SANDRA De Kleppende Klipper* Raad van Voorschoten kreeg antwoord op de algemene beschouwingen „Zoeterwouds Glorie'' hield toch een jongveedag i EN HAAR TUINMAN DE LE1DSE CUUKANT VRIJE MIDDAG VOOR AMBTENAREN TWEEDE BLAD - PAGINA 2 van de beide overwegen memoreerde spr. in deze. Geetracht zal nog wor den met een oud document uit 1843 iets te bereiken. De gang van zaken met de blauwe tram, opheffing of niet, er is sprake van 1960 en zelfs van 1957, heeft de volle aandacht van het college. Voor de bouw van de 2e Openbare Lagere School in Vliet wijk is reeds een architect gekozen en hij heeft de opdracht het geheel bestek- klaar te maken. Voor de grondaan kopen is plan Vlietwijk zijn reeds verschillende besprekingen gevoerd. Uitbreiding van het industrieterrein aan de Molenlaan en aan de Donk laan wordt door het college in ern stige overweging genomen. Voor de biuw van een bejaardencentrum be staan van de kant van de Prot. Christ, richting ernstige plannen. De gemeen te zelf koestert op dit gebied nog geen illusies. De nieuwe openbare kleuterschool kreeg als plaats aangewezen de Prins Bernhardlaan hoek Marijkelaan. Voor een Ambachtsschool ter plaatse wordt de gemeente nog te klein geacht. Voor een huishoudschool daarente gen zou wel ruimte zijn. Betreffende de schoolmelk kwam het college met een rapport van de schoolarts. Op de legere scholen was het niet direct no dig, wel nuttig. Voor de kleuterscho len werd de noodzaa kaangetoond. Onrendabele aansluitingen. Het nieuwe adresboek zal waar schijnlijk medio 1956 het licht zien. Ook over de woningbouw en de wo ningnood ter plaatse werden de no dige inlichtingen aan de raad ver schaft. Verder werden nog besproken de onrendabele aansluitingen op het water-, gaf-, en/of electriciteitsbe- drijf. Van Rijkswege behoeft niet op een bijdrage te worden gerekend. Af stoten va nhet woningbezit vindt ook bij het college wel een gunstig ont haal, alleen ten aanzien van de ver koop is het college niet optimistisch. Afschaffing van de rondvraag? Hier is de meerderheid van het college op tegen, gezien de praktijk. In het kort i3 hier gememoreerd, welke onder- Gisteravond werd de behandeling van de begroting door de raad van Voorschoten voortgezet. Het College van B. en W. had de gelegenheid ge had de verschillende wensen en sug gesties te bestuderen. De voorzitter had dan ook een lijvig dossier bij zich en begon de verschillende sprekers te beantwoorden. De antwoorden wa ren vrij volledig, want na de voorle zing van dit dossier hadden de ver schillende afgevaardigden niet zo heel veel meer te vragen. De heer Eysink Smeets smaakte het genoegen, dat zijn voorstel verhoging van de subsidie aan het v.g.l.o. van 40.op 45.per leerling werd gebracht. De raad ging met dit voor stel accoord. Daarna v/erd de heer J. de Graaff benoemd tot lid van de commissie van Openbare Werken in de vacature van de heer van Dode- weerd. De voorz. betuigde zijn erken telijkheid voor de goede samenwer king, die er in het afgelopen jaar met het College en de Raad was ge weest. De pessimistische zienswijze van de heer Fortanier met betrekking tot de finanoiële status van de ge meente deelde het college niet. Wel zal een financiële verhoging van het basisbedrag voor 1957 moeten wor den aangevraagd bij het Rijk. Tegen een woonplaatsbelasting staat het college niet afwijzend, maar dan zul len toch bijzondere voorwaarden moeten worden vervuld