De Ver. Staten zullen niet eenzijdig ontwapenen „VEILIG VERKEER" te Lelden begon actie-week Foster Dulles verwerpt de neutraliteitspolitiek Nederlandse Heide Mij. begint met aanleg sportvelden Kikkerpolder Onder de trein gelopen „Doodsgevaar op weg„ Scherp uw verkeers vernuft in de Stadsgehoorzaal Programma Verkeersweek DINSDAG 11 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Afzijdigheid is in de practijk onmogelijk „De Verenigde Staten zullen niet ontwapenen, wanneer zij er niet zeker van zijn, dat andere mogendheden hetzelfde zullen doen", aldus heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, Maan dag te Miami, in de Amerikaanse staat Florida, in een toespraak over de Amerikaanse buitenlandse politiek, uitgesproken op een bijeenkomst van het Amerikaanse veteranenlegioen, verklaard. HU zeide: „De Verenigde Staten hebben in de eerste en tweede wereld oorlog een machtig militair apparaat opgebouwd, en dit na deze oorlogen weer in snel tempo afgebroken. Toen kwam de Koreaanse oorlog en wij moesten voor de derde maal een krachtige weermaoht scheppen. Doch deze maal zullen wij niet eerder tot ontwapening overgaan, voordat wij er zeker van zUn dat anderen hetzelfde zullen doen. De Sowjet-Unie zelf heeft ons in Korea de les geleerd dat ontwapening, indien deze slechts door één partU wordt uitgevoerd, geen bijdrage tot het bewaren van de vrede vormt". tijk mogelijk is neutraal te blijven. Neutraliteit is, enkele uitzonderings gevallen niet medegerekend, thans een verouderd begrip. Afzijdigheid voor de staten zou thans hetzelfde zijn als de toestand, die zich zou voordoen, indien elke gemeenschap zou besluiten de politie op te heffen en het aan de burgers zelf zou wor den overgelaten him huis met eigen vuurwapenen te verdedigen", aldus besloot de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken zijn toespraak. Wallstreet zakt door Voor de derde achtereenvolgende Maandag na de ziekte van president Eisenhower gaf de New Yorkse ef fectenbeurs Maandag een koersda ling te zien. De noteringen der ineest op de voorgrond tredende fondsen daalden met 1 tot 6 dollar per aan deel. Voor enkele van de grotere fondsen bedroeg de daling ongeveer 10 dollar per aandeel. De waardevermindering Van alle op de New Yorkse beurs genoteerde fondsen worden geraamd op onge veer 5 milliard dollar. Daarmede kwam het geraamde totaal der waar devermindering, sedert de markt voor het eerst op 26 September op het nieuws van de ziekte van de pre sident reageerde, op 19 milliard dol lar. Deskundige makelaars verklaar den, dat er Maandag geen bepaalde berichten waren, die aanleiding tot de verkopen hadden kunnen geven, doch dat de achtergrond van onze kerheid, v/elke bestond sedert Eisen hower ziek werd, voorduurt. Openluchttheater achter Leidse Hout De gronden in de Kikkerpolder, tussen de Maretüjk en de Haarlem mertrekvaart zijn voor ontspanning bestemd. Daarbij is tevens rekening gehouden met aansluiting aan de Leidse Hout en aan het aangrenzen de Oud Poelgeest. Het plan omvat: Een sportveldcomplex, te weten één voetbalveld (hoofdveld) groot 105 X 68 m (internationale maat), vier voetbalvelden groot 101 X*>4 m (K.N.V.B. maat), één voetbalveld groot 96 X 58 m. (L.V.R. maat), dat Ford laat de auto-van-morgen proefritjes draaien DE „GEEST VAN GENEVE". „De geest van Genève", ontstaan door en na de bijeenkomst te Genève, in Juli j.l. van Sow jet-Russische en Westerse regeringsleiders, kan géén aanleiding zijn tot een verflauwen van de gevoelens van vaderlands liefde, discipline en opoffering. De Russen maken thans de indruk vriendschappelük op te treden en zich met alle volken ter wereld te