RIJNSTREEK Het snelschaak-tournooi van de jubilerende Alphense schaakclub St. Bavo-groep vierde het 10-jarig bestaan Gouden paar in Langeraar MAANDAG 10 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT Het twintig-jarig: bestaan van de Al phense Schaakclub werd Zaterdag middag en, -avond in Hotel „Toor" herdacht met een snelschaak-tour nooi. Een feestavond staat nog op het programma. Aan het tournooi, dat op uitsteken de wij se was georganiseerd, namen elf groepen, elk van 8 spelers deel, die uit vele gemeenten afkomstig waren, hoofdzakelijk uit het gebied van de Leidse Schaakbond. Het sluitingswoord werd omstreeks 10 uur gesproken door de heer Hooijer, waarna de heer De Ruiter de prijzen uitreikte. De heer Hooijer wijdde een speciaal woord van gelukwens tot drs. M. Verburg van de ASC, die als eerste eindigde in de ere-groep met 7 pun ten winst, en tot de vijf besten van de overige groepen (die eveneens 7 punten behaalden). Na loting werd de taart, die was uitgeloofd voor hem die de beste prestaties leverde, ge wonnen door de heer W. Koning uit Bodegraven. De verdere uitslagen zijn: ere- groep: drs. M. Verburg (ASC, Al phen) 7 pnt., 2. A. Barkema, Philidor Leiden 5% pnt; 3. mr. A. de Groot LSG., Leiden, 5 pnt.; 4. A. Smit, VTL, Leiderdorp 3J^ pnt. Bestuursgroep: mr. A. C. Blécourt, LSG, Leiden, 6y. pnt.; 2. na loting A. E. J. Modderman, LSG, Leiden, 5 punten; 3. dr. W. L. Groeneveld, Sas- senheim, 5 pnt.; 4. A. Karstens, Lei derdorp, 4 pnt. Groep la, na loting om de 1, 2 en 3 plaats: 1. dr. J. B. Winterdink, LSG, Leiden, 5 pnt.; 2. Th. Posthuma, ASC, Alphen, 5 pnt.; 3. T. J. v. d. Nat, LSG, Leiden, 5 pnt.; 4. P. J. v. Pr en en, Phi lidor, Leiden, 4 pnt. Groep lb: 1. J. C. v. Gemeren, Bos koop 5y« pnt.; 2. Th. v. Oord Sr., LSG, Leiden, 4V2 pnt.; 3. W. Donker, Boskoop 4 pnt.; 4. A. Zweers, ASC, Alphen 3y pnt. Groep 2a: 1. N. D. Etman, SPW, Leiden, 6 pnt.; 2. G. P. Sluiter, Voor- KERKELIJKE VIERING ZILVEREN JUBILEUM ALPHENSE BOYS. Het zilveren bestaansfeest van de R.K. Voetbalvereniging „Alphense Boys" werd Zondag kerkelijk gevierd, nadat het Donderdagavond was inge zet met een herdenkingsvergadering waarin o.m. de voorz. van de K.N. V.B., ir. H. P. Hopster, het woord heeft gevoerd. Zondagmorgen om 8.15 uur werd in de Sint Bonifaciuskerk de gezon gen Hoogmis door de g.a., kapelaan L. M. G. Biemans, opgedragen tot inten tie van de levende en overleden le den der vereniging. De g.a. hield tij dens de H. Mis een predicatie, die de betekenis van de sportoefening in ka tholiek verband. Terzijde van het hoofdaltaar prijkte de nieuwe vlag van de vereniging, welke tijdens de feestavond op Woensdag 12 October in „Avifauna" aan het bestuur zal worden overge dragen. De vlag werd door de g.a. gewijd tijdens een bijeenkomst Zondagmor gen na de H. Mis in de Sint Joseph- zaal. Na de wijding gaf de g.a. een verklaring van de wijdingsformule, en belichtte de zin van de ceremonie. Oefening en propaganda BB. Alphen aan den Rijn stond Zaterdag middag in het teken van een groot scheepse B.B.