Ste&zidaeSoti/fco/rit Frankrijk roept delegatie bij de Verenigde Naties terug Bloedige gevechten in het Atlas-gebergte FRANSEN Masjoemi lijdt nederlaag in Indonesië Slachtoffer der revolutie Honderden defileerden Zondag voor de krasse 106-jarige Chrissemeuje DINSDAG 4 OCTOBER 1955 47ste JAARGANG No. 13617 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN kwaad, weggelopen BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7. p. kwart. Franco p. p. f '-40. - Advertenties. 15 t. i T ONTSTEMD OVER PLAATSING VAN ALGERIJE OP DE AGENDA Bezoek aan Moskou is voorlopig uitgesteld «*e Franse regering heeft Zaterdagavond besloten, de hele Franse dele gatie bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties terug te roepen. Dit is het gevolg van de beslissing van de Algemene Vergadering om de kwestie Algerije op de agenda te plaatsen. In verband met het feit, dat de Sowjet-Unie vóór opneming op de agenda gestemd had, heeft de Franse regering tevens besloten het vastgestelde be zoek van premier Faure en van minister Pinay aan Moskou voorlopig uit te stellen. Pinay, heeft bij zijn terugkeer uit New York in Parijs verklaard, dat de terugtrekking van de Franse delegatie uit de Algemene Vergadering der N.V. geen definitieve breuk is. De stap is alleen bedoeld als een plechtig protest tegen de opneming van de kwestie-Algerije op de agenda dér Alge mene Vergadering, zo zei hij. Officieel is medegedeeld, dat de permanente delegatie van Frankrijk bij de Ver. Naties is teruggeroepen, maar dat de Franse vertegenwoordigers in de Veiligheidsraad en de subcommissie voor ontwapening hun zetels zullen blijven bezetten. de Russische communistische partij» heeft in een interview met de „Praw- da" verklaard, dat de Russische hou- ding ten aanzien van de Noord-Afri kaanse kwestie er een is van mede leven en morèle steun voor het stre- stëmd hebben vóór plaatsing van "de rijdinf De irur.cti.-AT..rii. ...H. Ho Noord-Afrikaanse kwestie zon kunnen er zorgvuldig de nadruk op gelegd, dat de Sowjet-Unie niet van plan is zich. in de Franse binnenlandse aange legenheden te mengen en dat het Kremlin gelooft, dat een „correcte pplossing" zou kunnen worden ge vonden. Chroesjtsjef onthield zich van elke critiek op Frankrijk en diplo matieke waarnemers zien in de voor Russische maatstaven milde verkla ring een weerspiegeling van een Rus sisch verlangen om de gevoelens van de Fransen te ontzien. Men gelooft, dat de Sowjet-leiders oprecht teleurgesteld zijn over het Franse besluit om het voorgenomen Franse bezoek aan Moskou uit te stellen. Men ziet dan ook in Chroesjtsjefs verklaring een poging om de Fransen op dit ibesluit te doen terugkomen. Van bevoegde zijde is vernomen, dat de Franse minister van buiten landse zaken de meeste Franse ver tegenwoordigers in landen, die kwestie-Algerije op de agenda van de Algemene Vergadering opdracht heeft gegeven, de aandacht van de betrok ken landen te vestigen op de gevol gen, die deze handelwijze zou kun nen hebben voor hun betrekkingen met Frankrijk. Nikita Chroesjetsjef, de leider vah worden opgelost, als de rechtmatige rechten en belangen van het volk van de Franse Unie in aanmerking geno men, zo zei hij. Hoewel in Ohroesjtsjefs verklaring gesproken wordt van Russische „mo rele steun" aan Noord-Afrika, werd Eisenhower was moe! Zondagavond werd enige ongerust-1 heid veroorzaakt, toen Eisenhowers behandelende geneesheren mede deelden, dat de president zich niet zo goed gevoelde als gewoonlijk. In het doktersbulletin werd even wel gezegd, dat president „een wei nig vermoeid" was, doch dat zijn toe stand „overigens goed kon worden genoemd". Maandag sprak het bulletin echter weer van „bevredigende vooruitgang, zonder complicaties". Peruviaans vliegtuig verongelukt Een vliegtuig van de Peruviaanse „Fawcette" vliegtuigmaatschappij is, op de lijn Lima-Cuzzo, tegen een piek van de Andes opgevlogen. In het vliegtuig bevonden zich 35 inzittenden. Een hulpexpeditie heeft1 intussen het wrak bereikt en 19 do den en 16 gewonden aangetroffen. De meeste inzittenden waren Peru vianen. Pinay nam de benen en het vliegtuig Actie tegen Poujade In geheel Frankrijk is de politie Zaterdag begonnen huiszoekingen te doen bij leiders