Curacao j I Dwars door ONZE BIJDRAGE De ontvangst van het Koninklijk Paar op Curaqao Het programma voor vandaag en morgen Het duel tussen Bao Dai en Diem Het atoom gaf weer 'n geheim prijs Mau Mau- balans Drie jongens vermoord De rijtoer van Maandag door Willemstad Dulles ziet kansen aan de horizon van Genève Ket spant in Zuid-Viefnam £aicbe(2oti/fcci/nt KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN DONDERDAG 20 OCTOBER 1955 47ste JAARGANG No. 13631 (lste pagina 2e blad) Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 DROF. dr. Gerard Brom van de Nijmeegse universiteit heeft in een boek, dat is uitgegeven bij het gouden jubileum van de St. Radhoud- stichting, de totstandkoming van de Katholieke hogeschool beschreven van embryo tot baring. De titel er van is „Dies Natalis" 1). Het is een openhartig boek over een moeilijke bevalling. Het werd, volgens het oordeel van de schrijver zelf, „een langzaam verhaal, dat ruim een eeuw in beslag neemt", een lang zaam verhaal, dat, verteld door Brom, het tegendeel van langdradig uitviel. Heel Nederland vindt het thans normaal, dat er een gereformeerde universiteit te Amsterdam is geko men en (veel later) een katholieke te Nijmegen, en misschien vindt een groter deel van Nederland dan toen het abnormaal, dat in 1923 de Nij meegse gemeenteraad met 17'16 stemmen dus met de hakken over de sloot zijn medewerking ver leende. Allé niet-katholieken ver klaarden zich tegen, waarmede zij aantoonden de verontwaardiging en afkeer te delen, die in den lande te gen de oprichting van een katholieke universiteit in de pers tot uitbarsting was gekomen. Eenzelfde grillige agitatie maar hierbij vonden wij gelukkig onze pro testantse mede-christenen wat meer op ónze zijde hebben we onlangs beleefd bij het verschijnen van het mandement over het openbare leven van de katholiek in deze tijd. Wat prof. Brom in „Dies NatalisT over het ongegronde verzet tegen de uni versiteit schrijft, is woordelijk van toepassing op het verzet tegen het mandement: „Het was daarom de tijd om de les van de vrijheid, die libe ralen hun uitentreure voorge zongen hadden, te gaan toepas sen. Iedereen, riepen de liberalen, moest zich zelf zijn; en nu begon- mij de Katholieken dit recht op te eisen. Zij hadden iets wezen-, lijks en oorspronkelijks aan Ne derland bij te dragen en wilden de concentratie van eigen krach ten laten dienen voor penetratie in het nationale leven" (p. 55) Heel Nederland vindt het thans normaal, dat er een katholieke uni versiteit is. Het gejoel van de tegen standers over „isolement en separa- tismell is verstomd. Als centrum van weteffichap is „Nijmegen" erkend als de gelijke van de andere hogescholen en neemt met ere zijn plaats in. In deze tijd van algemene geestesver- warring heeft het katholieke chris tendom aan de mensheid, ook aan de Nederlandse gemeenschap van men sen, een belangrijke boodschap door te geven. Wil die boodschap worden verstaan en aanvaard, dan moet het daarbij het gehele arsenaal van de moderne wetenschap tot zijn beschik king hebben. (Daarom kunnen wij de voltooiing van de Nijmeegse univer siteit niet genoeg bevorderen). Over dertig jaar zal heel Neder land het normaal vinden, dat de bisschoppen in het mandement aan drongen op de politieke eenheid der katholieken in Nederland. Het man dement doet niet anders dan voor hen het liberale recht op te eisen zich zelf te zijn, want ook bij de doorvoe- gedachte hebben de katholieken „iets wezenlijks en oorspronkelijks aan Nederland bij te dragen" en zij kun nen dat nooit bereiken tenzij door de samentrekking van eigen krachten te laten dienen voor het doordringen van het nationale leven. Dit is de les, die prof. dr. Gerard