3)e I Om de vijfdaagse werkweek in Belgie Morgen referendum over het Saarstatuut Grens Zondag gesloten Het programma voor vandaag en morgen Regen was welkome gast tijdens bezoek aan de West ZATERDAG 22 OCTOBER 1955 47ste JAARGANG No. 13633 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f 2.35 p. mnd., f 7.p. kwart. Franco p. p. 17.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 150 EEN DUBBELTJE OP Z N KANT lytORGEN WORDT IN SAARLAND een volksstemming gehouden over de vraag of de inwoners van dit gebied af of niet het z.g. Europees statuut willen aanvaarden. „Dat is hun zaak", zal men zeggen, maar helemaal juist is dat niet. Want al is het Saarland maar een klein stukje Europa, met nauwelijks 1 millioen inwoners, toch kan een ver werping van dat Europees statuut heel wat deining veroorzaken en de verhouding tussen Frankrijk en Duitsland ernstig vertroebelen. Met alle gevolgen van dien. Het Saarland is een gebied van Duits sprekende inwoners, die zich in 1935 met overweldigend grote meerderheid voor aansluiting 0 bij het Duitse rijk hebben uit gesproken, zodat het geenszins onverklaarbaar is, dat de Duitsers dit land als een onvervreemdbaar deel van West-Duitsland beschou wen. Na de tweede wereldoorlog is het land evenwel door Frankrijk economisch geannexeerd, wegens zijn rijkdom aan steenkool, een product dat Frankrijk buitengewoon goed kan gebruiken. Bovendien grenst het aan Lotharingen, dat een bijzon der soort ijzererts levert, uitstekend geschikt voor de verwerking in de Saarlandse staalindustrie. Zo ont stond een economische unie tussen Frankrijk en Saarland, welke zowel voor het éne land als voor het ande re zeer voordelig werkte. Frankrijk beschouwde dit economische voor deeltje als een schadeloosstelling voor de materiële schade, welke het tijdens de oorlog had geleden. Het wilde evenwel niet zover gaan, dat het 't Saarland ook politiek annexeer de, doch het land werd onder toezicht van de Verenigde Naties gesteld met een vrij behoorlijke autonomie. TUU KRIJGEN WE DUS DE vol- gende inge wikkedie figuur: Saarland behoort economisch gezien tot Frankrijk, maar volkenkundig tot Duitsland, terwijl het in politiek opzicht in de lucht hangt. De bevolking voelt zich groten deels verwant aan de Duitsers, maar zij beseft ook de voordelen, welke de economische (en zelfs financiële) unie met Frankrijk haar oplevert. Duitsland maakt er aanspraak op, maar Frankrijk wil de economische voordelen niet missen. Een vrij ver warde toestand. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voordat men er een op lossing voor vond in de vorm van het Europese statuut, dat zowel door De ministers van buitenlandse za ken van de Westelijke „Grote Drie" komen Maandag te Parijs bijeen ter bespreking van de voorbereidingen voor de conferentie van Genève, die Donderdag begint, aldus is in kun- de regering van Frankrijk als door i gen van het Franse ministerie van de Westduise regering is aanvaard, buitenlandse zaken vernomen. Mijnwerkers tot staking besloten De Belgische werkgevers en werk nemers staan wat de invoering van de werkweek van vijf dagen betreft thans scherp tegenover elkaar. Alle onderhandelingen zijn afgebroken en indien de regering niet op korte ter mijn ingrijpt, zullen op 1 November a.s. meer dan 300.000 arbeiders in staking gaan. Na het afbreken van de besprekin gen, een week geleden, heeft het Verbond der Belgische Nijverheid bij monde van zijn voorzitter Leon Be- kaert er nog eens de nadruk op ge legd, dat de werkgevers zich zullen blijven verzetten tegen iedere eis van de zijde der vakbonden, die door be dreigingen wordt ondersteund. Eens te meer vestigt het verbond de aan dacht van de publieke opinie op de economische en financiële gevolgen, die een verkorting van de werktijd met zich zal brengen, indien deze niet vooraf wordt gegaan door een gron dig onderzoek naar de mogelijkheid hiervan in de onderscheidene secto ren der Belgische industrie. Het Algemeen Katholiek Vakver bond heeft inmiddels besloten geen eenheidsfront te vormen met het so cialistische Algemene Vakverbond voor de duur van de staking, zoals werd voorgesteld. Naar men weet, be twisten beide vakbonden elkaar het geestelijk-vaderschap