van de anti-belasting beweging van Pierre Poujade. Behalve het hoofdkwartier van Poujade in Saint-Cere (Zuid Frank rijk), zijn ook de kantoren van de leiders van zijn beweging in andere delen van Frankrijk door de politie onderzocht*. Ook de drukkerijen waar het blad van de Poujade-beweging wordt gedrukt te Limoges en Cahors zijn door de politie doorzocht. Poujade zelf bevindt zich nog op vrije voeten doch moet Woensdag aanstaande voor het gerecht verschij- Tito heeft rheuma Het officiël Zuidslavische nieuws agentschap Tanjug heeft Zaterdag bekendgemaakt, dat president Tito aan een rheumatische ziekte lijdt en dat het aantal personen, dat toestem ming zal krijgen om hem te bezoe ken, beperkt zal worden. Volgens het nieuwsagentschap is de president Vrijdagavond naar zijn zomerresidentie op het eiland Brioni in de Adriatische Zee vertrokken voor medisch onderzoek en behande- ling. Peron in Paraquay Ex-president Juan Peron van Ar gentinië is Zondag per vliegtuig naar Asuncion in Paraguay vertrokken. Peron vertrok in een ParaguaySe Catalina vliegboot, geëscorteerd door twee vliegtuigen van de Argentijnse marine. Peron bevond zich aan boord van de Paraguayse kanonneerboot, die bij Buenos Aires lag. Na de val van zijn regiem had hij hier zijn toevlucht gezocht. Sindsdien hadden de Argen tijnse en Paraguayse regeringen over zijn lot onderhandeld. Volgens een ooggetuige zag Peron er „vermoeid en verslagen" uit, toen hij aan boord van het toestel ging. Hij had slechts twee koffers bij j zich. De rest van zijn bagage en zijn persoonlijke bezittingen zullen hem worden nagezonden. Halsstarrig Klaksvik Opstandige Klaksvikkers hebben Zaterdagavond de electriciteitsvoor- ziening van Klaksvik afgesneden en gewapende Deense politiepatrouilles onder dekking der duisternis aange vallen. Politiemannen moesten hun gummistokken gebruiken om zich jeugdige Kliksvikkers van het lijf te houden en minstens één Klaksvikker is gewond geraakt. Toen Zondag de dag aanbrak kal meerde de situatie, maar er heerste nog steeds grote spanning en de autoriteiten vreesden voor nieuw geweld. Maandagochtend zijn de Klaksvik kers een proteststaking van 24 uur begonnen i.v.m. de aankomst dertig man Deense politie ter plaatse. Verrassend getal communisten Ofschoon de definitieve uitslag van de verkiezing in Indonesië nog lang niet bekend is, begint het toch wel duidelijk te worden, dat de Masjoemi niet de verwachte overwinning zal behalen. Het is integendeel de Natio nalistische Partij (P.N.J.) welk een grote voorsprong heeft. Volgens de jongste gegevens, welke berusten op een telling van bijna twee derde der totaal uitgebrachte stemmen, zijn de volgende cijfers bekend geworden: De Nationalisten (FNJ) 6.422.922 st. De Orthodoxe Islamieten 4.827.635 Communisten 4.372.540 Masjoemi 3.763.419 De Masjoemi is een federatie vans «^Twe^Ftai een j^htal Isliaimietis/che organisaties.' Een paar jaar geleden scheidden de partij. Hij sprak de waarschuwing uit diat als de nationalisten een nieuwe regering zullen vormen (waar het nu wel naar uitziet) met de steun van de communisten, Indonesië ge vaar loopt door het communisme .op geslokt te worden. De Franse minister van buitenlandse zaken, Antoine Pinay, is teruggekeerd van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Oop deze telefoto is hij net gearriveerd op het vliegveld Orly en wuift hij temidden van de mensen, die hem verwelkomen. Opstandige Berbers branden stadje plat In het Rifgebergte en in het hartje van de Midden-Atlas is het Zondag minder dan 24 uur na het vertrek van de sultan Ben Moulay Arafa tot felle gevechten gekomen met Berber-stammen uit Oost-Marokko. tosten nabij de grens van Spaans-Marokko, werden in de vroege ochtenduren aangevallen en overrompeld door „goedbewapende commando's" van verscheidene honderden opstandelingen. Volgens de be -.a i,._ tuiiuuauuu a VUIL vcisvuciucuc IIUIIUCIUCII upaiaiiucuugcii. uijciii» uv uc ?