Brom, de stroeve totstandkoming van de universiteit historisch beschour wend aan het heden voorhoudt. „Want wij hebben aan Nederland iets we zenlijks en oorspronkelijks bij te dragen". Vandaag is de laatste dag voor het Koninklijk Paar op Curasao aange broken. De bezigheden van beiden lopen in de morgenuren voor hek grootste gedeelte uiteen, daar de prins besprekingen zal voeren met autoriteiten uit Curasao's handel en nijverheid over economische en finan ciële vraagstukken en de koningin de Wit-Gele-Kruis-stichting, het mgr. Verriet-instituut zal bezoeken, waar 73 lichamelijk en geestelijk gebrek kige kinderen een opvoeding ontvan gen, die hen mogelijk geschikt zal maken voor een plaats in de maat schappij. Voor de lunch zullen de koningin en de prins voorts een bezoek brengen aan de olieraffinaderijen op het schiereiland van Willemstad, en in de middaguren zullen zij een tocht ma ken door het Oostelijk deel van het eiland, waar een vlootshouw bij-ge woond zal worden. De avonduren zyn bestemd voor een grootse galareceptie, die in de openlucht zal worden gehouden, het geen de autoriteiten momenteel met angstige blikken naar het weer doet zien, daar de regen kennelijk niet» van het koninklijk bezoek op Cura sao wil missen! Morgenochtend zullen de konink lijke gasten afscheid nemen van Curasao en zowel Bonaire als Aruba bezoeken. HET BEZOEK AAN BONAIRE EN ARUBA 21-23 OCT. ARUBA BONAIRE ProgrammaZaferd. 22OU I Zondag 23 Oef VOAutXKje. 9u Rondnteloor \6J0K*+du*nfm lODSBeioHi hoipitaal. <}u nxo Vrrtrv*prrrtvg- hogtatrSfMoarfm ISUS K/fin Vrijdag 21 Oef 95ÓAonhanuH*o -•lond. OJS AankomtnKralntifl, ■JOOptró.oa/vangifn bmektn. li45noarAmbaper rtirg- Op de foto de aankomst van het Koninklijk Paar voor het gebouw van de staten onder enorme belangstelling van de bevolking. het Wilhelminaplein, „Nucleair spook" ontmaskerd Ernest O. Lawrence te Berkeley in Californië heeft de ontdekking van een nieuw atomair deeltje bekend gemaakt. Het is de anti-proton of negatieve proton, tegenhanger van de kern van het waterstofatoom, welke een positieve proton is. Waterstof kernen vormen, te zamen met andere deeltjes, neutronen genaamd, de ge hele wereld der materie zoals wij die kennen. De ontdekking van prof. Lawrence betekent, dat een van de belangrijk ste nog resterende atoomgeheimen is ontsloten, aldus Reuter. De atoomenergie-commissie te Wash ington noemde de ontdekking „een grote stap voorwaarts bij de inspan ning der mensheid om de natuur te doorgronden". De atooixtenergiie-commissie be schreef het anti-proton als een „nu cleair spook, dat de wereld der na tuurkundigen reeds een generatie lang behekste". Met behulp van het „Bevatron" van de universiteit van Californië, een enorme installatie voor atoomsplitsing, slaagde men er in de antistof aan te tonen. 1) Uitgave Dekker en van de boter zal worden verkocht, mede te Vegt N.V., NijmegenUtrecht. delen. Er zijn wetenschapsmensen, die er op speculeren, dat bij een botsing tussen proton en anti-proton ver nietiging van beiden ontstaat ofwel een regen van electronen, hetgeen een algehele omzetting in electrische energie zou betekenen. Namens de atoomenergie-commis sie werd medegedeeld, dat er op het ogenblik nog geen practische toepas sing van de nieuw-ontdekte atoomstof bestaat. Het kan echter voor het ver dere speurwerk een waardevol hulp middel zijn. Prof. Lawrence was van mening, dat de ontdekking de weg baant voor een fascinerende nieuwe reeks we tenschappelijke vondsten. Peron-wet ingetrokken De beruchte wet van het regiem- Peron, waarbij de critiek gemuil korfd werd en de critici in de gevan genis geworpen, wanneer een gemis aan respect betoond werd jegens de president en zijn hoogste medewer kers, is door de nieuwe Argentijnse regering vervallen verklaard. Peron heeft deze wet o.a. gebruikt om tientalle R.K. priesters te kunnen arresteren. VLUCHT UIT VREEMDELINGEN LEGIOEN Van de 500 leden van het Franse vreemdelingenlegioen, die met de „AtJhos" II van Indo-China op weg zijn naar Algiers, zijn er bij de vaart door het Suezkanaal 129 over boord' gesprongen. De Egyptische politie bouw, J.