Veehouders formuleerden hun wensen tijdens een vruchtbare vergadering CANBERRA, Kring Leiden L»T*B« AVONDRUST Voetgangers-oversteek-plaatsen moeten wettelijk beschermd worden 25 Jaar trapt Alphense Boys tegen het bruine monster En met succes de merkwaardigste stad in Australië DONDERDAG 6 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Voorstellen uit de afdelingen Gisterenavond werd in „De Har monie" de algemene vergadering ge houden van de kring Leiden van de L.TJB. Voorzitter Van Leeuwen mocht welkom heten de heren Kamp- schöer, v. d. Weijden, Ammerlaan en mr. G. J. Vermeulen van het hoofd bestuur en een groot aantal afgevaar digden van de afdelingen. In zijn ope ningswoord vertelde de voorzitter, dat hij helaas geen gewag kon maken van een zekere tevredenheid onder de veehouders. Neen, als er één maat schappelijke groep is, waarbij de wel vaart niet evenredig is aan andere be volkingsgroepen, dan is dat wel de groep die 's morgens voor dag en dauw aan het werk trekt om een be langrijk stuk voedselvoorziening goed te doen verlopen, aldus de voorzitter. Hij somde op wat de kring Leiden het laatste half jaar aan activiteiten ten opzichte van de melkprijs had ont plooi en benadrukte de geheel nieu we aanpak van de kring, als eerste in de L.T.B., van het sociaal en bedrijfs economisch onderzoek waaruit tal van moeilijkheden, die om een op lossing vragen, zullen reulteren. De voorz. deed een beroep op de vergadering, om dit positieve werk van verstand, gevoel en wil te wil len ondersteunen temeer, daar we in een tijd leven waarin we niets berei ken met holle frasen en leuzen, maar bedachtzaam en verstandig de argu menten op tafel moeten brengen. Van de andere kant meende hij, dat actie op korte termijn ten aanzien v,an het juiste deel van de Nederlandse wel vaart zal moeten worden gevoerd. Tenslotte deed de voorzitter een be roep op de vergadering om de be raadslagingen over de vele ingedien de verlangens op een waardige wijze te houden. Behandeling ingekomen voorstellen. Allereerst passeerden twintig voor stellen over de melkprijs de revue. In al deze voorstellen lag de onrust on der de veehouders besloten. Het be langrijkste product ten opzichte van de bestaansbasis in de veehouderij, de melk, brengt over het algemeen in het Westen van het land geen renda bele prijs op. Lang werd van ge dachten gewisseld. Van alle kanten bekeek men de zaak en wij moeten zeggen, dat de vergadering zeker niet vanuit de eigen situatie alleen de kwestie bekeek. De heren Kamp- sohöer, v. d. Weijden en Vermeulen lieten, na de vergadering gehoord te hebben, hun licht over de materie schijnen. De besprekingen welke in de laatste maanden waren gevoerd in de verschillende organen kwamen aan de orde, de tegenwerkende krach ten tegenover de Landbouw werden gesignaleerd en de moeilijkheden ver oorzaakt door de politiek van lonen en prijzen plus de afzet brachten de heren van het hoofdbestuur onder de aandacht. De vergadering hernam het woord en over en weer ontstond er een dis> cussie op hoog peil. Na een woorden, spel van bijkans anderhalf uur kon de vergadering op voorstel van de secretaris accoord gaan met een con- PRINS BERNHARD LEIDDE BEDRIJFSDIENST. In een tot op de laatste plaats be zette Domkerk te Utrecht, heeft Prins Bernhard een bedrijfsdienst geleid. Na inleidend orgelspel v'an de or ganist Stoffel van Viegen, sprak de prins over „verantwoordelijkheid". De dienst werd onder meer bijge woond door de loco-burgemeester van Utrecht, de heer H. Ploeg jr., de di rectie van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs, de particuliere se cretaresse van de Koningin mevrouw SmittAvis