Generaal Lonardi, revolutie-leider, nieuwe president van Argentinië BEN ARAFA Lot van Peron nog onzeker WEERZIEN NA 14' JAAR Kolonisten en stamhoofden beletten aftocht van Ben Arafa Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1955 46ste JAARGANG No. BLIJFT ZITTEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart Franco p. P- f 6.80. - Advertenties» 15 et p. mm. Telefoontjes 1.50 Van dictatuur naar democratie? Nadat gisteren de burgeroorlog in Argentinië opnieuw dreigde los te breken is er tenslotte toch nog overeenstemming bereikt tussen de militaire junta en de opstandelingen. Besloten werd het ontslag te aanvaarden van Peron en zijn ministers en de leiding van de voorlopige regering op te dragen aan generaal Eduardo Lonardi, de leider van de revolutie. De nieuwe president wordt Donderdag per vliegtuig uit Cordoba in de Argen tijnse hoofdstad verwacht, waar hij Vrijdag precies een week na het begin van de opstand zal worden ingehuldigd. Schout bij nacht Ismael Rojas, die het bevel voerde over de opstandige vloot heeft president Lonardi een gelukwens-telegram gezonden, waarin hij hem succes toe wenst „bij het vervullen van de moeilijke taak, om gerechtigheid en demo cratie te doen heersen in Argentinië". Over het lot, dat Peron wacht is nog niets bekend. Wel schijnt het vast te staan, dat hij zich aan boord bevindt van de kanonneerboot „Paraguay". Zijn gezondheid zou goed zijn, maar volgens een zegsman vertoont hij „tekenen van gedruktheid en geestelijke spanning". Toestand rustiger De leiders der opstandelingen heb ben medegedeeld, dat de militaire junta, aan wie Peron zijn bevoegd heden had overgedragen, alle voor waarden der revolutionnairen voor een wapenstilstand heeft aanvaard', met uitzondering van de eis tot uit levering van de ex-president, dit vol gens een radiobericht der rebellen, „uit gevoelsoverwegingen". De nieuwe president Generaal Eduardo Lonardi, de op perbevelhebber van de zegevierende strijdkrachten der opstandelingen, die Vrijdag als president zal worden inge huldigd, is 59 jaar. Hij was de zoon van een kapitein van een Italiaanse militair muziekcorps en een Franse moeder. Hij was betrokken in alle samen spanningen in de afgelopen jaren te gen Perons bewind. Dit was ook-het geval in Sept. 1951. De door generaal Jose Menendez geleidde revolutie brak echter te vroeg uit en generaal Lonardi, destijds commandant van een te Rosiario gelegerde divisie in fanterie, werd als „verdachte" door de Peronistische regering, kort daar na vervroegd met pensioen gezonden. Lonardi was Peron in 1943 als mili tair attaché bij de Argentijnse am- basade in de Chileense hoofdstad op gevolgd. Lonardi stelde het plan op, om de revolutie in Cordoba te laten uit breken, om de gezagsgetrouwe troe pen uit Buenos Aires het bolwerk der Peronisten weg te lokken. Lonardi's twee voornaamste mede werkers in de geslaagde revolutie wa ren generaal Julio Lagos, bevelhebber der opstandige strijdkrachten in de Westelijke provincie Mendoza er schout bij nacht Ismael Rojas. com mandant van de in haar geheel in opstand gekomen vloot. Verwacht worden dat, buiten dit driemanschap, ook vice-admiraal Oli- viere, die de mislukte opstand van 16 Juni j.L leidde en vervolgens gevan gen werd gezet, een leidende rol in een toekomstige Argentijns bewind zal spelen gemeld is, dat de rege- ringsfjunta de politie opdracht heeft gegeven Olivieri op vrije voeten te stellen). Generaal Lonardi wordt beschouwd als een krachtig voorvechter der democratie. Geïnterneerden bevrijd - Allen, die in Argentinië wegens po litieke redenen werden geïnterneerd, zijn