President meent: Uitspraak van Hoge Raad prevaleert boven wilsbeschikking van ouders PROCES ANNEKE BEEKMAN Opmerkelijk strenge straffen geëist Burgemeesters van Zuid Holland namen afscheid van mr. Kesper Den Haag bouwt 10*000 systeemwoningen in 5 jaar Regering wil bevoegdheid voor maximumprijzen behouden Lepelinslikker voor rechtbank DINSDAG 11 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Een opmerkelijke getuigenverkla ring tijdens het gistermorgen voort gezette proces inzake de verdwenen Joodse pleegkinderen, was de mede deling van een oud-illegaal werkster uit Hilversum, die tijdens de oorlog haar tussenkomst verleende bij het doen onderduiken van Anneke Beek man. Deze dame vertelde, dat de ouders van Anneke Beekman er vol ledig mee accoord waren gegaan, dat hun kind in het katholieke milieu van het gezin van mevr. Langendijk- Van Moorst werd opgevoed. Getuige verklaarde voorts, dat zij herhaalde lijk vernomen had, dat het wens der ouders was om Anneke in het gezin te laten, wanneer zij niet «ouden te rugkeren. Aan deze verklaring was het ver hoor van diverse politiemensen, die bij het opsporingswerk betrokken zijn geweest, voorafgegaan. Veel nieuws leverden deze verho ren niet op; zij reconstrueerden nog maals de vlucht van Anneke Beek man en Betty Melhado uit Nederland en de vinding van Betty in een Bel gisch klooster, terwijl Anneke op het laatste moment met haar verzorgster aan de Nederlandse justitie had we ten te ontkomen. GEEN GEZAGSKWESTIE. De president toonde zich erg ont stemd over de houding van Anneke's pleegmoeder na dé oorlog, toen deze de uitspraak van de voogdijraad ge- negéérd had en sprak de verwach ting uit, dat ook thans van de zijde van mevr. Langendijk geen mede werking te verwachten was om An neke, die nog steeds te zamen met een zuster van mevr. Langendijk on dergedoken is, onder de wettelijke voogdij te brengen. De 62-jarige deken, van Hilversum, die vervolgens in de getuigenbank verscheen, had van de kardinaal op dracht gekregen deze zaak te behan delen, nadat de kardinaal een ver zoek had ontvangen van de stichting „Oorlogspleegkinderen" om te be middelen in de kwestie. Het betref fende schrijven aan de deken had zeer veel ruimte gelaten en uitdruk kelijk gesteld, dat hier geen sprake was van een gezagskwestie. Nadat de deken desgevraagd ver klaard had, dat een gesprek met de dames geen gevolg had gehad, ver diepte de president van de rechtbank zich in het request, dat op 26 Maart 1949 aan het gerechtshof verzonden werd om de vrijlating te verkrijgen van mevr. Langendijk en haar zuster, die toen in verband met deze kwes tie gearresteerd waren; dit request, dat als eerste door de deken onder tekend was, bevatte o.m. de zin: „De dames gaan geheel vrij uit". ken waren geweest bij de onderdui king van Anneke Beekman tijdens de oorlog. De verklaringen van deze getuigen wezen alle duidelijk aan, dat het de wens van de ouders van Anneke is geweest om hun dochter tje in het gezin van mevr. Langen dijk te laten; wanneer zij na de oor log niet zouden terugkeren. Een vroegere buurvrouw van de familie Beekman uit Amsterdam, die de ouders nog op de dag. dat zij bij de razzia waren opgepakt, had ge sproken, vertelde, dat de moeder van Anneke haar gezegd had: „Wil jij aan die mensen onze dank overbren gen; wij weten nu, dat ons kind goed verzorgd is". Desgevraagd verklaarde mevrouw Langendijk, dat het niet in haar be doeling heeft gelegen in verzet te komen tegen de Nederlandse wet, doch dat zij gemeend heeft de laatste wilsbeschikking van de ouders moeten eerbiedigen, die uitdrukke lijk bepaald hadden, dat Anneke in haar gezin moest worden groot ge bracht, wanneer zij niet zouden te rugkeren. De president was het hiermede niet eens en betoogde, dat de uit spraak van het Hof bindend was. Met een vrij zonderlinge zinsnede eindigde hij deze verklaring: „Toen de uitspraak van de Hoge Raad ge vallen was, had U moeten erkennen, dat het spel verloren was" (een vrij merkwaardige opvatting om deze tragische zaak als een „spel" te zien! Red.). Door