en voorts directieleden van tal van Utrechtse bedrijven en grote groepen personeelsleden. IJ AALT men soms een lamp, om ze onder het hed te zetten? Of onder een hak? Jezus was sterk in dergelijke pakkende vergelijkin gen. Het zijn altijd huis-, tuin- en keukenvergelijkingen. Ze zijn al tijd ontleend aan het gewone da gelijkse leven en ze verouderen nooit, omdat het leven zichzelf steeds weer verjeugdxgt en ver nieuwt. Midden in dat jeugdig le ven staat de eeuwige jeugd van Jezus als Zoon van God. Hij be grijpt de moeilijkheden van de te genwoordige jongelui, „want Hij wist heel goed wat er in de mens omgaat". Ook nu is het echter zoals toen: „Midden onder u staat Hij, die ge niet kent". Maak ken nis met Jezus en „gij zult rustig worden in uw ziel". i clusie, welke het hoofdbestuur nader zou moeten verwezenlijken en waar voor alle ten dienste staande midde len dienen te worden aangewend, om het rechtvaardige en toegezegde deel van de nationale koek te verkrijgen. Van hoofdbestuurszijde bracht men stevig onder de aandacht, dat een grote moeilijkheid is de tegenstrijdig heden welke vaak aan de dag treden tussen zand en klei. Vervolgens kwam onder de aandacht, dat de L. T.B. het initiatief nam om een sa- menspreking te houden met alle zui vel- en landbouworganisaties in het Westen van het land teneinde hier, in deze uitzonderlijke streek, een eens luidende instelling te krijgen. Wensen geformuleerd. Ondanks de opmerkingen van de zijde van het H.B. ging de vergade ring met algemene stemmen accoord met de samengestelde formule; een landelijke melkprijs op ba sis van de gemiddelde integrale kostprijs, waarbij de eerste 16000 liter een hogere prijs dient te verkrijgen; betaling van de gemiddelde landelijke integrale prijs inge volge de na-calculatie van het Landbouw Economisch Insti tuut over het jaar 1954; herziening van methode inza ke de kostprijsberekening; het vrijmaken van gelden voor directe, principiële, sociaal- economische bedrijfsdiensten; een prima algemene voorlich ting naar binnen in de boeren stand en naar buiten tot het Nederlandse volk; een kalm-aan-actie ten opzich te van de productie. Verdere voorstellen. De navolgende voorstellen werden besproken en aangenomen ter ver dere uitwerking: Alphen a. d. Rijn: zo min mogelijk cultuurgronden te gebruiken voor andere doeleinden; betere en meer woonhuizen voor de landarfo. Extra bouwvolume voor de landbouw; het vlugger bekend maken van de ar beidsvoorwaarden met dien verstan de, dat de werkgevers de voorwaar den even snel weten als de werkne mers; geen grote redevoeringen op algemene vergaderingen, maar meer ruimte voor het goed doorwer ken van de voorstellen. Voorschoten: een goede actie voor het drinkwater op het platteland; on derzoek inzake de huidige situatie ten aanzien van het drinkwater; commis sies die jaren deze zaak in studie hebben ter verantwoording roepen; krachtige doorvoering van telefoon en electra plus gas op het hele plat teland; krachtige aanpak van het so ciale en culturele werk in de boeren- en tuindersstand; loyale aanpak en royale steun aan het voorlichtings- en uitermate belangrijke vormings werk onder de jongeren; het Ned. volk goed op de hoogte stellen, door een goede voorlichting over het wel en wee van de boeren. Het goede van de boerenstand op aantrekkelijke ma nier onder het volk brengen, zodat er meer waardering komt. Hazerswoude, Hoogmade, Alphen en Langeraar: algehele afschaffing van de grondbelasting, daar de kos ten verbonden aan de heffing en in ning het nuttig rendement teniet doen èn bovendien deze belasting als on rechtvaardig te bestempelen is. Oud-Ade: ondersteunt de lezing