Moeder doodde haar 16-jarig dochtertje met rattenvergif IN ARREST In Leiden Merlandsche Handel-Maatschappij, lU. Hoofdverdachte werd gisteren tot 21/2 jaar gevangenis veroordeeld C.A.O. Bloembollenbedrijf Sitifö, avaag, DE STENEN SPREKEN ZATERDAG 8 OCTOBER 1985 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Op 14 November a.s. rullen op alle postinriChtingen in Nederland de Kin derzegels 1965 verkrijiglbaiar gesteld worden. De verkoop van deze zegels zal du ren tot en met 13 Januari 1056. De ontwerpen zijn van de heer S. L. Hartz te Haarlem, die ook alle tekst en waarde-aanduidingen heeft ver zorgd. De zegels zijn uitgevoerd in 2 kleu ren koperdiepdruk. Voor de franke ring blijven ze tot en met 31 Decem ber 1956 geldig. De waarden, voorstellingen en hoofdkleuren zijn: 2 4-3 cent, Willem van Loon, ge schilder door Dirck Dirckz, Sant voort, (16101680), groen. 5-4-3 cent, Jongens portret, ge schilderd door Jacob, Adriaanszoon Backer (16081651), rood. 7-J-5 cent, Meisjes portret, van een ombekende Zuid-Nederlandse mees ter, bruin. 10 -j- 5 cent, Philip Huygens, ge schilderd door Adriaan Hanneman (1601—1671) blauw. 25 -|- 8 cent, Constantijn Huygens, geschilderd door Adriaan Hanneman (16011671) paars. Mr Kesper nam afscheid van de Statenleden Z.-H. In de met bloemen versierde ont vangstzaal van het gebouw van de Provinciale Staten van Zuid-Holland te Den Haag heeft de Commissaris der Koningin in die provincie, mr. L. A. Kesper afscheid genomen van de leden van de Provinciale Staten. Mr. Kesper gaat, zoals bekend is, binnenkort naar Libanon waar hij de regering aldaar van advies zal dienen over een hervorming van het be stuursapparaat. Bet oudste lid van Gedeputeerde Staten, mr. J. J. R. Schmal, sprak de scheidende commissaris namens de Statenleden toe. „Als men het resultaat ziet van uw diensten", zo zeide hij, „is het niet te verwonderen, dat men van elders beslag op u heeft gelegd. Deze greep vanuit de verte is zeer geluk kig. Wij hopen dat u in Libanon zeer veel goeds zult aantreffen en onze beéte wensen vergezellen u.*' Mr. Schmall bood tenslotte namens de Statenleden de vertrekkende com missaris enige boeken aan. Mr. L. A. Kesper zeide in zijn dank woord o.m., dat hij steeds met ple zier vergaderd had met de Statenle den, waar ondanks de politieke ver schillen een geest van eensgezind heid heerste. Als ik straks in het par lement van Libanon, waar, zoals ik heb gehoord, het soms nog wel wat rumoerig toegaat, als toeschouwer zit, zal ik vaak met weemoed terug denken aan de, als ik zeggen mag, nogal tamme Statenvergaderingen, waar het goed was te toeven." Zwarte lonen leidden naar boekhoudgeknoei Zes wehen geëist Gistermorgen heeft de officier van justitie te Amsterdam tegen een 37- jarige fabrikant, die terecht stond wegens uitlokking tot valsheid in ge schrifte, meermalen gepleegd, een gevangenisstraf van 6 weken geëist. In de jaren- 1950 tot 1953 had hij zijn secretaresse 12 vals gekwiteerde facturen en kwitanties doen opma ken. De facturen werden gedrukt met hoofden van gefingeerde firma's. In die jaren betaalde hij aan zijn ar beiders zwarte lonen, en kwam zo doende, zoals zijn verdediger het uit drukte, met een „kasoverschot op pa pier" .te zitten. Om dit voor de fiscus te verbergen was hij op de hem ten laste gelegde wijze te werk gegaan. De verdediger achtte de handel wijze van zijn cliënt weliswaar laak baar, maar toch niet van dien aard clat een onvoorwaardelijke gevange nisstraf op zijn plaats zou zijn. Hij sprak er zijn verwondering over uit, dat de toenmalige medefirmant, die ook facturen had getekend, niet ver volgd werd. Het aandeel van zijn cliënt werd opgeblazen, zo zei hij. Hij drong er bij de rechtbank op aan te volstaan met een geldboete, of met een voorwaardelijke gevangenisstraf. HORLOGEDIEF GEPAKT. Twee surveillerende agenten hoor den in de nacht van Donderdag op Vrijdag op de Binnenweg te Rotter dam glasgerinkel en zagen een man weglopen. Zij kregen hem te pak ken en toen bleek, dat hij, een 29-ja- rige losse werkman was, zonder vaste woon- of verbleefplaats, in het bezit was van zes herenpolshorloges. De man had deze ontvreemd uit de vi trine van een warenhuis. De waarde van het gestolene is 300, De technische gegevens zijn de vol gende: Grootte v. 