H Udjot! Halve eeuw R.K. Kinderbescherming in Leiden Lepels tussen het KLM-vuil achtergehouden Caesar won kunstleven in leiöen Orgelrecital Claire Coci Cabaret Wim Sonneveld DONDERDAG 13 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Zegenrijk werk, dat in stiite gedaan wordt Zondag a.s. viert de R.K. Kinder bescherming te Leiden haar vijftig bestaan. Het zou een pagina krantendruk kosten, indien wij al het goede, dat door de vereniging is gedaan en nog gedaan wordt ten voeten uit zouden willen tekenen. We zijn er voor naar de heer Schamper gegaan, die ruim 27 jaar als bestuurslid zijn beste krachten aan de bescherming van kinderen heeft gegeven. Maar de heer J. F. J. Schamper wil Zondag a.s. op de officiële her denking ook nog wel iets nieuws te vertellen hebben: hij heeft de ge schiedenis van het zegenrijke kinder- beschermingswerk tot onderwerp van een redevoering gekozen. Daar om hebben wij uit het rijke leven van de vereniging niet meer dan enige kenmerkende feiten genomen. Na de viering hopen wij op de his torie van de halve eeuw oude ver eniging nog terug te komen. Voorbode. Een voorbode van de R.K. Kinder bescherming is d'o commissie ge weest, die in 1902, zich speciaal ging belasten met de verzorging van kin deren, die op kosten van de St. Vin- centiusvereniging werden onderhou den. Een vergeeld, maar solide bij gehouden notulen-schrift, maakt hiervan melding. In deze commissie waren de heren Creygh/ton en Har- tevelt, resp. president en secretaris. In 1905 kwam van het departement het bericht, dat bij koninklijk besluit was opgericht de R.K. Vereniging Liefdewerk voor Kinderbescher ming, als onderafdeling van de St. Vincentiusvereniging te Leiden. Pre sident was de heer Driessen. Het doel van de vereniging was en is nog het in bescherming nemen vap kinderen die door de DRONKEN OP DE BOK. Ik wens je wel thuis mijn vriend, citeerde de Amsterdamse politierech ter gisteren, toen vóór hem een voer man uit Hilversum stond, die dron ken op de bole had gezeten, terwijl zijn paard zelf de weg door het ver keer van de radiostad had gezocht. De voerman sliep de slaap der ge- rusten. Hij had al zes maal voor hetzelfde feit terecht gestaan en nu veroordeel de de rechter hem tot twee weken gevangenisstraf. Enige employe's van een particu liere vuilnisophaaldienst te Haarlem, worden verdacht van verduistering van lepels, vorken, messen en derge lijke, afkomstig van de voedsel- en vuilresten van KLM-vliegtuigen. Zo deelt de KLM mede. De KLM was met deze vuilophaal dienst contractueel overeengekomen, dat deze goederen na sortering van Ihet vuil aan de KLJM zouden wor den teruggegeven. Men vermoedt nu, dat enkele employé's deze ophaal dienst een gedeelte van de KLM- eigendommen hebben achter gehou den, zodat de dienst het contract niet geheel is nagekomen. De vuilverwerking van de KLM is aan een particulier uitbesteed, omdat op die wijze voorwerpen van waarde, die met etensresten in het vuil ver dwijnen, achterhaald kunnen worden, hetgeen niet mogelijk zou zijn, indien het vuil naiar openbare stortplaatsen zou worden vervoerd. Volgens de KLM is er niets van be kend, dat KLM-personeel met de vermissing van bestek iets uitstaande heeft. In Arnhems dierentuin Gistermorgen is de Arnhemse die rentuin opgeschrikt door een histo risch gevecht, dat in volle felheid ge voerd is tussen Nero en Caesar en waarbij Nero tenslotte