BILLOTTE NAAR MAROKKO OM 'T KABINET TE REDDEN Terugkeer der Duitse krijgsgevangenen Een grandioos atoom-fiasco I Technici van de nieuwe Anfentiinse Is er vooruitgang in de ontwapeningskwestie? Generaals kwamen voorop ZATERDAG 8 OCTOBER 1955 47ste JAARGANG No. 13621 Directeur: C M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BCREADX: PAPENORACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 fZaeMand in Jlifgefïied nag- emaÜg RESIDENT-GENERAAL MAAKTE TOCHT DOOR 'T GEVECHTSGEBIED in Fez, dat zijn partij bereid is aan de opstandelingenleiders te vragen dé strijd te staken, „als de Franse regering ons de politieke middelen geeft om aan het werk te gaan". Deze politieke middelen waren, naar hij zei, de instelling van een troon- raad en een verklaring van de Franse regering dat zij van plan is Marokko Om te elfder ure het Franse hervormingsplan voor Marokko te redden naar onafhankelijkheid te voeren, en het voortbestaan van het kabinet-Faure te verzekeren, is generaal Pierre Billotte, de nieuwe Franse minister van defensie, gisteren naar Marokko gevlogen. Billotte trotseerde zijn partij (de afvallige Gaullisten, de ARS) die hem voor de keus had gesteld als minister af te treden of uit de partij gestoten te worden. De ARS heeft Pierre July, die als minister voor Tunis en Marokko een grote rol heeft gespeeld bij het uitstippelen vah de rege- ringspolitiek, reeds uit de partij gezet. Billotte zal in Rabat een onderhoud hebben met generaal Boyer de Latour, die gisteren is teruggekeerd van een reis langs het gevechtsgebied in het Rifgebergte. Naar verluidt, heeft Faure Billotte verzocht de resident-generaal La Tour te doordringen van de noodzaak van spoedige oprichting van de regent- schapsraad in Marokko. DE STAM VAN ABD EL KRIM Franse functionarissen noemden de toestand in het Rifgebied „ernstig", aangezien de opstandelingen zich her groeperen na hel succes van hun verrassende „commando-aanvallen" in het begin van deze week. De fanatiekste rebellen, wier leiders volgens de Franse inlichtingendienst in Spaans Marokko zijn opgeleid, zijn leden van de Beni Uriaghelstam, de stam waaruit Abdel Krim, die in 1925 en 1926 de opstandelingen in de Misschien herinnert men zich nog, dat de Argentijnse ex-dictator Peron vier jaar geleden de wereld verraste met een opzienbare mededeling over n Argentijns plan voor aanwending Ned. vlieger in V.S. verongelukt In de morgen van 7 October, des morgens om 8.15 uur plaatselijke tijd is in de omgeving van het militaire vliegveld Bryan (Texas) de Neder landse reserve korporaal C. H. van Halewijn uit Amsterdam veronge lukt Hij was als Nederlander in de Ver. Staten in opleiding voor militair- vlieger. Het toestel waarmee 'hij ver ongelukte was een North American T-28 een tweepersoons lesvliegtuig. MAROKKAANSE SCHADUWEN UET ONTBREEKT DE Franse pre- mier Edgar Faure niet aan strijd lust, noch aan eerzucht. Hij vecht verbeten om zijn kabinet boven wa ter te houden; hij werpt ballast uit in de vorm van vier Gaullistische ministers en zeilt omzichtig tussen de sultans Ben Arafa en Ben Joessef door die als de Scylla en de Charib- ciis van de oudheid de zeevaarder bedreigen. Menig ander zou bij zo veel verdeeldheid in eigen boezem in wanhoop de brui eraan gegeven hebben en de teugels maar hebben overgedaan aan een „sterke man", die de Berbers en de Rif- 0 Kabielen in Marokko er eens flink van lan<?s zou hebben gegeven. Faure ziet dat niet als de beste oplossing; hij gelooft, dat hij het alsnog klaar zal spelen en blijft daarom net zolang aan als hem wordt toegestaan. „Een kabinetscrisis, zegt hij, is onder de huidige omstandighe den, nu alles tegen Frankrijk schijnt samen te zweren, wel het ergste blijk van zwakheid, dat maar denkbaar is en daarom ook de zwaarste slag, welke Frankrijk zichzelf kan toe brengen". Hij kon wei eens gelijk kriigen, want slechts als met het kabinet- Faure ook de onenigheid over het Marokko-beleid zou kunnen worden weggevaagd, zou zo'n crisis gerecht vaardigd