van het bondsblad, daar de inhoud prima is en het laatste jaar zeer ac tueel. Leimuiden: het afschaffen van de stalpremies moet een feit worden. Hazerswoude: opheffing van de om zetbelasting op schapenwol; Leimui den opheffen van de omzetbelasting op fijne zaden. Beide voorstellen wor den verworpen. Leimuiden: bestendiging van de door de Regering in uitzicht gestelde politiek van garantieprijzen en ste vige actie tegen het loslaten van de prijs voor koolzaad. Aarlanderveen en Hoogmade: voor stellen inzake herhalingsoefeningen werden door de vergadering gewij zigd in het verkrijgen van uitbreiding zaken- en oogstverlof voor de mili taire dienst. Aarlanderveen, Zoeterwoude en Noorden: het afschaffen van de ver- voerbewijzen voor rundvee. Oegstgeest en Hazerswoude: spoe dige behandeling en doorvoering van de nieuw pachtwet. Kudelstaart en Leimuiden: onder houd van polderwegen niet voor de polderbesturen, maar voor rekening van de Rijks of Prov. Overheid. In totaal werden tien voorstellen verworpen en nog drie voorstellen aangenomen voor het interne werk van de kring. Hulde aan Hazerswoude: De alge meen voorzitter van de L.T.B. bracht hulde aan de afdeling Hazerswoude voor de actie voor het nieuwe secre tariaat. Hazerswoude is de eerste af deling, die de wekroep verstond en het woord verbond met de daad. 15 November-feest. Met algemene stemmen ging de vergadering accoord met het houden van een grote kringa/ond in de Stadsgehoorzaal voor het vieren van het veertigjarig bestaan van de L.T.B. Men juichte het toe, dat de Kon. Toneelvereni ging „Onder Ons" de leiding zal heb ben voor de avond. Rondvraag. Na tijdens de rond vraag enkele vragen te hebben be handeld over een priesterstudiefonds, geestelijke adivsiseurs, oogstdankda- gen en verkiezingen C.M.C., sluit de voorzitter kwart voor twaalf de ver gadering met een woord van dank en de Christelijke groet. Hot was een goede vergadering waarvan de gelui den zeker zullen doordringen naar omhoog, daar kennen wij het bestuur tegoed voor om het er niet bij te laten zitten. Dameskroniek HOUTRUST DEN HAAG 27 September t/m 7 October Geopend: 13-17 en 19-23 uur IDEALE KEUKENS VOOR IEDER GEZIN ir WONINGEN, IDEEEN OOK VOOR U Morgen: LOU BANDY Morgen Vrijdagavond onherroepelijk sluiting om 11 uur De commissie Veiligheid Wegver keer verenigt zich, afgezien van een enkel detailpunt, geheel met de con clusies van de commissie Matser. Zij is er van overtuigd, dat dit rapport een belangrijke bijdrage vormt voor het bereiken van een verantwoorde oplossing van het nijpende vraagstuk van de voetganger in het verkeer. De hierboven bedoelde hoofdlijnen van het rapport der commissie-Mat- ser zijn: 1. Er behoren voetgangersover steekplaatsen (V.O.P.) te komen, wel ke aan de voetganger een in de wet verankerde bescherming bieden te genover het rijdend verkeer. 2. Een V.O.P. dient duidelijk en In de gelederen van de R.K. voet balvereniging „Alphense Boys" heerst de komende dagen een ware feest vreugde. Hierin delen mee leden, do nateurs en sportvrienden. Niet in het minst is vold'aanheid in heel de pa rochie. Alphense Boys bestaat nu 25 jaar. Onder de pioniers van de vereniging kan genoemd worden de heer Fr. Redegeld, die gelijk met zijn club in het zilver staat. Op 1 Juni 1930 werd de vereni- ging opgericht door de toenmalige Z. de Korte. waar tegenwoordig de wagenmakerij is gevestigd van de heer N. J. Zwart jes. Het werd op 13 Augustus 1931, m. m. v. „Wilskracht" officieel ge opend met een wedstrijd tegen OVV die door de jonge vereniging werd gewonnen. Vervolgens had de ver eniging speelterreinen aan de Hooft- straat, achter „De Leerhoeve" en