zijn hoofd moest buigen voor de veldheer. Vier jaar lang hebben de twee leeuwen Nero en Caesar in volle vrede met elkaar in één kooi ge leefd, maar gisteren kwam aan deze rust plotseling en voor de mensheid volkomen onverwacht, een einde, toen de twee leeuwen luidbrullend op elkaar invlogen en een gevecht begonnen, waar letterlijk de stukken afvlogen. Een geschrokken bezoekster, die getuige was van het uitbreken der vijandelijkheden, rende naar de op passer en directeur, die beiden met waterstralen poogden de dieren te scheiden. Het gevecht was echter kennelijk zo heet, dat het water de woede der dieren niet merkbaar wist af te koe len en eerst toen Nero zwaargewond en bewusteloos op de grond bleef liggen, was Caesar tevreden en liet hij zich naar een andere kooi lokken. Voor de mensheid kwam deze strijd volkomen onverwacht, maar er zijn tékenen, die erop wijzen, dat de die renwereld gewaarschuwd was, want in de morgen wilde men een derde leeuw in de kooi brengen, doch deze had kennelijk besloten in het komen de gevecht neutraal te blijven en was met geen mogelijkheid naar binnen te krygen. rechter onder voogdij zijn geplaatst. Men plaatste de kinderen in gezin nen of men bracht ze onder in één van de internaten in het land die toen nog met de koude naam van gestich ten werden aangeduid. Al spoedig werd behoefte gevoeld aan een eigen internaat, opdat men de kinderen niet altijd bij vreemden zou behoeven onder te brengen. Het ijverig bestuur ging op zoek en trof nadat verschillende vrij gekomen herenhuizen voor dit doel waren afgekeurd in Lisse het Huis Ter Beek aan, dat werd aange kocht. Het huis werd ingericht tot voogdij-internaat, en in 1909 in ge bruik genomen. In de loop der jaren onderging het internaat diverse uit breidingen en restauraties. Ruim 20 jaar is de dagelijkse zorg voor de kinderen van het gesticht in de lief derijke handen van de zusters van de H. Carolus Borromeus (Onder de Bogen), onder de voortreffelijke lei ding van de directrice, zuster Exsu- perantia. Indien men over de weg, die door de R.K. Kinderbescherming in de afgelopen halve eeuw is afgelegd, een terugblik werpt is het onmoge lijk de stille werkers over het hoofd te zien, die op bescheiden, maar werkzame wijze voor de vereniging geijverd hebben. De heer J. Schamper was tot 1 Juli van dit jaar het bestuurslid, dat de functies van voorzitter, secretaris en penningmeester vervulde. Ruim 27 jaar heeft hij het werk van secretaris gedaan. Genoemd die nen voorts te worden de heren mr. E. J. M. H. Bolsius, tientallen jaren bestuurslid, A. H. J. v. d. Horst, die jaren lang penningmeester was en W. Breedeveld, Kluitmans en Van der Laan. Het huidige bestuur wordt sinds 1 Juli van dit jaar gevormd door de heren J. L. Sommeling, voorzitter en J. S. Schermer Voest, secretaris. Feestviering. Zondag a.s. om half elf wordt in de kapel van het internaat St. Vin- centius te Lisse een plechtige H. Mis gelezen, 's Middags wordt in één van de zalen van het gebouw door het bestuur gerecipieerd van half twee tot drie uur. CONFERENTIES WIJNAND SLUYS Men schrijft ons: Mogen wij u in herinnering bren gen dat hedenavond 8 uur en ver volgens 20, 27 Oct. en 3 Nov. de con ferenties gehouden zullen worden in de Hartebrugkerk (Haarlemmerstr.). Op deze conferenties zal spreken de bekende Franciscaner Pater Wij nand Sluys. Degenen, die de conferenties een maal