Nazaten van de Fathers bezochten Pilgrim Leiden Ontploffend dynamiet doodt 40 personen 71 Zieken vertrokken hedenmorgen met de Rode Kruis-boot van Leiden Leiderdorpse brug mocht niet open op Zondag voor Rode-kruisboot onthuld Orkaan teisterde West- Indische eilanden AVOND-RUST Treintriilingen veroorzaak ten Candidaatstelling in K*V*P* voor 2de Kamerverkiezingen MAANDAG 26 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Ondanks gesloten brug op tijd trossen los Wit en ongerept als een zeemeeuw dreef vanmorgen het motorschip „Kasteel Staverden" voor de kade van de Haven te Leiden. Op de kade en in het schip was grote bedrijvig heid. 71 Zieken, die een week lang onder auspiciën van het Ned. Roode Kruis op de rivieren van Nederland een steeds wisselend panorama zullen genieten, vonden dank zij de goede zorgen van de helpers en helpster een plekje aan boord. De burgerij leeft mee met dit jaar lijkse vacantie-uitstapje van de zie ken. Dank zij de vele geldelijke bijdra gen is deze reis mogelijk geworden; het geld vloeide zo rijkelijk binnen, dat ook de reis van het aanstaande jaar verzekerd is. Om tien uur gingen vele genodig den aan boord. Onder hen waren burgemeester en wethouder Menken van de gemeente Leiden en burgemeesters of andere vertegenwoordigers van gemeenten uit de omgeving van Leiden. De bur gemeester van Leiderdorp werd ver tegenwoordigd door zijn echtgenote, mevr. Van Diepeningenvan Biezen. Voorts waren er officials van het Roode Kruis en aanverwante vereni gingen en instellingen. Leerlingen van drie Leidse lagere scholen boden de zieken bloemen aan. Een zangkoortje van de R.K. Vak school voor meisjes zong enige lie deren. Prof. dr P. J. Gaillard, voorzitter van de afdeling Leiden van het Ne derlandse Roode Kruis, heette de zie ke,n en de belangstellenden welkom. Uiteraard betrok hij ook het milde herfstzonnetje in zijn begroetings woord. Het aanlokkelijke nazomerweer drukte een klare stempel op dit ver trek. Prof. Galliard betrok velen in zijn dankwoorden, ook de Rijkswater staat, de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de Nederlandse Spoor wegen en de gemeente Aiphen, die gezorgd hebben dat het schip onge hinderd alle bruggen, die het op zijn •weg vond, kon passeren. Hinderpaal. Hij stelde vast, dat alleen de laat ste brug, die van Leiderdorp n.l. een onoverkomelijke hinderpaal bleek. Zoals u elders in dit blad kunt le izen is tijdens een spoedvergadering van de gemeenteraad te Leiderdorp imet zes tegen vijf stemmen besloten het schip op Zondag géén doorgang te verlenen. Van de administrateur van het I Roode Kruis afdeling Leiden en om-1 geving vernamen wij, dat de organi- j satie van deze ziekentocht door dit j besluit ernstig werd benadeeld. Door veel moeite en extra kosten is men er toch in geslaagd het schip tijdig j •voor het vertrek gereed te maken. Tegen elf uur werden de trossen losgesmeten en gleed het schip onder igejuioh van de belangstellenden,: waaronder de familieleden van de zieken, die aan de tocht deelnemen, van de kade. Stad rijk aan herinneringen A.R. en C.H. hielden klap naar beneden De gemeenteraad van Leiderdorp kwam Zaterdagavond om zeven uur in een spoedeisende vergadering bijeen ter behandeling van een ingekomen verzoek van het Ned. Roode Kruis, dat ondersteund was door een schrijven van de hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat, om op Zondag de Leiderdorpse brug te willen openen om doorvaart te verlenen aan het passagierschip ,,'t Kasteel van Staverden". Dit schip kwam van Gouda en zou Zondag in Leiden arriveren, alwaar des avonds het verple gend personeel aan boord zou komen en Maandagochtend om half zeven met de inscheping van zieken en invaliden zou worden begonnen voor een tocht over de Hollandse wateren. Wegens de grote diepgang waagt men het niet om des nachts te varen, zodat men besloot om Zondag door te varen naar Leiden, wat echter inhield dat men door de Leiderdorpse