>.chten zouden ongeveer honderd mensen zijn vermoord. Franse verster- af en zij blijken thans een grote aan hang te hebben verworven, vooral in Oost-Java, waar zij de meeste stem men vandaan gehaald hebben. Uit de cijfers blijkt voorts, dat het communistische element in Indonesië niet te verwaarlozen is. De algemeen voorzitter van de Masjoemi, Moh. Natsier, heeft gis teren de nederlaag erkend van zijn kingen met pantserwagens werden in allerijl naar de Spaans-Marokkaanse grens en het Midden-Atlasgebergte gezonden. BLOEDBAD IN IMMOUZER In de Midden -Atlas, 150 km. ten Oosten van Fez, hebben Franse vlieg tuigen en tanks Maandag 2.000 stam- 'ïden bestookt, die zich op de heu- eltoppen samentrokken. In alle kerken van Argentinië zijn Zondag rouwdiensten g.ehouden voor de slachtoffers der revolutie. In de kathedraal van Buenos Aires cele breerde de primaat van Argentinië, kardinaal Copello, een pontificale H. Mis van Requiem. De Argentijnse regering heeft be kend gemaakt, dat in plaats van het reusachtige monument voor Evita Pe ron, dat in opdracht van Peron reeds in uitvoering was, een eenvoudige ge dachtenissteen zal worden geplaatst voor de slachtoffers van de revolutie. Deze gedachtenissteen zal worden be taald met de middelen, die voor het monument van Evita Peron waren bijeengebracht. Het aantal slachtoffers wordt onge veer 20.000 geschat. Het grootste deel der doden is in Cordoba, het centrum van het verzet, gevallen. In deze stad hebben ongeveer 8000 burgers de dood gevonden. H. Mis aan huis Zondag, om precies te zijn 's mid dags om drie uur, heeft de oudste in woonster van Nederland, de weduwe Christina KarnebeeltBacks, wonen de vlak aan de Duiste grens te Hol- terhoek, gemeente Eibergen, haar 106e levensjaar vol gemaakt, het geen de kranige vrouw allerminst aan te zien was. Weliswaar nemen haar krachten langzamerhand iets af en is haar hardhorendheid het afge lopen jaar wat toegenomen, doch overigens is zij voor haar leeftijd nog altijd buitengewoon vitaal. Spreken doet zij niet veel, doch er is weinig, dat aan haar pientere ogen ontgaat. Bij gunstig weer maakt zij nog gere geld een wandeling in de tuin en deze zomer hielp ze nog met het boontjes afhalen. Aandachtig volgde zij Zondagmor van Eibergen in haar huis voor haar en haar huisgenoten opgedragen plechtige Mis, welke voor deze ge lovige vrouw evenals op haar vijf voorgaande verjaardagen, het hoog tepunt van de dag vormde. Na af loop voelde zij zich een weinig ver moeid en ging zij een tijdje naar bed, maar 's middags was zij weer pre sent en in staat de schier onafge broken stoet van bezoekers, die per auto en per fiets van uit het gehele land en zelfs van over de grens kwa men om haar te feliciteren of al thans even te zien, te ontvangen. Nog nooit was het daar aan de grens van Holterhoek, waar normaal vrijwel geen verkeer is, zo druk als deze dag. Door het voortdurend ko men en gaan was het aantal bezoe kers moeilijk te schatten, doch; een schatting van 2000 lijkt eerder aan de lage dan aan de hoge kant. De po litie had maatregelen getroffen, dat gen de door pastoor, B. A. W. Kaeter de jarige geen overlast werd aange daan en het zo geregeld, dat de be zoekers achter elkaar aan de ene kant de woning binnengingen en aan de andere kant de woning weer ver lieten, zodat zij als het ware defi leerden voor de jarige. Daar dit voor de jarige te vermoeiend zou zijn, werd, behoudens enkele uitzonderin gen, geen gelegenheid gegeven haar de hand te drukken. Evenals vorige jaren bracht de muziekvereniging Euphonia uit Eibergen de jarige een serenade. Om het publiek een weinig te spreiden gaf deze .vereniging ver volgens in de nabijheid een concert. Voorts traden nog op de boeren- dansers uit Rekken en de jeugd drumband met dansgroep „De Bonte Boertjes" uit Enschede. De burgemeester bracht de jarige een geschenk onder enveloppe en zijn echtgenote offreerde haar bloe men. Voorts ontving de jarige uit het gehele land en zelfs uit het buiten land een stroom van schriftelijke en telegrafische gelukwensen, alsmede tal van geschenken en bloemen. Zo ontving zij o.a. een bloemstuk van de commissaris der koningin in Gelder land en van de kapitein en de beman ning van het motorschip „Eibergen". Het waren opstandige leden van de strijdlustige Marmoucha-stam, die Za terdag tegen het vallen van de avond op hun woestijnpony's de heuvels af daalden en met hun wapperende ge waden Franse buitenposten bestorm den, zwaaiende met geweren en krijgsleuzen