-oefening en -propa ganda. Er waren branden, instor tingen, doden en gewonden, door luchtaanvallen op de drie bruggen te Gouwsluis en het neerdalen van pa rachutisten. Het oefenterrein was hoofdzakelijk geconcentreerd in de blokken Gouwsluis, Steekterweg, Raadhuisstraat en Bloemhof, waar een beetje propaganda noodzake lijk was omwille van de bezetting. Het tweede belangrijke doel was uiteraard om door de oefeningen de paraatheid en de samenwerking van de diverse onderdelen en diensten te scherpen. Aangezien ook het uitgeversbedrijf van N. Samsom N.V. door enkele brisant- en brandbommen getroffen werd, kwam ook de bedrijfszelfbe scherming in actie. Enkele aan el kaar grenzende felle branden ont stonden voorts in de nabijheid van de Van Foreestlaan, industriegebied van Alphen. De B.B-actie werd o.m. gevoerd in samenwerking met manschappen van de Nationale Reserve, terwijl de gemeente reserve politie bijstand verleende. Deelgenomen werd door de volle dige staf van kringhoofd B.B. en van Plaatselijk hoofd B.B. te Alphen aan den Rijn, de voltallige verbindings dienst met o.a. mobilofoons, 8 blok- ploegen te Alphen a. d. Riin, 1 uit Zoeterwoude-dorp en Leiderdorp, een mobiel geneeskundig team uit Alphen en Leiderdorp, twee mobiele reddingsploegen uit Alphen, een vol ledig uitgeruste wijkploeg Alphen, een mobiele EHBO-groep, de dienst sociale verzorging, Alphen, telefo nistes van diverse gemeenten en brandweren uit Alphen, Boskoop, Hoogmade, Ter Aar en Koudekerk, de rijkspolitie uit Zoeterwoude en Leiderdorp met reservisten, totaal meer dan 300 personen exclusief de politiesterkte. De oefening stond onder algehele leiding van de heer A. Ros te Alphen, kringcommandant van de Kring Z.H. 3 en de plv. plaatselijk hoofd, in specteur N. G. Groothuijse. Een en ander werd bijgewoond door de heer Rijpma, vertegenwoordiger van de plv. gewestelijk commandant van de B.B. en tal van burgemeesters van de 22 onderhorige Rijnstreek ge meenten. Om half drie ving de oefening aan en vier uur was zij geëindigd. schoten, 6 pnt.; 3. dr. P. Vermeth, Voorschoten, 4 pnt.; 4. C. P. v. Nieuw koop, Sassenheim, 3 y pnt. Groep 2b: 1. H. J. Giesbergen (Aar- landerveen), het jongste lid van ASC, Alphen, 7 pnt.; 2. M. C. Schouten, Leithe, Leiden, 5 pnt.; 3. B. Cornet, ASC, Alphen, Ay pnt.; 4. N. v. d. Bosch, Hazerswoude, 3J^pnt. Groep 2c: 1. W. Koning, Bodegra ven, 7 pnt.; 2. J. G. Kardel, ASC, Al phen, 5 pnt.; na loting 3. J. van Dorp, Hazerswoude 4 pnt.; 4. P. F. Jansen, Leiden, 4 pnt. Groep 3a: 1. K. Kuper, Bodegraven, 7 pnt.; 2. A. Rodenburg, Aarlander- veen 6 pnt.; 3.1. Kruts, SGW, Leiden, A]/2 pnt.; 4. W. v. Beek, Abbenes, 4 punten. Groep 3b: 1. Th. J. F. Theunisse, Nieuwkoop 7 pnt.; 2. G. v. Rijswijk, Aarlanderveen 5 pnt.; 3. ir. H. Rhader, Alphen, AY2 pnt.; 4. P. J. Wijnbeek, ASC, Alphen 4 pnt. Groep 3c: 1. H. J. v. Os, Bodegra ven 7 pnt.; 2. P. J. Segaar, Voorscho ten, 5 pnt.; 3. N. E. Plantfeber, ASC, Alphen, A]/2 pnt.; 4. P. de Ruiter, ASC, Alphen 4 pnt. Jeugd-groep; 1. C. Cok, Lyceum, Alphen, 6 pnt.; 2. L. Broekman, Mar- tha-Stichting, Alphen, 6 pnt.; 3. H. v. Offerden, Boskoop, 5 pnt.; 4. H. Rade maker, ASC, Alphen 4 pnt. Mej. J. Kruts, de enige deelneem ster, die in groep 3b speelde, kreeg voor haar „moed" een prijs. TWEEDE LUSTRUM VAN DE TELDERSTAM. Op 1 October 10 jaren geleden werd door de heren G. Nijman en J. v. d. Wind opgericht de Telderstam van de Ned. Padvinders Vereniging in het onderdistrict Rijnstreek van het district Rijnland te Alphen a. d. Rijn, Aanvankelijk werd de stam gehuis vest op een zolder van de school op „Rijnstroom", de Martha-Stichting Vorig jaar kon een definitief padvin derscentrum worden geopend in het museum-gebouw aan de Rijnkade. In dit centrum werden Zaterdag avond leden en oud-leden van de ju bilerende Telderstam officieel ont vangen door een tweedaagse herden king. O.m. wareni aanwezig de D.C. A. Beekes uit Leiden, de A.D.C. van Voortrekkers in het district A. Val kenburg, de mede-oprichter