Onder grote belangstelling is gistermiddag 't praeklinisch instituut te Nijmegen geopend Rijksdagbrand van 1933 opnieuw voor rechtbank? Sultan van Marokko zal geleidelijk" verdwijnen Tevreden over 't verleden; vertrouwen op de toekomst Orkanen raasden over de wereld 99 Enige voorwaarden van de sultan LEYE-OP-ZN KOP Abbé Pierre bouwt tentenkamp voor dakloos Parijs Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN SATERDAG 1 OCTOBER 1955 47ste JAARGANG No. 13616 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w, 12.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 150 Gouden St. Radboudstichting straalde Rehabilitatie van v. d. Lubbe verzocht EEN NOOIT OPGEHELDERDE ZAAK De familie Van der Lubbe heeft een Westberlijns gerechtshof verzocht, de zaak van de Rijksdagbrand te heropenen om de naam te zuiveren van Marinus van der Lubbe, die op 10 Januari 1934 door de nationaal-socialis- ten te Berlijn terecht werd gesteld. Dr. Arthur Brandt, een Duitse advocaat, die tijdens het Hitler-bewind zijn praktijk uitoefende in New York en Boston, heeft namens J. M. van der Lubbe uit Amsterdam een beroep gedaan op het hof, om vastgesteld te krijgen: 1. dat diens broer, Marinus, onschuldig was en door de nazi's werd uit gezocht om hun eigen schuld te bedekken; 2. dat het hof in Leipzig, dat Van der Lubbe in December 1933 ter dood- veroordeelde, alle wetten schond door een haastig in elkaar gezet decreet van terugwerkende kracht toe te passen. WIE STICHTTE DE BRAND? Tègenstanders van het Nazi-regiem hebben indertijd de beschuldiging uitgesproken dat Herman Goering, de nieuwe president van de Rijksdag, het complot tot de brandstichting in elkaar gezet had en een bende Nazi's naar het gebouw gezonden, om op tenminste tien plaatsen brand te stichten. Zij zouden een onderaardse gang van Goering's paleis gebruikt 'hebben om in de kelders van de I Rijksdag te komen en er weer door te ontsnappen toen de branden uit- braken. Onder zeer grote belangstelling Katholiek Nederland, had overge- Op de foto opent Mgr. Alfrink het nieuwe gebouw, met rechts van hem Mgr. Paolo Giobbe, minister Suurhof en vele kerkelijke autoriteiten. De Nazi's schoven de schuld voor de brand op de communisten. Van der Lulbbe en drie andere mannen wa ren berecht, onder wie zich de Bul gaarse communist Georgi Dimitroff bevond, die vrijgesproken werd. Di mitroff werd na de oorlog premier van Bulgarije. Volgens de verslagen van het pro ces, die in het 'buitenland gepubli ceerd werden, was Van der Lubbe geesteszwak. Hij zou ook sterk onder de invloed van verdovende middelen verkeerd hebben en was niet in staat zichzelf te verdedigen. Hitier gebruikte het incident om een besluit te rechtvaardigen dat elke daad tegen de Nazi-regering met de dood gestraft kon worden. Onmiddel lijk na de brand volgde een golf van terreur tegen de communisten en an dere tegenstanders van het regiem. De Nazi's hebben het Rijksdagge bouw nooit hersteld, maar brachten het parlement over naar het gebouw van de Kroll-Oper De ruïne werd nog verder beschadigd door bommen en beschietingen door de Russische artil lerie in 1945. Westduitse autoriteiten schatten dat wederopbouw van de Rijksdag meer dan acht millioen gul den zal kosten. Het karwei zal vol gens hen moeten wachten tot Berlijn weer met heel Duitsland verenigd is. Honderden doden De orkaan „Louise" ,die gisteren het Japanse eiland Kioesjoe trof, is thans op weg naar het noordelijke eiland van Japan, Hokkaido. „Louise" heeft tot dusverre in Japan zeker 31 doden geëist en een half millioen