Nederlandse toeristen terug uit Sovjet Unie Tragedie In dc mist Vermiste broertjes dood in een kist op parkeerterrein gevonden Amsterdamse kotaircuwers heden weer aan de slag i EN HAAR TUINMAN MAANDAG 17 OCTOBER 1955 DE LEID SE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 Een reep Nederlandse chocolade kost daar ruim acht gulden Russen waren vriendelijk en tegemoetkomend De Nederlandse touristcn zijn uit de Sovjet Unie op Schiphol terug gekeerd. De reisleider, de heer Van Olffen, vertelde namens het gezelschap het een en ander over de reis. „We hebben veel gezien: Moskou, Kief, Odessa en Leningrad, waar we nog het Engelse vlootbezoek hebben meegemaakt". De bevolking en het hotelpersoneel zijn erg vriendelijk tegenover tou- risten, aldus de reisleider van Lissone en Lindeman, het reisbureau, dat in samenwerking met het Russische reisbureau „Intourist" de reis heeft georganiseerd, „maar de kleding van de mensen in Rusland komt niet overeen met wat wij hier gewend zijn. Ouden van dagen lopen er bepaald sjofel bij. De jeugd echter maakt een gunstige uitzondering". De heer Van Olffen vertelde verder, dat er in de Sovjet Unie veel aandacht wordt be steed aan de aanleg van parken. „De straten zien er schoon uit. Het was ook opvallend", zo zei hij „hoe veel televisie-antennes er op de daken van de steden staan". „Ook nog zaken kunnen doen". „Ja, ik heb ook nog zaken kunnen doen", zei de heer A. van Poppel, di recteur van een textielweverij in Til- iburig. Hij had met zijn vrouw de reis meegemaakt. „U moet weten, dat ik in 1953 en 1954 al zaken met Rusland heb gedaan, en dat tot redelijke te vredenheid. Als Nederland genoeg koopt", aldus de heer van Poppel, „wil de Sovjet Unie ook van ons kopen, dat hangt samen met de han delsbalans." Engels en Duits in hotels. „ïn ieder hotel waar wij zijn ge weest, is een bureau van „Intourist" gevestigd. De employé's van dat bu reau spreken over het algemeen En gels of Duits. Alleen het personeel Aetherklanken DINSDAG. Televisieprogramma VARA: 20.15 Act. en weeroverz. 20.45 „De nacht was barmhartig",, TV-spel. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Chan-, sons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luis tert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinb.mede.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath nws. 13.20 Dansmuz. 13.40 Piano en orgel. 14.00 Gevar. progr. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig?" 18.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de Wereld: De betekenis van Noord Amerika voor de Nederlandse emi grant". 18.00 Voor de jeugd, 18.20 „Bedrijf in één bedrijf", hoorspel. 18.30 Instr. Octet (Intermezzo: Gram.) 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken." 19,30 Gram. 20.05 Rep. Koninklijk bezoek aan de Nederlandse Antillen. 21.15 aan de Nederlandse Antillen. 21.15 Hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. 21.40 Kamerkoor. 22.20 Kamerork. 22.45 Avondgebed en li turg. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram 9.00 Voor de vrouw. 9.10 Idem. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.30 Cello en piano. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.35 Twee piano's 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metro- pole-ork. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.05 Lichte muz. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool en cello. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 In en om de Uni versiteit. 18.45 Gram. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorconcert. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Nationaal progr. Kon. be zoek a. d. Nederlandse Antillen. 