500 Mijl brachten koningin en prins in totaal andere wereld van .boven de wind' Aruba had 'n dag vrij genomen en deed Koninklijk Paar vermoeienis vergeten ST. MAARTEN OP MARS! Natuur-volk Niemeijer shag Koningin danste de Curacaose wals MAANDAG 24 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 „Hut frezaefï aan deze eiianden utatdt Oeócfiauwd at& een keninktyke daad aan zeCfapaffexing," r\E REIS VAN DE KONINGIN en de prins in De West bereikte gister- middag een mijlpaal, toen het vliegtuig zich om tien voor half twaalf plaatselijke tijd van de pas gedoopte „Prinses Beatrixhaven" verhief om een sprong van 500 mijl over de Caraïbische zee te maken. De vorstelijke reizigers lieten hiermede de Benedenwindse eilanden achter zich om zich naar de meer noordelijk gelegen Bovenwindse eilanden te begeven en deze afstand bracht hen in een geheel andere wereld. Tekenend voor de toestanden op de Bovenwindse eilanden is het feit, dat het koninklijk vliegtuig niet kon landen op het vliegveld van St. Maar ten en dat daarom een tussenlanding gemaakt moest worden op het Franse vliegveld van Guadeloupe een eiland ten Z.-oosten van St. Maarten ge- legen om daar over te stappen in een kleiner soort vliegtuig. glimlachen vriendelijk en begrijpen maar niet, waarom iedereen de goe de toestand van het ogenblik wil De toestanden op sociaal-econo misch gebied van de drie Bovenwind se eilanden St. Maarten, Saba en St. Eustatius zijn nog primitief te noemen. De bevolking op de drie eilan den samen 3.000 inwoners kent merendeels lezen noch schrijven en heeft niet bijzondere belangstelling om zich in de wetenschap-van-wat ook te verdiepen. De eilanden zijn in verhouding met de Benedenwindse' eilanden vruchtbaar, want het kostbare water maakt de bodem geschikt voor be bouwing. Maar de bewoners laten de welige natuur er haar grillig schil derij tekenen en bekommert zich weinig over de mogelijkheden, die er in de bodem schuilgaan. Men heeft er een wonderlijke be rusting, dat het land zijn inwoners nu eenmaal niet kan onderhouden en daarom trekken de jongemannen naar zee «n zwerven hun gehele le ven op buitenlandse vloten rond om weer naar hun eilanden terug te ke ren, wanneer de levensavond aange broken is. Ondertussen hebben zij trouw een gedeelte van hun gage naar hun fa milie op de eilanden gestuurd, die daardoor enigermate kan blijven leven. Maar voor de meisjes is deze gang van zaken maar riscant, want de jongens trouwen veelal in het buiten land en het vrouwenoverschot is enorm, vooral op het romantische Saba, dat reeds zovele romans tot achtergrond heeft gediend. Deze benarde toestand heeft echter niet het stempel op de bewoners ge drukt; men is vriendelijk, opge ruimd, spontaan en gastvrij; men ziet het leven niet verder dan de dag van morgen en boven hen allen staat als een testamentische aartsvader de door Nederland benoemde gezagheb ber op St. Maarten, die met zijn twee assistenten op Saba en St. Eustatius het gehele bestuur vormt. KOSTBARE BONDGENOOT. Er wordt onder de mannen wat over politiek gesproken, maar dit is meer spel dan problematiek en de inhoud van de onlangs verleende autonomie ontgaat de bevolking practisch geheel. Daarnaast heeft iedereen op de Bo venwindse eilanden een bijna heilige verering voor het Huis van Oranje; men beschouwt de koningin als een ware moeder en Nederland is het land, waar alle goeds vandaan komt en waar men altijd een toevlucht kan vinden voor problemen. Tientallen experts hebben reeds hun best gedaan om verandering in deze toestand te brengen; de missie werkt met scholen en technici expe rimenteren; maar de bewoners zelf GIFT VAN PRINSES WILHELMINA AAN NOORSE VERENIGING. Prinses Wilhelmina, die evenals ko ningin Juliana dit jaar enige weken vacantie in Noorwegen heeft doorge bracht, heeft een gift gezonden aan de „Vereniging van christelijke han delsreizigers en zakenlieden in Noor wegen", die er voor zorgt dat in ho telkamers in Noorwegen bijbels be