S)e CoidóeGou/fcci/rit De regering-Faure met ondergang bedreigd Peron veroorzaakte nieuwe moeilijkheden Laat ze terugkeren, zeggen de Russen Marokkanen doen Faure de das om ERNSTIGE ONENIGHEID OVER KWESTIE MAROKKO Fraude bij Indonesische verkiezingen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 6 OCTOBER 1955 47ste JAARGANG No. 13619 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 30935, Redactie 20015, Advertenties 20820. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w f 2.35 p. mnd„ f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 ONBEHEERSTE REACTIE F EN ZWAKKE REGERING kan soms onverwacht uitschieten met een geweldige maatregel, waartoe zelfs een sterke regering niet zo ge makkelijk zou willen overgaan. Psy chologisch is dat wel verklaarbaar, want minderwaardigheidscomplexen leiden vaak tot onberekenbare en onevenwichtige daden. Zo is de reactie van de Franse re gering op het besluit van de Ver. Naties om de kwestie-Algerij e op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen, onverwacht heftig ge weest, typerend heftig voor een re gering, die innerlijk zó verdeeld en verscheurd is, dat zij bij het 0 eerste het beste blijk van „be langstelling" woedend uitvalt: „Bemoei je er niet mee!" Frankrijk wil niet, dat de buiten wereld zich bemoeit met zijn narig heden in Algerije, omdat deze „bin nenlandse aangelegenheden" zijn. Formeel heeft het gelijk, want op papier is Algerije inderdaad een on afscheidelijk deel van Frankrijk en de Algerijnen zijn danook met 30 af gevaardigden vertegenwoordigd in de Franse Nationale Vergadering. Maar in de practijk mankeert er nog wel het een en ander aan. De Algerijnen voelen zich allerminst Fransen en willen liever hun eigen boontjes dop. pen dan afhankelijk te zijn van Fran se beloften, welke niet of slechts schoorvoetend worden nagekomen. Toch begrijpen wü de Franse af wijzing van de bemoeizucht der Ver enigde Naties, want wij hebben met hetzelfde bijltje gehakt. Ook wij heb ben moeten ondervinden, dat de Uno een onderwerp op haar agenda plaatst, dat ons rechtstreeks aangaat, ook wij weten wat het zeggen wil, als de Ver. Naties hun neuzen steken in kwesties waar zij niets mee te ma ken hebben, waarvan zij de portée allerminst aanvoelen en waarvan, zij de oplossing geenszins vergemakke lijken. Maar in tegenstelling met Frankrijk lopen wij niet kwaad weg, noch laten wij aan de landen, welke vóór gestemd hebben, voelen, dat wij hun dat kwalijk nemen. Er zijn ele gantere methoden om te laten blijken, dat men zijn rechten meent te moeten handhaven. Wij behoeven het terugroepen van de Franse delegatie bij de Ver. Na ties niet bij de Veiligheidsraad, Pa rijs is toch nog verstandig genoeg om de fout van Moskou niet te herha len!) niet al te tragisch te nemen, want deze delegatie keert te zijner tijd wel weer terug, maar toch doet dit bruuske optreden geen goed aan de verhoudingen onder de Westerse mogendheden. Er worden brokken gemaakt welke weer gelijmd moeten worden; maar gelijmde stukken heb ben altijd minder waarde dan een onbeschadigd geheel. Er zal in dit geval altijd iemand moeten zijn, die bakzeil haalt en dat is nooit prettig noch bevorderlijk voor de goede stemming. Misschien wordt het de Fransen wat gemakke lijker gemaakt, daar de regering, welke het boycot-besluit nam, op het punt staat in elkaar te zakken we gens de moeilijkheden in Marokko. T egemoetkoming? De politieke commissie van de Ver enigde Naties heeft besloten het de bat over de vraag, wanneer de kwes ties Algerije en Niéuw-Guinea den besproken, voorlopig uit te stel len. Zij zal eerst vergaderen over het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Een verwoede strijd in het Rif-gebergte De Franse coalitieregering van de radicale premier Edgar Faure, waarin ernstige onenigheid heerst over de Marokkaanse kwestie, wordt met de ondergang bedreigd. Het