Leidse raad vóór grenswijziging Leiden-Oegstgeest Ömeevin»» - MET AVIFAUNA? Ook uitbreiding in andere richting noodzakelijk AVOND RUST ULO-school Plesmanlaan uitgebreid De reis van „Kasteel Staveren" Burgemeester had een aanrijding onder Hoofdorp VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Nog; géén uur had de Leidse gemeenteraad zich gisteravond beraden over het voorstel van Gedeputeerde Staten betreffende de grenswijziging LeidenOegstgeest of de hamer van de voorzitter viel en het besluit was aangenomen. De raad zal dus nu aan G. S. van Zuid-Holland ter kennis brengen, dat hij het betreurt, dat géén voorstel is gedaan tot opheffing van de gemeente Oegstgeest, doch dat hij met de voorgestelde grens wijziging genoegen neemt. Hier komt dan nog bij, dat hij meent, dat ook de inrichtingen „Endegeest" en „Voorgeest" bij Leiden dienen worden gevoegd. De heer Van Dijk (K.V.P.) wenste geacht te worden tegen gestemd te hebben. Hij betreurde het, dat B. en W. in de eerste zin van het besluit op de zaken ver vooruit waren gelopen: opheffing van Oegstgeest was in het voorstel van G. S. in het geheel niet aan de orde gekomen. Deze zin snede wenste hij uit het voorstel geschrapt te zien. Met de twee andere punten kon hij zich geheel accoord verklaren en hij dankte het college namense zijn fractie voor de vele werkzaamheden, die tot dit resultaat hadden geleid. De heer Meester (P. v. d. A.) beperkte zich tot instemming namens zijn fractie met het voorstel en tot dank aan het college. Dr Kortmann: JltaHeem heeft ao& een pAtfchaCagiAche kant Veel publiek. Voor deze zitting was grote belang stelling op de publieke tribune. On der de aandachtig luisterende belang stellenden merkten wij op: de ge meente-secretaris van Oegstgeest, de heer Jac. Visser, de waarnemend-se cretaris, mr. B. C. van Krieken en bet Oegstgeester raadslid, de heer G. Blansjaar. De heer Kortmann (K.V.P.) ont wikkelde na zijn fractiegenoot, de heer Van Dijk, de afwijzing van wat het college in de eerste plaats had menen te moeten stellen: de ophef fing van Oegstgeest, verder. (Hij betoogde met woorden, die hij noemde: „wellicht ingegeven door het feit, dat hij zelf uit een randge meente van Leiden afkomstig is" dat de overheid tot taak heeft een klimaat te scheppen, waarin het de mens mogelijk is zich geestelijk en lichamelijk te ontplooien. Op de geestelijke ontplooiing legde hij de nadruk en hij kwam tot de conclu sie, dat in het gemeentelijk schrijven nergens tot uiting komt, dat de gees telijke ontwikkeling van de burgerij van Oegstgeest door een annexatie bevorderd zou worden. Verstandelijk. Hij noemde het raadsstuk over de grenswijziging een cerebraal werk stuk, een verstandelijk schrijven, waarin geen argumenten te vinden zijn, die in psychologische zin pleit ten vóór annexatie. „Wanneer wij het zelfbeschikkings recht van de volkeren aanvaarden, dan is daaraan het zelfbeschikkings recht van het individu onverbrekelijk verbonden". Hij zou met de gedach- tengang van B. en W. mee kunnen gaan, indien uit het stuk bleek, dat de meerderheid van Oegstgeest van dezelfde gevoelens was. Van deze spyahologische geneigheid was hem echter niets gebleken. De beperkte gemeente noemde hij het meest ideaal voor de burger om zich als eenling en als lid van een gemeenschap te ontwikkelen. Hij haalde enige voorbeelden aan om te bewijzen, dat het probleem van bevolkingsuitbreiding ook op een andere wijze opgelost kan worden. Er zijn b.v. plannen om naast Den Haag in de buurt van Nootdorp Voorburg en Rijswijk tot een nieuwe eenheid en gemeenschap samen te voegen. Brussel en Parijs zijn voor beelden van steden, waar de rand gemeente zich tot een zelfstandige eenheid kan ontwikkelen. Met de