21.15 Gevar. progr. 22.15 De Antwoord man. 22.30 Vierhandig pianospel. 22.55 Ik geloof dat.... 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.30—24.00 Lichte muz. van hotels spreekt niets anders dan Russisch." „We moesten van twee-persoons kamers gebruik maken, die voorzien waren van stromend water. Het eten was naar Nederlandse begrippen matig. Niet dat we niet genoeg kre gen, maar het was niet zo luxueus als we in Nederland gewend zijn". De heer Van Poppel vertelde, dat de ho tels waar het gezelschap Nederlan ders had gelogeerd niet geopend wa ren voor het Russische publiek. Er logeerden alleen buitenlanders. De inkomens en de prijzen. „Volgens de toeristen-koers staan 105 roebel gelijk aan 100 gulden. Maar met 105 roebels kan men in Rusland niet zoveel doen als in Ne derland met 100 gulden. Om te be ginnen kost 'n flesje bier 7 a 8 roe bel. En de kwaliteit ervan is niet zo best. Om een goede indruk te krijgen van de levensstandaard in Rusland moet men niet op de toeristenkoers afgaan", aldus de heer Van Poppel. „Men doet beter de inkomens te be studeren. Een geschoolde arbeider verdient in Rusland 800 tot 1200 roe- foels in de dertig dagen. En een wol len costuum kost 18902000 roebels. Voor een meter kamgaren stof betaalt men 395 roebels, een bedrag dat in het ongunstigste geval een heel aandinkömen van een ongeschoolde arbeider opslokt. Een ongeschoolde arbeider verdient namelijk 400800 roebels in de dertig dagen. Het ge middelde inkomen van een arts be loopt 15003000 roebels. Een regis seur verdient er 4000 per maand. Eén kg, varkensvlees kost de huis vrouw 18.60 roebel. Margarine kost 29.60 per kg. 8.70 roebel telt men neer voor een Nederlandse reep cho cola". De toegangsprijzen voor de toneel- en balletvoorstellingen bedragen 25 tot 30 roebel. Men wist niet te vertel len of de arbeiders gereduceerde prijzen voor de voorstellingen beta len. „De een zegt van wel, en de an der van niet. Daar ben ik niet achter kunnen komen". De mensen zijn openhartig. „Voorzover de taalmoeilijkheden niet een uitwisseling van gedachten onmogelijk maken, kan men met de inwoners van de Sovjet Unie heel igoed een gesprek voeren. Alles mag men vragen, en ook aan de critiek leent men het oor. De antwoorden, die men ge,eft op een critische vraag, zijn zeer openhartig". De heer Janszen, een journalist, vertelde, dat hij had gezien dat een vrouw zware metselarbeid verrichtte. Tegenover een Rus had hij zich daar over critisch uitgelaten. En deze had toen volmondig toegegeven, dat de vrouwenarbeid niet tot de meest ideale aspecten van het Russische le ven behoort, maar hij toeschouwde dit ■als een onderdeel van de weg naar een hogere levensstandaard. „De mensen kun je de zorgen van het gezicht lezen. Ze zien er grauw uit, vooral in de grote steden. En men ziet in de straten geen kinderen spe len", zo toesloot de heer Janszen het relaas van zijn indrukken. Geen sprake van misdrijf Zondagavond tegen zes uur hebben twee mannen op het autoparkeerter rein achter het Carltonhotel te Am sterdam in een kist de lijkjes gevon den van de negenjarige Ronald George Koot en zijn zesjarig broertje Leslie Koot, die sinds Donderdag avond j.l. vermist werden. Sindsdien heeft de politie over het gehele land naspeuringen verricht. Het parkeerterrein ligt enkele tien tallen meters van de ouderlijke wo ning aan de Geelvlnckssteeg. Naar de mening van de nieuwe chef van het bureau Singel, die na de vreselijke vondst de eerste onder zoekingen heeft verricht, is hier geen sprake van een misdrijf. Van binnen uit niet te openen. Hij grondt deze mening op de zit tende