SLWmGATj Franse regering behaalde een ruime meerderheid Molotof moest zifn schuld belijden Metwimuiy&pxayiam &au*e aanuaatd aan STADSNIEUWS Burgerlijke Stand AVONDRUST Eisenhowers herstel Hitiers zelfmoord door getuigen bevestigd Gemeente Leiden kocht complex van T» en R Tijdens feestavond van Van Wijk 22 jubilarissen gehuldigd WAT LEIDEN Rector Bernefeld: De vrouw is behoudende element in de wereld MAANDAG 10 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 DE MAROKKO-CRISIS IS VOORLOPIG VOORBIJ De Franse regering heeft het toch gehaald. Zondagmorgen vroeg heeft de Nationale Vergadering het Marokkaanse hervormingsprogramma van de regering-Faure na een driedaags debat met een overweldigende meerder heid 477 tegen 140 stemmen goedgekeurd. Tot de voorstemmers behoorden afgevaardigden van alle partijen. De socialisten en communisten stemden allemaal voor. Het kabinet is ten slotte gered door een tegemoetkoming van de socialis ten, die het eens waren met het programma van Faure, maar felle critiek hadden op de uitvoering er van, met name omdat de regering er niet in slaagde haar functionarissen in Marokko te dwingen hun instructies na te leven. De socialisten stemden er in toe, uit hun motie een zinsnede te schrappen waarin de regering gebrek aan energie werd verweten. De socialisten schrapten deze beschuldiging op voorwaarde dat de rest van hun motie, waarin de Marokko-politiek van de regering wordt goedgekeurd, zou worden gesteund door die conservatieven die achter de regerings- politiek staan. sen de 30.000 en 35.000 stamleden zich in het Rifgebergte tegen het Franse bestuur verzetten. Op het ogenblik is slechts een klein deel bewapend misschien 400, zeide minister. Volgens hem is de Franse resident- generaal, Boyer de Latour, het vol komen eens met het regeringspro- graim, maar stuit hij op moeilijkheden bij de uitvoering er van. De „Presence Frangaise', een or ganisatie van Franse kolonisten in Marokko, heeft een „waiarschiuwings- staking" van 24 uur afgekondigd, te middernacht te beginnen. Deze actie is bedoeld als protest tegen de vrij- zinnnige politiek van premier Faure ten opzichte van het protectoraat. Door de steun van de 105 socialis tische afgevaardigden te aanvaarden die de sterkste groep in de opposi tie tegen Faure vormde riskeerde Faure het verlies van zijn eigen recht se meerderheid de eerstvolgende maal dat een belangrijke kwestie in de Ka mer aan de orde komt. Maar dit kan weken of maanden duren. Faure wilde tijd winnen om zijn Noord- Afrikaanse hervormingen te kunnen doorzetten. Bovendien wilde hij Frankrijk niet in een kabinetscrisis dompelen zo kort voor de Geneefse conferentie van ministers van Buiten landse Zaken. Faiure had Zaterdagavond in de Nationale Vergadering een indruk wekkende rede gehouden. „Mijn pre mierschap staat tot uw beschikking, maar u moet ten aanzien van Marok ko een duidelijke mening uitspreken. Het enige alternatief voor het rege ringsprogram van samenwerking met de nationalisten is bloed en puin" zei cle premier. De toestand op het strijdtoneel 'Generaal Pierre Billotte, de Fran se minister Van Defensie, is Zondag ochtend per vliegtuig uit Rabat naar Parijs vertrokken, na een bezoek aan het strijdtoneel in Marokko. Billotte heeft meegedeeld dat tus- Verzet van dienstplichtigen Zaterdagavond zijn bij de kazerne in Rouaan, waar dienstplichtigen zich verzetten tegen hun vertrek naar Nrd-Afrika, nieuwe ongeregeldheden uitgebroken. Betogers gooiden met