Onpartijdige adviezen aan de partij AKKERTJES" De Kleppende SANDRA Vijfde Rozenkrans-kruistocht werd gisteren groots geopend i EN HAAR TUINMAN MAANDAG 26 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 10 Jaar „Staatkundig Centrum" Te Utrecht heeft het Centrum voor Staatkundige Vorming Zaterdag vele genodigden uit het katholieke leven van ons land ontvangen ter gelegen heid van zijn 10-jarig bestaan. Onder hen bevonden zich mgr. dr. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, de ministers prof. dr. Beel en A. C. de Bruyn, en de staatssecretarissen mej. dr. De Waal, drs. Veltkamp en de heer Moorman. Verder waren er de voorzitter van de Kaholieke Volks, partij mr. H. W. van Doorn en de fractie-voorzitter, prof. mr. Romme alsmede vele leden der Eerste en Tweede Kamer en functionarissen der partij -organisatie. Prof. mr. W- C. L. v. d. Grinten heeft in een begroetingswoord de na druk gelegd op de grote invloed, welke het centrum als braintrust ge had heeft op het politieke leven. Ook sprak hy nog eens uit. hoe het cen trum een onafhankelijk opinievor mend orgaan is. weliswaar gefinan cierd door de K.V.P., maar tegelijk onafhankelijk: het durft in de partij geldende opvattingen critisch onder ogen zien en een onafhankelijke me ning formuleren. Dit is mede te dan ken aan het belangeloze werk van vele denkende katholieken, die niet •n het partijwerk betrokken zijn. Met name noemde hij de twee maal herhaalde studie over de politieke eenheid, die telkens tot de conclusie geleid had, dat deze eenheid onder de huidige maatschappelijke verhou dingen goed is. Daarop heeft prof. mr. L. de Block, griffier van de Eerste Kamer en hoogleraar te Tilburg, de katholieken Aetherklanken DINSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. NCRV: 20.15 Journ. en weerber. 20.35 „Koorts", spel. 22.05 Dagslui ting. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 8.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Twee piano's. 12.30 Land- en tuipb.meded. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuzb. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 „De dierenwereld en wy", caus. 17.30 Zigeunermuz. 18.00 Nieuws. 18,15 Pianospel. 18.30 „Meer producti. viteit brengt iedereen profijl", caus. 18.40 Gram. 18.55 „Paris vous parle" 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gram. 19.25 Pianorecital. 19.45 Toneelbe schouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Act. 20.15 Gevar. progr. 21.00 De Ant woordman. 21.15 Lichte muz. 21.40 „De kunstmatige satelliet", caus. 21.55 Promenade-ork. 22.30 Kamermuz. 23.00 Nieuws. 23.15 „New York Cal ling". 23.2524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengbed en liturg, kal. Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 „Lichtbaken' caus. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vtouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luis tert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 14.00 Fran- se chansons. 14.30 Gram. 15.00 School, radio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Idem. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz.Rijksdelen Overzee: Dr. J. S. Zaneveld: „Het on derzoek van de zee in de Nederlandse Antillen". 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole ork. 19.00 Nieuws. 19.10 Amus-muz. 19.30 Avondgebed en liturg, kal. 19.45 Gram. 20.40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Viool en piano. 