een opmerking van mevr. Langendijk werd een politieman voor het hekje geroepen, die kennelijk op dracht heeft de gedragingen van me vrouw Langendijk na te gaan. Deze heeft haar enige tijd geleden ge volgd, toen zij met haar man en een derde persoon de Belgische grens overschreed. Mevrouw Langendijk verklaarde, dat dit bezoek slechts een zakelijke aangelegenheid betrof en dat haar de naam van de derde per soon niet bekend was. „VAN WEINIG WAARDE". Met deze verklaring werd het eer ste deel van het proces afigesloten en was het woord aan de officier van justitie. In zijn requisitoir verklaarde deze o.m., dat de bereidverklaring van de ouders van Anneke om het kind in een katholiek milieu te laten op groeien, zo zij niet meer zouden te rugkeren, van weinig waarde moet De getuigen voor de aanvang van het proces: de moeder-overste van het klooster in Bussum. met een mede zuster, mej. Cocks en een van de zusters Van Moorst. DE EISEN. Tenslotte zijn eisen stellend, kwam a officier tot de volgende conclu sies; a) Tegen de hoofdverdachte, mevr. LangendijkVan Moorst eiste hij, wegens het opzettelijk onttrekken van het meisje aan het wettelijk over haar gestelde gezag, zes maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf met de bijzondere bepaling, dat verdach te onmiddellijk in arrest geno men zou worden. b) Tegen de zuster van de hoofdverdachte, die thans te za- mèn met Anneke voortvluchtig is, wegens het opzettelijk verbor gen houden voor de justitie van een meisje, dat onttrokken wordt aan de wettelijke voogdij, 10 maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf, met de bijzondere bepaling, dat zij onmiddellijk ge arresteerd dient te worden, het geen inhoudt, dat zij, zo zij de grens passeert, onmiddellijk in arrest genomen kan worden. c) De nicht van de hoofdver dachte, mevr. DubelaarVan Moorst, hoorde wegens het on derdak verschaffen aan een kind, dat door de justitie gezocht wordt, 3 maanden voorwaardelijk tegen zich eisen. d) De Haagse verkoopleider hoorde, wegens het verborgen houden en het buitenslands bren gen van het meisje, toen dit ont trokken was aan de wettelijk vastgestelde voogdij, twee maan den onvoorwaardelijk met aftrek van 3 weken voorarrest tegen zich eisen. e) Tegen de moeder-overste van het Belgische klooster Valmeer eiste de officier, wegens het ver borgen houden van het meisje, 6 maanden onvoorwaardelijk. f) Als laatste hoorde de moe der-overste van het Bussums pensionaat Mariënburg, wegens het onderdak verlenen van een meisje, dat aan de wettelijk op gelegde voogdij onttrokken werd, 1 maand voorwaardelijk tegen zich eisen. GEWETENSVRIJHEID EN PRESSIE In zijn slotwoord achtte de officier het verontrustend, dat de betrokke nen in deze kwestie veelal nog weige ren in te zien, dat zij inbreuk hebben gemaakt op de Nederlandse rechts orde en hij gaf als zijn mening te kennen, dat het een erezaak was voor het Nederlandse volk het rechtsher stel aan het meest getroffen deel der Nederlandse samenleving zo goed mogelijk te bevorderen. Hoewel de officier zeide.de gewe tensvrijheid, die de kerkelijke over heid haar gelovigen toestaat, te eer biedigen, meende hij toch, dat het uitoefenen van zekere pressie gun stig had kunnen werken in deze zaak. Hij zeide tijdens de behandeling van deze zaak de indruk gekregen te hebben, dat de verdachten niet de steun en de raad gevonden hebben bij hun geestelijke leiders, die zij no dig hadden gehad. De situatie moest voor hen bijzonder verwarrend zijn geweest. De officier achtte het begrijpelijk, dat de verdachten hebben gedwaald, toen hun daad door drie religieuzen en een geestelijke werd gesanction- neerd. DE VERDEDIGINGEN. De verdediger van de hoofdver dachte belichtte, na enkele aanval len tegen de dagvaarding op juri disch terrein, de morele zijde van deze zaak: „Verdachten zijn zeker geen „zieltjeswinnaars", zo zeide hij „De opvoeding, die ze Anneke hebben gegeven, kon en mocht zich niet be palen tot alleen een physieke opvoe ding. Zij hebben het meisje in con tact gebracht met