willen verstaan. Mogelijk kennen zij een spreekwoord als het onze, dat zegt: „Kunt u hen niet verslaan, sluit u dan by hen aan". De Russen schep pen als „aansluiters" evenwel nieu we vraagstukken voor ons en voor henzelf. De volken der communistische sta ten vertonen in toenemende mate te kenen, dat zij voor hen ook iets van de verdraagzaamheid verwachten, die de Sow jets thans zo overvloedig buiten hun landsgrenzen aan de dag leggen. En wat dit laatste betreft: enkele tot nu toe gesloten deuren staan thans soms gedeeltelijk, en ook wel op een kier,open. Doch niemand weet nog, wat het werkelijke doel van de Sow jet-Russische „nieuwe koers" is. De leerstellingen der Russische communistische partij houden na drukkelijk manoeuvres, een tijdelijk samengaan met tegenstanders en een terugtocht voor het ogenblik, in. Het is dus nog niet te zeggen, welke richting de Sowjet-Unie uitgaat. Daarom moeten onze plannen reke ning houden met tweeërlei mogelijk heden. Neutraliteit is zwakte. Dulles verwierp de „neutraliteits politiek", die de Sowjet-Unie voor andere landen (bepleit en hij verde digde de politiek der Verenigde Sta ten, die met „44 vrije staten belan gengemeenschappen ter verzekering Drie mensen zijn op het stationnetje van Testelt tussen Leuven en Has selt argeloos onder een goederentrein gelopen, die in volle vaart over het emplacement daverde. Het gebeurde tegen tienen in de avond. Enige passagiers, die juist uit Leuven waren gearriveerd en op het vertrek van die trein hadden ge wacht om de spoorbaan te kunnen oversteken, hoorde plotseling iemand gillen. Ze konden nog juist achteruit wij ken voor de trein die aan kwam stormen. Toen deze was gepasseerd zag men op de baan de verminkte resten liggen van drie mensen. Identificatie bleek uiterst moeilijk, zodat men later pas hoorde, dat de slachtoffers een vijfentwintigjarige advocate en een man van vij en twin tig jaair waren, en een zevenen twin tig jarige mijnwerker. De laatste kwam juist terug van een kraamin richting, waar zijn vrouw hem het tweede kind had geschonken. Zoon van markies de Vogue gesneuveld Een zoon van de markies en mar kiezin de Vogue, die kort geleden na een ongelukkig huwelijk van 40 jaar in een klooster zijn gegaan, is by de gevechten in het Rifgebied van Ma rokko gesneuveld. Geoffroy de Vogue, 24 jaar, de jong ste zoon van de markies en de mar- kizin, was onderluitenant in een Spahi-regiment. AVONDRUST maalde ons een dezer nachten doorlopend door de geest: „Heden zult ge met Mij zijn in het para dijs". Opgestaan, herinnerden we ons dat. Zonder enige waarde aan dergelijke rondwaaiende gedach ten te hechten, werden we toch gesteld voor de vraag: als 't nu eens zo was? Hoe vele mensen zijn niet 's morgens vrolijk de deur uitgegaan en lagen 's avonds dood? Het vooruitzicht, regelrecht, even als de goede moordenaar, ten pa- radijze te reizen, kon ons volstrekt niet bekoren! We hebben die dag toch wel geprobeerd zo christelijk mogelijk door te brengen. Dat moesten we iedere dag doen. De dag kon wel eens geen avond heb ben der wederzijdse veiligheid hebben aangegaan". „De Sowjet-leiders vinden dat een „:gevaarlijke ontwikkeling"; zij be pleiten voor anderen hetgeen zij noemen „afzijdigheid". Hiermede bedoelen zij, dat elk land de zwak heid moet hebben, die onvermijdelijk gepaard gaat met het op zichzelf blij ven staan. Doch de Sowj et-Russische heersers passen in de practijk voor hun eigen rijk iets heel anders toe, dan zij voor anderen propageren. Zij hebben een reusachtig gebied aaneen gesmeed. De Unie van Socialistische Sowjet- repuiblieken vormt op zichzelf een staat, waarbinnen vele nationalitei ten