De Kleppende Klippet* Wielerkampioenschappen op de weg voor clubs PSV verloor met 6-1 van Rapid DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Titel werd gewonnen door W.W.V. „Jongen, jongen, wat reed dat manne ke Roks hard", kon Wim van Est met moeite er uit krijgen, toen hij blazend en puffend en badend in zijn zweet door zorgzame handen naar een veldbed werd geleid. „Ja. ik bedoel niet Thys, maar zijn broer, dat 20-jarige amateurtje, die er op de laatste 30 km. zo'n tempo heeft ingezet, dat ik met moeite het wiel kon houden". Daarna kwam bij Wim van Est de zo langzamerhand traditioneel gewor den uitspraak, als hij een voortreffelijke prestatie achter de Bug heeft: „Ik ben kapot, maar we moesten die titel heb ben Inderdaad, met het viertal Wim van Est. Thys Roks, Pim Maas en Manneke Roks Bram Heering was in de eerste ronde wegens" een lekke band afgeval len en Wout Wagtmans, de zesde man van de ploeg, had op het laatste ogen blik verstek laten gaan, omdat hij zich niet fit gevoelde heeft een sterke ploeg van rouleurs, welke tezamen een uitstekende combinatie vormde, de titel van club-kampioen op de weg 1955 ver overd. Na drie jaar achter elkaar dit kampioenschap te hebben behaald moest de jubilerende wielervereniging „De Kampioen" uit Haarlem, gestart met Arend van 't Hof, Gerrit Peters, Piet Peters. Tonny Peters, Wim Rusman en Gerrit Voorting, het hoofd buigen voor de fel op tijdwinst beluste Brabanders, die na de eerste ronde van 70 km. reeds 1 min. 35 sec. waren ingelopen op de vier minuten voor hen vertrokken Haar lemmers, bij wie Gerrit Voorting uitste kend meekon, al hadden zijn spieren na de zware valpartij in de Tour de France nog niet hun oude soepelheid herkregen Na 105 km., dus 35 km. verder en met nog eenzelfde afstand voor de boeg had den Wim van Est en de beide Roks-man- nen er nog drie seconden tijdwinst bij- gekregen, maar de grote slag viel pas op de laatste 30 km., toen „De Kampioen" alleen nog maar over Arend van 't Hof, Tonny Peters en Gerrit Voorting be schikte, die zienderogen terein verloren op de geel-blauwen van „Willibrord Wil Vooruit". Welnu, Willebrord stoof voor uit met vier man, bij wie Adri Roks het grote werk deed, nadat Wim van. Est in de eerste 70 km. de spits had afgebeten. Deze felle amateur, die veel belooft voor de toekomst, gaf het tempo aan, zijn broer Thys nam telkenmale voortreffe lijk over en ook Maas, die in de eerste ronde van 70 km. gedacht had, dat Wim v. Est de andere vier zou „vermoorden", zo'n verschrikkelijk tempo had Van Est er aanvankelijk ingezet, deed stevige ar beid op kop. En op die laatste 35 km. werd de tijdwinst van 1 min. 38 sec. ver groot tot bijna 4 minuten, hetgeen bete kende, dat Van 't Hof, Voorting en Peters nauwelijks over de eindstreep in Wijk bij Duurstede waren gegaan of het viertal van St. Willebrord kwam aanrollen, hij gend en stapipend. met een voldane glimlach op het gezich, want de overwin ning was zeker. De strijd om de titel was namelijk tus sen deze twee ploegen gegaan. De derde gegadigde, de toer- en wielervereniging „Maastricht", gecoacht door de oud kampioen Jefke Janssen, kwam kracht en uithoudingsvermogen te kort om in het gevecht om het kampioenschap met succes te kunnen