voorgestelde grenswijziging en de toevoeging betreffende de in richtingen Endegeest en Voorgeest verklaarde hij zich geheel accoord. Onlogisch Morskwartler. De heer Woudstra (Prot. Ghr.) volgde B. en W. in hun motivering op de voet. Hij wees op de onhoudbare toestand te Leiden in de woningbouw bou wers moeten soms een jaar en langer op toewijzing van grond wachten en betoogde, dat het Morskwartier zioh onder de druk van een snoeren- in, en dat is voor ons allen ge rede aanleiding de zetel der wijs heid" meer dan gewoon te raad plegen. Men kan dit doen door een geregeld rozenkransgebed, men kan dat ook op een andere, vrije re manier doen, al naar gelang ieders aanleg en behoefte. Als het maar van harte gaat, en hartelijk! Maria is een lieve maar ook zeer flinke vrouwe geweest, die haar eigen levensvreugde volkomen heeft opgeofferd, weggeschonken voor het heil der mensheid, toen zij werd uitverkoren, en er ook in toestemde, Moeder van God te worden. Wees gegroet! Maria, ge zegende van alle vrouwen, bij ons allen geliefde Moeder des Heren. Wees gegroet! de stadsgrens onlogisch heeft ont wikkeld. De voorgestelde grenswijziging zal hierin verbetering kunnen brengen. Dankbaar was hij voor 't feit, dat B. en W. deze aaak zo goed verde digd 'hadden. Argumenten die B. en W. hadden aangevoerd, zijn in het voorstel van Gedeputeerde Staten te rug te vinden. Eéns was hij het ook met het college wat betreft de toe voeging van de twee inrichtingen tot het grondgebied van Leiden. De loop van de grens, zoals deze door G.S. was voorgesteld, noemde hij onbe grijpelijk en ongemotiveerd. Hij ging ook accoord met het standpunt van B. en W. de zaak van de opheffing van Oegstgeest niet aanhangig te maken. Wij moéten ons thans bezig houden aldus de heer Woudtsra, met het succes dat geboekt is. Duidelijk is wel gebleken, dat Leiden mist, wat Oegstgeest heeft, Dit moet voor ons aanleiding zijn Oegstgeest na te volgen door te ble den, waaraan Leiden grote behoefte heeft: betere (villa) wijken. Noodgedwongen. De heer Hagen (V.V.D.) zei, dat zijn partij in het algemeen geen voor stander is van samenvoeging, omdat 't saamhorngiheidsgevoel van de bur gerij in het gedrang kan komen. In dit geval echter kon hij ver klaren, dat zijn fractie geheel achter het college staat, omdat Leiden door de nood gedwongen wordt. Ook de argumentatie van het college, dat voor algehele opheffing van Oegst geest pleit, vond hij steekhoudend. Mevr. Vijlbrief (C.P.N.) verklaar de zich in een enkele zin eens met het voorstel. Minister moet liet weten. De voorzitter van de Leidse raad, jhr. mr. F. H. van Kinschot, stelde vast, dat de raadsleden in het alge meen het voorstel volgden. Hij had niet anders verwacht. De zaak was reeds enige malen bij bcgrotings-be- handelingen besproken. Het college had gemeend bij de behandeling van het jongste voor stel niet 'verantwoord tegenover de raad te zijn, indien niet het gehele probleem opnieuw in een raadsstuk was vastgelegd, 't „EiTI-rapport Oegst geest" was hierbij een goede leidraad geweest. Tct de heer Van Dijk zeide hij, dat het college niet van plan was de eerste zinsnede uit het besluit te la ten. Het Is juist goed, aldus de voorzit ter, dat Gedeputeerde Staten en de ministers weten wat er in Leiden omgaat. Hij riohtte zioh tot de heer Kort mann en verklaarde, dat een ant woord op diens persoonlijk betoog te ver zou voeren. Eerder al heeft Leiden zijn toe vlucht moeten nemen tot grenswijzi gingen. Vóór 1900 waren grote ge deelten van de singels te Leiden Zoe- terwouds en Oegstgeests grondge bied. Ook in de twintigtse eeuw ble ken correcties noodzakelijk. De tijd heeft geleerd, dat de stad niet an ders heeft kunnen handelen. Géén villawijken. Tot