leven en die is onderverdeeld in zestien z.g. „republieken", waarvan er verscheidene eens onafhankelijke staten waren." „Verscheidene andere landen wor den, geheel of gedeeltelijk, hetzij door de greep der Russische commu nistische partij, hetzij door toedoen van het rode leger, binnen het Sow- j jetblök gehouden". „Tenslotte wordt er nauw samen gewerkt met communistisch China, dat op zijn 'beurt verscheidene ande re landen igeheel ,of gedeeltelijk over heerst. Het Sowjet-blok omvat zodoende 900.000.000 mensen, 'he ruim twintig oorspronkelijk nationale groepen om vatten. Verouderd begrip. De Verenigde Staten geloven niet, dat het heden ten dage in de prac- Het nieuwste proefmodel van de Fordfabrieken toont van achteren deze uiterst gewaagde vormen. De hoge vinnen geven deze Ford, „The Mystere", het idee van een wagen uit nog komende eeuwen. De volkomen doorzichtige kap zal de toekomstige automobilist een onbelemmerd uitzicht geven naar alle kanten. Gnder de vele nieuwigheden bevat het nieuwe model o.a. een ver stelbaar stuur, zodat de chauffeur de wagen in elke gewenste stand kan besturen. Het aantal ongevallen op de weg is van 1933 tot 1954 gestegen van 41.000 tot 100.000, terwijl dit aantal in 1955 vermoedelUk de 120.000 zal bereiken. Het aantal gewonden tengevolge van verkeersongevallen steeg in de zelfde periode van 12.000 tot 32.000. Voor 1955 rekent men zelfs op 40.000! Onder deze slachtoffers waren kin deren, die zwaar gewond werden en die hun leven lang invalide zullen blijven. Had het aantal doden in 1953 in ons land het reeds ongekend hoge cijfer van 800 bereikt, voor dit jaar schat men dit aantal op circa 1500, waar onder ongeveer 350 kinderen. Deze cUfers crstrekte gistermid dag de heer J. Machielsen, tijdens een bUeenkomst. Ook Leiden is in verhevigde mate de strijd tegen de verkeersonveiligheid begonnen. Officiële genodigden, onder wie de wethouders van Leiden Jongeleen en Van Schalk en Oegstgeester wethou ders dr. K. S. Thomas, commissaris J. Dreeuws, enige raadsleden en ver tegenwoordigers uit verschillende groepen van de burgerij hadden in de foyer van de Gehoorzaal plaats ge nomen, die door grote foto's en ge zellige maquettes geheel in het teken van veilig verkeer stond. De verkeei'stafels, die alle volauto matisch zijn en aan het verkeersver- nuft van de bezoekers grote eisen stellen, zijn 'bovendien nog in staat om de zucht naar spel, die nog in het hart van menig volwassene schuilt, te bevredigen. De gehele week blijft de foyer van de Stadsgehoorzaal voor bezoekers, -die het met de verkeers*- veiligheid oprecht menen, geopend. Wij kunnen alle weggebruikers, een bezoek aan de Stadsgehoorzaal aanbe velen. Als u denkt, dat u alles van de regels betreffende de voorrang weet, dan kunt u bij één van de knopjes automaten nog wel eens tot andere gedachten gebracht worden. Volksvijand nummer één Tijdens de officiële opening hield de heer J. Machielsen, voorzitter van de Vereniging voor veilig verkeer in Leiden een toespraak„waarin hij de onveiligheid op de weg vijand num mer één van ons volk noemde. Twee oorzaken De heer Machielsen stelde twee oor zaken vast: de onbekendheid met de Verkeersregels en de ongediscipli- neerdheid van vele weggebruikers. Bij de duizenden ernstige en min der ernstige ongevallen, die er in ons land plaats vinden, zijn er honderden, die geweten moeten worden aan onoplettendheid en onvoorzichtigheid, aan ongeduld en onbeheerstheid, aan achteloosheid en roekeloosheid, m.a. w. aan gebrek aan zelfbeheersing, ver antwoordelijkheidsbesef en verkeers- diseipline. Zij worden, aldus spreker, het slachtoffer, 't zij van hun eigen onvoorzichtigheid, 