flessen benzine. Er ontstond een brandje, dat gevaar voor een nabij gelegen munitieopslagplaats oplever de. Vijf a zeshonderd mensen hadden zij bij de kazerne verzameld. Het verzet tegen het gebruik van dienstplichtigen in Noord-Afrika, waartoe de communisten het initiatief namen, breidt zich uit. In Parijs heb ben honderden studentent gedemon streerd voor „bevrijding der dienst plichtigen". SUCCES VOOR ,EX ANIMO". Zaterdagavond heeft het Jeugd koor „Ex Animo" (een groep van 25 meisjes van 15 tot 18 jaar), onder leiding van de heer H. W. de Wolff, deelgenomen aan de zangwedstrijd, uitgeschreven door „Slikkerveer's Chr. Dameskoor", in de Electrozaal te Slikkerveer. In de le afd. dames koren werd met 358 pnt. een le prijs behaald en een extra prijs (een fraaie beker) voor het hoogste aan tal punten van alle dameskoren. Het hoogste aantal punten van de gehele wedstrijd (368), werd behaald door de gemengde zangvereniging „Zang- lust" te Leidschendam, eveneens on der leiding van de heer H. W. de Wolff, die daarmee voor de derde maal de grote wisselbeker wonnen, die nu definitief in hun bezit is. De directeursprijs werd toegekend aan de heer H. W. de Wolff. Met het doel de fabricage van- en de handel in textielgoederen en al les wat daarmee samenhangt, is op gericht de Johan Parmentier textiel fabrieken N.V. te Leiden. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt 3.500.000, verdeeld in 2.500 gewone aandelen en 1.000 preferente aande len, ieder groot 1.000. Geplaatst zijn 500 gewone en 500 preferente aande len, die worden volgestort door in breng van de vroegere vennoot schap gedreven onder de naam Jo han Parmentier, Pariey's wolspinne rij en door vorderingen op deze on derneming. Directeuren zijn de heren J. A. en J. Parmentier. Geboren: Johanna Adriana, d. van J. H. den Heeten en J. A. v. Zanten; Willem Jacobus Johannes, z. van W. J. Fakkel en J. v. d. Blom; René Jozef, z. van J. G. v. Velzen en D. Geuke; Cornelis Gerardus, z. van C. Seriier en J. P. v. Mook; Pieter Jozef Hubert, z. van J. W. H. Beur en A. M. v. Lith. Overleden: M. Bakker, vrouw, 46 j.; C. E. Pont, huisvr. van Van Goos- willigen, 63 j. WAT ZIT DAAR ACHTER? Het gaat er in Rusland soms vreemd naar toe. Zo is thans weer minister Molotof gedwongen geweest om ne derig te bekennen dat hij een ernstige fout heeft gemaakt. Hij heeft n.l. in een brief aan het Russische tijdschrift „De Communist" bekend, dat hij in zijn grote rede voor de Opperste Sov jet tijdens dezelfde zitting, waarin het sensationele ontslag van Malen kof als premier werd bekend gemaakt op 8 Febr. j.l. de Sowjet-Unie heeft genoemd als een der landen waar „de grondslagen van de socialistische maatschappij reeds bestaan". In zijn brief verklaart hij dat hij had moeten zeggen dat de Sowjet- Unie reeds in 1932 een socialistische maatschappij had opgebouwd en thans gereed is naar het communisme door te gaan. „Het politieke gevaar in mijn for mule ligt in het feit dat zij verwar ring schept in ideologische kwesties en dat zij beslissingen van de partij over de opbouw van een socialistische maatschappij in de U.S.S.R. tegen spreekt. Zij trekt het bestaan van een reeds opgebouwde socialistische maat schappij in ons land in twijfel", schrijft Molotof. Verbazing in het Westen. Moet men daarin het voorspel zien van zijn aftreden als minister van Buitenlandse Zaken? Molotof is altijd voor een harde buitenlandse politiek geweest. Zo al thans heeft het Westen hem steeds gezien. Het