$LMUGAT géjMmw Minister pleit voor nieuwe leerstoelen aan Leidse Universiteit Pijperherdenking in de Lakenhal TAPTOE D&óf (\eh m\,(h U wateTafslotend VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 In de toelichting op de begroting van O., K. en W. wordt ruime aan dacht besteed aan de Leidse universi teit. Zowel de gevangeniskunde als de leer van de sociale oorzaken van de criminaliteit zijn dermate tot afzon derlijke wetenschappen geworden naast het strafrecht en het strafpro cesrecht, dat er naar het oordeel van de minister aanleiding is hiervoor een extra-ordinariaat in te stellen. Tevens ligt het in het voornemen bij de faculteit der rechtsgeleerdheid de instelling te bevorderen van een bui tengewone leerstoel in de Oosterse Economie. Bij dit voorstel wordt aangetekend, dat het noodzakelijk is gebleken het bestaande ordinariaat in de Oosterse Economie om te zetten in een tweede ordinariaat in de Westerse Econo mie. Deze' maatregel is naar de me ning van de minister stellig gewet tigd, aangezien de westerse economie door de omvang van het vak en de sterke uitbreiding van het aantal stu denten niet langer doeltreffend door een hoogleraar kan worden behan deld. De pathologische anatomie is de laatste jaren sterk, uitgegroeid, o.a. door de zeer krachtige ontwikkeling van de verschillende klinische leer vakken, waarmede de pathologische anatomie in direct of indireot ver band staat. In verband hiermede wordt met nadruk de noodzakelijk heid bepleit van de instelling van een tweede gewone leerstoel. De experimentele zijde wordt duidelijk gekenmerkt door vele grote proble men als .o.m het oarcinoom-onder- zoek. Dit voorstel zal geen conse quenties hebben ten aanzien van de bouw van nieuwe laboratoriumruim te, aangezien het de bedoeling is de tweede hoogleraar toe te voegen aan de eerste hoogleraar. Tenslotte worden bij de faculteit der geneeskunde lectoraten voorge steld voor de kinderpsychiatrische kinderkliniek, de electro-neurologie en de infectieziekten. De instelling wordt gevraagd van een ordinariaat in de algemene litte ratuurwetenschap. De minister hecht veel waarde aan de benoeming van een gewoon hoog leraar voor de Duitse taal- en let terkunde. Aangezien dit belangrijke vak aan de universiteit te Leiden niet kan worden bestudeerd, wordt de instelling voorgesteld van een gewone leerstoel. De omvang van de studie en het onderwijs in de niet-Westerse sociolo gie wettigen de omzetting van het be staande extra-ordinariaat door de aanwezigheid van het rijksmuseum voor volkenkunde van gx*ote beteke nis geworden binnen de Oosterse sectie van de faculteit. In verband hiermede wordt de omzetting bepleit van de plaats van wetenschappelijk hoofdambtenaar in een ordinariaat. Hedenmorgen werd in het stadhuis door de directeur van gemeentewee ken namens B. en W. aanbesteed: Het maken van drainage, grond en bestratingswerken ter plaatse van en nabij het viaduct Gevangenlaan en Stationsplein c.a. De inschrijvingen waren van hoog naar laag: W. Hennipman, Leider dorp: 99.500; J. Mens, Lisse 99.000 Fa. Bliek en Offerman, Amstelveen 98.610; J. Stam, Voorschoten 98.400 M. Smallegange, Haarlem 97.700; N.V. Gebi\ Schouls, Leiden 97.243; Joh.Visser, Leiden 95.000; L. P. v. d. Geei', Leiden 94.200; G. Hulse- bos, Bloemendaal 92.450; D. de Rooy, Badhoeven dorp 87.750; v. d. Marel's Aann. Bedrijf Hoofddorp 73.175. De gunning isaangehouden. LIIERTOE UITGENODIGD ZIJN WIJ gisterenavond naar de La kenhal gegaan en vonden de „Grote Pers" geheel gevuld met belangstel lenden voor het concert uitsluitend aan werken van Willem Pijper ge wijd. Een kunstfestijn, dat de diverse uitvoerende leden van de Ned; Toon kunstenaarsvereniging (er waren er niet minder dan negen) ten slotte een groot succes bezorgde. Nadat de voor zitter van de Ned. Toonkunstenaars