bezocht hebben, blijven ieder jaar. tot de trouwe bezoekers beho ren. Dit zegt genoeg- Het doel van deze mededeling is, u op te wekken de gelegenheid aan te grijpen uw kennis van godsdiensti ge vraagstukken te verdiepen. De onderwerpen zijn leerzaam, stichtend, boeiend, voor niet-katho- lieken en katholieken. De toegang is gratis, de plaatsen zijn vrij. PRIJSUITREIKING „ONS BELANG" Tijdens een bijeenkomst van de volktuinvereniging „Ons Belang" te Leiden heeft de heer Zaalberg, voor zitter van de Leidse Bond de prijzen van de tuinkeuring uitgereikt. Na een korte inleiding overhandig de hij de Hofman-wisselplaquette aan de 1ste prijswinnaar de heer C. v. d. Meij; 2. Hofman; 3- v. Wendt; 4. Slegtenhorst; 5. v. d. Lelie; 6. Brugman; 7. Vijlbrief; 8. Klinkha mer; 9. Dooyenburgh; 10- Harteveld; 11. Zonneveld. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal-ex Pharmacie de heer Oho Ban Kiem te Leiden. Geslaagd voor het doct.-ex. Schei kunde mej. P. F. v. d. Meulen te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „Federalisme:; De Canadese variëteit" de heer W. Koops, gebo ren te Den Haag en thans wonende te Voorburg. Geslaagd voor het doct.-ex. Indolo gie (Staath.) de heer C. J. A. Pan- galila te Rotterdam. Geslaagd voor het cand.-ex. Ned. taal- en letterkunde de heer J. van Ringelestein, Den Haag. QP HET ORGEL VAN DE Pieters- kerk heeft gisteravond de Ame rikaanse organiste Claire Coci uit New York geconcerteerd met een allure, die de volbloed organiste ver raadt. Spontaneïteit klonk op uit haar spel, dat niet alleen steunt op ver zorgde technische vaardigheid, maar dat niet minder gericht wordt door een open muzikaliteit. Het programma vermeldde ma gistrale werken als Prelude and Fu gue in A minor van Bach, de Toccota and Fugue D minor, eveneens van Bach, en Concerto A minor van Vi valdiBach. Drievoudig is de indeling van Vi valdi's klassiek concert met een zeer intens Adagio. Om de luisteraars wat soelaas te bieden en charmant Mi niature van Rossi, Andante F major van Mozart, een op het orgel prachtig klinkende Nazard van Langlais en een Chorale Prélude van Brahms. Van het gemêleerde programma kon ons Bach's Toccata en Fuga in D het meest bekoren, terwijl de kleine mu ziekjes charmeerden door ongewone klankeffecten. Iri haar reproductie slaagde Claire Coci in Bach's Pré lude en Fuga in A mineur aanvanke lijk niet zó als wij gehoopt hadden. Brahms Ohoral-Prélude was van op vatting zeer meditatief. Een Fuga van Reubke naar het choral: „But the Lord is my Defense and my God is the rock of my refuge" hield de aan dacht van het niet talrijke auritorium (zij had meer toehoorders verdiend) voortdurend gespannen, aangezien in het spel van de begaafde musicienne tot 't einde toe nergens verslapping ontstond, en de technisch hoge eisen, die het gecompliceerde werk stelt, vervuld werden. Zij heeft ruimschoots zin voor interessante registratie en fijnzinnig stemmirugsgevoel wist zij in de kleinere werken en het Adagio van VivaldiBach herhaaldelijk te reali seren, terwijl in de grote werken haar typisch-orgelistische capaciteiten overtuigd naar buiten traden. De to taal indruk was die van een en interessant concert. J. Kortmann. Mozartherdenking op Allerzielen Op 27 Januari 1956 zal het twee honderd jaar geleden zijn dat Wolf gang Amadeus Mozart te Salzburg werd geboren. Over de gehele wereld zal deze gebeurtenis