Leiden zit in de verkeerde hoek Woningbouw/ u/ordt door de provinciale directie tegengehouden Vele puzzelkranten gingen in vreugde van het ..Drie-Octoberfeest" tenonder TERWIJL ANDERE GEMEENTEN MEER KRIJGEN DAN HUN TOEKOMT Van de 507 woningen mochten er 26 gebouwd worden HET GAAT SLECHT TE VEEL KRANTEN WERDEN NAGEVRAAGD Vandaar nogmaalsOE PUZZELPAGINA De puzzel voor 10-jarigen en ouder Voor onze kleintjes beneden 10 j. ar „Emigratie, een goede oplossing voor het probleem der agrariërs" ZATERDAG 8 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 ^^ethouder Jongeleen heeft iets losgelaten over de zeer benarde positie waarin Leiden op het gebied van woningbouw verkeert. Het is droe vig, het is schandalig, zo zegt hij en wij kunnen hem, na kennis genomen te hebben van de feiten, volmondig bijvallen. Leiden zit in de verkeerde hoek. Het is met zijn bijna honderdduizend inwoners, de grootste gemeente in Zuid-Holland, na Rotterdam en Den Haag (die niet onder de provinciale directie voor de woningbouw ressorteren) maar het krijgt zo weinig kans aan de behoefte aan nieuwe woningen te voldoen, dat timmerlieden en metselaars al naar andere gemeenten de wijk hebben genomen, omdat zij hier in de Sleutelstad toch niet de kans krijgen te bouwen. Wij willen u een kort overzicht geven van de activiteiten, die de ge meente Leiden heeft ontwikkeld om zijn bouwvolume gerealiseerd te krijgen. Het lijkt een beetje op een toneelstuk, er zit een langzame stijging in, maar wij waarschuwen u dat het geen blijspel is, maar een drama van de ergste soort. En als men bedenkt, wat de inzet is: het levensgeluk van jonge mensen, die een eigen gezin willen stichten, krijgt dit alles de strek king van een diep droevig treurspel. Er zijn op dit moment 3865 woning zoekenden in Leiden Waar te beginnen? tekent dus, dat 'aan B. en W- werd ge suggereerd, een aanbesteding uit te schrijven, maar twee dagen later stuurt de Provinciale Directie prompt een brief, waarin de gemeente te verstaan wordt gegeven, dat zij zon der de toestemming van deze instan tie géén aanbesteding mag houden. 7 September: tijdens een onteige ningszitting te Leiden kwam een lid nen zich steeds vriendelijk vol be grip en medewerking, maar na iedere toezegging duikt het dreigende hoofd van de Provinciale Directie op, die bijna alle plannen tracht te torpede ren. Het provinciaal bestuur, aldus de wethouder, doet steeds toezeggingen, dat Leiden 35 industrie-woningen dre de Provinciale Directie, die recht- mocht bouwen en dat hij zijn best aan het departement van we- zou doen voor 71 halve prarnie-wo- i w Yera??w°ordmg. "ftnM'g ningen. Hij beloofde Leiden op het gebied van woningbouw naar voren te schuiven. 23 September: de burgemeester en wethouder Jongeleen hebben een on derhoud met de minister van Weder opbouw. Tijdens het onderhoud bleek, dat de minister cij"ers over de wo ningbouw te Leiden waren voorge legd, die niet klopten met de feiten. De minister toonde zijn medeleven en zei, „dat Leiden al vast maar moest gaan aanbesteden". Jantje lacht, Jantje huilt. We mogen wel zeggen dat de pro vincie aan Leiden een „Janushoofd" vertoont. De Gedeputeerde Staten to stukken, die de wethouder tot zijn beschikking heeft door te bla deren om iets tegen te komen, dat de hoge nood direct al tekent. Laten we beginnen met de bouw plannen, die aan de Provinciale Di rectie voor de woningbouw ter goed keuring werden gezonden. De ge- --- meente zond op 5 Februari van dit van Gei- staten met de mededeling, jaar plannen voor 24 woningen op 10 Februari voor 11 woningen op 13 Februari voor 4 woningen op 6 April voor 71 plus 122 woningen op 20 Mei voor 253 woningen op 23 Juli voor 104 woningen op 3 Aug. voor 126 plus 38 woningen: dat geeft een totaal van 756 woningen en dit totaal is inmid dels uitgebreid tot ruim 800 wonin gen. Dit klinkt allemaal zeer actief, maar weet u hoeveel woningen Lei den hiervan mag bouwen? Schrik niet: 26 woningen. Op 30 Juni j.l. was de provinciale directie zo vrien delijk vier woningen ter beschikking te stellen en.dit „vrijgevige" gebaar werd op 18 Juli gevolgd door de toe stemming voor het bouwen van 22 woningen. Daar is het tot op heden bij gebleven. Deze directie dirigeerde de door de Gedeputeerde Staten aan Leiden toegezegde bouwcontingenten vooi 1955 naar een stoffig dossier, dat naar cns gevoel in taak veel overeenkomst met een prullebak vertoont. Het toegestane bouwvolume voor 1955 bedroeg 507 woningen. Leiden is met een kluitje in het riet gestuurd. Drama. CN NA DEZE PROLOOG begint dan het drama, waarin het ge meentebestuur van Leiden, Gedepu teerde Staten, de Provinciale Direc tie en ook de minister een rol spelen. Zoals bekend heeft het lid van Ge deputeerde Staten, de heer Deeren- berg, op 11 Februari van dit jaar voor de raadsleden een uiteenzetting gegeven, dat no-g al wat deining in de gemeenteraad heeft gebracht. De heer Huurman heeft in de Raad een vlammend betoog door een interpel latie laten volgen. Het ging over het feit of de gemeente Leiden zich wel voldoende met nieuwe plannen bezig houdt, omdat een geest van bouwac tiviteit, ook de beslissingen van de Provinciale Directie zal bevorderen. De feiten. Wat zijn echter de feiten: Op 31 Jan. 1955 zegde een lid van Gedeputeerde Staten aan Leiden een extra contingent voor migratie-wo ningen toe (3 X 50 woningen). i Op 11 Febr. (Opbouwdag) werd de gemeente er toe aangezet door het lid van Ged. Staten ook de plannen voor 1 1956 in te dienen. Op 20 April kreeg de wethouder van de Provinciale Directie een brief, dat géén woning gebouwd mocht wor den zonder haar toestemming. Op be sprekingen werd medegedeeld dat het toe te kennen aantal premie- bouw-woningen al tot 1956 vol was, maar dat men alsnog zou proberen Leiden met voorrang te helpen. Tal van besprekingen voerde men, die door beloften en toezeggingen door Ged. Staten werden gevolgd, maar op 26 Juli van dit jaar, zei de Provinciale Directie voor bouwver gunningen. dat de toewijzing van de beloofde 253 woningwetwoningen niet eerder dan December kon plaats vin- j den. 11 Augustus: Burgemeester Van Kinschot en wethouder Jongeleen hebben een onderhoud met twee le den van Gedeputeerde Staten, waar bij gezegd wordt, dat Leiden voor de 253 woningwetwoningen (die de Pro vinciale Directie op de lange baan had geschoven) een aanvaardbare prijs moet zien te bedingen. Dit be- Het gaat slecht met de woning- houw in Leiden. U zult het ook al wel gemerkt hebben. De bouw van de woningen vordert prac- tisch niet. De uitbreidingsplan nen ontwikkelen zich even snel als een schildpad, die rheuma- tisch is. Bijgaand artikel vertelt u hier over meer. niet kan inwilligen. „Als Leiden in December kan beginnen met het contingent 1955 te realiseren, waar zo vraagtde wethouder zich af zijn de vergunningen tot het bouwen dan gebleven?" De Provinciale Directie, die maan delijks 500 woningen in Zuid-Hol land te verdelen heeft, volgt een merkwaardige tactiek. Het is een groot schandaal, dat een dergelijke houding tegenover een ge meente, waar de belangen van een universiteit en een zich gunstig ont wikkelende industrie, zo zwaar we gen, wordt aangenomen. Dit jaar bouwt men nog aan het contingent, dat voor 1954 werd toe gekend (582 woningen), maar zeker in het aanstaande jaar zal Leiden met de woningbouw danig in de knel komen. Andere gemeenten worden be voordeeld boven Leiden. Sommige gemeenten hebben in 1954 en 1955 toestemming gekregen het toegezegde