vereniging Afd. Leiden, Iskar Aribo, een welkomstwoord had gezegd, nam prof. dr Schallenberg het woord oma de gecompliceerde figuur van Pijper zo goed mogelijk te belichten in de korte spanne tijds, die hij hiervoor ter beschikking had. Pijper was een groot paedagoog en een groot com ponist. Jeugdwerken staan onder in vloed van Mahler maar rond 1918 '21 bloeit hij op tot een zeer geavan ceerd componist. Stijlkenmerkend zijn: ontwikkeling vanuit een kiem cel (Pijper hield van biologie),polyto naliteit, gedifferentieerde rhythmiek en syncopes; innerlijke bewogenheid en cerebrale beheersing. De gemid delde Ned. concertbezoeker had aan Pijper's muziek meestal hartgrondig 't lanid, omdat de vrOeggestorven componist noch in z'n optreden, noch in z'n geschriften, noch in z'n muziek l'art de plaire verstond. Een scherpe, zeer bondige en schijnbaar onbewo gen zeggingswijze kenmerkte hem als componist. Dank zij de korte, maar ter zake kundige inleiding van dr. Schallenberg en de voordrachten van de medewerkenden kreeg men een betere kijk op het weirk van de com ponist, die zijn weg vooimit koos; een eigentijds idioom schiep en de op merkzaam gemaakte toehoorder deed inzien, dat dit alles de componist tot natuur was geworden en zijn werk geenszins geforceerd of gewrongen was. Helder en precies (daai-van hield hij) en daarin 't moment van ontroe ring welke uiterst beheerst was. Zijn vormgevend vermogen was groot, de klankopdrijving vaak enorm. Een componist met uitzonderlijke kwali teiten en toch weinig uitgevoerd, me de omdat zijn stijl nooit tegemoetko mend is, maar wel veeleisend, zodat 't moeilijk is een betrouwbaar overzich telijk beeld van zijn oeuvre te vor- PROFESSOR SCHALLENBERG gaf gisteren de eerste stoot tot het waarderen. Wij hoorden liederen van de tijd tussen 19141916 eenvoudig simpel haast en beminnelijk; gezon gen door de sopraan Lize SchOo, wier stem beschaafd en welluidend klinkt, maar niet uitblinkt door ongemeen fraaie kwaliteiten. Haar voordracht was begrijpend. Evenwel: in het veel meer gecompliceerde Marialied vani 1929 daterend, voldeed zij niet heel en al aan de eisen, die aan dit moei lijke lied gesteld werden. Han Zirk- zee was, als immer de zeer muzi kale begeleider met het fijne toucher, zoals wij hem kennen. De jonge vio liste Gerda Bromelow heeft met Iskar Aribo een voortreffelijk samenspel GEM. AANKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de gesloten verklaring van de Haarlemmerstraat, met uitzondering van. de gedeelten op de kruispunten met de Pelikaanstraat, met de Lange Mare en de Stille Mare en met de Vrouwenkerkkoorsteeg en de Vrou wensteeg, voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen op Zaterdagen van 14.00 tot 18.00 uur is verlengd tot 1- Februari 1956. Een afschrift van het te dezer zake door de Raad genomen besluit is verzonden aan de Hoofdingenieur- Directeur van de Rijkswaterstaat, aan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen vereni gingen, behartiging van verkeersbe- langen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. Foto's onthouden wat mensen vergeten Voor afwerking zorgt FOTO- TEGEnOVER HET STADHUIS gegéven in de driedelige viool en pia no-sonate, een tweetal kunstenaars, die enthousiaste pleitbezorgers voor de uitzonderlijke muziek bleken te zijn. Dan was de fluitist Koos Verheul in samenwerking met de jonge veel belovende Jan van der Meer aan de beurt. Tot in 't uiterste beheerst fluit spel paarde zich in volkomen inge speeld ensemble aan de virtuoos spe lende pianist in de van 1925 ate- rende sonate. Wanneer men vier verschillende pianisten op dezelfde avond hoort, is 't verschil in aanslag en opvatting merkwaardig. Met voldoening hoor den wij Henk Briër in de 2e en 3e so natine (eveneens in 1925 geschreven) als vaardig en