3°/. Loonsverhoging mogelijk door verruiming premies en vacantie Spelend jongetje door een riool verzwolgen en weer uitgebraakt Volgende stap via de S.E.R. De pfeegmoeder en 5 andere verdachten iprocënt ook voor de prmfaire ar-i verschenen VHtidssy voor (Is rGclit6r Een herrezenmaarschalk Foch rijdt door Parijs Werktrein ontspoorde Waar is de man DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 In een schrijven aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid medegedeeld, dat hij overeenkomstig een beslissing van de ministerraad aan het college van rijksbemiddelaars aanwijzing heeft gegeven goedkeuring te verlenen voor verlenging van de jaarlijkse vacantieduur met ten hoogste 3 da gen en verhoging van de vacantie- bijslag. verruiming van gratificatie mogelijkheid, verhoging van de bij drage aan het bedrijfspensioenfonds, en/of invoering of verbetering van boven-wettelijke sociale verzeke ringsuitkeringen. Een en ander onder de volgende voorwaarden: a. Werkgevers- en werknemersor ganisaties in de desbetreffende bedrijfstak dienen overeenstem ming over de vöorstellen te heb ben verkregen; b. De voorgestelde verbeteringen mogen niet tot prijsverhoging aanleiding geven; c. De voorstellen tot wijziging kun nen slechts bij afloop van de C.A.O. worden gedaan, terwijl voor bindende loonregelingen een zelfde weg zal dienen te worden gevolgd; d. De voor te stellen verbeteringen mogen tezamen niet meer dan een verhoging met 3 procent van de jaarlonen bewerkstelligen. Aan het verlangen van het bestuur dat zij aan wijzigingen in de huidige procedure van loonvorming mede werkt. Aan het college van rijksbemidde laars is verzocht in overleg met het bestuur der stichting op korte ter mijn de aangegeven verruimingsmo gelijkheid nader uit te werken. Toekomstig beleid. De minister heeft voorts aan de Sociaal Economische Raad verzocht van advies te dienen over de huidige en de te verwachten economische si tuatie van ons land in verband met de vraag of en in hoeverre een wij ziging van het werknemersaandeel in het nationale inkomen mogelijk, c.q. gewenst is, waarbij in elk geval een tweetal te verwachten maatregelen, t.w. een huurronde en de nieuwe ouderdomsverzekering, in beschou wing genomen dienen te worden. Weliswaar is het onwaarschijnlijk te achten, dat de regering nog voor de verkiezingen van 1956 een voor stel tot huurverhoging aanhangig zal maken, doch de noodzaak van ver dere huurverhoging wordt zo alge meen erkend, dat er volgens de mi nister van uitgegaan kan worden, dat na de verkiezingen van 1956 de in diening van nieuwe huurvoorstellen niet lang op zich zal laten wachten. HUURVOORSTELLEN NA VERKIEZINGEN. De noodzaak Van verdere huurver hoging wordt zo algemeen erkend, dat na de verkiezingen van 1956 de indiening van nieuwe huurvoorstellen niet lang op zich zal laten wachten. Dit merkt minister J. G. Suurhoff op in een schrijven aan de Soc. Econ. Raad, waarin hij deze instantie ver zoekt van advies te dienen over de huidige en de te verwachten econo mische situatie van ons land in ver band met de vraag of en in hoeverre een wijziging van het werknemers aandeel in het nationale inkomen mogelijk of gewenst is. Hierbij dient de S.E.R. rekening te houden, aldus de minister, met een te verwachten huurronde en de nieuwe ouderdoms verzekering. SUBSIDIE AAN BISSCHOPPELIJK MUSEUM. In de gister gehouden vergadering van de gemeenteraad te Haarlem is besloten aan de beheerscommissie van het bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid te Haarlem voor het jaar 1956 en subsidie van f 1.000 beschikbaar te stellen voor het aan stellen van een conservator; ver- waoht wordt, dat het rijk en de pro vincie ook een bijdrage zullen ver lenen. Besloten werd de minister van fi nanciën te verzoeken voor het jaar 1956 een hogere uitkering uit het ge meentefonds te verlenen dan in de afgelopen jaren. ZAAK ANNEKE BEEKMAN beidsvoorwaarden derhalve voor 9 Verdediger is ziek.. beids voorwaarden derhalve voor de regelingslonen mogelijk te ma ken, is de ministerraad niet tege moet'kunnen komen. De regering acht het niet juist in zo belangrijke mate af te wijken van de tot nu toe gevolgde gedragslijn in de loonpolitiek, omdat aldus voor uitgelopen zou worden op het be langrijke S E.R.