zijn. Maar er is niemand, die daaraan gelooft; de verdeeldheid tussen de regeerders onderling, tus sen de partijen in Frankrijk, tussen de blanken in Marokko en tussen de zwarte stammen in de bergen is al te groot. De precaire toestand in Frans Ma rokko doet onweerstaanbaar denken aan de striid, welke Abd el Krim vlak na de eerste wereldoorlog voerde te gen de Spaniaarden en de Fransen in Marokko. Deze beruchte aanvoer der van de Rif-Kabielen heeft het de blanke heersers jarenlang geducht lastig gemaakt. Thans is er weer sprake van een samenbundeling van krachten, van één opperbevel over de opstandige stammen; er is ook spra ke van een actieve of lijdelijke me dewerking van de zijde der Span jaarden. op wier grondgebied in Ma rokko de opstandelingen zouden zijn bewanend en samengebracht. Indien dit alles juist zou zijn, zou er ot>- r.ieuw een constellatie kunnen ont staan als er was in de dagen van Abd el Krim. En dan zijn de Fran sen nog lang niet klaar met hun Afrikaans protectoraat. Dan zou het ei wel eens van kunnen komen, dat er weer een Mendès France opstand, die aan de Afrikaanse oorlog ien zelfde einde maakte als aan die van Indo-China, nl. door het hele gebied eenvoudig cadeau te geven. Rifoarlog aanvoerde, is voortgekomen, van atoomenergie voor vredelievende t x doeleinden. opstand van de stammen, die hetregering die een onderzoek hebben „stilzwijgend aanmoedigt", zich naar j ingesteld hebben verklaard, dat het de Spaanse zóne zou kunnen uitbrei- pian een droom was die het land naar den en dat een nieuwe Rifoorlog zou getting Cen milliard pesos kostte, kunnen ontstaan. zonder enige kans op succes. In het gebied begrensd door Bou- red, Tizi Ouzli en Aknoul, nabij de Zij zeiden dat dr. Ronald Ridhter, grens van Spaans Marokko hebben de jn Oostenrijk geboren geleerde, de Franse troepen Vrijdag gevechten die peron huurde om het plan ten geleverd met kleine groepen opstan-uitvoer te brengen, nooit enig con- delingen. In het Midden-Atlasge- j creet idee heeft gehad hoe de dure bergte rondom Immouzerdes-Mar-installaties, die de Peron-regering op mouchas, waar Zondag stamleden in een afgelegen eiland in het Hoeapi- opstand kwamen, begint de normale meer heeft geplaatst, te gebruiken, toestand weer te keren. De verde- De zwaar bewaakte fabriek werd ge- digers van Tizi Ouzli, een militaire bouwd en tien maal afgebroken zon- post op een dei- weinige wegen die der enig resultaat op te leveren, zei- via het Rifgebied van Frans- naar den de technici. Spaans-Marokko lopen, zijn Vrijdag Richter werd Dinsdag opgepakt De tragische tol der Marokkaanse waanzin Noord-Afrika, meer in het bijzonder Frans-Marokko, zo ge wilt, moge op het ogenblik één grote giftige draai kolk vol dreiging zijn, waarin de politiek-militaire aspecten van uur tot uur wisselen, één factor is er temidden van dit alles, welke angstwekkend constant blijft, n.l. de stijging van het aantal dodenDagelijks vallen er nieuwe slachtoffers onder de Franse legion nairs, onder de nationalistische troepen, en onder de burgerij, taferelen als dat op deze foto, gemaakt te Immouzer des Marmoucha in het Berber-gebied in de Midden-Atlas, waarop legionnairs in het barre land een van hun gevallen kameraden begraven, zijn in Marokko aan de orde van de dag, maar stemmen niettemin de wereld tot bezorgd nadenken vanuit de lucht bevoorraad. Rondom Aknoul zet het vreemdelingenlegioen de operaties voort om die controle te herwinnen over de wegen en de strategische heuveltoppen. De assistent 9ecretaris-generaal van de nationalistische Istiqlal, Mo hammed Lyazidi, verklaarde Vrijdag voor ondervraging en Woensdag weer vrijgelaten. Hij heeft de voorlopige Argentijnse regering verzocht hem 110.000 pesos te betalen, waarop hij, naar hij zegt, volgens zijn contract nog recht heeft. Tevens heeft hij voor zichzelf en zijn gezin om een koste loze reis per vliegtuig naar West- Duitsland gevraagde BRITSE VERKLARING Het Wésten is bereid zijn strijd krachten in Europa te herzien