op vrije voeten gesteld. Kolonel Humberto Ugolini is tot gouverneur van de provincie Buenos Aires benoemd. Twee vliegtuigen zijn uit de mari nebasis Puerto Belgrano naar Santa Rosa, in de provincie Eva Peron vroeiger La Pampa gehetenver trokken om militairen aan boord te nemen, die aldaar na de mislukte op stand van 16 Juni j.l. werden opge sloten. De secretaris-generaal van het alge mene Argentijnse vakverbond heeft een beroep op de Argentijnse arbei ders gedaan hun kalmte te bewaren, aan het werk te blijven en slechts de richtlijnen van het verbond te vol gen. Betogers waren Woensdag in Bue nos Aires bezig, de borstbeelden van Peron en zijn overleden echtgenote Evita te verwijderen, die zij aan touwen door de straten sleepten. Bij het station werden zij echter beschoten, waarbij een hunner werd gewond. Politie herstelde de orde. In de stad Santa Fé heeft zich een botsing voorgedaan tussen anti-Pe- ronistische betogers en een aantal spoorwegarbeiders, aanhangers van de voormalige president. De Argentijnse socialistische par tij heeft de socialisten die in balling schap zijn uitgenodigd terug te keren en deel te nemen aan het politieke leven in Argentinië. De nieuwbenoemde intendant van Mar del Plata heeft besloten alle stra- guay anderzijds, na het aftreden van Peron beter zullen worden. Volgens dezelfde kringen be schouwt Uruguay zich als het land, dat het meest van het Peronistische bewind te lijden heeft gehad. Argentinië heeft verschillende eco nomische maatregelen tegen Uruguay getroffen, die zijn te beschouwen als vergeldingsmaatregelen voor politie ke oppositie :n Uruguay tegen de re- gering-Peron. De handel tussen beide landen is in feite tot stilstand gekomen. Dit had tot gevolg, dat Uruguay voor een groot gedeelte in zijn landbouw moest overschakelen op de verbouw van tarwe en dat het zijn veeteelt moest inkrimpen. Waar is Peron? De ambassadeur van Paraguay te Buenos Aires heeft in een onderhoud met Roldolfo Munoz, Argentijns on derminister van buitenlandse zaken, medegedeeld, dat ex-president Peron zich nog steeds aan boord van de ka nonneerboot „Paraguay", die in de ha ven van Buenos Aires ligt, bevindt. De ambassadeur, Juan Qhaves, be vestigde dit in een telefonisch onder houd met het te Rio de Janeiro ver schijnende dagblad „O Globo". Vol gens Chaves is Perons gezondheid goed, doch hij vertoonde wel teke^ ten en pleinen die onder het regiem nen van ^gedruktheid en geestelijke van Peron andere namen kregen, de oude namen terug te geven. Verheugde nabuurlanden Welingelichte kringen te Montevi deo achten het waarschijnlijk, dat de betrekkingen tussen Argentinië ener- en nabuurlanden als Brazilië en Uru- spanning". Volgens de correspondent te Buenos Aires van het Amerikaanse omroep- station „Mutual Broadcasting Sys tem" zou ex-president-generaal Juna Peron in handen der opstandelingen zijn, die hem aan boord van de „Para guay" gevangen zouden hebben ge nomen. Gedrang om 'n troon „Nieuwe koers" voor probleem Marokkanen en Franse kolonisten wachten met spanning af, wat de eet.- ste maatregel zal zijn van generaal pen voor actieve dienst. Het aantal reservisten dat opgeroepen zal wor den, werd niet bekend gemaakt. Bij Tebessa in Algerije is Woens dag gevochten tussen een patrouille van het vreemdelingenlegioen een bende opstandelingen. Twee op standelingen sneuvelden, een derde Spanningen tussen Turken en Grieken Boyer de Latour de Franse resident. werd gewond en krijgsg^,arlg<.n ge. generaal m Marokko, die Woensdag- maakt Veertien jaren lang heeft de in Rusland geboren dr. Nicolas Lebedinoff, die momenteel in Stockholm