21.50 Franse muz. 22.20 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. bezien in hun politieke samenwer king met andersdenkenden. Na het samengaan van de liberalen hebben geschetst van 1848 tot rond 1870, kwam. hij tot de breuk met en de nieuwe toenadering tot de protestantse groepen in de coalitie, van rond 1880 tot 1939. Nadat de ge lijkstelling van onderwijs bereikt was, zag men van 1920 af de coalitie verzwakken, tot voor het eerst in i de socialisten in de regering kwamen. Na de wereldoorlog is de samen werking „op brede basis" voortgezet, welke naar sprekers mening de breedst mogelijke basis behoort te zijn, ook voor de toekomst. Er zijn daartoe verschillende mo tieven aanwezig, ontleend aan ge meenschappelijke desiderata der par tijen: hulp aan onderontwikkelde gebieden, Europese en internationale samenwerking, sociale politiek, name bezitsvorming en sociale zeker heid, jeugdzorg in brede zin en on derwijs-vernieuwing. Het forceren van een oppositie naar Engels voorbeeld verwierp hij_ als on-Nederlands. e katholieken moeten, zo zeide prof. De Block, blijven beseffen, dat helpen direct F Advertentie. zy als minderheid hun positie aan de meerderheid te danken hebben. Zij moeten samenwerken en naar ver draagzaamheid streven, de motieven van anderen begrijpen en offers weten te brengen. De opvoeding tot samenwerking dient bovendien uit te gaan van de met partij-organisatie, die mede daarin haar bestaansrecht vindt. Aan het slot van zijn rede waar schuwde prof- De Block tegen al te nominalistisch denken in katholieke gelederen. Zeer in het bijzonder be staat het gevaar, dat er ernstig me ningsverschil ontstaat over doel en taak van de staat. „Het Oosten schreeuwt om ons gebed" In 30 plaatsen Naar schatting 200.000 gelovigen hebben gisteren deelgenomen aan de Rozenkransbedestonden, die de Ro zenkranskruistocht voor het vijfde achtereenvolgende jaar in talrijke Maria-oorden van ons land had geor ganiseerd als onmiddellijke inzet van de Octobermaand. Bijzondere hoogte punten vormden de bedestonden te Renkum, waar mgr. dr. B. J. Alfrink, apostolisch administrator van Utrecht, in het heiligdom van Maria van Ren kum de nieuwe vlag van de Rozen kranskruistocht wijdde en de gelovi gen kort toesprak, hen wijzend op de grote geestelijke voordelen, die aan het bidden van de rozenkrans ver bonden zijn. De leider van de Rozenkranskruis tocht, pater D. A. Linnebank O.P., hield de predikatie en herinnerde aan de aansluiting in 1951 van het Apos tolaat van de Rozenkrans bij de Ro zenkranskruistocht van de Ameri kaanse pater Peyton, die reeds se dert vele jaren met overweldigend succes de Rozenkrans als gezinsge bed propageert. Juist nu! Aansluitend aan de actualiteit be zwoer patet Linnebank zijn toehoor ders om juist nu er op politiek ge bied toenadering tussen Oost en West gezocht wordt, met vuur te bidden voor een waarachtige vrede, die vrij heid voor allen insluit. „Het Oosten schreeuwt om ons gebed", aldus pa ter Linnebank. Een tweede hoogtepunt van de vele devote plechtigheden te Delft, Haas trecht, Heiloo, Emmer-Compascuum (Munsterse veld), Schalkhaar, Slag haren, IJsselstein, Den Bosch, Els- hout, Handel, Helmond, Katwijk aan de Maas, Langenboom, Nijmegen, Oisterwijk, Ommel, Uden, Breda, Roosendaal, St. Jansteen, St. Willi bord, Zuiddorpe, Zegge, Brunssum, Heerlen (Schaesberg), Mariarade, Oostrum en Thorn, was de bedeston de ter ere van O. L- Vrouw in 't Zand te Roermond. In Roermond. Deze plechtigheid, onder bisschop pelijke leiding van mgr. dr. J. J. Hanssen, coadjutor van Roermond, verenigde op Limburgse wijze de ge lovigen in het processie-park bij de Mariakapel. Voortrekkers droegen het wonderbare Mariabeeld, vooraf gegaan door de fanfare „O. L. Vrouw in 't Zand" en door een Rozenkrans groep van bruidjes. Het rozenhoedje werd bijzonder zinvol, toen een diaken voor ieder tientje van de glorievolle geheimen een toepasselijk gedeelte uit dp H, Schrift las. Zondag 2 October zullen nog ro- zenkransbedestonden gehouden wor den te Schiedam, Amersfoort, Bols- ward, Leeuwarden, Oirschot. De snelste vingers streden in Den Haag Opnieuw hebben Neerlands snelste typisten elkaar de eer van het na tionale kampioenschap machineschrij- ven in de Haagse Houtrustrotonde betwist. Het