S)e CcicbeSoii^mit Normale leven keert weer terug in Argentinië PERON NOG STEEDS OP ZIJN KANONNEERBOOT Perons rijkdommen Ook het hart van Wallstreet kromp ineen De balans van „Janet" Nieuwe koers op krukken Nog 15 gewonden vertoeven in de Haagse ziekenhuizen In 1956 begin delta-werken Adenauer is verwikkeld in smaadschriftproces Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 27 SEPTEMBER 1955 46ste JAARGANG No. 13612 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drnkkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f2.15 p. mnd, f6.40 p. kwart. Franco p. P- f6.80. - Advertenties: 15 (St. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Wel vrijgeleide, maar hij mag niet weg De nieuwe Argentijnse regering heeft Maandag haar eerste niet-militaire overwinning behaald met de heropening van fabrieken en winkels en een terugkeer van het normale leven in het gehele land. De arbeiders, gedurende het regiem van president Peron georganiseerd in de krachtige algemene vakbond, gehoorzaamden aan een oproep van hun leider, Hector Hugo de Pietro, die hen verzocht aan het werk te bljjven en ongeregeldheden te vermijden. !De regering heeft beloofd, dat de vakbond niet onder regeringscontro le zal worden gebracht en dat het dagblad „La Prensa" voorlopig als blad van de arbeiders zal blijven ge handhaafd. Officieren van de opstandige bewe ging in Argentinië zijn thans een onderzoek begonnen naar de persoon lijke bezittingen van ex-president Péron van Argentinië. In de residentie van de president en in het regerings gebouw zouden fabuleuze rijkdommen zijn aangetroffen. De officieren, die er een kijikje gingen nemen, kwamen er totaal ver bluft weer uit. De inventaris, zo werd medegedeeld begint te lijken op die van de voormalige vorst van Egypte, Faroek, wiens bezittingen tenslotte per openbare afslag van de hand wer den gedaan ten behoeve van de Egyp tische schatkist. SOWJET-UNIE LAAT PERZEN VRIJ. De Sowjet-Unie heeft toegezegd, Vrijdag 73 Perzische burgers, die wegens ongeoorloofde grensover schrijding in de Sowjet-Unie worden vastgehouden, te zullen repatriëren. Hierdoor zou het aantal door de Sow jet-Unie teruggezonden Perzen in één jaar tijds tot 300 stijgen. Onrust in Paraguay? In Paraguayse kringen te Buenos Aires is men verontrust door berich ten, volgens welke er politieke en militaire onrust in Paraguay heerst. De berichten uit het Noorden des lands komen vertraagd binnen, zodat het nog niet mogelijk is deze meldin gen op haar juistheid te toetsen. Intussen heeft de nieuwe regering besloten een grootscheeps onderzoek in te stellen naar de activiteit van een groot aantal functionnarissen van het vorige regiem. Hiertoe zijn enkele speciale commissie ingesteld. Peron in juridisch web. Intussen bevindt ex-president Juan Peron zich nog steeds aan boord van een Paraguayse kanonneeiboot op de La Plata-rivier. Hoewel de nieuwe Argentijnse re gering Peron een vrijgeleide heeft beloofd, heeft zij geweigerd orders te Orkaan teistert Iwojima Een wervelstorm met de codenaam „Louise" heeft het eiland Iwojima, bekend uit de tweede werelroorlog, geteisterd. De commandant van Amerikaanse luchtbasis op het eiland, dat ongeveer 900 km. ten Zui den van Tokio ligt, seinde Maandag, dat alle gebouwen ernstig beschadigd zijn en alle opslagplaatsen vernield. De verbindingen zijn 24 uur ver broken geweest. De commandant vroeg om een luchtbrug voor aan voer van levensmiddelen. De wervelstorm beweegt zioh met een snelheid van circa twintig km. per uur in de richting van Japan. In het centrum van de storm komen windsnelheden tot 220 km, per uur voor. „Janet" kreeg hen toch te pakken. Een vliegtuig van de Amerikaanse marineJuchtvaartdienst met elf inzit tenden, die van Guantnamo baai (Cuba) is opgestegen voor een vlucht boven de orkaan „Janet", is niet op zijn basis teruggekeerd, aldus heeft een woordvoerder van de Amerikaan se marine Maandagavond te Miami Ibekend gemaakt. geven, waarbij hem zal worden toe gestaan over de La Plata-rivier naar Asuncion te varen. In betrouwbare kringen is verno men, dat de Argentijnse regering de Paraguayse ambassadeur, Juan Cha vez, het