Geen opzienbarende prijzen op de gladiolenveiling Oir* ving J h met melk meer mans Jeuiykeet aan de Ledeten damestas U kunt niet alles weten Mantelcostuums voor het najaar ZATERDAG 22 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Er is nog: niet veel veranderd in de gladiolenhandel. Weliswaar wer den de aanvoeren heel wat groter, maar de export bleef terughoudend en gereserveerd. De prijzen bleven dan ook over de gehele linie vrijwel gelijk, al had men ook de afgelopen week de gebruikelijke uitzonderingen op de regel. In grote trekken kan men 4.— of daaromtrent voor goede veertienen per handelsoorten wel zo ongeveer als de standaardprijs aanhouden. Soorten als Agnita, Rose van Lima, Adnda, Gold Dust, Dr. Fleming, Man soer, Pactolus, Picardy, Lilac Wonder, Red Fox en Johann Strauss noteerden deze prijs vrijwel allemaal. De zift 1214 van deze variëteiten vonden kopers voor 3.10 tot 3.-30 per 100. Veertienen van de vrij nieuwe Philip- po's Memory werden verkocht voor 6.50, terwijl Morning Kiss ook bo ven 6.uitkwamen. Twaalven van beide laatste soorten liepen resp. rond 6.eh 5.20 per 100. Benja min Britten en Bit o' Heaven gingen van de hand voor 4.75 of daarom trent. Sn eeuwprinses, vorig jaar reeds het goedkoopste soort, was nu prac- tisch onverkoopbaar. Niet te verwon deren als men weet, dat het areaal van deze witte gladiool het afgelopen seizoen ook nog sterk is uitgebreid. Men kocht zowel in De Noord als op de veilingen te Lisse mooie veer tienen voor 1.70 en 1.80 per 100. Twaalven werden verkocht voor 1.30 tot f 1.50 per 100. Paul Rubens draaide voor 4.50 en 3.60, Maria Goretti idem, Winston Churchill voor 5.20 en 4.70 en Lknburgia voor Agent schoot op collega in beerput Misverstand in duister Tijdens de jacht op enkele looddie ven die op een opslagplaats van oude metalen a. d. Hilv.sumse Lieberweg op roof uit waren, heeft een politie agent in het duister een collega van de recherche in de arm geschoten. Eén der looddieven kreeg 'n kogel in de en kel, de ander wist te ontsnappen. De politie werd gisteravond laat geal armeerd door de eigenaar van de zaak in oude metalen, die constateerde, dat dieven op het erf waren. Bij de hierna volgende jacht, inge zet door drie agenten, werden de die ven herhaaldelijk gewaarschuwd om stil te blijven staan, maar de een wist over de omheining te ontsnap pen en toen de andere dit voor beeld wilde volgen werd hij in de en kel geschoten. Inmiddels zagen twee rechercheurs, die ter versterking wa ren gearriveerd, de vluchteling de weg oversteken on op een boerenerf verdwijnen. Ook een der agenten zet te de nasporing in deze richting voort. Het toeval wilde dat een der rechercheurs in het duister in de beerput viel en, toen de agent pas seerde, deze bij het been greep om ■uit zijn akelige positie te ontsnap pen. De agent, geschrokken, dacht dat hij belaagd werd door de tweede dief en schoot in de richting van zijn aanvaller. Hij trof daarbij de recher cheur in de arm. De twee gekwetsen, rechercheur en dief werden per auto naar de R.K. Ziekenverpleging over gebracht waar medisch werd ingegre pen. MOORD OP VERPLEEGSTER Wie zat in die bus? Nog steeds volgt de Zeister politie nauwkeurig elk nieuw spoor dat mo gelijkerwijs tot het achterhalen van de dader van de moord op mej. W. van Soest zou kunnen leiden. Thans verzoekt de comissaris van politie de inzittenden van de autobus van de N.BJVL, lijn 18, die op Woens dag 12 October te 19.25 uur van het station Amersfoort vertrok, en te 19.54 aan het station Zeist aankwam, zich met de recherche op het politiebureau te Zeist in verbinding te stellen. Een gelijk verzoek wordt gericht aan degenen, die bij de aankomst van deze bus bij de halte Gerofabriek om 19.51 uur stonden te wachten en on der wie zich een man bevond van om streeks 28 jaar, nette verschijning, ilang en breed postuur, gekleed in lichte regenjas, die wijlen mej. Van Soest aldaar begroette. Eveneens worden door de recher che