aantal inschrijvingen bedroeg ruim 90, waarvan 10 heren; ei was echter een aantal uitvallers. Uit overheidsdienst verschenen 46 deelnemers, uit het particuliere be drijfsleven 38, uit het zelfstandige beroep 2 terwijl vijf deelneemsters opgaven geen beroep te hebben. Twee ploegen typten ieder een half uur, waarbij zij zo snel en fout loos mogelijk een overheidsverslag moesten copiëren. Razend snel vlogen de vingers over de toetsen van gewone en electrische schrijfmachines. Tot de meest kans hebbende deelneemsters behoorden de kampioene 1951, 1953 en 1954, me vrouw F. MeijerKant; de kampioe ne 1952 mevrouw M. J. Wijsma Booms en mevrouw E. PolmanDes- sauvagie, die te Monaco tijdens de wereldkampioenschappen de derde prijs voor accuratesse won. Ter opluistering van dit feest-van- vlugge-vingers was de wereldkam pioene mejuffrouw Lore Alt uit Stuttgart aanwezig; zy kreeg een Duitse tekst. Mej. Alt joeg te Monaco maar even 544 aanslagen per minuut uit haar machine, zonder meer dan één percent fouten te maken, haar absolute snelheid was dus nog gro ter. Strenge eisen. In Nederland is men nog gestren- ger, dan bij de wereldkampioen schappen. Hier mag men hoogstens een half procent fouten hebben, want anders wordt men niet ge plaatst. Voor iedere typefout worden tien punten afgetrokken van het to taal der bruto aanslagen. Netto moet men minstens 350 aanslagen per mi nuut gemaakt hebben om voor een prijs in aanmerking te komen. Voor snelheden van 250 tot 349 aanslagen worden bijzondere of eervolle ver meldingen uitgereikt. Bovendien zijn er prijzen voor eccuratesse beschik baar. Nadat de deelnemers uitgetikt wa ren, heeft een uiterst deskundige ju ry de papieren ingepakt en de ko mende weken zal dit een uitgebreid studie-object vormen, waaruit ten slotte Nederlands snelste vingers de kampioenstitel in ontvangst zullen kunnen nemen. Z0ETERW0UDE Gezien het feit, dat tot het werk program van de K.V.P. behoort het bevorderen van zelfstandige woon gelegenheid en tevens bevordering van het eigen woningbezit, heeft het bestuur zich onlangs gericht tot bur gemeester en wethouders met een brief van de volgende inhoud: Zoals U bekend zijn er verschei dene gemeenten, waar jonge men sen en ook ouderen de hoofden bij elkaar gestoken hebben en in on derling overleg gekomen zijn tot de bouw van een blokje huizen van 5 of 7 of 10 of anderszins. Zo zorgden woningzoekenden, verloofde paren e.a. voor eigen bouw van eenvoudi ge, dooh keurige woonhuizen. Ook in onze plaats bestaat bij en kelen de idee om zelf het woning probleem op deze wijze op te lossen. Het zou zeer toe te juichen zijn, als in Zoeterwoude evenals in ande re plattelandsgemeenten bijvoor beeld een tiental inwoners zou over gaan tot gezamenlijk bouwen, waar bekend is dat voldoende bouwvolu me beschikbaar is. Een belemmering vormt de omtsandigheid, dat de ge meente nagenoeg geen bouwrijpe grond te koop heeft. Kunt U ons het tijdstip meedelen, dat weer bouw rijpe grond van enige omvang te koop zal zijn? En kimt U ten naaste bij de koopprys van deze grond noe men? Van B. en W. werd hierop als ant woord ontvangen, dat binnenkort een uitbreidingsplan ter inzage zal worden gelegd, waarin bouwrijp te maken gronden nader zijn aange duid. Dezer dagen heeft het K.V.P.-be- stuur zich over deze zaak beraden. Doordat op de begroting van ver keer en waterstaat een bedrag van 1 millioen gulden is uitgetrokken voor de nieuwe haven van Bergen op Zoom zal zeer waarschijnlijk in 1956 een begin met de aanleg van deze haven worden gemaakt. De ligging van de nieuwe haven zal zodanig worden, dat aansluiting aan een eventueel te maken Schelde- Rijnverbinding, gemakkelijk tot stand kan worden gebracht. Rover roofde te A'dam een kwartje Een onbekende man heeft Zater dagavond in de meestentijds druk ken Van Baerlestraat bij de Jan Luykenstraiat te Amsterdam een bru tale roofoverval gepleegd. Hij greep een 20-jarige voetgang ster van achteren beet en drukte haar tegen de muur van het Rijkspost spaarbank. De man gaf het meisje een klap tegen het 'hoofd, waardoor zij enigszins versuft raakte, stal toen de portemonnaie uit haar rieten bood schappentas en verdween. De inhoud van de portemonnaie maakte alle moeite wel een weinig wonderlijk. Er zat precies 25 cent in. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de afdeling Limburg van de Nederlandse Rooms Katholieke Bond voor het Beroepsgoederenver- voér over de weg „St. Franciscus" zijn Zondagmorgen op het berg plateau vele vracht- en personen auto's door pastoor A. C. Theunissen gezegend, hetgeen de eerste auto zegening op de St. Pietersberg was. (49) MOTORRIJDER GEDOOD Op de rijksstraatweg te Haren is Zaterdagavond een ernstig ongeluk gebeurd doordat een 56-jarige wiel rijder uit Haren plotseling links af sloeg en de voorrangsweg kruiste. Op dat moment naderde een motorrijder, de 20-jarige G. J. v. Veen uit Assen. Er ontstond een botsing: de motor rijder werd tegen de straat geslingerd en werd zo zwaar gewond, dat hij kort nadien is overleden. De duo- passagiere, zijn verloofde, kreeg na genoeg geen verwondingen; de wiel rijder werd licht gewond. De politie stelt een onderzoek in. L bmol. !?!la, deksels! k Maar laat het niet lientOna, lieeer etentjes achter deze schutting gaan Het antwoord van B. en W. werd weinig bevredigend geacht, al moet gezegd zijn dat momenteel wellicht niet meer kan worden medegedeeld van gemeentewege. Het komt tegen woordig practisch niet voor, dat ge meenten geen bouwrijpe grond kun nen aanbieden in deze tijd van wo ningnood. De hoop werd uitgespro ken, dat de werkzaamheden van ad ministratieve en andere aard, die moeten leiden tot het verkrijgen van bouwrijpe gronden, in een tempo ge schieden, dat de woningnood waar- dig is. Zodra de vooruitzichten omtrent bouwgrond beter zijn geworden, zal het K.V.P.-bestuur verdere stappen doen, die kunnen leiden tot het ge zamenlijke bouwen van 5 of 10 eigen woningen. Enkele gegadigden zijn er, maar in het algemeen is het onvol doende bekend, dat voor het bouwen van een vrij- ruim woonhuis (bij ge zamenlijke bouw) een betrekkelijk klein geldkapitaal toereikend is, om dat voordeliger wordt gebouwd sa men, omdat van het rijk een zeer aanzienlijke premie-bijdrage wordt ontvangen en bepaalde lichamen als b.v. de bouwkas van Noord-Neder landse gemeenten of de Nederlanden van 1845 tot 85% van het benodigde eigen geld als hypotheek verstrek ken. Hieraan zijn uiteraard voor waarden van rente en aflossing ver bonden. Binnenkort zal het K.V.P.-bestuur vermoedelijk in de gelegenheid zijn in een speciale vergadering een cau serie te laten houden door een des kundige, die een en ander haarfijn zal uiteenzetten. Het tijdstip zal nog nader worden bekendgemaakt. Gemeenteraad. De raad komt bijeen 29 Sept. te 19.30 uur. Op de agenda staat o.m.: voorstel van B, en W. om het complex woningen Dorpsstraat 8 t/m 20 in te brengen in het Grondbedrijf. Subsidie ver zoek van het bestuur van de Droog- femaakte Geer- en Kleine Blan- aartpolder. Subsidie-verzoek van het bestuur van de Sint Jansfanfare Subsidie-verzoek van het Comité Vacantiebezigheden (verhoging van subsidie). Idem van de Stichting Katholieke Gezinszorg en gezinshulp. Verzoek van het algemeen waar borgfonds voor de Middenstand om medewerking te verlenen voor hypo thecair creddet. Verzoek van bewo ners van de Uiterdijk inzake straat verlichting. Benoeming van 5 leden der Woonruimte adviescommissie. Voorstel van B. en W. betreffende verhoging van druk op de waterlei ding. Z0ETERW0UDE- LEIDERBQRP E.H.B.O. Zeer attractief was de Jaarvergadering van de E.H.B.O., afd. Zoeterwoude-Leiderdorp, bij de opening van het cursusjaar '55'56, welke gehouden werd