Nieuw bisdom Rotterdam omvat provincie Zuid-Holland Hitiers laatste uur Kardinaal Innitzar De Saarlanders nog steeds op de Europa-wip plotseling overleden Fatale overst o :rgen in India Conservatief noch progressief KV P.-„krijgsraad" te Utrecht voor verkiezingsfront MAANDAG 10 OCTOBER 1955 47ste JAARGANG No. 13922 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs fOJ>5 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 De grenzen van de nieuw-opgerich te (bisdommen Groningen en Rotter dam zijn als volgt vastgesteld. Het bisdom Groningen omvat de provincies Groningen, Friesland en Drenthe, alsmede de Noord-Oostpol der. Het bisdom Haarlem omvat de pro vincie Noord-Holland. Het bisdom Rotterdam omvat de provincie Zuid-Holland. Aan het bisdom Breda wordt de gehele provincie Zeeland toegevoegd, terwijl het dekenaat Geertruiden- berg van het bisdom Den Bosch wordt afgescheiden en eveneens bij Breda komt. De nieuwe kathedralen zullen zijn de dekenale St. Martinuskerk te Groningen en de dekenale St. Lau- rentiuskerk te Rotterdam (Westzee dijk, pastoor: mgr. Niekel). Z.'H. de Paus heeft deze regeling op 14 Juli goedgekeurd. Het Nederlandse episcopaat en de Nederlandse regering waren reeds tevoren van deze wijziging op de hoogte gesteld.. De genoemde grenzen gelden als algemene richtlijnen. Bij de practi- sche uitvoering kunnen enkele on dergeschikte wijzigingen zich voor doen. De benoeming van nieuwe bischop- pen zal nog wel enige tijd op zich laten wachten in verband met het feit, dat de kerkelijke congregaties eerst op 20 October hun werkzaam heden hervatten. Een groot aantal vraagstukken, dat in verband met deze wijzigingen ontstaat, zal eensdeels worden opge lost in het Vaticaan, anderzijds in ons land zelf. Wat de benoeming van de nieuwe bisschoppen betreft, staat vast, dat bet Vaticaan in de verschillende lan den een verschillende gedragslijn volgt. Voor ons land ligt voor dej hand, dat eerst de adviezen van de bisschoppen zullen worden ingewon nen. De grenswijziging is van kracht op de dag, dat de pauselijke bul zal wor den uitgegeven. De kerk van de H.H. Laurentius en Ignatius aan de Westzeedijk te Rotterdam, waarvan de deken van Rot terdam, mgr. J. H. Niekel pastoor is, zal volgens het jongste Pauselijk besluit, de kathedraal van het Bisdom Rotterdam worden. Zondagmorgen om zes minuten I over half vijf is kardinaal Innitzer, aartsbisschop van Wenen, in het ka- tholieke ziekenhuis van Wenen aan een hartverlamming overleden. Kar dinaal Innitzer is bijna 80 jaar ge worden. Reeds enkele weken gele den werd de kardinaal in een zie kenhuis opgenomen, doch spoedig wegens algeheel herstel wederom ontslagen. De dood van de prins der Kerk is volkomen onverwacht geko men. Met het bestuur van het aarts bisdom is thans zijn coadjutor be last, mgr Jachym, die tot vicaris van het kapittel werd gekozen. i Dr. Theodor kardinaal Innitzer, aartsbisschop van Wenen, werd 25 I December 1875 te Weipert in Ncord- Bohemen geboren als zoon van een wever. In 1902 werd hij priester ge wijd en 10 jaar later benoemd tot hoogleraar aan de Weense universi teit, na eerst enige jaren docent te zijn geweest in 'de Nieuw Testamen- i tische Bijbelwetenschappen. Twin- tig jaar was dr Innitzer wetenschap- j pelijk werkzaam. I Gedurende het studiejaar 1928/ 1929 was hij rector magnificus van dezelfde universiteit. Een jaar heeft dr Innitzer een regeringsfunctie be kleed; van 1929 tot 1930 was hij na melijk minister van sociale zaken in het Oostenrijkse bondskabinet. Op 19 September 1932 volgde zijn be noeming door Paus Pius XI tot op- volger van de vorstaartsbisschop Piffl als aartsbisschop van Wenen. In het Consistorie van 13 Maart 1933 werd mgr Innitzer tot kardinaal gê- I creëerd. Als aartsbisschop van Wenen had kardinaal Innitzer een zeer moeilijke I en verantwoordelijke post tengevol- j ge van de situatie van Katholicisme en politiek. Kerk en partij werden dikwijls geïdentificeerd, zodiat de Kerk verantwoordelijk werd gesteld voor fouten op politiek vlak gemaakt. In 1938 kwam een nieuwe moeilijke periode in het kerkelijke bestuur: de aansluiting van Oostenrijk met het Nazi-Duitsland. Ofschoon kardinaal Innitzer op grond van uitdrukkelijke beloften van Hitier vrijheid van godsdienst verhoopte, bleek deze hoop spoedig ij del. Vrijdag begrafenis. Dinsdag zal het stoffelijk overschot van kardinaal Innitzer in de Consis toriezaal van het aartsbisschoppe lijk paleis van Wenen worden opge baard. Drie dagen blijft het stoffe lijk overschot opgebaard. De begra fenis is vastgesteld op Vrijdag. De plechtigheden vangen aan met een rouwstoet door de Weense binnen- Aan de hoeveelheid aanplakbiljetten op de muren van