o.a. verla ging van de alg. belastingen. De uit breiding van het Raadhuis is bij Openbare Werken behoorlijk onder de loupe genomen. Gedacht wordt aan étagebouw b.v. op het gebouw voor Openbare Werken. Vooralsnog bestaa ne geen plannen de Openbare Lagere School te annexeren. Met be trekking tot het overwerk van de ambtenaren deelde spr. mede, dat dat in de tokomst minder zal voorkomen. De achterstand is weggewerkt en van onderbezetting is dan ook geen sprake. De classificatie van de gemeente Voorschoten, zoals door het college van Rijksbemiddelaars goedgevonden, getreurt het college evenzeer als de raad. De algemene Politieverordening zal eerst in de commissievergadering aan de orde worden gesteld en zal dan spoedig in de raad komen. Regionale kwestie. De rioolzuiveringsinstallatie meer regionaal worden bekeken. Lei den zal de mogelijkheid bezien wat de consequenties zijn van een gecom bineerde installatie. De algemene be graafplaats zal nog wel even op zich laten wachten. Plannen voor woning bouw op de plaats waar de alg. be graafplaats was geprojecteerd door kruisen het plan. De bouw van de 16 woningen voor Ouden van Dagen wordt gestagneerd door moeilijkhe den met de curveprijs. Getracht is door het aanbrengen van versoberin-é gen, zonder dat van uitkleden van de woningen sprake is, de curveprijs te benaderen, maar men blijft er toch nog altijd ongeveer 10 pet. boven. Voor het woonwagenkamp bestaan regionale plannen, toch zullen enige provisorische verbeteringen moeten worden aangebracht om deze kwestie althans voorlopig op te lossen. De bouw van een benzinestation van de Caltex in het Centrum dorp, wat in dertijd nogal veel stof deed opwaaien, draait voor de gemeente in de goede richting. De Caltex schijnt genoegen te nemen met de bouw van een ver bindingsweg tussen Papelaan Wijngaardenlaan, maar stelt toch nog enige voorwaarden. De roconstructie van de Wijngaardenlaan zal naar alle waarschijnlijkheid begin 1956 worden aanbesteed. Andere zaken. Met betrekking tot de Rijkswegen kan het College geen nader uitleg ge ven. Definitieve plannen berusten bij Provincie en Rijk. Het idee voor een voetbrug over de Vliet ontving bij het College een goed onthaal. De moge lijkheid om dit idee te verwerkelij ken zal worden bezien. Het station complex Voorschoten gaf volgens B. en W. een onaesthetische aanblik. Met de N.S. zal contact worden opge nomen hierin verbetering te krijgen. Mooier zou het zijn wanneer de trei nen in Voorschoten gingen stoppen. Op dit punt blijven B. en W. dili gent. Ook het afwijzenn standpunt Boerenleenbanken Zoeterwoude inzake de automatische beveiligingen Stompwijk, de Vita Nova, de Bond werpen allemaal ter sprake zijn ge bracht In tweede instantie hadden de leden va nde raad allereerst veel waarde ring voor het uitvoerig antwoord, wat door het college bij monde van de voorzitter werd gegeven. Hier en daar werd nog enige nadere toelich ting gevraagd en verkregen. Om elf uur kon de begroting aan de orde worden gesteld. De heer Van Oosten deed nog een suggestie een volgend jaar een andeer werkwijze toe te pas sen. Dit idee zal in overweging wor den genomen. Daarna werd de be groting in stemming gebracht en slechts op enkele punten na die om verduidelijking vroegen werd ge reageerd. Na de vergadering stelde de burge meester de leden voor de ambtena ren een vrije middag toe te kennen als dank voor het vele werk, dat door hen