de heer Woudstra zei hij, dat Leiden -helaas geen ruimte heeft voor villawijken. Zelfs na de grenswijziging valt aan de bouw van „betere wijken" niet te denken. De heer Kortmann stelde in zijn antwoord aan de voorzitter vast, dat hij geenszins tegen grenscorrecties is. Een chirurgische ingreep is zo nu en dan noodzakelijk. Duidelijk blijkt dit in de Mors, welke wijk dJoor haar ligging even weinig Leids als Oegst geests is. De heer Van Dijk betoogde in twee de instantie, dat htf het vorig jaar bij de behandeling van de begroting al op een bespreking met de rand gemeenten heeft aangedrongen. De wethouder had hem toen verteld, dat er een streekplan voor Leiden en omgeving in voorbereiding was. „In verband hiermee is het vreemd al bij voorbaat over opheffing te gaan spre ken." Het ruimte-probleem klemt even zeer aan de zijde van Leiderdorp. Nadat de voorzitter in antwoord op het betoog van de beer Kortmann ge steld had, dat door voortdurende grenswijzigingen annexatie op dc duur noodzakelijk wordt, terwijl al lengs de zelfstandigheid van de te annexeren gemeente verloren gaat, gaf wethouder Jongeleen antwoord aan de heer Van Dijk. Hij zei, dat een streekplan inder daad in voorbereiding is, ook voor an dere delen van de provincie. De ont werpers van dit plan tonen steeds be grip voor de nood van Leiden. Over de consequenties laten zij zich ech ter niet uit. Om tien voor negen sloot de voor zitter de vergadering. Gistermiddag om vier uur had de officiële opening van het uitgebreide en gemoderniseerde deel van de openbare school voor u.l.o. aan de Plesmanlaan te Leiden plaats. De uitbreiding omvat een nieuwe aula en een hoogst-moderne gymnas tiekzaal, die naar Noors voorbeeld is ingericht. Wethouder J. C. van Schaik voerde het woord en bracht veel dank aan allen, die aan deze uitbrei ding hun krachten hadden gegeven. In gelijke zin spraken ook de heer Roggeveen, rijks-consulent voor li chamelijke opvoeding en het hoofd der school, de heer De Wilde. De heer Van Schaik kondigde in zijn rede aan, dat binnenkort te Lei den een commissie zal worden geïn stalleerd, die zich met de reorganisa tie van het Mulo-onderwijs zal be zighouden. Dit overeenkomstig het landelijk plan, dat een nauwere aan passing van dit onderwijs aan de praktijk, nastreeft. FIETSER OP HOGE RIJNDIJK LEVENSGEVAARLIJK GEWOND AARLANDERVEEN BEJAARDE DAME ONTSNAPT AAN DE VERSTIKKINGSDOOD Vanorgen om 9 i ser, die van de richting Leiderdorp kwam, even voorbij de Wilhelmina- brug op de Hoge Rijndijk door een autobus, die van dezelfde richting kwam, geschept en negen meter mee gesleurd. Het ongeluk ontstond, doordat de fietser, een 65-jarige inwoner van Zoeterwoude, bij het bord „Wielrij ders oversteken" de weg overstak zonder op het verkeer achter hem te letten. Hij werd met een schedelbasis- fractuur en een gebroken rib naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Het slachtoffer verkeert in levens gevaar. Nog bijtijds werd de 93-jarige mevr. de wed. M. SchoutenBreeveld, wo nende aan het Noordeinde te Aar- werd een f iet-1 landerveen gistermorgen van een Afgelopen seizoen dramatisch hoogtepunt? Het valt niet te ontkennen, dat het vogelpark „Avifauna" te Alphen aan den Rijn, sedert enkele maanden op nieuw een onderwerp van de dage lijkse gesprekken is geworden. Het is geen geheim dat het dit park niet voor de wind gaat. Deze conclusie en alles wat daarmede samenhangt, tre den het sterkst naar voren nu „Avi fauna" wederom een zeer zorgvol seizoen gaat afsluiten. Was het reeds éénmaal in staat van faillissement geraakt, enkele jaren geleden, toen men onder het bewind van de stich ter, wijlen de heer G. v. d. Brink de touwtjes niet meer aan elkaar wist te knopen, thans is het, na