hoofdartikel in „De Commu- HET volgende staat in het Boek der Makkabeeën geschreven over Alexanderde Grote (die leefde van 356 tot 323): „Tot aan de grenzen der aarde drong hij door, en brandschatte vele volke ren. De aarde durfde zich voor hem niet te verroeren en hij begon er hoogmoedig en verwaand van te worden. Hij bracht een ontzaglijk leger op de been, maakte zich meester van landen, volken en vorsten. Toen werd hij ziek". „Toen werd hij ziek". Het was met Alexander gedaan, en ook met zijn wereldrijk. Hoogmoed en ver waandheid houden geen stand, richten geen goeds uit. Een zee van bloed en tranen liet de 33- jarige Alexander na. Vergelijken we hem met de 33-jarige Jezus, die zélf in bloed en tranen onder ging. Dan treft ons het verschil tussen menselijke en goddelijke grootheid. nist" bespreekt niet alleen de „ideo logische fout" die minister Molotof maakte en in zijn brief aan de redac tie hersteld heeft, maar ook „de nihi listische en minachtende houding, die tot voor kort in onze propaganda ten opzichte van de wetenschap in het buitenland aan de dag werd gelegd". Het hoofdartikel wordt beschouwd als een der belangrijkste die sinds ja ren in Rusland zijn verschenen. Het geeft kennelijk het weloverwogen oordeel weer van de voornaamste partijleiders met inbegrip van de se cretaris-generaal Chroestsjef. De plotselinge nadruk, gelegd op de voltooiing van de socialistische fase, heeft waarschijnlijk ten doel te wijzen op de verschillende stadia in de ontwikkeling van de Sowjet-Unie, van China en van de Oost-Europese landen. Molotof is meer dan 40 jaar een van de bekendste theoretici van de communistische partij geweest. Ofschoon het herstel van presi dent Eisehnhower gestadig voortgaat, zal het nog wel vier tot vijf weken duren voor de president het zieken huis zal kunnen verlaten en vóór 1 Januari a.s. zal hij wel niet in staat zijn zijn werkzaamheden in Washing ton te hervatten, aldus heeft dr. White, de hartspecialist uit Boston, die president Eisenhower in Denver behandelt, Zondagavond verklaart. Dr. White zei, dat nog niemand kan voorspellen of Eisenhower licha melijk in staat zal zijn zich volgend jaar opnieuw beschikbaar te stellen voor het presidentschap, aangezien het nog te vroeg is om met zekerheid te kunnen zeggen of de president ge heel herstellen zal. Dinsdag zal Eisenhower een onder houd hebben met Dulles, zijn minis ter vsn buitenlandse zaken, over de op handen zijnde conferentie der „Grote Vier". Kamerdienaar en piloot keerden terug uit Rusland Onder de Duitse krijgsgevangenen, die Zondag uit de Sowjet-Unie in West-Duitsland zijn teruggekeerd, bevond zich Hans Linge, voormalig majoor bij de S.S., die Hitlers kamerbediende is geweest en die als laatste Hitler in leven heeft gezien. Linge verklaarde tegenover de verslaggevers, dat hij de laatste was ge weest, die op 30 April 1945 in de schuilkelder van de kanselarij in Berlijn afscheid nam van Hitier en Eva Braun. Toen hij twee minuten na het afscheid terugging in de kamer, waar hij hen had achtergelaten, had Hitier zichzelf reeds doodgeschoten en Eva Braun zichzelf vergiftigd. Linge verklaarde, dat hij en andere officieren van de S.S. de lijken van Hitier en Eva Braun in lakens naar de tuin achter de schuilkelder hadden gebracht, waar zij met meer dan 200 liter benzine werden verbrand. De as van Hitier en Eva Braun werd begraven. Verdere bijzonderheden wilde hij niet geven. Linge zei, dat hij hoopte zijn nieuwe leven te kunnen beginnen met het verkopen van een gede tailleerd verslag over de gebeurtenissen in Hitiers schuilkelder en zijn leven als Hitiers bediende. Hij zei reeds „aanzienlijke aanbiedingen" van Westelijke persorganen gekregen te hebben. zelf gev/ond geraakt. Het lijk van Bormann is waarschijnlijk achteloos bij andere gesneuvelde S.A.