r™^T7ii Russische strijdkrachten vormen 'n groter gevaar dan ooit te voren Wild West in 't hartje van Londen BASKETBAL VOOR DE HEILIGE VADER Waarschuwing op de conferentie Navo-Janden van MoJotof treedt niet af De „Paus" van Cao Dai De redder van Griekenland ten grave gedragen A DINSDAG 11 OCTOBER 1955 f J 3 "1 - ^Lb 47ste JAARGANG No. 13623 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN W93KZ99nHlElO j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAFENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 BISSCHOP EN BISDOM A LLE S went, alles went op den duur. Ons gewest zal er eerst aan moeten wennen, niet meer te be horen onder de Haarlemse Kromstaf, maar onder de Kromstaf van Rotter dam! De nieuwe indeling van de va derlandse bisdommen werd nodig ge oordeeld om het contact van een bisschop met zijn geestelijkheid en het christenvolk te verinnigen en de taak van een bisschop in uitge strekte en volkrijke bisdommen te verlichten. Wat het bisdom Haarlem betreft was verlichting van de taak van mgr. Huibers zeker gewenst. Al leen reeds de vorm-reizen eisten een flink deel van de bisschoppelijke ac tiviteit voor zidh op. En wederom wat het bisdom van Haarlem betreft: een verinniging van het contact tus sen bisschop en volk lijkt hier nau welijks een gegronde beweegreden om tot splitsing van het Haarlemse diocees over te gaan. De eerste reac tie uit de mond van al degenen, die wij het pauselijk decreet mededeel den, verried onbehagen, mgr. Huibers als bisschop te moeten verlaten, en ook bezorgdheid, hoe onze grijze, volgende maand tachtigjarige bis schop zelf door deze scheiding ge troffen zal zijn. Uit dit onbehagen en deze bezorgdheid blijkt het innige contact dat tussen onze bisschop en zijn diocees was gelegd. Toen mgr. Huibers kennis kreeg van het reeds lang bestudeerde en voorbe reide pauselijk decreet, verzuchtte hij: „Dominus providebit" de Heer zal voorzien. Zwaar zijn, zoals licht te begrijpen valt, de zorgen verbon den aan de splitsing van het Haar lemse bisdom, maar het zwaarste zal deze goede herder tillen, een deel van zijn kudde aan een ander over te geven om ze afzonderlijk te hoe den. Het moge hem enige voldoening schenken, te weten, dat deze op han den zijnde scheiding ook door zijn bisdom als een pijnlijke scheiding zal worden gevoeld. HAL-CONGRES DER MENSELIJKHEID ÏJET woord congres betekent in 11 zijn oorspronkelijke Latijnse vorm een samenkomst, met vriend schappelijke bedoelingen, en óók: een samentreffen met de vijand, een aanval. Het congres van de K.V.P. dekte beide betekenissen van het woord en verbond ze tot één. Het was een samenkomst van gelijkgezinden om tot de aanval voor de verkiezin gen over te gaan. Over 't algemeen wordt op een con gres weinig nieuws verteld, en daar in verschilde dit congres niet van andere. Aan zijn bedoeling echter, het vijfduizend man sterke kader van de partij in slagorde te voegen en de aanvalshouding mee te geven, heeft het voortreffelijk beantwoord. De gezichten van het kader-korps beschouwend, kreeg men reeds de in druk, dat het deze mannen en vrou wen niet ontbrak aan vertrouwen in de toekomst. De geestdrift, dikwijls onverwachte geestdrift, waarmede de voorlichtende sprekers herhaaldelijk werden onderbroken, bewees, dat de stemming van het kader op verkie- zingspeil stond, en het van harte in stemde met de politiek van recht vaardigheid en menselijkheid, welke de Katholieke Volkspartij voert en voeren zal. De waarde van zulk een congres is het verstevigen van de saamhorig heid en volgens 'n oud recept kweekt men het beste de saamhorigheid door samen ergens naar te hóren, maar ook door samen te eten. Wat te ho ren werd gegeven was degelijke kost, met bruisende champagne van de Maastrichtse harmonie. Wat te eten werd gegeven was degelijke kost, boerenkool met worst, opgevrolijkt met bier. Aldus was dit congres een zinnebeeld van de