MAGGI Goede 3-0 overwinning van 't Voorl. Ned. elftal op Fulham OUDBOUILLON De Meppende Kiippei* A SANDRA De NecL Jeugdploeg versloeg Utrecht verdiend met 5-4 Prima Ned. verdediging, het voor hoede-vraagstuk niet opgelost EN HAAR TUINMAN DONDERDAG 6 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 iUJlU+ÜïtsL jDÏoöLott. PRUS PER D00SIE 2 TABLETTEN VOOR S KOPPEN: 28 ct ,Z0 ZUIVER ALS (Advertentie) Engelse ploeg stelde als tegenpartij ernstig teleur Op de foto: Köneman maakt het derde doelpunt. V.l.n.r.: Brooymans, Green wood. Köneman en de doelman Black, terwijl de bal tegen de paal schiet om vervolgens in het net te verdwijnen. Op overtuigende wijze heeft gister avond in het Utrechtse stadion het Ne derlands jeugdelftal gewonnen van het Utrechts KNVB-elftal. De ruststand was -2 voor de jeugd. De voorhoede van de Nederlandse jeugd kwam vooral in de tweede helft goed op dreef. Voor de rust was dit al leen met de rechtervleugel, v. d. Heyden (DOS) en Bosselaar (Sparta), het geval. Twee van de vijf gemaakte doelpunten kwamen op gemakkelijke wijze voor de jeugd tot stand, doordat Van de Biezen- bos (HVC) deze beiden in eigen doel scoorde. Voor de schotvaardigheid van de jeugdaanvallers pleit, dat zij de uit stekende Kraak nog driemaal wisten te passeren. Bosselaar. Van Elderen (Wil lem II) en Rutten (Roda Sport) waren de makers van deze goals. In het alge meen vormde het jeugdelftal een aan- Het Voorlopig Nederlands elftal heeft, anderhalve week voor het grote duel met de Belgen, een 3—0 overwinning be haald op Fulham, dat de tweede plaats inneemt op de ranglijst van de Engelse tweede divisie. De cijfers zijn spectacu lair, maar zij zijn niet volledig represen tatief voor de kracht van ons elftal, in het bijzonder niet voor de aanvalslinie. Van de drie gescoorde doelpunten was er slechts één „normaal". Het eerste werd ons cadeau gedaan door de Engelsé rechtsback Chenhall en het tweede ont stond uit een strafschop, waaraan de on fortuinlijke Chenhall eveneens debet was. Stopper Van der Hart nam de straf schop voorbeeldig. Het enige „volwaar dige" doelpunt van de wedstrijd bracht de SW-er Köneman op zijn naam, maar dit betekent nog niet, dat het midden voor-probleem is opgelost. Overigens heeft deze oefenwedstrijd in het nog niet half gevulde Feyenoord- stadion geenszins een mineurstemming verwekt. Behalve de overwinning waren er nog meer verheugende dingen. In de eerste plaats, dat er in technisch opzicht niet meer „een klasse verschil" bestond, zoals dat bij vroegere gelegenheden zo dikwijls het geval is geweest, wanneer er een selectieontmoeting met een Engelse tegenstander werd gehouden. Alleen in het kopwerk waren de candidaten voor de oranjetrui nog niet allen de gelijke van de Britse professionals. Toch bleef er, ondanks de aanmerkelijke vooruit gang in techniek, nog zeer veel te wen sen over. speciaal in de voorhoede. De schotvaardigheid ontbrak en de wil om door te zetten. Er werd in onze aanvals linie over het algemeen te week ge speeld. Dat men in een dergelijke oefenpartij niet dezelfde geestdrift en een gelijke, verbeten wil om te winnen ziet demon streren, als in een duel met de Rode Duivels, ligt voor de hand. En die facto ren zullen ongetwijfeld op 16 October wel duidelijker om de hoek komen kij ken. Maar een tikje meer flinkheid felheid tegen de overigens vrij lauwe, Engelse sparring-partners, zou toch een groter vertrouwen hebben geschonken. Niettemin kan de ploeg, welke de KC dit keer bijeen had gebracht, de Rode Duivels op eervolle en misschien