herdacht worden met uitvoeringen van zijn onsterfe lijke muziek. Nog op zijn sterfbed schreef Mozart het onvergetelijke „Requiem" een van de meest ontroerende werken, die de grote meester ons heeft nagelaten. Als posthume hulde aan de geniale componist Mozart heeft het Alma Materkoor hier ter stede zich voor genomen om op Allerzielen dit prachtige „Requiem" uit te voeren, als inzet van de ongetwijfeld vele Mozart-herdenkingen die in den lan de zullen plaats vinden. De solosten bij dit werk zijnr Mea BoonNaberman, sopraan; Aafje Heijnis, alt; Chris van Woerkom, te nor en Meine Pot, bas; terwijl het Amsterdamse Kunstmaandorkest de begeleiding zal verzorgen. Vooraf zal nog uitgevoerd worden: de „Alt-rhapsodie" van Joh. Brahms en het „Stabat Mater" van G. B. Per- golesi. Het Alma Materkoor zal dus onder leiding van dirigent Willem Mizée het concertseizoen openen met een prach tig programma van meesterwerken uit de muziekliteratuur. pABARiET IS TENSLOTTE niets an- ders dan een liedje en een dansje, een s-chetsje en een praatje; imen kan dat variëren, maar het komt altijd op hetzelfde neer. Toch is er wel dege lijk versohil tussen het ene cabaret programma en het andere; de sfeer is verschillend, het caöhet is verschil lend, de geest is verschillend. Zo heeft ock het ensemble van Wim Sonue- d, dat gisteren voor K. en O. op trad in de Schouwburg, zeer beslist een aparte sfeer, welke voor een groot deel natuurlijk bepaald wordt door de activiteit van de leider van het ensemble, wiens aandeel in het pro gramma niet gering is. Het ensemlble Wim Sonneveld heeft zijn programma van dit seizoen „Huis, tuin en keuken" genomen en daar mee is het karakter van het gëbodene vrij goed geschetst. De bedoeling is immers niet anders dan de gewone dagelijke verdrietigheden van de mensen van alledag weg te lachen met een grap, welke eveneens ont leend is uit het leven van alledag. „Zo'n liedje hoeft niet zo hoogdra vend te zijn, een lied voor alle men sen", zingt Wtim Sonneveld en in de practijk blykt, dat hij gelijk heeft. Maar zij moeten wel geestig zijn, die liedjes, met een verrassend gevonden kern en dat is bij Wim Sonneveld ook het geval. Wat het programma zoal omvat, is in kort bestek moeilijk aan te ge ven: er zijn dolle sketches, er zijn ta fereeltjes met een gevoelige noot, er is parodie, er wordt gezongen met vleugel- en guitaarbegeleiding en er wordt wat gedanst. Maar vooral: er wordt geacteerd. Wim Sonneveld be schikt over uitstekende krachten, die het métier tot in de perfectie beheer- J sen. Wij hebben dat gisteravond met voldoening vastgesteld en het publiek I Hersengymnastiek en Veilig Verkeer Hersengymnastiek en Veilig Ver keer schijnen zo op het eerste gezicht een vreemde combinatie, maar wie gisteravond in de Foyer van de Stadsgehoorzaal is geweest, zal vol mondig beamen, dat het in ieder ge val een zeer succesvolle is geweest. Het doet er per saldo weinig toe op welke wijze de weggebruikers op merkzaam worden gemaakt op de gevaren van de weg en op de metho den waarop deze kunnen worden be streden, het belangrijkste is dat zij er zich dagelijks meer en meer re kenschap van geven. Een dergelijk toenemend bewustzijn en onderken ning van het gevaar leidt automa tisch tot verhoging der zelfsdisci- pline. Gisteravond dan werd het pro bleem van de verkeersveiligheid aan de orde gesteld in de vorm van een