roepwoorden der partij: rechtvaardigheid en menselijk heid. De rechtvaardigheid bleek uit de eerlijke porties, waarbij niemand werd voorgetrokken en ook niemand werd overgeslagen. De menselijkheid kwam tot gelding in de gelukkige overweging van de organisatoren, dat een mens een samenstel is van ziel en lichaam en zowel in de poli tiek als op dit congres dit samenstel recht moet wedervaren. Deze menselijkheid, dat waarde ren van ieder mens afzonderlijk als een koninkrijkje op zich (zoals Shakespeare het uitdrukte) en het is juist dè grote doelstelling van de katholieke maatschappijleer had het congres nodig om niet als een grauwe collectiviteit weg te zinken onder de enorme Jaarbeurshal. De ontzaglijke hal, waarin de vijfduizend etenden wegzonken als een onbedui dend groepje omvaamde hen als het monster van massa en mechanisatie en beklemtoonde op bijna huive ringwekkende manier de onzichtba re, dappere en verbeten strijd, welke moet worden gevoerd om de recht vaardigheid te redden uit de verkil ling van een harteloos mechanisme en de menselijkheid het écht, vrij mens zijn te behoeden voor een slafelijke gelijkschakeling in een, zij Nadat tien minuten lang op het St. Pietersplein in Rome een basketball-demonstratie was gegeven door Italiaanse athleten onder de ogen van Z.H. Paus Pius XII, die met grote belangstelling toezag, kwam de leider van het team, zoals deze foto laat zien, de Heilige Vader de hand kussen. De bij het spel gebruikte bal werd later aan Z.H. aangeboden. Een en ander was een onderdeel van de grootscheepse manifestatie door 80.000 Italiaanse athleten uit alle takken van sport op het plein van de wereldberoemde kerk. Waakzaamheid ondanks glimlach-politiek „De Russische strijdkrachten vormen een groter gevaar voor de veilig heid van het Westen dan ooit tevoren, ondanks de jongste vredespogingen van de Sowjet-Unie". Deze waarschuwing hebben de ministers van Defensie van de Navolanden gisteren in Parijs gekregen van de Britse generaal Sir John Whiteley, voorzitter van de vaste militaire commissie van de Navo. Sir John zei van mening te zijn, dat de Sowjet-Unie geen oorlog wenst en dat zij zal pogen een oorlog te voorkomen, zolang het Westen over voldoende afschrikkende middelen beschikt. Analyses hadden echter uitgewezen, dat de SowjeLUnie zich thans in een periode van „in het oog lopende technische vooruitgang en successen" bevindt en wel in een veel grotere mate dan enkele jaren geleden had kunnen worden voorzien. Sir John toonde de vergadering geheime afbeeldingen van de nieuwste Russische straal-bommenwerpers, die atoom- en waterstofbommen kunnen meevoeren. ONBEDUIDENDE VERMINDERING De recente aankondiging van de zijde der Sowjet-Unie en andere lan den «'an het ?owjet-bloü van een ver mindering de» strijdkracoien met on- gevcei 800.00c man betekent geen bfc duidende vm.-.jidering vaa de capa citeit der communistische strijdkrach ten. Het aantal Sowjet-divisies blijft 175 en zij zijn versterkt waar het de quantiteit der uitrusting betreft. Zij zijn volgens sir John in betere con ditie dan tevoren. Hetzelfde geldt voor de Sowjet- Russische luchtmacht. De luchtparade van Mei heeft getoond, dat de Sow jet-Unie de vraagstukken van de mas- raproductie van jagers en bommen werpers met straalaandrij ving en tur bine-straalaandrijving overwonnen heeft. Ook bij de marine zijn grote vorderingen gemaakt en de atoom energie houdt gelijke tred. De Sow jet-Unie heeft thans de beschikking over atoomwapens en de middelen om deze te gebruiken. Hieraan moet nog toegevoegd worden, zo vervolgt de verklaring, dat het initiatief bij het gebruik van atoomwapens steeds in handen van de Sowjet-Unie zal blijven, daar het Westen nooit als eerste een atoomaanval zal uitvoe ren. De 38-jarige fabrieksarbeider uit Leiderdorp, die zijn bejaarde buur vrouw van het leven beroofde om in het bezit van haar spaargeld te komen, is hedenmorgen door de Haagse Rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek van voorarrest en ter beschik kingstelling van de regering. Tijdens de behandeling van deze zaak veertien dagen geleden, achtte de officier van justitie moord bewe zen en eiste een straf, die gelijk was aan het thans uitgesproken vonnis. 