Nieuw Guinea opnieuw voor de Verenigde Naties NEDERLANDS STANDPUNT ONGEWIJZIGD GEBLEVEN Relletjes op Cyprus Indonesië ter stemb u s Rode wapens voor het Oosten Geruchten datPeron naar Spanje zou gaan Gebruik van verdovende middelen neemt in Nederland steeds toe KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1955 46ste JAARGANG No. 13615 vullen geen N. Guinese Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. j ROOZEN bureaux: papengracht Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. P- f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.5 Bespreking doet meer kwaad dan goed De agendacommissie van de Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft gisteren aanbevolen het Nederlands-Indonesische geschil over Nieuw- Guinea op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. De uitslag van de stemming was 7 tegen 5 stemmen bij twee onthoudin gen. Vóór stemden Egypte, Ethiopië, Haïti, Mexico, Polen, Thailand en Rusland. Tegen stemden Frankrijk, Luxemburg, Nieuw-Zeeland, Noor wegen en Engeland. Van stemming onthielden zich de Ver. Staten en natio nalistisch China. De voorzitter van de commissie, Jose Maza van Chili, bracht geen stem uit. De Nederlandse afgevaardigde minister Luns, had van te voren in de Algemene Vergadering verklaard, dat het standpunt van de Nederlandse regering ongewijzigd was gebleven en hij had de hoop uitgesproken, dat de kwestie niet op de agenda zou worden geplaatst. De Nederlandse afgevaardigde zei dat er, sinds de algemene vergadering vorig jaar weigerde een aanbeveling over deze kwestie te doen, „geen nieuwe ontwikkelingen in deze kwes tie zijn, die een tweede bespreking zouden rechtvaardigen'. „Het opnemen van de kwestie als een punt op de agenda zal geen enkel nuttig doel dienen. Het zal in tegen- De Indonesische afgevaardigde dr. Sudjarwo Tjondrone Goro, die het debat in de agenda-commissie open de, zei dat 15 landen van de Aziatisch- Afrikaanse groep aandringen op be spreking van de kwestie na de reso lutie die de conferentie van Bandoeng in April heeft aangenomen. Hij ver klaarde dat Indonesië weer streeft naar een oplossing door onderhande lingen van het geschil met Nederland. De Indonesische delegatie, zei hij, zal alles doen wat in haar vermogen ligt om de mogelijkheden van een regeling van de kwestie niet in ge vaar te brengen. Indonesië is te allen tijde bereid naar een vreedzame rege ling met de Nederlandse regering te streven. Geen nieuwe ontwikkelingen De Nederlandse afgevaardigde, mr! C. W. A. Schürmann, verzette zich te gen opneming van de kwestie op de agenda. Nederlands Nieuiw-Guinea was uitdrukkelijk uitgezonderd van de overdracht van de souvereiniteit over het voormalige Nederlandsch- Indië aan de nieuwe repulbliek Indo nesië in 1949. De bevolking heeft de plechtige belofte van de Nederlandse regering gekregen, dat haar „te zij ner tijd, als zij daartoe in staat is, de gelegenheid zal worden gegeven haar eigen toekomst te bepalen". Eisenhower gaat goed vooruit Van het legerhospitaal, waar pre sident Eisenhower sinds zijn hart aanval van Zaterdag j.l. wordt ver pleegd. blijven de berichten over de vooruitgang van de toestand van de patiënt aanhouden. Naar verluidt maakt de president het zó goed, dat hij over een of twee dagen in staat zal zijn staatsstukken te paraferen. De perschef van het Witte Huis, Hagerty, heeft meegedeeld dat de president bij wijze van tijdpassering toneelstukken van Shakespeare, ro mans over de „Wild West" en myste- rieverhalen leest en naar gramofoon- platen luistert. De patiënt heeft spe ciaal naar symphonische werken van Bach en Brahms gevraagd, voor wel ke muziek de president altijd grote belangstelling heeft gehad, aldus Ha gerty. Janet" houdt huis in Mexico De orkaan „Janet", die in West- Indië reeds talrijke slachtoffers heeft gemaakt, heeft Donderdag Mexico ten Zuiden van Vera Cruz bereikt. Vóór de verbindingen met de getroffen ge bieden verbroken werden, werden in Mexico verscheidene berichten om hulp ontvangen. De storm trok, met windsnelheden tot 175 km per uur, over het schiereiland Yucatan, ten Noorden van Brits Honduras. Volgens de eerste berichten uit Quintana, nabij