-advies. dat de rege ring dezer dagen hoopt te ontvangen aangaande de toekomstige loonpoli tiek. De regering acht het noodzakelijk, dit advies eerst te bestuderen, voor- Hogere uitkering voor kostwinners Minister Staf heeft bekend gemaakt, dat hij bereid is in 1956 aan kostwin ners, die dienstplichtig onder de wa- T j- penen geroepen zijn, een ruimere £elag.r,aard.me:Yr'„?.' M' Langenduk- kostwinnersvergoeding uit te keren. Vandaag is voor de Amsterdamse rechtbank een begin gemaakt met de „zaak der 2 Joodse oorlogspleegkin deren", Anneke Beekman en Betty Meljado, van wie de eerste nog steeds niet opgespoord is. Deze kinderen zijn tijdens de oor log door pleegouders in hun gezin opgenomen en deze pleegouders kon den zich na de oorlog niet verenigen met de beslissing van de Commissie voor Oorlogspleegkinderen, welke de kinderen in een Joods milieu wilde plaatsen, terwijl de kinderen, die op zeer jeugdige leeftijd bij de pleeg ouders in huis kwamen, gedoopt wa ren en katholiek zijn opgevoed. Als hoofdverdachte in deze zaak is Deze extra-uitgaven zijn echter nog niet op de begroting van 1956 verwerkt en de minister ziet slechts do mogelijkheid voor deze verruiming aanwezig, wanneer hij deze extra uitgaven verschuift naar de begro ting van 1957; hieraan vastgekoppeld deelt de minister mede, dat bij vol gende begrotingen het thans gestelde maximum voor defensie overschre den zal moeten worden om deze ver ruiming van de kostwinnersvergoe ding te kunnen bekostigen. KONINKLIJKE POSTEN In verband met de li8e verjaardag van prinses Beatrix op 31 Januari 1956 is op deze begroting voor het eerst als het inkomen van de kroon prinses over dat jaar uitgetrokken 275.834. De restauratie van het huis Ten Bosch zal in de loop van 1956 worden voltooid. Hiervoor zal naar schatting 220.000 benodigd zijn, het voor dit doel op d$ begroting 1956 opgenomen bedrag komt evenwel in mindering op het in de begroting 1055 geraam de bedrag voor restauratiewerkzaam heden over de beide jaren ad 720.000. Van Moorst uit Hilversum, die ten laste wordt gelegd, dat zij: 1: geweigerd heeft te voldoen aan de vordering van de commissie, die op 21 Juli 1947 besloot het meisje aan haar voogdij te ont trekken en dat zij in samenwer king met haar zuster, mej. E. van Moorst, het kind in of buiten Ne derland heeft laten onderduiken, waartoe zij het kind in een Bel gisch klooster een valse naam gaf. 2: in de periode van Juli 1947 tot Juli 1953 het meisje heeft laten onderduiken door haar o.m. te •verbergen in de woning van haar nicht, mevr. E. M. Dubelaar Van Moorst te Haarlem; door haar in Juli 1948 te laten vervoe ren naar een Belgisch klooster; door Belgische opsporingsambte naren op 13 Maart 1954 in een an der Belgisch klooster, waar Betty toendertijd ondergedoken was, te misleiden. 