J. v. d. Wind en de oprichter, de huidige O.D.C. voor de Rijnstreek G. Nij man. Deze laatste verwelkomde zijn le den, oud-leden en officiële gasten, ongeveer 40 in getal. Hij noemde het verheugend dat meer dan 50 pet. van de oud-leden gehoor heeft gegeven op de uitnodiging. De overigen waren verhinderd wegens ziekte, militaire dienst, verblijf in het buitenland e.d. redenen. Het motto voor de herdenking zal zijn: „Iedere dag een goede daad". De zaal was 's avonds vol bezet. De leiding van de feestelijkheden be rustte bij de heren Nijman en Offrin- ga. Er werd een aantrekkelijk pro gramma afgewerkt, dat uiteraard vol ledig was gericht op de padvinderij. Er werden films vertoond, opgeno men var» de viering van het eerste lustrum met een spel van verkennen in het Alphen's Bospark; voorts van het kampleven, alsook enkele beel den van het mooie „Rijnstroom", en het Zazo-kamp van de Voortrekkers in 1948. Een ruime plaats was inge ruimd voor zingen van liederen. Be sloten werd met het Wilhelmus en de opmars van de leden van de jubile rende stam, elk met een vaandel in de hand van alle landen der wereld, zich daarmee scharend rondom een verlichte globe, aldus symboliserend het wereldomvattend karakter van de padvinderij. Zondag werd het jubileum her dacht met een kerkdienst en een warme maaltijd. Aan tafel werden vele toespraken gehouden. Boskoop-Oudewater gestaakt Scheidsrechter voelde zich bedreigd De met zoveel belangstelling tege moet geziene wedstrijd tussen Bos koop en Oudewater werd slechts voor de helft gespeeld aangezien de arbi ter tijdens de rust verklaarde de wedstrijd niet langer te willen leiden. Dit was een gevolg van de dreige menten door enkele spelers van Oudewater geuit. Boskoop liep direct na de aanvang zeer vlot van stapel en nam het doel van de bezoekers onder vuur. Met regelmatige tussenpozen werden de doelpunten gescoord en zo was de stand bij het ingaan van de rust reeds 51. Toen bleken enkele spelers zich niet te kunnen beheersen omdat zij het niet eens waren met de beslissin gen van de arbiter. In het veld was er tussen de spelers onderling niets voorgevallen. Wel gedroegen de Oudewater-spelers zich onsportief door na een doelpunt de bal niet middenuit te willen nemen en ook de bal maar zonder reden uit te trappen. Toen tijdens de rust de scheidsrech ter zich door het dreigement van en kelen liet intimideren besloot hij de wedstrijd te staken, zodat van deze ontmoeting alleen de eerste helft werd gespeeld. BODEGRAVEN Een tjokvolle zaal in het Parochie huis was getuige, hoe de bekende pater Henri de Greeve bijna 2 uur lang de toeschouwers kon boeien met een toneelspel betreffende de Maria-verering, getiteld „Commissie van objectief onderzoek" of eenvou diger. „Een opzienbarende rechts zaak". Vooraf kwam pater De Gree ve zelf voor het doek om een korte verklaring te geven van dit merk waardige spel, waarin alle rollen door hemzelf werden uitgebeeld. Hij vertelde, hoe dit stuk geschreven was met de bedoeling hier of daar te helpen, waar men met een Mariaal programma in de knoop zou zitten, maar hoe op verzoek dit spel ten slotte in tal van plaatsen voor aller lei mensen werd opgevoerd, soms meer dan één maal per dag. Ook de ze middag had pater de Greeve het spel opgevoerd voor 400 kraamver pleegsters van „Bouvigne" bij Breda. Voorts gaf pater de Greeve de gang van het stuk aan en de personen die er in zouden optreden o.a. mevr. Moes, die als „Moeder" van de Bond zonder Naam door de Gestapo gevan gen werd gezet en later stierf. Deze