bestuur van de Gaullistische partij heeft Woens dagavond besloten tot president Coty het verzoek te richten een „regering van nationale veiligheid" te vormen. Dit betekent een aanzienlijke verslechtering van de positie van de coalitieregering van Faure. Verwacht wordt, dat de vier Gaullistische minister en de Gaullistische onderminister uit de regering zullen treden, als geen „regering van nationale veiligheid" wordt gevormd ter behande ling van de Noord-Afrikaanse vraagstukken. automatische wapenen, de omliggen de bergen afdaalden en tot de aanval overgingen. Een kleine colonne uit Aknoul slaagde er Dinsdagnacht in Tizi Ouzli te bereiken. Woensdag ech ter was het belegerde garnizoen weer volkomen ingesloten. In kringen die nauwe betrekkin gen onderhouden met de commissie van buitenlandse zaken is gezegd, dat de Franse minister voor Marok ko, July, de militaire toestand aan de grens van Spaans en Frans Ma rokko zeer ernstig heeft genoemd. De opstand der stammen was „een heili ge oorlog in optima forma, en de opstandige bewegingen in geheel Noord-Afrika schenen onder één ge meenschappelijk opperbevel te staan, aldus zou July gezegd hebben. Tweeduizend man Franse troepen, waaronder een bataljon van het vreemdelingenlegioen, doen wanho pige pogingen, uit een omsingeling in het Rifgebergte te breken. Zij wor den bestookt door scherpschutters van opstandige stamleden. Slechts op één punt, bij het plaatsje Aknoul, kunnen nog versterkingen en voorraden door de omsingelden aan gevoerd worden. De aanvallers, Ber bers, zouden evenwel hun greep op de Fransen verstevigen. De plaatsen Boured en Tizi-Ouzli zijn reeds sinds Zondag ingesloten, toen de aanval lers, van wie vele in zwarte unifor men waren gestoken en uitgerust met Benelux en de tomaten Tussen de ministers van landbouw van Nederland, België en Luxemburg is overleg gepleegd over enige pro blemen, die de laatste tijd ernstige moeilijkheden hebben veroorzaakt. In afwachting van de resultaten van een onderzoek is besloten om met ingang van Maandag de grens voor de Nederlandse export van on- gesudkerde melk in blik weer te ope nen. Met de uitvoer van Nederlandse to maten heeft men de hele zomer moei lijkheden gehad. Gisteren is niu be sloten tot een automatisch systeem voor het openen en sluiten van de grenzen, gebaseerd op de gemiddelde prijs van twee opeenvolgende markt dagen. Dit systeem treedt het volgen de seizoen in werking. Tenslotte was er nog het vraagstuk van de witte druiven. Nederland voert naar België de golden champion uit. Deze vallen onder het systeem van minimumprijzen, dat gebaseerd is op de Belgische witte druif, Alexandrie, die hoger is geprijsd. Het gevolg was, dat de export van Nederlandse witte druiven moeilijk werd. Voor dit probleem is een op lossing gevonden. Bepaald is, dat ge durende een proefperiode de Neder landse druif geëxporteerd mag wor den op basis van 80 procent van de prijs van de Belgische muskaatdruif. Dinsdag hebben een bataljon van het vierde regiment van het vreem delingenlegioen en een campagnie Se- negalezen uit Boured Aknoul trach ten te bereiken. Zij moesten zich Woensdag weer, al strijdende, terug trekken. Een colonne pantserwagens van een Marokkaans Spahi-regiment, die uit Aknoul vertrokken was om contact te maken met de strijdmacht uit Boured, slaagde niet in deze po ging. De meeste burgers in Aknoul zijn geëvacueerd. Volgens een bericht uit Aknoul is het merendeel van de le den der Gheznaiastam in opstand. In Algerije. Woensdag zijn in Algerije twee Franse Mohammedanen door terroris ten vermoord, terwijl er één werd ge wond. Veertien verzetslieden zijn in botsing met Franse veiligheidsstrijd krachten gedood, terwijl 486 rebellen werden gearresteerd. Asylrecht geschonden In Paraguay is Woensdag een storm van protesten gerezen als gevolg van berichten, volgens welke ex-president Peron van