contingent voor resp- 1955 en 1956 al gedeeltelijk te sou peren. Maar Leiden krijgt als grootste stad van een contingent voor 507 wonin gen, die de stad rechtens toekomen, toestemming om 26 (zegge zes en twintig) woningen te bouwen. Er is een kans, dat de toestemming voor het bouwen van de rest in December De hulzen, die u nu ziet bouwen zijn nog allen van het bouwcontin- gent 1954. Wat gaat het langzaam. een zelfde „va-banque" methode gaat volgen als enige andere gemeenten in Zuid-Holland. „Bouwen maar", zo wordt daar ge- zegd. Als de woningen er een keer staan, komt de vergunning vanzelf wel. Als Leiden een eind aan de lijdens- a.s- afkomt. Dat is dan in een tijd,1 weg wil maken, zal het een houding waarin de vorst geregeld de voort- moeten aannemen, die niet zijn gang van het werk belemmert. Leiden komt aldus op een falikante wijze achter op het bouwschema. Het wordt tijd, dat de gemeente grootte en kracht in overeenstem' ming is. Nood breekt wetten en de nood is groot. In een niet-aflatende stroom zijn de afgelopen week de oplossingen bij honderden ons bureau binnengestroomd, maar daarnaast kabbelde een even gestaag stroompje verzoeken om een krant van jJ. Zaterdag, omdat tijdens de opwinding van het Drie-Octoberfeest de paling voor Oma per ongeluk juist in de rebuskrant terecht was gekomen, met alle nare gevolgen van dien. Nadat we de eerste dagen kranten verstuurd hebben, zijn we daarmede gestaakt, omdat onze reserve-voorraad finaal uitgeput dreigde te geraken en om de schade, die Drie-October aan de puzzelkrant toegebracht heeft, toch te herstellen, plaatsen wij deze week nogmaals de puzzels, die als resultaat een ongehoorde prijzenstroom door Leiden en zijn omgeving ten gevolge zullen hebben. Zoals wij dé vorige week schreven, zijn in totaal zestig prijzen aan deze puzzels verbonden; 15 kostbare prijzen voor de Rebusoplossers, met als hoofdprijs een gouden dames- of herenarmbandhorloge; 20 mooie prijzen voor de kinderen van 10 jaar en ouder, met als hoofdprijs een jongens- of meisjesfiets; 25 prachtige prijzen voor de kinderen beneden de 10 jaar, met als hoofdprijs een autoped. Nu hebben wij een diep respect voor de vindingrijkheid van onze abonnes; het is gewoon verbazingwekkend, hoevele manieren er gevonden worden om puzzel op te zenden, maar daarmede bezorgen zij ons meestal nieuwe puz zels echter zonder prijzen in het vooruitzicht! Daarom nogmaals de inzending der puzzels: Alle oplossingen moeten gericht worden aan: „Redactie Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden". Op de enveloppe of briefkaart duidelijk vermelden: REBUS of LEEFTIJD; dus voor de jongere puzzelaars de leeftijd en voor de Rebusoplossers het woordje Rebus. Voorts zouden we het erg pretitg vinden, als in één enveloppe niet meer dan één oplossing gedaan werd en het schrijven van meerdere oplossingen op één velletje of kaartje brengt ons helemaal tot wanhoop. De gehele maand October kunt U nog de oplossingen insturen. Zoek uit elk van de volgende zinnen één woord die dan samen een spreek woord vormen. De toestand van de zieke wordt beter. De eieren zijn te hard gekookt. Hij heeft rook in mijn ogen geblazen. Als je stout bent dan word je gestraft. Het boek ligt op de tafel. Die praatjesmaker kan nooit zijn mond houden. De hooiberg heeft twee uren gebrand. Opgave: hnaam van een vis u snoepje tmeisjesnaam skledingstuk peten veel mensen op 3 October olichaamsdeel t hebben veel kinderen op 3 October. Het aantal puntjes achter de letters geeft niet het aantal letters aan, waaruit het woord bestaat. Burgerlijke Stand Geboren: Abraham Marius z. van M. van Geent en M. Wilbrink. An- thonie Petrus z. van A. P. van den Berg en J. G. van Eganond. Anna Cornelia d. van A. Baas en G. v. d. Haven. Jacobus z. van W. v. Straa- ten en M. v. Dommele. Elisabeth He lena d. van J. de Bolster en E. H. Schlagwein. Glen Martin z: van C. v. Es en M. L. Croone. Ondertrouwd: J. L Frieling en M. E Duyvendak. Overleden: E. Arnoldus d. 1 mnd. D. J. van Houten wednr. 