schikbaar zijn voor reizigers. veranderen. Het zou hun wellicht een weinig duidelijker worden, als ze doordrongen waren van het feit, dat de Benedenwindse eilanden ieder jaar een aanzienlijk postje op hun begroting vinden, dat moet dienen om de Bovenwindse eilanden te steunen en de suggestie om de Bo venwindse eilanden direct onder het gezag der Nederlanden te plaatsen is een schone droom voor de betalende „Benedenwinders". De „Bovenwinders" zouden daar in het geheel geen bezwaar tegen heb ben, want al spreken zij Engels en al onderhouden zij een intensief con tact met hun Franse buren, in hun hart zijn zij Nederlanders, onderda nen van dat wonderlijke land, dat „ergens heel ver weg" moet liggen. VORSTELIJK VACANTIE-OORD. Men kan zich nu voorstellen met welk een gevoelens de bewoners van St. Maarten uitgekeken hebben naar het uur, dat het koninklijk vliegtuig 1 op hun primitieve vliegveldje zou landen. Geheel St. Maarten en niet al leen het Nederlandse deel, maar ook honderden van het Franse stuk van het eiland was uitgelopen om op en rond het vliegveld getuige van deze aankomst te zijn en tussen hen in stonden tientallen bewoners van de Engelse en Franse eilanden rond om St. Maarten, die met hun bootjes de zee waren overgestoken om deze grote koningin uit dat verre land met eigen ogen te zien. Gezaghebber Paap sprak een bui tengewoon hartelijk en origineel wel komstwoord, toen hij zeide: „Uw be zoek aan deze eilanden, met de zeer drukke programma's, wordt hier be schouwd als een koninklijke daad van j zelfopoffering, het zich geven aan de I bevolking, een daad geheel in over- 1 eenstemming met det raditie van het I aloude Oranjehuis". I Daarvoor had de gezaghebber de verknochtheid van de bevolking met het koningshuis geschilderd en zijn vreugde uitgesproken over het feit, dat het koninklijk paar op het eiland St. Maarten enkele dagen vacantie wil doorbrengen. De gehele schooljeugd van St. Maarten 60 jongetjes en meisjes hield hierna een zanghulde en dit was het einde van de spontane ont vangst, die begonnen was het 't hijsen van de koninklijke standaard en de welkomstschoten van de „de Ruyter", welke in de haven van St. Maarten wachtte om de koninklijke reizigers, na een korte rustperiode en het di ner in het Little Bay-hotel, te bren gen naar Saba. Hedenmiddag omstreeks twaalf uur wordt de „de Ruyter" op de rede van MONUMENT VAN GROTE VROUW ONTHULD Erkend de beste DE OFFICIËLE DAG BEGON voor het koninklijk paar op Aruba Zater dagmorgen om half negen, toen zij het Strand Hotel verlieten en enkele minuten later vanaf het balcon van het nieuwe bestuurskantoor te Oranjestad een aubade van honderden Arubaantjes te hunner eer- naar de ijle morgenlucht hoorden stijgen. Een blik op het programma overtuigde de koninklijke reizigers, dat ook deze dag niet onopgemerkt aan hen voorbij zou gaan, maar iedereen, tot de ambtenaren toe, had een vrije dag genomen en de bijzonder goede stem ming, die overal in Oranjestad was waar te nemen, deed hen kennelijk de vermoeienissen van Vrijdag vergeten; energiek stak de koningin tegen negen uur de Lloyd Smith-boulevard over, waar aan de overkant van het bestuurskantoor een groot doek het standbeeld omhulde, dat de koningin zou onthullen. Gezaghebber Kwartsz hield een hartelijke redevoering, waarin hij de innige verknochtheid, die Aruba met het Huis van Oranje voelt, tot uit drukking bracht. Vol bewondering sprak de gezaghebber over het werk, dat prinses Wilhelmina als koningin voor het gehele koninkrijk heeft ge daan en hij noemde het standbeeld, dat koningin Wilhelmina ten voete uit voorstelt, een bescheiden hulde van geheel Aruba aan deze grote vrouw, een hulde, die onderstreept werd door het tapijt van planten, dat de Arubanen op het weinig groeirijke Aruba in hun eigen tuinen voor het monument gekweekt hadden. Met een forse beweging trok de koningin vervolgens het doek weg en in plaats van applaus ontstond er een diepe stilte, alsof de gedachten