-mannen geworpen en samen begraven. Baur zei dat hij in 1946 naar Ber lijn terug werd gebracht om het lichaam van Hitier te identificeren. „Mij werd een zwaar verbrand lichaam getoond zo verbrand dat het niet meer te herkennen was. Maar ik ben er zeker van dat het Hit- let was die ik zag". HET VERHAAL VAN BAUR Ook de S.S.-generaal Hans Baur, die 23 jaar lang piloot van Hitler is geweest, is Zaterdag uit Russische ge vangenschap teruggekeerd. Hij heeft in het kamp Friedland verklaard dat hij nog geen twee uur voordat de Führer zelfmoord pleegde, met hem gesproken had. Baur zei dat hij geen getuige is geweest van Hitler's einde, maar dat hij er van overtuigd is dat Hitler en Eva Braun in de bunker het leven hebben gelaten. Hitler had afscheid van hem ge nomen met de opmerking dat hij een eind aan zijn leven zou maken. Zijn laia/tste opdracht aan Baur was ge weest de toenmalige Reichsleiter Mar tin Bormann (die later in Neuren berg bij verstek ter dood werd ver oordeeld) met een te Rechlin gesta- tionneerde viermotorige „Condor" in veiligheid te brengen. Bij de pogingen om door de Rus sische linies te komen, was Bormann aan de stadsgrens gevallen en Baur Zondagmorgen van R.K. Werkmeesters De R.K. werkmeesters te Leiden openden Zondagmorgen het winter- programma met een H. Mis in de kapel van de zusters Carmelitessen welke werd opgedragen door de geestelijk adviseur, de moderator G. Beek, die een korte toespraak hield naar aanleiding van het Epistel van deze Zondag. Na de H. Mis verenigde men zich aan een gemeenschappelijk ontbijt in de bovenzaal van de „Kleine Burcht". De voorziter, de heer v. Schaik sprak een welkomstwoord tot de tal rijke aanwezige leden en hun dames. Hij constateerde, dat het medeleven in de organisatie nog altijd goed is en hij verwachtte ook weer voor het komend seizoen alle medewerking. Op het programma staat ook dit jaar een feest voor de kinderen, hetwelk omstreeks Kerstmis gegeven wordt. Vervolgens werd het ere-insigne uit gereikt aan het lid H. Vogelzang voor het 25-jarig lidmaatschap van de bond. Ook namens het hoofdbestuur en de afdeling ontving deze pionier in de organisatie de verdiende hulde en dank waaraan door de afdeling een kleine attentie werd toegevoegd. Voor i de bedrijfsgroepvergadering Metaal, werden afgevaardigden aangewezen. Medewerking werd gevraagd voor de werkzaamheden van de K.A.B.-wijk- besturen, voor Herwonnen Levens kracht en voor de Centrale. Volks bank. Tenslotte werden allen opge wekt propaganda te maken voor nieuwe leden in de organisatie. Om streeks 12 uur werd deze zeer ge slaagde Zondagmorgen met dank aan de leden beëindigd. Ook Goebbels was er bij Hans Linge verklaarde nog, dat ook Joseph Goebbels, de beruchte mi nister van propaganda, zijn vrouw en hun zes kinderen zich in de bunker bevonden. Linge zei dat Goebbels en zjjn vrouw zelfmoord met een pistool had den gepleegd, terwijl de kinderen door een S'S-dokter dodelijke injecties wasen toegediend. Tot nu toe was aangenomen dat Goebbels en zijn vrouw vergif hadden ingenomen. ROOD EN GROEN BIJ DE GIJSELAARSBANK. Leidse studenten hebben zich Za terdagnacht omstreeks drie uur van