Dinsdag was gepresteerd. Dit voorstel kreeg volledige instemming. Aan de vergadering werd nog toege voegd een voorstel om de neutrale kleuterschool van 2 nieuwe Gasojars te voorzien, aangezien er een kachel uit elkaar gesprongen was. Dit voor stel kreeg ook zijn beslag. Bliksem ingeslagen. In de nacht van Maandag op Dinsdag is de blik sem ingeslagen op de Papelaan in de boerderij van de heer Hooymaas. De schoorsteen werd van het dak gesla gen en de electrische leiding binnens huis vernield. Een kind werd gewond door een lamp, die naar beneden was gekomen. De overige bewoners wa ren hevig geschrokken, maar daar is het ook bij gebleven. 25 Jaar bij Konings en Van Gent. Gisteren herdacht de heer A. J. v. d. M^eer het feit, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Brandstoffen- handel v.h. Konings en Van Gent te Voorschoten. De directie kwam de ju bilaris complimenteren en overhan digde hem een envelop met inhoud en de medaille voor 25-jarige dienst, beschikbaar gesteld door de Ned. Maatschappij voor Handel en Nijver heid. Zijn collega's lieten zich ook niet onbetuigd en overhandigden de jubilaris een presentje. Zijn echtge note en dochter werden bij deze hul diging niet vergeten. Nadat de jongveedag te Zoeter woude op 26 September door bepa lingen omtrent inenting tegen mond en klauwzeer moest worden uitge steld, werd deze gisteren zowel voor de kalveren als de pinken en stieren gehouden. De keuring had plaats op het land van de heer L. A. Droogh, toeganke lijk vanf het laantje van Westhof. De jury voor de zwartbarei. be stond uit de heren A. v. d. Groot inspecteur van het N.R.S., de heren J. Langeveld en G. Verdegaal uit Lisse en de heer W. van Santen uit Wassenaar. Voor de zwartbonten keurden de heren J. Schouten, oud-landbouw- leraar en de heer Th. Zwart assis tent veeteeltconsulent. Na afloop van de beoordeling kwa men de bestuurderen, de jury en ve le inzenders bijeen in 't café „Land zicht". De voorzitter van de Fok- en Con- trólevereniging, de heer Q. H. On derwater gaf een korte beschouwing. Het ingezonden kalver-materiaal was door uniformiteit beter dan de pinken, zodat wij in het volgend jaar een mooie strijd om de pinken te ver wachten hebben. De pinken waren dit jaar minder goed dan de twee vorige jaren; zij misten het stempel van de stier Gu- staaf, maar deze beesten zullen ons in de melk niet teleurstellen. Alle maatregelen ten spijt, was er toch een goede opkomst en kon een dubbele keuring plaats hebben. De voorzitter verheugde zich voor al in het uitkomen van vele nieuwe lingen. Er waren vele medailles beschik baar gesteld o.a. door de gemeente Zoeterwoude wisselIjeker), de bur gemeester van Zoeterwoude, fa. W. C. van Niekerk, fa. J. v. d. Poel, fa. J. W. Bonda, de Handelsraad, de Al- phense Veevoederhandel, de Coöp, (Advertentie.) van Rundveefokverenigingen in de Rijnstreek, de L.T.B., de C. M. C. van Zoeterwoude, Leidschendam en Den Haag. BEKRONINGEN. Hier volgen de bekroningen stieren. (Rubriek 1: Stieren geen opkomst) Rubriek 2: Stieren: la. Gijsbrecht, G. W. v. d. Poel; lb. Rudolf, G. Belt; 2. President, Q. H. Onderwater; 3. Generaal, Q. H. Onderwater. Zwartblaren. Rubriek 3: 1. Truus, C. P. Roest; 3. Agnes 3, P. Rijnsburger. Rubriek 4: la. Mennie 2, C. P. Roest, lb. Lena 20, J. D. v. d. Akker- lc. Eschter, G. Belt: 2a. Metama 4 Q. H. Onderwater; 2b. Hera 5, Wed. A. CV. Paardekooper. Rubriek 5: la. Gonnie, G. Belt; lb. Eleonora, G. Belt; lc. Jet, C. de Jong Westeinde; ld. Rozalien, G. Belt; 2a Ingrid, G. Belt; 2b. Meri, L. A Droogh. Rubriek 6: la. Sjanette, G. Belt; 2a. Thea 5, L. A. Droogh; 2b. Annie 5, C. G. v. Leeuwen; 2c. Netta, C. P. Roest. Rubriek 7: la. Janke 4, Wed. A. C. Paardekooper; lb. Margriet, C. R. Roest; 2a. Kee, P. Rijnsburger. Rubriek 8: 1. Grietje, J. D. v. d. Akker; 2a. Bertha 7, C. P. Roest; 2b. Alie 4, C. G. v. Leeuwen. Rubriek 9. la. Truus 2, Wed. A. C. Paardekooper; lb. Na 7, A. J. v. d. Poel; lc. Anke, Wed. A. C. Paarde kooper; 2a. Mien 3, M. J. v. Haaste ren; 2b Sammeta 5, Q. H. Onderwa ter. Rubriek 10: (geen le prijs) 2a. Geetje, D. v. d. Akker; 2b. Lyda 8, C. P. Roest. Rubriek 11: 1. Thea, N. S. Onder water; 2. Bine, Wed. A. C. Paarde kooper. Rubriëk 12: 1. Almetama, Q. H. Onderwater; 2. Filia, N. S. Onder water. Fubriek 13: la. Mennie 3, C. P. Roest; lb. Truida 3, Wed. A. C. Paar dekooper; lc. Mary, N. S. Onderwa ter; ld. Mona 2, Wed. AC. Paarde- koper; 2a. Margaretha, P. Rijnsbur ger; 2b. Nel 3, P. Rijnsburger. Rubriek 14: la. Cicilia, G. Belt; lb. Gonda 11, G. W. v. d. Poel; lc. Kaatje ,4, P. Rijnsburger; 2a. Alida 7,. G. Belt; 2b. Marie 3, L. A. Droogh. (kampioen); lb. Miep 3, L. A. Droogh Rubriek 15: la. Rozalien, G. Belt lc. Gonnie 3, C. v. Leeuwen, Geer; 2a. Gonda 12, G. W. v. d. Poel; 2b, Truus 4, C. P. Roest. Rubriek 16: la. Nelly 3, L. A. Droogh; lb. Janke 5, Wed. A. C. Paardekooper; 2a. Grarda 22, J. Ver- steegen; 2b. Anna 2, Jac. v. d. Salm Pz. Rubriek 17: la. Bertha 9, C. P. Roest (reserve kampioen); lb. Roos 2, G. Belt; lc. Na 3, G. W. v. d. Poel; ld. Alida 2, P. Overdevest; le. Same- neta 6, Q. H. Onderwater; 2a. Jopie 7, G. W. v. d. Poel. Rubriek 18: la. Jopie 8, G. W. v. d. Poel; lb. Bettie Hulton 2, P. Over devest; lc. Grarda 4, Wed. A. C. Paardekooper; 2a. Reina 7, P. Over devest; 2b. Grietje 9, C. P. Roest; 2c. Magda 2, L. A. Droogh. Rubriek 19: la. Roza 3, Wed. A. C. Paardekooper; lb. Meri 3, L. A. Droogh; 2a. Janna 18, C. G. v. Leeu wen; 2b. Martha, A. J. v. d. Poel; 2c. Clara 2, A. J. v. d. Poel. Rubriek 20: la. Elly, G. Belt; 2b. Grietje 10, C. P. Roest; 2a. Melba 7, C. P. Roest; 2b. Gerrie 3, C. v. Leeu wen Geer. Zwartbonten Rubriek 21. (geen le pr.); 2a. Hen- nie, Wed. P. Versteegen (beste pink); 2b. Bea 4, L. v. d. Ham. Rubriek 22: (geen le pr.); 2a. Ro za 3, Wed. P. Versteegen; 2b. Jozien 3, Wed. P. Versteegen. Rubriek 23: 2a. Juliana, A. Berg. Rubriek 24: la. (kampioen) Lena $2, J. Versteegen; lb. Merie, Wed. P. rVerstegen; 2. Liesje 3, Kruisheren klooster. Rubriek 25: la. It je, A. Berg; lb. Magda van Ouderhoeve, Wed P. Versteegen; 2a. Venia 3, J. Verste gen; 2b. Frieda 2, J. de Jong Jacz. Rubriek 26: 2a. Nelly 2, Jac. v. d. Salm Pz. Van de groepen kalveren was de beoordeling: la. Afstammelingen van Adel- bert, G. Belt; lb. idem van Gustaaf, Wed. A. C. Paardekooper; lc. idem van Adelbert, G. W. v. d. Poel; ld. idem van Krijn, C. P. Roest. Groepen zwartbonte kalveren. 