aan de Steekterweg, in de omgeving van de boerderij van de heer H. C. Kroft. Een belangrijke dag beleefde de A. B. toen in 1939 de speelvelden ach ter het Bospark in gebruik konden worden genomen, waarmede een ein de kwam aan het groot ongemak van onzekerheid omtrent het bezitten van een veld. Het definitieve terrein werd ingezegend door wijlen deken kapelaan H. L. J. M. Sondaal, die thans rector is te Oegstgeest. Wijlen de heer N- van Leeuwen was ten deze zijn rechterhand. Het bestuur, waarmee de Boys startte, werd ge vormd door de eerstgenoemden en de heren Th. Dongelmans, die de lei ding kreeg, A. Bruines, secretaris "en Fr. Redegeld, die de financiën te be hartigen kreeg en de heer J. Goed hart. De vereniging liep van stapel met 50 leden. Dat is nu wel meer dan het driedubbele. Als voorzitter kende de Boys de heren Th. Dongelmans, B. Q. Schou ten, G. A. Bahlmann, A. J- J. van En gelen en A. J. Breukel. De huidige voorzitter is de heer C. J- Winning- hoff. Secretarissen waren achtereen volgens de heren A. Bruines, H. Tui- nenburg, H. Paardekoper, G. A. Bahl mann, W. van Zanten, P. Schuur- mans, F. Redegeld, R. Grobben, J. Vriesekoop en P. J. Schipper. Thans is het de heer Fr. van Leeuwen. Wa ren de voorzitters de vereniging al opmerkelijk trouw zes in 25 jaren het penningmeesterschap had de meest trouwe functionarissen Van 1 Juni 1930 tot 1944 was het de heer Fr. A. Redegeld hiermee belast, daar na tot heden vindt de heer J. Winkel „liefhebberij" in dit werk. Geestelijk adviseur waren de ka pelaans H. L. J. M. Sondaal, P. Jong, P. v. Leeuwen, C. M. Broers, Chr. Vriesekoop, E. G. Duym. Thans ka pelaan L. M. G. Biemans. Het eerste voetbalveld, waarop de Boys speelden, was achter de boer derij van wijlen de heer J. v. d. Ham, Het eerste elftal waarmee de Boys zich in het strijdperk plaatste bestond uit de heren J. Paardekoper, F. Re degeld, A- Bruines, A. Klarenbeek, II. Tuinenburg, C. Janmaat, Adr. v. d. Louw, J. Langbroek, Th. Dongel mans, P. Severijnen en G. v. d. Hoorn. In 1930 plaatste „Alphense Boys" zich in de 3e kl. van de D.H.V.B., af deling Leiden; in 1933 werd ze 2e klasser D.H.V.Bafdeling Gouda; in 1938 kampioen en is toen overgegaan naar de le kl- D.H.V.B., afd. Leiden; in 1941 volgde de fusie LVB; in 1945- 1946 werd de A. B. kampioen LVB en promoveerde naar de 4e kl. KNVB; in 1948-49 degradeerde de A. B. naar de LVB. Thans speelt A. B. in de le kl. afd. Leiden KNVB. In 1930 telde de A- B. 2 senioren en 1 junioren-elftallen, thans heeft het in de strijd zeven elftallen: 3 se nioren, 2 junioren en twee adspiran ten Donderdagavond 6 October wordt het zilveren bestaan herdacht in een feestvergadering in Hotel „Centraal", om 8 uur. O.a. zal ir. H. F. Hopster, de nieuwe voorz- van de KNVB het woord voeren. Daarna recipieert het bestuur. Kerkelijk wordt het feest gevierd op Zondag 9 Oct., met een Hoogmis om 8.15 uur, waarna de leden en ad- spirantleden in de Sint Josephzaal een gezamenlijk ontbijt wordt aange boden. Woensdag 12 October volgt de feestavond in de bovenzaal van .Avi fauna" voor leden, donateurs, niet voor de adspiranten en pupillen, wel ke later een feestavond krijgen. uniform te zijn aangeduid zowel door middel van het zgn. „zebra-patroon" op de rijbaan (en het rijwielpad) als door middel van aan weerskanten van de V.O.P. geplaatste oranjebol- len met flikkerlicht. 3. De gedragsregels voor het rij dend verkeer ten opzichte van de voetgangers op een V.O.P. mogen ter plaatse waar het verkeer door een verkeersregelaar of door middel van lichtsignalen wordt geregeld (een „geregeld" punt), speciaal met het oog op het afslaand rijverkeer, iets minder streng zijn dan de gedrags regels, welke zullen gelden ter plaat se waar het verkeer niet door een verkeersregelaar of door middel van lichtsignalen wordt geregeld (een „niet-geregeld" punt). 