da.ko s slwtügat déjlmam De woningbouw te Leiden Raad vraagt over niet Commissie instellen inlichtingen aan minister en G.S verlenen van bouwvergunningen gaat onderzoek AVONDRUST Prof. Carp 25 jaar Leids hoogleraar Leidse jeugd herdacht tien jaar Verenigde Naties Drs. Derksen besprak loonpolitiek DINSDAG 25 OCTOBER 1955 EERSTE BLAD - PAGINA 2 De Leidse raad is gistermiddag in het verder verloop van de zitting, waarvan wij gisteren een gedeelte beschreven, zeker niet veel wijzer ge worden over het probleem van de woningbouw. De heer Meester (P. v. d. A.) heeft aan de hand van reeksen cijfers pro beren aan te tonen, dat de achterstand, die er op het realiseren van het bouwcontingent is ontstaan, aan het eind van het jaar aanmerkelijk zal zijn ingehaald. Wethouder Jongeleen gaf nog eens een herhaling van zijn bedenkingen tegen de houding van de Provinciale Directie, een antwoord, dat onder meer de heer Van Dijk (K.V.P.) in gene dele bevredigde. Eens was men het er over, dat er aan de onzekerheid over de motieven tot ach terstelling van Leiden door de Provinciale Directie een eind moet komen. Unaniem was men ook van mening, dat de wethouder door de pers over de gang van zaken in te lichten, zonder medeweten van raad (en ook van het college van B. en W., zoals door een uitlating van wethouder Jongeleen aan het licht kwam), niet juist had gehandeld. Wethouder Jongeleen wilde toegeven „dat hij misschien aan de verkeerde bel had getrokken" en wellicht te „hard had getrokken", maar de zaken zaten hem zo hoog op het moment, dat hij met de Leidse pers contact opnam, dat hij naar een gelegenheid had gezocht, zijn grieven op korte termijn te kunnen spuien. Alléén van de heer Van Weizen (C.P.N.) hoorden wij naar aanleiding van het onder onsje met de pers een ander geluid. „Het is goed", zo zei de heer Van Weizen, „dat de wethouder deze zaken aan de openbaarheid heeft prijsgegeven. Het gevolg is dat er nu aan deze brandende kwestie een hele zitting gewijd wordt"; ook de wethouder ge bruikte deze gedachte later in zijn verweer als argument. VOORSTELLEN. De besprekingen van deze middag kristalliseerden uiteindelijk in een tweetal voorstellen, die tijdens een kort beraad van de vijf fi-actievoor- zitters waren samengesteld. Zij luid den: De raad verzoekt het college van B. en W. zich namens de raad tot de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting en de Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland te wenden met het verzoek op korte termijn de raad volledig in te lichten omtrent de oor zaken welke hebben geleid tot het niet verlenen van goedkeuring aan de in 1955 door de gemeente Leiden in gediende bouwplannen. Het tweede voorstel: De raad stelt in een commissie ad hcc, welke de opdracht krijgt het onderzoek inzake de achterstand met betrekking tot de verlening van bouwvergunningen te Leiden uit te voeren en de raad hierover te rap porteren. De raad benoemd tot leden de vijf fractie-voorzitters. Zoals wij reeds aanduidden, is er over de tegenstelling gemeente Lei- den-Provinciale Directie in deze raadszitting weinig opheldering ge komen. De oorzaak was het gebrek aan gegevens en dit ontslaat ons ook van de plicht .de sprekers van deze middag op de. voet te volgen. Wethouder Jongeleen wijdde ook enige woorden aan de publicaties met een kritische strekking die op zijn uitlatingen in de pers zijn verschenen. Cijfers, die in dit verband waren ge noemd, noemde hij grotendeels juist. Maar de tendens van de reactie van Gedeputeerde Staten en de manier waarop de cijfers waren opgediend klopten niet met de wérkelijkheid. „Leiden is gewaarschuwd", zo heeft de zegsman van de Provinciale Directie beweerd. „Leiden heeft niet gebruik gemaakt van de mogelijkhe den, bijv. artikel 20 van de weder- opbouwwet. Maar in een brief werd bijv. gezegd, dat artikel 20 van de wederopbouwwet in de bouwplannen Zuid-West niet eens van toepassing behoefde te worden gebracht. INTERNE MOEILIJKHEDEN. De wethouder gaf ook