brug moest. Was deze tocht twee weken eerder gehouden dan zou dit verzoek niet nodig zijn geweest, want in de zomermaanden wordt de brug ten behoeve van de watersport enige uren voor doorvaart beschikbaar gesteld. Vanaf 15 September wordt deze door vaart niet meer verleend, vandaar het verzoek van het Roode Kruis. Vorig jaar was een gelijksoortig verzoek ingekomen van de Unie van Watersport verenigingen in verband met een door haar georganiseerde tocht. Burge meester v. Diepeningen had toen de leden van de raad per brief naar hun mening gevraagd, waarbij bleek dat de meerderheid geen bezwaar had tegen openstelling. Bij de algemene beschouwingen betreffende de begro ting 1955 werd bij monde van de heer Los namens de A.R.-fractie bezwaar gemaakt tegen deze „onelegante wijze van bestuur". Men wenste over der gelijke verzoeken in openbare discussie te beslissen. Hieraan gevolg gevende werd voor bovengenoemd verzoek van het Ned. Roode Kruis een spoed eisende vergadering uitgeschreven. Na een discussie van drie kwartier, waaraan door nagenoeg alle leden werd deelgenomen, werd het verzoek, zonder prae-advies van het college van B. en W., in stemming gebracht en afgewezen met zes tegen vijf stemmen. Vóór inwilliging van het verzoek stemden de fracties van de K.V.P., P. v. d. A. en Gemeentebelang. Tegen stemden de A.R. en de C.H.U., op grond van de handhaving van de Zon dagsrust. Dokter C.M.H. Nauta overleden Janet" op 150 K.M. van Ned. Antillen De orkaan „Janet", de tiende At lantische orkaan van dit seizoen, heeft de West-Indische eilanden Bar bados, Grenada en Carriacou geteis terd. Volgens de jongste gegevens zijn op Bardadis 26 doden gevallen, op Grenada minstens 50 en op Car riacou 38. De orgaan passeerde de Benedenwindse Nederlandse Antillen op een afstand van 150 km. Op deze eilanden is wel veel regen gevallen en er stond een harde wind, doch er is geen schade van betekenis aange richt. Het eiland Barbados, waar 26 do den te betreuren zijn, is ongeveer 30 bij 20 km. groot. Duizenden mensen zijn hier dakloos. „AL de anderen kunnen naar huis gaan"..Gideon had een leger van ruim dertigduizend man om de sterke Midjanieten te ver slaan, maar dit getal werd door God veel te groot gevonden en aan Gideon werd ingegeven: ,Jsraël mocht zich eens tegen Mij willen beroemen en zeggen: Eigen macht heeft me bevrijd". Daarom moest Gideon een keuze doen van slechts driehonderd man, een handjevol in vergelijking met de legerschaar van de vijand. Wanhopendaan eigen macht, maar vertrouwend op God, bond Gideon met zijn keurbende de strijd aan, en hij overwon glansrijk Zo moeten ook wij, met misprijzing van eigen kracht, slechts bouwen op de ge nade Gods. Al het andere kan dan naar huis gaan! Grenada, bijna even groot als Barbados en ten Noordwesten van dit eiland gelegen, heeft ook enorme schade geleden. Er zijn honderden daklozen. Talrijke huizen zijn ver nield. Mensen, die uit geïsoleerde delen van het eiland naar St. Geor ges zijn gekomen, vertelden, dat ge hele gezinnen onder instortende hui zen bedolven werden en ond$r de puinhopen om het leven kwamen. De orkaan trof Grenada Donderdag avond om negen uur plaatselijke tijd, komend uit het Zuid-Oosten. Tegen middernacht nam de storm in kracht af, doch even later stak de wind op nieuw op, ditmaal uit Zuid-Westelij- ke richitng. Talrijke huizen werden (vernield. Het ziekenhuis van St. George werd beschadigd. Op Carriacou, ten Noorden van Grenada, zijn behalve 38 doden ook 30 ernstig gewonden gevallen. READER VIJGELATEN Ex-admiraal Erich Raeder, in de tweede wereldoorlog opperbevelheb ber der Duitse vloot, die als oorlogs misdadiger in de Berlijnse Spandau- gevangenis was opgesloten, is op vrije voeten gesteld. De 79-jarige Raeder was van 1935 tot 1943 opperbevelhebber der Duitse vloot. In laatstgenoemd jaar trad hij, na een meningsverschil met Hitier, af, om te worden opgevolgd door vice-admiraal Doenitz. Raeder be