heel muzikaal. De hymne voor Baryton (haast overver zadigd van klank) werd door Bram van Luyn, gesecundeerd door Aribo, gezongen. Juist door het grote klank volume, dat de componist eist, ligt deze Boutens' hymne niet al te best voor deze zanger, omdat het forto, dat deze ontwikkelt wat al te stroef klinkt. De prachtige klavier-sonate (1930) speelde Aribo diep aangevoeld, fraai van aanslag en virtuoos. De Oud-Hollandse liederen (1924) zong van Luyn met Aribo aan de vleugel boven verwachting fijn en teêr. Alles was uitmuntend voorbereid en wij hopen, dat de vervreemding, die de luisteraar tegenover Pijper's kunst steeds heeft gevoeld, meer en meer moge wijken en geest en hart vol daan moge worden. Voor de interpre tatie alle lof! Het le Lakenhalconcert was heel interessant. J. KORTMANN. Verschijn keurig verzorgd in attributen van Sportvriend Wout Bergers Sporthandel HAARL.STR. 232 - TEL. 24681 Burgerlijke Stand Geb.: Helena, d. v. J. Singerling en W. M. Borsboom; Astrid, d. v. M. A. Lancel en A. v. Eeuwijk; Reneé Arnold, z. v. A. H. J. Koppers en S. A. Heshusius; Theodora Hendrika, d. v. J. A. van den Berg en T. H. Christiaanse; Willem Hugo, z. v. W. Guijt en H. Schaap. Getr.: J. M. Greive en A. A. de Viet; P. J. J. v. Westbroek en A. Keunen. Overl.: A. G. Masurel, man 63 jaar. BRANDJE IN R.K. LYCEUM. Gistermiddag tegen een uur wer den de leerlingen van het R.K. Ly ceum aan de Mariënpoelstraat ge ruime tijd beziggehouden door een brandje in de kelder onder de school, dat dikke walmen rook ontwikkelde. Het leek erger dan het was en de leerlingen, die smartelijk de handen ineensloegen, zich aan de haren trokken bij de gedachte, dat de school tot aan de nok zou afbranden, wer den door de gang van zaken getroost. De brandweer constateerde, dat vonken van de brander van een lood gieter in een stapel brandhout waren geslagen. Zij was het smeulende vuur voorzien van rookmaskers spoedig meester. Het enige vuur, dat die middag weer oplaaide, was de herboren studie-ijver van de Lyceïs-! ten. Verenigingen. Voor de taptoe morgenavond wor den verwacht de leden van „Cres cendo" senioren en aspiranten. Vóór (half zeven bij Krol, Haarl.str. 46, en de leden van „Sportief": half zeven bij de Romanuszaal. Voor alle welpen en verkenners van de St. Lode wij ksgroep is hier 'n belangrijk bericht: A.s. Zaterdag (le Zaterdag van de maand) zal om kwart over 6 's morgen de wekker aflopen. Spoed je dan naar de St. Petruskerk, want om kwart voor 7 begint de maandelijks groepenmis. Geslaagd. Aan de Nederlandsche Economi sche Hogeschool te Rotterdam is ge slaagd voor 't candidaatsexamen in de economische wetenschappen de heer P. J. L. Zyerveld, Leiden. SPIEKER. Marjan van Veen, het 5-jarige Leidse meisje, dat sinds gisteren zoek is, is nog niet gevonden. De politie zet de nasporingen voort. Regenjassen ragian of met ingezette mouwen - in geheel nieuwe model-j len. Vooral de kortere jas sen zijn zeer gewild I Alleen in Egyptisch katoen, op prachtige ruitvoering Voel de stof eens van deze geklede (regen)jas - zo zacht en soepel. Dat moet zuiver wollen ga bardine zijnl In diverse kleurhoudende tinten,I met prachtige zijden voering.. Neem dan een regenjas van de nfeuwe katoen. Die is zó geïmpregneerd, dat de druppels er op afketsen! Of een zuiver wollen gabardine jas. die is ook waterwerend. 8 maanden van het jaar is het weer voor een regenjas. Zorg dan ook dat U een goede heeft. Koop onze speciale zomer- en winter modellen met uitneembare (rits- of knoopsluiting) wollen voering'. Gaarne helpen wij U bij Uw keuze uit de vele sportieve en geklede modellen. Onze herenmode-adviseur geeft U graag goede raad. Koop nu 98.- superconfectie het beste voor 108.- zeer redelijke prijs 1 25.- 45.- 49.75 68.- f

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2