schreeuwend. Immoujzer des Marmoucha, dat op 65 mijl van de heilige stad Fez ligt, werd door de Marmoucha's platge brand. Volgens de officiële cijfers zouden daar 16 mensen gedood zijn, namelijk 11 Europese burgers en vijf „goums" inheemse infanteristen. Maar sommigen vrezen dat de meeste van de 58 Europeanen in het plaats je gedood zijn. Ten Noorden van Fez hebben de Fransen de toestand blijkbaar weer onder controle, hoewel nog steeds een 'buitenpost is afgesneden. In de loop van Zondag zijn te Cas- sablanca vijftien terroristische aan slagen gepleegd, waarbij negen per sonen om het leven zijn gekomen en zeven gewond, waaronder een Frans man. Verwarring om sultan De oorzaak van deze nieuwe op stand wordt gezocht in het feit, dat de nationalisten niet willen berusten in de overeenkomst, die de afgetre den sultan met de Franse regering heeft gesloten. Wat er nu precies overeengekomen is, wordt met de dag onduidelijker. Men meent, dat één van de voorwaar den, welke de sultan voor het verla ten van zijn troon heeft gesteld, ge weest is, dat er geen regentschaps- raad zal komen. Dit zou regelrecht in strijd zijn met de beloften van pre mier Faure aan de Marokkaanse na tionalisten, daar d'e regentsdhapsrasd bedoeld was om een representatieve Marokkaanse regering te vormen, die met Frankrijk onderhandelingen zou openen over een nieuw verdrag. De regentschapsraad zou de sultan ver vangen en uit drie leden bestaan. Uit de voor radio-Marokko voor gelezen verklaring blijkt ook, dat de sultan niet formeel afstand van zijn recht op de troon heeft gedaan.. Hij benoemde zijn neef El Haf id als „be heerder" van de keizerlijke bevoegd1- hieden. Hafid is een zoon van de eer ste sultan van Marokko, onder wiens bewind het 'protectoraat werd ge sticht. In Parijs verklaarde iemand van het bureau van premier Faure, dat de verklaring van Ben Afra, dat hij zijn bevoegdheden overdraagt aan zijn neef, zonder te verwijzen naar de in te stellen Troonraad, een persoonlijke mededeling van Ben Arafa is, buiten verantwoordelijkheid van de Franse regering. TERRORISME IN ALGERIJE. Maandag j.l. zijn ook in verschil lende Algerijnse gebieden tien Fran sen en Franse Mohammedanen door terroristen vermoord. Een Fransman is ontvoerd. In een botsing met rebel len is een politieman gedood en drie gewond. Verscheidene boerderijen en woningen van boswachters werden door de verzetslieden in de as gelegd. Laatstgenoemden verloren zes doden en talrijke geworden, terwijl 34 hun ner gevangen werden genomen. T uns sprak met Anak Agung Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: „Tij dens hun verblijf in New York heb ben de Indonesische minister van bui tenlandse zaken, de heer Anak Agung Gde Agung en zijn Nederlandse col lega mr. J. M. A. II. Luns enkele ont moetingen gehad, waarbij de reeds door beide regeringen uitgesproken wens, om tot verbetering, der weder zijdse betrekkingen le komen, werd besproken. De resultaten van deze informele gedachtenwisselingen wor den door beide ministers voorgelegd aan hun respectieve regeringen. Ge hoopt wordt, dat binnen afzienbare tijd de basis kan worden gelegd voor officiële besprekingen op regerings niveau". (Geldig van Dinsdagavond j tot Woensdags»ond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE NACHT. Koude nacht met weinig wind J en plaatselijk mist. Langs de kust enkele buien. Morgen op- klaringen en op de meeste plaat- sen droog weer. Zwakke tot ma- tige Zuidwestelijke wind en iets hogere middagtemperaturen. 5 Oct. zon op 6.48, onder 18.13 u.; maan op 19.52, onder 11.40 u. Het weer in Europa De weerrapporteni van hedenmor gen 7 uur luiden: weer mex. temp. zwaar bew. 13 C. mist 15 mist 14 nevel 17 mist 14 mist 14 nevel 17 geheel bew. 21 ge-heel bew. 22 zwaar bew. 22 STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG parijs BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE zürich LOCARNO BERLIJN FRANKFORT münchen WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO regen 16 mist 18 mist 20 nevel 18 nevel 16 mist 18 nevel 19 mist 21 onbewolkt 24 half bew. 22 Korreltje De geschiedenis herhaalt zicvrelf; de geschiedschrijver herhalen her halen elkaar.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1