kleedde vanaf 1935 de hoogste rang der Duitse vloot, nl. die van groot admiraal. Hij was op het in 1946 in Neuren berg gehouden proces tegen Duitse oorlogsmisdadigers tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. In een door de Amerikaanse, Rus sische, Britse en Franse bezettings autoriteiten uitgegeven gemeenschap pelijke bekendmaking wordt gezegd, dat Raeder wegens zijn „gevorderde leeftijd en gezondhéidstoestand" op vrije voeten is gesteld. Kortgeleden is gemeld, dat de voor malige Duitse groot-admiraal zeer ernstig ziek is. Twee vrachtauto's, geladen met negen ton dynamiet, zijn bij Gomez Palacio, in Mexico, in de lucht gevlo gen, juist toen een trein passeerde. Tenminste 40 personen werden ge dood en meer dan 100 gewond. Aanvankelijk werd gemeld dat de chauffeurs van de vrachtauto's om het hardst hadden gereden en met de trein in botsing waren gekomen. Maar volgens A.F.P. is uit het onderzoek gebleken, dat de auto's langs de spoorlijn geparkeerd stonden. De ont ploffing van de lading springstoffen zou zijn veroorzaakt door de trilling, teweeggebracht door de trein. Geen spoor is gevonden van de lichamen der chauffeurs. Tot de doden behoren het gehele treinpersoneel en verscheidene treinpassagiers. De mo tor van een der vrachtauto's is op zevenhonderd meter van de plaats van het ongelug gevonden. Alle drie rijtuigen van de gecombineerde per sonen- en goederentrein, alsmede de locomotief werden vernield. Een aantal der slachtoffers woon de in huizen nabij de spoorbaan. Deze huizen werden met de grond gelijk gemaakt en volgens de eerste be richten zijn alle bewoners gedood. Op de plaats van de spoorwegover gang is een reusachtige kuil ontstaan. Lichamen van slachtoffers lagen tot op enkele honderden meters van de kuil verspreid. Het vee van de om wonenden, pluimvee, varkens en andere dieren, werden eveneens ge dood. Het balcon van een bioscoop in Gomes Palacio, 2.5 kilometer van de spoorwegovergang, stortte in door de kracht der explosie. De bioscoopbe zoekers namen in paniek de vlucht, maar niemand hunner werd gewond. Zondag heeft een groep van 160 Amerikanen uit verschillende delen van de V.S., deelnemers aan de „May flower Pilgrimage Tour" en afstammelingen van de destijds door hun tocht met de „Mayflower" naar Amerika beroemd geworden „Pilgrim Fathers", een bezoek ge bracht aan het Elder Brewster House in Leiden, waar bij dit bezoek een plaquette werd onthuld. De foto geeft een beeld van de plechtige onthulling van de plaquette door kol. Waldo Morgan Allen. Naast kolonel Allen staat de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. v. Kinschot. drukpers stond, waarop bijbelgedeel ten! en tal van aankondigingen wer den giedrukt is thans nog vrijwel vöor het oog verborgen. Het ligt echter in de bedoeling van het College van B. W. om het hek, dat momenteel deze „poort" afsluit, door een ander (meer passend) te doen vervangen en de plaquette er op te doen aanbrengen. Met een kort woord van dankbaar heid en herinnering heeft de alge meen leider van deze eerste Pelgrims tocht, de heer Waldo Morgaan Allen, de plaquette onthuld. Op deze in brons uitgevoerde pla quette komen (in het Engels) de vol gende woorden voor „Plaats van de Vicus Choralé (of Pelgrim) pers in de Pieterskerkkoorsteeg Leiden (Ne derland, van 16091621 de woon plaats van de afgescheidene Pelgrim- Vader, ouderling William Brewster uit Scrooby .Nottingshamshire (Enge land), de geestelijke leider van Ply mouth in New England, tot aan zijn dood in 1643 (of '44). Het Algemeen Genootschap van nakomelingen van de Mayflower (U.S.A. 1897). Waldo Morgan Allen, algemene leider op hun eerste Pelgrimstocht 152 deel nemers naar Nederland en Enge land. 22 September6 October 1955. 