figuur is evenals de kellner Rivella historisch. Ook de wonderlijke feiten door getuige Isidoor meegemaakt staan historisch vast. De figuur van John William Baily was genomen uit een modern gedicht. Verder waren daar nog Ivonne de slechte vrouw. LANGERAAR Drievoudig is de belofte van de padvinder. Ie Mijn plicht doen tegen over God en mijn land. 2e Iedereen helpen waar ik kan. 3e De padvin- derswet gehoorzamen. In deze drie punten ligt besloten een leefregel die deze jonge mensen volgen en die bij de opvoeding van deze jeugd de grote peilers zijn. Nu reeds 10 jaren worden in de Lan- geraarse parochie jongens opgeleid tot verkenners. Als men kennis neemt van doel en streven kan het niet an ders of men krijgt grote waardering voor dit werk. Geen wonder ook, dat het 10-jarig bestaan der verkennerij in Langeraar aanleiding was tot een waardige vie ring. Het pas opgerichte jeugdcomité heeft zich hiervoor ingespannen en met succes. De dag begon met een H. Mis in de parochiekerk tot intentie van de ver kennersbeweging, opgedragen door de aalmoezenier kapelaan Buis. Onder deze H. Mis naderden de verkenners, die tijdens dit H. Misoffer geschaard waren rond het Maria-altaar, ter H. Tafel. Na afloop daarvan vond op het kerkplein een vlaggenparade plaats en werden twee vlaggen gehe sen. Geheel de dag wapperde statig vanaf de hoge mast de vaderlandse driekleur met de Franse lelie, het ver kenners-embleem, en de groepsvlag van St. Bavo. Feestelijk ontbijt. Vervolgens ging men naar het Pa- rochiehuis voor het gezamenlijk ont bijt. Met de verkenners zaten hierbij aan de oud-leiders, de aalmoezenier en de commissaris voor Rijnland M. v .d. Meer. Hopman Teun Hoogervorst sprak een inleidingswoord waarin hij her inneringen ophaalde uit de 10 jaren van het bestaan van de St. Bavo- groep. Commissaris M. v. d. Meer instal leerde daarop het jeugdcomité. Hij feliciteerde de leden ervan, en liet er de wens op volgen, dat zij in goede samenwerking friet staf en leiders hun taak zullen volbrengen. Laatste spre ker was de aalmoezenier, die een ge degen woordje van aanmoediging en gelukwens sprak tot staf en jeugd comité. Gedurende de gehele dag was het hoofdkwartier geopend voor iedereen, om het te bezichtigen en eens nader kennis te maken met de beweging. Het was voor de jubilerende groep verblijdend dat er door zovelen hier van gebruik gemaakt is. In dit H.K. maakte men van zeer nabij op inte ressante wijze kennis met het leven en de gebruiken van de verkenner. Kortom, men kreeg een inzicht in alles wat wordt beoefend om eigen schappen als wilskracht, zelfvertrou wen, zelfdiscipline en karakter aan te kweken. Leidse gasten. 's Avonds was er in het parochie huis een avond, die verzorgd werd door de St. Lodewijksgroep uit Lei den onder leiding van Hopman Mon tanus, die met kapelaan Tweehuysen hier de verkennerij ten leven riep. De avond werd ingeleid door de heer S. v. Straalen, voorzitter van het jeugdcomité. Hij verwelkomde de pas. toor, de aalmoezenier, kapelaan Buis, kapelaan Lagerberg en de eerw. pa ter. Ten besluite van zijn toespraak deed hij een dringend beroep op een ieder om de verkennersbeweging te steunen. Hopman Montanus was bij zonder graag met zijn Leidse St. Lo dewijksgroep naar Langeraar geko men om met een programma deze avond te verzorgen. Blijkbaar was zijn liefde voor de groep, die hij hielp oprichten, gebleven. Hij bekende, dat hij bij zijn vertrek uit Langeraar be vreesd was geweest, dat de groep niet zou blijven bestaan. Doch hij stelde in het