sterke staaltjes in stoffen! Ook Leiden heeft zijn „Instuif" GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN N5EUWE BOEKEN MAANDAG 10 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Jan Boots en Mieke met hersengymnastiek Aan het Instuifwerk in Nederland hebben wij al eens aandacht besteed. Ook Leiden heeft zijn Instuif en wel in Huize „St. Leonardus" aan de Haagweg, Enige weken geleden was er een beschieden begin doch nu al is een groeiende belangstelling te con stateren. Het Instuifwerk op zich zelf is niet nieuw, bijna 20.000 jongens tussen 17 en 25 jaar zijn al over het gehele land aangesloten, Amsterdam telt alleen of 12 Instuiven en onlangs heeft onze bisschop mgr. Huibers de statuten van het Instuifwerk officieel goedgekeurd. Eén van de paters van de Leonar- dus-parochie heeft zijn opdracht dan ook met beide handen aangepakt en is naar het voorbeeld van de lande lijke leider kapelaan Hoogeveen uit Amsterdam zijn Instuif begonnen en met steeds meer succes. Zo is in de Haagweg-parochie een nieuwe loot gegroeid aan de O.K.O.-stam, want een en ander is mede tot stand geko men door de medewerking van het parochie-comité O.K.O. J.l. Zaterdagavond hebben wij de Instuif bezocht en geconstateerd dat deze vorm van modern apostolaat voor onze jongeren in een behoefte voorziet. Onder vrolijke muziek en een gezellige dans groeit het contact tussen deze rijpere jeugd met aal moezenier en leiders. Allemaal jonge mensen bijeen die op kantoor, winkel, werkplaats of fabriek zijn opgenomen in het versnelde levenstempo en graag een pleizierige ontspanning zoeken die met hun katholieke le vensidealen overeenkomt en niet af zakt naar het lege en lage niveau. Interessant. Zo werd deze avond opgeluisterd door de aanwezigheid van de beken de radioomroeper en leider van de hersengymnastiek Jan Boots, verge zeld van zijn charmante assistente Mieke. Het persoonlijke contact met dergelijke bekende personen, welke Agenda Leiden t MAANDAG. Den Burcht: Filmavond over emi gratie, 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Aandeel houdersvergadering Boekhandel en Drukkerij v/h E. J. Brill N.V., 11.30 uur voorm. Gem. H.B.S. (Burggravenlaan) K. en O.-cursus Fotografie door dr. A. W. Groenewegen, 7 en 8.30 uur nam.' H.K.W. Bijeenkomst Gulden Vlies 8 uur nam. Foyer Stadszaal. Opening Verkeers-propagandaweek 3 uur nam. Foyer Stadszaal. DINSDAG. Casino-theater: K. en O.-filmstu- diekring „Welkom, mr. Marshall", 9.15 u. nam. Diocesane gerepatrieerdenzorg. Contactavond 8 uur nam. Harmonie. WOENSDAG. Schouwburg: K. en O. Cabaret Wim Sonneveld 8 uur nam. Rozenkranskruistocht St. Petrus- kerk 6.45 nam. Natuurvriend Geb. Steenschuur 6, 8 uur nam. BIOSCOPEN. De films voor de week van 714 October zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Achter kloostermuren", 18 jaar. Lido: „Wonderman", 14 jaar. Luxor: „Sinu'he, de Egyptenaar", volwassenen. Trianon: „Koning der manege", 14 jaar. Rex: „El Tigre de vurige", 14 jaar. Dienst der apotheken. De avond-, naoht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, de Haven- Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. men uiteraard alleen kent van „het horen", is bijzonder interessant en werd door allen zeer gewaardeerd. Tot tweemaal toe werd op de be kende manier de