hersengymnastiekwedstrijd, waaraan werd deelgenomen door een zestal vertegenwoordigingen van Leidse personeelsverenigingen. De voorzitter van de afdeling Lei den van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer J. Machielsen, sprak wederom het welkomstwoord, waarna een groot aantal vragen op verkeersgebied aan de deelnemers werd gesteld. De kennis der ver keersregels bleek over het algemeen zeer bevredigend: de winnende ploeg: de Ned. Rotogravuremij. behaalde uit maximum van 36 punten er niet minder dan 32 en de overige ploegen bleven daarbij niet veel achter! De uitslag werd tenslotte: 1. Ned. Rotogravuremij 32 p.; 2. N.Z.H.V.M. j>.; 3. Eltax 28 p.; 4. Leidsch Dag blad 26 p.; 5. en 6. Vroom en Drees- m.ann en Dekenfabriek Zaalberg. De jury werd gevormd door de he ren G. A. N. Cornelisse, inspecteur der Verkerspolitie en de heren J. de Bruyn en F. J. Bonet, bestuursleden van Veilig Verkeer. Na afloop werd een verkeersfilm vertoond. Vanavond is er de reeds aangekondigde openbare verkeersles door de hoofdagent Voerman en mor genavond wordt de Propaganda- week besloten met een herhaling van het ook Dinsdagavond gehouden ver keersforum. De belangstelling was gisteravond verblijdend groot, maar zij kan nog veel 'groter zijn. Laat niemand het vergeten: Veilig Verkeer is een zaak, die ons allen aangaat!!! „DE NATUURVRIEND" BIJEEN Bestuur en leden van „De Natuur vriend" hielden zich gisterenavond niet met problemen de aquarium- kunde betreffende bezig, piaar met huishoudelijke moeilijkheden, die bij het Jubileum 1955 gerezen zijn. Voorzitter W. Zwart heette even over 8 uur alle aanwezigen welkom. Na ballotage van een 8-tal nieuwe leden bracht de heer M. C. Overduin verslag uit over het bezoek aan de algemene ledenvergadering van de Ned. Bond „Aqua-Terra" op 24 Sept. j.l. te Utrecht gehouden. Op deze vergadering werd het ere-lidmaat- séhap van de heer W. Zwart bekrach tigd. Bij de mededelingen en inge komen stukken werd in het bijzonder de aandacht gevestigd op de fraai igeillustreerde Bondskalender 1956. De bespreking van de reeds hier boven aangeduidde moeilijkheden leidde tot de instelling van een Com missie van ondérzoek. en kost maar 65 ct. per buisje van 20 tabletten VERKOUDHEID WEG! /Ir ben óók een dag verkouden geweest Maar dat is alweer helemaal over! En vlug! Ik nam direct uit m'n medicijnkastje het bekende rode Rheumin-doosje met de Brpcades-kruisband. Eén Rheu- mientje was al voldoende, ik voelde me weer best. Maar niet alleen bij verkoudheid, ook bij hoofdpijn of griep geldt: SPORT heeft er van genoten. Vanavond wordt de voorstelling herhaald. Burgerlijke Stand Geboren: Anna Francisca Elizabeth dr van A. v. d. Maden en C. A. Zwet sloot. Olga dr van J. v. Kranendonk en R. Mechanicus. Peter zn van H. Bavelaar en N. Zwaan. Henricus An- tonius Wilhelmus zn van P. A. van Beek en M. J. v. d. Voort. Ingrid Louise dr van H. Guldemond en A. v. Duijvenvoorde. Dirk_zn van N. v. d. Meij en P. Schouten. Theodorus zn van N. de Water en J. Hoogkamer. Onno zn van A. Colijn en C. C. v. Duijn. Johannes Petrus Jozef zn van P. Hoogervorst en C. M. van den Berg Willem George Henri zn van W. K. J. Dubbelaar en E. J. Duhamel. Gehuwd: W. J. v. Mil en C. J. Peltenburg. A. P. Pot en H. Boon. G. v. Nieuwenhuijzen en J. Kanbier. J. D. H. Kranenburg en C. Nagtegeller. H. M. Kooter en L. A. F. v. Berge Henegouwen. J. T. G. Jansen en