4. Tegenover het aan de voetgan ger op een V.O.P. toe te kennen recht op bescherming zal deze weggebrui ker van zijn kant ter bevordering van een vlotte en veilige afwikkeling van het rijdend verkeer zich enkele offers in zijn bewegingsvrijheid moe ten getroosten. 5. Afgezien van de wettelijk te re gelen V.O.P. dient van de zijde der overheid een voortdurende en te ac tiveren zorg te worden betracht om door middel van daartoe geëigende technische voorzieningen als b.v. de aanleg van voetpaden en vlucht heuvels, van tunnels en viaducten, van verkeerslichten en openbare ver lichting de veiligheid van de voet gangers te verhogen. 6. Niet alleen opdat de weggebrui kers tijdig vertrouwd kunnen worden met de nieuwe wettelijke bepalingen, welke naar het gevoelen der commis sie uit de aan de voetganger te ver lenen bescherming noodwendig voort vloeien, maar ook opdat de weg-be- heerders zich vroegtijdig kunnen be raden omtrent de hunnerzijds in sa menhang met die nieuwe wettelijke bepalingen te treffen technische voor zieningen, zal een intensieve ver- keersvoorlichting zowel van het pu bliek als van de wegbeheerders, no dig zijn. ALKEMADE ONTEIGENING VAN GRONDEN T.B.V. AANLEG VAN RIJKSWEG 4a De staatscourant van gisteren be vat een Koninklijk Besluit tot ont eigening van gronden in de gemeen te Alkemade ten behoeve van de aan leg van rijksweg 4a: Amsterdam Burgerveen Ypenburg—Rotterdam. De vordering der gronden moet plaats hebben binnen drie jaar na de afkon diging in de staatscourant. 'n Verweerd Staatje in de Staat van Staten (Van onze correspondent in Australië). Canberra is zo'n beetje het zorgen kindje van de Australische regering. Waar andere dorpjes, stadjes en ste den zich vrijelijk kunnen ontwikke len, werd ten behoeve van Canberra en haar ontwikkeling een internatio nale prijsvraag uitgeschreven; plan nen ontworpen en verworpen; slaat men haar groei zeer nauwlettend gade en gaat het ondanks alles op een eigenwijs kind gelijken, over wie elke Australiër een andere mening heeft. Canberra, zetel der regering, van wetenschappen, van cultuur en Australisch „model", dreigt ondanks mogelijk dóór dat alles, een verweesd Staatje in de Staat van Australische Staten te worden. Canberra is een doolhof. Je gaat een straat uit, doch ont dekt dat je weer aan het begin bent. Dan probeer je een volgende straat en staat even snel weer aan het be gin er van. Voor de vreemdeling is het vaak meer geluk dan wijsheid, indien hij meteen tot het hart van de stad kan doordringen, gewoonlijk trek je eerst er enkele cirkels omheen, gevolg van de omstandigheid, dat de straten rond de stad lopen. Wanneer je dan in wat men noemt „het centrum" aanbeland, zeg je: „Is dat nu alles" en probeert de cir kel opnieuw te doorbreken. Canberra bezorgt je een desillusie. Nu ja, er zijn enkele mooie gebou wen, de winkelgalerij ziet er iets an ders uit dan in andere steden van Australië, doch de stad waarover zo veel te doen was en is, bezit heden ten dage nog niet veel aantrekke lijks. Product van jaloersheid Eigenlyk is Canberra het product van jaloersheid; jammer voor de stad. Toen n.l. in 1901 de zes Staten van Australië onder zekere restric ties tot één Staat werden gebundeld, kwam de vraag op waar de regering zou moeten zetelen. Uiteraard meen de elk State-bestuur daarop aan spraak te mogen maken en om uit dat probleem te komen, werd beslo ten een nieuw Staatje te stichten, dat de naam van „Australian Capital Territory" (A