Broodoorlog te Breda ten einde Verschil tussen politieke gevangenen en misdadigers Schaduw valt over de landbouw Parochianen van St. Joseph boden pastoor monstrans aan Nederlandse duikboot gestrand Nederlandse coaster gezonken Berekenden huisartsen en ziekenfondsen te ruim? WOENSDAG 19 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I Waarom heeft de Ziekenfondsraad de overeenkomst tussen ziekenfond sen en huisartsen niet goedgekeurd? De tegenstemmers waren van oordeel, dat de onkostenrekening te zamen met de berekening van het eigenlijke honorarium een uitkomst gaf, die over de gehele lijn gezien, als te ruim werd aangemerkt. Vermoedelijk zou de goedkeuring weinig moeite hebben gegeven, indien óf de onkostenreke ning of de berekening, van de te ver richten diensten een enigszins an dere opstelling had te zien gegeven. Dit schrijft „De Onderneming", het orgaan van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond. In de ontwerp regeling was een brutohonorarium berekend van 32.850 bij een norm- practijk van 2700 ziekenfondszielen en 300 particuliere patiënten. Een be drag van 10.600 is in dit brutohono rarium als onkosten ingecalculeerd. Dit laatste bedrag wensten de te genstemmers in de Ziekenfondsraad niet mede voor hun verantwoording te nemen. De economen-deskundigen van beide partijen waren tot onkos- tenbudgets gekomen van 12.866 en 8512, waarna partijen het eens wer den op 10.600. Er waren dus zeer aanmerkelijke verschillen, aldus het blad, dat verder de vraag stelt of het wel juist is 20 pet. van het salaris als pensioenpremie in aanmerking te nemen en de belasting mee in ogen schouw te nemen. „De Onderneming" critiseert voorts de constructie van de Zieken fondsraad en deszelfs bevoegdheden. Zonderling is de situatie, dat twee partijen een overeenkomst ter goed keuring voorleggen aan een derde de Ziekenfondsraad waarvan zij zelf een deel zijn. Nog vreemder is de constructie, waarbij 2 partijen een overeenkomst sluiten die inhoudt, dat EERSTE KAMER Géén verandering in T V-kerkdiensten De Eerste Kamer heeft gisteren de motie verworpen, waarin voorgesteld werd aan de door de kerkgenoot schappen verzorgde programma's een ruimer karakter te geen dan enkel kerkdiensten. De uitslag was 22 tegen 20. De KVP en A.R. v)aren tegen. Als alle leden van de Kamer aanwezig waren geweest was de stemming ze ker anders verlopen. Een dergelijke motie is ook al eens dioor de Tweede Kamer ingediend en met een gering overwicht verwor pen. Als argument werd onder meer aangevoerd, dat bijv. Protestantse kerkdiensten wel geschikt zijn om naar te luisteren, maar weinig spec taculair voor de televisie. Minister Cals was van oordeel, dat de regering aan de motie geen gevolg kon ge ven, omdat deze een doorbraak zou betekenen van het bestaande omroep stelsel. DE PTT-WEKKER RINKELT VEEL VRIENDELIJKER Een persfotograaf, die krachtens zijn ambt vroeg uit de veren moest, was, dezer dagen ten einde raad, om dat hij voor het naar bed gaan de veer van zijn wekker stukdraaide. Hij wist hoe klemmend de armen van Morpheus kunnen zijn en hij moest om half zeven de volgende morgen op. Hij belde de P.T.T. 008 en vroeg aan de juffrouw of zij zo vriendelijk wilde zijn hem de volgende morgen te wekken. Prompt rinkelde de ande re morgen de telefoon en een vrien delijke stem klonk hem tegen: „goede morgen, meneer, het is half zeven, hoogste tijd om op te staan". Misschien is de tevredenheid van de persfotograaf voor de P.T.T-. aan leiding *een wekkerdienst in te stel len. een derde in dit geval werkgevers en arbeiders zal moeten betalen. Meer nog: men ontzegt deze derde zelfs het recht zijn stem te laten ho ren behalve om alleen maar „ja" te zeggen. Het gebeurde toont nog eens te meer aan, dat de positie van de Zie kenfondsraad volstrekt onmogelijk is, waarbij „De Onderneming" tenslotte nog stelt, dat bij de standpuntbepa ling in de Ziekenfondsraad ook nog een rol heeft gespeeld een gevoel van onbehagen over de wijze, waarop de ziekenfondspraktijk soms wordt uit geoefend. Minister Beijen: Het