op Zondag morgen na een feestelijk ontbijt in Café 't Witte Huis om verslag uit te brengen over het afgelopen jaar en om de plannen te bespreken voor het nieuw seizoen. De voorzitter, de iheer v. d. Pluim, was zeer tevreden over de opkomst en wilde hierin zien het goede voornemen ook voor de komende oefenavonden. De notulen en het jaarverslag van de secretaris, de heer H. van Wetten, waarin de verschil lende activiteiten werden gememo reerd, werden onder dank goedge keurd. De penningmeesteresse mevr. de Jong-Giezen gaf het finantieel ver slag, inkomsten met vorig saldo 516.66, uitgaven 281.56 alzo een saldo in kas van 235.10. Door de kascommissie bestaande uit de da mes Straman en Goddijn waren boe ken en bescheiden gecontroleerd in orde bevonden. De heer H. v. Wetten, die wegens drukke werkzaamheden als secreta ris ontslag moest nemen, werd dooi de voorzitter hartelijk dank ge bracht voor het vele werk, dat hij vanaf de oprichting als secretaris voor de vereniging heeft gedaan. Als zijn opvolger werd met algemene stemmen aangewezen de heer A. Borst. Bij de mededelingen werd aller eerst dank gebracht aan de cursus leider dr Donders en de voorzitter verheugde zich dat dr Donders weer bereid was voor het komende zoen medewerking te verlenen. Op voorstel van het bestuur werd besloten, naast de bestaande E.H.B.O. post (hoek Bruggestraat) ook een hulp-post te vestigen in de nabijheid van kerk en school. Na breedvoerige discussie werden de cursus-avonden vastgesteld op de 2e en 4e Vrijdag avond in de maand, te beginnen op Vrijdag 14 October a.s. Aan het be stuur werd overgelaten de zore voor een oefenlokaal, waarover de leden nader bericht zullen ontvan gen. DOOR JEAN CAREW HOOFDSTUK I. Het was koud voor Augustus. San dra Winslow was op weg naar huis, na wat in de plas geplonsd en ge sparteld te hebben, wat zij als haar ochtenbad beschouwde. Als deze oefe ning iets kon bijdragen voor de slanke lijn, (waar iedereen het over eens scheen te zijn) wel, dan zou zy zwem men, ondanks haar hartgrondige af keer van duiken. Sandra was klein, verscheidene duimen kleiner dan haar nicht Lynn en met haar figuur, zo erkende zij, zou ze nooit op een modepop lijken. Het was eigenlijk verbazend, dat zij ook in andere opzichten, zo weinig weg had van Lynn! Van Lynn, die kon paardrijden als een acrobaat, duiken als een vis, tennissen als een beroepsspeler en er toch in slaagde op de dansvloer er uit te zien als een schepsel, dat uit niets substantieels was samengesteld. Geen wonder, dat de ogen van alle mannen haar volg den als zij voorbij zweefde. Geen wonder, dat Ward BlakeMaar Sandra weigerde deze gedachte te beëindigen. Resoluut wijdde zij zich aan een be schouwing van haar omgeving. De plas, welke zij zoeven had verlaten, maakte deel uit van de vrijgevigheid der natuur jegens de Winslows. Hij was gevormd door uitdieping en in damming van een inham, waarin een onbeduidend stroompje, dat dwars door het landgoed vloeide, uitkwam. Het was een schilderachtig detail van een schilderachtig stuk eigendom. De natuur was werkelijk vriendelijk ge weest jegens de familie, door haar enige van de mooiste bossen en lichte hellingen ter beschikking te stellen. Klaarblijkelijk had zij verwacht, dat de Winslows, eens in het bezit van een bekoorlijke entourage, in staat zouden zyn hier vandaan te gaan en datgene te verkrijgen wat noodza kelijk was om ze in stand te houden en eens waren zij in staat geweest dat ook te doen. Maar Bob Winslow, Sandra's vader, kon nooit gebracht worden, zelfs niet door Sandra, tot een besef van de hoofdeigenschap van het geld, nl. dat het als water door de vingers kan vloeien. Hij had heel zijn levenswijze ingesteld op de theorie, dat wanneer zich de behoefte aan gereed geld voordeed er wel iets voor de dag zou komen, met het natuurlijke gevolg, dat Sandra's huis houd