licht hoe Teun Hoogervorst een uitstekend leider is gebleken, ei werden de verdiensten van deze een voudige niet op eer beluste hopman eens in het licht gesteld. Ook wilde hij niet de eer hebben van de voor bereiding van deze avond, want de vaandrigs Bots en Menting hebben er zich evenzeer voor ingespannen. Vandaag is het 50 jaar geleden, dat het echtpaar C. v. Dam en J. v. Dam- Hoogervorst in het huwelijk trad. Door familieomstandigheden zal de viering van dit gouden huwelijksfeest op een nog nader vast te stellen da tum worden gevierd. Maar toch zal ongetwijfeld de officiële datum ook niet voorbijgaan zonder dat er aan dacht aan wordt besteed. Zo brachten de buurtbewoners reeds een mooie versiering aan. Het gouden echtpaar is nog buiten gewoon vitaal. De bruidegom is 74 en rie bruid 80 jaar oud. Uit hun huwe lijk werden 9 kinderen geboren waar. van er vijf in leven zijn. Drie ervan zijn gehuwd en twee nog thuis. Er zijn 19 kleinkinderen. De bruidegom was in de eerste 12 jaren van ihet huwelijk werkzaam is koster. Later was hij gedurende 27 met muzikaal talent. Allereerst heeft hij deze gave gesteld in dienst van God. Want reeds meer dan 50 jaren is hij een toegewijd en zeer verdienste lijke lid geweest van het parochiële zangkoor en nog steeds is hij de diri gent van dit koor. Zyn rijke verdien, sten werden enkele jaren geleden bij zijn gouden zangersjubilé gewaar deerd met de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Van verschillen de zang- en muziekverenigingen was hij langere of kortere tijd directeur. Zo was hij o.a. van de plaatselijke R.K. Muziekvereniging Arti et Reli- gioni gedurende 23 jaren dirigent. Voor verschillende katholieke orga nisaties als Wit-Gele Kruis en K.V.P. beyvert hij zich nog dagelijks. De bruid is, ondanks haar hoge leeftijd, nog zeer kras. Haar dagelijkse bezig heden bestaan nog altijd in het huis houdelijke werk. De ijverige handen jaren in dienst der gemeente. Nu rusten nog zelden, want altijd vinden reeds zeven jaar geniet hij een pen sioen, doch nog altijd bewijst hij de gemeente zijn diensten als gemeente bode. Ook in zijn vrije tijd is de brui degom vele jaren lang druk bezet geweest Van nature is hij begaafd deze nog iets te doen. Voor dit gouden echtpaar is het voorzeker eeri voorrecht onder deze omstandigheden te midden van de kinderen dit zeldzame feest te mogen vieren. Aardig programma. Een rijk programma werd afge werkt en er viel te genieten van de grote vaardigheden die de verkenners zich hadden verworven. Verschillen de dansen werden uitgevoerd. Een griezelig en nogal bloederig Schim menspel-imitatie en als hoofdnummer Theater Spierbal. Hopman Montanus had een feestlied gedicht en zijn groep zong dit met groot enthousias me. Na de pauze maakten we 'n inte ressant kampvuur mee, dat vanwege de Octobermaand werd besloten met een Maria-hulde. De verkenners, ge schaard rond het versierde Maria beeld, zonden het Gregoriaanse Salve Regina, en een groepje zong daarna op voortreffelijke wijze het Ave Ma ria. Het was een indrukwekkend slot van een waardig gevierd feest. Aan de hopman Montanus werd een St. Joris-beeld geschonken, en ka pelaan Tweehuysen, die niet aanwe zig kon zijn, krijgt een boekenbon, als dank voor hun oprichtingswerk. Topman Teun Hoogervorst sprak tot slot een dankwoord en daarmede behoorde het feest weer tot het ver leden. Rodette, de actrice, de familie de Roos en pastoor Schreurs. Als voor zitter van een vereniging (humanis tisch getint) van niet-katholieken heeft hij (i.e. de toneelspeler pater de Greeve) getuigen opgeroepen, dfe zullen vertellen over hun Mariaver ering. Stuk voor stuk worden deze mensen raak getypeerd. En keer op keer wordt de voorzitter sprakeloos gezet door de vaak simpele verkla ringen van de getuigen, zonder enige wetenschappelijke redenering. Een treffend staaltje van dramatisch ta lent zette pater de Greeve zijn toe hoorders voor in bv. een scene uit Shakespeare's Macbeth. Er was meer. Er was zoveel. De prachtige piano muziek als 't Marialied van Max Re- ger, van Schubert en het slotstuk van Chopin. Met een ontroerend ge dicht beëindigde pater de Greeve zijn spel. Kapelaan Voortwist sprak een kort en indrukwekkend dankwoord waar uit blijheid en dankbaarheid spra ken resp. om pater de Greeve's te rugkeer en om zijn machtig en leer zaam spel. Kath. Land- en Tuinbouw Jonge ren. Met deze vergadering opende de L.T.J. haar winterprogram. Vele leden waren met hun meisjes aan wezig. Voorzitter W. Bakker sprak het welkomstwoord, ook tot de geest, adv. kap. J. Voortwist. Er volgde een overzicht van de voornaamste activiteit van het voorbije seizoen, waarbij vooral de successen op het zomersportfeest gememoreerd wer den. Medegedeeld werd, dat de heer A. Verhoeff (van de Handelsraad der L.T.B.) de volgende bijeenkomst zou komen spreken over een onder werp door de leden zelf op te geven. Voorts zullen er in de komende win ter een zestal districtsavonden wor den georganiseerd, waar ook de le den verwacht worden. Kap. Voortwist kreeg nu het woord en wees op de medewerking die van allen gevraagd werd. Men moet niet leunen tegen leidende figuren. Men moet zichzelf zijn en meedoen aan alle acties en zo zich geestelijk en stoffelijk leren bekwamen eigen po sitie te kunnen kiezen, die niet wan kelen mag onder elke kwaadaardige invloed. Een goede levenshouding kenmerkt zich o.a. ook door demo cratie. Aan de hand van vele prac- tische voorbeelden, doorspekt met humor, werd deze toespraak een aan trekkelijk geheel. De resterende tijd werd in gezellig samenzijn doorge bracht, nadat de voorzitter de geest, adv. dank had gebracht voor zijn in slaand woord. Vergadering L.T.B. De leden van de Kath. Land- en Tuinbouw- bond kwamen voor het eerst in dit seizoen bijeen in het Parochiehuis. Voorzitter W. Agterof sprak het ope ningswoord en heette in het bijzon der welkom de geest. adv. kap. J. Voortwist en de heer C. v. Schaik, technisch adviseur. De voorz. her innerde aan het 40-jarig jubileum, waarbij mgr. Huibers nogmaals had opgewekt tot trouw aan de organisa tie. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de K.N.B.T.B. be treffende een te organiseren bede vaart naar Lourdes, waaraan circa 2000 personen zullen moeten deelne men. Voorgesteld werd dat van elke afdeling 3 of 4 deelnemers zullen komen. Breedvoerig werd gesproken over de enquête van het hoofdbestuur aangaande het landarbeidersvraag- stuk. Ter vergadering werden reeds middelen tot verbetering genoemd o.a. betere woongelegenheid, hogere lonen en het 2-ploegenstelsel. Een commissie, bestaande uit de heren G. van Veldhuizen, F. v. Zoest, C. de Vos, waaraan toegevoegd werden de beide adviseurs, zal deze zaak ter hand nemen. Ook enkele L.T.J.