't zij van de on gedisciplineerdheid van een mede weggebruiker. De regering erkent het grote ge vaar, dat het Nederlandse volk be dreigt en steunt en bevordert alle maatregelen, die tot verbetering kun nen leiden. Daarnaast heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina, getroffen door de steeds toenemende verkeersonvei ligheid, zich reeds een en ander maal via de radio tot het Nederlandse volk gewend. Haar woorden: „Hebt eerbied voor het leven", hebben niet nage laten diepe indi*uk op ons allen te maken. Tenslotte weidde, de heer Machiel sen uit over de-helaas-bescheiden op zet van de Leidse actie welke een ge volg is van het feit, dat de afdeling Leiden over nog te weinig (het zijn er een paar honderd) leden beschikt. Spreker hoopte, dat hierin spoedig verandering zou optreden. Bijzonder dankbaar was de heer Machielsen voor de financiële steun van het Ge- Dagelijks brengen schoolklassen een bezoek aan de tentoonstelling in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Zij worden door de verkeerspolitie on derricht en krijgen onder meer een opvoedende filmpjes te zien. Op de foto: de jeugd in actie by de „voorrangs tafel". meentebestuur en voor het materiaal, dat het hoofdbestuur en de afdeling Zaandam voor de tentoonstelling had den willen afstaan. Met de wens uit te spreken, dat deze propaganda-actie aan het doel dat beoogd wordt moge beantwoorden, verklaarde hij de Leidse verkeerspropagandaweek voor geopend. Hersengymnastiek Gisteravond werd er een wedstrijd in hersengymnastiek op verkeersge bied gehouden, speciaal voor leerlin gen van middelbare scholen. Het re sultaat was dat de ploeg van het C'hr. Lyceum in dé Kagerstraat met 33 punten beslag legde cp de eerste plaats; 2. Meisjes HBS met 30 pnt.; 3. Gymnasium 28 pnt.; 4. Gem. HBS 19 punten. Voor hedenavond staan een ver- keersforum en filmvertoning op het programma. Het programma van de Verkeers propagandaweek in de Foyer van de Stadsgehoorzaal van 1014 October luidt als volgt: Dinsdagavond 8 uur: Verkeers- forum en film. Opening door de heer Machielsen, inspecteur van het L.O. Woensdag 8 uur: Hersengymnas tiek op het gebied van het verkeer door de Leidse bedrijven. Donderdag 8 uur: Openbare ver- keersles door de heer Voerman, hoofdagent van de verkeerspolitie. Bespreking van de voorrang. Daarna film en testonderzoek van eigen ken nis onder leiding van de politie. Vrijdagavond 8 uur: Verkeers forum. Herhaling v3n Dinsdagavond, daarna film. Ook gisterenavond mocht het pas sage- en reisbureau Lissone Lindeman zich wederom in een flinke belang stelling verheugen voor haar jaar lijkse filmavond inzake de emigratie. De plaatselijk directeur, de heer J. Koch, hield een inleidend woord, waarin hij er o.a. op wees, dat niet alleen voor adspdrant-emigranten maar tevens voor familierelaties, die thans hun verwanten in den vreemde eens willen bezoeken, het tijdig boe ken op boot of vliegtuig in het a.s. voorjaar van zéér groot belang was. Immers zijn er nu reeds boten welke op een bepaalde afvaartdatum naar Canada en Australië zijn volgeboekt. Men wachte derhalve met het ma ken van plannen niet te lang. Het zeer aandachtige publiek gaf herhaal delijk blijk van instemming bij het aanschouwen van de prachtige kleu renfilm: IVJet koningin Elisabeth naar Australië. Verder werd een z.g. log boek over Canada vertoond en ten slotte kon men een goede indruk krijgen van het leven aan boord met een reis van het s.s. Sibajak naar Nieuw-Zeeland. De lengte van het filmprogramma was oorzaak dat het publiek eerst om elf uur uit de „ban" werd losgelaten. ook als oefenterrein kan worden ge bruikt; een openluchttheater; een