voor de eis van de werkweek van vijf dagen. Verwacht wordt, dat de liberaal- socialistische regering-Van Acker al les in het werk zal stellen om de drei gende staking te voorkomen. Deze toch zou op een ogenblik, dat de BeL gische uitvoer een conjunctuur door maakt, zoals zij nog maar zelden heeft gekend, grote schade aan de nationale economie kunnen berokkenen. Ook elders. Vertegenwoordigers van mijnwer kersvakbonden in Groot-Brittannië, West-Duitsland, het Saargebied, Frankrijk, Zweden, Italië, Zuid- Slavië, Nederland, België, Luxem burg en India hebben een beroep ge daan op de verschillende nationale vakbonden om onverwijld een krach tige actie te beginnen voor een werk week van veertig uur, een arbeidsdag van ten hoogste acht uur, en een zo danige uitbetaling van loon, dat het vervoer van de woning van de mijn werker naar de mijn en terug als ar beidstijd wordt beschouwd. Rusland wil debat over ontwapening De Russische gedelegeerde Arkady Sobolef heeft er gisteren in de ontwa peningscommissie van de V.N. op aan- gedrongen onverwijld een debat te houden over de kwestie van de ont wapening. Hij was de eerste spreker in de commissie, toen die gisteren op ver zoek van de So jet-Unie bijeenkwam. Russen bezoeken Afghanistan De Sowjet-Russische premier, maar schalk Boelganin, en de eerste secre taris van de Sowjet-communistische partij, Nikita Chroesjtsjef, hebben een uitnodiging aanvaard om de vol gende maand een bezoek aan Afgha nistan te brengen. Zij zullen tijdens hun bezoek be sprekingen vceren met Afghaanse autoriteiten, aldus heeft de ambas sade van Afghanistan in Nieuw Delhi Vrijdag bekendgemaakt. Voorbereiding van Genève Dat Europese statuut houdt in, dat het Saarland z.g. Europees zal wor den, d.w.z. het zal onder toezicht staan van de landen, welke de West- europese Unie vormen. In binnen landse aangelegenheden zal het land zelf kunnen beslissen, maar defen sie en buitenlandse zaken zullen ressorteren onder een commissaris, diè door de Westeuropese Unie be noemd zal worden, terwijl de eco nomische unie met Frankrijk ge handhaafd zal blijven. Dat statuut treedt in werking als het dpor een plebisciet wordt goedgekeurd en zal zolang duren totdat het vredesver drag met Duitsland definitief het lot van het Saargebied zal hebben gere- geld. Adenauer heeft velleden jaar, te gen een sterke oppositie in West- Duitsland in, deze regeling met de toenmalige Franse premier Mendès France moeten aanvaarden, omdat deze anders de Parijse accoorden (o.a. West-Duitsland onafhankelijk heid) niet wilde ondertekenen. Men ziet hoe ingewikkeld de kwestie is en met hoeveel banden het antwoord van dit kleine landje verbonden is aan allerlei internatio nale vraagstukken. De doorsnee Saarlander beseft nauwelijks waarom het allemaal gaat en voorzover hij het nog gesnapt heeft is hem dat allang uit het hoofd geschreeuwd door de meest lawaaie rige propaganda, welke wij in Euro pa de laatste tijd gekend hebben. Het hoofdmotief van deze campagne Aan het overleg zal later ook de Westduitse minister von Brentano deelnemen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, is Vrijdag per vliegtuig naar Europa vertrok ken. Voordat hij aan boord ging, ver klaarde hij van mening te zijn, dat de resultaten van de conferentie met zijn collega's van de Sowjet-Unie, En geland en Frankrijk, die volgende week te Genève begint, de wereld in staat zullen stellen met hernieuwd vertrou/wen op vrede de toekomst te gemoet te zien. De conferentie van Genève heeft tot taak, de algemeenheden van de j.l. gehouden „top-conferentie" in be paalde overeenkomsten om te zetten. Fatrle vergissing in Kenia Een patrouille van de Keniase in heemse politie heeft Woensdag op on geveer 100 km. ten Noorden van Nairobi een 19-jarige agent van de Britse inlichtingendienst en drie in heemse politiemannen, die zich als Mau-Mau-leden hadden vermomd, doodgeschoten. De vermomde politiemannen waren op weg naar een gebied waar kort De grenzen van het Saargebied zul len Zondag, de dag van het referen dum over het Saarstatuut, gesloten zijn, aldus is Vrijdag te Londen be kend gemaakt. Het hoofdkwartier van de West- Europese Unie te Londen deelde me de, dat van Zaterdagmiddag