intelligentie getest van 5 dames en 5 heren en het moet gezegd dat het hun niet altijd gemak kelijk werd gemaakt. Het bleek dat het mannelijk gedeelte het grootste intelligentie-quotient had, hoewel de dames zich ook dapper hebben ge weerd. Al met al een zeer gezellige en on derhoudende avond welke met een geanimeerd dansje werd aangevuld. De heer Boots en Mieke verdienen alle hulde voor de wijze waarop zij de wedstrijd hebben geleid en voor de echte radio-sfeer welke zij wis ten te scheppen. Wij wensen Pater Kokx en zijn helpers succes met hun Instuifwerk, onze indruk is dat daar iets wordt op gebouwd, dat van grote geestelijke waarde zal blijken te zijn voor de katholieke jongeren van Leiden. HAARLEMMERMEER Geboren: Marion Ludwina d. van G. M. Hendriks en J. M- van Vel- zen; Caroline d. van G. A. N. Post- huma en A. C. Harms; Ietje Elisa beth d. van A. Dijkstra en R. de Boer: Paula Martine d. van D. van de We tering en P. M. A. van Herwaarden; Labientje Lamberdien d. van A- Werkhoven en C. M van Pelt; Ro- bertus Gregorius Jacobus z. van G. J H. Knuvers en J. Bunt; Aart z. van A. G. van Arkel en J. H. Stoel- tie; Johan z. van H. van der Laan en T. de Haan; Thomas Maria z. van C. J. Bouterse en A. G. Huibers; Jantje z van A- Knol en S. Terlouw; Theo- dorus Gerardus z. van L. van den Bosch en A. Stolvoort; Cornelis Ge rardus Maria z. van M. G. Duiven voorde en D. F. X. Loogman; Pieter- nella d. van P. Bos en M. W. Buiten huis; Abraham Cornelis z. van J. W- van der Lugt en A. Steegman; Crijno z. van M. Verbruggen en L- Kruis wijk; Hendrikus Jan z. van H. J. van den Berg en G. Zuidam. Ondertrouwd: Petrus .Martinus Kauffman 43 j. en Johanna Maria Gevestigde personen i BODEGRAVEN Geboren: Johan zn van C. Stam- Verburg; Herman zn van M. Both- van Wijk; Franciscus A. zn van J. Regtvoort-Vermeulen; Franciscus J. zn van J. v. Velzen-v. Steijn. HAZERSWOUDE Toneelavond voor de blindenbond „St. Odilia". Zaterdagavond was er in het parochiehuis een toneel avond ten bate van de blindenbond St. .Odilia. De secretaris van de afde ling Leiden sprak een welkomst woordje, waarin hij wees op het prachtige werk, dat de fam. Ten Brink hier verrichtte. Ook gaf hij enige voorbeelden wat de bond de laatste twee jaren had bereikt o.a. een tehuis in Maastricht en te Enge len resp.-^ voor mannen en vrouwen. Vele blinden konden ook weer ge plaatst worden in het bedrijfsleven als telefonist, typist e.d- Het toneelstuk „Een schoonmoeder uit duizenden" door Henri van Daele werd opgevoerd door de R K. toneel vereniging „St. Willibrordus" uit Boskoop. Het blijspel in drie bedrij ven behandelde de inwoning van een moeder bij haar getrouwde kinde ren. Vooral het spel van Oom Jan (S. Overes) was zeer goed. Na af loop werd de trekking gehouden van de loterij en was er een gezellig sa menzijn. 8 October. J. M. Klink—Bakker, Was- str. 10. B. J. van den Berg, arts, Mariën- poelstr. IA. E. E. Berrington, H. de Grootstr. 5. H. J. A. Guérin—Bodar, Toussaintkade 5a. A. G. A. Brackel, Vreewijkstr. 6. W. P. Breeuwer en fam., radar-monteur, A. v. Burenhof 20. B. J. A. Brenninkmeijer, Noordeinde 50. J. P. Broeder, Plantsoen 15. W. F. van Cam- pen, leraar, Rijnsb.weg 140. P. de Cha teau, v. Bemmelenstr. 33. S. Cox-nelisse, Willemstr. 