Argentinië, die Zondag uit Buenos Aires in Paraguay aankwam, verklaard zou hebben, dat hij niet is afgetreden, doch met geweld afgezet. Ook zou de ex-president hebben ge zegd, dat zijn aanhangers de volgende verkiezingen in Argentinië zouden winnen met een meerderheid van zeventig procent. In goedingeli-chte kringen in Asun cion gelooft men, dat Peron wellicht op korte termijn Paraguay zal moe ten verlaten, daar deze politieke ver klaring een flagrante schending is van het asylrecht. Peron zou zijn verklaring hebben afgelegd in eeh vraaggesprek met German Chaves, •een neef van de ambassadeur van Paraguay in Buenos Aires, die hem Zondag op zijn vlucht naar Asuncion begeleidde. Men verwacht, dat ambassadeur Ohaves onmiddellijk door zijn rege ring zal worden teruggetrokken. In diplomatieke kringen gelooft men, dat Chaves nog slechts naar Buenos Aires zal gaan om zijn persoonlijke bezittingen op te halen. Zuiveringsacties De vijf rechters van het Argentijnse opperste gerechtshof en de openbare aanklager van dit hof zijn Woens dag bij regerinsdecreet ontslagen. On- oer de rechters bevindt zich ook To- mas Casares, die eerder dit jaar mee> 'hielp bij de verdediging van de kathe draal van Buenos Aires tegen d< Peronisten, een feit waarvoor hij be dreigd werd met een aanklacht door het Congres. In een aantal Argentijnse vakbon den is een gespannen toestand ge schapen door het streven van onaf hankelijke arbeidersleiders. De Pe ronisten uit hun functies te verdrij ven. De havenarbeiders hebben een dergelijke poging Dinsdag verijdeld. Zij zetten een „bliksem-staking" op touw uit solidariteit met de oude lei ders. Het ministerie van arbeid gaf Duizenden Italiaanse meisjes brachten Paus ovatie hierop de politie-opdraoht het bureau van de bond weer ter beschikking van de oude leiding te stellen. Aan de andere kant hebben enkele vakverenigingen, zoals die van het hotelpersoneel en de bond van arbei ders in de olie-industrie zich uitge sproken voor het optredien van nieu we „revolutionnaire" besturen. Drie grote vleespakkerijen te Bue nos Aires zijn Woensdag door troe pen bezet na een staking van arbei ders uit protest tegen het overnemen der leiding van hun bond door de voormalige leider Cipriano Reys, die eens een grote vriend van Peron is geweest, doch later gevangen gezet werd op beschuldiging van poging tot moord op Peron. Reys en zijn vrien den hebben Dinsdag de Peronistische leiders van de bond tot aftreden ge- d,wongen en het beheer van de bond overgenomen. Adenauer sprak met Faure Bondskanselier Adenauer van W. Duitsland en de Franse premier, Ed gar Faure, hebben Woensdag na be sprekingen van zes uur in Luxem burg een gezamenlijk communiqué uitgegeven, waarin zij verklaren, dat de Frans-Duitse overeenkomst voor het Saargebied een integrerend deel is van de Europese politiek en de Frans-Westduitse samenwerking. Zij zeiden, dat na de aanvaarding van het Saarstatuut, waarover op 23 October in het Saargebied een volks stemming zal worden gehouden, de materiële en geestelijke belangen van de Saarlanders beschermd moe ten worden. De twee staatslieden zijn Woensdag overeengekomen in Februari a.s. economische besprekingen te begin nen tussen West-Duitsland, Frank rijk en het Saarland. Zij verklaarden voorts in hun communiqué dat zij van plan zijn de Frans-Westduitse samenwerking binnen het Europese geheel voort te zetten. Met betrekking tot de komende viermogendhedenconferentie in Ge- nève verklaarden zij, dat algehele overeenstemming bestaat tussen het Franse en het Westduitse standpunt. Twintig procent weifelaars. In Franse kringen verklaarde men Woensdag, dat volgens de jongste ramingen ongeveer 40 procent van de Saarlanders tegen het Europese Oostenrijk krijgt bewapening cadeau Gisteren arriveerden aan de Oos tenrijks-Hongaarse grens dertien Rus sische vrachtauto', volgeladen met wapens en