel wees er in zijn openingswoord op dat de werk nemende middenstand weliswaar dit jaar zijn 20-jarig bestaan viert, maar dat de huidige stand van zaken geen aanleiding geeft dit op uitbundige wijze te doen. De laatste vijf jaren, aldus spreker werden gekenmerkt als een tijd van stilstand. De W. M. is nog steeds niet tot vol wassenheid gegroeid. De jaren na de oorlog brachten alle werkers van hoofd en hand in een verband, het geen neerkwam op „alles in de KAB". De laatste vijf jaren werden alle ac tiviteiten afgeremd en in de ban ge bracht van 'het wachten op de uit spraak van de commiiasie-Beaiuiort Slechts één vijfde lid Naar schatting telt Nederland mo menteel 75.000 katholieke imedialc werkers, waarvan in 't bisdom Haar lem ongeveer 20 tot 23.000. De W. M. «in het bisdom Haarlem heeft echter maar 4000 leden, hetgeen één vijfde is van het mogelijke getal. Spreker hoopte dat de komende vijf jaren zulk een ledenwinst zullen brengen ebt bij het zilveren jubileum een ledental van 15.000 is bereikt. De katholieke mediale werkers zul len als groepering moeten meetellen in de verschillende vakken van het maatschappelijke leven. Het is een alom bekend feit dat de middengroe pen ten achter zijn gebleven bij de gunstige sociale ontwikkelingen van de laatste jaren. De hoogconjunctuur van vandaag is zeker geen uitge- sproken hoogconjunctuur voor de de werknemende middenstand.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5