datgene, wat zij zelf als het hoogste in het leven be schouwen. Nu is er bij hen een ziels conflict ontstaan, waarin de hiërar chie van de Kerk niet kan beslissen". Hij concludeerde, dat zijn cliënt heeft moeten handelen, zoals zij gedaan heeft. De verdediger van mevr. Dube laarVan Moorst achtte het buiten gewoon zonderling, dat deze dame gedagvaard was, wegens het verle nen van gastvrijheid aan Anneke, ter wijl de Nederlandse wet de man toch als hoofd van het gezin erkent; hier op baseerde hij zijn verzoek tot vrij spraak. Niet bewezen achtte de verdediger van de Haagse verkoopleider, dat zijn cliënt op de hoogte was van het feit, dat Anneke aan de wettelijk ovef haar gestelde voogdij onttrokken was, op het moment, dat hij haar met haar pleegmoeder over de Belgische grens bracht. Niet de moeder-overste, doch de directrice van het pensionaat moet schuldig geacht worden aan het ver bergen van Anneke Beekman, zo meende de verdediger van de Bus- sumse moeder-overste en hij achtte het een beetje zonderling, dat de moeder-overste gedagvaard was, om dat de gezondheidstoestand van de directrice dit niet toeliet. Na een kort repliek van de offi cier, trok de rechtbank zich voor een korte beraadslaging terug. Na afloop hiervan deelde de presi dent mede, dat op Maandag 24 Octo ber uitspraak gedaan zal worden; dat het verzoek van de officier tot on middellijke gevangenneming van de hoofdverdachte afgewezen werd, doch dat hetzelfde verzoek met betrek king tot de voortvluchtige zuster van de hoofdverdachte, ingewilligd werd. Honderdtwaalf burgemeesters, die van de gemeenten in Zuid-Holland, waren gistermiddag in Den Haag bij eengekomen in hotel „De Witte Brug" waar zij op een receptie afscheid na men van de scheidende commissaris der koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper en me vrouw Kesper. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, die namens alle burgemeesters een geschenk aan bood, haalde in zijn toespraak de Vrij dag j.l. bij het afscheid van de pro vinciale staten gesproken woorden „Wij weten wat wij hebben, maar wij weten niet wat wij krijgen" aan. „Hoewel", zo voegde hij eraan toe, „dit moet ik voorzichtig zeggen, want misschien komt dit „wat wij krij gen" wel uit deze kring. Maar wat wij hadden hebben wij altijd zeer hoog geschat". Menselijk. „Een accent uit de verhouding tus sen u en ons wil ik even apart be lichten", aldus Rotterdams burge meester, „en dat is de menselijke kant in uw optreden als commissaris. U benaderde ons steeds van mens tot mens. Alle burgemeesters in deze pro vincie meenden, dat zij op de beste voet met u stonden. Daaruit blijkt wel hoe u tegenover ons stond en wij tegenover u stonden. Wij konden al tijd goed bij u terecht en u toonde altijd aandacht voor onze moeilijk heden. Na een bezoek aan u gingen wij veelal met waardevolle advie zen weg". jïj Spreker richtte ook woorden van worden geacht, omdat deze toestem- dank en afscheid tot mevrouw Kes- mmg gegeven werd m een noodtoe- peF) ZOnder wie, zoals hij zei, mr. stand. Prijzende woorden wijdde de offi cier aan het werk tijdens de oorlog, toen zij met gevaar voor hun eigen leven het meisje op genomen en opgevoed hebben. De officier was echter van mening, dat het redden van dit leven geen aan- De deken verklaarde gisteren, dat Spraak geeft op het recht om dit le- hiermede bedoeld was, dat de dames in geweten geheel vrij uit gingen. Ook nu weer kwam de wens van de overleden ouders van Anneke raar voren, die verklaard hadden, dat zij Anneke in het gezin van me vrouw Langendijk wilde hebben, wanneer zij niet mochten terugkeren. De deken had de dames er op ge wezen, dat zij na uitspraak van de Hoge Raad niet meer verplicht wa ren deze wens van de ouders te eer biedigen. VERLOREN „SPEL". In de middagzitting werden nog ven nu ook verder naar eigen goed dunken in te richten. Uitvoerig gewaagde het requisitoir over de werkzaamheden van de com missie „Oorlogspleegkinderen", die eerst door persoonlijk contact ge poogd heeft, deze zaak te regelen en later, toen ook de