tot het verschaffen van inlichtin gen opgeroepen een heer en een dame die in gezelschap van een kind op de Oude Woudenbergse Zandweg eikels aan het zoeken waren gedurende de namiddag van 12 October. Werkstertje legde haar vrijheid aan armband Van een boom zo De politie van 's-Gravenhage heeft een 15-jarig werkstertje aangehouden, die ten nadele van haar werkgeefster een gouden armband ter waarde van ƒ1.000,heeft gestolen. Na haar daad had het meisje ontslag gevraagd. Haar werkgeefster, die eerst geen vermoeden van diefstal bad, gaf bij de politie de armband als vermist aan, denkende dat zij het sie raad verloren had. De politie ging eens bij het meisje thuis kijken en trof haar aan met het sieraad om de arm. Het meisje bekende verder een sjaal en een paar oorbellen te heb ben weggenomen. 4.20 en 3.4.0 per 100. Nu de aanvoer een klein beetje meer op toeren begint te geraken, werd ook het aanbod van veertienen wat groter. Zekerheid omtrent de oogst kan men echter ook nu nog niet krijgen. Nog steeds is men volop aan het rooien en eerst over twee of drie weken verwacht men de balans op te kunnen maken. De geruchten, die nu door de bol lenstreek gaan, zijn nog steeds ver warrend. Militair na inenting overleden De 21-jarige militair Nico Haesen, wonende Susserweg te Wolder bij Maastricht, is Dinsdag in de kazerne te Nunspeet na inenting overleden. Zondag was hij nog thuis met ver lof. Maandag werd hij ingeënt, waar na hij Dinsdagmorgen ernstig ziek werd en kort daarna overleed. Met toestemming van de familie is sectie op het stoffelijk overschot ver richt, met het doel de doodsoorzaak vast te stellen. Daarop is gebleken, zo vernemen wij van officiële mili taire zijde, dat er geen verband be staat tussen de vaccinatie en het plotseling overlijden. KONINKLIJKE BESLUITEN OVER PTT Een viertal koninkl. besluiten zijn verschenen, die betrekking hebben op het staalbedrijf der PTT. De al gemene strekking dezer algemene maatregelen van bestuur is, naar wy van de PTT vernemen, dat ook op dit punt de modernere opvatting van wetgeving doorbreekt De wetgever trekt zich terug in het principiële en laat de regeling van de uitvoering en van de details over aan algemene maatregelen van bestuur, die op hun beurt op enkele punten de uitwerking overlaten door middel van beschikkingen aan de be trokken minister of de directeur-gene raal der PTT. Posterijen. Voor de postdienst worden nu uit sluitend die tarieven bij koninklijke besluit geregeld, die betrekking heb ben op stukken die niet zwaarder zijn dan 500 gr., zijnde de grens, waarvoor het post-monopolie geldt. De overige tarieven worden door de directeur- generaal der PTT vastgesteld. De postbewijzen en het aanvullende expresserecht komen te vervallen. Het aanvullende expresserecht is een recht, dat geheven werd voor expres- sebrieven die bezorgd moeten worden buiten de bestelkring, waarin het vaste recht van 0.30 geldt. Rijkspostspaarbank. Het rentegevend maximum wordt verhoogd van 2500.tot f 6000. waardoor de voorwaarden van de rijkspostspaarbank meer in overeen stemming komen met die der bijzon dere spaarbanken. W.V. Boekje. Naast de gewone boekjes, die voor minderjarigen kunnen worden ge nomen en over het saldo-tegoed waar van de wettelijke vertegenwoordigers (ouders of voogden) van kinderen boven de 12 jaar tot dusver slechts kunnen beschikken met de mede werking van hun pupillen, zijn er nu ook spaarbankboekjes, over het saldo waarvan de ouders of voogden ge heel zelfstandig kunnen beschikken tot het 21ste jaar van him pupillen. De genoemde leeftijd van 12 jaar wordt verhoogd tot 14 jaar. Spaarrekeningen zonder boekje. In het nieuwe rijkspostspaarbank- besluit wordt ook aandacht besteed aan de moderne spaarvormen, zoals school-, bedrijfs- en groepssparen. Postcheque- en girodienst. Voor de postcheque- en girodienst wordt in het nieuwe K.J3. een uniform recht voor cheques en stortingen vast gesteld van ƒ0.10 ongeacht de grootte van het bedrag. 