woont, zijn moeder niet meer gezien. Na de hoogste autoriteiten in Oost en West te hebben aangeschreven, heeft hij eindelijk gedaan gekregen dat zijn oude moeder naar Stockholm mag komen. Op foto omhelst de zoon zijn moeder Ludmilla Korovina, nadat zij is aangekomen op het Bromma-vliegveld te Stockholm. avond met gedetailleerde instructies van zijn regering uit Parijs in Rabat is aangekomen. Bij zijn aankomst in Rabat wilde de generaal geen vragen van journalisten beantwoorden. Hij vertrok regelrecht van het vliegveld naar zijn ambtswoning. De instructies die generaal De La- tour heeft meegekregen van premier Faure maken een eind aan een uitstel van het plan voor een „nieuwe koers" van negen dagen bij de uitvoering in Marokko. Het uitstel was een ge volg van het optreden van dissidente ministers in de Franse regering. Faure maakte Dinsdag een einde aan hun vertragingstactiek door hen voor de keus te stellen af te treden I of hun verzet te staken. I Generaal De Latour moet nu in Marokko een derde lid kiezen voor de regentschapsraad, die het bestuur zal moeten overnemen van sultan Ben Arafa. Hij zal voorts een da tum moeten vaststellen voor het ver- I trek van de sultan uit Marokko en in samenwerking met de regentschaps raad de eerste geheel Marokkaanse regering moeten samenstellen. De belangstelling in Maroko gaat vooral uit naar het tweede deel van De La- tours opdracht. Veel Franse kolonis-. ten hebben herhaaldelijk verklaard, dat zij het vertrek van de sultan, zo nodig met geweld, zullen verhinde ren. Woordvoerders van de sultan hebben reeds verscheidene malen ver klaard, dat de sultan op de troon zal blijven tot „God hem terugroept". Sultan heeft beschermers. Tien Marokkaanse stamhoofden, die naar schatting ver 200.000 stamleden in Noord-Oost-Marokko heersen, heb ben sultan Molay Mohammed Ben Arafa verzekerd, zich met alle macht te zullen verzetten tegen welk plan ook om hem te vervangen door een regentschapsraad. Tegenover de pers verklaarden zij, dat zij de sultan had den medegedeeld, te vertrouwen in zijn bekwaamheid om de hervor mingen, die hij wellicht gewenst zou achten, toe te passen. Verscheidene stamhoofden droegen Franse militaire onderscheidingen. Een woordvoerder verklaarde, dat Frankrijks taak in het protectoraat nog niet voltooid was. Hij voegde er aan toe, dat het plan voor een regentschapsraad in ieder geval niet aanvaard kon worden „door de bevolking onder ons gezag". De woordvoerder zeide er van over tuigd te zijn, dat Frankrijk niets zou doen om zijn vrienden in Marokko te gen zich in het harnas te jagen. „Tot dusver heeft Franrijk steeds onze tradities geëerbiedigd." Versterkingen. In de Franse staatscourant is Don derdag bekend gemaaikt, dat reser visten van de mobiele gendarmerie (para-militaire politie) in Algerije en Marokko zullen worden opgeroe- Bij El Milia hebben opstandelingen twee boerderijen van Franse kolonis- tèn in brand gestoken en 5.000 vruchtbomen omgehakt. Het person- neel van de boerderijen is verdwe nen. •De Israëlische stap bij Sowjet-Unie Joseph Avidar; de ambassadeur van Israël in de Sowjet-Unie, heeft stap pen gedaan bij de Sowjet-Russische regering ni.b.t. dc kwestie van Russi sche wapenjeveranties aan de Arabi sche landen, zo heeft een woordvoer der van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken medege deeld. Hij voegde er aan toe, dat Avidar gewezen had op het gevaar voor de vrede, dat in deze leveranties aan landen, die een campagne tegen Israël voeren, schuilt. Volgens de woordvoerder had de directeur van de afdeling Midden- Oosten van het Sowjet-Russische ministerie