ammunitie. Zij vormden de zoveelste Russische zet in de wed- strijd-in-edelmoedigheid, die de Rus- sen thans met de Amerikanen om de Oostenrijkse gunst leveren. De ver- i baasde Oostenrijkers worden over- stroomd met ongevraagde wapen- zendingen waarvoor zij geen cent hoeven te betalen. Engeland Ui Frankrijk doen ook al mee in deze vrijgevigheidsrace, maar zij liggen al ver achter bij de beide koplopers. Tot dusver hebben de Amerikanen een voorsprong gehad, met hun project van wapenzendingen ten bedrage van 150 miljoen. Maar de Russen hebben de Oostenrijkse autoriteiten er al vriendelijk op gewezen, dat zij let terlijk met zwaarder geschut zullen komen. De Russische „Liebesgabe" zal onder andere twintig T-34 tanks omvatten, die iets zwaarder zijn dan de beloofde Amerikaanse. De inzet van de strijd vormt de vraag, van wie het neutrale Oosten rijk in zijn bewapening en dius voor een deel in zijn militiare kracht, af hankelijk zal zijn. Want in het zog van elke wapen leverantie volgt een schare van technici en andere des kundigen. De Oostenrijkers zullen vroeg of laat hiun keus moeten bepa len. Zij kunnen hun leger onmoge lijk met wapens van vier verschillen de types en kalibers uitrusten. Zij zijn intussen eens aan het optellen geslagen; daarbij is gebleken, dat zij met de nu reeds toegezegde graties leveranties meer wapens zullen krij gen dan zij ooit zullen kunnen ge- Premier Papagos f In zijn woning te Ekali, 16 kilo meter ten Noorden van Athene, is in de nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. de Griekse premier, Alexander Papagos op bijna 73-jarige leeftijd overleden. De eerste minister leed reeds geruime tijd aan een ziekte, welke hem de laatste zes maanden heeft belet zijn ambt waar te nemen. bruiken. Ze laten zich het opbieden over hun hoofden heen rustig welge vallen, maar hebben het hun goede gevers al zeer duidelijk gemaakt, dat het „van de snelste en de meest vol ledige schenking zal afhangen, op wie het leger zich in zijn bewapening zal oriënteren Critiek op hoge commissaris De Russische afgevaardigde Matu- lis heeft Woensdag in de sociale com missie van de Ver. Naties een reso lutie ingediend, waarin gevraagd wordt om bevordering van vrijwillige repatriëring van vluchtelingen. Hij leverde ernstige critiek op de hoge commisaris van de Ver. Naties voor vluchtelingen, de Nederlander van Heuven Goedhart, omdat deze niet werkt aan repatriëring doch aan overbrenging van de vluchtelingen naar andere landen. Veelal overzee, „waar zij gebruikt worden voor zwaar, slecht betaald werk". Matulis stelde voor, voorlichtings- groepen naar de kampen te zenden om de vluchtelingen inlichtingen te verstrekken over de omstandigheden, werkgelegenheid en amnestie we gens samenwerking met de Duitsers tijdens de oorlog in hun landen van herkomst. „Honderdduizenden onge lukkige vluchtelingen vegeteren in het buitenland, zonder rechten cn donder werk. Wij moeten een snelle, vrijwillige repatriëring aanmoedi gen", aldus de Russische afgevaar digde- Zij bedachten zich tijdig. Zes Russen, die zich op weg hadden begeven naar de Sovjet-Unie als ge volg van een Russische amnestieaan- statuut is en een evengroot percen tage er voor. Veel kiezers van de resterende 20 procent „weifelaars" zouden mogelijk ten gunste van het Europese statuut beïnvloed kunnen worden door een gemeenschappelijke bevestiging van het Frans-Duitse streven naar een „Verenigd Europa". Terwijl hij in een draagstoel door de St. Pietersbasiliek wordt rondgedragen, beantwoordt Z.H. Paus Pius XH in Rome de ovationele toejuichingen van tienduizend meisjes van 14 tot 18 jaar uit de Italiaanse Jeugd beweging, die uit alle delen van Italië naar de Eeuwige Stad waren gekomen, om daar'te worden ontvangen door de Heilige Vader, die voor deze gelegenheid speciaal de meer dan 20 kilometer lange reis van zijn zomerresidentie