In Amsterdam ontvingen gisteren 64 missionarissen 't missiekruis Troonrede verworpen zware shag F „Elfhoeven" te Reeuwijk door brand verwoest Subsidie aan emigranten blijft verantwoord Vlaggend Delft ontving koningin en viert 50ste verjaardag T.H. Kleurrijk enthousiasme Het goud wijkt! Vurig spel van speelholhouders MAANDAG 26 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD •- PAGINA 1 Grootse Plechtigheid In de Vredeskcrk aan de Pijnacker- straat te Amsterdam heeft mgr. A. Signora, alg- secretaris van Sint Pe trus Liefdewerk te Rome, Zondag middag aan 64 missionarissen van 12 missionerende orden en congregaties het missiekruis uitgereikt. De plechtigheid werd bijgewoond door de nationaal directeur van de Pauselijke missiegenootschappen in Nederland, mgr. H. J- van Hussen en de nationaal directeur van de Pau selijke missiegenootschappen in Duitsland, mgr. K. Mund; zij vond plaats bij gelegenheid van de alge mene missietentoonstelling „Amate" in de Apollohal. De missionarissen kwamen in pro cessie de kerk binnen en namen plaats op het priesterkoor. Nadat EEN JAAR ACTIE „VOOR GOD". Onlangs werd in het vormingscen- ti'um der Katholieke Actie, „De Hor- stink" te Amersfoort, onder voorzit terschap van Dr. F. Houben, de jaar vergadering gehouden der actie „Voor God". Uit het overzicht van de werk zaamheden sinds de heroprichting van deze actie op 15 Augustus 1954, bleek o.m. het volgende. In zes grote steden, in Noord en Zuid Nederland, werden ca. 300.000 vliegende bladen gratis verspreid, in enkele honder den kleinere plaatsen gemiddeld 500 exemplaren. Van de zes verschillen de muurkranten bedroeg de totale oplage 30.000. Dat dit middel aan zijn doel beantwoordt, blijkt uit het nog altijd groeiende aantal aanvra gen. Het aantal verkochte brochures bedroeg 35.000. De schriftelijke cur sus voor niet-katholieken, verzorgd door de Paters der Una Sancta en door de actie „Voor God" mede ge subsidieerd, heeft een groeiend aan tal deelnemers. Het maandblad voor meer intellectueel gevormde buiten kerkelijken, „De Vragende Mens", zou zeker nog een ruimer versprei ding verdienen. Katholieken kunnen aan de administratie ter gratis toe zending de adressen van hun niet- katholieke vrienden en kennissen verstrekken. Een nieuw plan, vol gens hetwelk arbeiders uit enkele bedrijven zelf een blad zullen samen- j stellen, waarvan de actie „Voor God" de uitgave verzorgt, is in uit voering. Met verwante instellingen in het buitenland als de „Plakat- und Filmaktion der gesamtlichen Man- nerarbeit der Katholischen und der Evangelischen Kirche in Deutsch- land", het „Centre d'Information Ca- tholique" te Parijs, „The Knights of Columbus" en „The Grail" in Ame rika onderhoudt het secretariaat con tact. Verspreiding der uitgaven van de actie „Voor God" door de Katho lieke Emigrótiestichting is in voor bereiding. Vervolgens werden de nieuwe plan nen aan de orde gesteld. In Rotter dam zal een zestal Zondagmorgen bijeenkomsten belegd wox-den voor buitenkerkelijken. Het eerstvolgende vliegend blad zal waarschijnlijk wor den gewijd aan huwelijks- en kin dertalproblemen. Binnenkort zal een begin gemaakt worden met het hou den van besprekingen van daartoe aanleiding gevende films, zo moge lijk in bioscoopzalen, voor anders denkenden. In Rotterdam en waar schijnlijk ook enkele andere plaatsen zullen door samenwerking van de plaatselijke werkgroepen der actie „Voor God" en het Werkverband Katholiek Amateurtoneel op een aan tal punten van de stad Kerstspelen worden opgevoerd als z.g. wagen spelen. Tenslotte zal