zelfs verrassende wijze partij geven. Over doelman Frans de Munck behoeft niet de minste ongerustheid te bestaan. Hoewel de „zwarte panter" van de Ful- ham-voorwaartsen nauwelijks een be hoorlijk schot te verwerken kreeg, heeft hij al zo duidelijk laten zien, dat hij er weer „was", dat zijn verkiezing zonder meer vast slaat. Onze achterspelers Wiersma en Kuys maakten een zeer be trouwbare indruk, in ieder geval een veel betere dan een week geleden, toen zij als verdedigers van het B-elftal in Den Bosch tegen de militairen uitkwa men. In de middenlinie was stopper Van der Hart ontegenzeggelijk de beste. Kenne lijk geprikkeld door de faam van de En gelse middenvoor Jezzard, gaf hij weer een ouderwetse gave partij weg. aanvan kelijk zonder een spoor van onverschil ligheid. later met een zweem van over macht tegenover zijn tegenstander, het geen niet altijd sympathiek aandeed. Hij vond in de eerste helft zijn gelijke in voerder-rechtshalf Schaap, die echter de rust, toen de wedstrijd veel van zijn aantrekkelijkheid verloor, trager werd en slordiger in het plaatsen. In dit laatste onderdeel toonde de als altijd van ijver blakende linkshalf Klaassen, stuk ken te zijn vooruit gegaan. Vraagtekens in de voorhoed». Tot zo ver waren er eigenlijk geen vraagpunten in de ploeg. Die zijn er ech ter nog wel steeds in de voorhoede, met name wat betreft de centervoorplaats en de linkervleugel. Köneman had de ver dienste. het enige doelpunt te maken, dat onze aanvalslinie op zijn conto kon schrijven. Maar hij heeft, door een ge brek aan snelle reacties, ook verscheide ne scoringskansen gemist, zo goed als hij door te veel aarzelen en de bal bij zich te houden, de gehele voorhoede dikwijls heeft geremd. Het is erg moeilijk, op het ogenblik een betere speler voor deze sleutelpositie aan te wijzen, maar zeker van zijn laats in het Oranjeteam, dat pas na de competitiewedstrijden van Zondag zal worden samengesteld, lijkt de SW- er ons nog geenszins. Een betere kans geven we rechtsbuiten Huis (Fortuna '54), en snelle en beweeglijke, technisch ook zeer vaardige speler, die door zijn „tweebenigheid" en zijn harde schot een voortdurend gevaar voor het doel van Fulham vormde. Rechtsbinnen De Bruy- ckere heeft wederom (evenals hij dit kele malen als invaller deed), zijn waar de voor het nationale team bewezen. Zijn clubgenoot Brooymans. die in de eerste helft de andere binnenlaats bezette, heeft de KC-leden kennelijk niet geheel vol daan. Daarom werd na de rust Carlier (Fortuna '54) een kans gegeven, linksbuiten. Clavan door uitstekend 'spel en spelinzicht vrijwel zeker van zijn verkiezing verhuisde naar de links binnenplaats. De proefneming met Car lier gedurende een halve wedstrijd kon zeker niet geheel geslaagd worden ge noemd. Hij getuigde wel van intelligen tie maar zijn spel bleef toch te weinig productief. Het heeft er de schijn dat hij zich nog enige tijd aan het Ne derlandse speltype zal moeten aanpassen. Op de linkervleugel blijft cr dus ook een vraagteken staan. Engelse blunder. De Voorlopigen kwamen op even ver rassende als goedkope wijze aan een voorsprong. Toen rechtsbuiten Huis in de derde minuut een scherpe voorzet voor het doel van Fulham laatste, maak te. Chenhall de blunder van de dag door de bal, onbereikbaar voor keeper Black, in de uiterste rechterhoek van zijn doel „terug" te spelen. Het zou het enige „wel"-gemikte schot van de Engelsen op deze middag blijken (10). Nog geen kwartier later deed Chenhall zijn best, de fout goed te maken, hij had weer pech. Hij onderbrak