houding van de kinderen in de kist en de rust, die van de gezichtjes uitgaat. Waarschijnlijk zijn de broertjes Donderdagavond tegen zeven uur in de kist gekropen met het voornemen er de nacht in door te brengen. Het deksel moet toen zijn dichtgeslagen en kon door een bijzondere construc tie niet meer van binnen uit geopend worden, waartoe echter, gezien de houding van de kinderen, waar schijnlijk ook geen poging is gedaan. Het vermoeden bestaat, dat zij zit tend zijn ingeslapen en de volgeride morgen niet meer wakker zijn ge worden. Ongeluk in de mist. De kinderen speelden vaker op dit terrein vlak bij hun huis en hun aan wezigheid is voor de bewaker die avond dus geen bijzonderheid ge weest. Bovendien gaat de bewaker 's avonds tegen zeven uur eten in een hokje, van waaruithij geen over zicht over het terrein heeft. Daarbij komt nog, dat de kist in een afgele gen hoek van het terrein stond en het die avond zeer mistig was. Het is voorts onwaarschijnlijk, dat de kinderen, toen het deksel dicht viel, geschreeuwd hebben. Dat zou waar schijnlijk ook niet gehoord zijn, om dat de kist zeker 12 a 15 meter van de parkeerruimte af stond en het Donderdagavond toevallig ook erg stil is geweest met parkeren. De kist is 70 cm. lang, 42 cm. breed en 54 cm. diep. Toevallige ontdekking. Zondagavond wilden een broer en een stiefzoon van de pachter van het terrein de volgens hen lege kist gebruiken by het zagen van een stuk triplex. Toen zij de kist optilden be merkten zij, dat het gewicht zwaar der was dan normaal en toen zij het deksel open sloegen deden zij hun trieste ontdekking. De lijkjes zijn naar het Wilhelmina gasthuis te Amsterdam overgebracht. Zondagavond laat was men nog niet op de hoogte van het resultaat van het onderzoek naar de doodsoorzaak. Waarschijnlijk is het verstikking. Ronald en Leslie Koot waren de twee zoons uit een gezin van zes per sonen. Zij hadden twee zusjes. Marva'g moeten gegroet worden (Officieel) Voor de Marva is het 19 Septem ber J.l. een grote dag geweest, want na ontelbare grapjes is eindelijk het ministeriële bevel gekomen, dat schildwachten voortaan ook vrouwe lijke officieren zullen moeten groe ten en niet zoals dit in de grapjes pleegden te geschieden met een vriendelijk „Dag zus!", maar netjes met het geweer en alle eerbewijzen, die daar zo bijkomen. Dit is een van de wijzigingen, die in de groetplicht zijn aangebracht. Verder is bepaald, dat de militairen alleen nog maar de onderofficieren boven de 'rang van sergeant van hun eigen krijgsonderdeel behoeven te groeten (een zeeman behoeft dus geen opperwachtmeester van de luchtmacht meer te groeten) en het zelfde geldt voor de schildwacht op post. In de groetplicht van de officieren is behalve het vrouwelijke ele ment geen wijziging gekomen en ook de sergeants van het eigen on derdeel moeten zoals tot nu toe te doen gebruikelijk was gegroet worden. A'dam—Haarlem krijgt een bredere rijksweg Aangezien de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude r.iet voldaan had aan de verplichting, door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland opgelegd, een uitbreidings- plan-in-hoofdzaak vast te stellen, hebben gedeputeerden er een vastge steld, dat een organische ontwikke ling aangeeft van de gemeente, pas send in het groter verband van de randstad Holland. In het plan is rekening gehouden met het feit, dat de rijksweg Amster damHaarlem niet meer voldoet aan de eisen van het toenemende ver keer. Een verbreed profiel is daar om opgenomen. Gedeputeerde Staten merken op, dat uiteindelijk de weg in het dorp Halfweg zal dienen te worden verlegd, tezamen met de spoorbaan. Deze