335 Jaar na het uitvaren van de May flower", De burgemeester, jhr mr. F. H. van Kinschot, aanvaardde namens het Ge meentebestuur, deze plaquette onder grote dank. Hierna begaf het gezelschap zich naar „De Lakenhal", waar een ont vangst door het Gemeentebestuur plaats vond. Burgemeester Van Kin schot, die de Amerikaanse gasten hier welkom heette, las enkele gedeelten voor uit een zo juist verschenen boekje, dat gewijd is aan de geschie denis en nagedachtenis van de Pil grim Fathers, dat vervolgens alle gasten uit zijn handen en die van wethouder D. van der Kwaak ont vingen. In zijn dankwoord wees de heer Waldo Morgan Ellen er o.m. op, dat in 1620 honderd-en-vier Pilgrim Fa thers in Delfshaven scheep gingen. Spreker achtte het een treffende ge dachte, dat onder de 152 Amerikanen die in „De Lakenhal" vandaag ver enigd waren, precies 104 nazaten van de Pilgrim Fathers aanwezig zijn. Na bezichtiging van de Pilgrim Fathersroom, waarvoor men grote belangstelling aan de dag legde, ver trok het gezelschap naar Rotterdam. Zoals u elders in dit blad kunt lezen is de bekende oor-, neus- en keelarts, de heer C. M. H. Nauta tij dens de zeilwedstrijden op het Braas- semermeer na een hart-aanval over leden. De heer Nauta genoot te Lei den als specialist grote bekendheid. Hij woonde in Oegstgeest. Cornelis M. H. Nauta werd op 15 April te Medan geboren. Zijn univer sitaire studie begon hij in 1934 aan de Leidse Universiteit, waar hij in 1942 afstudeerde om zich aan de kliniek van prof. Ph. G. van Gilse verder in de oor-, neus- en keelheelkunde te be kwamen. Reeds in dien tijd verwierf de heer Nauta zich door zijn bemin nelijke persoonlijkheid vele vrienden onder zijn collega's. Hoewel zeer ge handicapt door de gevolgen van een vroeger doorstane kinderverlamming was dr. Nauta steeds opgewekt en vervulde hij zijn taak met de warme menselijkheid, die de goede arts ken merkt. Hierdoor verwierf hij zich na zijn vestiging te Leiden in 1946 al spoedig een grote kring vrienden. Hij was bij zijn medewerkers, patiënten en collegae orn zijn bijzondere eigen schappen een hoog gewaardeerde per soonlij kheid. Naast zijn specialistische werkzaamheden op oor-, neus- en keelheelkundig terrein had de heer Nauta bijzondere belangstelling voor de nieuwe mogelijkheden in de be strijding van de iongtuberculose. In het Zeehospitium te Katwijk streed hij onvermoeid voor de nieuwe be handelingsmethoden, waarvoor wijd en zijd belangstelling bestond. Heilige wijdingen Bisdom Haarlem De Bisschop van Haarlem heeft Zaterdag 24 en Zondag 25 Septem ber in de kapel van het theologicum te Warmond de volgende H.H. wij dingen toegediend: De wijding van het diakonaat aan de weleerw. heren: N. J. v. d. Ak ker, J. P. M. Alleman, J. L. M. Am- merlaan, S. Besseling, C. J. den Boo- gert, J. T. van Daal, N. A. Dodeman, R. v. d. Haak, Th. den Haan, E. H. M. Hammann, H. B. Helsloot, C. J. Heijnen, P. J. M. Hocks, G. F. J. Kap- teijn, G. P. Kas, W. J. Kleijn, J. P. v. d. Klugt, J. H. M. Koopman, C. G. v. d. Kroft, A. P. Loos, G. I. Lott- i^an, A. J. Metten, W. H. de Munck, P. M. Olsthoorn, A. M. v. Reisen, N. P. Reuzenaar, C. L. M. v. Ruyven, DW. G. v. Sambeek, H. A. Schrama, J. A. Schut, P. A. G. M. Spierings, J. W. N. Valkestijn, Th. T. S. van Veen, C. Verberne, A. G. J. Verkleij. J. Walraven. De vier lagere wijdingen aan de Eerw. Heren: H. A. C. Banning, A. A. Th. Berrevoets, J. F. Bloem, P. J. Boonman, Th. M. Braakman, Th. G. Brandsen, J. G. M. v. Breugel, J. A. Broersen, G. A. v. d. Bulk, Th. Dek ker, J. A. Duivesteijn, A. Th. Groot, J. M. A. Hilgersom, H. J. M. Hofstede P. Hoogenboom, A. J. Jong, F. C. Kempen, A. H. A. Kester, P. M. Kolkman, R. M. Kuyjers, J, Chr. Oosterwijk, J. C. v. d. Plas, P. Th. M. v. Rijn, B. J. M. v. Santé, A. J. J. Simonis, C. P. Th. Spiekerman, J. C. Suidgeest, L. J. Timmermans, G. Tol, W. M. v. d. Veer, J. J. v. d. Velden, G. W. M. Wilmink, F. J. W. v. Zee land, J. Zutt. 150 Pilgrim-fathers zijn naar Ne derland gekomen om een pelgrimage te houden langs de verschillende ste den, waarin hun voorouders een gast vrij onthaal vonden toen zij in 1609 om der geloofswille uitweken uit