de stoplichten bij de Gijselaarsbank meester gemaakt. Zij zeiden licht in de duisternis te willen brengen, maar volgden ech ter bij hun verkeersregeling een ge heel andere tactiek dan de verkeers politie. Zij lieten n.l. auto's stoppen en voornamelijk de uiterlijke schoon heid van chauffeuse of vrouwelijke inzittende(n) was maatgevend bij "het besluitof door een groen licht doorgang kon worden verleend. Dit werk heeft de studenten geruime tijd bezig gehouden. We weten niet of het de politie geweest is, die aan dit eigenmachtig „ontgroenen" een eind heeft gemaakt. Rozenkranskruistocht. Een hoopvol bericht van de Rozen kranskruistocht: de laatste bijeen komst in de St. Petruskerk is een Voor sanering van de binnenstad Hedenmorgen bereikte ons het officiële bericht, dat de heren Huurman en Van Iterson het fabriekscomplex van de C.V. Tieleman en Dros en alle bijbehorende panden in opdracht van de gemeente Leiden hebben gekocht. Het complex omvat herenhuizen, woonhuizen, pakhuizen, bergplaatsen en de fabrieksgebouwen. Nader vernemen wij dat de gemeente met deze aankoop cle sanering van de binnenstad op het oog heeft. Het stadsdeel, waarin T. D. gevestigd was, zal, zoals bekend, in de toekomst ruimte moeten geven aan een geheel nieutve bebouwing. De Uiterstegracht is door de aankopen van de gemeente in de loop van de tijd gedaan al geheel rijp voor de sanering. Door deze aankoop is het doortrekken van de sanering van de Middelstegracht tot de Uiterstegracht mogelijk geworden. Bijna één hectare bouwgrond komt door de aankoop van T. en D. vrij. Wannéér de sanering haar beslag zal krijgen is nog niet bekend. Dit hangt onder meer af van de toestemming van Gedeputeerde Staten. De algehele opheffing van dit fabriekscomplex komt ook overeen met het streven van het gemeentebestuur van Leiden om de industrie zo veel mogelijk naar de rand van de stad te verplaatsen. „De Spil" nog in 3 October-stemming De begrijpelijke vreugde over het behalen van de eerste prijs in de Leidse afdeling van het op 3 Octo ber gehouden Bedrijfscorso zat de directie en het personeel van de Leidsche Textielfabrieken Gebr. van Wija Co., die Zaterdag in de Stads gehoorzaal in een feestelijke bijeen komst bijeen waren, nog wat „in het hoofd 'en de benen". Tijdens deze avond, welke werd verzorgd door het Theaterbureau van Lou Marti te Voorschoten, viel menige zinspeling op dit succes, terwijl ook Wollemijn- tje niet aan een open doekje ont kwam. Er was echter nog een aanleiding, dat de grote van Wijk-familie deze avond in feestelijke kring bijeen was. Niet minder dan 22 jubilarissen, die weliswaar hun jubileum al achter de rug hadden, werden deze avond in het zonnetje gezet. Het waren de heren P. v. d. Linden, D. J. Wasse naar en A. van Berkel, die de vijftig jaar reeds hebben volgemaakt, de heren W. van Wijk, R. Marree, J. F. Asier, H. van Es, J. Boom en mej. J. Buitendijk, die veertig jaar aan de N.V. verbonden waren en de heren J. D. van Dijk, W. F. v. d. Horn, M. Keijzer, P. Sommeling, J. Brouwer, J. Kramp, Jacq. Pardon, J. Lasschuit, G. Pardon, W. Teskè, J. H. Webbers, C. de Groot en P. van Duinen, die onlangs hun zilveren jubileum vier den. De heer L. Gijsman, voorzitter van de Personeelsvereniging „De Spil", dankte allen voor de grote toewij ding en betoonde plichtsbetrachting, waardoor zij blijk hadden gegeven uit 't „goede hout gesneden te zijn". Spreker wenste hen nog vele jaren van goede gezondheid en kracht toe en bood de