recht betwist Peron aan boord van een Paraguayse kanonneer boot te nemen voordat machtiging was gegeven tot een vrijgeleide. Een juridische deskundige is thans uit Asuncion op weg naar Buenos Aires om ambassadeur Chavez bij te staan in het rechtvaardigen van zijn daad. ABONNEMENTSPRIJS-WIJZIGING. De kosten voor de vervaardiging van ons dagblad zijn in de laatste tijd aanmerkelijk hoog gestegen. Wij hebben door interne reorganisatie getracht deze lasten zelf op te van gen. Dit blijkt niet mogelijk te zijn. Wij zien ons derhalve noodgedwon gen genoodzaakt onze abonnements prijzen een weinig te verhogen. Onze abonnementsprijs zal derhal ve vanaf 1 October a.s. moeten be dragen: 0,55 per week, 2,35 per maand, 7,per kwartaal. Wij verzoeken onze lezers, die ge woon 'zijn hun abonnementsgeld per giro te voldoen, hiermede rekening te willen houden. DIRECTIE. Eerste steen gelegd voor „Vijftig jaar vooruitgang Terugslag wegens Eisenhowers ziekte De ziekte van President Eisenhower heeft gisteren op de New Yorkse ef fectenbeurs de zwaarste terugslag sinds 1929 veroorzaakt. Tengevolge van de koersdalingen werd voor bijna 7 milliard dollar aan beurswaarde van aandelen ingeboet. Deze verliezen gingen vergezeld van de grootste handelsbedrijvïgheid in vele jaren. Vóór de middag werden 3.4 millioen aandelen verhandeld. Het duurde geruime tijd voor er transacties konden plaats hebben, door de stortvloed van verkooporders niet onmiddellijk kon worden weg gewerkt door koopopdrachten. De eerste koersverliezen bedroegen tot meer dan 10 dollar per aandeel. Generaal Rader uit de gevangenis ontslagen Ex-admiraal Erich Raeder, in de Tweede Wereldoorlog opperbevelhebber van de Duitse vloot, die als oorlogsmisdadiger in de Berlijnse gevangenis 'Spandau) was opgesloten, is op vrije voeten gesteld. De foto toont Erich Raeder met zijn vrouw kort na zijn vrijlating op het Berlijnse vliegveld Tempelhof. De ex-admiraal is van plan zich te gaan vestigen in Lippstadt in Westfalen. Het aantal doden van de orkaan „Janet" bedraagt thans: 110 Op Grenada, 3i8 op CarriacöU en 30 op Barbados. Op Grenada zal de toestand waar schijnlijk nog gedurende maanden crietiek blijven, aldus 'heeft de gou verneur van Trinidad, sir Edward Beetham, o.p een bijeenkomst van ambtenaren, zakenlieden en andere vooraanstande burgers, belegd om te beraadslagen over bulpverlenings- maatregelen, gezegd. Er is op het ogenblik nog slechts voor twee dagen voedsel. Hij deelde verder mede, dat ook Barbados levensmiddelen nodig heeft, zij het niet zo dringend als Grenada. Voorts bestaat er grote behoefte aan tenten voor de dakloos gewordenen. In het Noorden van Grenada is drie vijfde der gebouwen verwoest. De orkaan „Janet", beweegt zich thans in Westelijke richting, over de Caribische Zee, in de richting van Midden-Amerika. In Marokko is de situatie nog altijd niet opgehelderd. Terwijl de Franse resident-generaal Boyer de Latour te Casablanca moeizame besprekingen voert met Marokkaanse staatshoof den en met de leiders der Franse ko lonisten, is te Fez weer een aanslag gepleegd, thans op de plaatsvervan ger van de pasja van Fez. In Marrakesj en Fez waren Maan dag de Marokkaanse winkels geslo ten naar aanleiding van een stakings- oproep van verzetsorganisaties. Func tionnarissen vreesden, dat de sta king zich wellicht tot andere grote steden zou uitbreiden. Naar verluidt zijn enige Europeanen van plan pro testbetogingen te organiseren. De naar schatting 6.000 Europeanen in Fez, de op een na .grootste stad in Marokko, hebben commando-eenhe den gevormd om de Franse belangen te verdedigen die, naar zij zeggen, door het Franse plan voor een „nieu we koers" worden bedreigd. In ge heel Marokko zijn onder de Europea nen vlugschriften verspreid, waar in wordt opgeroepen tot verzet tegen een „uitverkoop" en tot het einde „de leider", zoals maarschalk Juin, de belangrijkste militaire adviseur van de Franse regering, wordt ge noemd, te volgen. Maarschalk Juin is voorstander van een krachtige po litiek in Noord-Afrika. Gevecht in Algerijnse heuvels. In Algerije is het trouwen ook nog lang niet in orde. Franse troepen hebben Maandag