het secretariaat nog vóór het winterseizoen aanbreekt, trachten uitbreiding te geven aan het aantal plaatselijke werkgroepen, die de initiatieven der actie „Voor God", aangepast aan de situatie ter kunnen uitvoeren. Op deze foto ontvangt een van de missionarissen uit handen van mgr. Signora het missiekruis. Links van mgr. Signora staat mgr. H. J. Hus sen, rechts prelaat Mund uit Aken. door mgr. Signora een plechtig Lof was opgedragen werden de missie- kruisen gezegend. Door pater N. Vonk M.S.C. werd een korte preek gehouden, waarin hij sprak over het Goddelijk gevel tot missionering en de verhouding God tot mens. Voor dat de kruisen door mgr. Signora werden uitgereikt, las hij uit naam van de o^rsten der missionarissen de uitzendingsformule voor. Nadat de kruisen waren uitgereikt werd door de priestermissionarissen gezamen lijk de zegen gegeven aan de familie leden en gelovigen, die in grote ge tale -aanwezig waren. Zondagmorgen is in de Vredeskerk voor de verbrei ding van het geloof een pontificale H. Mis opgedragen door mgr. dr. Jan Olav Smit, kanunnik van de St. Pie- ter te Rome en oud-apostolische vi caris van Noorwegen. Huisartsen gaan zich beraden De Landelijke Huisartsen vereni ging heeft voor Woensdag 28 Sep tember een buitengewone ledenver gadering bijeengeroepen, teneinde de mogelijke consequenties na te gaan die het verwerpen van de honora riumverhoging door de Ziekenfonds raad kan hebben. Zoals men weet, zijn de voorstel len tot verhoging van het honora rium uitgegaan van de huisartsen. Alle vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorgani saties en die van de overheid hebben tegengestemd. Alleen de vertegen woordigers van de medewerkers, d.w.z. de artsen, de specialisten enz. en van de ziekenfondsen hebben zich uitgesproken vóór verhoging. Voorz. RÏTe.H.B.O. ridder St. Gregorius Temidden van zijn gezin en van zijn vele naaste medewerkers is Zon dagmiddag de heer A. M. Bergers, voorz. van de Katholieke Nationale Bond voor EHBO en leider van tal rijke verrassingsacties, onderscheiden met de Pauselijke ridderorde van St. Gregorius de Grote. Mgr. G. J. H. Kerkvliet, pastoor van de St. Elisa- beth-parodhie te Rotterdam deed' hier van mededeling. In zijn inleiding tot de bekendma king wees imgr. Kerkvliet erop, dat de onderscheiding was verleend' voor de grote verdiensten van de heer Ber gers op kerkelijke, sociaal en charita tief gebied en om zijn werk voor de Katholieke EHBO, die dit jaar zijn zilveren jubileum viert. Kapelaan Siteur uit Onderboxel spelde de onderscheiding op, omdat het initiatief tot de onderscheiding in de Brabantse afdelingen werd genomen. PRINSES MARGRIET BIJ SNIP EN SNAP H.K.H. Prinses Margriet heeft Zon dagmiddag de voorstelling van de Snip en Snap revue „Hollandse Nieuwe" in theater Carré te Amster dam bijgewoond. Zij was vergezeld van vijf vriendinnetjes en nam plaats tussen het publiek. PATER JELSMA Pater S. Jelsma heeft Zaterdag op het Plein te Den Haag onder buiten gewoon grote belangstelling gespro ken over de troonrede, en daarbij de vraag gesteld hoevelen een bevrij dend woord daarvan verwacht zou den hebben. Hij meende, dat dit be vrijdend woord slechts één had kun nen zijn. „Wij zullen onmiddellijk overgaan tot daadwerkelijke gerech tigheid". Pater Jelsma meende dit aldus te kunnen vaststellen omdat Nederland als Christelijke en welvarende natie v/eet hoe er in de wereld door mil- lioenen wordt geleden. Pater Jelsma vergeleek daarop deze Troonrede met de Troonrede der Christenheid, waarin wordt be zworen te hongeren en te