een fraaie combinatie van Brooymans, Bruyckere en Clavan door de Hagenaar op wel iets al te grove wijze te vloeren. Dat kwam Fulham op 'n penalty te staan welke Van der Hart met vakmanschap benutte. De 20 score gaf op dat ogen blik dus een geflatteerd beeld van de krachtsverhoudingen. Dat een voor sprong toch verdiend was, liet Köneman in de 20ste minuut blijken, door een snelle combinatie van Klaassen en Cla van af te ronden met een beheerste schuiver via de binnenkant van de paal (3—0). De Engelsen konden daar slechts een degelijk, wat schools aandoend combine ren tegenover stellen. Tot schieten, al thans in de juiste richting, bleken zij niet in staat. Een uitstekende kopbal van middenvoor Jezzard, die juist naast ging, bracht het gevaar nog het dichtst bij het Nederlandse doel. Vier hoekschoppen (te gen Nederland nul) leverden Fulham niets op. In de tweede helft hebben de Voorlo pigen geruime tijd ijverig getracht, hun overwinning een nog steviger gestalte te geven. Maar een kopbal van De Bruy ckere werd uitstekend gestopt en een kogel van de voet van de Tilburgenaar ging via de vuist van doelman Black corner. Een goed schot van Köneman, die verscheidene malen te hoog had ge richt, trok Black veilig aan de borst. Toen scheen het strijdvuur bij de Neder landers geblust. Heel Fulham kwam ten slotte naar voren, maar het vond de Nederlandse verdedigers, in het bijzon' der Van der Hart, DOELMAN VAN DER WINT GESCHORST Het bestuur van Sportclub Enschede heeft doelman Van der Wint geschorst voor een periode, waarin twee wedstrij den voor de competitie vallen. Tevens is Van der Wint een voorwaardelijke schor sing voor vier wedstrijden opgelegd. Het bestuur heeft deze maatregel ge nomen naar aanleiding van het optreden van de Enschedese doelman in de jl. ge speelde wedstrijd tegen Emma. waarbij hij een voorhoedespeler van de tegen partij enkele malen tegen de rug heeft getrapt toen deze speler op de grond lag. DE TRAINING VAN DE RODE DUIVELS De Belgische keuzecommissie heeft, rekening houdend met de verrichtingen van de Rode Duivels in de jongste lan- denwedstrijden, ingrijpende veranderin gen aangebracht in de groep van gese lecteerde spelers, zowel wat de A- als wat de B-ploeg aangaat. Bollen en De- gelas komen niet terug, en van de voor- waartsen van de B-ploeg is alleen Schel lens gekozen. Aan de andere kant doen Daems, Dedonder en Sanders hun intree in het selecte gezelschap, en zijn Matbo- net. Decorte, Longfils en Reyniers erin teruggeroepen. Bij de aanwijzing van de ze spelers is uiteraard rekening gehou den met de vorm, welke zij in de laatste competitiewedstrijden hebben getoond. Met name Longfils en Dedonder hebben een goede indruk gemaakt. merkelijk beter geheel dan de Utrechtse ploeg. Het verband tussen de linies zo wel als het samenspel in de voorhoede vlotten vooral na de rust uitstekend. Ook keeper Van Dijk (Sparta) liet een goede partij zien en greep meerdere malen re soluut in. In de eerste helft moest spil Kraaij (DOS) de backs v. d. Veen (Leeuwar den) en De Bruyn (NOAD) verschillen de malen te hulp snellen. Na de rust kon de middenlinie zich van meet aan haar voedende taak wijden, ■aardoor de 33 gelijke stand, door sn doelpunt van Van Rheenen (Zeist) bereikt in een 53 voorsprong kon worden omgezet. Tien minuten voor het einde bracht Klein (Elinkwijk) de defi nitieve stand op 54. De HVC-er Wout Heinen bezette in het Utrechts elftal de middenvoor plaats, waar hij een uitstekende partij ten beste gaf. Hij maakte op fraaie wijze de eerste twee doelpunten. De