'h. zegel 24.25 bij 31.55 •milimeter. Grootte beeldrechthoek 21/45 bij 28.55 milimeter. Kamtanding: 12.5 bij 12. Vellen a 10 x 10 100 zegels. Paipier zonder watermerk. Gomming: normaal. Gedrukt bij Joh. Enschedé en Zn., Grafische inrichting N.V. te Haarlem. RIETTELERS VOELEN ZICH BEDREIGD De vereniging van riettelers in Ne derland heeft bij de Kroon bezwa ren geuit tegen het streekplan Noord west-Overijssel, omdat daarin de uit gestrekte rietvelden van de schiut- en .grafkampen in de kop van Overijssel een voorlopige bestemming hebben gekregen. De mogelijkheid van ontginning van deze rietvelden blijft, waartegen de riettelers aanvoeren dat ontgin ning zou neerkomen op kapitaalver nietiging. De financiële opbrengst van de rietvelden wordt op het ogen blik hoger aangeslagen dan die van de beste weilanden, zeggen de riet telers. STIJGENDE BELANGSTELLING VOOR LAND- EN TUINBOUW- ONDERWIJS. Blijkens de zojuist door het C.B.S. gepubliceerde cijfers telt het land en tuinbouwonderwijs in het school jaar 19541955: 414 scholen (1953/ 1954: 407) en 2015 (1790) cursussen. Het aantal leerlingen bedroeg op de scholen 27.265 (26.482), terwijl 32.930 leerlingen (27 989) een cursus volgen. Er werden in 1954 9.711 leer lingen tot de scholen toegelaten en er vertrokken 8.926 leerlingen, Van wie 6-465 het einddiploma verkre gen. Van 87 der leerlingen was de vader in de land- of tuinbouw werk zaam. DRAMA TE VOORBURG De politie te Voorburg heeft Woens dag een 46-jarige vrouw gearresteerd, die er van verdacht werd haar doch ter te hebben vergiftigd; de vrouw heeft gisteren, na een verhoor van twee dagen, bekend. De verhouding tussen de vrouw en haar 16-jarige dochter was al gerui me tijd zeer slecht. In Mei van dit jaar onderging de vrouw een hech- tenisstraf van 6 weken wegens mis handeling van haar dochter; naar het schijnt leefden moeder en dochter onder zeer moeilijke omstandighe den. De vrouw beging de vergiftiging een week geleden. Zij diende haar dochter toen een dosis rattenvergift toe in een glas tomatensap. Toen het meisje ziek werd, waarschuwde zij de huisarts, maar durfde niet zeggen wat zij gedaan had, zodat de arts geen succesvolle behandeling kon toepassen. Toen de toestand van het vergiftigde meisje erger werd, liet men haar opnemen in het ziekenhuis Sint Antoniushove te Voorburg, waar het meisje Dinsdag is overleden. De artsen in het ziekenhuis had den toen het vermoeden van vergif tiging gekregen, maar de moeder, die Woensdag werd gearresteerd, ont kende aanvankelijk hardnekkig. Eerst toen sectie van het stoffelijk overschot de vergiftiging had aange toond bekende de vrouw; zij is voor de officier van justitie in Den Haag geleid. De vrouw woonde pas twee maan den in Voorburg, voordien was zij werkzaam bij een Amerikaanse fa milie in Wassenaar; zij heeft nog een mislukte poging gedaan zichzelf van het leven te beroven. openen wij op 10 October 1955 aan het Kort Rapenburg 1-3 een Agentschap. Voor bankzaken en alles wat daarmee verband houdt, staat dus voortaan ook in Leiden een kantoor van onze instelling te Uwer beschikking. De telefoonnummers zjjn 32147 en 32148 DEVIEZENBANK Hoofdkantoor: Amsterdam, Vijzelstraat 32 88 kantoren in Nederland; 44 vestigingen in Azié, het Midden-Oosten. Oost-Afrika en Amerika. NIEUWE KLOOSTERORDE TE REUVER. De bisschop van Roermond mgr. dr. G. Lemmens heeft aan een voor Nederland nieuwe kloosterorde toe stemming gegeven tot vestiging in ons land over te gaan. Het is de con gregatie van de „Zonen van het On bevlekt Hart van Maria", die