1. Afstammelingen van Gustaaf, P. Overdevest. Groepen pinken zwartblaar. la. Afstammelingen van Krijn, C. P. Roest; lb. idem van Krijn, Wed. A. C. Paardekooper; lc. idem van Krijn, G. Belt. Groepen zwartbonten. la. Afstammelingen van Saakje Adema, A. Berg; lb. idem van Kuyk Nico, A. C. van Haastert. De heer G. Belt mocht voor de tweede keer de wisselbeker voor de beste kuiskalveren, zwartblaar, in ontvangst nemen. Deze beker is in 1952 gewonnen door Wed. A. C. Paardekooper, in 1953 door G. Belt, in 1954 door C. P. Roest en wordt eigendom bij twee maal achtereen of totaal drie maal behaald te zijn. De heer J. Versteegen zal een be ker ontvangen voor het beste bonte kalf. De overige medailles zal het bestuur nog nader toekennen. HAZERSWOUDE NIEUWE WACHTHUISJES AAN DE RIJKSWEG LEIDEN—UTRECHT Onlangs heeft de Citosa haar 50- jarig bestaan gevierd en heeft in ver band hiermede de gemeente Hazers- woude drie jubileum-wachthuisjes aangeboden. In de raadsvergadering van 3 juni j.l. werden deze wachthuisjes als ge schenk door de raad aanvaard. Jam mer genoeg konden deze niet direct worden geplaatst, daar er eerst ver gunning moest worden verleend, om de wachthuisjes aan de Rijksweg te mogen plaatsen. Medio September werd er toestem ming door het Rijk verleend. Een van de huisjes is reeds geplaatst bij de halte aan de Rhynenburch. De twee anderen komen aan de overzijde van de Zonneveldstraat en de Brugge- straat. Naar men hoopt zal dit spoedig gebeuren, zodat ook de reizigers voor de richting Leiden niet meer aan weer en wind zullen zijn bloot ge steld. KOUDEKERK Resultaat doorlichting. Voor de doorlichting, die dezer dagen plaats had, meldden zich in totaal 1291 per sonen. Daar onze gemeente ruim 2000 inwoners telt, is het resultaat niet bepaald daverend te noemen. Schaaknieuws. Van de onderling gespeelde schaakwedstrijden in de competitie was de uitslag als volgt: H. BoeleeG. de Wit 10; A. van der MeijdenA. Scheer 10; J. C. v. Egmond^—J. de Wit 10; A. Hooge- veen—J. Colijn 0—1; R. Geerlof—H. Aetherklanken DONDERDAG Televisieprogramma's AVRO: 20.00 Testplaat en grami c 20.15 Tele vizier. 20.30 Jiddische lied1- jes. 20.50 Rubriek voor kunst, cultuui en wetenschap. 21.15 „De Lift", TV- 2l spel. 21.4(5 Einde. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. a KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 J Morgengebed en liturg, kalender. 8.00 j< Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 a Voor de vrouw. 9.35 Wterstanden. v 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 k Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Ange- hts. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33t 12.40 Wij van het platteland). 12.55 x Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Pianospel. 13.45 Gram. NORV: 14.00 Gram. 14.15 Amus. muz. 1 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamerork. 'J 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ens. en sol. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Kamer orkest en solist. 18.30 Fries program ma. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Gram. 19.20 So ciaal perspectief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. programma. 21.45 Gram. 22.20 Tij'dsohriftenkron. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.C0 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. j 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.10 Idem. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Radio Philharm. orkest en vrouwenkoor. 12.00 Amus. miuz. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.35 Ham- mondiorgelspel. 12.50 Uit het bedrijfs- leven. 13.0 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Koersen. 14.00 Lichte rrauz. 14.30 Gram. 14.45 Omroep orkest en solist. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Nederland en de wereld. „Unescowerk in Nederland", door mr. F. H. Tunissen. 