In een feest bonte verscheidenheid vierde Willemstad en betuigde trouw aan zijn Koningin Het blijft onrustig Noord-Afrika in Faure Clak de zan fiietd kaaytif-dag.! dp, een antwetende wijze maakte Cuwfaa gióteten het pa pieten óiatuut tat een Ceaende luethCifhheid HET PROGRAM VAN VANDAAG Naam veranderen in Argentinië WOENSDAG 19 OCTOBER 1955 47ste JAARGANG No. 13630 zit weer IN HET ZADEL Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. G J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 38 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f 2.35 p. mnd„ f7.— p, kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes I 1-50 E'EN REGENBUITJE, DAT GEEN AANSLAG pleegde op het programma omdat het precies tijdens lunchtijd viel, bracht enige verkoeling in het zondoorzengde Willemstad en het middagprogramma, dat enige over eenkomst vertoonde met de feestelijkheden van de 3e September-Dinsdag in Den Haag, had de onvermoeibare Willemstadters weer in dichte rijen langs de straten gebracht, waarlangs de koninklijke stoet gistermiddag zijn weg naar het stadhuis zocht. Het stadhuis bood op dat moment een vrij merkwaardig beeld voor Curasao; vooraanstaande politici, autoriteiten uit het geestelijke en com merciële leven en hoge ambtenaren hadden hun tropenkleding verwisseld voor een jacquet en bewogen zich ietwat onwennig in deze weliswaar statige, maar voor de tropen een weinig ongebruikelijke kleding door de grote zalen, waar de koningin en de prins enkele ogenblikken zouden ver toeven, alvorens zij naar de zaal van de Antilliaanse volksvertegenwoor diging zouden gaan, waar de koningin, als eerste regerend vorstin in de Curagaose historie, de volksvertegenwoordiging zou toespreken. Omstreeks half drie kondigden bulderende saluutschoten en vrolijk- beierende klokken de komst van de koninklijke gasten aan en nadat de koningin en prins de erewacht der mariniers, die de wacht voor het ge bouw betrokken had, gegroet hadden, betraden zij met de ontvangst commissie het gebouw, waar verscheidene autoriteiten aan hen werden voorgesteld. Onmiddellijk nadat de vorstelijke bezoekers, gevolgd door de aanwezigen, waren gaan zitten, nam de voorzitter van de volksvertegen woordiging, de heer Trausquin, die was blijven staan, het woord om de koningin en haar gemaal welkom te heten. Deze redevoering werd hierna door de koningin beantwoord. De voorzitter: De toespraak van de voorzitter der volksvertegenwoordiging gaf uiting aan de diepe gevoelens van vreugde over de komst van de koningin, van trouw aan Oranje, dat naast een tra ditionele band, een persoonlijke bin ding met Curagao vertolkt en van dankbaarheid voor de nieuwe status, waarin de koningin naast een sym bool een warme persoonlijke plaats inneemt. De aankondiging van het bezoek heeft op Curagao een golf van blijd schap gebracht onder een bevolking, die hoe verdeeld ook in velerlei op zicht, één is in haar bewondering en aanhankelijkheid ten opzichte van het beminde Huis van Oranje. De hérin- nering aan de vorige bezoeken van prins Bernhard en prinses Juliana leeft nog onverminderd voort in de harten van de bevolking, maar men is blijven hopen op het voorrecht een regerend vorst te mogen ontvangen, hetgeen thans werkelijkheid is ge worden. De voorzitter herdacht voorts in grote dankbaarheid de daden van prinses Wilhelmina, die in de donker ste tijden de naam van Oranje hoog heeft gehouden en die met haar be roemd geworden toespraak van 7 De cember 1942 de poort opende naar een nieuwe toekomst voor de Antil len. De plechtige afkondiging van het „Statuut" in de zomer van 1954 is door dit bezoek een levende werke lijkheid geworden meende de voorzitter, die voorts de verantwoor delijkheid besprak, welke de nieuwe status met zich meebrengt, een ver antwoordelijkheid, die verre uitgaat boven de staatrechtelijke bevoegdhe den, welke de nieuwe toestand afba kent. De verantwoordelijkheid voor het staatsrechtelijk geheel is even ondeel baar, als de binding met het konings huis, want de Kroon bindt de delen van het koninkrijk tot een ondeel baar geheel samen. Naast het symbool, dat het koning schap vertegenwoordigt, zag de