't dan prachtig en geriefelijk, inge richt concentratiekamp van de éne staat. Deze verbeten strijd tussen mens en robot is de strijd, welke de K.V.P., niet zonder succes in het verleden, voortgaat te voeren in het heden. In dien haar politiek overwint, over wint de mens de massa. Grootste onderzeeboten vloot Eén der stafofficieren van de Ame rikaanse admiraal Jerauld Wright, wiens taak het is de Atlantische zee wegen ingeval van een oorlog open te houden, verklaarde op de bijeen komst, dat de Sowjet-Unie de groot ste vloot van onderzeeboten heeft, welke ooit heeft bestaan veel gro ter dan die van de Duitsers in 1939 en ook groter dan de andere landen thans tezamen hebben. Bovengenoemde uitlatingen, waar bij cijfers en verdere geheime bij zonderheden werden gegeven, zijn volgens waarnemers bedoeld om een tegenwicht te vormen voor een even tuele verslapping van de waakzaam heid als gevolg van de nieuwe „geest van Genève". Admiraal Wright zei, dat de Sow jet-Unie zo snel als haar economie dit toestaat, een „ijzeren ring" tussen de V.S. en Europa opbouwt, welke be staat uit onderzeeboten, kruisers, tor pedoboot jagers en andere aanvals- schepen van de op één na grootste vloot ter wereld. De genoemde stafofficier verklaar de hierbij, dat de Sowj et-eenheden, in tegenstelling tot een deel der marine- strijdkrachten der Navo, die in re- resve worden gehouden, altijd volle dig bemand en op elk ogenblik ge- veehtsklaar zyn. Minister Molotof heeft gisteravond ontkend, dat hij binnenkort zal aftre- treden. Hij deed dit op een receptie, die de Russische leiders gisteravond aanboden aan de Canadese premier Lester Pearson, die op het ogenblik een bezoek aan de Sowjet-Unie brengt. Op vragen van correpondenten met betrekking tot de verontschuldigingen, die de Russische minister Zaterdag in de „Kommunist" voor een begane ideologische blunder aanbood, ant woordde hij: „Ik geloof dat iedereen, die mijn brief leest, ziet, dat er geen kwestie van aftreden is en dat zulks ook niet ter sprake komt". De opperbevelhebber van het leger van de Cao Dai-sekte heeft de „Paus" van de Cao Dai en de keizerlijke gar de later arresteren om een „heilige oorlog" in Zuid-Vietnam te voorko men, hebben welingelichte bronnen verklaard. De arrestaties werden verricht in Tay Ninh, op 100 km. ten Noord westen van Saigon, op beschuldiging van zwarte handel in piasters. De geestelijk leider van de sekte, Fham Cong Tac, die 1.5 mdllioen aan hangers heeft in Midden-Annam, zou zich thans geheel en al in de macht bevinden van het goed georganiseerde leger van generaal Tam Fhuong. De „paus" zou huisarrest hebben gekre gen en de pauselijke garde van enige honderden mannen zou ontwapend zijn. De onenigheid, die aan de staats greep ten grondslag ligt, schijnt te zijn ontstaan toen de generaal in de afgelopen lente zich plotseling aan de zijde van premier Ngo Din'h Diem heeft geschaard. Kolonisten tegen hervormingsplannen Franse winkeliers en gerants zijn Maandag in vele delen van Marokko in staking gegaan als protest tegen het Zondag door de Franse Nationale Vergadering goedgekeurd hervor mingsplan voor het protectoraat. De staking, die is uitgegaan van de kolonistenorganisatie, was te Casa blanca, Meknes en Fez algemeen, maar in de regeringszetel Rabat wa ren slechts enkele winkels dicht In Casablanca werden Maandag twee aanslagen gepleegd. Een gepen- sionneerde Marokkaanse inspecteur van politie werd door een revolver schot gedood en een bom ontplofte in een kantoorgebouw evenwel zon der slachtoffers te veroorzaken. In een Franse bekendmaking, die