ingrijpen. Gerrit Schulte, die voor „Ulysses" Am sterdam zou starten, moest verstek laten gaan. Dezer dagen is hij tijdens een trainingsrit gevallen. Hij had last van lendenpijn, terwijl een bloeduitstorting boven de rechterknie bepaald hinderlijk bleek te zijn. Jan Pronk was opgenomen in „Alcmaria Victrix". maar verdween nog voor het einde van de eerste lus van 70 km. uit het team. Arie van Wetten, gesteund door de achtervolgingsspecialist Van Houwelin- gen. wist de Swiftcombinatie uit Leiden niet verdere dan de 14e plaats te bren- We zien hier een moment tydens de strUd: van voor naar achter: P. Maas, A. Roks, W. van Est en Th. Roks. gen, terwül Adri van Steenselen, nog steeds in voortreffelijke vorm, met club genoot Verhoeven, „De Hoekse Renners" uit 's Gravendeel op de zesde plaats bracht. Verscheidene bekende professio nals en amateurs waren over de diverse ploegen verdeeld, hetgeen juist een van de meest aantrekkelijke facetten van de ze jaarlijks terugkerende clubkampioen schappen blijkt te zijn. De weersomstandigheden waren bui tengewoon fraai. Er stond veel publiek langs het fraaie parcours van 70 km, dat over Cothen, Maarn, Leusden, Scher- penzeel, Veenendaal en Amerongen te rug naar Wijk bij Duurstede liep en dat voor het clubkampioenschap twee keer moest worden afgelegd. Opmerkelijk was het vele slechte materiaal, waarmede di verse renners aan de start verschenen. De organisatie was in handen van de Utrechtse vereniging „De Volharding". De uitslag luidt: 1. en clubkampioen van Nederland „Willebrord Wil Vooruit" te St. Willebrord in 3 uur 24 min. 28 sec. ÖVer 140 km.; 2. „De Kampioen" Haar lem in 3.28.27; 3. Toer- en wielerver. „Maastricht" in 3.30.08; 4. „De Schelde- mond", Vlissingen, 3.32.35; 5. „Feyen- oord", Rotterdam, 3.33.16; 6. „De Hoekse Renners", 's Gravendeel. 3.33.27; 7. „Het Stadion". Utrecht, 3.34.22; 8. „De Bataaf' Halfweg. 3.35.35; 9. „De Locomotief", Goes, 3.35.41; 10. „Helpt Elkander", Oud- ZWEMMEN Nieuw wereldrecord van Atie Voorbij Op 100 m. vlinderslag Tijdens zwemwedstrijden in het Kolpa- bad te Vlaardingen heeft Atie Voorbij van „De Robben" uit Hilversum het we reldrecord 100 meter vlinderslag verbe terd en gebracht op 1 minuut 13.1 sec. Het oude record stond op naam van Atie Voorby met 1 min. 13.2 sec. op 26 Augustus van dit jaar gemaakt te Algiers Dit record was nog niet erkend. Ook het officiële wereldrecord stond op haar naam. met 1 min. 13.7 sec., gemaakt te Naarden óp 14 Juli van dit jaar. SCHAKEN HET TOURNOOI TE GOTHENBURG De uitslagen van de partijen, gespeeld in de een-en-twintigste ronde van het in terzonaal schaaktournooi te Gothenburg luiden als .volgt: PilnikBisguier YY, Filip—Bronstein V-,Y> Stahlberg— Uivitsky Y->Y'> SliwaSpassky y, DonnerPetrosian afgebr.; Szabo—Ke- res YY\ UnzickerGelier afgebr.; FudererPachman afgebr.Guimard Rabar Y—V?\ Najdorf—Medina Y—y,. Donner besloot later de partij tegen Pe trosian gewonnen te geven. De strijd om de laatste drie plaatsen voor negen spelers die deel mogen ne men aan het candidatentournooi, dat waarschijnlijk te Amsterdam wordt ge houden. is thans beslist. Filip, Pilnik en passky, die ieder 10 Y> punt hadden bij het ingaan van de laatste ronde, speelden remise, zodat zij thans de benodigde 11 punten hebbeh en tezamen de 7e, 8e en 9e plaats innemen. De volgende deelne mers hebben zich voor het candidaten tournooi geplaatst: Bronstein, Keres, Spassky, Petrosian en Geiler (allen Rus land), Panno en Pilnik (beiden Argenti nië), Filip (Tsj. Slowakije) en Szabo (Hongarije). Gastel. 