dorsten naar gerechtigheid, werken van vre de te doen en arm te willen zijn met de armen. Maar wat doen wij dan tooh met die Troonrede van het Evangelie, zo vervolgde hij. Na te hebben herin nerd aan de protestbrief tegen de belastingverlaging, terwijl een deel der mensheid onder ondragelijke basten gebuikt gaat, betoogde hij, dat deze Troonrede verworpen zal wor den, omdat zij niets met het Evange lie te maken heeft. In de loop van 1956 zal het per soneel van de belastingdienst met 503 worden ingekrompen. De totale for matie zal dan bestaan uit 17.316 plaat sen. Deze vermindering is mogelijk geworden, omdat de werkzaamheden bij bepaalde onderdelen van de ac tieve dienst en bepaalde bureauwerk zaamheden teruglopen. Minister Van de Kieft (Financiën) deelt dit in zijn nieuwe begroting aan de Tweede Kamer mede. De inkrimping zal wor den bereikt door de.recrutering van nieuwe personeel, dat opengevallen plaatsen zou moeten innemen, zoveel mogelijk te beperken. Wie ze éénmaal gerookt heeft wil geen andere Minister Suurhoff: Ondanks de huidige situatie op de gemiddeld netto-emigratiesaldo be- Het als watersport-centrum zeer bekende „Elfhoeven" te Reeuwijk, het hotel-restaurant aan de plassen, is in de nacht van Zaterdag op Zon dag door een hevig vuur geheel in de as gelegd. Het gebouw, dat voor het grootste gedeelte uit hout was opge trokken, werd een gretige prooi voor de vlammen. Ook het rieten dak brandde als een fakkel. Tegen half drie ontdekte een chauffeur uit Gou da het vuur, dat al in het gehele ge bouw woedde. Hij haastte zich naar het woonhuis en waarschuwde de eigenaar, de heer Een feestelijk vlaggend Delft her denkt vandaag niet alleen, dat zijn beroemde Technische Hogeschool een halve eeuw oud is, maar tevens heeft jong en oud zich hedenmorgen opge maakt om Koningin Juliana te be groeten, die de wens te kennen had gegeven op de feestdag van de T. H. een officieel bezoek aan Delft te bren gen. Omstreeks kwart voor elf arriveer de de koningin hedenmorgen aan de gemeentegrens, waar de burgemees ter met enkele gemeente-autoriteiten ter begroeting aanwezig waren. Een tocht dwars door het oude Delft en langs de vele gebouwen van de T. H. vond zijn einde op de Markt, waar 2500 jongens en meisjes gereed ston den om de vorstin een zanghulde te brengen. Eerst vond echter nog een korte ontvangst plaats op het Stadhuis, waar de koningin bloemen aangebo den kreeg en waar de koffie ge bruikt werd. Europa-primeur. Op het met tapijten behangen bal kon van het stadhuis nam de konin gin de zanghulde in ontvangst van de kinderen, die een zeer gevarieerd program brachten, dat eindigde met het Wilhelmus. Tijdens het bezoek aan „De oude Delft" werd koningin Juliana de eerste in Europa vervaardigde film met breedbeeldprojectie getoond, waarvan de vervaardiging over en kele maanden zal beginnen. Een korte rijtoer door de stad gaf practisch geheel Delft gelegenheid om de vorstin hartelijk toe te jui chen, want het was juist spitsuur en er waren maar weinig Delftenaren, die zich deze kans hadden laten ont gaan, zodat het een ware zegetocht werd. Smyrna-kussen. Het laatste bezoek van het drukke ochtendprogramma gold de Van der Woudenstichting, een inrichting voor geestelijk; minder begaafden, die hier vertrouwd worden gemaakt met hun passende werkzaamheden. Een der leerlingetjes bood de ko ningin een zelfgeknoopt smyrnakus- sen aan met als patroon het em bleem van de stichting met daaron der in zwarte letters de naam Delft. De koningin toonde zich zeer verrast met dit geschenk en gaf op alle af