mensen dakloos gemaakt. Zij ging in Zuid-Kioesjoe vergezeld met windstoten van 200 km. per uur. De orkaan is nu iets in hevigheid af genomen. „Janet" bedaart De orkaan Janet begint intussen in de bergen van Mexico tot bedaren heeft mgr. Paolo Giobbe gistermid dag het nieuwe praeklinisch instituut van de Nijmeegse Universiteit ingeze gend, waarna verscheidene sprekers woorden van felicitatie en dankbaar heid gesproken hebben voor deze nieuwe mijlpaal, die de Nijmeegse universiteit op het gouden bestaans- feest bereiken mocht. Mgr. prof. dr. R. Post, die de aan wezigen, onder wie de ministers Suurhoff en Cals, welkom heette, sprak er zijn voldoening over uit, dat de medische faculteit in al zijn afde lingen thans op een punt samenge bracht is; spr. hoopte, dat bij een toe komstige uitbreiding van de univer siteit, deze eenheid van plaats ge handhaafd zou blijven. Mgr. dr. B. Alfrink achtte het van bijzonder belang, dat dè toekomstige Rooms Katholieke medici een eigen opleiding kunnen genieten, daar het nodig is harmonie te brengen tussen geloof en wetenschap. De voorzitter van het college van curatoren, mr. J. R. H. v. Schaik dankte allen, die in het verleden de medische faculteit prof. dr. H. J. Ven universiteit financieel gesteund heb- drik gesproken hadden, werd een ben; in het bijzonder noemde hij de drukbezochte receptie gehouden, i waarheen o.m. alle universiteiten van gift van mgr. Giobbe, die bij zijnNederland met uitzondering var gouden prie:terfeest een gift van de Amsterdamse gemeente-universi 100.000,—, hem geschonken door teit afvaardigingen gestuurd had den. maakt aan de universiteit. Minister Cals sprak woorden van hulde voor de gouden stichting en deelde mede, dat de regering voor 1956 een begrotingsbedrag van 3 mil lioen voor de universiteit heeft uit getrokken. Een extra hulde bracht minister Cals aan mr. H. W. J. M. de Jong uit Scheveningen, die reeds 22 jaar het secretariaat van het stichtingsbestuur verzorgt. Om de waardering van het land voor deze verdiensten tot uiting te laten komen, heeft het H- M. de Koningin behaagt zo deelde de mi nister mede mr. De Jong te be noemen tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. De loco-burgemeester sprak van de huivering, die een halve eeuw gele den in sommige kringen van Nijme gen gevoeld werd, toen vernomen werd, dat een universiteit het stads beeld zou komen verlevendigen. Tot zijn grote vreugde kon hij medede len, dat thans eenieder de oprichting van de universiteit in Nijmegen als een daad van goed beleid ziet. Nadat nog de rector-magnificus na. mens de universiteit en namens de DE GROOTVIZIER NAM IJLINGS DE BENEN Sultan Sidi Mohammed Moulay Ben Arafa heeft ermee ingestemd „ge leidelijk te verdwijnen" van de Marokkaanse troon, aldus is Vrijdagavond meegedeeld door functionarissen op de ambtswoning van de resident-gene raal te Rabat. Een verklaring, waarin de instemming van de sultan met dit plan is vervat, zal naar de president, René Coty, worden gezonden en binnenkort worden gepubliceerd. Verdere bijzonderheden werden niet gegeven. Voornoemde functionaris sen zeiden slechts, dat de sultan niet formeel zal aftreden, hij zal slechts „geleidelijk verdwijnen". IN EEN WITTE CADILLAC. Opzienbarend is de vlucht van de grootvizier Ramel El Hajoei, die gis termorgen om halfzes in razende vaart met een witte Cadillac is ver dwenen. De grootvizied was een van de personen die er het krachtigst bij sultan Ben Arafa op hebben aange drongen, op zijn troon te blijven. El Hajoei zou volgens de Franse autoriteiten