3.35.53; 11. „Olympia", Amster dam 3.36.00; 12. „De Adelaar". Hilver sum, 3.36.39; 13. „De Pedaalridders", Rotterdam, 3.38.36; 14. „Swift-Combina- tie". Leiden, 3.38.40. Uitgevallen zijn de ploegen van „Het Zuiden". Eindhoven wegens valpartij, „Hollandia", Den Haag, „Rotterdam" en „De Germaan". Amsterdam. 53 Wieler verenigingen waren aan de start ver schenen. Het wieler-comité Leiden organiseert Zaterdag 24 September 's middags te 4 uur een nationale wielerwedstrijd voor nieuwelingen in de Kooi te Leiden, waaraan ruim 70 van Nederlands beste renners deelnemen, waarbij o.a. diverse Leidse renners van Swift en Lenig en Snel. De prijzen voor deze wedstrijd worden alle geschonken door Leidse firma's Hoewel de Sintelbaan in De Leidse Hout door technische moeilijkheden niet beschikbaar is heeft het wielercomité ge meend, de sportliefhebbers toch iets aan te moeten bieden hetgeen mogelijk is ge maakt door bovengenoemde firma's. De ze wedstrijd is toegankelijk voor ieder een en wij verzoeken daarom de mede werking van het publiek, te helpen deze belangrijke wedstrijd te doen slagen, door zich niet op de rijbaan te begeven. ZEILEN DE NA-BRAASSEM Voor de najaarswedstrijden van de Braassem. Zaterdagmiddag en Zondag a.s. te houden, is een behoorlijk aantal inschrijvingen binnengekomen. Het mooie najaarsweer zal daartoe niet wei nig hebben bijgedragen. In de Flying Dutchman klasse zien we twaalf deelnemers w.o. B. Boeschoten, die vorige week de Senatsprijs op de Al- ster te Hamburg heeft gewonnen. Zestien zeilers zullen elkaar bekam pen in de 12 M2 Sharpieklasse, welke strijd met drie Kraan-zeilers. Bouw van Wijk, Ben Verhagen, J. van Staveren, G. Visser en anderen wel zeer interessant belooft te worden. De Valkenklasse A telt 30 inschrijvin gen, de B-klasse B, waarborg voor grote strijd. Verder zijn daar 14 Draken. 16 Regenbogen, 6 deelnemers in de Vrij heidsklasse, 8 in de Pampus. 20 in de 16 M2 Streep. 18 in de 12 Voetsjollen en 1 in de Jeugdklasse, terwijl de inschrij vingen in de andere klassen iets gerin ger zijn. BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O" Gisteravond werd begonnen met de parenkampioenswedstrijden. De uitslagen waren: Groep Zwart: 1. Hr en mevr. Cuppen 58 p.; 2. Diebenv. Wijk 54 p.; 3. v. Haasterenv. d. Post 52 p.; 4. Scheerens v. Zijl 49 p.; 5. hr en mevr. Bik 38 p.; 6. JeusterAbswoude 37 p. Groep Rood: 1. Dames de Roov. d. Slok 56 p.; 2. hr en mevr. v. Leeuwen 55 p.; 3. dames Bik 54 p.; 4. De Boer Piket 51 p.; 5. MulderNiekerk 42 p.; 6. hr en mevr. Stuijfzand 36 p. Groep Groen: 1. Dames Zwetsloot Goddenn 53 p.; 2-3. Dames de Boer en dames SchalksWerdmuller 48 p.; 4-5. Dames BergersBarendse en hr en mevr. v. Gent 47 p.; 6. mevr. v. Berge HenegouwenBergsma 41 p. PAARDENSPORT COURSES OP DUINDIGT Het is gistermiddag weer in verschil lende nummers van het mooie Duindigt- programma tot verrassingen gekomen, want verschillende outsiders gingen met de overwinning strijken. De uitslagen luiden: Leo Axkitprijs: 1. Toscanini (P. Hey- nen) 1.32.6; 2. Titan Hanover; 3. Sofien B. Toto w: 4.40; pl: 1.40. 