enige voor beelden om de moeilijkheden, waar mede de dienst voor openbare wer ken mee te kampen heeft. Zo werd een contingent van 33 woningen be schikbaar gesteld voor de bouw van een rusthuis voor de Gereformeerde diakenie. Het schetsplan van de ar chitect werd echter door de wel standscommissie afgekeurd en sinds dien is geen ontwerp meer ingediend. Als de plannen eerder gekomen wa ren had men over dit volume al kun nen beschikken. De voorzitter van de raad, burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot zei nog, dat het verdelen van het bouwvolume in de provincies naar billijkheid wordt geregeld. Men kan uiteraard weinig zeggen over de be leidskwesties van het departement van wederopbouw en de Provinciale Directie, maar hij vond geen bevre digend antwoord op de vraag, waar om de gemeente Leiden 7 maanden moest wachten voordat het een ver gunning kreeg. De heer Meester stelde vast, dat de artikelen in de Leidse couranten niet alleen bij de burgerij, maar ook in de raad ongerustheid hadden gewekt. Hij deed een beroep op zijn medele- f\MSTREEKS het jaar 1000 was er in Luik een bisschop, ge sierd met de naam Wolbodo, die bij de keizer was ontboden. Om bij de keizer een goede beurt te ma ken, liet hij een kostbaar schrijn van goud en zilver maken. Toen bisschop Wolbodo op het punt stond naar de keizer te reizen be dacht hij zich echter. Waarom zou ik al die kostbaarheid ten ge schenke geven aan iemand, die ze niet nodig heeft, terwijl ik met het geld, dat eraan besteed is, zoveel mensen gelukkig kan maken". Zo peinsde Wolbodo en hij gaf het schrijn weg om verkocht te wor den voor de armen. De keizer vond het eerst vreemd dat Wolbodo zonder cadeautje bij hem kwam. Toen het hem was verteld, zei hij tot Wolbodo: „Gij hadt uw geschenk in geen betere schatkist kunnen opbergen". den de zaak zakelijk te bekijken en reproduceerde vervolgens een aantal cijfers, die er op duidden, dat Lei den na in 1954 een achterstand op het contingent gehad te hebben van 148 woningen, aan het eind van 1955 nog maar 71 woningen op het richt- contingent van drie jaar ten ach ter is. Hij stelde vast, dat er ongetwijfeld moeilijkheden waren, maar dat nog niet naar voren was gekomen waar de moeilijkheden zaten. Hij stelde enige vragen, onder meer of de ge meente Leiden misschien in 1953 te actief is geweest, te veel heeft opge nomen en thans wordt geremd. Hij meende, evenals ook verschil lende andere fractieleiders, dat de conclusie niet mag steunen op pers publicaties en dat een onderzoek in het belang van de opinie-vorming gewenst was. De heer Woudstra (Prot. Chr.) be treurde het dat de wethouder op eigen risico contact met de pers had' ge zocht. „Was een persconferentie no dig geweest", vroeg de heer Woudstra zich af en hij zei, dat enerzijds het optimisme in de getallen van de heer Meester en anderzijds de uitla ting van de wethouder, dat het ge heel niet zeker is, dat van opzet van de zijde der Provinciale Directie^ spra ke is, dit persgesprek niet wettigden. Als het zoals de voorzitter zei een beleidskwestie is, waarom heeft de wethouder dan deze beschuldigin gen aan de Provinciale Directie ge uit? De heer Woudstra erkende, dat hij weinig houvast had aan de cijfers, die in deze vergadering door wethouder en de heer Meester waren weerge geven. Hij begreep ook niet, waarom na uitlatingen van de Gedeputeerde Staten en de minister niet volop was aanbesteed. Toen de Provinciale Di rectie met haar „verbod van aanbe steden zonder haaf medeweten" kwam had hier voor de gemeente de kans gelegen een conflict uit te lok ken. Niet voor het eerst ontevreden. De heer Van Dijk (K.V.P-) vond het antwoord, dat de wethouder op de vragen h^d gegeven, uiterst onbe vredigend. Hij wees er op, dat het niet de eerste maal was, dat hij zijn ontevredenheid over de woningbouw te Leiden had uitgedrukt. Hij had al eens de vraag gesteld, of het college niet in de knoei zat met het realise ren van het bouwvolume en deze vraag had destijds de