Honduras, zijn daar 200 doden gevallen. In 't stadje Che- tumal kwamen bijna honderd perso nen, merendeels kinderen, om het leven. Een woordvoerder voor president Adolfo Cortines van Mexico verklaar de dat het aantal gewonden op het schiereiland Yucatan mogelijk in de duizenden zal lopen. In het district Corozal zijn een groot aantal ziekenhuizen, kerken, scholen en bijna alle particuliere woningen vernield. De Japanse zuster-orkaan Volgens de eerste berichten die Vrijdag te Tokio zijn ontvangen uit het Donderdag door de orkaan „Loui se" geteisterde deel van het eiland Kioesjioe, zijn tenminste vier person- nen omgekomen en 8.000 dakloos ge worden. Vier personen worden ver mist en 45 hebben zware verwondin gen opgelopen. Verwacht wordt, dat het aantal slachtoffers zal stijgen. Britse troepen en met knuppels zwaaiende politiemannen moesten gis teren traangas gebruiken om de drei gende menigte Griekse Cyprioten uit elkaar te jagen, die in verscheidene steden op Cyprus relletjes organiseer den tijdens de aangekondigde 24-uur- staking. Deze staking behoorde tot de serie protestuitingen tegen het Britse „politie-regiem". De betogers bliezen een waterpijpleiding oip en bekogel den op verschillende plaatsen Britse militairen met stenen. Wolken traiamgas dreven door het centrum van Nicosia, terwijl de poli tie ongeregeld slag leverde met Griekse jongelieden in de straatjes rondom het Metaxasplein in het cen trum van de stad. Een hagel van ste nen daalde op de politie neer, terwijl zij oprukte achter de terugtrekkende 'betogers. Maar nauwelijks was het ene straatje schoongeveegd of in een ander had zich weer een groep ge vormd, die luidkeels zijn sympathie voor Enosis en Eoka de illegale be weging op het eiland kenbaar maakte. Donderdag is sir Robert Armitage, de aftredende gouverneur van Cy prus, te Larnaca scheep gegaan op het s.s. „Filippo Grimani Sir Robert wordt opgevolgd door veldmaarschalk sir John Harding. Er waren uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen bij het vertrek van sir Robert. Toen saluutschoten werden gelost ging .een gejoel op uit een menigte Cyprioten in de nabijheid van de aanlegsteiger. Maandag komt de nieuwe gouver neur op Cyprus aan. De dag. der eerste verkiezingen in Indonesië is in alle rust voorbij gegaan. Incidenten van betekenis schijnen nergens voorgevallen te zijn. Volgens een uiterst ruwe schatting is ongeveer zestig procent van de opge roepen kiezers naar de stembus ge gaan. Er zal nog wel geruime tijd ver lopen (men denkt: 2 maanden) voor dat de uitslag van de verkiezingen bekend zal kunnen zijn. Gisteravond om 10 uur (Java-tijd) was nog. slechts een fractie der stembureaux in Dja karta de uitslag bekend, namelijk van naar schatting nauwelijks 2 procent van het totaal. De eerste uitslagen wezen uit, dat de Masjoemi aan de top staat. Men verwacht, dat de Masjoemi winnen zal na een felle strijd met de commu nisten en de nationalisten. Inmiddels is uit Tasikmalaja verno- deel de kansen voor een beter begrip die eindelijk in zicht schijnen te zijn bederven", zei de Nederlandse afgevaardigde. Zuid-Afrika reageert niet De leider van de Zuid-Afrikaanse delegatie naar de Ver. Naties Du Plessis heeft Donderdag in de Alge mene Vergadering verklaard, dat Zuid-Afrika niet zal antwoorden op critiek op zijn binnenlandse aange legenheden, als de Algemene Verga dering zou besluiten dit jaar opnieuw te spreken over de apartheidspolitiek en de behandeling van personen van Indische afkomst in de Unie van Zuid-Afrika. Zowel Engeland als Israël hebben hun bezorgdheid uitgesproken over de komende wapenleveranties van Rusland en Tsjechoslowakije aan Egypte. Londen deed dit door een protest in Caïro, daarbij werd beduchtheid uitgesproken voor een „bewapenings wedloop" in het Nabije Oosten. In Jeruzalem deelde premier Mosje Sja- rett de Russische zaakgelastigde mee, dat Israël „zich ernstig bezorgd maakt" over de Russisch-Egyptische wapenovereenkomst, daarbij de Sov jet-gezant vragend „om opheldering over de Russische politiek in het Mid den Oosten". In diplomatieke kringen wordt verwacht, dat het Egyptische voor beeld door verschillende andere Ara bische staten