naar haar stichter mgr. A. M. Claret, aartsbisschop van Santiago de Cuba, ook wel de orde der Claretijnen wordt genoemd. Een drietal leden der orde, afkom stig uit Oostenrijk en Beieren, zal te Reuver de stichting van een klein klooster voorbereiden en de zorg op zich nemen van een rectoraat, dat van de hoofdparochie Reuver zal worden afgesplitst. RANGEERDER GEDOOD De 31-jarige rangeerder H. van Loenen uit Twello, is gisteravond op ihet emplacement te Deventer tussen twee wagons bekneld geraakt, en op slag gedood. Van Loenen was ge huwd, en had drie kinderen. De mond-en klauwzeer in Zeeland Hoewel er op verschillende plaat sen in de provincie Zeeland mond en 'klauwzeer is geconstateerd, is de toestand nog niet bepaald verontrus tend. Maar toch biedt deze situatie juist voor Zeeland grotere gevaren, aldus het Zeeuwsoh Landbouwblad. Tot nu toe blijken de meeste infec ties terug te brengen te zijn tot aan kopen via veemarkten. 'Bij jonge dieren welke geënt zijn duurt de beschuttende werking niet zo lang en is na een half jaar de waarde van de enting reeds belang rijk verminderd. Aangezien in Zeeland betrekkelijk veel jongvee aanwezig is, 'is er dus daardoor een groot aantal dieren welke kans hebben om na een be smetting mond- en klauwzèeer te krijgen, met alle gevolgen van dien: het afmaken van al het op het be drijf aanwezige rundvee, varkens, schapen en geiten. Nu de suikexbietenoogst is begon nen, is het te verwachten, dat er vee voor de bietenkoppen aangekocht zal worden. Door deze aankopen bestaat gevaar voor het binnen brengen van mond- en klauwzeer, aldus het blad. Botsing bij Eibergen vernielde drie auto s Gistermorgen omstreeks 11 uur zijn te Eibergen op de weg Eibergen Groenlo bij een gecompliceerde aanrijding drie auto's vernield. De aanrijding ontstond doordat een land bouwer toen hij met zijn auto van de Binnenweg naar zijn woning de Groenloweg op reed, geen voorrang aan een van links uit de richting Groenlo naderende wagen verleende. Laatstgenoemde auto greep de wa gen in de flank en vloog vervolgens tegen een boom. Beide wagens wer den hierbij vernield, doch alleen de landbouwer bleek gewond te zijn. Hij Postauto-roof te A'dam berecht „Ik ben onschuldig De 29-jarige Amsterdamse koop man, in de Jordaan beter bekend als „rooie Henk", is gisterochtend door het gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld tot twee en een half jaar met aftrek van de preventieve hech tenis tot heden, terzake van diefstal door middel van valse sleutels van ruim 60.000 uit een PTT-auto, die op 28 October vorig jaar zijn dage lijkse ronde langs de hoofdstedelijke bijkantoren maakte. De veroordeelde bevindt zich sedert 8 Dec. j.l. in voor arrest. In eerste instantie was Henk teza men met zijn gezworen kameraad Frans door de Amsterdamse recht bank veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf, met aftrek wegens heling van het geld, omdat de rechtbank de diefstal niet bewezen achtte. De officier van justitie, die vier jaar te gen Henk had geëist wegens diefstal, was alleen tegen het vonnis van Henk in appél gegaan, omdat vol- CANDIDAAT COMMISSARIS KONINGIN. De „Tel." meent te weten, dat als opvolger van de commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland van K.V.P.-zijde op de voorgrond wordt gesteld jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burge meester van Hillegom en van de zij de der P.v.d.A. mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken. COMMUNISTEN IN FINSTER- WOLDE GINGEN OVERSTAG De communisten in de raad van Finsterwolde hebben plotseling wa ter in de rode wijn gedaan. In de raadsvergadering van 27 September bleken zij niet accoord te gaan met de candidaten, die de PvdA en Ge meentebelangen hadden voorgesteld voor de benoeming van twee leden van de woonruimtecommissie en van twee leden van de gemeente instel ling voor Scoiale Zaken. Beide frac ties verlieten