En geland. Voordat zij 1620thans pre cies 335 jaar geleden uit Neder land en Engeland met de „Mayflo wer" naar Amerika overstaken, heb ben zij elf jaar in Leiden gewoond, gewerkt en hun geloof in alle vrijheid beleden. Uiteraard had de Pieterskerk deze dag voor deze „Pelgrim-zonen", waar hun voorzaten vele malen bijeenkwa men en waar de leiders van deze af gescheiden groep, ds. John Robinson, begraven ligt, bijzondere betekenis. Hier bevonden zij zich op historische grond. Ds. P. Kloek, Hervormd predikant te Leiden, die deze dienst in de Pie terskerk deels in het Engels en deels in het Hollands leidde, heette hen op deze historische plek hartelijk wel kom, waarna hij in het kort uitweidde over de toekomst en het verblijf van de Pilgrim Fathers in Londen. Nadat het bekende Gezang „Wilt heden nu treden voor God, den Hee- re", was gezongen bracht de geeste lijke leider van deze groep Amerika nen, rev. H. L. Stright, een groet over van de Amerikaanse Kerk. Spreker, die dankbaar was voor de ont vangst, die de nazaten van de Pilgrim Fathers zo veel heeft te zeggen, merk te o.m. op, dat het de christelijke vrij heid is geweest, die de Pilgrim Fa thers er in 1609 toebracht van Enge land naar Holland uit te wijken. Nadat de koffie in de Constistorie was geserveerd en vele Amerikanen nog een blik hadden geworpen op het graf en de gedenkplaats van ds. John Robinson, vond in de voormalige Stinksteeg, welke indertijd uitkwam in de Pieterskerkkoorsteeg, de onthul ling van een herinneringsplaquette plaats. Deze plaquette, die is aange bracht in de omgeving, waarin tijdens het verblijf der Pilgrim Fathers de Naar verwacht mag worden, zijn de afdelingen van de K.V.P. thans bezig met de bestudering van het werkprogram 1956. Eventuele amendementen kunnen hierop worden ingezonden vóór 8 October a.s. bij het Kring secretariaat. Het werkprogram en eventuele amendementen zullen op de kringverga dering van 15 October in het Antonius Clubhuis te Leiden, na een inleiding van het Tweede Kamerlid, de heer dr. A. M. Lucas, worden behandeld en op de partijraadsvergadering te Utrecht van 5 November a.s. worden vastgesteld. Wanneer men zou menen dat dit, tot een boekdeel uitgegroeide ontwerp- werkprogram niet voldoende is, bestaat er dus nog ruime gelegenheid tot aanvulling. Ook het organisatorische werk voor de verkiezingen is reeds begonnen, tot 20 November a.s. kunnen de afdelingen van de K.V.P. en zelfs 50 leden buiten de afdelingsvergadering om 5 voorlopige candidaten en 25 K.V.P. leden 1 voorlopige candidaat bij het kringsecretariaat, 5 Meilaan 1 te Zoe- terwoude, als voorlopige candidaten opgeven. In de week van 20 tot 27 November a.s. wordt de lijst van voorlopige candidaten voor de samen gevoegde kringen Utrecht Den Helder, Haarlem, Leiden, Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Dordrecht en Middelburg door de dagelijkse besturen van die kringen vastgesteld. Van de voorlopig aangewezen candidaten, worden van de lijst afgevoerd de namen van degenen, die minder dan 5 maal voorlopig zijn aangewezen. Nadat de betrokken candidaten verklaard hebben, een eventuele candida- tuur te willen aanvaarden, zal op de kringvergadering van 10 December a.s. gelegenheid geboden worden de candidaten te bespreken. Op dezelfde vergadering zal de afvaardiging, voor de advies-commissie van de samen gevoegde kringen, welke voor de kring Leiden zal bestaan uit 5 leden, aan te wijzen door het kringbestuur, en 3 leden aan te wijzen door de kring vergadering, worden gekozen, terwijl tevens 2 leden voor de verkiezings- raad die uiteindelijk het advies zal samenstellen moeten worden aangewezen. Dit zijn slechts dorre reglementaire bepalingen, waaraan wij moeten voldoen. Van veel groter belang is het als wij straks zullen optrekken, als een eenheid, in de grote verkiezingsstrijd 1956. De secretaris van de Kring Leiden, - H. J. VAN MIL.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2