C.T-) zou dragen. Een stukje van Nieuw Zuid-Wales, onge veer 150 km ten Oosten van Sydney, werd tot „neutraal terrein" gemaakt en daarop zou de regeringszetel wor den geplaatst. Toen op 12 Maart 1913 de toenma lige gouverneur-generaal, Lord Den man de eerste steen voor de nieuwe stad legde, werd medegedeeld dat haar naam naar een oud aboriginal zou luiden: Canberra. „Canberra" zou een bijzondere stad worden; schoon van aanleg, model Australisch, centrum van politiek, wetenschap en cultuur. Men begon met het uitschrijven van een prijs vraag voor haar ontwerp; uit de 137 ontwerpen, werd dat van de archi tect Walter Griffin uit Chicago ver kozen. De stad zou tegen de bergtop „Red Hill" en amphitheatersgewijs worden gebouwd; het zou ook een tuinstad worden. En inderdaad, zodra men aan het begin van de „Capital" komt, rijen de prachtigste bomen, struiken en bloemen welke Australië kan voort brengen, zich langs de wegen aan een. En in de elf woonwijken rond het centrum, is ruime beplanting toege past. Doch daarmee is nog geen pret tige en goed bewoonbare stad ge maakt. Canberra: de „heilige koe"? Prof. O. H. K. Spate van de Natio nale Universiteit in Canberra, zei dezer dagen dat het plan van Walter Griffing te veel de „heilige koe" is geworden, maar dat in werkelijkheid het beestje te oud is. Hij kwam met een heel nieuwe plan aandragen, waarin o.a. ook geweldige flatgebou wen zijn opgenomen, teneinde 'al die „platheid" van Canberra wat te bre ken. Een ander „stedenbouwer", dr. Langer, was minder radicaal, doch vond dat de plannen van Griffing wel een beetje gemoderniseerd konden worden. Dit zijn dan enkele „vak kundige" geluiden, vraag niet wat de meeste „leken-Australiërs" van Can berra zeggen. Men is er helemaal niet enthousiast over. Intussen groeit Canberra en is erg „eigenwijs"- Weet u, Canberra heeft haar eigen wetten. Zodra je over de grens komt, ver tellen de borden langs de weg dat u zich bevindt in de „Capital Terri tory". Dit betekent tevens, dat je onder nieuwe wettelijke voorschriften leeft, ook wat betreft die van strikt plaat selijk karakter. Canberra is zo'n beetje een „vrij plaats" als men in andere Staten met de rechter in aanraking is geweest. Een pleegmoeder, die onlangs vol gens gerechtelijke uitspraak haar ba by aan de echte moeder moest terug geven, vluchtte naar Canberra, en was daar even veilig voor de greep der politie van haar State, hoewel uiteraard de A.C.T.politie had kun nen ingrijpen. Hetgeen zij in dit ge val niet deed. Politieke stad zonder veel politiek. Omdat de Staats-regering er ver gaderd, is Canberra een politieke stad, echter zonder veel politiek. Dat komt ook, omdat eigenlijk heel wei nig politici in deze A.C.T. wonen. Men vindt er wel de ambtswoning van de minister-president en gouver neur-generaal, doch zij wonen daar heus niet altijd. Als gevolg van het regeringscentrum, vindt men er twee Omroepstations; hebben de grote kranten en persbureaux hun verte genwoordigers, doch 't grootste aan tal van de bijna 20.000 inwoners wordt gevormd door ambtenaren en beambten. Want behalve de rege ringsgebouwen, is er ook de „Natio nale Bibliohheek", die ruim 200.000 werken bezit, is er een groot obser vatorium voor de weersomstandig heden, werd er bet „Royal Militairy College" voor de officiers-opleiding gevestigd en is de stad rijk voorzien van instellingen voor het hoger on derwijs. De regering in een dorp. Eigenlijk heeft Canberra iets van dorpsleven in zich. Na korter of langer tijd gaat „ieder een, iedereen kennen" met alle aan kleve van dien, al noemt men „rod delen" hier „gossip" Verder zijn er allerlei standjes en standen, waarin