ontstemming van de heer Jongeleen in sterke ma te gaande gemaakt. Hij meende, dat er een gelegenheid moest geschapen worden, waardoor de raad van alle feiten, die op deze zaak betrekking hebben, kennis zou kunnen nemen. De heer Hagens (V.V.D.) vroeg of het college tijdig door de instanties was ingelicht over een wijziging in de manier van realiseren van het bouwvolume. Sinds Januari 1955 im mers werd van kracht, dat alle plan nen vóór het begin van het jaar moesten zijn ingediend. Als de dienst van gemeentewer ken ook oorzaak is van het te laat indienen der plannen, dienen daarte gen maatregelen genomen te wor den. Niet tactisch. )e heer Van Iterson (Prot. Chr.) meende, dat deze zaak door de wet houder verre van tactisch was be handeld. Altijd tot vervelens toe zelfs heb ik er op aangedrongen, dat de plannen tijdig in Den Haag moeten zijn, ambtelijke molens ma len nu eenmaal langzaam. De raad moet nu maar eens volkomen inge licht worden. Het mag niet meer voorkomen, dat de stad bouwvolume verspeeld. In het sectie-verslag van het vorig jaar had hij gevraagd om eens opgave van de stand van zaken betreffende het bouwvolume 1954. Volgens het antwoord was er geen achterstand, thans blijkt uit het be toog van de wethouder, dat er wel een tekort is geweest. De voorzitter gaf een kort college over de gang van zaken in het ver delen van de bouwcontingenten. De verdeling van de bouwcontingenten over de gemeenten in de provincie geschiedt door Gedeputeerde Staten. Goedkeuring echter van de plannen berust uitsluitend bij de Provinciale Directie die een rijks-orgaan is, rechtstreeks onder de minister staan de. De gemeente kan dus beter naar de stem van de Directie luisteren dan een raad van Gedeputeerde Staten volgen. Dit in verband met de vra gen over de aanbestedingen. IETS GELEERD. Hierna nam wethouder Jongeleen nogmaals het woord. Ik heb hedenmiddag in de raad wel iets geleerd, zei hij onder meer. Ik geloof, dat we iets onfatsoenlijker, iets brutaler moeten worden. Uit zijn antwoord bleek voorts, dat hij niets liever wenste dan een onder zoek. Van zijn kant zou hij zorgen, dat de raadsleden binnen een week de cijfers over de woningbouw tot hun beschikking zouden hebben. Hij wees er op, dat de dienst voor gemeente werken onderbezet is. Hij was niet van plan vóór deze zaak uit de doeken was gedaan iets van zijn verantwoordelijkheid op anderen af te schuiven. Ik heb voor de mensen, die deze zaak behandelen groot respect. Er is al eens over gesproken, dat de ge meente van plan is de dienst te re organiseren. Deze reorganisatie is begonnen en zal worden voortgezet. (Advertentie! De man, die bij de volkshuisvesting de leiding zal krijgen, is reeds be noemd. In de memorie van antwoord over de begroting 1956 zal te lezen zijn, dat er bij de dienst gemeente werken 12 vacatures zijn. Wat be treft de halve-premie-woningen: men heeft zijn best gedaan deze aan de in dustrie te slijten. Na lange onder handelingen over het plaatsen van 71 woningen bleek, dat men met het in dienen van de plannen één dag te laat was. En dat, terwijl er andere gemeenten zijn, waar meer dan 700 halve-premie-woningen geplaatst zijn. Na het in de aanhef reeds genoem de beraad van de fractie-voorzitters v/erden de voorstellen door de raad aangenomen. Om kwart voor zes sloot de voor zitter de vergadering. ST. ADELBERTVERENIGING. De St. Adelbertvereniging opende gisteravond het seizoen met een bijeenkomst, waarop het lid der Tweede Kamer, de heer Th. D. J. M. Koersen uit Amsterdam, sprak over „Christendom en Politiek". De heer Koersen gaf enkele verspreide ge dachten weg over dit onderwerp, on dersteund door verspreide aanhalin gen. Veel belangstelling was er riet. De waarnemend voorzitter, dr A. C. de Jong, wekte de leden op in gra ten getale de a.s. Maandag te houden vergadering bij te wonen, waar de nieuwe plannen van de vereniging worden besproken. 