zou te betreuren zijn als van Duitse zijde geen onderscheid zou worden gemaakt tussen politieke ge vangenen (die er in Nederland niet zijn) en misdadigers, zoals de gevan genen uit Breda. Men kan niet ver wachten dat de Nederlandse regering tot de bevrijding van misdadigers zal medewerken, voordat hun straftijd verstreken is. Dit zei minister Beyen tijdens een voordracht voor de A.M.V.J. te Am sterdam over het onderwerp: „Wat kan er verwacht worden van Euro pese samenwerking", naar aanleiding van een vraag over de aandrang der Duitse publieke opinie over vrijlating van politieke gevangenen, die uiter aard versterkt zal worden door de vrijlating van Duitse gevangenen (Advertentie) BOERDERIJ AFGEBRAND Gisteravond is de oudewetse kapi tale boerderij van de heer Joh. Vonk te Steggerda tot de grond toe afge brand. In een enkele minuut stond de hele boerderij in lichter laaie. De brandweer van West-Stellingwerf, ■die binnen die kortst mogelijke tijd met twee spuiten ter plaatse was, kon niet anders doen dan nablussen. De hooi- en graanoogst gingen geheel verloren-, alsook veel antieke voor werpen. De oorzaak is vermoedelijk een lek in de aansluiting van een •pas aangesloten gasfles. De eigenaar was laag verzekerd. Tfjdens een gisteravond in Breda gehouden vergadering die tot na het middernachtelijk uur heeft geduurd ..met vertegenwoordigers van alle bakkerspartijen in Breda, onder lei ding van de voorzitter van de Neder landse bakkerijstichting, de heer J. Hurkmans en in aanwezigheid van enkele hoofdambtenaren van het mi nisterie van economische zaken, heeft de staatssecretaris van econo mische zaken, dr G. Veldkamp in laatste instantie gepoogd de partijen in dit geschil tot elkander te bren gen. De poging is gelukt. Bij de opheffing van de minimum prijzen voor brood in December 1954 heeft de minister van economische zaken, prof. dr J. Zijlstra verklaard, dat hij zou ingrijpen, indien zich als gevolg van de vrije prijsvorming desastreuze concurrentie zou voor doen. Nu in Breda door vele bakkers brood werd verkocht, kennelijk be neden de bij een efficiënte bedrijfs voering passende prijs, hebben de minister en de staatssecretaris zich op de hoogte doen stellen van de fei telijke situatie en maatregelen voor bereid om aan de ruineuze prijscon currentie 'n eind te maken. Naar hun oordeel verdient het de voorkeur, dat het bedrijfsleven zelf orde op JONGENS DRONKEN TE VEEL STERKE DRANK De -gemeentepolitie van Drachten heeft twee jongelui uit het dorp Har- kema-Opeinde, die samen niet min der dian een liter jenever achter el kaar hadden opgedronken, aangetrof fen in een toestand, die eerder aan waanzin dan aan dronkenschap deed denken. Een van de jongens moest zelfs tijdelijk in een ziekenhuis wor den opgenomen. De jongens waren respectievelijk 17 en 19 jaar oud. Eén hunner had die drank stilletjes van huis meegenomen. Nadat ze de bios coop hadden bezocht spraken ze de fles aan. zaken stelt, dan dat de overheid met dwingende regelen in de marktver houdingen ingrijpt. Tijdens de vergadering van gister avond is het gelukt de partijen tot een accoord te brengen. Van heden af zullen de volgende broodprijzen in Breda gelden: volks brood: bezorg 37 cent, afgehaald 34 cent, witbrood, bezorgd 40 cent, af gehaald 37 cent; melkbrood, bezorgd 50 cent, afgehaald 47 cent. Kasteel „Genhsoe"in Valkenburg verkocht Dinsdagmiddag is te Valkenburg het kasteel Genhoes en omhorighe- den geveild, voor welke verkoop grote belangstelling bestond. Eige naresse van het kasteel en omhorig- heden, groot 84 ha, 34 are en 10 ca, werd de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten. De aankoopsom van het kasteel bedroeg 120.000 gulden, terwijl de boerderij en omhorigheden werd aangekocht voor 324.783 gulden, to taal dus 444.783 gulden. De tegen woordige huurders van het kasteel, de gebroeders Krijnen, die in het kasteel een museum exploiteren en tot 1963 pachters zijn, zullen het mu seum tot de afloop van de huurtijd kunnen blijven exploiteren. De vereniging tot behoud van na tuurmonumenten