elk een plaatsje zich tracht te veroveren. Zijn er de „verborgen openbare" schandaaltjes en worden veel poli tieke intriges geboren. Maar dat blijft allemaal binnen de „Australian Capital Territory" met een oppervlakte van ongeveer 2300 vierkante kilometer. Wat Canberra alzo méér heeft te bieden? Daar is de reeds genoemde winkel galerij, recht tegenover de regerings gebouwen; zijn er model sportterrei nen; men vindt een oorlogsmuseum, waarin herinneringen aan de twee jongste wereldoorlogen worden be waard, evenwel aan de voet van Mount Ainsly, ten noorden van de stad, het prachtige „War Memorial" is gebouwd als herinnering aan de Australische mannen en vrouwen in die oorlogen gevallen. Ja, men probeert van Canberra een stad te maken, van een voor Australië, en je weet nooit wat de toekomst nog eens van haar zal ma ken. Niet dat haar ligging min of meer in het achterland en in het dal van omringende bergen erg aantrek kelijk is; men vindt in dat opzicht veel glorieuzer steden en doroen in Australië, doch Canberra wordt „op gevoed" en is een eenling onder al die dorpen en steden die zo in het wilde weg groeien. En net als met kinderen, trekken die vaak de minste aandacht. Hetgeen Canberra nu eenmaal wèl doet. BODEGRAVEN Geb.: Geertruida, d. v. J. Jonge- neelZaal; Leendert H., z. v. A. de VliegDen Uijl; Johanna, d. v. J. I PostHamersveld; Magcheltje Cor nelia, d. v. L. v. Zwietenv. Veen. Ondertr.: P. F. Boersma, 40 j., en A. v. d. Werf, 34 j.; C. Verboom, 25 j., en A. Schouten, 23 j. Overl.: H. Koning, 75 j., gehuwd met B. le Geu. HAZERSWOUDE „Rapid" houdt speldag. Zater dag a.s. organiseert „Rapid" een speelmiddag en -avond in de zaal van de heer J. Timmermans, ter ver sterking van de verenigingskas. Nog steeds moet deze vereniging haar competitiewedstrijden buiten eigen gemeente spelen, daar zij niet in het bezit is van een goed speelveld. De jeugdteams van „Rapid" spelen hun zeven handbalcompetities op een voor dat doel vrijwillig door de heer J. Jacobs afgestaan land. Het vervoer naar Den Haag brengt echter hoge kosten met zich mee. Ten einde deze te kunnen bestrijden wordt deze spel dag gehouden, waarbij vele attrac ties geboden worden. HOOGMADE Bazar R.K. Kleuterschool. Het comité, dat een actie op touw heeft gezet tot inzameling van gelden voor de nieuwbouw van de R.K. Kleuter school organiseert daartoe een bazar, waaraan veel attracties verbonden zijn. De bazar wordt gehouden in de zaal van café Van der Ploeg en is geopend op Zaterdag 22 October van ■7 tot 12 uur, Zondag 24 October van half 3 tot 12 uur en Maandag 25 Oc tober van 712 uur. KOUDEKERK Schaken. Uitslagen onderlinge schaakcompetitie zijn: E. Dorrepaal R. Geerlof 0—1; J. de Wit—G. de Wit 10; G. de WitJ. de Wit 10; A. v. d. Meijden—H. v. Vliet 01; A. ScheerA. Hoogeveen 01. Getrouwd: R. v. d. Dool en K. Hoogeveen. LEIDERDORP Geboren: Cornelia Jeanette Jacqueline, dochter van J. J. van Waas en E. Stroo. Trijntje Cornelia d. van L. H. van der Luit en Th. W. Koelewijn. Gehuwd: G. Boot en J. M. de Haas. ZOETERWOUDE Kaartavonden voor jongeren. Deze winter wordt er een jascompe- titie georganiseerd voor alle katho lieke jongeren van 17 jaar en ouder. Ook de meisjes kunnen meedoen. De competitie beslaat 6 avonden. Tot en met Maart ieder© maand één avond. Men moet minstens 4 avonden mee maken, om voor de fraaie prijzen in aanmerking te kunnen komen, want de vier beste avonden tellen voor het eindklassement. Wie het hoogste aantal punten van een avond haalt, krijgt ook een prijs. De eerste avond wordt gehouden op Zaterdag 8 Oct. te 8 uur in het Don Boscohuis.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2