3. J. M® Dekker, electro-mon- tur, Herensingel 32. S. P. Dekker en fam. onderwijzer,, Zwarte Pad 16. H. W. Dicke Sterrenwacht 5. C. A. Elffers, Rapen burg 131. W. H. Brandsevan Ewijck, Haarlemmerweg 38a. M. M. Fischer, B. Rozenboomstr. 24. C. L. G. van Goozen, gezinsverzorgster, Morssingel 8. W. C. J. M. Gribnau, Cronesteinka^e 4. R. Grijm, Breestr. 29. S. Gutter, 11. gezinsverzorg ster, Rapenburg 59. A. H. Haerens en fam., arts. Plantsoen 99. A. J. E. Haver- mans, Wasstr. 31. J. C. R. IJ van Heeke ren, v. Bemmelenstr. 33. W. D. Hershber- ger en fam., hoogleraar, v. Oldenb.velt- straat 52. R. P. Heijbroek, W. Singel 85. M. E. J. E. Ruigrokvan Hoek. Thor- beckestr. 66. W. J. Hoogvliet, Zoeterw. singel 94. D. TimmersHuisman, ver pleegster, Rijnsb.weg 159. L. A. Janssen, önderladingmeester NS, Kortenaerstr. 72. P. Johannes, lerares, Zoeterw. singel 51. 1. A. de Jong, Hooigracht 11-29. M. W. Kalff, Oude Vest 47. W. J. E. Keijzer, de M. v. Streefkerkstr. 6. J. H. Koumans, Korevaarstr. 11C. L. Kramer, gezinsver zorgster, C. Huygensln 41. E. H, Kuiper, verpleegster, Oude Singel 144. T. J. P. Houpsvan Leeuwen, Lage Morsweg 76. S. E. van Lenning, kinderverzorgster, Rapenburg 59. A. E. Meijer, Rapenburg 122. W. IJkemaNonkes. Tesselschadstr. 37. B. den Os, fabr. arb. Julianastr. 73. A. F. Penders. Rijnsb.weg 31. A. G. H. Pothof, kleuteronderwijzeres. Rapenburg 131. G. Pützer, 11. constructeur, Verdam straat 60. A. G. van Roosmalen, instru mentmaker. H. de Vriesstr. 17. J. A. Schadee en fam.. onderwijzer. Zwarte Pad 10. C. M. van der Schrieck, Witte Singel 47. A. J. M. Schuiten, W. Rozen straat 47. G. A. van Sinderen. Zoeterw. singel 18. H. M. Smits. P. J. Blokstr. 27. J. F. Steggerda, Hogewoerd 167. T. M. P. Timmermans, soc. werkster, Plantage 16. J. H. Verhagen, Witte Singel 65. E. M. van der BurghVerwoerd, Haarl.straat 73B. A. S. Viet, 11. verpleegster, Rijnsb. weg 10. J. A. Vroon wed. v. Croese, Oude Vest 11. T. H. van Wetten en fam., chef bedrijfsbureau, Zwarte Pad 23. M. A. Willenborg. Noordeinde 50. E. Hopman Witte. Lammenschansweg 151. C. Wijling en fam., coupeur, H. de Grootstr. 9. Vertrokken personen van 3 tot en met 8 October. M. J. P. Meindei^Bakker Celebesstr. 17, Den Haag, Maasstr. 158. M. D. v. Beelen, Boerh.laan 1, Noordwijk, Zandv.str. 32. J. Benning, Marnikstr. 16, Canada. C. van den Berg, Oude Vest 35, Naaldwijk, Julianastr. 27. J. H. van den Bergh. Wasstr. 55, Oegstgeest, Wilhelmi napark 29. W. Blok en fam., Herengrt 39, Den Haag, Meppelweg 445. L. J. M. Bos, B.Rozenboomstr. 1, Ver. Staten van N. Amerika. L. A. Brenninkmeijer, Noord einde 50, Den Bosch, Minderbroedersstr. 2. H. L. G. Brentjens, Burggravenln 14, Groningen. Ceramstr. 13a. M. C. Broek hof. Wasstr. 33, Ede Gld, Grootestr. 107. A. Bruin. W. Singel 27, Leiderdorp, Hoogmadeseweg 11. T. M. G. de Bruijn, R. en Schiekade 48. Enschede. Kuipers dijk 169. P. Camphuisen, Beijerinckln 31, Ver. Staten van N. Amerika. B. Cator, De Sitterln 93, Zeist, Nooitgedacht 52. G. J. Cornelisse, Breestr. 148, A'dam. A. Thijmstr. 30 III. P. Feenstra, Merelstr. 38. Oegstgeest, Terweeweg 98. A. T. v. d. Fluit. Nw Brugstg 2, Zoeterwoude, Zuid- buurtseweg 18. F. M. L. Goossens, Oude Vest 45, Haarlemmermeer, Cruquiusdijk 11. A. Groeneweg, Burggravenln 7, Oud- Beijerland, Pr. Bernhardstr. 10.1 J. de Groot, Breestr. 