de voortzet ting van de exploitatie onder super visie en verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn al niet beter gesteld, zo niet slechter. Weliswaar zal het nu niet op een faillissement uitlopen, maar daarvoor zijn niét de bedrijfsuitkom- sten garant. Als resultaat van het eerste ge meentelijke exploitatieseizoen, het vorig jaar, moest men noodgedwon gen een tekort accepteren van om en nabij de twee ton. Nu het tweede ex ploitatiejaar op 1 October a.s. zal worden afgesloten, fluistert men in doorgaans welingelichte kringen over De Roode Kruis-boot „Kasteel Sta- verden" is vanmorgen om 9 uur uit Arnhem vertrokken. Het was een beetje mistig, maar in de loop van de morgen werd het mistgordijn opge trokken en zette de milde najaarszon water en uiterwaarden weer in een schone gloed. De opvarenden van de „Kasteel Staverden" hebben vandaag met ver wondering de scheepvaart op de Waal gadegeslagen. Velen wisten niet, dat deze zo intensief is. Van half 1 tot 3 uur heeft men gerust even voorbij Nijmegen. Wat de aankomst in de verschillen de pleisterplaatsen betreft, is het op vallend, dat aan de klok van half vijf Agenda Leiden VRIJDAG: Sociale Kring, Leiden en omstre ken, 8 uur nam. Cantine Marine- electronisch bedrijf. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 24 September 13 uur tot Zaterdag 1 October 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees ter Apotheek, Wilhelminapark 8, te lefoon 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 30 Sept. tot 7 October zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Ali Baba", alle leeftij den. Lido: „Ik was een Amerikaanse spionne", 14 jaar. Luxor: „Een meisje voor dag en naoht", 18 jaar. Trianon: „Koning der manege", 14 jaar. Rex: „Zeebonken", alle leeftij den. (Donderdagcyclus: „Ach ter gesloten gordijnen", volwassenen). AFSCHEID G. J. SPANJAARD VAN DE STEDELIJKE LICHT. FABRIEKEN. Na een diensttijd van bijna 38 ja ren nam de heer G. J. Spanjaard af scheid van directie, chefs en col lega's, zulks wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Zoals gebruikelijk, had het offi ciële gedeelte van dit afedheid plaats in de directiekamer, waar allereerst do directeur, de heer ir. Y. Ykema, namens gemeentebestuur en directie zijn waardering uitte voor het aan deel dat de heer Spanjaard had gele verd in de bloei der fabrieken. Spr. wees er op, dat deze zich door zijn degelijk vakmanschap een reputatie had verworven. Met de beste wen sen voor de toekomst besloot de heer Ykema zijn toespraak, waarbij ook de overige superieuren zich volgaar ne aansloten. Namens de personeelsvereniging werd de heer Spanjaard met enige toepasselijke woorden een geschenk menigmaal zal herinneren aan de tijd welke hij doorbracht aan de Licht fabrieken, waar hij zich door zijn aangenaam optreden vele vrienden wist te verwerven. De heer Spanjaard dankte aan het slot van dit gedeelte voor de vele vriendelijke tot hem gerichte woor den en voor het geschenk van het personeel. Daarna begaf hij zich naar de cantine, waar zijn naaste col lega's inmiddels -waren bijeengeko men om van huil sympathie voor hun vertrekkende medewerker te ge tuigen. Hier maakte zich een hunner tot tolk van de gevoelens, die hen ver vulden en werd de heer Spanjaard, die inmiddels vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen, een aardige serieus de hand wordt gehouden. Ook nu is men weer op die tijd aangeko men, en wel in Tiel, de stad van de jamfabrieken. Van die jam hebben de mensen van het varende kasteel werkelijk nog wat gemerkt, want een vriendelijke directie van een fabriek bood alle patiënten een pot heerlijke jam aan. Bij aankomst stond het bestuur van de afdeling Tiel van het Roode Kruis