Castelgandolfo, naar Rome maakte. Pa us Pius onderbrak hiermee voor de derde maal dit jaar zijn rustperiode in zijn zomerverblijf voor een korte te rugkeer in zijn werkzaamheden in het Vaticaan. Midden-Java moet het overdoen Indonesische functionarissen heb ben volgens United Press meegedeeld, dat de verkiezingsuitslagen in grote gebieden van midden-Java ongeldig zijn. Zij hebben opdracht gegeven nieuwe verkiezingen te houden in deze gebieden omdat daar „onregel matigheden en onwettige praktijken" hebben plaats gevonden. Volgens berichten uit Semarang zou de kiescommissie van dat district bepaald hebben, dat er opnieuw ver kiezingen moeten worden gehouden in de steden, Semarang, Koedoes, Pe- kalongan, Djepara en Pemalang. Dit zijn alle hoofdsteden van regentschap pen. De commissie wilde niet mee delen welke „onregelmatigheden en illegale praktijken" het hier betrof. tij in midden-Java een klinkende overwinning heeft behaald. Men kan moeilijk zeggen, welk een effect her stemming in dit gebied zal hebben. Volgens onofficiële cijfers waren de tot gisteravond getelde stemmen als volgt over de grote partijen verdeeld: PNI 6.784.750; Nahditul Ulama c.615.729; PKI 5.195.198; Masjoami 5.176.196. De Mosjoemi is iets opge rukt en maakt een goede kans de communisten van de derde plaats te verdringen. Vooral buiten Java, waar de natio nalisten grote meerderheden behaal den en het hoogst aantal zetels, heeft de Mosjoemi kans genoeg zetels te winnen, zodat de nationalisten verre blijven van de vereiste 140 zetels, een werkmeerderheid in het uit 360 ze tels bestaande parlement. De natio nalisten erkennen, dat zij de werk meerderheid waarschijnlijk niet zul len behalen. Vertegenwoordigers van de conser- vatief-Islamietisohe Nalhdatul Ulama hebben volgens Reuter Woensdag be sprekingen gevoerd met voormannen der P.N.I. over de mogelijkheid van een coalitie. De partij wenst dat de P.N.I. en de Masjoemi zich over hun geschilpunten heen zullen zetten en zullen samengaan in een „triple al liantie" om zo de communisten bui ten de regering te houden. bod aan „allen die naar het vader land" terugkeren, zijn na een kort verblijf in Oost-Berlijn van gedach ten veranderd en opnieuw naar het Westen uitgeweken, aldus heeft een Amerikaanse woordvoerder Woens dag in Berlijn bekendgemaakt. Het betreft hier een gezin van man, vrouw en twee kinderen, die tien dagen achter het „ijzeren gor dijn" zijn geweest, en twee vrijge zellen, die samen reisden en die reeds na vijf dagen terugkeerden. Alle zes waren afkomstig uit het ge bied van München. De Amerikaanse woordvoerder ver klaarde, dat het gezelschap tot de overtuiging was gekomen, dat de re patriëring een val was. De Russen verklaarden, dat officieren van de Russische geheime dienst getracht hadden twee van de drie mannen aan te werven voor missies onder Russi sche ballingen in West-Duitsland en dat zij de derde voor spionnage in West-Duitsland wilden gebruiken. j (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). BUnG Nu en dan buien, afgewisseld J door opklaringen. Aanvankelijk J vooral aan de kust nog harde, la ter krachtige tot matige wind tuis- i sen Zuidwest en Noordwest. De- zelfde of iets lagere temperatu- l ren. 7 Oct. zon op 6.51, onder 18.08 u.; maan op 21.55, onder 13.47 u. Het weer in Europa STOCKHOLM mist 11 OSLO geheel bewolkt 8 KOPENHAGEN half bewolkt 14 AMSTERDAM regenbui 15 LONDEN licht bewolkt 14 LUXEMBURG zwaar bewolkt 14 PARUS onbewolkt 18 BORDEAUX regen 18 GRENOBLE nevel 17 NICE half bewolkt 21 GENèVE regen 18 ZURICH geheel bewolkt 15 LOCARNO mist 19 BERLIJN zwaar bewolkt 16 FRANKFORT regen 16 MÜNCHEN geheel bewolkt 14 WENEN nevel 14 INNSBRUCK nevel 14 ROME onweer 24 AJACCIO onbewolkt 23 MALLORCA onbewolkt 22 Korreltje Gebruik de ene helft van uw leven niet, om de andere helft ongelukkig te maken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1