Maandag is uitgegeven, wordt ge zegd, dat de militaire operaties in het Rif-gebied „normaal voortgang vin den". De Fransen verloren Zondag zeven man aan doden en 25 aan ge wonden. Bandietenjacht Opwindende Wild-West taferelen speelden zich gisteren in het district Mayfair in Londen af, toen drie ban dieten, die een juwelierswinkel had den beroofd, een vuurgevecht lever den met politieagenten, die de ach tervolging hadden ingezet. Twee van de bandieten wisten tenslotte te ont komen met medeneming van de buit ter waarde van 4500 gulden. De jacht begon toen de bandieten met parelcollier en diamanten halskettingen uit hun zakken puilend na de beroving van de juweliers- winkel in een auto trachtten weg te komen. De politie zette in overval wagens de achtervolging in en be gon de rover in Hyde Park in te ha len. De bandieten schoten in het wil de weg op hun achtervolgers. Kan toormensen, die vredig hun middag boterhammetje zaten te eten, zoch ten in paniek dekking. Na een wilde jacht door het park, gierde de wagen van de bandieten de straten rondom Mayfair weer in. Maar hier botste de wagen even la ter op een geparkeerde vrachtwagen. De rovers sprongen de wagen uit en namen de vlucht. Een politiewagen zat onmiddellijk achter een der vluchtenden aan. Een schot en de vooruit van de politie wagen werd verbijzeld en de chauf feur in de pols gewond. Een andere agent sprong uit de wagen en zette de achtervolging te voet voort. De De Masjumi loopt in De jongste voorlopige tellingen van de algemene verkiezingen in Indone sië hebben de volgende resultaten opgeleverd: Nationalisten 7.4 millioen Masjumi 6.9 Nahdatul Ulama 6.2 Communisten 5.8 misdadiger keerde zich om en schoot de agent in het dijbeen. Tenslotte werd de bandiet ingeslo ten en ingerekend in een winkel, waarin hij, nadat hij wild om zich heen schietend had trachten te ont komen, een toevlucht had gezocht. Politieversterkingen met bloedhon den, trachten thans de andere twee rovers op te sporen. Overstromingen in Joego-Slavië Zuidslavische legereenheden zijn Maandag te hulp geroepen om men sen te evaeuëren uit verscheidene overstroomde steden en dorpen in Noord-Bosnië en Zuid-Kroatië, waar vier rivieren buiten haar oevers zijn getreden. De noodtoestand is afgekon digd. Volgens berichten uit Belgrado zijn verscheidene personen om het leven gekomen en is de schade aanzienlijk. Op verscheidene plaatsen zijn spoor lijnen afgesneden en de stad Bo- sanski Novi (10.000 inwoners) staat geheel blank. Hier en daar staat vier meter water in de straten. Ook werden troepen gezonden naar de steden Manjaluka, Sisak en Sla- vonski Brod, die met overstroming worden bedreigd. Onder enorme belangstelling vond in Athene de teraar debestelling plaats van maarschalk Pupagos, de „Maar schalk der overwinning". We zien hier het moment, waarop de kist, gedragen door een affuit, het graf van de onbekende soldaat passeert. Als slippendragers fun geren een admiraal, een generaal en commodore van de luchtmacht. (Geldig van Dinsdagavond tot j Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NEVELIG. In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist. Daarna over het i algemeen zonnig weer. Overwe- gend zwakke wind uit Zuidelij- ke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 12 Oct. zon op 7.00, onder 17.57 u.; maan op 3.05, onder 16.15 u. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 8 C. OSLO nevel 16 KOPENHAGEN geheel bew. 15 AMSTERDAM mist 16 LONDEN mist 20 LUXEMBURG mist 16 PARIJS nevel 17 BORDEAUX onbewolkt 22 GRENOBLE mist 14 NICE regen 20 GENEVE nevel 11 ZURICH nevel 14 LOCARNO zwaar bew. 13 BERLIJN nevel 13 FRANFORT nevel 18 MüNCHEN mist 15 WENEN nevel 14 INNSBRUCK nevel 20 ROME half bew. 21 MALLORCA zwaar bew. 23 Korreltje Wanneer men de hoop laat varen, vaart men zelf met haar mee. Jean de Boisson.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1