1-Jarig jongetje door vrachtwagen overreden Gisterochtend is in de Geijssendor- ferstraat te Bussum het 1-jarig zoontje van de familie van der H., dat buiten aan het spelen was, door een vrachtwagen van een kolenhan delaar, die wilde wegrijden, overre den en op slag gedood. Dit is het vierde dodelijk ongeluk in het rayon NaardenBussum bin nen enige weken. Het aantal dodelijke verkeersongevallen in dit rayon ge durende het laatste half jaar bedraagt thans negen. LEK IN GASLEIDING: VERKOOPSTERS ONWEL. Twee verkoopsters van &e manufac iturier H. P. B. in de Diephuisstraat te Groningen, de 31-jarige G. H. en de 16-jarige J. B., hebben Donderdag middag gasvergiftiging opgedaan. Zij werden plotseling onwel en moesten naar het Acad. Ziekenhuis worden overgebracht. Er bleek een lek te zitten in de afvoerbuis van de cen trale gaskachel. TEELT VAN WITLOF IN COÖPERATIF VERBAND. Het dorpje Brakel in de Betuwe krijgt de primeur van de georgani seerde teelt van witlof in coöperatief ■verband. Twintig tuinders hebben on der voorzitterschap van de burge meester van Brakel een coöperatieve vereniging van witloftelers opgericht die gezamenlijk een gebouw gaan ex ploiteren, waarin witlof van goede kwaliteit en in hoge productie zal worden geteelt aldus „Alg. Dagbl." Daardoor wordt in de wintermaan den hun tijd productief gemaakt. Ged. Staten van Gelderland zijn 'bereid met 10.000 het plan te steunen. ONDERZOEK LEVENSWIJZE BOERENGEZINNEN. In samenwerking met het instituut van het landbouwhuishoudkundig onderzoek in Wageningen gaat het centraal bureau voor de statistiek begin November een proefonder zoek instellen naar de levenswijze van een vijftigtal boerengezinnen. Men wil hierdoor een inzicht krij gen in de aard en de omvang van de problemen, die zich bij een meer uitgebreid onderzoek voordoen. Ge zinnen van verschillende gezins grootte uit verscheidene delen van het land, om ook uit de Gelderse Achterhoek, zullen bij het a.s. proef onderzoek worden betrokken. VIER JEUGDIGE INBREKERS AANGEHOUDEN. 3>e politie van 'sGravenhage heeft een 18-jarige electricien, een 18-ja- rige tekenaar, een 18-jarige kantoor bediende en een 19-jarige scholier aangehouden, die de afgelopen week drie inbraakjes hadden gepleegd. Zij hadden 60 pakjes cigaretten gestolen uit het restaurant van het Houtrust- paviljoen, snoepgoed uit een tent staande op het terrein van „Quick" en 15 gulden uit een tent van de voetbalvereniging „Westerkwartier". KORTE GOiLF. HILLEG0M Gouden echtpaar Op 8 November a.s. hopen het echt paar P. v. d. Mey en G. M. v. d. Meyv. d. Steen, hun gouden brui loft te vieren. Het bruidspaar woon de de eerste zeven jaren van hom hu welijk in Sassenheim en daarna ge durende 43 jaren in Hillegom in de Aimbachtstraat no. 26. De bruidegom is 72 jaar en de bruid 69 jaar. Er wer den in dit gezin 18 kinderen geboren, waarvan er vijf op jeugdige leeftijd zijn gestorven; een kwam bij een ongeval om het leven in Indonesië. Dit laatste geval is wel een der oniver- getelijkse tegenslagen in dit huwe lijk. Er zijn nu elf kinderen getrouwd met 33 kleinkinderen. Een van de gehuwden woont in Australië. De bruidegom was 33 jaren bestuurslid van de R.K. Landarbèidersbond en bewoog zich Op velerlei organisatie gebied en werd daarbij vaak op bij zondere wijze gesteund door zijn echtgenote. Geheel Hillegom kent dan ook dit paar en het zal op 8 Nov. a.s. als er in de St. Martinus om half tien een H. Mis zal worden opgedra gen tot hun intentie en er des na middags gelegenheid zal worden ge geven om hen te feliciteren van half vier tot vijf uur in de zaal van Rui ten, niet aan belangstelling ontbre ken. Geboren: Petrus Maria, z. N. J. Verhaar en P. H. Janssen; Gerarda Martina, d. v. L. Frederiks en A. J. Hoogervorst; Jan Christoffel, z. v. D. de Ruiter en E. Tates; Maria Mar- garetha, d. v. J. Jager en J. Kleijne? Hubertus Jacobus Joseph, z. v. L. H. Heemskerk en H. H. M. Sehrier; Adriana Maria, d. v. G. J. Smit en K. J. Tulen. Ondertrouwd: A. van dien Akker en J. F. UI tee; M. L. Beck en J. Brui nenberg; A. Weijers en G. van den Berg; L. J. van Rooijen en E. Hellen- doorn; P. H. J. Schilder en A. C. Ruigrok. Getrouwd: M. Janssen en C. van i Saasen. Overleden P. van Varik, wed. van: J. Schilt, 84 jaar. 0EGSTGEEST ANNEXATIE KOMT WOENSDAG IN DE RAAD. Woensdag 26 October komt de raad van Oegstgeest bijeen ter behande ling van het prae-advies van B. en W. inzake de voorstellen van Ged. Sta ten van Z.