heeft thans een totaal bezit van 14.Q00 ha, onder an dere het nationale park „Veluwe- zoom" en de „Vennen van Oister- wijk". Het ledenaantal bedraagt 21.000. Ook in de toekomst zal het kasteel Genhoes voor het publiek toeganke lijk blijven. WASSENAAR De vrees is niet ongegrond, dat Amerika van plan is zijn grote over schotten aan landbouwproducten op de werelmarkt te spuien. Dit zal ■prijsdalingen ten gevolge hebben, die ook in Nederland voelbaar zijn. Al dus sprak gisteren ir. C. S. Knottnerus in het Kurhaus te Schevéningen tij dens een vergadering van het Ko ninklijk Nederlands Landbouwco- mité. Wel staan wij er op het moment be ter voor dan in de dertiger jaren, om dat overheid en bedrijfsleven thans over een apparaat beschikken, waar mee calamiteiten kunnen worden •voorkomen. Dit doet toch niets af aan het feit, dat donkere wolken dreigend boven de landbouw hangen. Onkunde. Eveneens met vrees ziet de heer Knottnerus de grote onkunde, die thans nog bestaat 'bij het Nederlandse publiek ten aanzien van de land bouw. Hierdoor is de bereidheid tot •het nemen van maatregelen bij even tueel instorten van de wereldmarkt gering. Als voorbeeld van deze on kunde haalde hij aan de prijsverho ging van de melk, die verleden jaar veel stof heeft doen opwaaien. Deze De paardenmarkt in Zuid Laren beleefde vjeer een grote dag In het Drentse stadje Zuidlaren werd Dinsdag de traditionele paarden- en veemarkt gehouden als onderdeel van de zevende landbouwbeurs van de Zuidlaarder markt, welke reeds Maandagavond laat officieel werd ge opend. Deze foto, gemaakt in alle vroegte bij de „afdeling paarden" van de markt, toont twee handelaren gewikkeld in een stevig partijtje „handje klap". onkunde moet zo spoedig mogelijk uit de wereld worden geholpen. Weinig animo. Ir. Knottnerus constateerde, dat het Landbouwschap met weinig animo is ontvangen. Er zijn thans nog vele moeilijkheden, terwijl het toezicht van de SER eveneens een probleem is. Hij vroeg zich af of het niet mo gelijk is de Stichting voor de Land bouw in het leven te houden. Naar zijn mening is dit financieel wel mogelijk. Over de wenselijkheid wilde hij zich echter niet uitlaten. Indien men er echter niet in slaagt van het Landbouwschap iets goeds te maken, dan zal er iets anders moeten •komen, was zijn conclusie. ONTVLUCHT en weer gegrepen Een 36-jarige machinist uit Den Haag, die wegens inbraak drie jaar gevangenisstraf in de strafgevange nis te Leeuwarden uitzit, moest gis teren in Den Haag wegens een civie le procedure voor de rechter ver schijnen. Omstreeks kwart voor zes stond hij met twee leden van de rijkspoli tie bij het station Staatsspoor op de trein naar Leeuwarden te wachten. In de drukte van in en uitstappende reizigers ontsnapte hij aan zijn bege leiders. Direct werd de Haagse po litie gewaarschuwd. Toen deze een woning betrad waar de gezochte zich inderdaad bleek op te houden, sprong de vluchteling het keukenraam uit op een afdak van de benedenwoning. Bij de sprong brak hij evenwel het rechterbovenbeen. De man werd we derom gearresteerd en is naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. In April a.s. zou de man vrijkomen. Enige tijd geleden heeft pastoor W. Q. Versteegen van de St. Josephparo- chie eens gesproken over de slechte staat, waarin zich de uit koper en blik gemaakte monstrans van de pa rochiekerk zich bevond. Spontaan vormde zich uit de parochianen een comité, dat zich tot taak stelde, geld bijeen te brengen voor een nieuwe monstrans. Dat was geen erg gemak kelijke opgave, want de kosten wer den geraamd op ƒ3500, In twee weken tijds was het geld echter bijeen en Maandagavond heeft de voorzitter van het comité, de heer M. L. E. Gemmeke de nieuwe mon strans namens alle parochianen aan de pastoor kunnen aanbieden. GISTEREN WAS HET DINSDAG De burgemeester van Delft zou gisteren een gezelschap Engelse jeugdiherbergouders, dat een trip door de Beneluxlanden maakt, namens het gemeentebe stuur ontvangen. De koffie stond klaar om te worden opgediend, maar.wie er verscheen, geen