115A, Oegstgeest, Leidse- str.weg 2. J. H. Hes. Sumatrastr. 48, Mid delburg. Blauwedijk 49. M. A. Hooger- werf, Boerhaaveln 1, Wageningen, Flora laan 6. M. J. Horikx "en fam., Diefsteeg 13a, Den Haag. Meppelweg 437. T. Jelsma R. en Schiekade 38, Oegstgeest, Hofdijck 39. M. Joosen, Hooigracht 11-29. Gilze ca, Kerkstr. 20. J. Kamminga. H. Rijndijk 85, Noordwijk, L Berkenmeierstr. 2. R. E. de Kanter, H. de Grootstr. 14, Wagenin gen, Belmonteln 1. Jonkhr H. F. van Kinschot. W. Singel 32, Den Haag, Joh. v. Oldenbarneveltlaan 83. W. K. Koop man, Lijsterstr. 28, Hilversum, Loosdr. weg 82. P. W. Kooijman, W. Singel 27, Rheden Gld Velp. Tramstr. 20. H. D. Kortekaas, Morsweg 66, A'dam. A. Kel- dermansstr. 35. A. v. d. Kwaak. Thor- beckestr. 37. Den Haag, Snelliusstr. 92. A. v. Laarhoven. Wasstr. 30, R'dam, Heemraadssingel 96. L. J. v. d. Schrier— Lagendijk, Steenstr. 10, Oosterhout, Klei weg 11. C. J. Laterveer, Nieuwstr. 19b. A'dam, Orteliusstr. 1361. J. J. C. van Leeuwen, Groenoordstr. 19, Utrecht, Staalstr. 27. S. E. van Leeuwen, Ter Haarkade la, A'dam, A. de Ruyterweg 210 I. M. G. Maters, Rijnsb.weg 9a, Haar lem, Gasthuisvest 47. P. J. Mols, Rapen burg 12. Den Haag. Ln v. Meerdervoort 996. P. C. Montagne, Os en Paardenln 8, Breda, O. Vest 3B. J. W. Montfoort, Mo- lenstg 25, Zoeterwoude. H. Rijndijk 191. R. Mugge. Haarl.weg 63a. Oegstgeest, Ch. de Bourb.ln 7. J. Nieuwenhuijzen. Klok- steeg 12. Breda. Julianastr. 5. J. C. Noort, W. Singel 27, Rijnsburg, Vliet ZZ 4. N. Sambrink SanderinkOttenhof. Voorstr. 29, Medemblik, Kruisstr.. 18. A. L. Otto. Lammensch.weg 19, Eindhoven. Frank- riikstr. 37. T. v. Riessen. W. Rozenstr. 25, Alphen a. d. Rijn, Raadhuisstr. 44. G. A. J. Schalij. K. Mare 23, A'dam, Hobbema- kade 113 II. J. Singerling, Suringarstr. 21, Den Helder, Buitenhaven 4: J. Spiero, Rijnsb.weg 10, Beverwijk. Vondelln 13. J. N. Spits en fam., Kanaalstr. 13, Den Haag Maartensd.ln 229. T. J. v. Staveren, W. i tot en met Singel 27. pioemendaal. Potgieterweg 19. P. P. Verblauw, Rapenburg 59, Kruinin- gen, Hansweertsestr.weg 39. H. Vermeu len en fam., Waardgrt 126. Voorschoten, a.b. „Janneke" ligg. Molenlaan. G. H. Verwers, Kagerstr. 16, Haarlem, v. Dort- straat 58. M. C. Vollering, Boerh.laan 7, R'dam. Rochussenstr. 183a. P. H. der Weduwen, Leeuwerikstr. 12, Oegstgeest, Geverstr. 63. C. Wesselius, Hasebroekstr. 10, R'dam, Molenvijver 44b. Schreurs 38 j.; Jan Har tog 28 j. en Catharina Veneman 24 j.; Christia- nus Joannes van der Putte 31 j. en Hella Nimis 24 j. Getrouwd: Jan Hendrik Rozemeijer en Anna Maria Theresia Meijer; Jo hannes Gerardus van Leeuwen en Maria Johanna van Leeuwen; Nico- laas Marius Corveleijn en Maria Sprokkelenburg; Atie Dekker en Elisabeth Sophia Maria van Eekelen. Overleden: Paula Catharina Ver- weijen 52 j., echtg. van P- Bosman. VEILIG VERKEER Scheepsberichten ABBEKERK 7 v. Genua n. Pt Said. CALTEX THE HAGUE p. 7 Gibraltar n. R'dam. CALTEX UTRECHT p. 7 Gibral tar n. Antwerpen. CONGOSTROOM p. 7 Ouessant n. Dakar. EENDRACHT 7 v. Gibraltar n. R'dam. ESSO DEN HAAG 8 te Sidon. ESSO ROTTERDAM 7 v. Si- don n. Hamburg. FARMSUM p. 7 Kp Finisterre n. Londen. GAASTERLAND p. 7 Madeira n. Refici. ITTERSUM 7 te Aden. LUNA 7 te R'dam. NOORDZEE 7 v. Churchill n. Antw. ORANJE 7 v. pels n. Southampton. PRINS MAURITS 