voor zitter de koningin als een beminde landsmoeder, als een liefhebbende landsvrouwe. In verhouding tot de kleinheid van ons oppervlak is onze liefde poor het Huis van Oranje onevenredig groot, sprak de voorzitter aan het eind van zijn toespraak, toen hij de koningin nogmaals een welkom toeriep op de De Koningin: Üe Koningin belichtte in haar toe spraak de bijzondere plaats, die Cura gao thans inneemt, niet alleen als eenheid van het Koninkrijk, ook als zelfstandige gemeenschap is de Caraïbische gemeenschap. De Koningin begon de vreugde te vertolken, die in Nederland heerst nu een van haar gewestendat in fel- tragische trekken zijn geschiedenis geschreven heeft, tot zelfstandigheid geëvolueerd is. Deze ontwikkeling, die wellicht aan de buitenwereld min of meer voorbij is gegaan, blijkt vat baar voor verdere groei door haar gezondheid en kracht. De verscheidenheid van bevolking en belangen zag de vorstelijke spreekster als een groot voordeel voor Curagao, omdat deze veelzijdigheid hoe moeilijk zij ook soms zal zijn een grote rijkdom aan mogelijkhe den in zich bergt. „Uw land is een proefveld van het samengaan van mensen van verschil lende afkomst, zoals onze huidige we reld dat zo dringend behoeft, wil zij niet ten onder gaan; gij zijt voorbe stemd een voorbeeld te zijn hoe dit kan geschieden". Voorts wees de koningin op de bin ding met het moederland, waar de culturen van geheel West Europa sa menkomen, waarvan Curagao, door bijzondere banden gebonden, met toevoeging van eigen geest kan profi teren. Ernstig waarschuwde de koningin tegen isolering: „Weet U een deel van een geografisch gegeven Caraïbische gemeenschap; uw ligging nodigt U uit de zee te zien niet als een afslui ting, maar als een gemeenschappelijk bekken van de Caraïbische samenle ving, die bezig is vorm te krijgen". Het gehele koninkrijk der Neder landen stelde de koningijl als voor beeld, dat zich als een bewust lid van de Verenigde Naties openstelt voor het wereldverband. Het historisch samengaan van de drie Rijksdelen is in het verleden meermalen bevestigd door de sponta ne hulp, welke onderling in tijden van nood gegeven werd. De toekomst wil de de koningin vol vertrouwen tege moet treden met de wetenschap, dat het Koninkrijk een deel vormt van de gehele internationale gemeenschap, die worstelt om zelfbehoud en om een betere toekomst. Op het westelijk halfrond dient Curagao zijn taak in deze gemeenschap te verstaan én te vervullen. Zelfstandigheid krijgt pas waarde, wanneer zij voor onze arme Curagaose bodem en eindigde met de mensheid de weegschaal naar de goe woorden: Moge de Almachtige het de kant doet doorslaan tot verheffing Huis van Oranje voor onze volkeren van het eigen volk en van alle volke tot in lengte van dagen sparen. J ren. Een prinselijke prik voor Curagaose pers Nauwelijks waren gistermorgen de eerste ontvangstplechtigheden achter de rug, of de prins zocht het groepje journalisten op, dat zich beijverde om alles, wat er gebeurde op hun blok- note vast te leggen. „Wie is hier van de „Amigoe di Curagao?", vroeg de prins en de oud Leidenaar Ad Versney stapte enigs zins aarzelend naar voren. „Ik heb in de „Amigoe" een ver haal gelezen over mij en een Dajcota", zei de prins. „Wie heeft dat geschre ven?" Wellicht was de journalist al een weinig op deze vraag voorbereid, want hij antwoordde onmiddellijk: „Dat verhaal hebben wij uit Neder land gekregen!" De prins keek Ad Versney even glimlachend aan en zei toen: „Van dat verhaal klopt niets. Jullie moeten leren de waarheid in de krant te zet ten". Met welk prinselijk advies de oud- Leidenaar weer terugviel in de ano nimiteit van zijn schrijfmachine. MENSELIJK BEWOGEN. De plechtigheid in het stadhuis vormde echter slechts een aarzelend begin van het lange programma, dat de koningin en de prins hun eerste dag te Willemstad te wachten stond. Toch betekende deze plechtigheid kennelijk zeer veel voor de lands vrouwe, die zichtbaar ontroerd het stadhuis verliet, waar zij het bewijs had gekregen, dat voor de eilanden groep op het Westelijk halfrond on der haar opperleiding een nieuwe fase is ingetreden, die de wereld heeft getoond, dat