G. M. C. Wegman. J. A. J. Thijssen en I. Melet. J. Favier en C. Martijn. Overleden: J. H. Webbers, man, 56 jr. H. C. van Leeuwen, man 82 jr. J. T. C. M. den Hollander dr 1 dg. A. v. Voorbergen wed. van v. d. Kraan 70 jr. M. D. Anisfeld, huisvr. van Gra- jower 53 jr. ZATOPEK ZAL GAAN DENKEN AAN OPHOUDEN De Tsjechische athleet Emil Zato- pek, die in het White City-stadion op de 10.000 meter door de Britten Pirie en Norris werd verslagen (men zie hiervoor in het 3e blad) is naar aanleiding daarvan door verscheidene Londense bladen geinterviewd. Zato- pek gaf als commentaar, dat hij zou blijven loipen, maar dat er wel reden was om eens te overdenken, wanneer hij er mee zou ophouden. De 33-jarige Zatopek, die juist dezer dagen te kennen heeft gegeven dat hij bij de Olympische spelen te Mel bourne op de 10.000 meter en de marathon wil uitkomen, zei over Pirie: „Ik ben er van overtuigd dat hij een grote toekomst heeft en ik verwacht, dat hij als eerstvolgende bijzondere prestatie mijn wereldre cord op de tien kilometer zal ver beteren. Het geeft mij enige troost, dat Pirie mijn trainingsmethodes heeft bestudeerd". I Gordon Pirie verklaarde na zijn overwinning: „Ik heb nog nooit zo veel zelfvertrouwen gehad als op het moment vóór deze wedstrijd. Ik twij felde er niet aan of ik zou Zatopek in de laatste ronde kunnen verslaan". ZWEMMEN TOCH WERELDRECORD VOOR FLORENCE SHADWICK. De tijd, waarin de Amerikaanse ty piste Florence Shadwick van Enge land naar Frankrijk over het Kanaal is gezwommen, blijkt beter te zijn, dan die welke aanvankelijk werd op gegeven. Officieel is thans medegedeeld, dat zij haar Kanaaltocht volbracht in 13 uur 55 minuten, hetgeen een verbe tering betekent van het wereldre cord van de Engelsman Bill Picke ring met 11 minuten. De oorspronkelijk opgegeven tijd was 14 uur 9 minuten, waarmee Miss Chadwick 3 minuten boven het record van Pickering zou zijn geble ven. Vastgesteld werd, dat zij om 10.23 uur 's morgens nabij Dover te water ging en 's nachts om achttien minuten over twaalf de Franse kust bereikte, hetgeen een tijdsverschil van 13 uur en 55 minuten oplevert. BIOSCOPEN. De films van de week van 14 tot 21 October zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Verdacht van spionnage" 18 jaar. Lido: „Chantage", 14 jaar. Luxor: „Canaris", 14 jaar. Trianon; „Versailles' vorsten eri vrouwen", 18 jaar. Rex: „Oproer in cel 11", 18 jaar. Laat-*© Berichten JONGEN IN ZWEMBAD VERDRONKEN De 16-jarige magazijnbediende W. Masman uit de Rodenrysstraat te Rotterdam is gisteravond bij het zwemmen in het overdekte bad aan de Willem van Hillegaersbergstraat ver dronken. Een vriend, die hem miste, zag hem op de bodem van het zwem bad liggen. De drenkeling werd uit het water gehaald en direct werd kunstmatige ademhaling toegepast. Men slaagde er niet in de levensgees ten op te wekken. JEUGDIGE ARRESTANTEN ONTSNAPT De politie te Rotterdam zoekt op het ogenblik naarstig naar twee jeug dige arrestanten, resp. 17 en 15 jaar oud, die kans hebben gezien Zater dagavond j.l. tegen het middernach telijk uur uit het hoofdbureau van politie te Rotterdam te ontvluchten. Zij vertoefden in de gemeenschappe lijke slaapzaal. Met een beddeplank hebben zij 'n ijzeren rasterwerk voor een venster verbogen en zich aan aan eengeknoopte dekens laten zakken. Zij kwamen toen terecht op het dak van een bijgëbouw, waarna het een klein kunstje