geprobeerd hebben op tussen de sultan en de Franse resi dent-generaal in het honderd te stu ren. Hij had namelijk de overeenge komen tekst willen verruilen voor een valse tekst. Volgens de Fransen weigerde Ben Arafa de valse verklaring te onder tekenen, en heeft hij tenslotte zijn handtekening onder het oorspronke lijke document gezet. Ramel El Hajoei nam de vlucht toen zes met stenguns gewapende po- het laatste moment de overeenkomst litieagenten op het punt sotnden hem I IJ ET is niet de gewoonte ook in de krant hutspot met klap stuk op te dienen, maar omdat het welgeteld de driehonderd één en tachtigste verjaardag is van het ont zet, voor deze keer een uitzondering. Voor alle echte Leidenaars, en voor degenen, die daar voor willen doorgaan, is het Maandag het feest der feesten. Heel Leiden staat op z'n kop en dientengevolge liggen het werk en de werklust plat. De 381 jaar geleden ontzette stad herleeft de opwinding, van die ge denkwaardige herfstmorgen, toen de Lammenschans verlaten bleek en de gevloden Spanjaarden zo vriendelijk, waren er een hutspot achter te laten, i Het uitgehongerde Leiden was ont zet en de stad beleefde met gulzig, I door sommigen al te gulzig onthaal-1 de haring en wittebrood zijn eerste 3-Octoberfeest. Toentertijd leefde en deelde de ge- hele omgeving, zelfs Oegstgeest, me- j de in de bevrijding van de Spaanse dwingeland, al bestond dat meeleven hoofdzakelijk in tijdens de schermut selingen verwoeste huizen en hof steden. Maar iedereen in de omge- ving gunde Leiden zijn pret en be-i greep, dat op die 3e October van het jaar 1574 de ontzette Leidenaars ont. zettend feestvierden. Dat is nu nog zo. Wij mogen er daarom wel op rekenen, dat al valt het van 't jaar bizonder ongelukkig uit de omgeving, Oegstgeest inbe grepen, mopperend doch goedsmoeds het niet-verschijnen van de krant op Maandag a& zal begrijpen. Het misnoegen daarover kan men sportief vergeten met naar Leije te reizen en mee te deinen! te komen. Deze orkaan eiste in Mexi co bijna 400 doden. In de Boven windse eilanden hief zij een tol van ongeveer 150 mensenlevens. In het district Corozal in Brits Honduras, dat deze week is geteisterd door de orkaan „Janet", is Vrijdag de noodtoestand afgekondigd. Nog één in Vietnam. Een andere orkaan „Kate" genaamd, heeft huisgehouden in Noord-Viet- nam. Tachtig Vietnamezen zijn in de havenwijk van Haipong omgekomen. Verdier zijn geen mededelingen over de gevolgen van de orkaan bekend gemaakt. Volgens het regeringsblad „Nhan Dan" worden geen bijzonderheden gepubliceerd „om te verhinderen, dat de vijand zijn propaganda om verwar ring onder de bevolking te veroor zaken, versterkt". in zijn woning te arresteren. Hij reed in zijn luxueuze auto in de richting van Casablanca. De politie begon de achtervolging in drie auto's. „Arres teert hem", schreeuwde een politie functionaris. Maar in weerwil van de versperringen op de weg naar Casa-I blanca slaagde de vluchteling er, j dank zij de snelheid van zijn auto in, j te ontkomen. De achtervolgers be- schoten de auto niet. De wilde jacht volgde op een ken nelijk dramatische bespreking, die de avond tevoren in Rabat plaats had tussen de sultan, de plaatsvervangen de resident-generaal, Francois de Pa- nafieu, en de chef-protocol. De Pana- fieu zou de sultan dringend hebben verzocht, af te treden en vrijwillig het protectoraat te verlaten, opdat de rust zou kunnen weerkeren. „Sultan bedrogen". De president van de beweging van Franse kolonisten in Marokko, Ber nard le Coroller, heeft meegedeeld, dat de Fransen sultan Ben Arafa be driegen. Ben Arafa zou ermee hebben ingestemd, reeds verscheidene dagen geleden, de troon van Marokko te verlaten. Maar de sultan zou er steeds op hebben aangedrongen pas te willen vertrekken wanneer alle details van de overeenkomst zouden zijn uitgewerkt. De voorwaarden die de sultan nu voor zijn aftreden gesteld heeft, zou den zijn: 1. De sultan laat zijn bevoegdhe den niet na aan een troonraad, maar aan iemand van zijn keuze. 