~ Gatdiner, heeft gisterênTn i heeft reeds 103 van deze deserteurs een vraaggesprek te Edmonton be- aangehouden kendgemaakt, dat Canada overweegt ongeveer 4.5 millioen kg boter uit zijn overschotten naar Europa uit te voeren. Hij was niet bereid de prijs, waartegen of de landen waaraan de j Canada overweegt boteruitvoer De Canadese minister van land- DE A.S. GENEEFSE CONFERENTIE De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft Woensdag te Denver na een bespre king met president Eisenhower ver kaard, dat zij beiden een gematigde hoop hebben op concrete resultaten op de aanstaande Geneefse conferen tie van ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier. Dulles zeide, dat hij geen „opzien barende resultaten" verwacht, maar toch gelooft dat er enige concrete voortgang zal worden gemaakt in de kwestie van de eenmaking van Duitsland in het kader van beveili ging in Europa en toenemend con tact tussen Oost en West. Costa Rica geteisterd Door grote overstromingen in de Midden-Amerikaanse republiek Cos ta Rica zijn 25 personen omgeko men, verscheidene plaatsen over stroomd, verbindingen verbroken en te velde staande gewassen ernstig beschadigd. Anderhalf millioen trossen bana nen, de gehele katoenoogt en een groot deel van de rijst- en bonen- oogst zijn verloren gegaan. Ten Zui den van de pan-Amerikaanse hoofd verkeersweg kwamen een honderd tal aardverschuivingen voor. In Kenia zijn in de afgelopen drie jaar van strijd tegen de verzetsbe weging der Mau Mau 10.800 opstan delingen gedood. De Britse strijdkrachten hebben in deze periode 5S1 man verloren, de burgerbevolking telt 1.660 slachtof fers. Het aantal terechtstellingen be draagt 962. Volk zal uitspraak doen Bao Dai heeft Woensdag in een of ficiële verklaring gezegd, dat hij Ngo Dinh Diem Dinsdag heeft ont slagen, omdat de premier dictato riale en politiemethoden toepast. Het aanstaande referendum is volgens Bao Dai „geënsceneerd en waarde loos". De premier zal het volk ruï nes hongersnood en oorlog brengen, aldus deze verklaring. De politie van Chicago is in de om geving van de stad een grootscheeps onderzoek begonnen naar aanleiding van de moord op drie jongens van res. elf, dertien en veertien jaar oud, wier ernstig verminkte lijken dezer dagen in een bos werden gevonden. De jongens werden vermist nadat zij Zondagavond hun huis hadden verlaten om naar een bioscoop gaan. De politie vermoedt dat de mis daad het werk is van een krankzin nige of van een groep oudere jon gens. MAO WIL NAAR V.S. De Chinese communistische leider Mao Tse Toeng heeft uiting gege ven aan zijn bereidheid om de V.S. te bezoeken, indien de Amerikaanse regering hem zou uitnodigen. Dit heeft een lid van het Japanse parlement Woensdag, na terugkomst van een reis van drie weken door China, te Hongkong verklaard. Optimistische verklaringen De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard dat hij een „redèlijke kans" ziet op vooruitgang bij alle drie agendapunten van de conferentie die volgende week in Ge nève zal worden gehouden de her eniging van Duitsland, de ontwape ning en de verbetering van de betrek kingen tussen Oost en West. Dulles werd op zijn persconferen tie gevraagd of hij het optimisme deelde van vice-president Nixon, die die vorige dag