bleek de begane grond te bereiken. Het opsporingsonderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. De jongens waren op verzoek van de justitie tijdelijk in bewaring gesteld. De jongste was weggelopen uit een opvoedingsgesticht en de oudste wachtte op zijn overbrenging naar eenzelfde instituut. TREIN REED VRACHTAUTO AAN Tijdens zware mist is gisterochtend naar eerst thans blijkt op een onbe waakte overv/eg bij Dronrijp de trein van 8.24 uit Leeuwarden naar Har- lingen in aanrijding gekomen met een vrachtauto. De wagenvoerder zou ernstig zijn gewond. De auto werd zwaar beschadigd en de trein aan de zijkant ingedeukt. De machinist had de voorgeschre ven mistsignalen gegeven. De trein heeft met vertraging de reis kunnen voortzetten. HONGAREN NAAR OOSTENRIJK GEVLUCHT. Twee Hongaren zijn er gisteravond in geslaagd de Oostenrijkse grens te overschrijden. Een derde Hongaarse vluchteling moesten zij zwaar ge wond achterlaten. Hij werd in het prikkeldraad gevangen, nadat een landmijn was ontploft. Toen dit ge beurde richtten de Hongaarse grens wachten zoeklichten op de plaats van de explosie en openden het vuur op de vluchtelingen. De twee ontsnapten zijn onderwijzers. Zij hebben zich bij de Oostenrijkse politie te Gues sing aangemeld en verklaarden, dat hun makker, die zij moesten achter laten, aan beide benen zwaar ge wond was. Scheepsberichten ALDERAMIN 12 te Genua. AMSTEL- KROON 12 te R'dam. BANTAM 12 v. Manilla n. Tj Priok. CALTEX NEDER LAND p. 12 Gibraltar n. R'dam. CAL TEX UTRECHT 12 te Antwerpen. JO- HAN VAN OLDENBARNEVELT p. 12 Algiers n. Port Said. KREBSIA 12 v. Heysham n. Mena al Ahmadi. MANOE- RAN 13 te Tj Priok. ORANJE 12 te Southampton. PRINS WILLEM VAN ORANJE 13 te Montreal. RAKI 12 te Beyrouth. SALAWATI 13 te Port Said. SCHELPWIJK p. 12 Ouessant n. Mena al Ahmadi. STAD ARNHEM 13 te Seven Islands. TOMOCYCLUS p. 12 Azoren n. R'dam. UTRECHT 12 v. Tj Priok n. Sin gapore. WONORATO 12 v. Penang n. Colombo. Mark^^ïchten GOUDA, 13 Oct. Kaas. Aange voerd 207 partijen. Notering: eerste kwaliteit 2.372.43, tweede kwal. 2.32 tot 2.36, extra kwal. 2.44 tot 2.59. De handel was kalm. 's HERTOGENBOSCH, 12 Oct. Vee. Op de Bossche veemarkt van gisteren werden aangevoerd 5.976 stuks vee, zijnde 2.786 runderen, 429 nuchtere kalveren, 34 fokzeugen, 405 slacht varkens, 62 lopers, 1.740 biggen, 509 schapen, 11 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van f 700 tot 1010; guiste koeien 465725, zware soorten boven notering; kalf vaarzen 575—935; klanwaarzen 465—560, guis te vaarzen 535635; pinken 390450, graskalveren 210300, nuchtere fok- kalveren 90125; nuchtere slachtkal veren 42.5057.50, zware soorten 72.5092, drachtige zeugen 235285, lopers 65—76, biggen 3047, weischa pen 7092, vette lammeren 82105 per stuk. Aanvoer van slachtvee: 927 stuks. Prijzen: extra kwal. vaarzen 2.85 2.92, le kal. 2.70—2.80. 2e kwal. 2.45—2.60 3e kwal. 2.25—2.35, vet te stieren f 2.40—2.65, worstkoeien 2.052.25 alles per kg. geslacht ge wicht. Nuchtere slachtkalveren 1.30 1.50, zware soorten 1.672.00, slachtzeuigen 1.43-1.49, jonge slacht- zeugen 1.551.63, alles per kg. le vend gewicht. Overzicht: grote aanvoer van rund vee. Melk- en kalfkoeien handel rus tig, prijzen onveranderd. Ruim aan bod van guiste koeien en weidevee, handel flauw prijshoudend. De handel in het goedsoortige jongvee was even vlugger dan vorige week, graskalve- ren