opstelling van het Ned. Jeugdelftal was: Doel: Van Dijk (Sparta). Achter: Van der Veen (Leeuwarden) en De Bruyn (NOAD). Midden: Renders (PSV). Kraaij (DOS) en Ter Braak (HRC). Voor: Van der Heyden (DOS), Bosse laar (Sparta), Rutten (Roda Sport), Van Elderen (Willem II) en Corpeleyn (Ex celsior). TAFELTENNIS Treffers (Roclofarendsveen) Bij de gehouden selectiewedstrijden voor het 5e en 6e herenteam leverde vooral Jan v. d. Meer een goede prestatie door zich ongeslagen als eerste speler te plaatsen voor het 5e team. M. Hoogenboom en Kees v. d. Meer zullen dit team com pleet maken. Het 6e herenteam is thans als volgt samengesteld: Piet Bakker, A. Hoekstra en P. Verdel. ATHLETIEK De Duitse lange afstandloper, Erich Kruzycki, die in 1951 de Oudejaarsavond wedstrijd te Sao Paulo heeft gewonnen, heeft in West Berlijn politiek asyl ge vraagd. Kruzycki is uit eigen beweging in Augustus van het vorig jaar in Oost Duitsland gaan werken, maar is dezer dagen naar de bondsrepubliek terugge keerd. (57) Groot-Brittannië won het Brittannia Shield met een totaal van 81 ]4 punten voor de vier takken van sport. Het werd eerste in het bokstournooi met 42 pun ten. In het algemeen klassement werd de ploeg van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa tweede met 66 punten, België bezette de derde plaats met 61 punten, Nederland eindigde op de vierde plaats met 56 punten (15 punten in het boks tournooi). Noorwegen, dat niet deelnam aan het boksen, belandde in het eind klassement op de vijfde plaats met 56 punten. Frankrijk was houder van het Brittan nia Shield, maar heeft het niet verde digd, omdat het 't niet eens was met de wijze van arbitrage bij het boksen. BRIDGE BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O." De uitslag van de derde avond van de kampioenswedstrijden was als volgt: Groep Zwart: 1. Scheerenv. Zijl 57 p.; 2. v. d. Postv. Haasteren 55 p.; 3. Hr en mevr. Bik 53 p.: 4. Diebenv. Wijk 49 p.; 5. en 6. Hr en mevr. Cuppen en JeusterAbswoude 37 p. Groep Rood: 1. Dames Bik 64 p.; 2. Hr mevr. v. Leeuwen 58 p.; 3. De Boer Piket 49 p.; 4. Hr en mevr. Stuyfzand 41 p.; 5. MulderNiekerk 39 p.; 6. Da mes De Roov. d. Stok 37 p. Groep Groen: 1. Dames Schalks— Werdmuller 60 p.; 2. Dames Zwetsloot Goddijn 51 p.; 3. Mevr. v. Bergen Hene gouwenBergsma 50 p.; 4. Dames Ber gersBarendse 45 p.; 5. Dames De Boer 44 p.; 6. Hr en mevr. Van Gent 28 p. PAARDENSPORT De Engelse kapitein Peter Townsend, die in Parijs deelnam aan een race voor gentleman-jockey's kon zijn paard „Nim rod" niet tot stilstand brengen, nadat hij rug. In deze wedstrijd werd prins Aly Khan tweede. POSTDUIVEN De Luchtbode (Boskoop) De kam pioenschappen voor de wedvluchten over het vliegseizoen 1955 werden als volgt behaald: Vitesse: 1. J. Degcnkamp 207 p.; 2. G. Lamoree 202 p.; 3. Verhoef en Co 191 p. Fond: 1. G. Lamoree 87 p.; 2. Verhoef en Co 69 p.: 3. J. de Kooter 64 p. Jonge dui ven: 1. Verhoef en Co 160 p.; 2. W. H. van Muiden 154 p.; 3. J. Degenkamp 138 p. Navlucht: 1. W. H. van Muiden 97 p.; 2. J. Degenkamp 85 p.; 3. Verhoef en Co 79 p. Generaal: 1. Verhoef en Co 499 p.; 2. G. Lamoree 444 p. 3. J. Degenkamp 430 p. Derby kampioen: Verhoef en Co 241 p. Do Zwaluw (Voorschoten) Vluchten I vanaf Mons en St. Ghislain-Hornu. De eerste leverde als resultaat: P. d'Haens I 1; P. N. van Wissen 2; F. C. van Heus- den 3.9; Fr. Hendriks 4, 7; A. de Graaf 15, 8; J. P. v. d. Assem 6. Er waren 44 duiven in concours. De tweede vlucht: P. N. van Wissen 1: J. P. v. d. Assem 2, 3, 4; A. de Graaf 5; Fr. Hendriks 