delingen blijk van grote belangstel ling voor het werk, dat hier verricht wordt. Na een koffiemaaltijd ten huize van de burgemeester zal Hare Ma jesteit vanmiddag in de aula van de Technische Hogeschool de herden kingsrede van de rector-magnificus, prof. dr. O. Bottema, bijwonen, be nevens de promotie van 5 eredocto- A. Verheij, diens vrouw en twee kin deren, de boekhouder en twee hotel gasten. Deze konden zich door het laaien de vuur ternauwernood een weg ba nen. Allen moesten hun bezittingen achterlaten. De Reeuwijkse brand weer stond bij deze vuurzee voor een hopeloze taak. Men slaagde ^r in het theehuis, het zwembad, de jachtha ven en de boten voor het vuur te sparen. De totale schade wordt op 100.000 gulden geschat, de eigenaar v/as verzekerd. Nader vernemen wij, dat de heer Blok, die de bewoners waarschuwde bij de reddingswerkzaamheden een moedige rol heeft gespeeld. Hij is op het balkon van het brandende huis geklommen om het aldaar logerende echtpaar, de persfotograaf Bob Kuh- ry en echtgenote, te waarschuwen. Hij leidde het echtpaar naar de lad der waarlangs hij zelf het balkon be klommen had. Aan zijn activiteit hebben de heer en mevrouw Kuhry het leven te danken. Toren in beslaggenomen In opdracht van 'n vooralsnog niet bekend gemaakte opdrachtgever heeft een deurwaarder bij de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem Zaterdag (beslag gelegd op de ber-gingstoren van de coöperatieve bergingsvereniging Renate Leonhandt u.a; de toren zal tot nadert order de sluizen van IJmui- den niet mogen passeren. Het beslag is gelegd wegens het niet betalen van een rekening. arbeidsmarkt blijft het verantwoord subsidie te verlenen aan hen, die wil len emigreren. Het geboorte-over schot in ons land bedraagt nog steeds omstreeks 150.000 per jaar, hetgeen ons noodzaakt een emigratiepolitiek op lange termijn te voeren. Met inwoners per vierkante kilometer is Nederland het dichtstbevolkte land ter wereld geworden. Het zou kortzichtig zijn als wij onze kijk op dit probleem lieten ver duisteren door de huidige moeilijk heden van hoogstwaarschijnlijk toch zeer voorbijgaande aard op de ar beidsmarkt. Bovendien zou het „op drogen" van de emigratiestroom nu desastreuze gevolgen hebben voor de emigratiestroom later. Aldus ver klaart de ihinister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in de toelichting op de begroting van zijn departe ment. De minister wijst er op, dat bin nenkort de grote stroom der na oorlogse geboorten op de arbeids markt zal verschijnen (in 19611965 gemiddeld 85.000 personen per jaar tegen gemiddeld 50.000 per jaar in de periode 19511955). Emigratie is slechts een bijdrage tot de oplossing van het allesbeheersende bevolkings- en ruimtepi-obleem. Industrialisatie en uitbreiding van de export zullen de aandacht moeten houden. In de jaren 1950—1954 werd een Rij-examen is voor brommers onmogelijk Misschien examentje Van de rondvraag tijdens de jaar vergadering van de ANWB, afdeling Gelderland, die Zaterdagmiddag in Arnhem is gehouden, is ruim gebruik gemaakt en tot de punten die naar voren werden gebracht behoorde ook het bromfietsenvraagstuk, waarover de hoofddirecteur van de ANWB zei, dat dit een zaak is die allen boven het hoofd is gegroeid. Er zal niettemin wat aan gedaan moeten worden. De half millioen bromfietsers een rijexamen afnemen is practisch een onmogelijkheid. Er zouden jaren mee gemoeid zijn. Wat misschien wel uitvoerbaar zou blij ken, is het afleggen van 'n examentje door een paar honderd mensen tegelijk. Een dergélijk systeem zei de