3: op 8 October 1947 de Nederlandse politie misleid heeft, door te ver klaren onbekend met de verblijf- platas van Anneke Beekman te zijn, hetgeen in strijd met de waar heid was. De overige verdachten. De sedert 13 Maart 1954 voort vluchtige zuster van deze hoofdver dachte, mej. E. M. v. Moorst, worden de feiten, die haar zuster in vereni ging met haar gepleegd heeft, ten laste gelegd, alsmede, dat zij op 13 Maart 1954 met Anneke Beelunan uit het Belgische klooster vluchtte, toen de Belgische en Nederlandse justitie daar een inval deed. Als derde verdachte wordt *de 45- jarige Haagse verkoopspecialist ten laste gelegd, dat hij het meisje in 1947 met een gehuurde auto naar het onderduikadres te België heeft ge bracht. De nicht van de hoofdverdachte, mevr. E M. DubelaarVan Moorst uit Overveen wordt beschuldigd het meisje op diverse- tijdstippen in haar woning verborgen te hebben gehou den. Hetzelfde wordt de 71-jarige moeder-overste van het Bussumse klooster Mariënburg en de 66-jarige moeder-overste van het klooster te Valmeer ten laste gelegd. „Toch schuldig!" De verdediger van mevrouw G. M. Langendijkvan Moorst uit Hilver sum, mr. De Kort uit Bussum, had uitstel van behandeling gevraagd omdat hij pas ziek was teruggekeerd van een buitenlandse reis. De offi cier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker heeft hiervan echter niets willen we ten. „Mevrouw Langedijk is toch schul dig", zo werd in Amsterdam meege deeld, „en dus heeft uitstel geen zin" Toen was mevrouw Langedijk ver plicht, een keuze te doen op korte termijn: of de zaak zou worden be handeld zonder juridische raadsman, of een nieuwe verdediger zou moeten worden gezocht. Tot dit laatste werd besloten. Vandaag zal als verdediger optre den mr. Sanders uit Maastricht, een scherp jurist, die juist omdat hij niet katholiek is, wellicht onbevangener staat tegenover dit proces- Voedseluitdeling in Arnhem Zolang de ijslepel in de B.B.-pot staat..... Bij wijze van oefening is Woens dagmiddag in Arnhem omstreeks het middaguur alarm gegeven om aldus de cantinedienst van de dienst socia le verzorging der BB de nodige er varing te laten opdoen bij een mas sale voedseluitdeling. Het eten een portie andijviestampot met vlees en spel van een halve liter werd uitgereikt in de acht gecreërde op vangposten in de stad. De toeloop van de Arnhemmers naar de opvangposten was bijzonder groot, groter zelfs dan men had ver wacht. Dit had tot gevolg, dat men langer in de rij moest staan dan wen selijk zou zijn geweest, terwijl men bovendien eten tekort kwam op en kele punten. Er waren ook onvol doende cartonnen bekers, waarin het *eten gratis werd verstrekt, in clusief een miniatuur ijsco lepeltje van hout. Met inbegrip van de door de BB-congressisten genuttigde por ties zijn er op deze dag ongeveer ze venduizend porties eten uitgedeeld, welk eten over het algemeen wel in de smaak viel. CONGRES VAN BB. TE ARNHEM. Ongeveer twaalfhonderd deelne mers hebben Woensdag in Musis Sa crum te Arnhem het landelijk con gres bijgewoond van de dienst sociale verzorging van de BB-organisatie. Aanwezig waren ook de minister van maatschappelijk werk, mr. M. v. Thiel en de directeur-generaal van openbare orde en veiligheid van het ministerie van binnenlandse zaken, mr. F. R. Mijnlief. De voorzitter van het congres, mr. C. Tielennius Kruythoff, belichtte vervolgens het doel van het congres, waarbij hij ook opmerkte dat drie jaar geleden de letters BB zelfs nog niet bij ons volk bekend waren en er geen beschermingsplannen waren. Thans echter kunnen we zeggen, dat de BB een algemeen gevestigd be grip is, aldus spreker, die ook rele veerde dat er momenteel 160.000 vrijwilligers, mannen en vrouwen zijn. BRAND IN CHEMISCHE FABRIEK In een Chemische fabriek aan de Elsweg te Apeldoorn is gistermiddag een brand uitgebroken, die enige tienduizenden guldens schade heeft veroorzaakt. De eigenaar van het be drijf, was niet verzekerd. Een van de arbeiders van het bedrijf trachtte met de blote handen brandende ter pentijn naar buiten te dragen, doch moest deze enkele meters verder los laten. Hier door verspreidde de bran dende terpentijn zich over de vloer, waarbij het houtwerk en een hoe veelheid chemicaliën in brand raak ten. Een der brandweerliden liep door vallend glas verwondingen op, terwijl een andere door de hevige rookontwikkeling bewusteloos raak te. De