op de kade. Dat had voor versnape ringen en een rokertje gezorgd. Na mens Leiden waren er prof. Gaillard en mr. De Vroom. J. A. de Zeeuw nam afscheid van veiling Het veilingterrein te Leiden lag hedenmiddag omstreeks één uur prac tisch verlaten. Allen, die anders van de bundel activiteit, die de Leidse velling is, deel uitmaken, hadden zich verzameld in de veilingzaal om het afscheid van de keurmeester-veiling leider, de heer J. A. v. d. Zeeuw, die I ruim 25 Jaar zijn beste krachten aan de Leidse veiling heeft gegeven, bij-1 zondere luister bij te zetten. Hier spraken de heeren B. v. Vliet, voorz. van het veilingbestuur, F. Mosselman, namens de grossiers en kooplieden, G. A. Sassen namens de drie pl. organisaties voor kleinhan delaren in aardappelen, groente en fruit, L. Snoeker, namens de Coöp. Boerenleenbank Leiden en K. Cebol namens het personeel van de veiling. Allen waren het er over eens, dat de heer v. d. Zeeuw, die nu de pen sioengerechtigde leeftijd heeft 'be reikt, rechtvaardig was en trouw, dat hij waakte voor de belangen van tuinders en handelaren en dat hij steeds tot een prettige samenwer king bereid was. Een radio, radio-ta fel, klok en sigaren werden zijn deel. Movr. v. d. Zeeuw werd enige ma len in de huldiging betrokken; zij kreeg bloemen. Na deze huldiging volgde een gezellge receptie in de neerzetihal op het veilingterrein. ALPHEN AAN DEN RIJN Burgemeester Witschey van Alphen attentie aangeboden. Ook namens de aan dcn RiJr' gisteravond onder afd. Leiden van de Alg. Bond van Hooddorp tegen 'n stilstaande vracht- Ambtenaren, waarvan de heer Span jaard vele jaren deel uitmaakte, werd hij op waarderende wijze toe gesproken. Met een dankwoord aan alle collega's voor de ondervonden collegialiteit en de vele vriendelijke woorden en geschenken kwam het einde der bijeenkomst. Zeer velen wensten hem 'daarna geluk met zijn 65e verjaardag en na men afscheid van de heer Spanjaard. auto met aanhangwagen gereden. Het ongeluk gebeurde bij de Kruis weg, waar een vrachtauto met aan hangwagen rechts van de weg bij twee brandende lantaarns geparkeerd stond. Vermoedelijk heeft de heer Witschey de wagen te laat bemerkt, zodat hij met een hevige slag in bot sing kwam met de aanhangwagen. De burgemeester en zijn echtgenote kwa men met de schrikt vrij. Hun wagen werd echter ziwaiar beschadigd. een deficit van de dubbele grootte. Geschrokken al door de slechte uitkomst van het vorig jaar, steeg die angst merkbaar hoger naarmate de eerste maanden van het nu bijna verstreken seizoen 1955, een stugge voortzetting van de dalende lijn aan wezen. Men is met drastische bezui nigingen gaan trachten een nieuwe débacle te voorkomen, die dreigde te zullen leiden tot de algehele liqui datie van dit eens unieke recreatie oord van wereldreputatie. De bezuinigingsmaatregelen mogen dan wellicht uit zakelijke overwegin gen enerzijds noodzakelijk zijn ge weest, anderzijds hebben zij toch on miskenbaar er toe bijgedragen dat de glans van het fraaie park verdofte en het in zijn glorie werd aangetast. Beneden verwachtingen. Het aantal bezoekers, dat in de jongste begroting op bijna 300.000 v/as gesteld, bleef nu ver beneden de verwachtingen. Was voor het teruglopen van het aantal belangstellenden de vorige jaren een reden te vinden in dc slechte weersomstandigheden, dit jaar heeft men over het weer aller minst te klagen gehad. Men heeft he laas de realiteit te aanvaarden, dat het merendeel van de Nederlandse bevolking op „Avifauna" is uitgeke ken. Men heeft hiervoor blijkbaar geen belangstelling meer, in zijn hui dige staat en stand, als men het één- of tweemaal heeft aanschouwd in zijn glorietijd. Het praedicaat „internationaal", in enkele maanden tljda door de