9 1 I v P -fori (L .Welvaart der wereld als gemeen schappelijke verantwoordelijkheid", de titel van de bekende rede, welke H.M. de Koningin op 18 Juni van dit jaar in de Pieterskerk heeft uitge sproken, was het uitgangspunt voor de jeugdavond, die gisteren in het kader van de herdenking van het tienjarig bestaan van de Verenigde Naties in het Leidse Volkshuis werd gehouden. Deze bijeenkomst was ge organiseerd door de Leidse Jeugd Actie en de Politiek Jongeren Con tact Raad, afd. Leiden. Mr» A. W. Kist, directeur van het jeugd- en vormingscentrum Oud- Poelgeest, sprak op deze avond over de Verenigde Naties en de hulp aan de minder ontwikkelde gebieden, waarbij hij aansloot op de rede van de Koningin, die hij eigenlijk in voor de jeugd begrijpelijke woorden „ver taalde". Spr. gaf als zijn mening weer, dat de toekomst, die wij als jongeren tegemoet gaan en hoe de vele en velerlei problemen zullen worden opgelost, in belangrijke mate bepaald zal worden door de rol, die de vrouwen in de maatschappij zul len gaan spelen. Want, zei hij, de moeders hebben altijd al de fantasie gehad oplossingen te vinden. In de eerste plaats omdat zij de liefde be zitten zich in te denken in het leven van de ander. Ten aanzien van de grote wereldproblemen gaat het nu juist om deze eigenschap van de moe ders. Naast fantasie en inzicht is evenwel ook nodig originaliteit, nuchterheid en practische zin. Al deze eigenschappen tezamen zijn no dig om mee te helpen, dat de ver schrikkelijke dingen als oorlog en re volutie en hun oorzaken honger en armoede, geen kans meer krijgen in onze wereld. De V.N. nu hebben in de afgelopen tien jaar, aldus mr. Kist, ervoor gezorgd, dat er aan die honger en armoede iets gedaanslotwoord. wordt. Uiteraard natuurlijk nog veel en veel te weinig. Maar wij dienen er goed van doordrongen te zijn, zo ging hij verder, dat dit ook komt om dat wij te weinig gedaan hebben. We kunnen de oplossing van al deze za ken niet alleen maar aan de staats lieden overlaten, doch zullen ieder' voor zich en allen met elkaar, te be ginnen in ons eigen kleine leven, het nodige voor hebben te verrich ten. Daarvoor zal nodig zijn een of fer en als het moet een persoonlij' offer. Want het gaat om onze broe ders en zusters. En ten slotte kunnen we ook van hen zeker op geeste lijk terrein nog een heleboel leren. De jeugd van tegenwoordig, zo eindigde mr. Kist zijn pakkende toe spraak, is gelukkig omdat zij in een tijd leeft, waarin alle dingen gereed liggen om veranderd te worden! Op deze avond werd ook een drie tal films vertoond: Het grote doel; De vissers van Tientai en Voorkomen en genezen. De bijeenkomst werd geopend door de heer G. Steinbach, secretaris van de Leidse Jeugd Actie, terwijl de voorzitter van de afd. Leiden van de P.J.C.R. een kort slotwoord sprak. Herdenking academie. In de middaguren vond een her denking in het groot-auditorium van de Leidse universiteit plaats. Na een inleidend woord van de rector-mag- nificus, prof. dr. A. E. van Arkel, weidde prof. dr. Francois uitvoerig uit over het ontstaan, het doel en de werkwijze der Verenigde Naties. Prof. Francois, die tevens aandacht schonk aan het zelfbeschikkingsrecht der volkeren achtte het resultaat van het referendum in het Saarland te leurstellend voor de verwezenlijking van de Europese gedachte. Prof. mr. J. v. Rijpperda Wiertsma sprak een DE WAARHEID OVER DE WONINGBOUW. Tijdens de behandeling van het woningprobleem in de Leidse raad sprong ons een gevleugeld woord in de gedachten: „om geloofd te wor den moet men iets van de waarheid verzwijgen". De wethouder van Leiden en de Provinciale Directie beschikken, wat betreft het te verstrekken en reeds verstrekte aantal vergunningen voor de woningbouw, over dezelfde cij fers. Wethouder Jongeleen erkent, dat de cijfers, die de officiële instanties verstrekten, in grote lijnen juist zijn, en toch komen de wethouder, zowel als de Provinciale Directie tot uit eenlopende conclusies. Beide zc lijkt het hebben het cijfermate riaal met een zeer persoonlijke adem tot leven gewekt en of men wilt of niet men meent