arbeider liep tweede graads verbranding op. Geert pers> ongelukken Gistermorgen omstreeks half zeven is op de spoorlijn VenloEindhoven onder het dorp Griendtsveen een werktrein van de Nederlandse Spoor wegen ontspoord, die arbeiders en materiaal vervoerde voor de electri- cificatie van de lijn. Twee wagons liepen uit de rails, waarvan een beladen met een 40-ton kraan. Maar er kwamen geen per soonlijke ongevallen voor. Ten gevolige van deze ontsporing werd de enige spoorbaan, die thans in gebruik is, versperd. Het reizi gersverkeer tussen Venlo en Eind hoven werd in stand gehouden door busdiensten tussen Horst en Deurne* van welke plaatsen uit verder de trei nen normaal reden. De diensten wer den als gewoon onderhouden maar hadden een uur vertraging, in de loop van de middag kreeg men de spoorbaan weer vrij In tijden van nood moet de B.B. paraat zijn. Op het ogen blik zijn er reeds meer dan 160.000 noodwachters, die ge regeld in een stukje van hun vrije tijd oefenen met het modernste hulpverleningsmateriaal. Voor goede be diening van dit materiaal is echter voltallige bezetting noodzakelijk. En een derde der functies is nog onbezet. Wilt U die derde man of vrouw zijn Vraagt U eens aan het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- of blokhoofd wat de B.B. voor U zal doen en wat U in de B.B. kunt doen. Een acht-jarig Amsterdams jongetje heeft gisteren de schrik van zijn leven beleefd. Tijdens het spelen bij een afwateringsput verloor het ventje plotseling zijn evenwicht en verdween spoorloos in het slib dat zich bij de put had opgehoopt. De verschrikte voorbijgangers alarmeerden onmiddellijk de politie die met het hart in de schoenen aan het werk gingen om het jongetje uit te graven. Plotseling hoorden zij echter aan de andere kant van de weg, waar de afwateringsput haar uitlaat heeft een bemoedigend geluid. Midden tussen de bagger stond een klein schreeuwend aardmannetje dat bij nadere inspectie het vermiste jongetje bleek te zijn. De 8-jarige was door een vijftig meter lange afvoerbuis door het slib meegesleurd en in de polder aan de andere kant van de weg uitgebraakt. Het had geen nadelige gevolgen van zijn onderduiktijd ondervonden. De burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. Hustinx, zal de Paus een go belin aanbieden, dat een symbolische voorstelling geeft van de ontwikke ling van Nijmegen in de Bataafs- Romeinse tijd, de Karolingische tij den en de Middeleeuwen. Dit geschenk wordt door katholiek Nijmegen aangeboden ter afsluiting van de historische feesten „Nijmegen 1850 jaar stad"; het gobelin is ver vaardigd op de ateliers tot herstel van antiek textiel, dat door de ge meenten Nijmegen, Haarlem Maastricht in Haarlem wordt instand gehouden. STAATSRAAD PROF. KRANENBURG Het lid van de Raad van State, prof. mr. R. Kranenburg, die deze maand 75 jaar is geworden, zal dien tengevolge met 1 October de Raad van State verlaten. Dijk maakt dok in Zeeland Tussen Veere en Vrouwenpolder, op het na de inundatie van Walche ren prijsgegeven stuk land, zal met het oog op de werkzaamheden voor het drie-eilandenplan een dijk ter I hoogte van 6 meter worden gelegd, Het treinverkeer tussen Utrecht en zodat er een dok ontstaat. In dit dok Driebergen is gisteravond een uur zullen de caissons, te gebruiken bij GOEDERENTREIN ONTSPOORD Voor de verfilming van de geschiedenis van Parijs ho udt de grote Franse oorlogsheld uit de eerste wereld oorlog opnieuw zijn overwinningsparade (Aug. 1918), nadat hij de geallieerde troepen naar de overwinning heeft gevoerd. Op de foto rijdt de oorlogsheld, uitgebe eld door een acteur, aan het hoofd van de troepen. gedeeltelijk gestremd geweest, door dat bij Bunnik een goederenwagon uit de rails was gelopen. De gestrem de wagon maakte deel uit van een goederentrein en liep kort na het