-H. tot wijziging van de grenzen der gemeente. Vorige week gaven we de'inhoud van dit prae-advies weer. Op Vrijdag 28 October komt de raad wederom bijeen voor behande ling van de agenda van 18 punten. In deze vergadering zal o.m. be handeld worden een verzoek van de heer W. den Dubbelden, aannemer, tot aankoop van een perceel bouw grond aan de Wijttenbachweg groot pl.m. 2140 M2 a 17 per M2. Op deze grond kunnen 9 woningen worden ge bouwd. B. en W. stellen voorts voor, dat het rijwielpad langs de Haarlemmer straatweg wordt aangeduid met bor den volgens model 41, waardoor het „verboden wordt voor rijwielen met ingeschakelde motor (dus verboden voor bromfietsers). B. en W. vragen voorts een crediet van 2000 voor verplaatsing van de gemeentelijke kwekerij die zich achter de tennis banen aan de Abspoelweg bevindt, naar het terrein bij de boerderij aan de Poelgeestweg. Voorts machtiging van de raad om de Orangerie op het terrein van Oud-Poelgeest, die bouw vallig is, te mogen afbreken. Verder bevat de agenda verzoeken van schoolbesturen om medewerking voor 't aanschaffen van leermiddelen vol gens art. 72 der L.O.-wet. 11 Op de najaars-show van de Stichting „Lederwarenmode" is meegedeeld, dat door afschaffing van de weeldebelasting de prijs van de eenvoudige lederen da mestas die van het betere plastic model nadert Nadat wij met verschillende soorten en model len waren geconfronteerd, willen we die verklaring gaarne aan vaarden. Nochthans worden er nog zoveel plastic-tassen ver kocht, dat de Nederlandse plas tic-industrie vijfduizend arbei ders aan het werk kan houden. We vernamen ook, dat het aan tal aan buitenlandse toeristen verkochte plastic-tassen in het laatste seizoen opvallend groot was. Plastics zijn nog lang niet verdwenen en in de najaars-col lecties van de vaderlandse win keliers zal men ze opnieuw in pe-tassen, passend bij de strakke modelijn. Een typische voorkeur- ri-cihtirug geeft de langwerpige lage tas aan. Ook de nieuwe leersoort is dus veelal glad, waardoor evenwel beschadiging van de tas duide lijker zichtbaar kan worden. Daartegenover heeft men ons ongemerkt, dat gladde tassen bij uitstek passen -bijeen elegant tailleur. In het sportieve genre tassen blijven de o.i. moeilijk te dra gen modellen in de mode, even als de koffer- en tonnetmodellen. De modekleuren zijn als die van de overige damesmode, dus „nivotine" inbegrepen; en de materialen voor de lederen tas faan van boxcalf tot hagedis, rokodil, struis en antiloop. Er is verder veel verscheidenheid in omementering, zowel a-an de ruime mate aantreffen. Deze winter zijn ze echter bij voor keur glad; dat wil tevens zeggen: met weinig opvallende 'kunstner ven. Een uitzondering wellicht vormt een persianer-imitatie in zwart en grijs, die in de Ver enigde Staten opgang maakt. Oók in echt leder zijn de tas- modellen veelal glad, ofwel ge- glanst waardoor een fijn opper vlak-effect wordt bereikt. Trapeziumvormig model We zijn niet zozeer overtuigd geraakt van de zgn. A-lijn bij de nieuwe damestassen; noch tans zijn er trapeziumvormige modellen, die passen bij de hui dige kledingstyl en ook envelop buitenkant als binnen-in de tas van standing. Natuurlijk zijn er ook dit na jaar uitzonderlijkheden. Men toonde ons bijvoorbeeld een le deren tas met onder-aangebon den étui voor by-outeriën en een exemplaar waarvan het deksel via het hengsel moet worden aangebracht. De Weense collec tie brengt meer klassieke model len, de