heer Van den Brink verworven, heeft dit seizoen al een heel grote deuk gekre gen. Het aantal buitenlandse bezoe kers is sterk teruggelopen. Het stichtingsbestuur, dat moeilijk ter wereld kwam en herhaaldelijk bloedtransfusie en injecties nodig had van nieuwe leden, die de open gevallen plaatsen moesten innemen, heeft geen geluk gehad. Van de ver diensten van de adviesraad is, naar buiten althans, bitter weinig geble ken. Het bestuur heeft inmiddels zijn mandaat ter beschikking gesteld van bet gemeentebestuur, naar verluidt cm het de vrije hand te laten in het nemen van beslissingen en het tref fen van de nodige maatregelen. Niet officieel bevestigde beweringen sug gereren dat zulks is geschied op aan raden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, welk college de gang van zaken betrefende „Avifauna" in tussen ook al wat somber is gaan zien. i Tevoren was verschenen het rap- port van het Amsterdams bureau Preyer en de Haan, dat tot taak had gekregen van de gemeenteraad een economisch-technisch onderzoek ln to stellen naar de oorzaken van deze rampspoedige exploitatie van „Avi fauna' Ongetwijfeld is in dit rap port, haarfijn uitgeplozen, naast de aanduiding der fouten, de te bewan delen weg in de toekomst. Dat dit rapport ondanks herhaalde verzoe ken van de zijde van de pers, nim mer aan de openbaarheid is prijsge geven, geeft stof tot alle mogelijke gissingen. Wat nu? Wat de inhoud hiervan ook moge zijn, het is aanvoelbaar, dat ten aan zien van „Avifauna" drastische maat regelen genomen gaan worden, ten aanzien van het te voeren exploita- tie-beleid en vooral ook met betrek king tot de nieuwe juridische vorm waarin het park zal dienen voort te bestaan. De simpele vraag, waarop evenwel zeer vele antwoorden te geven zou den zijn, houdt het gesprek van de dag vooral gaande. Is: „Wat gaat er met „Avifauna" nu gebeuren?" Er zijn meningen, die als de beste oplossing aan dc hand doen om het vogelspark te sluiten, de vogels op te ruimen, het restaurant op te hef fen en het paviljoen in te richten voor sporthall ten dienste van zaal sporten, alle muziek en elke andere \orm van vermaak uit dit centrum te bannen. Slechts het park en de speeltuin zouden behouden kunnen blijven ten dienste van de burgerij van Alphen aan den Rijn als een vorm van re creatie van plaatselijk karakter. Maar als net die richting zou uit gaan, heeft men zich dan gereali seerd dat men dan in geen enkele vorm behoeft te rekenen op enige bron van inkomsten, terwijl daar naast de onderhoudskosten, een jaar lijks terugkerende en niet onbedui dende last op het gemeentelijk bud get, gaan drukken? wisse dood gered, dank zij het bezoek dat een kennis van haar, mej. Klein omstreeks half elf aan haar woning bracht. Op haar kloppen kreeg zij geen gehoor, noch was een deur open. Zij nam bij haar onderzoek een sterke gaslucht waar door de brievenbus. Onmiddellijk waarschuwde zijn de buren. Timmerman Aarkesteijn ver brak een keukenraam en men vond toen mevr. Schouten bewusteloos in de keuken op de grond liggon. De gaskraan stond open. Bij het gasstel stond een pannetje met water. Aange nomen wordt dat zij het gas wilde aansteken en door onbekende oorzaak bewusteloos was geworden. Misschien had zij de kraan veel te vroeg ge opend of kon zij de lucifers niet snel genoeg vinden. Enkele EHBO-ers hebben onmiddel lijk getracht door middel van een zuurstofapparaat de levensgeesten op te wekken. Een tweetal doktoren, dr. Dumondt en v. d. Wind hébben wel dra de taak overgenomen. Onderwijl werd zij per ziekenauto overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Leiden. Daar bleek levensgevaar reeds te zijn geweken. VOORSCHOTEN Hoe staat het met de kleuterscholen? Onderstaand