1.20; gek: 3.50; cov: 5.90. Leo Mc Gregorprijs: 1. Truely Hollart- dia <W. H. Geerseni 1.31.5; 2. Reve d'or B; 3. Sir Kerrigan. Toto w: 1.80; pl: 1.60 6.50, 2.80; gek: 4.20; cov.: 25.—. Leonidas G-prijs: 1. Ria Kitty (J. Wa genaar jr) 1.26.6; 2. Rita Belwin; 3. Sir Spencer. Toto w: 2.40; pl: 1.50, 2,20. 2.70; gek: 10.60; cov: 8.80. Levant expreseprijs: 1. O Mc Gregor (T. A. v. d. Veen) 1.22.7; 2. Rose Marie (buiten weddensch.) 3. Rethy Hollandia 4. Quicksilver. Toto w: 14.70; pl: 2.60. 1.70. 2.30; gek: 13.30; cov: 4.20. Lexingtonprijs: 1. Quick Hollandia G (W. H. Geersen) 1.21.9; 2. O Nelly Zora; 3. Prinses Zora. Toto w: 1.70; pl: 1.40, 1.60; gek: 5.—; cov: 3.60. JNabah-prijs: 1. Troubadour (A. W. van Dijk) na strijd; 2. Sneeuwvlokje: 3. Young Nicky. Toto w: 11.30; pl: 2.80, 3.50. 8.20; gek: 28.20; cov; 8.50. Piemontprijs: 1. Dream Star (L. Ran- ce) zeker gewonnen; 2. Princesse Martha 3. Flying Gal. Toto w: 3.70; pl: 1.50, 1.30 1.80; gek: 7.cov: 5. Totale omzet ƒ61.141.50. Na een uur moedig standhouden voor de Weners op de knieën In de wedstrijd om de Europa-cup heeft PSV met 61 van Rapid Wien ver loren. Ondanks de grote overwinning, was het niet bepaald een imponerende wedstrijd van de Weners. Zij hadden on geveer een uur nodig om het duel een beslissende wending te geven. Zoals uit de ruststand al blijkt, ging de strijd in de eerste helft vrijwel gelijk op. De gastheren waren technisch wel duidelijk sterker, maar zij lieten zich aanvanke lijk als het ware het „half hoge" spel van de Nederlanders opdringen. Nadat de Oostenrijkse linksbinnen Korner II na twaalf minuten de ongeveer 10.000 toe schouwers had laten juichen, kon de Duitse scheidsrechter Schmetzer in de achttiende minuut een doelpunt toeken nen aan de Eindhovenaren. door een treffer van middenvoor Fransen. Tien minuten na de rust, toen center- voor Esharosch, uit een voorzet van Kör- ner II, de stand op 2—1 kon brengen was voor de Oostenrijkers 'de ban gebro- dat ogenblik af dicteerden de ken en van uat ogenome ai aicteerae groenwitten de strijd. Nauwelijks een minuut later liet rechtsbinnen Hanappi 31 noteren. In de 15e minuut scoorde linksbuiten Probst en Körner II schoot in de 17de en 37ste minuut na rust nog eens raak, waarmee het schietfeest werd besloten (61). De Nederlanders konden hun techni sche tekortkomingen gedurende een uur enigszins goed maken door grote ijver en een uitstekende lichamelijke conditie. Toen de Weense voetbalmachine een maal goed op toeren was gekomen, bleek er echter geen houden meer aan. In het algemeen waren de Nederlanders bij het kopwerk in het voordeel geweest, het samenspel in de ploeg gelukte even wel slechts zelden. De meest op de voor grond tredende Nederlandse spelers wa ren doelman Steiger ^n stopper Wouters. In de voorhoede waren Dillen en Fran sen het meeste actief, maar hun pogin gen, systeem in de aanvallen te brengen, faalden meestentijds. De wedstrijd voor de competitie om de Europa-Cup tussen Djurgarden en Gwardia eindigde in een gelijk spel 0—0. De wedstrijd tussen Aarhuus en Reims is door de Franse