Spaanse daarentegen merkwaardige damestasjes, die de vorm hebben van een kerk- zakje. Eh terwille van de vrou welijke ijdeüheid is een antiloop tasje in omloop gebracht, waar bij de buitenkant van de bodem uit een spiegeltje bestaat en de sluiting is voorzien van een par fumflesje. Vliegen kan men uit de ka mer weren door het neerzetten van vliegei^boompjes, waarvan rij de bloesemgeur niet kunnen verdragen en ook tocht en duis ternis zijn vliegen werend. Aan beveling verdient het dus de kamer donker te maken en flink te laten doortochten. In de handel is tegenwoordig een middel verkrijgbaar tegen vochtige muren. Deze stof wordt gebruikt voor allerlei doeleinden, zoals roetdoorslag, zoutwering, waterdicht wit verven van bui tenmuren, enz., enz. Scherpe glasrandjes kan men verwijderen door deze te wrij zen langs een plat stuk glas. Men legt daartoe het ruwe stuk glas iets over de tafelrand. Een „varen", een ideale plant, kan niet gedijen in een droge en kille omgeving. Een tempe ratuur van 50 tot 60 graden F. is het meest geschikt. Een voch tige atmosfeer is aan te raden en voorkomt het ontstaan van bruine punten aan de bladeren. Plaats haar derhalve op een omgekeerd schoteltje in een bakje met water. Het zijn scha- duwplanten, maar moeten daar om nog niet in het donkerste hoekje van het huis geplaatst worden. Er is een guide mid denweg. Stoelen met biezen matten kan men schoonmaken met water en zout, wat betreft de biezen. Vooraf smere men het hout werk in met een vrij dikke laag was, opdat spatvlekken op het hout voorkomen worden. Boorzalfvlekken worden ver wijderd door de zalf af te ne men met een watje, waarop een paar druppels benzine. Direct daarna droogwrijven met een schone doek. Verder geve men het kledingstuk een gewone wasbeurt. Andijvie met kaassaus V/ kg. andijvie 2 dl melk, l'O gr. boter, 30 gr. bloem, 50 gr. geraspte kaas, zout. De andijvie wassen en snijden, eventueel hierna nog wassen en opzetten met aanhangend water. Gaarkoken in 15 a 20 min., at- gieten en melk toevoegen samen met de boter. De bloem aanmen gen en hiermede de melk binden. "V an het vuur af de geraspte kaas door de groente roeren. Gebakken appelen met va- nillevla 4 Appelen, 50 gr. suiker, fijne kaneel, 50 gr. boter, 1/2 liter va- nillevla. Schil de-appelen, boor ze en snijdt ze dwars door mid den, braad ze in een vuurvaste schaal in boter of in de koeke- pan. Plaats de appelen naast el- kadr op een schotel of telkens 2 helften op een bordje. Maiak een menigsel van suiker met wat ka neel en bestrooi hiermede rijke lijk de appelhelften. Wordt het gerecht warm gegeten overgiet dan de appelen met warme va- nillevla of laat anders de appe len iets bekoelen, giet er dan een flesje vanillevla over uit. Tweeds en wollen jersey's In alle kwaliteiten blijver* het mo debeeld beheersen. De bekende couturier Catengo bracht een schitterende collectie mantelcos tuums voor het aanstaande na jaar met vele uiteenlopende rok ken. Het model op onze foto is ge maakt van visgraat tweed. Het is onverslijtbaar, kleedt elegant en is tevens doelmatig. De rok be staat uit banen, die een geheel nieuwe lijn er aan gever*. Opval lend is het lange jasje met de vier zakjes, die een bescheiden onderbreking vormen en die laag geplaatst zijn. Interessant is trouwens over de gehele linie, dat men met betrek kelijk eenvoudige vondsten, heel aardige effecten heeft weten te bereiken. Het afgebeelde marntel- costuum levert hiervan een be- wys. Ook in ons land zijn dergelij ke mantelpakjes, speciaal in voor- en najaar buitengewoon in trek. Zij zijn bij uitstek geschikt voor ons klimaat, waar in de pe rioden van het jaar de tempera turen snel kunnen wisselen en rij kleden de draagster correct. Hierdoor zal er altijd een grote belangstelling voor deze catego rie van dameskleding blijven be staan. 3IIOIIOIIOIIOMOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO XIOIIOIIC

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8