zal worden gevolgd. De mannen voor en tegen wie Klaksvig ten strijde trekt Nadat het enige tijd vrij rustig was geweest in het kleine stadje Klaks vig op de Faroer-einlanden, is daar een paar dagen geleden voor de tweede maal sinds Mei van dit jaar, een opstand uitgebroken onder de bevolking, die ten koste van alles zijn vroegere dokter Halvorsen, die door de Deense regering werd ver vangen door twee jongere artsen, terug wil hebben. Deze foto toont v.l.n.r.: dr. Halvor- sens twee opvolgers, dr Jarnum en dr Jordal, met de man waarom het conflict is ontstaan, dr. Halvorsen zelf. NOG ALTIJD OP DE BOOT Plaatselijke persbureaux hebben Donderdag uit Buenos Aires gemeld, dat ex-president Peron zich met een vliegboot naar Spanje zou begeven. Volgens sommige berichten zou hij reeds op weg zijn. Het Argentijnse ministerie van buitenlandse zaken heeft later deze berichten evenwel tegengesproken. Gisteren bevond Peron zich nog aan boord van de Paraguayse kanon neerboot. Aan Paraguayse functionarissen die de afgelopen acht dagen bespre kingen hebben gevoerd met Argen tijnse autoriteiten over een vrijge leide vuor Peron, werd Donderdag ochtend meegedeeld, dat de bespre kingen tijdelijk opgeschort zouden worden. Aan de moeder en drie zusters van wijlen Evita Peron, die haar toe vlucht hadden gezocht in de ambas sade van Ecuador in Buenos Aires, is Donderdag een vrijgeleide om het land te verlaten, toegestaan. Huiszoeking met hindernissen. Rondom het hoofdkantoor van de bond van gemeentepersoneel te Bue nos Aires zijn Donderdagavond tanks en pantserauto's samengetrokken. Het leger eiste overgave van het gebouw, nadat het bondsbestuur en een groep aanhangers van Peron ge weigerd hadden huiszoeking in het gebouw toe te staan. De personen in het gebouw verschansten zich voor een gevecht, doch hebben zich later overgegeven. De gebouwen werden daarna gron dig door het leger doorzocht. Dronken chauffeur maakte brokken Onder de invloed van een paar straffe borrels en vele glazen bier raakte gisteren een jongeman uit Heerlen in Brunssum aan het slinge ren met zijn auto. Hij reed dwars door een plant soentje en ontmoette vervolgens op gevoelige wijze twee bomen, waar van hij de laatste met de bumper te der omhelsde. De jongeman had kermis gevierd in Schinveld en daar na overvloe dig de stad Schiedam begunstig te hebben twee zusjes ontmoet, die hij in zijn wagen een plaatsje had gegund. Met deze jongedames liep het niet zo igoedj af. De 17-jarige C. C. werd uit de wagen geslingerd en moest met vrij ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Heerlen worden overgebracht. Haar zuster kreeg een hoofdwonde. Nadat de jongeman zich eerst uit de voeten had gemaakt, keerde hij naar de plaats des onheils terug. Hij werd door de Brunssumse politie aangehouden en in het politiebureau opgesloten. Hij bezat geen rijbewijs, maar de auto was van hem. men, dat 50 mensen op weg naar de stembus aldaar, werden opgeschrikt door geweervuur. Dit bleek afkom stig van een bende, die in de lucht schoot om te intimideren. Er zijn geen berichten binnengekomen van per soonlijke ongelukken. In Madjalaja op West-Java werd Woensdagavond een stemlokaal in brand gestoken, doch de volgende ochtend had men reeds een nieuw bureau in een ander gebouw inge richt. Officier van justitie: Vier handelaars en één S slachtoffer berecht Grote stapels doosjes en ampullen met verdovende middelen lagen gis termiddag op de groene tafel in de Amsterdamse rechtbank. Vijf ver dachten stonden terecht in twee za ken wegens handel in verdovende middelen. Hieronder waren morfine, opium en marihuane (de beruchte Indische hennep). De verdachten wa ren een jonge zeeman, een nog jon gere Amsterdammer, die zich kunst schilder noemde, een expediteur, een inpakker, een Haagse kellner en ten slotte twee Duitsers. De officier vroeg hoge eisen. Hij betoogde, dat deze handel in verdo vende middelen een groot gevaar voor de volksgezondheid inhield en dat daarom voorbeeldige straffen ge- eist moesten worden. Tegen de zee man, die het gevaarlijke marihuane van Afrika naar ons land had ge smokkeld eiste hij anderhalf jaar met aftrek, tegen de kunstschilder, die de