club gewonnen met 20. Bij de rust leidden de Fransen met 1—0. Als steken en scheuten bet leven vergallen en U geen raad meer weet van de tergende pijn, brengt Krnscben Salts uitkomst De kleine, dagelijkse dosis Kruschen maakt korte metten met Uw rheuma- tiek. Zes minerale zouten, weten schappelijk samengesteld, spannen in Kruschen samen om Uw bloedzuive rende organen krachtig te stimule ren. Met verjongde energie doen die dan hun heilzaam, bloedzuiverend werk. Onzuiverheden kunnen zich niet opnieuw ophopen en vastzetten in de gewrichten. Zo wordt U binnen korte tijd bevrijd van de pijnen die Uw humeur vergallen en Uw gestel slopen. 7722 (Advertentie) De promotor Theo Huizenaar heeft aan de Europese kampioen weltergewicht de Fransman Idrissa Dione, een gage van 1 millioen Franse francs (een bedrag van ongeveer 11.000) geboden, om zijn titel in November te verdedigen tegen Bep van Klaveren in Rotterdam. Als men nu weet, dat bij de laatste twee wedstrijden om de Europese wel- tertitel de kampioen 6000 en de uitda ger 4000 verdiende, dan is deze aan bieding van Huizenaar van 11.000 al leen voor de kampioen, toch zeker de moeite waard, aldus Huizenaar. Promotor Huizenaar heeft deze aan bieding aan de titelhouder gedaan omdat Bep van Klaveren niet is gekozen als oficiële uitdager voor de Europese wel- tertitel. Bep van Klaveren kreeg 3 stemmen en de Italiaanse kampioen Emilio Marconi 5 stemmen. Volgens Hui zenaar moet niet het record, maar de leeftijd de doorslag hebben gegeven. MOTORSPORT ZESDAAGSE-RIJDERS AAN DE GRENS VERWELKOMD Een aantal van de Nederlanders, die hebben deelgenomen aan de internatio nale motorzesdaagse in Gottwaldov (Tsj. Slowakije) is bij hun terugkeer in het vaderland een hartelijke ontvangst be reid. Traditiegetrouw waren, nu aan de grens te Elten, een groot aantal familie leden, vrienden en kennissen van de deelnemers, officials en andere bekende figuren uit de motorwereld aanwezig. Onder degenen, die Woendagnamiddag terugkwamen, bevonden zich de gouden medaillewinnaars Knijnenbqrg en Den Haan en de Haagse benjamin van de ploeg. Hak, die bij zijn debuut een zil veren medaille had verdiend. In het Kur-hotel te Hoog-Elten heette de voorzitter van de KNMV, de heer N. Rodenburg, de volgende rijders officieel welkom: Bakker. Brouwer, Groeneveld, Den Haan, Hak. Knijnenburg, Markus, Schram, Van der Noll en Uittenbogaard. Ook de heer G. Joh. Bruinsma, voorzit ter van de centrale sportcommissie, sprak de rijders en hun managers en verzorgers toe. Hoewel, gezien de ver- richtingen van het vorig jaar, toen de Zilveren Vaas werd gewonnen, de pres taties thans enigszins tegenvielen, zei de heer Bruinsma grote waardering te heb ben voor het rijden en voor de houding van de Nederlandse ploeg. Veel grotere landen dan het onze hebben vele zware slagen moeten incasseren. Hij zag de toekomst met vertrouwen tegemoet en zeide, er van overtuigd te zijn. dat het volgend jaar wederom een equipe naar de motorzesdaagse, die dan waar schijnlijk in Duitsland plaats heeft, za" worden uitgezonden. Met niet minder dan drie uren ver traging, door een defect aan een van de machines, zijn ook de leden van Jawa-ploeg, Jansema, de gebroeders Haaker, Langeveld en v. d. Mispel in Elten gearriveerd. Het was toen helaas al te laat voor een officieel welkom, Verleppende Klipper.n een drie-\loch met,K3piiein'^ Hoort U dot. minheer!