van buitenlanse zaken, Zaitsef, geantwoord gemachtigd te zijn, alle berichten over deze kwes tie tegen te spreken. De Sowjet-Unie had geen wapens aan Arabische lan den verkocht en hierover ook niet onderhandeld. Hij wist evenmin iets af van der gelijke onderhandelingen tussen an dere communistische landen en de Arabische landen. Zaitsef zou verder als zijn mening te kennen hebben gegeven, dat de Sowjet-Unie geen kwaad ziet in het verkopen van wa pens als deze niet bestemd zijn voor een agTessie, maar alleen voor de verdediging en de binnenlandse vei ligheid. WINKELIERS BESTORMDEN GEVANGENIS IN CHARTRES. In de Franse plaats Chartres heb ben gisteren 1.500 winkeliers de ge vangenis bestormd om de winkelier in ijzerwaren Raymond Mignan te bevrijden. Hij zit daar gevangen we gens weigering om 'belastingambtena ren inzage van zijn boeken te ge- Van buiten de stad waren leden van de anti-belastingsbeweging van Pierre Poujade naar Chartres geko men ter versterking. Maar ook de politie had versterking gekregen en zij slaagden er met gebruik van traangas in de menigte voor de ge vangenis uiteen te drijven. Twee andere firmanten van de ijzerwinkel zijn gisteravond in vrij heid gesteld, nadat de gehele dag door Poujadisten was gedemontreerd. Het aantal gewonden bleef giste ren tot vier beperkt: Drie betogers en een politieman. Het Griekse kabinet heeft Woens dag „de theoretische mogelijkheid" van uittreding uit de Navo bespro ken, aldus heeft de minister van de fensie, Kanellopoelos, verklaard. Hij zeide er evenwel bij, dat een der gelijke stap niet waarschijnlijk ge acht werd. Hij had de leiders van het Griekse leger naar hun mening over deze mogelijkheid gevraagd. Griekeland heeft kort geleden be kend gemaakt, dat het niet zal mee doen aan Navo-oefeningen in de Middellandse Zee in verband met de anti-Griekse ongeregeldheden, di< zich in Turkije hebben voorgedaan. Woensdag heeft de Griekse rege ring het antwoord van premier Pa- pagos op een boodschap van de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, naar aanleiding van de spanning tussen Griekenland en Turkije, gepubliceerd. Maarschalk Papagos verklaart O.m., dat Griekenland eveneens van oor deel is, dat de eenheid van het At lantische verbond de basis van de ge- Onrust op Cyprus In het dorp Akhna, 25 km. ten Z.W. van Famagusta, is een politiebureau overvallen door gemaskerde verzets lieden. Zij verdwenen met een hoe veelheid wapens. Duizend man Britse troepen zijn naar het dorp en omgeving gezon den om de overvallers op te sporen. Te Amiandos vuurden de Britse militairen op de betogers. De wegen in de omgeving van het dorp zijn versperd met rotsblokken. Bij het onderzoek van het dorp Akhna hebben de Britse troepen geen spoor van de gestolen wapens gevonden. Het Britse opperbevel op Cyprus heeft alle steden en dorpen gewaar schuwd voor mogelijke aanvallen in de loop van de nacht. Volgens latere berichten duurden in Amiandos de ongeregeldheden na het uitgaansverbod nog voort. Tien Britse soldaten werden door stenen gewond, één ernstig. Een demon strant is zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht. Later kon de orde worden hersteld. Op het gehele eiland zijn de Britse troepen in alarmtoestand. Cyprus niet Marokko wel op agenda N.V. Engeland heeft zich gisteren ver zet tegen het Griekse verzoek tot bespreking van de kwestie-Cyprus door de algemene vergadering van de V.N. De Britse minister van staat An thony Nutting zei in de agenda-com missie, dat bespreking van 't vraag stuk „onberekenbare gevolgen" zou kunnen hebben. Wel was Engeland steeds bereid de