-ers zullen er bij komen. Met algemene stemmen werd de heer W. Agterof weer voorgedragen als bestuurslid voor de vakgroep, terwijl de heren J. Droogh en G. Vergeer afgevaar digd werden naar de vergadering der vakgroepen. De hoer v. Schaik gaf een verslag van de Landbouwschool, die 64 leerlingen telt. Dit jaar zullen 2 melkerscursussen worden georga niseerd en behalve een z.g. mecani satiecursus nog een z.g. paardencur- sus.. Er is thans overleg gaande in zake een nieuw te bouwen school. Bij de rondvraag kwamen o.a. de varkenshouderij en de melkprijzen te berde. De geest. adv. liet zich prij zend uit over de vergaderingen van de L.T.B., waarna de voorzitter met een dankwoord sloot. Zilveren Jubileum. Ir M. van Ede zal in de komende week zijn zil veren feest vieren als directeur van de Kon. Zaadhandel Turkenburg N.V. Na het behalen van zijn inge nieurstitel in Wageningen was het laboratorium op de proeftuin van Turkenburg zijn dagelijks werkter rein, dat onder zijn leiding werd ge moderniseerd. Met voldoening zal de jubilaris straks terug kunnen zien op zijn onvermoeide arbeid inzake een nieuw en groots laboratorium, waarvan de bouw reeds is aanbe steed. Het zal komen tegenover de nieuwe Da Costaschool aan de Een- drachtsweg. De uitvoering wacht op de goedkeuring van het Rijk. De heer van Ede heeft ook zijn verdien ste als voorzitter van 't Hervormd Zangkoor en van de Jeugdnatuur- wacht- Het zal aan belangstelling ze ker niet ontbreken. en te transporteren naar het Dorps- de. Een tweetal ernstige patiënten werden per brancard vervoerd. De opruimingsploegen manoeuvreerden met lange ladders om de restanten van het ontplofte gebouw te slopen. De politie verleenden medewerking. De oefening, welke enige uren iri be slag nam, had een vlot verloop en werd tot tevredenheid van de com mandanten uitgevoerd. NIEUWKOOP L.T.J. vergaderde. In zijn ope ningswoord heette voorz. Kees Ver haar op de vergadering van de jonge boeren speciaal welkom, de waarne mend adviseur, pater Lucius O.F.M. Cap. en enige jeugdige nieuwe leden. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat de ontvangsten be droegen 618.47 en de uitgaven 426.28, zodat het batig saldo be droeg 192.19. De kascommissie. bestaande uit de heren W. van Dijk en II. de Jong hadden bescheiden van de penning meester in orde bev r.ien. De L.T.J. zal ook dit jaar wederom een toneelstuk instuderen en hoopt daarmee op 8 Januari a.s. voor het voetlicht te koonen. A.s. Vrijdag, by het inhalen van de nieuwe pastoor, zal ook de LTJ we derom present zijn en met een ruiter stoet luister verlenen aan de feeste lijke intocht van de herder. In Bodegraven zullen door kape laan Biemans kader-cursussen gege ven worden in zes lessen. Oo 25 Oct. wordt daarmee een begin gemaakt en de voorzitter hoopt, dat meerderen zich daarvoor zullen opgeven. Het winterprogramma zet op 25 Oct in met een kaartavond. Verder zijn nog enige andere avonden uitge stippeld met gevarieerde bedoeling. Bij de gehouden bestuursverkie zing werden de heren Jan Vergeer, Kees van Sohie en Kees Verhaar her kozen. De laatste wederom als voor zitter. Nadat op voorstel van Hugo d. Jong gepleit was, om het kassaldo op de spaarbank te zetten, sloot de voorzit ter deze prettige vergadering. LEIDERDORP Oefening B.B. In het kader der parate weerbaarheid heeft de Lei- derdorpse B.B., in samenwerking met de afdeling van Zoeterwoude H.R., een practische' oefening gehouden, waarbij behalve de brandweerploeg ook waren betrokken de E.H.B.O.- ploegen en de opruimingsploeg. Een daverende knal was het sein, dat een ontploffing had plaats gevonden op een terrein aan de Hoge Rijndijk bij de garage Hol. Verondersteld werd, dat door de ontploffing een uitslaan de brand was ontstaan en er verschei en de brandweerploeg, op het alarm uitgerukt, was spoedig ter plaatse, om met 'n paar slangen, gekoppeld op de waterleiding, het vuur te bestrijden. De E.H.B.O.