omlegging komt nog niet in het plan voor, maar de moge lijkheid daartoe wordt opengehou den door beperking van de bebou wing, waar dit nodig is. De weg, die ten oosten van Haar lem zal lopen, is niet in het plan op genomen, omdat daarover geen ze kerheid bestaat. Wel komt op het plan de weg beoosten Haarlem voor, die ook in het streekplan Zuid-Ken- nemerland is geprojecteerd, maar die niet zal worden aangelegd. De spoorbaan AmsterdamHaar lem is in het plan opgenomen, zoals die thans is, hoewel jegens het op voeren der frequentie van dc trei nenloop kan worden verwadht, dat uiteindelijk nog wel( wijzigingen zul len plaats vinden. Volgens het plan zullen geen nieu we industrieën gevestigd worden in de gemeente en het uitbreiden van industrieën wordt beperkt. De redenen hiervan zijn het direc te verlies aan cultuurgronden en de moeilijkheden die zullen ontstaan met de huisvesting van arbeiders. HERDENKING ENCYCLIEK „DIVINI ILLIUS MAGISTRI". Gisteren is het feit herdacht, dat 25 jaar geleden de pauselijke ency cliek „Divini Illius Magistri" werd uitgevaardigd. Ter gelegenheid hiervan heeft de administrator apostolicus mgr. B. J. Alfrink in de kathedrale kerk t( Utrecht een pontificale Hoogmis op gedragen. In een predikatie over de encycliek zeide mgr. Alfrink, dat zij, hande lende over de christelijke opvoeding, uit zeer bepaalde tijdsomstandighe den is ontstaan, maar daar de ency cliek de algemene beginselen over de christelijke opvoeding voorhoudt is zij van alle tijden. Zij komt sterk op, aldus mgr. Al frink, voor de onvervreemdbare rech ten van de ouders op de opvoeding van hun kinderen, maar zij spreekt ook van de onvervreemdbare verant woordelijkheid van de ouders te/ aanzien van de opvoeding hunner kinderen. 32e DIES NATALI8 UNIVERSITEIT VAN NIJMEGEN. Te Nijmegen is vandaag gevierd de 32e dies natalis van de Katholieke universiteit. Vanmorgen werd door de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, in de St. Jozefkerk aan het Keizer Ka rei-plein een pontificale H. Mis op gedragen in tegenwoordigheid van de gehele universitaire gemeenschap. Vanmiddag heeft de rector mag nificus, prof. dr. A. G. M. van Mel- sen, de dies-rede gehouden over het wijsgerige onderwerp „Leven en niet-leven". COMITé VAN AFSCHEID AALMOEZENIER VAN CROONENBURG. Hij gaat heen, de aalmoezenier van Katholiek Thuisfront. Ingewij den wisten dit reeds langer, maar nu berichten ook in de kolommen van onze kranten zijn gekomen, twij felt er geen mens meer aan. Na 31 October zal er geen aalmoe zenier Van Croonenburg meer zijn, niaar wel een pater J. B. van Croo nenburg, die ook weer van zich zal laten horen. Immers, de Provinciaal- Overste van de Paters van de H. Geest heeft he een taak op de schou ders gelegd, die zeker zo belangrijk en veel-omvattend is als zijn taak bij Nationaal Katholiek Thuisfront. Vrienden vormden een comité om pater van Croonentourg bij die nieuwe taak de eerste financiële „stoot" te ■geven. Zij stichtten een Fonds Lt. Kol. J. B. van Croonenburg, waarin reeds vele giften werden gestort. Daar de initiatiefnemers er echter van overtuigd zijn dat aalmoezenier van Croonenburg óók vele onbekende vrienden heeft, brengen zij gaarne het gironummer van dat fonds ook onder de aandacht, welke op andere manier moeilijk gewekt kan worden: Fonds Lt.