koloniale banden op een andere wijze verbroken kun nen worden dan door revolutie. De nieuwe verhouding tussen Nederland en de West had bewezen gegrondvest te zijn op vertrouwen, achting waar dering en vriendschap. Evpn aarzelde de koningin toen zij over het bordes van het stadhuis liep en haar blik bleef toeven op het mo nument op het plein, dat naar haar moeder genoemd is, de grote vrouw, die op het juiste moment de juiste be slissing durfde te nemen en wier taak zij volbracht heeft. Maar veel vertraging liet het over laden programma niet toe en een korte rit bracht de koninklijke be zoekers terug in het paleis, waar een korte rust genoten werd, voordat men zich klaarmaakte voor de grote rondrit, welke in de middaguren ge houden zou worden. GROOTSE RONDRIT. De regen had het toch al kraak heldere Willemstad in de middaguren het aanzien van een fris zomer- sprookje gegeven en de feestende in woners verleenden dit met hun enthousiasme een bijzondere glans. Een lange tocht is het geworden, die voerde langs scholen en zieken huizen, langs inrichtingen en vereni gingen, en overal werd een enkel mo ment gepauseerd om de hartelijke begroetingen in ontvangst te nemen. Hierdoor was de dag reeds over wonnen door de avondschemering toen men weer in het paleis van de gouverneur aankwam, waar slechts een zeer korte rust genoten kon wor den, daar om half acht een officieel diner zou worden aangeboden, SPROOKJES - AVOND En nog was de dag niet ten einde; kort na het diner reden de auto's weer voor om de koninklijke bezoe kers naar het sportpark te brengen, waar de bevolking een groots défilé voorbereid had. a een tocht door de feestelijk ver lichte binnenstad waar de fonke lende „J" en „B"-illuminaties strijd aanbonden met alle soorten van fantasie, die de stemming kunnen verhogen, vonden de koninklijke be zoekers het sportpark badend in het licht van tientallen schijnwerpers. Spoedig nadat H.M. en Z.K.H. de plaatsen op de eretribune hadden in genomen, begon het programma, dat bestond uit een opmars en vlaggen- parade, een groot défilé van ruim 10.000 mensen, leden van sportver enigingen, jeugdgroepen en bevol kingsgroepen, een lange stroom men sen, die stuk voor stuk, al demon streerden zij dan ook in groepsver band, hun trouw en liefde voor de Vorstin wensten kenbaar te maken. Toen dit défilé ten einde was, was ook het einde gekomen van de eerste dag van het bezoek van de Koningin aan Curagao, een vermoeiende en op windende dag, waarvan de bontheid en afwisseling het begrip tijd ver drongen. Het programma, dat de vorste lijke bezoekers heden te wach ten staat, is in hoofdzaak gewijd aan de jeugd van Curagao Hedenmiddag om 2 uur dit is half negen in de morgen te Willemstad zullen 7.500 kinde ren van alle rassen, die op Cura gao verenigd zijn, een aubade brengen in de paleistuin, waarna de Koningin het „Autonomie- monument" zal onthullen, dat de architect J. Fresco ter gelegen heid van het verwerven van de zelfstandigheid voor Curagao gemaakt heeft. Een défilé van het garnizoen te Willemstad, dat ongeveer een kwartier zal duren, staat als vol gende punt op het programma en in de middaguren zullen de we gen van de Koningin en de Prins zich scheiden. De Koningin zal in het Stuyve- sant-college een toespraak hou den voor de scholieren van deze middelbare school en de Prins zal de eerste steen eaan leggen voor het te touwen Marine-biologisch instituut. De burgemeester van Buenos Aires heeft bepaald, dat alle gebouwen, in stellingen en organisaties met namen, die herinneren aan het regiem van Peron, hun amen moeten veranderen. Het gaat hier in het bijzonder om de naam „Eva of „Evita" de naam van de overleden echtgenote van ex- president Peron. Het ministerie van marine maakte Dinsdag bekend, dat een twaaltal vice-admiraals en sdhout-bij nachts, o.w. schout-bij -nacht Cornes, voorma lig minister van miarine, op eigen verzoek op nonactief is gesteld. Ver leden week verliet en vijftigtal ge neraal de actieve dienst. Dagelijks vallen slachtoffers Een en twintig inwoners van Ma rokko en Algerije zijn in de afgelo pen 24 uur tengevolge van terroris tische aanslagen om het leven geko