jeugherbergouiders. De „chef de reception" van het gemeentebestuur raadpleegde nog eens het in het Engels ge stelde programma van de trip en de andere wachtenden keken over zijn schouder mee. Ja het stond er duidelijk: „'bezoek aan Delft", doch opeens zei een der gemeentebodes: „kijk eens, er staat Wednesday en dat betekent tooh Woensdag? Men had zich een dag ver gistvandaag zal daarom de koffie opnieuw klaar staan. Kunt U niet slapen van de pijn? Neem een AKKERTJE ...dat helpt direct! De Nederlandse duikboot „Tijger- haai" is Woensdagochtend vroeg in stormachtig weer op drift geslagen in de baai van Weymonth (Zuid-Enge- land) en gestrand op een zandbank ongeveer 400 meter uit de wal. Toen enige uren later de vloed opkwam is het schip, dat vermoedelijk niet be schadigd was, weer vlotgekomen en op eigen kracht doorgevaren naar Portland. De „Tijgerhaai", die een bemanning heeft van 63 koppen, is met een Ne derlandse torpedobootjager op een oefenreis. Vanmorgen omstreeks 6 uur is op de Noordzee, ongeveer 15 mijl van Borkum de Nederlandse coaster „Constant" gezonken. Van de opva renden zijn drie mannen en een vrouw gered. De kapitein en een kind worden nog vermist. De reddingboot „Hans Hartman" van Borkum is uitgevaren om de ver misten te zoeken. Uit de totmitoe ontvangen berich ten blijkt niet, waarvandaan de „Con stant" afkomstig is. De geredden, die zich in een reddingboot hadden be geven, zijn aan boord genomen van het Duitse stoomschip „Düsseldorf". De monstrans, die 2.7 kg. weegt, is uitgevoerd in zwaar verguld zilver door de edelsmid E. Kersten Leroy te Maastricht. Zijn ontwerp oogstte de bijzondere waardering van de li turgische commissie van het bisdom Haarlem. En die waardering betrof niet alleen „de klare en evenwichtige vormgeving van het geheel", maar ook „de verantwoorde wijze, waarop de originele maar moeilijke aan wending van het monogram van de H. Drieëenheid tot een bewonderens waardige oplossing is gebracht." Dit monogram werd op verzoek van pastoor Versteegen in het ontwerp opgenomen; het kreeg de vorm van de drie letters (V voor Vader) Z (voor Zoon) en G (voor H. Geest), die wer den uitgevoerd in resp. blauw, geel en rood emaille. Het 'blauw symboli seert de almacht van de Vader; het lichtende geel de eeuwige wijsheid van de Zoon en het warme rood de liefde van de H. Geest. Aan de binnenkant van de voet der monstrans staat „Augustissimae The- cae thecam in honorem", aan het al lerwaardigste Schrijn (Maria) geven wij dit schrijn ter ere. Pastoor Versteegen heeft in harte lijke bewoordingen allen dank ge zegd, die aan de nieuwe monstrans •hun bijdragen gaven, in het bijzonder de tientallen leden van het comité, waarvan de heer Gemmeke voorzitter, de heer W. Meier secretaris en de heer D. Knijnenburg penningmeester was en waarin verder nog een 30-tal parochianen zitting had. Vooral daarom toonde de pastoor zich zo dankbaar voor de gevoerde actie, omdat deze actie op zuiver godsdienstige gronden gevoerd werd. Hier was geen sprake van offervaar digheid met de kans op een grote prijs; ter ere Gods hebben alle paro chianen naar draagkracht meegehol pen. PROJECTIEL ONTPLOFTE. De 9-jarige Albert Brand uit Stad- terij bij Hoogeveen, de enige zoon van een landarbeider, is gistermiddag do delijk getroffen door 'n door hem tot ontploffing gebracht projectiel. De moeder van Albert, die beneden bezig was, hoorde ineens een gewel dige knal op de zolder, waar ze even later het zwaar verminkte lijk van haar zoontje aantrof. Waarschijnlijk heeft het kind het projectiel ergens gevonden en het op zolder met ha mer en spijkers bewerkt. NIEUWE VERKEERSBRUG BIJ DORDRECHT. De ministers van Verkeer en Wa terstaat en van Financiën hebben in 'beginsel instemming betuigd, met de plannen voor de bouw van een brug voor gewoon verkeer over de Mer- wede bij Baanhoek op de pijlers van de spoorbrug. Beide bruggen zullen gezamenlijk hefbaar worden. Het Rijk zal een derde deel der kosten voor zijn rekening nemen. Te hoog onkostenbudget

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5