twaalf uur tot Maandagochtend zes uur een beperkte sluiting van kracht is, met uitzondering van de tijd tussen Zon dagavond zes uur tot Zondagnacht twaalf uur. De sluiting zal dan, tij dens het tellen van de stemmen, vol komen zijn. Inmiddels zijn de controleurs van het internationale toezicht op de stemming reeds in Saarland gearri veerd. Gisteravond waren op het sta tion van Saarbrücken meer Neder landse burgemeesters bijeen dan er ooit geweest zijn op een Nederlands station. Met anderhalf uur vertraging kwam daar de extra-trein binnen, die 325 Nederlanders hier bracht om op te Vervroegde verkiezingen in Frankrijk Het Franse kabinet zal volgende week een wetsontwerp indienen, waarin wordt voorgesteld op 4 of 11 December parlements-verkiezingen te houden. De laatste algemene verkiezingen in Frankrijk hadden plaats in de zo mer van 1951. Er zouden nieuwe wor den gehouden in Juni volgend jaar. Premier Fa ure heeft verklaard: „Er moeten nu ernstige beslissingen aan gaande het leven van de natie op lan ge termijn worden genomen". Als voornaamste problemen noemde hij Marokko, Algerië, herziening van de grondwet en eventueel van de kies wet en de houding jegens de V.N. treden als controleurs. Van hen zijn er 225 burgemeester, de rest in hoofd zaak gemeente-secretarissen of ge meente-ambtenaren. Drie leden der Tweede Kamer waren onder de groep, namelijk de heren Beernink, Zegering Hadders en Dassen. De Nederlan ders zullen controle in de stembu- reaux in en om Saarbrücken op zich nemen. Zij vormen onder de ruim duizend controleurs niet de grootste nationale groep, deze wordt door het kleine Luxemburg geleverd, dat als naaste buur van het Saarland niet ■minder dan 355 man zal sturen. Voorts •komen er vandaag nog 155 Belgen, 120 Italianen en 50 Engelsen. Vreemde verschijnselen in Mexico Sinds drie dagen heeft zich aan de kust van de Golf van Mexico, in het bijzonder tussen Nauatla en Tuxpan, een vreemd verschijnsel voorgedaan. Aan het strand worden duizenden dode zeedieren van elke grootte, van inktvissen tot haaien, aangespoeld. De bewoners van het gebied hebben vreemde oog- en keelaandoeningen en ongewone buikklachten. Tot aan de horizon is het zee-oppervlak vio let gekleurd. De zeewind bevat iets, aat eigenaardig ruikt en de huid prik kelt. Vissers hebben de ingewanden van de aangespoelde vissen onderzocht en verklaren de indruk te hebben, dat de dieren een of ander zuur naar bin nen gekregen hebben. Er worden op het ogenblik laboratoriumproeven ge nomen met luchtmonsters uit het be trokken gebied. Een algemene veron derstelling is, dat de ongewone ver schijnselen veroorzaakt zijn door een onderzee aardbeving, waardoor scha delijke gassen zijn vrijgekomen. Ook wordt gedacht aan de mogelijkheid van besmetting van het zeewater door ntuurlijke of kunstmatig opgewekte radio-activiteit. Het hoogtepunt van het program ma, dat vandaag op Aruba afgewerkt zal worden, wordt ongetwijfeld ge vormd door de onthulling van het Koningin-Wilhelmina-monument, waarvoor de gelden door de bevol king bij gelegenheid van het 50- jarig regeringsjubileum bijeenge bracht zijn. Deze 'plechtigheid wordt voorafge gaan door een rondrit door de stad en een aubade door Aruba's schooljeugd. Om half tien zal vervolgens de ko ningin de Algemeen Technische School te Oranjestad openen, terwijl de prins besprekingen zal voeren over de soc.-economische vraagstukken op Aruba. In het San Pedro-hospitaal zal de koningin, als sluiting van het och tendprogramma, een typisch handge- weven Arubaans wandkleed worden aangeboden. Om half twee zal prins Bernhard op de cocosplantage een padvinders- maaltijd bijwonen en een uur later vertrekken de koninklijke bezoekers voor een rondrit over het eiland, die eerst zal voeren naar het vliegveld, dat herdoopt zal worden in „Prinses- Beatrix-vliegveld". De tocht naar het meest noordelijke plaatsje, Lago Oil, zal de koningin en de prins brengen bij de r k. meisjes school en het kindertehuis van de zusters van Bethanië, waar korte be zoeken afgelegd zullen worden. Om half acht zal in het strand- hotel het diner gebruikt worden en de dag zal gesloten worden met een door de regering aangeboden gala receptie in de