6; F. C. van Heusden 7. Eerste kampioen navluchten werd P. van Wissen: tweede J. P. v. d. Assem en derde Fr. Hendriks. Nu de laatste vluchten achter dc rug zijn is de balans opgemaakt. Het is ge bleken een slecht seizoen te zijn geweest, met veel verliezen. Dc kampioenen 1955 werden: le kampioen Vitesse H. Schoo met 344,59 p.; 2e Fr. Hendriks 326,68 p.: 3e K. I. Waasdorp 274,18 p. le kampioen Midfond H. Schoo 241,03 p.: 2c J. P. v. d. Assem 230,29 p.; 3e V. L. Pierlot 166.64 p. le kampioen Fond: J. P. v. d. Assem 173,98 p.; 2e C. Zwaan 170,11 p.; 3e G. Teske 136,68 p. le kampioen jonge dui ven P. d'Haens 257,11 p.; 2c J. P. v. d. Assem 247,70 p.; 3e P. N. v. Wissen 227,00 p. le kampioen derby's: P. d'Haens 231,10 p. le kampioen Navluchten. P. N. v. Wissen 47,85 p.; 2e J. P. v. d. Assem 45,25 p.; 3e Fr. Hendriks 32,15 p. le kam- ioen Generaal: J. P. v. d. Assem 963.82 p.; 2e H. Schoo 795,09 p.: 3e P. d'Haens 784,88 p. Mogelijkheid van slipgevaar.. DOOR JEAN CAREW 9) „Ik heb helemaal geen geld in kas voor een huwelijksgeschenk", ging haar oom verder, „hoezeer ik er ook naar zou verlangen je iets te geven, dat comfort en een beetje weelde voor de kleine schoonheid zou verzekeren. Lynn zou nooit in staat zijn onge makken te verdragen", richtte hij zich tot Ward. „Zij is teer gebouwd en haar temperament vraagt een ge lukkige atmosfeer". „Ik begrijp het, mijnheer", zei Ward rustig. „Ik zal mijn best doen haar tegenehharde contac ten met de wereld te beschermen". „Daar ben ik zeker van, mijn jon gen", zei Bob Winslow, terwijl hij spelend met zijn vinger dreigde, „of ik zou haar nooit aan je zorgen toe vertrouwen. Maar je moet mij laten doen wat ik kan, om het pad voor jullie twee jongver lief den te verge makkelijken. Uit hetgeen je mij hebt verteld maak ik op, dat je zaken tegen Juni, wanneer jullie wilt gaan trouwen, goed gefundeerd zullen zijn, indien je een nogal behoorlijke lening kunt sluiten om je over de volgende drie maanden heen te helpen. Ik geef je daarom je huwelijkscadeau reeds nu, deze preferente aandelen, waarop je zeer zeker genoeg geld kunt verkrijgen om je de nieuwe be nodigdheden en wat je nog meer nodig mag hebben aan te schaffen". Hij zweeg een ogenblik en ver volgde dan op half verontschuldi gende toon: „Het spijt me te zeggen, dat ik één voorwaarde moet stellen, nl. dat je elke maand twee-honderd vijftig dollar van je verdiensten af neemt en aan mij uitbetaalt, totdat je in staat bent de aandelen terug te geven. Dat is het bedrag, dat San dra nodig heeft om de huishouding te voeren. De lening en je uitgebreide zaken zullen je hiertoe in staat stel len en je kunt me de aandelen terug geven, wanneer je ze niet meer als zakelijk onderpand nodig hebt. Ik ben geen zakenman, beste Ward, zo als je waarschijnlijk wel beseft. Jij bent het echter wél en je zult beter dan ik begrijpen, waarom het Wins- lowfortuin, lang geleden door mijn vader belegd, in een toestand is ge raakt, welke zo weinig gereed geld oplevert. Door de depressie ging een groot deel van het kapitaal verloren. Niettemin, de omkeer zal komen. Nu Ward, hoe bevalt je mijn voorstel?" „Mr. Winslow", zo begon Ward, „iik weet niet hoe ik u kan bedan ken en ik ben er zeker van, dat Lynn dezelfde gedachten heeft over uw edelmoedig aanbod. U.u over stelpt mij". De oude man maakte een smekend gebaar met zijn «hand. „Het is maar een heel bescheiden huwelijkscadeau, helemaal niet voldoende eigenlijk voor de kleine Lynn. Maar ik weet zeker, dat je in staat zult zijn haar veel te geven, wat zij tot