beiden te moe ten geloven. Een commissie van onderzoek zal Kath. Werkgevers bijéén De R.K. Wekgevers kring Leiden hebben gisteravond in Den Doelen het winterprogramma besproken en ingezet met een rede van drs. J. H. Derksen over „De Huidige loonpo litiek". In zijn openingswoord vermeldde de heer J. A. E. Aalders de uitnodi ging van de wethouder van Onder wijs om zitting te nemen in de com missie voor de pauzeconcerten en de vorming bedrijfsjeugd. De heren De Jong en Lij ten zullen aan deze uit nodiging gevolg geven. Nadat men vervolgens besloten had op de ko mende bijeenkomsten verschillende onderwerpen, die direct of zijdelings met het bedrijfsleven te maken heb ben, door deskundigen te laten be lichten, hield rector Vester een kor te toespraak, waarin hij de aanwezi gen iets ter overdenking meegaf. Drs Derksen betoogde dat er in Nederland op het ogenblik twee stro mingen merkbaar zijn, die van de loonpolitiek geen probleem wensen te maken. De eerste groep, aldus spre ker, wil een totale vrijheid van loon vorming, terwijl de tweede de zaken wil laten zoals zij op dit moment zijn. Het buitenland bewijst echter dat beide meningen verkeerd moeten ein digen. In Amerika bijvoorbeeld werd de huidige welvaart van de arbeiders met millioenen in stakingen verlo ren arbeidsuren betaald. Ook in Frankrijk en West-Duitsland is van een langdurige arbeidsvrede geen sprake. Nederland kan zich een arbeidscon flict niet veroorloven en zal dus de gulden middenweg tussen persoon lijke verantwoordelijkheid enerzijds en algemeen welzijn anderzijds moe ten zoeken. De invloed van de over heid is hierbij al even onmisbaar als de vrijheid van bedrijfsvoering. Over de huidige loonpolitiek spre kend zei drs. Derksen dat men de werkgevers zal adviseren in plaats nieuwe loonsverhogingen, die i.v.m. de reeds beloofde verhogingen bij de a.s. huurverhoging en het ingaan van de wet ouderdomsvoorzieningen ver meld zouden zijn, van tijd tot tijd gratificaties te geven. Een uitgebreide gedachtewisseling besloot deze bij eenkomst. nu terecht moeten uitmaken, waar de fout schuilt en het is ver heugend, dat de fracties van de Leid se raad nu de woningbouw in het ge ding is alle politieke tegenstellingen terzijde hebben gesteld en gemeen schappelijk op zoek naar de waar heid zijn gegaan. Moge de waarheid een intensieve strijd tegen de woningnood in Leiden tot gevolg hebben. Eén ding zij ons vergund naar aan leiding van deze raadszitting op te merken. De moeilijkheden bij het realiseren van de bouwplannen te Leiden door de wethouder zelf er kend moet wel koren op de mo len van Oegstgeest zijn. Zou Leiden zo zal men zich daar afvragen nu werkelijk zoveel behoefte hebben aan het gebied van een andere ge meente als het moeite heeft de plan nen voor eigen gebied te realiseren? Tentoonstelling. Op Vrijdag 28 October a.s. zal er in het Prentenkabinet der Rijksuni versiteit, Kloksteeg 25, Leiden een tentoonstelling worden geopend, ge naamd: Pim van Os, fotograaf, 1910 1954, waarop een overzicht gegeven zal worden van het werk van deze vermaarde kunstenaar. De opening begint te 16.30 uur met een voordracht door de heer W. .Tos. de Gruyter, en zal verricht worden door de rector magnificus prof. dr. E. van Arkel. De tentoonstelling zal geopend zijn van 28 October10 Dret-mber as. op werkdagen van 14—17 uur. Minder validen. De lezing, georganiseerd door de Sociale Raad, „Sociale zorg voor min der validen" door de heer W. C. Dijk stra, directeur van de Federatie van Gelderse Werkinrichtingen, op a.s- Woensdag zal niet gehouden worden in het Stadhuis maar in de Jacoba- zaal van „de Burcht", ingang Nieuw- straat. Eervol ontslag. Bij K. B. is met ingang van 1 Oc tober 1955 aan mr. R. D. Kollewijn op zijn verzoek om gezondheidsrede nen eervol ontslag verleend als hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den, met dankbetuiging voor de be langrijke in deze betrekking bewe zen diensten. SPIEKER.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2