julbilarissen deze avond een kleine attentie op de eigenlij ke jubileumdag had „De Spil" reeds van zich aoen spreken in de vorm van een doos sigaren aan. De dames van de jubilarissen werden verrast met een bouquet bloemen. Hoewel de directie de beide he ren J. W. Heringa en J. M. Gorter waren aanwezig deze avond niet aan het woord kwam (haar waarde ring voor zo veel ijver en trouw bracht zij reeds eerder tot uitdruk king), was er van haar kant toch nog een mededeling, die de aanwezigen in groot enthousiasme bracht. Het was de heer Gijsman, die het perso neel er van in kennis stelde, dat de directie besloten had de bedrijfsband, die het op haar repetities zonder pia no moet doen, een dergelijk instru ment aan te bieden. Hoogtepunten. Het cabaretprogramma, opgediend door Frans Nienhuis, kende vele hoogtepunten. Johny Nelson toonde zich een zeer verdienstelijk kunst fluiter, Olga Lowina zong en jodel de, dat het een lieve lust was, Gé Hovacs deed door zajn telepathische seance en als blindschutter velen versteld staan, terwijl de Ribertie's zorgden voor een interessant num mer rijwiel acrobatiek. Voorts werk te onze stadgenoot, Geraldini, aan dit gevarieerde programma mede. Als muzikale kok toverde hij uit al les wat in een keuken te pas komt muziek. Zijn succes stond reeds bij voorbaat vast. Een geanimeerd bal onder leiding van de heer W. F. van Wijk bracht een feestelijk slot aan een eveneens feestelijke avond. TOCH NOG IN HAARLEMMERSTRAAT. Zaterdagmiddag om 5.40 uur kwam in de Haarlemmerstraat een 34-jarige wielrijdster, mevr. v. M., die woont in de Sumatrastraat te Leiden, in botsing met een 3-wielige motorbak fiets, op het moment, dat dit voertuig passeerde. Mevr. v. M. brak het lin- ker-onderbeen. succes geworden. De deelneming ook van mannen en jongens was ver boven de verwachting. De ge hele maand October is de aanvangs tijd van de Rozenkranskruistocht kwart vóór zeven 's Woensdags avonds. Intenties kunnen, zonder vermel ding van afzender worden gezon den aan mevr. Van Oudenhoven, Ka- merlingh Onneslaan 23, Leiden. R.K. Harmonie. De leden van de R.K. Harmonie worden morgenavond te acht uur voor een generale repetitie voor de uitvoering op 15 October a.s. in de zaal aan do Maria Gijzensteeg ver wacht. Dierenbescherming. De collecte voor de dierenbescher ming, die Zaterdagmiddag werd ge houden, leverde een totaalbedrag op van 2016.50. Dit is de hoogste som, die tot nu toe .bij de jaarlijkse collecte ewrd bij eengebracht. Oegstgeest zorgde voor een bedrag van ƒ543.80 (v.j. ƒ467.55). De op brengst van deze collecte zal ge- bruikt worden voor het verwezen lijken van een Leids dieren-asyl. AANMELDEN CURSUS. E.H.B.O Dinsdagavond acht uur kunt u zicfh in het R.K. Lyceum aan de Mariën- poelstraat opgeven voor een cursus E.H.B.O., georganiseerd door de R.K. E.H.B.O. „Peerke Donders". Tevens zijn op dez eavond alle inlichtingen omtrent het volgen van een E.H.B.O.- cursus geheel vrijblijvend te verkrij gen. SPIEKER. en VOND VERLOOR In het tijdvak van 15 tot en met 30 Sept. werd in Leiden gevonden: Wa terpas, paar regenbeenpijpen en ba- gageriem, sjaal, vulpen, kindercape, damespolshorloge, alpinomuts, pakje inh. bruine jas, autostep, hoofddoek, lederen koffer, bos sleutels, militaire cape, portemonnaie met inhoud, por tefeuille inh. foto's, muntbiljet, bril, onderdelen van electrische machine, knipmes, dubbele rijwieltas met in- hout, zilveren kinderarmband, hals ketting, padvinderspet, fotobelich- tingsmeter in