om steun t« geven aan veiligheidswaar borgen voor de Sowjet-Unie na een hereniging van Duitsland. Dit heeft de Britse minister van Buitenlandse De eerste groep van 24 Duitse krijgsgevangenen, welke door de Russen eergisteren zijn uitgeleverd, blijkt inderdaad uit generaals te be staan. Zij verbleven tot gistermiddag in het doorgangskamp Friedland bij Göttingen in West-Duitsland. Walther von Seydlitz, de plaatsver vanger van veldmaarschalk von Pau- lus bij Stalingrad, werd door de an deren genegeerd. „Wij kunnen niet vergeten, zeiden zij, dat hij Duitsers tegen Duitsers wilde laten vechten." Von Seydlitz heeft n.l. in de oorlog, in 1943, via de Sowjet-radio tegen de Nazis gerichte propaganda ge voerd. Von Seydlitz, die zich van de boy cot der andere generaals niets scheen aan te trekken, zei, dat hij in .tegen stelling tot de anderen, die in kam pen hebben gezeten, de afgelopen vijf jaar in eenzame opsluiting heeft doorgebracht in Moskou's grootste gevangenis. Hij legde niet uit, waar om hij in de gevangenis had gezeten, hoewel hij de Russen zo lang had gehoLpen. Von Seydlitz heeft in het kamp Friedland een persconferentie gehou den, waarin hij zich o.m. richtte te gen de verdragen van Parijs, waar mee, naar hij zeide, de Westduitse regering de verdeling van Duitsland welhaast definitief bezegeld had. Vanmorgen vroeg is de tweede groep Duitse krijgsgevangenen in het kamp aangekomen. Onder hen be vonden zich 26 vroegere generaals uit het z.g. ,,'generaalskamp" te Voikihovo. Feestelijke ontvangst. Morgen, Zondag, wordt de eerste groep van 600 Duitse gevangenen uit Rusland in het kamp Friedland ver wacht. Adenauer had het voornemen aan gekondigd Zondag deze eerste groep te gaan verwelkomen, doch de 79-ja- rige bondskanselier heeft op zijn reis naar Luxemburg een lichte ver koudheid opgelopen en moet voor lopig thuis blijven. Hij zal pas in de loop van de volgende week naar Friedland kunnen gaan om een* vol gend transport te begroeten. Inmiddels vloeit een stroom gel den en goederen voor de terugkeren- den naar Friedland. Zij zullen allen zesduizend mark in contanten krij gen, ook degenen die door de Russen aan de Duitse justitie zullen worden overgegeven, aangezien hun verle den naar Russische opvatting geen amnestie rechtvaardigt. Een lawine van berichten over spe ciale hulpacties komt uit vrijwel alle Duitse steden. Zij varieert van be richten over ijlings op touw gezette fakkeloptochten tot aankondigingen, dat de terugkerenden vrijkaartjes voor bioscoop en tram zullen krijgen. De Duitse spoorwegen zullen jie te rugkerenden een half jaar lang voor een kwart der tarieven laten reizen, zodat zij de kennismaking met het herleefde vaderland kunnen hernieu wen. Voorts zijn er talrijke aanbie dingen voor drieweekse verblijven in Kurplaatsen, waarvan niet alleen de terugkerenden, doch ook hun fa milies zullen kxumen profiteren. Ste delijke autoriteiten hebben aanwij zingen gekregen om de nieuwe bur gers zonder bureaucratische omslag aan werk en woning te helpen. Serenades en optochten staan overal op het programma. De deel neming aan de ontvangst is alge meen. En de burgergevangenen? In totaal zullen 9.626 Duitse krijgs gevangenen uit Rusland naar Duits land terugkeren. Ongeveer vrijfdui- zend worden in West-Duitsland af geleverd. De rést gaat naar Oost- Duitsland. Volgens de Westduitse regering bevinden zich nog ruim honderdduizend Duitse burgerge vangenen in Rusland. Het is mogelijk dat met de Duitse krijgsgevangenen enkele ooggetuigen zullen terugkeren van de dood van Hitler in de Berlijnse Rijkskanselarij. Die ooggetuigen zouden onder meer zyn Hitiers persoonlijke bediende, Heinz Linge, die geholpen heeft de stoffelijke overschotten van Hitier en Eva Braun in de tuin van de kan selarij te verbranden.. Hitlers S.S.- adjudant Otto Hünsche en Hitlers pri- vé-piloot, S.S.