trage handel en niet geheel prijs houdend. Nuchtere slachtkalveren handel kalmer met iets lagere prijzen. Ruim aanbod van schapen en vette lammeren, handel stroef en niet ge heel prijshoudend. Minder aanvoer van fokzeugen, trage handel, prijzen lager. Iets korter aanvoer van lopers en biggen over het geheel verliep de handel vlot, prijzen bleven ruim ge handhaafd. Ruim aanbod van slacht vee de extra kwaliteiten werden vlug verhandeld de mindere soorten han del kalm met weinig verandering in prijzen. Groter aanbod van slachtzeu- gen, handel willig, prijzen ongeveer als vorige week. LEIDSCHENDAM, 12 Oct. Eieren. Op de weekmarkt van „Het Wapen van Veur" waren aangevoerd 52000 kipeieren. De prijzen waren voor: 3700 eieren no. 0 21.4021.50; 3800 eieren no. 1 20.30—20.70; 6800 eieren no. 2 19.1019.60; 17000 eie ren no. 3 18.0018.30; 9800 eieren no 4 f 16.3516.758400 eieren no. 5 14.05—14.50; 2500 eieren no. 6 12.75 —13.05. Tevens werden verkocht: 40 kip pen 1.504.20; 5 hanen 2.70 3.45; 10 duiven 0.50—0.55. ROELOFARENDSVEEN, 12 Oct. Bloemen. Freesia's 1873, Asters 1027, Troschrysanthen: Chatsworth 1027, Preeose 1939, Shirley 29 64, Beryl 4874, Crimson Champion 3151, Horwood 2249, Bright Eye 1021, Mosquito 1119, Ronald 32 51, Chartsty 2147, per bos; id. ge plozen: Millersdale 611, Migoli 8 14, Champion 14—19, D. Eltis 20—25, Alfretton 715, White Joy 1425, Silvia Raley 916. Darjurean 610, Lumina 814, Southdown Pink 14 23, Gift 11—17, Perfection 16—25, Electra 710; Am. Anjers 1329 p. stuk. Groente. Aardbeien 2e oogst 811.22, id. afw- 3154, kropsla I 6.90—10.00. idem II 3.00—7.60, andij vie 6.009.00, tomaten A 41.00 54.00, idem B 34-0045.00, idem C 31.00—39.00, idem CC 20.00—22.00, idem bonken 21,00—29.00, kassniibo- nen 89.00—112.00, idem stek 41 00 59.00, stokprinsen 71.0083.00, stam- prinsen 51.0069.00, pronkboncn 14.00—39.00 per 100. STOMPWJJK, 13 Oct Pluimvee. Konijnen 2,00—4,10, kippen 1,60— 3,10. TER AAR. 12 Oct. Groente. Kas- snijbonen 8.3010.60, idem B 6.40, idem stek 2.305.50, snijbonen "na tuur 2.20—3.50, spekbonen B 2.20, sperciebonen 7.80—8.00, stokprinses- sebonen 7.30, witte pronkers 3 10 5-00, idem B 1.402.10, alles per 10 kg; tomaten exDort A 0.460.63, id. B 0.37—0.45. idem C 0.30—0.43, to maten A 0.200.40, idem B 0.20 0.28, idem C 0.20—0.26, idem CC 0.20—0.22, idem bonken 0.20028, groene kool 0.070.08, savoye kool 0.050-07, rode kool 0.050.07, witte kooi 0.03, andijvie 0.060.07. prei 0.09—0.12, waspeen 0.100.12, kroten 0.040.07, uien 0.120.15, aardappe len 0 050.08, spinazie 0.040.18, postelein 0.07—0.20, knolrapen 0.03. alles per kg; sla 003—0.09, bloemkool A 0 29—0.46, idem B" 0.14—0.28, idem C 0.090.14, alles per stuk; bospeen 0.10—0.14, selderij 0.02—0.03, per bos; stoofsla 0.40 per kist; Peren: Confe rence 0.39, Brederode 0.33, Legipont 0.33, Pondsneren 0.24, Jodenperen 0.17, Beurré Clairgeau 0 240.25, Wijnperen 0.29; Appelen: Armgard 0.29, Goudreinetten 0.35, idem 2 0.27, Dijkmanszoet 0.31,, Sterappel 0.27— 0.30, Bramley's Seedling 0.31, alles per kg. VINKEVEEN, 12 Oct. Groente. Andijvie 68; groene kool 79; rode kool 911; postelein 31; prei 13; spinazie 20—39; tomaten 20—50; was peen 1115; kassnijbonen 97—107; pronkbonen 3B—52; stambonen 57— 100; stokprinsen 5687 cent per kg.; bleekselderij 317; sla 38 cent per stuk; peen 1013 cent per bos.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3