18.00 Nieuws. 1'8J16 Sportprolblamen. 110.25 Jazz- muz. 18.55 Gesproken brief uit Lon den. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 „Gevonden voorwerpen", hoorspel. 19.15 Cowboysliedjes. 19.40 Act. 19.45 Sportpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 „Ju- das Maocabaeus", oratorium. (21.10 >21.20 Kon. bezoek aan de Nederl. Antillen). 22.35 Discussie. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 „Judas Maocabaeus" (vervolg). 23.4524.00 Gram. v. Vliet 10; J. de WitJ. C. van Egmond 1; J. dien HoudijkerG. Snaters e 10. Geboren: Antonia Marie, d. v. M. J. Bezuijen en E. J. Akkermans. Ondertrouwd: Cornelis S. d. Bruijn, 29 jaar won. te Alphen en Aaltje Uit hol, 23 jaar. (68) door JEAN CAREW 20) „Wel, schoonheid, jij hebt geen ver stand van zaken". Bob's stem was een beetje te verzoenend naar Perry's critische mening. „Het wordt als een zeer gebruikelijke zakelijke regeling beschouwd aandelen te belenen op de manier als ik heb gedaan en daarvan krijgen". „Maar dan bent u niets minder dan een woekeraar, oom Bobsie!" „Dat moet je niet zeggen, lieve", kwam Ward snel tussenbeide. „Je oom is zeer edelmoedig geweest. Dat waardeer ik, mijnheer Winslow. Maar ik begreep de omstandigheden een beetje verkeerd. Ik dacht, dat u het kantoor eerst stevig gefundeerd wen ste te zien voordat Lynn en ik trouw den en ik weet zeker, dat u voldoende zakenman bent om te erkennen, dat zulk. een onderneming geregeld ge reed geld nodig heeft". „Wel, natuurlijk, mijn jongen. Na tuurlijk! Maar het ellendige van de zaak is, dat ik niet wil, dat iemand iets van onze kleine transactie weet en over enkele dagen is de tijd van Sandra's driemaandelijkse toelage voor de huishoudelijke uitgaven om. Ik weet niet hoe ik haar moet zeg gen, dat zij een tijdje op crediet zal moeten kopen". „Mij dunkt, oom Bobsie, dat moe der het huishouden meer economisch zou kunnen besturen dan Sandra. Ik weet, dat Sandra probeert haar best te doen, maar zij is maar een meisje en „Kunt u haar niet zeggen, mijnheer Winslow, dat de waarde van de aan delen de laatste maanden gedaald is", suggereerde Ward. „Nee, nee. Sandra weet van zulke dingen bijna evenveel als ik. Nee, ik zal een andere manier moeten be denken". „Oom Bobsie..,." „Ja, lieve?" „Die agent, die u kent mr. Hark- ness heeft hij geen interesse voor een en ander van uw verzameling?" „Die ellendeling!" „Maar, oom Bobsie...." „Wel, maken jullie je er maar geen zorgen over. Tenslotte behoort het nu een zeer gelukkige tijd te zijn voor jou en Ward. Het spijt me, dat je knorrige oom dit onprettig onderwerp ter sprake moest brengen. Laat maar alles aan mij over". Terwijl Perry zijn verstijfde benen strekte bedacht hij grimmig, dat dit een keurig zaakje was. Iedere man, die stom genoeg was om zijn aandelen uit te leveren aan een vrijbuiter als Ward Blake, was zeker allesbehalve knap genoeg om het Lot te verschal ken. Perry zag in gedachten Sandra's gezicht als zij hoorde, dat het zware huishouden een tijdje op crediet zou moeten drijven. Zonder haar stand punt tegenover deze kwestie te ken nen was hij er zeker van, dat zij te onafhankelijk was om onder een schuldenlast gelukkig te zijn. Op dit ogenblik deed een luid „Hallo!" van Bob Winslow in de tele foon de tuinman zijn vorige positie weer innemen. ,Ben jij het, Harkness? Je spreekt; met Bob Winslow...Oh, je