Club-Caribe. Zondagmorgen zullen de vorstelijke reizigers na de kerkdienst in de Pro testantse kerk te Oranjestad, een tochtje maken naar Palm-beach. Tien voor twaalf zal het vliegtuig starten, dat de koningin en prins naar Sint Maarten zal brengen, het eiland, dat Dinsdag en Woensdag een wel-| PROGRAMMA VAN HET KON. BEZOEK VAN 23-27 OCTOBER kome rustplaats zal zijn. Voordien staan echter nog de bezoeken aan Saba en St. Eustatius op het program. Franse troepen uit Vietnam Premier Faure van Frankrijk heeft bekend gemaakt dat Frankrijk 15.000 man troepen uit Indo-China zal terug trekken. Volgende week zal de natio nale defensiecommissie besluiten wat niet de overige 20.000 man soldaten zal gebeuren die nog in Indo-China verblijven. NED. AMBASSADES IN CHILI EN PERU Bij Koninklijk Besluit is het ge zantschap der Nederlanden te San tiago de Ohile verheven tot ambas sade, terwijl tevens dr. P. A. Kas teel, tot dusver gezant aldaar, is be noemd tot buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur in Chili. Eveneens is bij Koninklijk Besluit het gezantschap der Nederlanden te Lima tot ambassade verheven, ter wijl tevens de heer C'h. J. H. Daulban- ton, tot dusver gezant aldaar, be noemd is tot buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur in Peru. De vyf-en-zestigjarge R. Slump uit Groningen is gistermorgen bij werkzaamheden op een dak aan de Noorderhaven door onbekende oor zaak gevallen. Hij maakte een val van 17 meter en belandde via een dakgoot op een plat dak van een be lendend perceel. Zijn toestand is zorgwekkend. Droog weer Het K.N.M.I deelt mede: In de afgelopen 24 uur heeft de kern van een depressie zich dicht bij ons land opgehouden. We zaten echter aan de kant met het minst on gunstige weer, want nadat gisteren een regenzone ons land gepasseerd was, volgden flinke opklaringen, bij matige Oostelijke wind. Aan de an dere zijde van de depressie, die van •het Nieuw van Calais naar Noord- Frankrijk trok, woedde langs de En gelse Oostkust een storm uit het Noorden, waarbij de regen onafgebro ken neerstroomde. De depressie be gon vanmorgen meer en meer in be tekenis af te nemen en zal daarna geen invloed meer hebben op het weer in ons land. Dit zal de komende 24 uur bepaald worden door een rug van hoge druk, die zich van het Noor den van de Noordzee naar het Zuiden uitbreidt. Des nachts worden de tem peraturen vrij laag en is zelfs lichte nachtvorst mogelijk, maar overdag izal de zon de temperatuur tot boven de 10 graden doen stijgen. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). MATIGE WIND. Saa,MÏ'S niet? Zo ja, dan weg met het sta tuut!" Daardoor is het nationale ge voelselement sterk naar voren ge haald en wordt het zeer de vraag, of de Saarlanders morgen het Euro pese 9tatuut op zijn eigen mérities zullen beoordelen. De uitslag van de volksstemming lijkt danook uiterst twijfelachtig; het is een dubbeltje op z'n kant. VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED opstandelingen was overvallen, politiepatrouille, gewaarschuwd door een inheemse arbeider, die meende echte Mau-Mau-leden gezien te heb ben, achtervolgde de groep en opende het vuur zodra de vermeende Mau- Mau-leden bereikt waren, met het noodlottige gevolg dat er vier doden vielen. Overwegend droog weer met j enkele overdrijvende wolkenvel- j den. Matige Noord-Oostelijke wind. Dezelfde of iets lagere tem- peraturen. 23 Oct. zon op 7.19, onder 17.33 u.; maan op 14.02, onder 23.07 u. 24 Oct. zon op 7.20, onder 17.31 u.; maan op 14.27, onder u. Het weer in Europa De weerraporten van hedenmorgen uur luiden: OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN Luxemburg PARIJS NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN INNSBRUCK ROME weer onbewolkt nevel 12 onbewolkt 13 regen 11 regen 12 regen 12 zwaar bew. 21 regenbui 14 geheel bew. 14 onweer 10 regen 15 half bew. 15 regen 22 regen 20 regen 24 temp. 7 C. Een beeld tijdens het défilé van de koninklijke marine voor de hoge bezoekers: ondanks de stromende regen bleef het koninklijk paar onbeschut op het podium de parade afnemen. Korreltje Men heeft vaak al ongelijk door de manier, waarop men gelijk heeft.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1