medewerking van kerkelijke autoriteiten niet de ge wenste uitwerking had, eerst de hulp der justitie had ingeroepen. De officier achtte het schadelijk voor def"goede naam, die de katholie ke Kerk in Nederland heeft, dat de tussenkomst van de kerkelijke auto riteiten niet in staat was geweest Kesper niet die commissaris geweest vijaae ae om- i zou zijn> die hij- nu wel geweest jSi de verdachten N^ens ane burgemeesters bood hij een doos met inscriptie aan, waarin zich een aantal siervogels bevond. De burgemeester van Ouddorp, de heer J. A. Kleijenberg, die het woord voerde namens de gemeenten van de Zuidhollandse eilanden, sprak o.m. over de moeilijke dagen van de stormramp in Februari 1952. „In die tijd hebben wij meer dan ooit het ge voel gehad, dat u met en onder ons leefde" zo zei hij. Ook deze spreker betrok mevrouw Kesper in zijn woor den van dankbaarheid. enkele getuigen gehoord, die betrok- deze kwestie te regelen. ren wij ook vervuld van dank voor alles wat u heeft gedaan. Als eenvoud het kenmerk van het ware is dan was u een ware commissaris". De woordvoerder van de burge meesters van middelgrote gemeenten was dr. J. W. Notelboom, burgemees ter van Voorburg. „In u hebben wij leren kennen uw adellijkheid van ka rakter, de objectiviteit van uw oor deel, uw sterke geloof voor rechtvaar digheid, uw heldere en juiste inzicht, maar bovenal uw menselijkheid, die zich steeds toonde in de sympathieke wijze, waarop uw omgang met ieder een gekenmerkt werd". Boordevol hart. „Op het ogenblik sta ik hier met èen boordevol hart van de warmste gevoelens", zo zei de commissaris van de koningin in zyn dankwoord. „Het afscheid nemen is moeilijk, dat heb ik de laatste weken vooral gevoeld, nu ik goedendag moet zeggen tot de velen met wie ik menselijke banden had. Ik vond het een voorrecht, dat een commissaris geen zeggenschap over burgemeesters heeft. Nu moest ik deze langs een andere weg bena deren, de weg der menselijkheid. Deze weg heb ik tien jaren mogen gaan en deze gang heeft mij de meeste voldoening geschonken". Mr. Kesper sprak zijn grote dank baarheid uit voor het vertrouwen en de vriendschap die hij altijd had mo gen ontvangen. Mede namens zijn vrouw dankte hij voor de prettige wyze, waarop hij van de burgemees ters van Zuid-Holland afscheid heeft kunnen nemen. B. en W. sluiten contracten De komende vijf jaar zullen in Den Haag ca. 10.000 systeemwoningen ge bouwd worden, en wel 2.988 in kor rel-beton door de N.V. v.h. Van Wij nen, 2.462 volgens het Muwissysteem door Muys en De Winter's Bouw- en Aannemingsbedrijf, 2501 volgens hetzelfde systeem door de Ver. Aan nemersbedrijven v.h. Zwolsman en 1992 woningen volgens het systeem Rottinghuis door de N.V. Gemlbouw. Althans wanneer de Haagse gemeen teraad accoord gaat met het voorstel van B. en W. met deze aannemers voor deze aantallen woningen basis overeenkomsten te sluiten. Een en ander is een uitvloeisel van is,uitgeschakeld, al is het advies van een vaste prijsbeoordelingscomimissie bij verschil van mening tussen op drachtgevers en bouwers voor beide partijen bindend. Een voordeel is echter, dat op belangrijke extra con tingenten kan worden gerekend, dat de industrialisatie van het bouwvak wordt bevorderd en daardoor de wo ningbouw versneld, en dat het depar tement een zekere morele mede-ver antwoordelijkheid aanvaardt. Mocht de gemeente niet aan deze regeling meewerken, dan zou de minister wel eens kunnen denlken, dat de woning nood in Den Haag niet zo klemt als elders. Redenen waarom B. en W. de raad voorstellen de bovengenoemde overeenkomsten aan te gaan. De fi nanciële consequenties zullen Later aan de raad beleend worden gemaakt. een regeling van de minster van We- i deropbouw en Volkshuisvesting vol- j ScHilderSpatrOOIlS congresseerden Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de afd. Tilburg van de R.K. schilderspatroonsbond St. Lucas" is ook het bondscongres in de wolstad gehouden. De voorzitter van de afd. Tilburg, de heer P. Mertens, opende dit con gres hedenmorgen met een inleiding over