7 te R'dam. SAAROEA p. 7 Gibraltar n. A'dam. SIBAJAK 11 Frèmantle vei SLIEDRECHT 7 v. Mena al Ahmadi n. Landsend. TERNATE 7 va. Colombo Madras. TERO 7 v. R'dam n. Antw. TIBA Duitsland, Engeland en Italië. Sinds dien heeft hij veel gereisd en hij heeft de reputatie een Afrika-kenner te zijn. Maar toch was zijn bezoek aan Lambarene een ontdekking. Hij werd geïmponeerd door het prachtige werk, dat Albert Schwtiezer in dat barre oord van Afrika verricht en hij heeft zijn indrukken in dit boek vastgelegd. Maar ook van het foto toestel heeft hij een ruim gebruik ge maakt. Zijn werk is rijk geïlustreerd en dat maakt zijn werk dubbel inte ressant. Ieder, die graag nog eens wat meer wil weten over de grote Schweitzer en het volk, waarmede hij leeft, zal van dit boek veel ge noegen beleven. „Het kleine kookboek" van J. A. DitmarsHokke- i ling en „Zelfstandig koken" van H. J. van DeinsePost- ma en A. Oh. H. de Vries, bewerkt door H. Dolders. Uitgaven van N.V. Nijgh en van Ditmar, Den Haag. Het eerste boekje is bestemd voor meisjes, die geen huishoudonderwijs hebben genoten en met huwelijks plannen rondlopen. Zij kunnen zich verdiepen in de eenvoudige recep ten en thuis een beetje oefenen mede ten gerieve van de jongeling, met wie zij in de huwelijksboot gaan stappen. Het boekje is zeer verstaanbaar ge schreven en houdt ook een aantal waardevolle tips in voor de inrichting van de keuken. „Zelfstandig koken" zou men alf een soort vervolg kunnen beschou wen. Het geeft een zeer groot aan tal recepten, die zodra men iets meer in de kookkunst bedreven is zeer aanlokkelijk zijn. De 'bruikbaar heid van dit boekje blijkt o.m. uit het feit, dat het zijn twintigste druk I 8"'" „Moeilijkheden om Sala" door Cok Grashoff. Uitgave van A. J. G. Strengholt, Am sterdam. Een gezellige, oorspronkelijke roman voor oudere meisjes, waarin de vreugden en beslommeringen wor den beschreven in een gezin, dat bui ten de zoon des huizes twee pleegkin deren telt. Alles verloopt prettig tot een broer van de pleegkinderen, die reeds was dood gewaand, uit Poolse gevangenschap terugkeert. De jongen wordt weliswaar liefdevol in het gezin opgenomen, maar hij wor stelt met de naweeën van zijn bele venissen en voelt hoeveel kostbare jaren hij verloren heeft. Als een vriend hem komt opzoeken lijkt het aanvankelijk even zonniger te wor den, maar dan ontstaat er een nieuw conflict tussen Sala, het pleegdoch tertje en de zoon des huizes, die zijn hart aan het meisje verloren heeft en de „indringer" als een ernstige concurrent beschouwd. Zeer onder houdend is dit gegeven uitgewerkt en het happy end doet de narigheid vergeten. „Maar zij hadden voeten" door Monda Munck. Uitgave van het Thijmfonds, Den Haag. Dit boek vertelt de geschiedenis van een gezin, dat rampspoed, el lende en armoede van nabij kent, maar toch gelukkig is. De vader is een gewezen stuurman van de koop vaardij, die invalide geworden is cn in het huwelijk trad met een meisje van goede huize, dat door haar fa milie werd onterfd. Met hun drie kinderen worstelen zij om rond te komen en hoewel ook de kinderen weer veel problemen veroorzaken, een sterke en Vrijdag 13 April, door F. A. Chittenden, verschenen bij de uitgeverij C. Stafleu, Leiden (/2,95). De reeks pretentieloze detective romannetjes, die enige