iedere stad in het Saargebied, met leuzen voor de Saar, kan men met vrij grote nauwkeurig heid afmeten, hoe ver dit veelomstreden gebied nog van het referendum over deze belangrijke kwestie is verwijderd. Zoals bekend zal deze volks stemming op 23 October a.s. worden gehouden en het lijkt ons zo, dat het voor diegenen, die al die papieren aanwijzingen willen benutten, niet een voudig zal worden op die dag volkomen verantwoord hun stem uit te brengen. Wat tenminste te denken van deze combinatie, ergens op een muur in Saarbruücken, waardoor zowel het ja als het neen met grote nadruk wordt gepropageerd? stad. Na de pontificale H. Mis van Requiem in Sankt -Stephansdom zal het stoffelijk overschot worden bij gezet in de grafkelder van de Ween se aartbisschoppen onder het hoofd altaar van de kathedraal. Door de dood van kardinaal Ihnit- zer telt het college van kardinalen nog slechts 62 leden, in plaats van 70. Dij overstromingen in de Indische staat Punjaab zijn volgens de „Hin dustan Times" ongeveer 1000 men sen om het leven gekomen. President Nelhroe heeft in een ra diorede verklaard dat het grootste probleem is, hoe het geteisterde ge bied te hulp te komen en de aange- riohte schade te herstellen. Hij noem de de berichten, volgens welke er duizenden doden zouden zijn, over dreven. „Maar zeker zoveel boeren, heb ben hun hoeve en oogst verloren". Gouverneur Singh van de Pun jaab, verklaarde na een rondvlucht Herstemmingen in Midden-Java? In politieke kringen in Midden- Java beschouwt men de uitslagen van de verkiezingen in dit district voorlopig met reserve. In sommige groeperingen wordt overwogen eer onderzoek aan te vragen naar het verloop van de verkiezingen. In het regentschap Tegal bijvoor beeld zouden ongeveer 60.000 men sen om nog niet opgehelderde rede nen hun stem niet hebben uitge bracht. Volgens berichten uit Se- marang zouden dit grotendeels led-en van de Masjumi zijn geweest. Reeds is er op aangedrongen op een aantal olaatsen in Midden-Java herstemmin gen te houden. Het congres van de Katholieke Volkspartij, waarvoor U het ver slag elders in dit blad vindt, heeft de volgende conclusie aange nomen. Het verheugende feit, dat een groep Katholieke Nederlanders in de K.V.P. wil terugkeren, tracht men hier en daar te hanteren als wapen tegen de K.V.P. Men wil de opvatting ingang doen vinden, als zou van de K.V.P. thans een meer conservatieve politiek te verwachten zijn. Het congres 1955 van de K.V.P. protesteert tegen deze misleiding en stelt vast, dat de begrippen „conservatief" en „progressief" noch op het programma van de K.V.P., noch op het politieke beleid van haar fractie van toepassing kunnen zijn. Zoals op het congres 1955 wederom ten duidelijkste is gebleken, gaat de K.V.P. haar eigen weg, geleid door rechtvaardigheid en menselijkheid. Het congres juicht het toe, dat de partij de valse tegenstelling „conservatief-progressief" volstrekt afwijst en er zich in de komende verkiezingsstrijd op generlei wijze, ook niet bij wijze van verweer, mee zal inlaten. Het is er zeker van, dat de demagogie dier tegenstelling de Neder landse Katholieken niet zal kunnen misleiden, doch dat deze met de geestdrift van hun diepste overtuiging de politiek zullen beamen, die naar waarheid in haar vaandel heeft staan: rechtvaardigheid en menselijkheid. over bet gebied, dat bijna 7.000 van de 15.000- dorpen in de Punjaab over stroomd zijn. Ook de rivier de Jamoena is bui ten 'haar oevers getreden. Het wa ter stroomt reeds bepaalde delen van New Delhi-binnen. Volgens officiële schattingen zijn in dit geibid reeds 106 mensen om het leven -gekomen, terwijl er meer dan 100.00Q personen dakloos zijn. Ernstige schade is aan de oogst toegebracht. (Geldig van Maandagavond tot J Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 X uur). WEINIG VERANDERING. Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist. Overdag over het algemeen zonnig weer. Over- wegend matige Oostelijke wind. Iets lagere temperaturen. 11 Oct. zon op 6.58, onder 17.59 u.; maan op 1.48, onder 15.55 u. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer max. temp. zwaar bew. 15 C. mist 21 Een overzicht van de enorme raai deelnemers aan het congres van de Katholieke Volkspartij te Utrecht, waarvan U het verslag elders in dit blad zult aantreffen. STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA nevel 14 nevel 17 mist 20 onbewolkt 16 onbewolkt 19 onbewolkt 22 mist 15 zwaar bewolkt 23 nevel 14 geheel bewolkt 15 geheel bew. 20 mist 16 mist 17 zwaar bew. 12 regen 15 nevel 15 licht bew. 23 licht bewolkt 23 onbewolkt 24 Korreltje Voor de moed is geen weg onbe gaanbaar.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1