2. Geen herziening en vereenvou diging van het verdrag van Fez, maar de aanhechting van een voorgesteld I programma van hervormingen, i 3. De meerderheid van de nieuwe Marokkaanse regering behoren tradi tionalisten (aanhangers van de mach tige pasja van Marrakesj El Glawi) te zijn of Franse Marokkanen. 4. Alle vrienden en volgelingen van Ben Arafa dienen te worden be schermd. Maandag, 3 October ge- denkdatum van Leidens Ontzet zal De Leidse Courant NIET verschijnen. Onze kantoren zijn die dag gesloten. DE DIRECTIE. HOE wordt iet weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE NACHT. Koude nacht met weinig wind j en plaatselijk mist. Morgen in de loop van de dag geleidelijk toe nemende bewolking en later eni ge regen. Van matig tot vrij krachtie toenemende wind tussen Zuid en Zuid-West. Ongeveer de zelfde temperaturen. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARUS BORDEAUX NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN WENEN ROME AJACCIO MALLORCA 17 onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt geheel bew. 17 motregen 20 mist 20 onbewolkt 22 nevel 13 mist 13 onbewolkt 19 nevel 18 onbewolkt 16 zwaar bew. 15 onbewolkt 22 onbewolkt 22 Het is weèr herfst en binnen enkele maanden zal de win terse koude weer heersen. Om een aantal dakloze Parij- zenaars althans enige beschutting tegen het weer te bieden heeft de organisatie van Atbe Pierre aan de oever van de Seine een tentenkamp opgebouwd. Voor de bezitters van een „echt" huis moge het kamperen in de winter waarschijnlijk weinig aanlokkelijk zijn ontelbare Parijzenaars zullen het linnen huisje als hun paleis beschouwen.... Korreltje Wees niet te vol van Uzelf, maar laat 'n beetje plaats over voor an deren. 2 Oct. zon op 6.42, onder 18.20 u.; maan op 18.07, onder 7 39 u. 3 Oct. zon op 6.44, onder 18.17 u.; maan op 18.34, onder 9.01 u. 4 Oct. zon op 6.46, onder 18.15 u.; maan op 19.08, onder 10.22 u. Wisselvallig weer Op de weerkaarten bevindt zich on geveer langs de 45ste breedtegraad een gordel van hogedrukgebieden. Eén van deze hogedrukgebieden be reikte vanmorgen Ierland en ver plaatst zich vrij snel in Oostelijke richting naar het Zuidelijk deel van de Noordzee. Gisteravond en van nacht passeerde- een zwak Oceaan- front vergezeld van enige regen ons land. Regenhoeveelheden waren ge ring, geen enkel station meldde meer dan 3 mm neerslag. Na de frontpas sage ruimde de wind naar West of Noord-West en nam de bewolking snel af. Vannacht zal 't hogedrukge- bied passeren, zodat bij heldere he mel tengevolge van de flinke afkoe ling hier en daar mist zal ontstaan. Bij IJsland bevindt zich een depres sie, die in Oostelijke richting naar het bijbehorende Oceaanfront naar de Britse eilanden opdringt. Morgen zal het front in de loop van de dag de Noordzee bereiken en zal de be wolking bij ons gaan toenemen, t.er- terwijl in de middag een regenzone het Westen van het land nadert. De wind krimpt naar richtingen tussen Zuid en Zuid-West en neemt in kracht toe. In de temiperatuurverde- ling komt weinig verandering.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1