tijd geleden in goedkope uitvoering bij uitgeverij Stafleu verschenen zijn, werd met enkele soortgenoten uitgebreid. „Vrijdag 13 April" is een moord geschiedenis in een klein Engels stadje, die door een min of meer on handige Amerikaan tot oplossing wordt gebracht. De milieu-schildering is een weinig caricaturaal en zo nu en dan niet bijzonder overtuigend. Het verhaal is volgens de wiskundige eisen van een goede „story" opge bouwd en heeft dienovereenkomstig een volkomen verrassende ontkno ping. Liefhebbers van het genre zul len aan het boek enkele gezellige uren kunnen beleven. „Documenten in de zaak Harrison", door Dorothy L. Sayers, verschenen in de Prismareeks van het Spec trum, Utrecht (ƒ1.25). Het tweede werk, dat van deze be gaafde Engelse schrijfster in de Pris mareeks verschenen is, toont op bij zondere wijze de grote veelzijdigheid van deze auteur, wier werkterrein het schrijven van detective-verhalen verre overschrijdt, hetgeen zijn in de laatste jaren ook metterdaad bewe zen heeft. Men zou dit boek een briefroman kunnen noemen en ken ners weten hoeveel schrijverstalent vereist wordt voor het samenstellen van een dergelijk werk. Door de brie ven, die de medespelenden in het drama elkaar schrijven, komt niet al leen de moordzaak en zijn verloop de lezer duidelijk voor "ogen te staan, maar worden alle medespelenden reële figuren voor hem. Vooral dit laatste eist een beheerste compositie kunst en een groot psychologisch in zicht. Dorothy Sayers, wier kunst zich de laatste decennia verleed heeft naar meer serieus terrein, toont in dit werkje op overtuigende wijze haar meesterschap. „Tussen twee werelden" door Phyllis Bottome. Zuid- Hollandsche Uitgevers Mij., Den Haag. F[et rassenprobleef is ondanks een groeiend begrip tussen blank en "bruin in heel veel landen nog zeer actueel en het onderwerp leent zich ook zeer goed voor een „gevoelige roman". Zó zouden wij dit boek wil len zien. Niet als een werk, dat op opzienbarende wijze alle problemen rond het rassenvraagstuk even uit de doeken doet, maar als een roman, die zich vlot laat lezen en waarin te recht een heleboel beschimmelde vooroordelen aan de kaak worden gesteld, zij het ook vaak zeer opper vlakkig. Het is de geschiedenis van een Engels meisje, dat zich in de oorlog zeer verdienstelijk heeft ge maakt en na het sluiten van de vrede hoofd wordt van een internaat op een „koloniaal eiland". Zij vat daar liefde op voor een arts, een kleur ling en komt daardoor in botsing met haar omgeving. Uiteindelijk trouwt zij met hem, maar voor het over is, hebben dgeliefden heel wat narigheid achter de ru<g. Een sympathiek boek, dat onderhou dend is. In het land van Albert Schweitzer", door Rolf Italiaander. Uitgave van Ad. Donker, Rotterdam, Prijs ƒ4.90. Rolf Italiaander is een Nederlan der, die zijn jeugd doorbracht in reeds heeft beleefd. „Woon prettig en practisch" door Nicolai. Uitgave van N.V. Born, Assen. Prijs 3.90 Naarmate de woongelegenheid schaarser werd, heeft men op het ge bied van practische en smaakvolle woningim .ting grote vorderingen gemaakt, voor velen te weinige ruimte heeft waarschijnlijk sterker dan ooit de aandacht gevestigd op de vaak niet-vermoede mogelijkheden, welke een woning herbergt. Het zit niet altijd in de grootte van het huis of in de