bospark; een recreatieterrein, te weten een grote speelweide, groot pl.m. 2 ha, waarop een concours hippiquebaan kan worden uitgezet, omsloten door een wielerbaan, lang 550 m, breed 6 m.; een heempark. De gemeente gaat thans over tot de aanleg van genoemde sportvelden, d.w.z. het grondwerk zonder de bij behorende accommodatie. Om econo mische redenen is het gewenst, het grondwerk voor het aangrenzende geprojecteerde bospark, waarin even tueel later een openluchttheater kan verrijzen, gelijktijdig te doen uitvoe ren. Aan de Nederlandse Heide Maat schappij heeft men een begroting ge vraagd voor het aanleggen van zes voetbalvelden en het verrichten van grondwerk ten behoeve van het bos park. Tot de uit te voeren werken beho ren tevens het ma-ken van het grond- lichaam voor de tribunes en het ma ken van de nodige terreinafscheidin gen en hekwerken. De ten behoeve van het bospark uit te voeren grondwerken zullen be staan uit het graven en verbeteren van sloten, het graven van een vij ver en dergelijke. De werken kunnen alle door de Nederladse Heide Maat schappij worden uitgevoerd. De kosten van het aanleggen van de sportvelden c.a. worden geraamd op ƒ490.009, die van het verrichten van grondwerk ten behoeve van het bospark op ƒ11.600. Deze bedragen kunnen in veertig jaren worden afge schreven. BEGRAFENIS MARJAN v. VEEN. Vanmorgen werd op de begraaf plaats „Rhijnhof" het stoffelijk over schot van de 5-jarige Marjan van Veen uit Leiden begraven. Het meisje dat verdronken is, werd zoals bekend, geruime tijd vermist. De heren W. Groeneveld en ds. P. Kloek spraken woorden van opbeu ring aa nde groeve. Een groot aantal kransen dekten de baar. De belangstelling was groot. Asrenda Leiden MAANDAG. Den Burcht: Filmavond over emi gratie, 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Aandeel houdersvergadering Boekhandel en Drukkerij v/h E. J. Brill N.V., 11.30 uur voorm. Gem. H.B.S. (Burggra venlaan): K. en O.-cursus Fotografie door dr. A. W. Groenewegen, 7 en 8.30 uur nam. H.K.W. Bijeenkomst Gulden Vlies 8 uur nam. Foyer Stadszaal. Opening Verkeers-propagandaweek 3 uur nam. Foyer Stadszaal. DINSDAG. Casino-theater: K. en O.-filmstu- diekring „Welkom, mr. Marshall", 9.15 u. nam. Diocesane gerepatrieerdenzorg. Contactavond 8 uur nam. Harmonie. WOENSDAG. K. en O. Cabaret Wim Sonneveld, 8 uur nam. Schouwburg. Rozenkranskruistocht St. Petrus- kerk 6.45 nam. Natuurvriend Geb. Steenschuur 6, 8 uur nam. DONDERDAG: Bespreking Straatcommissies, plan nen voor de a.s. lichtweken, 4.30 uur nam. Harmonie. Filmavond Ned. R.K. Midden standsbond, 8 uur nam. In den Ver gulden Turk. OriënteringsbUeenkomst Comité Ontwikkeling middelgrote en kleine ondernemingen, 12.30 uur nam. In den Vergulden Turk. K. en O. Cabaret Wim Sonneveld, 8 uur nam. Schouwburg. Chopin-programma Stefan Aske- nase, 8 uur nam. Stadszaal. Conferentie over het R.K. geloof. Spreker pater Wijnand Sluys, 8 uur nam. Hartebrugkerk. VRIJDAG: K. en O. cursus school- en beroeps keuze o.l.v. P. J. Stolker, 8 uur nam. Raper\burg 61. K. en O. cursus Creatieve Arbeid o.l.v. Henk Kors, 7 uur nam. Volks huis. Mij der Ned. Letterkunde. Spr. dr. K. F. A. Halbertsma over: „Vader landse artsen-letterkundigen uit de 17de eeuw", 8 uur nam. De Doelen. BIOSCOPEN. De films voor de week van 714 October zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Achter kloostermuren", 18 jaar. Lido: „Wonderman", 14 jaar. Luxor: „Sinuhe, de Egyptenaar", volwassenen. Trianon: „Koning der manege", 14 jaar. Rex: „El Tigre de vurige", 14 jaar. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, de Haven- Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2