in een rede had ge zegd, dat de 'bijeenkomst van minis ters van buitenlandse zaken van de Grote Vier in Genève meer beloften inhield dan enige andere conferentie tussen Oosten West in de afgelopen tien jaar. Dulles zeide dat er inder daad op de conferentie van volgen de week meer kans is op enige prak tische stappen, dan het geval was bij andere recente conferenties. Dulles herhaalde zijn verklaring van enige weken geleden, dat hij aan zienlijke vooruitgang verwachtte ten aanzien van de hereniging van Duits land. Hij zeide niet een onmiddellijke oplossing van dit probleem op de conferentie van Genève te verwach ten, dooh wel vermoedde hij dat de standpunten dichter tot elkaar zou den komen. De rivaliteit tussen het Zuid-Viet namese staatshoofd en de premier, die trachten elkander af te zetten, heeft Dinsdag aanleiding gegeven tot de eis van een aantal vooraanstaande politici een einde té maken aan de „eenmansregering". Premier Ngo Dinh Diem wordt er van beschuldigd het paard achter de wagen te spannen door het organise ren van een volksstemming aanstaan de Zondag om te doen vaststellen of hij Bao Dai als staatshoofd zal moe ten vervagen. De olitieke leiders zei dien 'bezwaar te hebben tegen het re ferendum omdat „het systeem van een eenmansregering, dat reeds te lang heeft geduurd zo snel mogelijk moeten worden beëindigd, en vervan gen door een waarlijk democratisch regiem". Tijdens het bezoek van het Koninklijk Paar aan Willem stad hebben de Koningin en de Prins 'n rijtoer gemaakt door de stad. Op de foto het Koninklijk Paar in de crème caleche op weg naar het gebouw van de staten. Langs de weg staan matrozen opgesteld. zaken heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse regering Ngo Dinh Diem nog steeds als premier van Vietnam beschouwt. Gevraagd naar de Amerikaanse mening over het af zetten van Diem door het staatshoofd Bao Dai, antwoordde hij, dat Ame rika hierover nog geen officiële me dedeling had ontvangen. Na een bijeenkomst van de minis terraad van Vietnam is een commu niqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat het besluit van Bao Dai slechts gericht is op sabotage van het aanstaande referendum, de consoli dering van de onafhankelijkheid, de opbouw der democratie en het hand haven van de vrijheid, dooh vooral ten doel heeft om „een ontsnapping aan het oordeel van het volk van 23 October mogelijk te maken". Dat het voorgenomen referendum niet eerder gehouden is, is slecht» te wijten aan het feit, dat sommige delen van het land onder het bewind van opstandelingen stonden. Het volk wordt in het communiqué op geroepen om „vastbesloten getuige nis af te leggen van zijn wil om voort te gaan op de weg naar onafhanke lijkheid, vrijheid en democratie en in groten getale deel te nemen aan het komende referendum". Het referendum is door de huidige regering uitgeschreven, om een oor deel te vellen over het lot van Bao Dai als staatshoofd. weer Weersverwachting, meegedeeld door het KNMI te De Bildt, gel- dig van vanavond tot morgen- j. avond. (Opgemaakt te 10 uur). MINDER WIND. Veranderlijke bewolking met i 2 kans op enige regen. Overwe- gend matige wind tussen Zuid X en Zuidwest. Weinig verande- ring in temperatuur. f 20 Oct. zon op 7.13, onder 17.40 u.; maan op 12.12, onder 20.04 u. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA weer temp. regen 4 C. regen 4 zwaar bew. 9 zwaar bew. 12 .zwaar bew. 13 licht bew. 11 half bew. 16 onbewolkt 17 regen 16 regen 20 regen 14 mist 11 geheel bew. 17 zwaar bew. 11 nevel 12 half bew. 11 nevel 11 half bew. 12 licht bew. 23 licht bew. 20 zwaar bew. 23 Korreltje Geduld is de sleutel tot geluk.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1