vertrek uit Bunnik, om ongeveer 18.30 uur, uit de rails. Gedurende een uur moest over een spoor worden ge reden, om 19.30 uur was de dienst weer normaal. Morgen naar het goud van Renate Leonhardt Dank zij gouden zonneschijn voorspelling op langere termijn heeft de heer P. Visser uit Wijdewormer het plan opgevat Vrijdag a.s. naar de vermoedelijke plaats van het wrak der „Renate Leonhardt" te vertrek ken. De bergingstoren, die nu al ge ruime tijd bij de Noordersluis in het Noordzeekanaal te IJmuiden ligt, werd gistermiddag in drijvende staat gebracht. Daarna zullen de laatste voorbereidselen worden getroffen om in de loop van Vrijdag zee te kunnen kiezen. de uitvoering van het plan voor de afsluitdammen, gemaakt kunnen worden. Hierop aansluitend aan de kant van Vrouwenpolder zal een werk- haven met een opslagterrein en een loswal worden aangelegd. De haven- dam zal op 3J4 meter plus N.A.P. komen te liggen en de haven zelf wordt vijf meter diep. Vijf grote sohepen zullen hier künnen binnen lopen. Wanneer het drie-eilanden plan is gerealiseerd zal deze haven dienen voor de afvoer van land bouwproducten. De afsluitdijk het Veeregat komt ongeveer 'n kilo meter noordelijk van dit punt te lig gen. KLEUTER TIJDENS OVERSTEKEN TEGEN VRACHTWAGEN GELOPEN. Gisteravond omstreeks zes uur is het drie-jarige meisje G. J. Engel vaart tijdens het oversteken van de Wolphaartsbocht te Rotterdam, waar zy woont, tegen de laadbak van een vrachtauto gelopen en tegen de grond geworpen. Het meisje werd overge bracht naar het Zuiderziekenhuis, waar bij aankomst bleek, dat zij was overleden. Jeugdparlementen- congres in Gouda Zoals voorgaande jaren te Rotter dam, Den Haag en Leiden geschied de, zo zal dit jaar, op 8 October, de Goudse Jeugdgemeenteraad een hon derddertig leden van diverse jeugd- parlementen uit de provincie Zuid- Holland ontvangen. Het ligt in de bedoeling van het Goudse Jeugdparlement om, zoals men dat bij de Jeugdgemeenteraad gewend is, ook de belangstellenden op-de publieke tribune aan de debat ten te laten deelnemen. Dit heeft men vóór dit tijd nog nimmer tijdens een jeugdparlementen-congres ge daan. Dertig deelnemers komen uit Leiden. Overigens is de jeugd uit geheel Zuid Holland vertegenwoor digd. De minister van economische za ken prof dr J. Zijlstra zal de jonge ren 's avonds toespreken, Het bestuur van het Katholieke Onderwijzers Verbond, „sprekend namens meer dan twintigduizend on derwijzers en onderwijzeressen", heeft aan de Tweede Kamer gisteren telegrafisch verzocht, de motie van mejuffrouw Tendeloo (P.v.dA.) over het in functie blijven van de gehuw de ambtenares, die vandaag (22 Sep tember) in behandeling komt, niet te aanvaarden. Dit telegram komt na een adres van het Verbond aan de K.V.P.-frac- tie in de Tweede Kamer. In dit adres zet het bestuur uiteen, dat op sociale en economische gronden de gehuwde onderwijzeres niet blijvend 'in de school moet worden toegelaten. Het Verbond constateert, dat als er geen wettelijke bepalingen op dit punt bestaan de ongehuwde jonge onderwijzeressen en onderwijzers de dupe worden van het ontbreken van deze voorschriften. OVERNAMEPRIJS VOOR BACONVARKENS VERHOOGD. Gezien de prijsontwikkeling op de varkensmarkt heeft het bedrijfschap voor vee en vlees besloten met in gang van 26 September 1955 de over nameprijs voor baconvarkens in de tweede kwaliteitsklasse van 2.20 te verhogen tot 2.25 per kg koud ge slacht gewicht. Vanaf die datum zal in het vlees- fonds 22 cent per kg worden gestort, zijnde het verschil tussen richtprijs en overnameprijs voor de tto bacon verwerkte varkens. De geldende prijstoeslagen bij het slachten van niet voor de baconbe- reiding bestemde varkens met een oud geslacht gewicht van 63 tot en met 77 kg blijven ongewijzigd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5