-ploegen hadden tot taak de gewonden ter plaatse te verbinden huis, dat als noodziekenhuis fungeer- NIEUWVEEN Maakt de wielen schoon. De eer ste schepen zijn aan de Kattenbrug gearriveerd voor het vervoer van sui kerbieten. Overal in de polder ziet men thans de suikerbieten rooien. Deze week is er een begin gemaakt met het vervoer. De vervoerders worden op hun plicht gewezen, om alvorens met hun wagens op de weg te komen, de wielen schoon te ma ken. Anders belopen zij de kans dooi de politie op de vingers getikt te wor den. RIJNSATERWOUDE Dammen. Uitslag van onderlinge borden-competitie LUTO: Jac. v. Dorp M. Bik 2—0; B. RoestJac. v. Dorp 20; J. v. TolM. Bik 20; E. Mur A. Kooy 20; R. ReumermanJoh. Jansen 20. TER AAR Geboren: Cornelia Th. M., d. v. P. B. Hoogeveen en H. A. M. Spruijt, Rudolf C., z. v. J. N. C. Mank en C. G. Otto; Leida M., d. v. A. den Har- tog en J. T. de Bruijn; Bernardus J., z. v. J. v. Kessel en M. C. Sassen. Ondertrouwd: J. J. van der Pijl, 38 j. en M. P. Verboom, 36 j.; C. Th. E. Koeloman, 28 j. en M. F. Lek, 22 jaar. Getrouwd: J. Roodenburg, 30 j. en M. Rodenburg, 26 jaar. Overleden: J. G. Siemers, wed. van: L. Bosman, 77 jaar. ZOETERWOUDE Met de forse Marohc de 4 Regt. de Grenadiers vou. tamboeien orkest opende de Sini Kansfan(a»e de ectste muziekavond van het -.vmterprogif n:- ma. Het repertoire was zeer geluk kig gcKOzen en alle nm ...iers worUi'.i zeer goed uit-.;<voerd. Hoezeer het te betreuren is, cal enige .cede muzi kanten de veieniging r.cbben verla te», is het gelukkig, dat de krachtige paedagogisc ie leiding, Je kunst van de directeur en Vem jonge muzi kanten op te leiden de i pi o mwallen plaatsen weer spoedig hee t laten be zetten. De bezettir-g van de bugels bestaat nu uit jongens, waar „n de oudste 13 jaar is, maar die hun partij zelfs le bugelpartij al heel goed meeola- zen. Maar het zijn ook dc zonen van onze beste muzikanten, jongens die de muziek in het bloed hebben. Het jeugdige publiek toonde veel belangstelling voor de muziek, het was werkelijk stil. Het was ook zo mooi die Overture uit de Opera van Verdi, de Gouden Bruiloft vooral met de heerlijke trombone en trom petsolo. Prachtig sportief van de le piston blazer om zijn successolo eens af te staan ann de le trompetblazer, die het liedje van de grootmoeder, de gouden bruid, goed blies. De Triomphmarsch uit Aïda was ook zeer goed en als dank voor de goede waardering kregen de jongelui „elck wat wils" een nieuwe Potpour ri populair. De R.K. Toneelclub „De Gezellen" uit Leidschendaim voerde het toneel spel „Zo lang er mensen zijn" van Tom Bouws op. Zo'n stuk Zou onze keuze niet zijn omdat de geweldige levensproble men van een gemengd huwelijk, met moderne levensopvattingen, de ijzi ge realiteit van het leed daarin gele den en de theologische verwikkelin gen, de schuldvraag bij het verdriet om het verlies van het enig kind te veel is om in een toneelspel te ver werken. Het moet gezegd, dat „De Gezellen" dit zware spel tot een goed einde hebben gebracht en er geen bespot ting van hebben gemaakt. Vergadering KVP. Als het ware een echo, een weerklank van het schitterend congres dat gisteren is gehouden, houdt de afdeling Dorp van de KVP vanavond een vergade ring, tme ook zeer belangryk zal wor den. De vergadering begint te acht uur in het parochiehuis. Mr. K. van Ryckevorsel zal problemen van onze tijd belichten.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5