toen de vergadering. In de afgelopen dagen echter begonnen ■de communisten om onverklaarbare redenen in te binden. Zij verzochten de PvdA en Gemeentebelangen nieu- we candidaten in te dienen, mits één naam, die van de heer H. Bos- scher (Gem. Bel.) van de candidaten- werd met enkele hoofdwonden en 'n lijst zou worden geschrapt. hersenschudding naar het protestants ziekenhuis te Eiibergen overgebaroht. De bestuurder van een even later uit de richting Groenlo komende Duitse auto wist de vernielde wagens te passeren, doch keek daarna ach terom, waardoor hij in volle vaart achter tegen een vrachtauto reed, waarvan de bestuurder even te vo ren gestopt had om hulp te verle nen. De Duitse volkswagen, die on der de vrachtauto schoof, werd even eens geheel vernield, doch de beide inzittenden brachten het er wonder boven wonder goed af. In de raadsvergadering van Vrij dagmiddag kwamen de benoemingen opnieuiw aan de orde. De PvdA en Gem. Belangen hadd'en dezelfde can didaten gehandhaafd. Tot leden van de woonruimtecommissie werden be noemd met algemene stemmen de he ren B. Zomerman (Gem. Bel.) en P. Alles (PvdA). In het bestuur van de sociale commissie werd met algemene stemmen benoemd de heer P. Ling- beek (PvdA). Toen de op de heer Bosscher uitgebrachte stemmen wer den geteld, bleek dat de communis ten blanco briefjes hadden inge diend gens hem de diefstal door Henk was gepleegd. Veertien dagen geleden requireer- veeruen aagen geieaen requireer- bevoegdheid voor het lager fe, w«s en van ƒ375,- bij het Hof, ondanks de heftige ontkenning van Henk de diefstal te hebben ge pleegd, twee jaar en zes maanden ge vangen nisstr af tegen hem. Ook de procureur-generaal was van mening dat Henk inderdaad achter op de auto was gesprongen op de bewuste avond en de geldtrommel en postzak uit de niet op slot gedraaide PTT- auto had geroofd. Zowel Henk als Frans hebben in dertijd meegedeeld, dat een zekere Piet de diefstal zou hebben gepleegd en het geld bij Frans hebben ge bracht, waar het is geteld. De poli tie heeft, dank zij een tipgever, dit geld later gevonden onder de grond in de loods van Frans. Met behulp van vingerafdrukken en een speur hond kwam men op het spoor van Henk, die bleef ontkennen iets met ae diefstal te maken te hebben. In een rapport over 'Henk staat ver meld, dat hij reeds eerder was ver oordeeld wegens diefstal door handig op auto's te springen. Verdachte gaf gisterochtend voor het Hof op luide wijze van zijn ont stemming blijk over dit arrest en riep: „Er moet een dader komen; ik ben onschuldig. Wederom nieuw tehuis voor de Kath. militairen De apostolisch administrator, mgr. dr. B. J. Alfrink, heeft gisteren on der grote belangstelling het B.K. Mi litair Tehuis bij de legerplaats „De Wittenberg", gemeente Barneveld, in. gezegend en geopend. Deze plechtig heid werd onder meer bijgewoond door de minister van oorlog, ir. C. Staf en hoofd-legeraalmoezenier mgr. H. J. J. M. van Straelen. Dit R.K. militair tehuis is er een van een se rie die volgens eenzelfde plan in ver. scheidene legerplaatsen worden ge bouwd. Aan de architect hiervan, de heer C. F. L. van der Lubbe, uit Den Haag, is tijdens de opening door mi nister Staf medegedeeld, dat hij voor zijn werk is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. PREMIES VOOR ONDERWIJZERS. Ter bevordering van de studiezin van onderwijzers heeft minister Cals bepaald, dat aan hoofden van scholen en onderwijzers bij het lager onder wijs de helft van hun studiekosten zal worden vergoed, indien zij een der, cursussen, bedoeld in artikel 6, derde lid, der Kweekschoolwet, volgen aan een rijkskweekschool of een van rijkswege gesubsidieerde kweek school. Hoofden van scholen en onderwij zers bij het lager onderwijs, die niet zulk een cursus volgen, doch studeren voor een wettelijke onderwijs-be- voegdheid, ontvangen een bedrag van ƒ225.bij het behalen van een onder wijs en van 