geld geleidelijk aan vermin derde. „Goeden morgen, Signorina". Sandra had de lage haag bereikt, welke de rozentuin van de rest van het landgoed scheidde en de slape rige stem, welke klaarblijkelijk uit de grond kwam, deed haar een spron getje maken. Doch zij herstelde zich ogenblikkelijk. Zij wist maar al te goed wie het was. Het was Pietro, de niet inwonende tuinman, die gis termiddag was ontslagen. Zij keek over de haag in het glanzend-bruine gelaat, dat omhoog gluurde over de schouder van zijn eigenaar, gebukt over de wortels van een buksboom. „Waarom ben je hier, Pietro? Ik heb je gisteren gezegd, dat ik je geen hoger loon kon betalen". Pietro richtte zich op. „Het is zwaar werk. Vijftig cent per dag meer waard". „Ik heb niet gezegd, dat je geen vijftig cent per dag meer waard bent. Maar ik heb gezegd, dat ik je ze niet zou geven". Sandra's van nature reeds hese stem werd heser, toen zij haar in een gebiedende toon wilde verheffen. „Nu-je toch begonnen bent, kun je vandaag verder werken tegen het oude loon óf ogenblikkelijk vertrek ken. Meer heb ik niet te zeggen". Ondanks haarzelf trilde haar stem een beetje. Pietro, met een snoei- schaar in zijn hand en haat in zijn donker gelaat, was geen al te gerust stellende verschijning. „U begaat een vergissing", zei Pie tro, terwijl hij zijn schaar zwaaide. „Miss Blair geeft mij vijftig cent meer en zij heeft een veel kleinere tuin. Kijk eens wat een groot terrein", en hij maakte een breedgebaar om daar mee de uitgestrekheid van het land goed aan te duiden. „Wees niet zo dwaas", zei het meisje. „Je weet, dat je nooit iets hebt aangeraakt buiten deze tuin en het grasveld rondom het huis. Voor de rest is het een wildernis. In elk geval, houd je praatjes voor je en ga weg. Vijftig cent meer is te veel". Pietro keek haar met sluwe ogen aan. „Miss Tweedy zegt, dat ik vijftig cent meer krijg". „Miss Tweedy! Wat 'heeft zij er mee te maken? Jij krijgt je orders van mij! En ik zeg, dat je ze niet krijgt". Sandra wierp een blik over het landschap, alsof ze hulp zocht in dit dilemma. Maar zij verwachtte er geen. Oakdale, het Winslow-landgoed op Long Island, bood een onbewoond voorkomen om acht uur in de mor gen. Waar zij werkelijk naar uitzag, was een flinkere en betere tuinman, een die niet alleen van goede wil maar oök verlangend was om Pietro's plaats in te nemen tegen het oude loon van twee-en-een-halve dollar per dag, een tuinman, die als bij toverslag op deze plaats zou verschijnen en een einde zou maken aan deze vruchte loze discussie. Maar haar blik was slechts vluchtig. Tuinlieden groeien niet aan struiken en heel dit deel van het landgoed bevatte slechts struiken. Zij was daar om niet weinig verrast iets te zien als haar verbeelding haar tenmin ste geen parten speelde dat een soort tuinman was, iets dat vanachter een groep rozenstruiken te voorschijn en recht in haar richting kwam. Eén seconde dacht zij aan een verschij ning, maar verschijningen worden zelden waargenomen met in volk bloei staande geraniums, zorgvuldig in een krant gewikkeld en vrolijk schommelend onder een arm. Dus onderdrukte zij dadelijk deze sug gestie. „Goeden morgen", riep zij uitnodi gend. „Zoekt u iemand?" De met geraniums beladene ver snelde zijn stap, terwijl hij opgeweld naderde. „Ikzo begon hij. „Oei!" „Je zoekt werk. veronderstel ik' zei Sandra welwillend, terwijl zij naar zijn mager, taankleurig gezicht keek, waarover even een pijnlijk* trek was gegleden. ..Wat scheelt e> aan? Heb je honger?" „Ik verstuik mijn enkel e is pas genezen van een lelijke breuk Maar ik sterf van de honger ook' „Dan ben je op de goede plaats ge komen", antwoordde Sandra. „Je heW eten nodigen werk, veronder stel ik. Je kunt ze beide krijgen. Ds is te zeggenBen je tuinman?' „Tuinman? O, ja!" (Wordt vervolg*1'

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10