avond bij een hevig gevecht inbde Djebel Amar-heuvels in Oost-Abge- rije 24 opstandelingen gedood'. Een Franse soldaat werd gedood en vijf werden gewond. Het gevecht, dat in de ochtend be gon met de omsingeling van veertig opstandelingen, duurt nog voort. - Èr zijn Franse versterkingen onderweg. Volgens deskundigen waren de ver kopen het gevolg van de grote on zekerheid ontstaan door de ziekte van de president. Na de eerste drang tot verkopen kon hier en daar een her- j stel intreden. Hoewel het er gedurende het ver loop van de middag soms naar uit zag dat er wat grond in de markt kwam, bleek het aanbod toch zo groot te zijn, dat het koerspeil op 't laagste niveau van de dag kwam. De ver kooporders kwamen in een markt waarin de kopers zich volledig heb ben teruggetrokken. Bevredigende vooruitgang. Dinsdagochtend omstreeks vijf uur Nederlandse tijd werd te Denver een medisch bulletin uitgegeven, waarin werd gezegd, dat de president Maan dag een goede dag heeft gehad en dat de toestand op bevredigende wijze vooruit blijft gaan. De Amerikaanse minister van financiën, George Humphrey, heeft Maandag verklaard, dat er geen re den is enige verandering in de Ame rikaanse politiek te verwachten als gevolg van de ziekte van president Eisenhower. Minister Humphrey, die zich in Ottawa bevindt Voor bespre kingen met de Canadese regering, zeide dat de Amerikaanse politiek stevig is vastgelegd en gedefinieerd en dat de werkzaamheden van de regering normaal voortgang zullen vinden. Systeembouw ons redmiddel Aldus minister Witte Krachtige bevordering van de ra- tionalistatie van de productie en van nieuwe bouwsystemen, die hebben bewezen ook bij een aanzienlijke arbeidsbesparing toch een redelijke woning te kunnen leveren, beschouwt minister Witte als het belangrijkste middel ter bestrijding van de woning nood. Een stimulerende politiek in deze richting zal volgens de bewinds man van wederopbouw en volkshuis vesting haar uitwerking niet missen. Door de rationalisatie en in sterker mate nog door de systeembouw zal meteen een bijdrage geleverd wor den tot overwinning van het mate riaal-probleem. Het zal zeker nog tien jaren du ren, eer de woningnood ten einde is, aldus constateert de minister in de toelichting op zijn begroting en zijn conclusie is, dat de regering is ge plaatst voor de „onverbiddelijke nood zaak het gehele beleid af te stellen op een alzijdige bestrijding van dit beangstigend grote maatschappelijke kwaad". Nieuwe wegen zullen moeten worden begaan om de woningproduc tie hoger op te voeren. Tijdens een bijzondere plechtigheid in Brussel heeft Koning Boudewijn van België de gebruikelijke perkamenten oorkonde geplaatst in de eerste steen voor een gebouwencomplex, dat in 1958 in de Belgische hoofdstad de wereldtentoonstelling zal herbergen. Meer dan dertig landen, waaronder ook de Sovjet-Unie, hebben reeds toegezegd deel te zullen nemen aan deze expositie, welke gewijd zal zijn aan het thema „Vijftig jaar vooruitgang". De foto geeft een beeld van de plechtigheid. Het drama in de Veenestraat Toestand onveranderd De Haagse politie heeft gistermid dag meegedeeld dat nog vijftien men sen, die Zaterdagavond werden ge wond bij het ernstige verkeersonge val in de Veenestraat te 's-Graven- hage, in ziekenhuizen verblijven. On der hen zijn de bromfietser en de wielrijder, die even tevoren op de hoek van de Grote Markstraat wa ren aangereden. Dit zijn resp. de heer J. Lodders, 37 jaar, wonend aan de Soestdijksekade, die een fractuur aan de rechterarm en een neuswond opliep, en de heer H. Simonis, 34 jaar, wonend in de Pieterlangendijk- straat, die een hersenschudding kreeg. Beiden liggen in het zieken huis aan het Westeinde. In het kader van het delta-plan zul len in 11956 belangrijke voorberei dende werken worden uitgevoerd ter uitvoering van het z.g. drie-eilanden plan, dat de verbinding van Noord en Zuid-Beveland en Walcheren be oogt, door afdamming van het Vee- regat en van de Zandkreek. In verband met de afsluiting van het Haringvliet hoopt men volgend jaar te beginnen met de aanleg van een bouwput voor de grote uitwate ringssluis. In het algemeen zal in 1956 