de algemene middenstandspro blemen. Na gewezen te hebben op de gun stige wending, welke de regeringp- politiek t.o.v. de middenstand heeft genomen, zei de heer Mertens, dat er nog vele wensen zijn: er moet met klem aangedrongen worden op dras tische belastingverlaging. De thans feboden verlichting biedt geen vol- oende soulaas. Noodzakelijke inves teringen zijn uitgesloten, een gezon de, eigen financiële basis in het schil dersbedrijf wordt nog steeds gewenst, zo meende spreker. Een eigen minis terie voor „detail en ambacht" is ge wenst. Een bitter gevoel, aldus spr. blijft nog steeds de handhaving van de omzetbelasting voor het ambacht. Het vervallen van deze belasting zou van niet te onderschatten betekenis zijn. De heer Mertens siprak voorts over de toekomstige loonvorming. Vrijere loonvorming is de wens, af gestemd op de mogelijkheden van de branche en passend in sociaal-econo misch beleid. Het congres handelde voorts een aantal huishoudelijke zaken af, o.a. een statutenwijziging. De heer Pier re Bokkerink werd wegens zijn grote verdiensten voor de afd. Nijmegen, alsook voor het dagelijks bestuur van de bond als erelid geïnstalleerd. De heer SCheltema, directeur van de economisch instituut voor de mid denstand, hield een rede over het on derwerp: hoe beheer ik op de beste wijze mijn schildersbedrijf. gens welke aan de gemeenten Am sterdam, Rotterdam en Den Haag de mogelijkheid wordt geboden bij het bouwen volgens bepaalde syste men vier systeem-woningen voor slechts drie bouwvolume-eenheden te tellen, onder voorwaarde, dat deze regeling voor maximaal 50 pet. van het jaar-contingent geldt. Ter verze kering van de hierbij verkregen ar beidsbesparing, kwam de minister later met het voorstel, dat de drie gemeenten in onderling overleg con tracten voor vijf jaar met de systeem bouwers zouden gaan sluiten omtrent de afname van systeemiwoningen c.q. het door de betrokken bouwers voor eigen rekening doen bouwen van systeemwoningen. B. en W. menen, dat Den Haag aan deze regeling moet meedoen. Het jaarlijks contingent van Den Haag, inclusief de extra woningen, wordt door B. en W. op 4.000 wonin gen gesteld. Dit als uitgangspunt aanvaardend voor de jaren 1955 t.m. 1959 zullen in Den Haag dus jaar lijks 2.000 systeemwoningen moeten worden gebouwd, waarvan 500 te bouwen voor particuliere rekening, zodat er 15000 systeemwoningen voor de woningbouwsector overblij ven. Naast deze 1500 zullen in de woningbouwsector jaarlijks nog 1000 traditionele woningen tot stand kun nen komen. Als nadelen van het afsluiten van contracten voor vijf jaren, zien B. en W., dat het practisoh onmogelijk zal zijn in deze jaren op een nieuw, wel licht beter, bouwsysteem over te gaan, en dat de concurrentie vrijwel Rotterdammer gewond bij vliegongeluk Een 25-jarige Rotterdammer, wiens naam werd opgegeven als A. Ver meiden, bevindt zich onder de ge wonden die in een Weens ziekenhuis zijn opgenomen na het verongeluk ken van een vliegtuig van de Zuid- slavische luchtvaartmaatschappij. Er waren 29 mensen aan boord. Tijdens mist is het vliegtuig in de buurt van Wenen tegen een berg ge vlogen, neergestort en uitgebrand. Zes van de inzittenden zijn om het leven gekomen. Naar AFP vernam, zijn de ver wondingen van de heer Vermeiden niet van ernstige aard. Na tien dagen gered De 27-jarige Nederlandse piloot Gerhard Lozie, die sinds Mei van dit jaar voor een Canadese maatschappij in het hoge Noorden vliegt, is aan de dood ontsnapt, toen zijn toestel in de North West Territories verongelukte. De eerste piloot werd dood in het wrak aangetroffen. Gerhard Lozie was ongedeerd en had alleen een lichte bevriezing. Lozie, is vlieger geweest bij de Kon. Nederlandse Marine. Hij heeft tien dagen op het half gezonken wrak van het vliegtuig doorgebracht, zich voedend met poolrantsoenen. Hij is in goede conditie in een zieken huis in Saskatchewan opgenomen. De heer Lozie werd door een helicop ter, die ter plaatse daalde, van de vleugel van zijn wrak opgepikt. BAND VAN MOTOR GESPRONGEN. De 27-jarige heer A. Heystek