-generaal Hans Baur. Volgens vorig jaar uit Rusland te ruggekeerde Duitsers bevonden deze drie zich in 1953 nog in een Russisch kamp. Zaken MacMillan verklaard op de conferentie van de conservatieve partij in Bournemouth. „Wij zijn bereid om militaire ac- coorden aan een Europees veilig heidsverdrag toe te voegen", zei hij. „Wij zullen de bewapening aanzien lijk kunnen verminderen zonder het huidige evenwicht in gevaar te bren gen. Wanneer wij het ingewikkelde probleem van de internationale con trole niet kunnen oplossen, waarom zouden wij dan niet terstond tot een aanzienlijke beperking van de tradi- tonele- bewapening overgaan? MacMillan zei dat de Westelijke voorstellen aan de Russen zullen wor den voorgelegd op de aanstaande mi nistersconferentie in Genève. Volgens diplomatieke bronnen zal het Westen voorstellen na hereniging van Duitsland over te gaan tot uit dunning van zowel de Oostelijke als de Westelijke strijdkrachten in een groot gebied in Duitsland en Polen. MASSALE HONGERSTAKING Zestigduizend Palestijnse vluchte lingen in het gebied van Hebron zijn in hongerstaking gegaan uit protest tegen een plan van Johnston, de spe ciale afgezant van president Eisen hower voor het gebruik van het wa ter van de Jordaan. De staking is ook gericht tegen de voorstellen van Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, voor de hervestiging van de Arabi sche vluchtelingen en ter oplossing an het Iraëlisch-Arabische geschil. De hongerstakers hebben het maan delijkse voedselrantsoen geweigerd, dat zij van de Unrwa, een organisatie van de V-N. tot het verlenen van steun, ontvangen. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot J Zondagavond. Opgemaakt te 10 2 uur). VEEL BEWOLKING Veel bewolking met plaatselijk wat motregen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak Zuidelijk. Weinig ver- anderingen in temperatuur. 9 Oct. zon op 6.54, onder 18.04 u.; maan op onder 15.06 u. 10 Oct. zon op 6.56, onder 18.02; maan op 0.29, onder 15.33 u. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bewolkt 15 C. Gezin met veertien kinderen op vjeg naar nieuw vaderland Aan boord van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" zijn Vrijdagmorgen wederom 1400 emigranten naar Australië vertrokken. Bij deze emigranten bevond zich de schoenhersteller J. G. Stakenberg uit Amsterdam, die zich met vrouw en 14 kinderen inscheepte, om zich in Australië te gaan vestigen. Onze foto toont het hele gezin op de loopplank, vlak voor het vertrek. OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE Zurich LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNOHEN WENEN INNSBRUCK AJACCIO ROME MALLORCA mist 12 regenbui 13 nevel 15 motregen 13 mist 10 mist 14 motregen 17 licht bewolkt 13 half bewolkt 23 lioht bewolkt 11 mist 9 onbewolkt 19 half 'bewolkt 13 mist 11 regen 11 geheel bewolkt 14 regen 10 licht bewolkt 22 zwaar bewolkt 18 zwaar bewolkt 21 Vochtiger lucht in aantocht Het KNMI deel mede: De depressie, die deze week langs onze kust een storm heeft doen op steken, heeft nu alle betekenis ver loren. Maar op de Atlantische Oce aan zijn enkele nieuwe lagedrukge bieden ontstaan, waarvan de voor naamste vanmorgen dicht bij IJsland lag, en geen neiging vertoonde het weer in onze streken te gaan beïn vloeden. Integendeel, in een groot deel van Westeuropa bleef de lucht druk stijgen, waardoor een hoge- drukgebied bij de Alpen aan beteke nis won. Desondanks verwachten we Zondag veel bewolking met hier en daar wat lichte motregen. Dit hangt hiermee samen, dat een stroom van zachte en zeer vochtige lucht, af komstig uit de subtropische delen van de Atlantische Oceaan, over de Britse eilanden naar ons land onder weg is. Het front van deze warme luchtstroming lag vanmorgen over Engeland en Westelijk Frankrijk en werd voorafgegaan door wat motre gen. Morgen zal dit front zich boven ons land bevinden, zodat we voor de Zondag weinig zon verwachten. Daar staat tegenover dat de regenhoeveel- heden naar alle waarschijnlijkheid ook klein zullen blijven. Korreltje Nederigheid is de grondslag van alle deugden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1