met kracht een aanvang worden gemaakt met het grote complex werken, dat niet alleen Zuidwest-Nederland een betere beveiliging tegen stormvloeden moet geven, maar dat daarnaast de sleutel vormt voor de verbetering van de zoetwaterhuishouding van een zeer groot deel van het land, tot in Gro ningen toe. Otto John als getuige? Dr. Otto John, de voormalige chef van de Westduitse geheime dienst die verleden jaar naar Oost-Duitsland is uitgeweken, zal mogelijk worden ge dagvaard om voor de rechtbank in Hannover te verschijnen in verband met een proces wegens smaadschrift tegen het Westduitse politieke week blad „Der Spiegel'. De uitgever van het blad, Augstein, een van de vier beklaagden in deze zaak, heeft de Westduitse regering verzocht dr. John een vrijgeleide te verschaffen, om te komen getuigen. Het blad wordt ervan beschuldigd, een artikel te hebben gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat bonds kanselier Adenauer en twee van zijn voornaamste diplomaten hadden sa mengewerkt om de Franse contra spionagedienst 'n geheim defensie plan in handen te spelen in ruil voor levensmiddelen, geld en een belofte van vrijgeleide naar Spanje in geval van een Russische invasie. Het proces is gisteren in Hannover begonnen. Behalve een algemene aan klacht wegens smaadschrift zijn tegen de vier beklaagden persoonlijk aan klachten wegens belediging ingediend door de Westduitse ambassadeur bij de NAVO, Blankenhorn en de West duitse consul-generaal in New York, Reifferscheidt, die in het artikel met name genoemd werden. Bondskanselier Adenauer is een van de getuigen in dit proces. Hij heeft reeds een schriftelijke verkla ring aan het hof gezonden. De voornaamste beklaagde is Hans- Konrad Schmeisser, die zegt de voor naamste agent van de Franse contra spionagedienst in Noord-West-Duits- land te zijn geweest. Hij wordt be schuldigd van opzettelijke laster door tegen beter weten in onware inlich tingen te hebben verschaft aan „Der Spiegel". Verder zijn twee journalis ten, medewericers van Augstein, aan geklaagd. De beklaagden moeten vol gens de Duitse wet voor het hof be wijzen dat hun publicatie in overeen stemming met de waarheid is. De overige gewonden zijn: de 52- jarige mevrouiw A. de JongVer duin en haar 22-jarige dochter W. de Jong, wonende in de Maaswijkstraat, het echtpaar A. P. van Lubeck (51 jaar) en E. van LubeckKuijs (44 jaar) uit de Van der Palmstraat te Voorburg, het echtpaar J. H. Moer- huis (50 jaar) en G. Moerhuisvan Keulen (40 jaar) uit de Amandel straat, het echtpaar J. Meiners (38 jaar) en A. S. T. MeinersGimberg (35 jaar) uit de Van Lansbergen straat, de heer F. W. v. Deventer, 28 jaar, uit de Archimedesstraat, me vrouw H. Sijpestein, 40 jaar, even eens uit de Archimedesstraat, me vrouw M. A. WijnEngel 59 j., uit de Laan van Meerdervoort, mevrouw B. de JongRozenburg, (39 jaar) uit de Hendrik van Deventerstraat en mej. V. J. Dufour (23 jaar) uit de Laan van Meerdervoort. De slacht offers zijn opgenomen in de zieken huizen aan de Zuidwal, het Westein de en Bronovo. De meesten hunner hebben kwetsuren van uiteenlopen de aard aan benen en armen. weerc (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 5 10 uur). OVERWEGEND DROOG Wisselende bev/olking met aanvankelijk nog hier en daar ee^j bui, maar later op de mees- te plaatsen droog weer. Overwe- gend matige Noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 28 Sept. zon op 6.36, onder 18.29; maan op 16.47, onder 2.34. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bewolkt 17 C. OSLO half bewolkt 14 KOPENHAGEN half bewolkt 16 AMSTERDAM licht bewolkt 17 LONDEN zwaar bewolkt 18 LUXEMBURG zwaar bewolkt 17 PARIJS zwaar bewolkt 19 BORDEAUX zwaar bewolkt 20 GRENOBLE geheel bewolkt 22 NICE zwaar bewolkt 26 GENèVE geheel bewolkt 21 ZURICH zwaar bewolkt 19 LOCARNO geheel bewolkt 24 BERLIJN onbewolkt 16 FRANKFORT zwaar bewolkt 17 MÜNCHEN regen 19 WENEN geheel bewolkt 20 INNSBRUCK nevel 20 ROME zwaar bewolkt 26 AJACCIO zwaar bewolkt 24 MALLORCA regen 26 Korreltje Wij beseffen de waarde van het water eerst als de bron is opgedroogd

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1