uit Tilburg is gisteren door een motor ongeluk te Oirschot om het leven gekomen. Het slachtoffer zat achter op een motor, toen een van de ban den van het voertuig sprong. De mo tor ging onderuit en de heer Hey stek bleef zwaar gewond op straat liggen. Hij werd naar een ziekenhuis te Tilburg gebracht, waar hij gister avond overleed. Kenmerk van 't ware. Namens de burgemeesters van de kleine gemeenten sprak de heer M. P. van der Weijden, burgemeester van Nieuwkoop. „Toen wij van uw heen gaan hoorden bekropen ons gevoelens van spijt en teleurstelling", zo sprak hy. „Maar naast deze gevoelens wa- Besluit van 30 Augustus, volgens het- Handhaving van de bevoegdheid der regering, maximumprijzen voor te schrijven, achten "de ministers van Economische Zaken a.i. en van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening a.i. onontbeerlijk. Dit ter verwezen lijking van de huidige politiek van prijsstabilisatie van de regering, die in eerste instantie de rust in de prij zen tot stand dient te brengen en waar mogelijk prijsverlaging dient na te streven. De beide ministers dülen dit mee in hun memorie van toelichting bij een wetsontwerp, waarin bekrachti ging wordt gevraagd van het Kon. welk de Prijsopdrijvings- en Hamster- wet op 27 September j.l. opnieuw in werking is getreden voor de tijd van ten hoogste één jaar. De regering heeft het advies van de SER gevraagd over de vraag, in wel ke mate zij in de toekomst bij voort during de beschikking dient te heb ben over bevoegdheden op het gebied van de prijzen. Dit advies is inmiddels ontvangen. Het is de regering niet mogelijk voorstellen te doen op zó korte termijn, dat een hernieuwde in werkingstelling van de Prijsopdrij vings- en Hamsterwet 1939 niet meer nodig is. Bevorderd zal echter wor den, dat deze voorstellen zo spoedig mogelijk worden ingediend. EXAMEN LEERLINGEN STELSEL BOUWVAKKEN. De stichting vakopleiding bouwbe drijf en nevenbedrijven heeft ook deze zomer wederom de zomerexa- mens leerlingstelsel doen afnemen. Van de totaal 1875 geëxamineerde candidaten zijn er 1625 geslaagd. Voor timmerman werden 1650 can didaten geëxamineerd, waarvan er 1432 het diploma behaalden, voor metselaar slaagden 180 candidaten van de 216 geëxamineerd en, voor be- tontimmeren zijn alle acht candidaten geslaagd, voor betonijzer vlechten be haalde de enige candidaat het diplo ma, voor tegelzetter zijn alle drie candidaten geslaagd, voor betonmo- delmaker verwierf de enige geëxa mineerde het diploma. STOFFELIJK OVERSCHOT SCHIPPERSKNECHT GEVONDEN Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van de schippersknecht C. Pieterse, die bij Bonn in de Rijn is verdronken, opgehaald. De vindplaats lag 18 kilometer stroomafwaarts. Gisteravond is het stoffelijk over schot van de schippersknecht thuis gebracht. Morgenochtend om 9 uur zal een H. Mis van Requiem worden opgedragen, waarna de kerkelijke be grafenis zal volgen. Vier maanden gevangenisstraf en onmiddellijke gevangenneming ter zitting heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse Rechtbank, mr. W. B. J. Aberson, gistermiddag wegens verduistering geeist tegen de 25-jarige los-arbeider uit Amsterdam, die enige maanden geleden publiciteit kreeg, toen hij in het huis van bewaring een lepel inslikte en uit het zieken huis, waarheen hij toen werd ver voerd, ontvluchtte. Korte tijd later werd hij weer gegrepen. Mr. Aberson vroeg de gevangen neming omdat hij vreesde, dat be klaagde als hij over vier dagen vrij zou komen, zich aan zijn straf zou onttrekken. „Deze man is altijd on vindbaar geweest". De verdachte is momenteel in het huis van bewaring opgesloten voor een ander delict en zou op 14 October ontslagen worden. De rechtbank willigde het verzoek van de officier van justitie in. De verdachte kocht in het tijdvak van 22 Juli tot October van het vorige jaar diverse goederen op afbetaling, verkocht daarvan zonder toestem ming enkele artikelen, waarna hij de opbrengst ten eigen bate gebruikte. Uitspraak 24 October.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5