83 j. J. Rijnsburger vrouw 84 j. G. J. Verhoe ven huisvr. van Munnik 67 j. en toch bij eerste oogopslag ziet men het. Van Egmond's modellen zijn verreweg de mooiste. Zo echt iets van „Ja, dat is het nou". BREESTP.I73-TEL.235571 (Advertentie.) Tuinders van kring Leiden L.T.B. vergaderden Voordracht door rector Vester De Kring Leiden van de L.T.B., af deling tuinders, vergaderde gister avond in Café De Valk aan de Steen straat. Het was een goedbezochte ge- animeërde vergadering, die enige positieve resultaten opleverde. Zo werden er voorstellen gedaan in de vergadering, die aan het vakgroep bestuur zullen worden doorgegeven. De afdeling Voorschoten vraagt het intrekken van de extra-teeltvergun ning, die in 1955 aan de conserven- industrie is verstrekt. Hierop werd de j volgende toelichting gegeven: Deze. vergunningen zijn dit jaar aan de in dustrie verstrekt, doordat vanwege de buitengewone slechte weersomstan digheden in 1954 de conservenindus- trieën geen voldoende grondstoffen' voor de fabrikatie konden kopen. Het afgelopen jaar heeft bewezen, dat de tuinbouw bij een normaal jaar de be- J hoef te van de industrie voor de volle j 100% kan dekken. „De teelt van de tuinbouwproducten hoort thuis bij de tuinbouw", concludeerde de vergade ring. De afdeling Katwijk aan den Rijn stelde voor, dat de minimum- en ver- goedimgsprijzen van (voornamelijk) de koudegrond-producten herzien zouden worden, omdat de kosten (kunstmest, zaad, lonen) te hoog worden. Na de opening door de voorzitter F. C. Meyer, die deze avond van harte herkozen werd, gaf de secretaris-pen ningmeester een overzicht van het af gelopen jaar. Het was een rustig jaar voor de kring en de rekening sluit met een batig saldo van 32.60. Aan dacht werd gevraagd voor de kader cursussen, die een minimum aantal deelnemers van 15 personen vragen. Door tijdige aanmelding kunnen wel licht verschillende kringen worden samengevoegd. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer W. H. J. Bank de heer S. Strijk gekozen. De heer Bank moest wegens drukke werk zaamheden van zijn plaats in het be stuur afzien. De voorzitter dankte hem voor alles, wat hij voor de kring gedaan had. Rector L. P. M. Vester, geestelijk adviseur, hield vervolgens een onder houdende voordracht over zijn bele venissen in Canada, toen hij de emi gratieproblemen bestudeerde Hij kwam op Canada en de mogelijkheid van emigratie, nadat hij had vastge steld, dat de nood onder het agrarisch deel van de bevolking groot is. Kans voor uitbreiding of nieuwe vestiging bestaat in het druk bevolkte Neder land practisch niet meer, terwijl toch in de kinderen van de agrariërs een aangeboren drang naar zelfstandig heid is. De jongeren kunnen meestal als niet-zelistanclige de arbeidsvreug de en dus de levensvreugde niet meer vinden, hetgeen tot vervlakking van het geloofsleven leidt. In de emigra tie ligt de oplossing, betoogde rector Vester en hij gaf een optimistische beschrijving van de mogelijkheden, die een land als Canada de emigrant bieden. Hij legde er de nadruk op, dat aan de emigratie een goede voor bereiding moet voorafgaan. Na de rondvraag, die enige econo- misch-technische probleempjes in de tuinbouw aan de orde bracht, sloot de voorzitter de vergadering, die door de heer H. A. van Tol, namens het hoofdbestuur van de L.T.B. en de heer A. J. Baars, namens het secre tariaat van de bond, werd bijge woond.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6