öêïo- moster, die door onzictMorej-^^De Gouverneur zelfge\ven oen spoken!sze^tlehohe1 (45) ff/leen omdot zon idioot m een gouverneur dot beweert !Vot moet ook een holve gore zimfHohohoi! jewv—ff'ft Yin «Hf A 1 in, ik heb genoeg ivoor humor om \mit uw filter te lo- \ehenMoorde tmtort us ernstig!luister L.V.S.R. „De Vliet" vijftig jaar Op 9 April 1955 heeft de Leidse Vrou welijke Studenten-Roeivereniging „De Vliet" in alle stilte haar vijftig-jarig be staan herdacht. Aangezien in het begin van dit jaar in Leiden de Vereniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden haar elfde lustrum, en het Leïds Studenten Corps zijn zes en zeventigste lustrum vierde, oordeelde het bestuur het beter de officiële feestelijke viering van het tiende lustrum van haar vereniging uit te stellen tot het najaar. „De Vliet" heeft in de roeiwereld geen onbekende naam; in de loop der jaren hebben vele van haar ploegen een natio nale kampioenstitel mee naar Leiden ge bracht en in 1953 wist een oude acht van deze vereniging voor Nederland de. toen nog niet officiële. Europese titel te be halen in Kopenhagen. Zaterdag 1 en Zondag 2 October a.s. zullen nu deze feestelijkheden plaats vinden. Vele genodigden, reünisten en leden zullen zich dan in Leiden vereni gen om aan de viering deel te nemen. Op Zaterdag 1 October van 12 tot 16.30 uur zullen op de Vliet voor reünisten en leden wedstrijden worden gehouden, van 1719 uur is er receptie in het club gebouw van de VVSL met tot slot een koud buffet op de achterzolder van de VVSL-gebouw. Zondagmiddag te half één vindt een to.cht met onbekende bestemming plaats, 's avonds is een officiële ontvangst en een galabal in het Casino te Noordwijk. TAFELTENNIS Sparkler (Roelofarendsveen) De ta- feltennisver. „Sparkler" gaat Zaterdag a.s. een tweekamp spelen met Steeds Vooruit uit Warmond. Deze tweekamp wordt gespeeld met 5 teams nl. 3 heren 1 dames- en 1 juniorenteam. De reis wordt aanvaard per extra autobus. Ver trek te 7 uur vanaf het Pastoor Onel- plein. Spelers en supporters worden verzocht op tijd aanwezig te zijn. ATHLETIEK Tijdens wedstrijden in het White City stadion te Londen won Diana Leather (GB) de mijl in 4 min. 45 sec. Zij no teerde daarmede de snelste tijd, welke ooit door een vrouw over deze afstand is gemaakt. Een officieel damesrecord over de mijl bestaat niet, doch officieus stond de beste prestatie tot nü toe op naam van Diana Leather zelf met 4 min. 50,8 sec. W. VAN VEEN ALPHENS KAMPIOEN De onderlinge wedstrijden van de athle- tiekver. AAV '36-combinatie zijn gister avond op het terrein van „Alphia" aan de Nieuwe Sloot voortgezet en beëindigd Voor de heren restte nog het nummer 400 m. hardlopen en voor alle groepen het kogelstoten. Bij beoordeling van de resultaten van nu en vorige keren dient men rekening mee te houden, dat het terrein zich niet voor topprestaties leent. De uitslagen zijn: 400 m.: 1. W. van Veen 57.5 sec.; 2. H. Naber 58.8 sec.; 3. H. Vos 64.8 sec.; 4. J. v. d. Horst 66.8 sec. Kogelstoten heren: 1: W. van Veen 7.89 m.; 2. H. Naber 7.82 m.; 3. F. van Harskamp 6.78 