men. In de vooranamste Marokkaanse steden vond enals gevolg van aan slagen en wanordelijkheden acht Ma rokkanen de dood, terwijl een aantal Marokkanen en Fransen werd ge wond. Algerijnse verzetslieden maakten dertien slachtoffers waaronder ze ven Europeanen toen een hon derdtal hunner Maandagmiddag j.l. een volle autobus op de weg tussen Bone en Berbillon aanviel. In Marrakesj, de derde Marok kaanse stad, trokken voor de vijfde achtereenvolgende dag brandstich tende jongelieden door de straten van die Arabische wijk. Zij staken win kels in brand en haalden telefoon palen om. De Spaanse regering heeft het ver zoek der Franse autoriteiten ingewil ligd, om een Franse officier toe te staan polshoogte in Spaans-Marokko te nemen, dit in verband met de be richten over „Spaanse steun" aan de Hitiers volle neef Volgens de verhalen van vrijgela ten Duitse krijgsgevangenen bevindt zich in een Russicsh kamp nog steeds een neef van Adolf Hitler. Zijn naam is Leo Raubal. Tot 1951 toe heeft hij een Hitler- snor gedragen en zijn haar zat pre cies zo als bij wijlen zijn neef. De Russen hebben hem in het begin bij zonder slecht behandeld omdat hij familie was van de Führer. Hij moet ongeveer vijftig jaar oud zijn. opstandelingen in Frans-Marokko, die wapens en voorraden uit de Spaanse zóne zouden ontvangen. Een Franse officier, is reeds uit Rabat naar Te- toean in Spaans-Marokko vertrok ken. Onbestendig Het K.N.M.I. deelt mede: Het onbestendige weer van de laat. ste dagen werd veroorzaakt door een aantal depressies, waarvan er één ge ruime tijd boven de Noordzee vertoef de. De lucht, die werd aangevoerd was tot op grote hoogte zeer koud, zodat zich gemakkelijk buien ont wikkelden, waarvan sommigen met hagel en onweex gepaard gingen. In tussen heeft deze depressie zich ver wijderd in de richting van de Balti- sche staten. Vannacht trok een zwak. ke rug van hoge luchtdruk over ons tuur plaatselijk tot om het vries- oolc zware nachtvorst opgeterden. In tussen heeft een nieuwe actieve de- over IJsland in betekenis toenemend, naar het Zuiden getrokken naar een punt even ten Westen van Ierland. De frontale storing trok vergezeld van een brede regenzone over Enge land in de richting van ons land. Ver. wacht wordt, dat de depressie naar het Oosten afzwenkt en langzaam naar de Noordzee zal komen. Het re- gengebied zal vanavond en vannacht ons land passeren, waarna enkele op klaringen optreden maar ook buien weer (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK REGEN. Zwaar bewolkt met regen, morgen in de loop van de dag enkele verspreide opklaringen maar ook enkele buien. Krachti- tige en langs de kust aanvanke lijk nog harde Zuidelijke wind, ruimend naar Zuidwest en af- i nemend tot matig. Minder koude j nacht. Overdag iets hogere tem peraturen dan vandaag. 19 Oct. zon op 7.12, onder 17.42 u.; maan op 11.18, onder 19.16 u. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. 6 C. OSLO onbewolkt 3 KOPENHAGEN mist 8 AMSTERDAM licht bew. 10 LONDEN regen 12 LUXEMiBURG onbewolkt 8 PARIJS nevel 11 BORDEAUX mist 16 GRENOBLE nevel 14 NICE onbewolkt 20 GENEVE mist 13 ZURICH mist 10 LOCARNO onbewolkt 16 BERLIJN nevel 9 MUNCHEN mist 8 WENEN nevel 9 INNSBRUCK nevel 3 ROME half bewolkt 23 AJACCIO half bewolkt 20 MALLORCA zwaar 'bewolkt 22 Korreltje De beste wijze om iets te leren is er les in te geven. Seneca. Deze foto geeft een beeld van de aankomst van het Nederlands ko ninklijk paar op Curagao. v.. V.l.n.r.: Z.K.H. Prins Bernhard, tot .ontwikkeling kunnen komen. De f temperaturen zullen iets stijgen, Vooral de komende nacht is het min der koud dan de afgelopen nacht, er bestaat dan ook geen gevaar voor nachtvorst. door de Gouverneur van de Neder landse Antillen, Z.E. A. A. H. Struy- cken, premier E. Jonkheer en de Lt. Gouverneur van Curagao, Z.E. M. P. Gorsira. Radiografisch overgebrachte telefoto. ONT-STICHT Naar aanleiding van het feit, dat het Gooi van het Aartsbisdom naar 't bisdom Haarlem zal over gaan. wordt verteld, dat aan mgr. Alfrink het volgende telegram werd gezonden: WIJ ZIJN ONT-STICHT KUNNEN WIJ NOG BIJ U-TE-RECHT?

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1