overzicht toont aan, dat Voorschoten verwacht, dat er in 1956 medewerking zal worden ge vraagd voor de stichting van 2 of 3 kleuterscholen. Als er verzoeken binnen komen, zal een schoolgebouw eerst in 1957 gereed kunnen zijn. R.K. Kleuterschool: 300 leerlingen in 1957 te verdelen over 8 klassen. Deze school is thans gevestigd in de voormalige R.K. Jongensschool, waar zij de beschikking heeft over 5 les lokalen en 1 speellokaal. Zodra de R.K. school in de Vlletwijk klaar is, kunnen 3 klassen aldaar worden on dergebracht. Naar verwachting zal op 1 September 1958 de nieuwe R.K. school onvoldoende ruimte bieden voor huisvesting van de resterende kleuterklassen, zodat in 1957 een ver zoek om medewerking te verwach ten Is. Prot. Christ. Kleuterschool: 260 leerlingen in 1957 te verdelen over 7 klassen. Een klas is gehuisvest in het schoolgebouwtje aan de School straat. De overige klassen zijn tijde lijk ondergebracht in het verkeerslo- kaal (oude R.K. Meisjesschool), het gebouw van Chr. Belangen en het gebouw „Sancta Maria". De 3 laatst genoemde lokaliteiten moeten spoe dig worden ontruimd, waarna voor lopig met ingang van 1 Sept. 1956 huisvesting voor 1 of 2 jaar van 1 of 2 klassen in de uit te breiden Ds. Fortgens-school mogelijk zal zijn. In 1956 is een aanvraag om medewer king voor de stichting van een of twee schoolgebouwen te verwachten. Neutrale Kleuterschool: 90 leerlin gen in 1957 te verdelen over 3 klas sen. Thans gehuisvest in voormalig schietlokaal. Zij lean daarin nog on geveer 1 jaar blijven; daarna zal bouw van een nieuwe school nood zakelijk zijn. Omtrent de plaats van de in de toekomst te bouwen kleuter scholen zullen te gelegener tijd voor stellen aan de raad worden gedaan. Verenigingsgebouw. In 1956 zal het verenigingsgebouw gereed ko men. Omtrent de beheersvorm van het verenigingsgebouw hopen B. en W. binnenkort voorstellen te doen. Er zal naar gestreefd worden om op cultureel gebied werkzame corpora ties en kunstminnend© personen in het beheer te betrekken. Gezien het feit echter, dat het verenigingsge bouw een geheel vormt met dc open bare school voor ULO zal voor ver schillende onderdelen van het beheer gemeentelijk overwicht onvermijde lijk blijven. Tennisbanen, zwembad, sportvel den. Zodra de raad zich definitief heeft uitgesproken omtrent de plan nen voor een tennisbanencomplex en omtrent de plaats van het te stichten zwembad zullen aan de raad voor stellen worden gedaan met betrek king tot het beheer der sportvelden. Naar de mening van B. en W. zullen bij het beheer ook vertegenwoordi gers van sportverenigingen (gebrui kers) moeten worden ingeschakeld, opdat met deze ook de verantwoorde lijkheid voor de exploitatie en de in standhouding van het sportpark kan worden gedeeld. Geboren: Eernard Herman z. van W. J. Stumpel en Wilhelmina Margaretha Fockema; Petrus Fran- ciscus Maria z. van Gregorius Mnri- nus Karremana en Helena Maria de Koning; Frank z. van Hans Cnron en Marina Carola Fukken; Willemina d van Cornelis Houwer en Maria Adriann van Klaveren (geboren tc Leiden). DE KWAKEL EHBO-cursus. Dc eerste les van de EHBO-cursus, georganiseerd dooi de R.K. Bond voor het Gezin, zal worden gegeven in „Ons Huis" en wel op heden, Vrijdagavond, na het Lof van half 8. Gegadigden die zich nog niet heb ben opgegeven kunnen dit alsnag doen, bij de bestuursleden of aan „Ons Huis". ZWAMMERDAM Overleden: Cornelis Arie Noordlan- der, 3 jaar; Cornelis de Heer, 85 j.; Elisabeth J. W. Bos, wed van: C. van Muiswinkel 89 jaar. Geboren: Anna Elizabeth, d. v. J. Rodenburg en E. Kroone; Cornelis Fhlllipus Elbert, z. v. v. W. Regtuijt en G. M. Moolhuizen; Jacomijntje, d. v. St. Boer en N. Hamoen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9