her-' kende mijn stem? Ik veronderstel, dat je verwachtte, dat ik je zou op bellenJa, het is nu om te ver kopen. Maar in de verste verte niet tegen een prijs zoals je aanbood. Vijf honderd dolar is belachelijk voor een stuk zoals ditIk weet alles van je commissies, Harkness. Waarom noem je mij de naam van de dame niet, die het weftst te hebben en je vijf percent aanbood....? Nee, ik heb niet gedacht, dat je dat zou doen! Je zult er haar duizend voor vragen. Je kunt het nu hebben voor vijf en zeventig. Ja of nee. Absoluut geen cent minderNee? Wel, zeg dan niet, dat ik je geen kans heb gegeven. Als je van gedachten verandert ik zal de hele dag thuis zijn. Maar morgen is de prijs duizend.denk daaraan!" Peinzend stopte Perry de ontwor telde takken weer in de grond en laadde de bijeengeharkte bladeren in een mand. In gedachte vormde hij een plan, maar hij was er nog niet heel zeker van hoe het bon worden uit gevoerd. Hij had slechts één ding in zijn voordeel. Sandra was naar het dorp gegaan om enkele inkopen te doen en zou niet voor de lunch terug zijn. Tante Julia was ergens aan het wandelen en hij kon slechts hopen, I dat zij niet langs het station zou ko- men. Perry versnelde zijn pas en wierp de hark in het schuurtje. Vijf tien minuten later verliet hij door een achteruitgang het landgoed om langs een omweg de hoofd\veg te be reiken. Nadat hij de telefoon had opge hangen bleef Bob Winslow enige mi nuten in diepe gedachten verzonken zitten. Het was een moeilijke situatie en wel een, welke hij alleen onder ogen had te zien. Sandra had zeer veel weg van haar moeder, overwoog hij. Zij was lief en vrouwelijk en hield ervan in het huishouden bezig te zijn. Tegelijkertijd had zij een positieve gave om iedere wolk aan de financiële horizon te ontdekken. Ofschoon hij zo dapper tegen Lynn en Ward had gesproken was Winslow er tamelijk zeker van, dat hij hul peloos was en dat hij met geen mo gelijkheid een scène met Sandra kon vermijden. Zij zou recht op de man af een vraag stellen op die onver wachte manier, welke haar eigen was en voor hij het wist zouden de poppen aan het dansen zijn. Het beste wat hij kon doen was het niet zover te laten komen, dat de kwestie tussen hen aan de orde zou worden gesteld. Hij stapte naar het kabinet, dat het dichtst bij de haard stond en nadat hij de deur ontsloten had nam hij er een van zijn kostbare hangers uit. Hij hield hem een ogenblik in de palm van zijn hand, terwijl hij het licht liet spelen op een vreemd ge vormde gebasten smaragd, welke vernuftig in ingewikkeld goud- en brandschilderwerk was gezet. „Een ware vondst!", mompelde hij. „Verachtelijk goedkoop, Harkness! Vijfhonderd dollar bieden voor iets, waarvan geen duplicaat bestaat. Zelfs niet in een museum". Hij had er een ogenblik aan ge dacht een andere handelsagent op te bellen, van wie hij onlangs had ge hoord. Inderdaad ging hij zover om de bovenste lade van zijn lessenaar te openen en te snuffelen in de rom mel, welke zich daarin bevond, in een poging het telefoonnummer te vinden, dat hij ergens op had geno teerd. Maar terwijl hij bezig was het pakje met vishaken, de doos speel kaarten, de laatste bridgeregels en stukjes papier, waarop hij haastige notities had gemaakt, te verleggen, stiet hij op de eerste drie bladzijden van een artikel, dat bedoeld was voor het maandblad van de juwelenver- zamelaars. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6