m.; 4. J. de Wit 6.74 m. Idem dames: 1. mevr. Naber—Stravcr 7.11 m.: 2. J. Munnik 6.40 m.; 3. A. Voor sluis 5.50 m. Idem jongens: 1. R. Veenendaal 7.74 m. 2. J. van Harskamp 7,52 m. Idem meisjes: 1. Elly Tuyn 5.90 m.; 2. M. Munnik 5.31 m. De einduitslag voor de verschillende nummers is: Heren: 1. W. van Veen 44 punten «al gemeen kampioen); 2. H. Naber 34 pnt.; 3. Jac. Smits 17 pnt. Dames: 1. H. Voorsluis 22 pnt.; 2. mevr Naber—Straver 20 pnt.; 3. L. van Deu ren 9 pnt. Jongens: 1. A. Vos 34 pnt.; 2. en 3. J. van Harskamp en R. Veenendaal, beiden met 28 pnt. 0 Meisjes: 1. Elly Tuyn 23 pnt.; 2. M. Munnik 19 pnt.; 3. A. Rijlaarsdam 9 p. Wilt U iets weten? Vraag P. F. Ik heb een toom van negen kippen, alle gezonde die ren en goede legsters. Zij krijgen vol doende voer en kalk (grit) en de eieren hebben alle 'n stevige schaal. Eén kip echter legt voordurend eieren met een zeer dunne schaal, soms slechts één vliesje. Is aan de tweede leg. Wat kan ik hier tegen doen? Antwoord: Juist het feit dat slechts één kip deze slechte eieren legt, is een reden om aan te nemen dat er iets met deze kip niet in orde is, en dat is voor ons nu juist de grote moeilijkheid om te kunnen beoor delen, zonder de kip gezien te heb ben. Een bezoek aan de dierenarts hiervoor is dus aan te bevelen. Grit- voedering is goed, maar voedering met gemengd grit is beter. Dit is in handel verkrijgbaar. Houtskool, ge malen tot korrels, mag ook niet ont breken. Houtskool en grit kunnen zeer goed gemengd worden. Vraag II. O. Wij wonen in een onbewoonbaar verklaarde woning. Hoveèl mag de huur van deze wo ning bedragen? Antwoord: De huurprijs mag niet hoger zijn dan die van 31-12-1950. M CÜ CÜ U de vrolijke speurder^ EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT 48) Weldra bracht hij zijn medeplich tige een trap op en klopte; het vol gend ogenblik stonden zij tegenover een bejaard man in een eenvoudig gestoffeerde kamer. „Ik heb mijn vriend meegebracht, BadhurstMag ik voorstellen: mijnheer Graham, mijnheer Bad hurstIk mag wel zeggen, twee grote liefhebbers van het edele kaart spel. Ja ja, beste Badhurstpas maar op; nu krijg je een piqeur tegen je, waar je drommels rekening mee dient te houden!" Badhurst glimlachte laatdunkend en keek Geoffrey eens aan van onder zijn wenkbrauwen. Hij maakte de in druk van een in zichzelf gekeerd man, die zijn tijd doorbracht met en kele liefhebberijen, waaronder kaar ten dan wel de voornaamste scheen te zijn. Hij liet er geen gras over groeien en kwam, na een fles whiskey oip tafel te hebben geplaatst, direct met een spel kaarten voor de dag. „Hoeveel per punt?", vroeg hij, ter wijl hij schudde. Reggie keek Geoffrey aan en knipte nauw merkbaar met het oog; hij had tevoren hem wat wat papiergeld overhandigd. „Wellaten we zeggenvijf shilling! Graham is niet zo Ijeel bang uitgevallen!", zei hij. De man bromde goedkeurend. Hij schonk de glazen vol en gaf met ge oefende hand de kaarten. Weldra was het spel in volle gang. Er werd weinig gesproken; Bad hurst scheen een man van weinig woorden. Hij concentreerde zijn volle aandacht op het spel en keek slechts nu en dan even in afwachting rond. Geofrey voelde zich in de beginne niet op zijn gemak; hij speelde hier onder geheel