van al die honderden, die aanwezig waren, voor enkele ogenblikken naar het kleine landje, dat onder de zee spiegel ligt, vloden, waar in alle stilte een telg van Oranje woont, die men op Aruba nooit gezien heeft, Deze radiotelefoto toont links het standbeeld en daarvoor H.M. Konin gin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard kort na de onthulling. doch wier werk zijn rijke vruchten ook over Aruba uitgestrooid heeft. Voorzichtig zette de mariniers kapel van Aruba het Wilhelmus in, dat de ontroering van het ogenblik enerzijds accentueerde, doch dat an derzijds de stilte verbrak en daar door aller gedachten weer terug bracht naar de stralende morgen op de Lloyd Smithboulevard. SCHAAR! Terwijl prins Bernhard vervolgens in conferentie ging om de econo mische problemen van Aruba dat moet drijven op zijn industrie en tourisme met de Arubaanse auto riteiten te bespreken, begaf de ko ningin zich naar de nieuwe tech nische school van Oranjestad, waar zij met een monstrueuse schaar, die versierd was met rood-wit-blauwe en oranje linten, het lint voor de in gang doorknipte. Het welkomstwoord van directeur Amelink aan de ingang van de school werd door de koningin na de ope ning beantwoord met een rede voor de schooljeugd, waarin zij de jon gens wees op de mogelijkheden, die deze school hun biedt, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor hun ge hele eiland en de eilanden, die met hen verbonden zijn. De koningin maakte hierna alleen een ritje door de stad, want de prins was ondergedoken in de cocosplan- tage aan Palm Beach, waar hij de padvinders meehielp om een varken aan het spit te draaien en nadat ver leidelijke geuren bericht hadden, dat het varken in staat van consumptie gekomen was, bleek de prins even goed in het verorberen als in het klaarmaken te zijn. De prins had wellicht even te lang van het woudlopersleven 'genoten, want hij kon zich nog maar ternau wernood omkleden, toen hij weer in het Strand Hotel terugkwam, om op tijd met de koningin op het vlieg veld van Aruba te zijn, waar hij de naam van zijn dochter voor altijd aan Aruba verbond door het vlieg veld om te dopen in „Prinses Beatrixvliegveld". KONINKLIJK BEZOEK AAN BONAIRE EN ARUBA TEGENSTELLINGEN. In de middaguren voerde een auto tocht via Savaneta en San Nicolaas naar Lago Oil, in welke laatste plaats de prins een zeildemonstratie bij woonde en de koningin een bezoek bracht aan het hospitaal en aan de jeugdclub Young Canteen", die als model zal dienen voor de vier jeugd huizen, welke van het Nationaal Ge schenk gebouwd zullen worden. In de „Esso-club" troffen de ko ningin en de prins elkaar weer en daar ontvingen zij het boek „Born to be queen" (geboren om koningin te zijn), een werk, dat tot stand ge komen is door samenwerking van het Nederlandse A.N.P. en het Ame rikaanse tijdschrift Ladies Home Journal, en gewijd is aan het leven van prinses Beatrix en dat in het Engels en in het Papiamento uitge geven is. De laatste plaats, die de konink lijke bezoekers aandeden, was Noord, waar de koningin het Imeldahof van de zusters van Bethanië bezocht, een inrichting voor voogdijkinderen, de enige op de Ned. Antillen. In de avonduren demonstreerde de koningin tijdens de galareceptie een zeer bijzondere vaardigheid, want toen de band een Curagaose wals in zette, danste de koningin met de ge zaghebber van Aruba op bijzonder sierlijke wijze deze zeer snelle wals mee. Maar de eerste dag op Aruba was een dag van tegenstellingen, want toen het koninklijk paar na afloop van de Club Caride, waar de recep tie gehouden was, naar het Strand Hotel terugreed, liet koningin Ju liana de auto stoppen voor het mo nument, dat zij die morgen onthuld had en enkele ogenblikken bleef zij diep in gedachten verzonken toeven bij de beeltenis van haar grote moe der, die stralend wit opblonk in de donkere, warme Arubaanse nacht. KONINKLIJK PAAR VERBLIJFT OP SINT MAARTEN

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6