étui, kindervestje, kin dermanteltje, bankbiljet, fitterstang, portefeuille waarin papieren ten na me van Frank van Orden, handschoe nen, kinderschoentje, damesschoen, oorhanger, regenbroek, wegenkaar ten (lancLkaartera) in lederen étui, dam es japon, broekje, zilveren ring met steentje, leefnet, stormlantaarn, melkbus gemerat C.M.C. Den Haag, paar gymnastiekschoenen, twee paar herenschoenen, twee boorden van overhemd, regenjas in étui, Engels leesboek, paar rubberlaarzen, heren polshorloge, actetas inhoud sportkle- ding, zwart wollen vest, actetas, in houd rekenboekje ten name van Rob bie van de Zee, regenjas grijs ga bardine. Inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zonneveld straat 10 op Woensdag- en Zaterdag middag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Maria-Moederochtend in St. Antoniusclubhuis 250 Deelneemsters Gistermorgen hebben ruim 250 Leidse gezinnen het Zondagochtend- ontbijt zonder moeder moeten veror beren, want 250 dames waren naar de Hartebrugkerk gestroomd om daar de Maria-morgen van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging, groep K.A.V., af deling Leiden met een H. Mis te be ginnen. Na de H. Mis volgde in het St. An toniusclubhuis een geanimeerd ont bijt, waarvan de goede stemming een blok huizen verder nog duidelijk hoorbaar was, maar toen de schalen met broodjes het tafelbeeld goed deels verlaten hadden, wist de voor zitster, mevr. UphofVisser met as sistentie van haar presidentshamer de stilte in de zaal te veroveren, waarna zij een kort welkomstwoord uitsprak, dat meer speciaal gericht werd tot de g. a-, rector Bernefeld en de genodigden van zuster- en „broe- der"-organisaties. Na enkele plannen en programma punten nader toegelicht te hebben, gaf de voorzitster het woord aan rec tor Bernefeld, die na wijding van het onlangs ontworpen K.A-V.-insigne, enkele woorden besteedde aan de spe ciale plaats, die de vrouw door alle tijden heen in het maatschappelijk leven heeft ingenomen. Rector Bernefeld zag de vr-ouw als het behoudende element, als de rem en de bewaarster van het goede ten opzichte van de voortstrevende man, die door zijn zucht naar vooruitgang dikwijls zwaar leed over de wereld heeft gebracht. De rector vergeleek de vrouw met de stug-voortzwoegende boer uit de ballade, die rampen en gevaren aan zich voorbij ziet trekken, maar d ie telkens weer terugkeert naar zijn ploeg, opdat de wereld verder leve. De strijd, die door de mannen ge streden wordt, moet mild gemaakt worden door de liefde der vrouw en niet alleen moet deze liefde in groot verband blijken, maar juist in het kleine, alledaagse ligt de kracht van het grootse werk, waartoe de vrouw geroepen is. Voordat de koffie geserveerd werd, bracht de toneelgroep van de K.A.V. nog een originele declamatie op het podium, waar een versierd Maria beeld tussen kaarslicht het centrum vormde: Vrouwen van verschillende maatschappelijke functies, vanaf het schoolkind tot aan sociaal werkster, kwamen bij Maria troost zoeken, voor hun speciale moeilijkheden en Maria gaf de steun, die ieder van hen spe ciaal behoefde. Het einde van de morgen werd ge vormd door enkele liederen, die de dames Cornelissede Haas en Chris- pijnvan Leeuwen ten gehore brach ten en een declamatie van Treesje Brasker. Ruim half twaalf sloot mevr. Up hofVisser deze Maria-morgen, na dat zij dank gebracht had aan allen, die zich voor deze morgen hadden ingespannen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2