-Kol. J. B. van Croonenburg Giro: 30201. Wat deed deze aalmoezenier niet ontzettend veel voor uw jongens in militaire dienst, voor hun aalmoeze niers en voor hun militaire tehuizen. Wat had zijn „M-3" voor de liften de militairen niet een enorme bij val ensucces. Laat iets van uw dankbaarheid af stralen* op dat gironummer 30201. Dat zal voor Pater Croonenburg niet aMeen een belangrijke steun voor zijn nieuwe werk betekenen, maar hem ook dat warme gevoel van ondervonden dankbaarheid geven, dat hij toch ontegenzeggelijk oprecht heeft verdiend. Toch overling verband tussen de aanrandingen? Een intens onderzoek door de po- litre heeft uitgewezen, dat de "man, die Vrijdagmiddag de 22-jarige ver pleegster van het sanatorium „Zon negloren" te Soestduinen op de weg AmersfoortSoest heeft aangerand en na het verweer van het meisje op de vlucht geslagen is, in het bezit 'moet zijn geweest van een auto. Daar tevens aangenomen wordt, dat de moordenaar van Willy Van Soest uit Zeist, de verpleegster, die de dag daarvoor nabij haar ouderlijk huis van het lever, werd beroofd, eveneens in het bezit van een auto moest zijn geweest, helt men in po litiekringen over naar de mening, dat beide overvallen door dezelfde persoon moeten zijn geschied. Een feit, dat te denken geeft, is, dat de moord op de verpleegster te Harderwijk, welke enkeel maanden terug gepleegd werd, eveneens schied is door een man, die in bezit van een auto is. Alle speurtochten ten spijt is de politie nog niet geslaagd enig licht in deze misdadenreeks te brengen. Kleine branc' ''oodde vrouw te A'dam Bij een kleine brand in het perceel Nicolaas Witsenkade 23 te Amster dam is Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur de 53-jarige bewoonster Jo hanna C. Poeltuin om het leven ge komen. Zij probeerde een voor centrale verwarming bestemde kachel sterker te doen branden en goot daartoe uit een bus petroleum in de kachel, waardoor een kleine explosie ont stond. Op het zelfde moment vatte de kleding van de ongelukkige vlam. HUIZE „DRIEKONINGEN" TE WASSENAAR. Weet u, dat de gelegenheid weer openstaat om plaatsing aan te vragen in Huize „Driekoningen", Papeweg 2, Wassenaar? Huize „Driekoningen" is een In ter raat vooï' karakter- en persoonlijk heidsvorming met beroepsoriëntatie en huishoudelijke training. Het ressorteert onder het Ministerie van Onderwijs:, Kunsten en Weten schappen en de leiding is toever trouwd aan de Vrouwen van Naza reth. De winterperiode, waarvoor plaat sing aangevraagd kan worden, loopt van half Januari tot eind April en Is bedoeld o.^. voor meisjes, die hun weg ln het leven willen vinden, maar niet so goed raad weten hoe dit te doen; of voor hen, die thuis of in de eigen omgeving onvoldoende gelegen heid hebben om tot ontplooiing en ontwikkeling te komen; ook voor hen, die b.v. in moeilijk heden zijn, misschien door een on juiste school- of beroepskeuze of om een andere reden; kortom voor die meisjes, die hulp wllln hebben bij haar ontvvikkelings- gang naar de volwassenheid. Deelneemsters aan deze cursus, ge naamd „het kompas", moeten R.K. zijn, geestelijk en liohameijk gezond, tusesn 1621 jaar zijn en een nor male intelligentie bezitten. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de directrice van Huize ..Driekoningen", Papeweg 2, Wasse naar. Telefoon f 17512653. GEVANGENISSTRAF VOOR TANDTECHNIKER. De Amsterdamse rechtbank heeft vanmorgen de 60-jarige tandtechni- ker F. H. T. veroordeeld tot een ge vangenisstraf van één maand. Inder tijd was hij door de kantonrechter veroordeeld tot 500 gulden boete, omdat hij bij een patiënt een tand had afgeslepen en een afdruk ge maakt voor het aanbrengen van een brug, zonder daartoe de bevoegdheid te bezitten. Tegen dit vonnis was hij in hoger beroep gekomen. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Behulpzame reiger kreeg gebroken been Trein bij Echt tegen auto Zaterdagochtend om kwart over zeven is in Echt (L.) op een op af stand bediende overweg tijdens zware mist een auto naast het wegdek in het spoor gereden. De chauffeur wil de de overwegwachter gaan waar schuwen, doch hij liep in de verkeer de richting. Intussen gingen de afsluitbomeif omlaag voor een naderende reizigers trein; deze trein rèed op de auto, dié zwaar werd beschadigd. Een reiziger die na het tot stil- standkomen van de trein, uit de trein sprong om hulp te gaan verlenen, brak daarbij zijn been. Hij is met de trein die slechts licht werd bescha digd naar Roermond vervoerd, waar hij in een ziekenhuis is opgenomen. Door de botsing kregen enkele trei nen vertraging. De Amsterdamse kolensjouwers, die de afgelopen week in staking zijn ge weest, omdat zij niet tevreden waren met een in het vooruitzicht gestelde loontoeslag van 3,per week. hebben besloten heden het werk weer tc hervatten bil die werkgevers, die zich bereid hebben verklaard de toe slag te verhogen tot 5, Tijdens een Zaterdagavond gehou den vergadering werd het voorstel om de staking op te heffen aangeno men door iets meer dan de helft van de ruim 400 aanwezige kolensjou wers. Vele sprekers, die voor de stem ming het woord voerden, spraken hun wantrouwen uit over de toezeggingen van de patroons om eigenere bewe ging de verhoogde toeslag te beta len. Deze pessimistische geluiden kon den echter de stem^'n" r.iet zodanig beïnvloeden, dat de staking voortge zet werd. DOOR JEAN CAREW 18) Perry's gedachten, die van een geheel ander punt uitgingen, hadden een cirkel beschreven en kwamen terug op hetzelfde idee, waarmee Sandra zich nu bezig hield. Maar terwijl haar gedachten weer in het verlichte huis achter hen vertoefden, waren de zijne er hoofdzakelijk op gericht een gesprek te beginnen. Om de een of andere vreemde reden wilden de woorden eenvoudig niet komen. Hij beproefde verschillende openingen, zoals „Heeft u het niet koud?", „Geen slecht orkest", „U moest zulke snoezige dingen altijd dragen", de een na de andere ver wierp hij. Eindelijk waagde hij: „Gelooft u, dat ze daarbinnen veel plezier hebben?" en hij voelde, dat hij het slechtst mogelijke had gezegd. Sandra's stem was zeer zacht toen zij antwoordde: „Oh, ik ben er zeker van, dat zij veel plezier hebben". „Ik herinner me", veranderde Perry haastig van koers, „dat toen ik eens in Athene was, ik de Acropolis bij maanlicht heb gezien. Het was een onvergetelijk gezicht. Er is niet veel voor nodig zich te verbeelden, dat het zomerhuisje daar beneden in de tuin de tempel van Venus is en dat, als het grote huis niet verlicht is, het slechts een afgebrokkelde ruïne is, waar Griekse regeerders eens in plech tige vergadering bijeen zaten „Je bent dichterlijk", lachte Sandra „en ik weet niet of je poëzie inspi rerend is of niet. Ik krijg er min of meer kippenvel van als ik er aan denk, dat wij in een ruïne wonen, ofschoon ik weet, dat het huis in ver val is". Wel, hij had haar in elk geval doen lachen. Aangemoedigd ging hij ver der met er op te wijzen, dat de klassieke schoonheid van het verleden louter een achtergrond was voor de levende schoonheden van het heden. „Wanneer was je in Athene?", vroeg Sandra rustig. „Nadat ik het college had verlaten". Het was er uit voordat hij besefte, dat het vreemd was zoiets van een zwervende tuinman te vernemen. Sahdra's zwijgen was een duidelijker vraag dan zij had kunnen stellen. „Begrijpt u?'