contanten, waarover men be schikt. Met eenvoudige middelen is er van een woning heel wat te maken. Velen zouden zich graag een goede gids verschaffen op dit voor hem wellicht nog niet zo vertrouwde ge bied. Zo'n gids is „Woon prettig en practisch". De schrijfster, een binnen- huisarohitecte, bespreekt een hele boel vrij gemakkelijk te verwezenlij ken mogelijkheden en met tekenin gen en foto's licht zij haar betoog toe. Vooral voor verloofde paartjes lijkt dit boek ons zeer practisch. „Moord op de Nijl" door Agatha Christie. Accolade serie. Uitgave van Sijthoff, Leiden. Prijs 2.95. Als de „Karnak" rustig over de Nijl glijdt, voelt iedereen, dat er iets gaat gebeuren. Heel langzaam wordt het de lezer duidelijk, dat er een dode gaat vallen. Maar als dat gebeurd is, blijft de spannig. Er zijn een heleboel mensen, die heel goed de dader zouden kunnen zijn. Eén is er echter van wie men de moord ze ker niet zou verwachten. En die is 't juist Een intrige, die alleen door Agatha Christie op een fascinerende manier van haar sluiers kan worden ontdaan. Van de eerste tot de laatste bladzijde zit men in de ban van haar talent en dan krijgt men de oplos sing geserveerd zo eenvoudig en te gelijkertijd ook zo gerafineerd, dat niemand een dergelijk slot heeft kunnen voorzien. Een voortreffelijke detective' gelukkige eenheid, die door de band van de liefde bijeen gehouden wordt. Een goed beschreven „brok mensen leven, dat de eerste prijs verwierf in de door het Thijmfonds uitgeschreven prijsvraag voor een blijmoedige, in katholieke geest geschreven roman. „De verovering van Mexico" door Maurice Collis, Pris ma-reeks. Uitgave van Het Spectrum, Utrecht. Prijs 1.25. In dit etische verhaal voert Collis zijn lezers terug naar de 16e eeuw, waarin het strategische wonder, Her- r.an Cortés het stoutste huzarenstuk je aller tijden uithaalde. Met 300 man, wat paarden en drie kanonnen wierp hij het machtige Aztekenrijk omver, dat over tienduizenden sol daten beschikte, die hun opleiding voltooid hadden in vele bloedige oor logen, welke om godsdienstige be weegredenen werden gevoerd. Men krijgt een inzicht in de nogal bloe dige godsdienst van de Azteken, die in Cortés een reïncarnatie van een der hoofdfiguren uit hun godenstel sel zagen. Terwijl de meest geharde Spaanse soldaten van de graat vie len bij de afgrijselijke tonelen, beet Cortés zich door de moeilijkheden heen en wist met tact en strategisch inzicht een ongelooflijke overwin ning te behalen. Een interessante geschiedenis, die zeer boeiend ver haald wordt. Marktberichten ROTTERDAM, 10 Oct. Vee Aan voer: 1973 stuks. 1191 vette koeien, 755 varkens, 27 lammeren. Prijzen vette koeien le kw. 2.60—2.78, 2e kw. 246—2.50, 3e kw. 2.16—2.30, var kens 1.841.821.80, lammeren 120 10090. Koeien aanvoer als vorige week, handel redelijk, le kw. iets stijver in prijs, verder onveranderd, prima's boven notering, varkens aan voer gewoon, handel vlot, prijzen iets hoger, zware varkens van 1.721.76. Lammeren aanvoer matig, handel zeer vlug, prijzen als vorige week Dinsdag. Met trots brengen wij deze ultra-moderne herlststoffen tegen fenomenale prijzen. Schitterende ruiten, zibelines en fantasiestoffen, een plezier om te verwerken, een succes om te dragen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3