andere omstandigheden dan 's nachts in „De Mandarijn". De man tegenover hem bleek een zeer goed kaarter en hij had iets terug houdends en gemelijks over zich, dat Geoffrey op zijn hoede deed zijn. Een gunstige omstandigheid echter bleek het de jongeman, dat Badhurst vrij dikwijls zijn glas bijvulde; uit ondervinding wist hij,dat een man die drinkt, gemakkelijker prooi is bij het spel. Zelf nipte hij slechts spaar zaam aan de drank. Met wisselend geluk verliepen de slagen. Het verlies werd direct voldaan met geld op tafel; aanvankelijk ver huisde enkele biljetten naar de kant van de gastheer, later moest hij weer terugschuiven, zelfs bijpassen van zijn eigen voorraad. Geoffrey, die hem tersluiks opnam, zag het gelaat van de oud-militair veranderen, naarmate hij minder veine had. Zijn neusvleugels begon nen te trillen en tussen de ogen kwam een diepe rimpel. „Een man, die slecht tegen zijn verlies kan", dacht hij.... Het was een minder prettige gevolgtrekking; dergelijke mensen had hij niet graag tegenover zich. Het liep al tegen de avond, toen zij eindigden met spelen. „Wij zullen moeten opstappen!", zei Reggie. Badhurst gooide de kaarten met kracht op een hoop en dronk zijn glas leeg. Reggie en Geoffrey streken het geld dat voor hen lag; zij wonnen enkele ponden. „Ik wil de volgende week gaarne revanche nemen!", zei Geoffrey glim lachend. „De kans was vandaag een weinig tegen u!" Badhurst keek hem scherp aan tus sen de zware wenkbrauwen en brom de wat. Hij drukte hen de hand; zijn greep was stevig. Dan liet hij hen uit en sloot zwijgend de deur van zijn kamer. Geoffrey streek zijn vochtig voor hoofd af, toen hij achter Reggie de trap afging en hij voelde zich ver licht, toen zij weer in de open lucht stonden. „Een vrij zwaar karwei!", merkte hij op, toen zij voortliepen. Reggie lachte luchtig. „Kom, het gaat bestDe kerel heeft geen sikkepit in het vizier Je hebt je goed gehouden, O'Durrey. Het eerste brokje van de buit is alvast binnen!" Hij grinnikte. Geoffrey keek nadenkend voor zich uit. „Ik zou liever niet wensen, dat hij iets merktedie man lijkt mij een kwaad tegenstander, als hij woedend mocht worden!" Reggie klopte hem bemoedigend op de schouder. „Wat is dat nou, knaap....!? Je bent opeens' zo zwartgalligJe bent toch geen broekje in het vak, zou ik menenEr is je toch van daag geen zwarte kat voor je voeten heen gewandeld?" Geoffrey kreeg even een pijnlijke trek op het gelaat; hij staarde stil voor zich uit. Op Piccadilly Circus namen zij af scheid van elkaar. „Tot Zaterdag, ouwe jongen.... slijp je vernuft extra tegen de vol gende veldslag en zet alstjeblieft die, sombere dingen uit je hoofd. We zullen dat varkentje in de kortst mo gelijke tijd wassen.... Mijn voor waarden zijn niet slecht, wel? Nou tot kijk!" Zij gingen ieder huns weegs. De Zaterdaagse bijeenkomsten ten huize van Badhurst herhaalden zich enkele malen. Het humeur van de man scheen er niet op vooruit te gaan; hij verloor meer en meer en zei soms gemelijk, niet opgewassen te zijn tegen Geof frey. Hij sprak herhaaldelijk de whis key aan en werd steeds zwijgender, terwijl nu en dan de aderen op zijn voorhoofd zwollen bij een verliezende slag. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7