\ voegde hij er haastig aan toe, „ik heb moeten leren hoe de dingen te doen. Ik bedoel voor mijzelf te zorgen in de laatste jaren. Ik vermoed, dat het u vreemd zal lijken „Het lijkt voor een man van uw opleiding niet alleen vreemd, maar ook een beetje luiom maar rond te zwerven. „Als een landloper?" Perry trachtte zijn stem enigszins bitter te doen klinken, maar hij vreesde, dat hij daarin niet slaagde omdat hij op hetzelfde moment wat dichter naar haar foeschoof. „Het is nog niet zulk een slechte levenswijze als men er eenmaal aan gewoon is. Er is zoveel te.tp zien en te doen, dat de doorsnee aan zijn kantoorkruk gebonden arme slaaf nooit werkelijk waardeert". „En wat is dat allemaal, dat je ziet en doet?" „Wel, bijvoorbeeld hier mijn werk verrichten", zei Perry vurig. Hij zat nu heel dicht naast haar „Als ik hier niet toevallig op zoek naar werk had rondgezworven, zoudt u mij nooit de gelegenheid hebben ge geven hier te komen wonen en al die dingen van de tuin te leren. Men kan nooit weten hoe een opleiding als deze nog eens te pas kan komen, en het is bovendien zulk een aardig weric. Men is de gehele dag bui tenterug bij Moeder Natuur en wat dies meer zij". Sandra's gemis aan enthousiasme voor deze schildering van zijn leven en idealen was zó duidelijk, dat zelfs Perry geen enkel opwindend moment, verband houdend met zijn positie, kon bedenken. Neen, het was niet, dat hij er niet aan kon denkenhet was eenvoudig, dat hij het punt had be reikt, waarop hij haar moest zeggen, dat dag aan dag bij haar te zijn, met haar zoals nu in de tuin te zitten vol doende eerzucht voor iedere jonge man was. Eigenlijk voelde hij, dat deze eerzucht te ver ging om haar op het ogenblik te verwezenlijken. Bijna onbewust strekte hij zijn hand uit en raakte hij zacht de ronding van haar arm aan, waar de mouw eindigde. Verrast door zijn eigen ver metelheid trok hij haastig zijn vin gers terug en deed zenuwachtig met zijn pijp. Maar Sandra was onbewust van het inwendige conflict, dat de jonge man naast haar van streek bracht. Het stond voor haar vast, dat hij werkelijk hopeloos was. Geen man met zulk een gemis aan eerzucht kon door haar woord veranderd worden. Toch zou ze zeker proberen hem weer op het rechte pad te brengen hem in de goede richting op weg te helpen Zij stond juist op het punt hem de les te lezen, waarvan zij hoopte, dat ze Perry's leven zou veranderen, toen zij naar het scheen vlak achter haar een takje hoorde knappen. Zij sprong op en keek Perry vragend aan. En toen hij begon te spreken legde zij haar hand op zijn mond. Zij was er niet zeker van, maar het leek haar of iemand zwaar ademhaalde. Zij had het gevoel of zich iemand anders in de onmiddellijke nabijheid bevond, een gevoel, dat even wezenlijk was als de druk van Perry's vingers op haar arm was geweest. Wie het ook was, hij was klaar blijkelijk niet voornemens zijn aan wezigheid te verraden. Sandra was niet bang, maar zij had een plotseling gevoel van de gevolgen, welke uit dit incident konden voortvloeien. Hot was bijvoorbeeld heel goed mogelijk, dat Lynn of iemand anders van do gasten zou denken, dat het voor San dra hoogst onderhoudend was van een feest weg te sluipc-n en haar avond met het zitten in de tuin door te brengen. Haast'g stond zij op. „Ik ga terug", fluisterde zij. terwijl zij naar het huis wees. Zij was weg voordat Perry ge legenheid had gehad te bes effen wat haar gefluisterde woorden hadden betekend Het l-ei< hem, dat zij al dc schoonheid van de tuin met zich mee nam. Het was kruri en ongezellig, alsof de eerste herfstwinden reeds door de bladeren ruisten. Hij klopte zijn pijp uit en doofde de gloeiend as met zijn hak. Terwijl hij zich naar zijn eigen kamer boven de garage be gaf, bedacht hij, dat Sandra nooit zou weten en misschien zou hij nooit de gelegenheid hebben het haar te zeggen welk groot gevaar zij had gelopen gekust te worden. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5