375.bij het behalen van een hogere bevoegdheid. Ook anderen. Indien zij een niet aan een kweek school verbonden cursus volgen, die niet opleidt voor een wettelijke be voegdheid, doch die naar het oordeel van de minister van belang is voor het onderwijs, stelt de minister het bedrag der bijdrage afzonderlijk vast. De regeling geldt niet voor de studie voor de akte als volledig bevoegd onderwijzer of voor de hoofdakte. Bovendien zal aan cle hoofden van scholen en onderwijz'ers bij het be halen van een lagere of een hogere akte voor een der vakken Frans, Duits, Engels, wiskunde, handelsken nis of lichamelijke oefening een bo nus worden verleend van 250. BLIKSEM DOODT VIER KOEIEN Tijdens een kort doch hevig onweer boven Wijnjetrep in de gemeente Opsterland (Friesland) zijn vier koeien van de landbouwer J. Jong bloed, zijn gehele veestapel, door de bliksem gedood. ser kan Middenstand heffing opleggen. De Tweede Kamer ging Vrijdag middag zonder hoofdelijke stemming accoord met een wetsontwerp waar door de Sociaal-Economische Raad tijdelijk de bevoegdheid krijgt een heffing op te leggen aan onderne mers in de detailhandel en het am bacht en om dit geld te gebruiken voor de registratie van deze onder nemingen en voor een subsidie aan het Economisch Instituut voor de Mid denstand. Vaststelling aardappelgeld Ingevolge het bepaalde in de col lectieve arbeidsovereenkomst voor het bloembollenbedrijf, hebben de vertegenwoordigers van de werkge vers- en werknemersorganisaties de vergoedingsprijs voor de aardappelen vastgesteld. Ingeval aan de vaste en losse arbei der noch land, noch vroege, noch late aardappelen zijn verstrekt, dan be draagt de vergoedingsprijs 8,40 voor elke mud aardappelen, waarop deze arbeiders krachtens de betreffende artikelen van de C.A.O. aanspraak zou kunnen maken. Voor het geval, dat aan deze arbei der geen late aardappelen (of land hiervoor), maar wel vroege aardap pelen (of land hiervoor) zijn ver strekt, bedraagt deze vergoedings prijs 8,per mud. RENTEGEVEND MAXIMUM BIJ RIJKSPOSTSPAARBANK BINNEN KORT VERHOOGD. De minister van financiën ver wacht, dat de verhoging van het ren- tegevend maximum bij de Rijkspost spaarbank met terugwerkende kracht tot 16 Januari 1955, thans spoedig kan worden tegemoet gezien. Dit heeft de minister geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Nederhorst. De bepaling van het maximum rên- tegevend tegoed van de Rijkspost spaarbank was geregeld bij de post- spaarbankwet, welke op 16 Januari 1955 is komen te vervallen. Het maxi mum rentegevend tegoed dient bij al gemene maatregel van bestuur te worden bepaald. Thans is in een zeer ver gevorderd stadium van voorbereiding een sa menstel van maatregelen van be stuur, welke de vele uitvoerings maatregelen bevatten, waarin krach tens de postwet 1934, de postspaar- bankwet 1954 en de wet P.T.T.-raad 1954 moet worden voorzien. De voor bereiding hiervan heeft veel tijd ge vorderd. Zo moeilik hebben w(J deze prijsvraag tot op heden niet gehad. Maar dat ls ook de bedoeling. U zult de deur uit moeten en in de prikkelende herfstlucht een onder zoekingstocht door Leiden moeten maken. Zoekt u alle randjes van onze w(jde stad maar eens af, u be hoeft het echter niet zo ver, maar wel in pal Oostelijke richting (dit om u te helpen) te zoeken. Als u deze week de goede oplossing in stuurt maakt u een goede kans op de pr(Js. De vorige week Een groot aantal trouwe „Stenen Spreken" klanten heeft het de vo rige week goed geraden. De achter grond met het Gangetje verraadde echter deze kiek heel snel. Het was de Groenebrug (tussen Steenschuur en Garenmmrkt). De fotograaf stond In het v. d. Werffpark. De waardebon van ƒ5.is voor: H. C. Pieëte, Alexanderstraat 32, Leiden. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief oi briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5.verloot.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8