heer Van Balen althans in gedachten te hebben, doch een en ander zou vooraf wettelijke regeling behoeven. Fath-feeën vertoefden vjeer in kasteel Oud-Wassenaar reikt van 20.158 per jaar, by een ge middeld netto aanwas van de bevol king van 131.740 per jaar. Hieruit blijkt, aldus de minister, dat voor een uitholling van de volkskracht door de emigratie vooralsnog geen vrees behoeft te bestaan. De minister verwacht, dat het aan tal vertrekkende emigranten dit jaar enige duizenden lager zal zijn dan verleden jaar, hoewel zich in het eer ste halfjaar 1955 voor emigratie 31.806 personen aanmelden tegen 29.720 in het eerste halfjaar 1954. De Raad voor de Emigratie heeft een advies in overweging om maat regelen te treffen ter bevordering van de integratie der emigranten in de ontvangende landen. Specialisten accoord Inkomensgrens: f 6000,- Op een Zaterdagmiddag gehouden vergadering hebben de specialisten, verenigd in de Landelijke Specialis ten vereniging, met overgrote meer derheid besloten accoord te gaan met de formele optrekking van de in- komengrens der vrijwillige verzeke ring tot 6000. De voorwaarde werd evenwel ge steld, dat hieraan geen uitvoering zal worden gegeven, dan nadat met de medewerkersorganisaties overeen stemming zal zijn verkregen omtrent een systeem van sluitende controle op deze inkomengrens. Bij effectuering van de gelijktrek king in dit jaar zullen hieraan geen financiële consequenties worden ver bonden met betrekking tot de honore ringsregeling, zodat de overeengeko men interimregeling voor de specialis tenhonorering 1955 ongewijzigd van kracht blijft. Brand te Baarle-Hertog In een door Nederlanders beheerde speelzaal in de Belgische enclave Baarle-Hertog heeft een brand ge woed, die ondanks het snelle ingrij pen van de plaatselijke brandweer een gedeelte van de zaal in as legde. De recherche, die inmiddels een on derzoek heeft ingesteld, is tot de con clusie gekomen dat hier sprake is van brandstichting. In de brievenbus van het huis is nl. het overblijfsel gevonden van een in benzine gedrenkt stuk doek. De omwonenden zijn van mening dat het hier een wraakneming tussen hou ders van speelbanken betreft. Vóór dat destijds nl. de huidige huurders het huis betrokken, was dit bezet door andere bankhouders. Toen de Neder landers de eigenaar echter een aan zienlijk hogere huur hadden aange boden, had deze de oorspronkelijke bewoners op straat gezet. Vals munter gegrepen Valse obligaties Albert Heijn Ongeveer honderdduizend valse zegels z.g. obligaties van Albert Heijn had B. J. P. A. uit Emmer Compas- cuum bij een drukkerij in Meppen (Duitsland) laten drukken. Die zegels wilde hij in Nederland in omloop brengen. Zover kwam het echter niet. De politie arresteerde hem in zijn woon plaats waar hij met twintigduizend valse zegels rondliep. De rest van de vervalste zegels werd achterhaald bij een in Duitsland wonende kennis van A. Die kennis had overigens niets Zaterdag en Zondag hebben acht mannequins van het beroemde Parijse modehuis Fath voor de derde maal in twee jaar tijds vertoefd in het kasteel Oud-Wasse naar, waar zij ditmaal voor vele belangstellenden een modeshow brachten, gewijd aan de wintercollectie 1955, waarbij vooral veel aandacht werd gewijd aan de I uitstaande met de zaak. kousen. Deze foto toont de mannequins van Fath, toen zij in de tuin van het kasteel even tijd vonden om in A. zal morgen worden voorgeleid de nieuwe 'toiletjes te poseren voor de fotografen. voor de officier van justitie te Assen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9