dusver heeft moeten mis sen. Ik heb haar slechts zo weinig kunnen geven". „Jij klein leugenachtig oompje!", riep Lynn terwijl zij naar hem toe snelde en haar armen om zijn hals legde. „U hebt me alles gegeven wat ik verlangde". „Het is lief van je om dat te zeg gen, kind en je hebt nooit geklaagd. Maar je moet niet denken, dat ik nooit het verlangen in je ogen heb gezien, wanneer de een of andere vriendin van je hier kwam om je haar nieuwe bontmantel te laten zien". Hij zuchtte hoorbaar. „Je bent een geduldig meisje ge weest, Lynn en je verdient veel din gen, welke Ward je ongetwijfeld spoedig zal kunnen geven". Hij drukte haar zijn effecten in de hand. „Geef ze aan Ward, Schoonheid". Hij stond op, terwijl YLYIDDYW Hij stond op, terwijl Lynn deed zoals haar was gezegd en stapte naar Ward. Hij klopte hem op de schouder. „Houd ze zolang als je ze nodig hebt, beste jongen en breng ze me niet terug voordat je carrière is ge maakt. Maar, denk er aan.mondje dicht! Zeg het tegen niemand. Over deze dingen kan beter niet gepraat worden". Ward had de aandelen reeds in zijn binnenzak gestoken. Hij drukte Wins low warm de hand, juist toen er hard op de deur werd geklapt. Mr. Winslow legde een vinger op zijn mond, keek veelbetekenend naar Ward en Lynn en riep dan: „Binnen!" i Julia Tweedy kwam de kamer bin nen, een wijd kleikleurig kleed golfde langs haar magere gestalte. Zij was een kleine vrouw, hoofdzakelijk le vend op haar meeslepende energie, welke nooit uitgeput scheen te ge raken. Zij liep hortend, als gedreven door een gebrekkig aantrekkende dynamo, praatte voortdurend en scheen zoals zij zichzelf vaak noemde „een bundel zenuwen" te zijn. Julia Tweedy had nooit enige aanspraak op schoonheid kunnen maken. Haar enig punt van overeenkomst met haar dochter was gelegen in het feit, dat zij rood haar had gehad, maar zelfs dat was in haar jongere dagen vuur rood geweest en was nu nog smeu lend, als gevolg van telkens terug kerende hennapakjes. „O.... Julia", zei mr. Winslow. Hij vond zijn zuster even veeleisend als hij haar dochter bescheiden vond. Julia was eigenlijk slechts zijn half zuster en zij had zoals zij zelf tegenover iedereen uitkraamde de vooruitstrevendheid van haar moe der geerfd, die de verfoeide stief moeder van Bob was geweest. „Moeder", mompelde Lynn, „u hebt modder in uw haar". Julia wreef er met een ongeduldig hand door. „Ik was in een razende scheppings drang aan het werk", merkte zij op. „Op zulke ogenblikken vergeet ik mij zelf helemaal. Ik ktom je vragen, Bob weer eventjes te poseren". Julia had zich onlangs op de beeld houwkunst geworpen, daar zij na lezing van een artikel over „Kunst uitgedrukt in steen" had ontdekt, dat zij een beeldhouwster was bij de ge nade Gods. Zij had zich met haar gewone onstuimige manier op haar werk geworpen en de zolder van haar cottage in een studio herschapen, waar zij zich op creatieve dagen over gaf aan het vormen van modellen in klei. Zij was begonnen met een hoofd van haar broer, „waarvan de leeuw achtige lijnen de artiste in haar tart ten", zoals zij verklaarde. En wanneer het klaar was hoopte zij te experi menteren met het hoofd van Sandra, „wier vierkante kin en gemis aan schoonheid" ook ruimte bood voor haar kunst. Zij kon niet hopen, zo zei ze openlijk, Lynn's liefelijkheid te grijpen en in klei neer te leggen; zij „boog het hoofd in onmacht" voor iets zo doorschijnend als de gelaats kleur van Lynn en zo delicaat als het modelleren van Lynn's gelaats trekken". Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5