marihuane-sigaretten had gerookt eiste hij 100 gulden boete en drie maanden voorwaardelijk, tegen de twee Duitsers twee jaar met ver beurd verklaring van de auto, waar mee zij een grote partij verdovende middelen van Wupperthal naar Am sterdam hadden gebracht en twee jaar tegen de kellner, die in deze verdorven handel de rol van bemid delaar tussen koper en verkoper had Zeeman smokkelde uit Afrika. In de eerste zaak was de zeeman, een olieman, de man geweest die de marihuane uit Afrika naar Nederland had gebracht. In Afrika blijkt de handelswaarde van deze gevaarlijke verdovende stof niet veel om het lijf te hebben, de zeeman kreeg tenmin ste de partijtjes in ruil voor wat oude broeken en hemden. Eenmaal in Amsterdam bleek er echter wel een handeltje mogelijk. Men verkocht sigaretten, die minder dan 0.4 gram wogen voor twee tot drie gulden per stuk. Het partijtje, dat in beslag werd genomen, woog bijna anderhalve kilo. De kunstschilder, die de sigaretten niet gekocht. Dat is nu juist het geraffineerde, stelde de rechter vast. De handelaar begint met Sinterklaas te spelen, maar als hij eenmaal zijn slachtoffer door diens verslaafdheid in zijn macht heeft, wordt hij een duivel. Hoe gro ter de behoefte wordt, hoe meer geld hij vraagt op zijn verachtelijke waar. Legervoorraad. In de tweede zaak kwam aan het licht, dat de grote partij verdovende middelen afkomstig was van oude Duitse legervoorraden. Door de voor malige verloofde van één der ver dachte Duitsers kwam men bij een Nederlandse kellner terecht, die meende, dat hy met de verdovende middelen wei een koper kon vinden. Maar de Rijkspolitie was intussen al gewaarschuwd, men arresteerde het complot in een klein café aan de Westermarkt te Amsterdam. De po litie vond in de wagen vóór de deur, de pakjes en dozen in de voering verborgen. De officier betoogde, dat het ge bruik van verdovende middelen in Nederland voortdurend toeneemt. Door strenge straffen meende hij aan deze praktijken paal en perk te moe ten stellen. Rotterdamse politie greep 2 „zeerovers" Twee Duitse zeelieden, een 17-jari- g.e en 26-jarige matroos, zijn gister avond door de Rotterdamse politie op heterdaad betrapt, toen zij poogde de ruit van een opticienzaak met een glassnijder te bewerken. De politie had een telefonische me dedeling ontvangen en trof bij haar komst de twee mannen in de portiek van de zaak aan. Een snel ingezette vlucht mocht de mannen niet meer baten; de politie greep de 26-jarige toen deze zich in een bosje aan de openbaarheid poog de te onttrekken, en de 17-jarige, die een dreigende houding aannam, werd door een waarschuwingsschot tot be tere gedachten gebracht. ADJUDANT VERONGELUKT. Een adjudant van de landmacht, af komstig uit Utrecht, is gisteravond op de Amsterdamsestraatweg te Utrecht door een motorrijder aange reden ,toen hij, rijdende op een bromfiets, plotseling linkstaf wilde slaan. De adjudant werd door een hem achteroprij dende motorrijder ge schept en tegen de grond geslingerd. In zorgwekkende toestand werd hij naar het Stads en Academisch Zie kenhuis te Utrecht overgebracht, waar hij later aan zijn verwondingen overleed. De motorrijder liep een hersen schudding op en werd eveneens in het ziekenhuis opgenomen. Z. H. Exc. de Bisscsop van Haar lem zal Dinsdag 4 en Woensdag 5 October geen audiëntie verlenen. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS KOUDER Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Iets souder overdag. Overwegend ma- tige Westelijke wind. 1 Oct. zon op 6.41 onder 18.22 u.; maan op 17.44; onder 6.19 u. 20.17 volle maan. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bewolkt 14 C. OSLO zwaar bewolkt 16 KOPENHAGEN geheel bewolkt 15 AMSTERDAM nevel 17 LONDEN zwaar bewolkt 21 LUXEMBURG onbewolkt 14 PARIJS onbewolkt 17 BORDEAUX mist 19 GRENOBLE ziwaar bewolkt 16 NICE onbewolkt 23 GENèVE zwaar bewolkt 15 ZüRICH geheel bewolkt 13 LOCARNO licht bewolkt 20 BERLIJN onbewolkt 16 FRANKFORT mist 16 MüNCHEN mist 12 ROME regen 17 AJACCIO zwaar bewolkt 15 MALLORCA half bewolkt 21 Korreltje Als de klokken der herinnering luiden, wordt het Zondag in ons hart

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1