onderhandelingen met Griekenland en Turkije te her vatten. Een debat in de V.N. zou de hartstochten nog maar verder opja gen. Er zouden daardoor elders bran den kunnen worden ontstoken, die moeilijk te doven zouden zijn. „Wij moeten het proces van grondwette lijke ontwikkeling op Cyprus be lemmeren. De Britse regering zal haar belangrijke taak ten einde brengen en Cyprus zelfbestuur bezorgen", al dus Nutting. De' V.N. behoefden Engeland niet te zeggen wat het moest doen. Het Griekse verzoek kwam daar op neer. De Griekse afgevaardigde Malas zei, dat zijn regering een verzoek steunt van de Griekse meerderheid op Cyprus, die volgens het V.N.- handvest onbetwistbaar het recht heeft de toepassing van haar opvat tingen te eisen. De agendacommis sie heeft besloten Cyprus niet aan te bevelen voor plaasting op de agenda. Wel werd besloten de kwestie Ma rokko op de agenda te plaatsen. Israëliërs hebben Woensdag een aanval gedaan op een Egyptische post in het gebied van El Auja, aldus is in officiële kringen meegedeeld. Vol gens een woordvoerder van het Egyp tische ministerie van oolog beschouwt Egypte het jongste incident als „hoogst ernstig". De hoofdwaarnemer van de Ver enigde Naties in Palestina, generaal- majoor Edison Burns, heeft als ge volg van dc berichten over dit inci dent zijn voorgenomen vertrek uit Palestina naar Cairo Woensdagmor gen uitgesteld. Een woordvoerder van de Israëli sche delegatie bij de Verenigde Na ties heeft Woensdagavond verklaard, dat de zóne van El Auja „geheel bin nen Israël" ligt. Dit was duidelijk ge. maakt in de algemene wapenstil- standsbvereenkomst van Mei 1949, die ook bepaalde, dat de zóne diende te worden gedemilitariseerd. Volgens de woordvoerder was Israël gedwongen een eenheid van het Israëlische leger in de zóne te stationneren, omdat er feitelijk een toestand van anarchie heerste. meenschappelijke veiligheid is. Hij ontkent dat de verandering in de Grieks-Turkse betrekkingen te wijten is aan de kwestie-Cyprus. De Griek se premier zegt, in verband met de recent gebeurtenissen in Turkije, waaruit vijandigheid tegenover Grie kenland was gebleken, dat de Griek se regering van Turkije materiële en morele genoegdoening verwacht, doch dat Turkije nog niets heeft ge daan om het vertrouwen tussen de beide landen te herstellen. Het her stel van de geest van samenwer king in het westelijke bondgenoot schap zou voor een groot deel af hangen van hetgeen Turijk zal doen. Mathezers willen volledig „Brit" zijn Dom Mintoff, de premier van Mal ta, heeft Engeland Woensdag gewaar schuwd dat de problemen van deze marinebasis in de Middellandse Zee niet zullen kunnen worden opgelost als haar 317000 inwoners er niet van woeden overtuigd, dat zij niet langer „iimeemsen" zijn doch Britten De premier verklaarde op de ron de-tafelconferentie, die te Londen v/ordt gehouden ter bespreking van zijn voorstel het eiland op te nemen in het grondgebied van net Britse moederland en een directe vertegen woordiging te geven in het Lagerhuis. „Er kan geen tweede klas staatsbur gerschap zijn. Hij zei geen genoegen te kunnen nemen met een compromis betreffen de de kwestie van het zenden van Maltezers naar het Britse parlement. De orkaan „Ione" heeft Woensdag middag Nieuw-Foundland bereikt. Hij gaat gepaard met windstoten van meer dan honderd kilometer per uur en zeer zware regenbuien. De telefoonverbindingen tussen New-Foundland en Nieuw-Schotland geraakten onklaar. Inmiddels heeft zich op de Atlan tische Oceaan ongeveer 500 kilometer ten Oost-Zuid-Oosten van Martinique een nieuwe storm ontwikkeld, de tiende van dit seizoen, die de code naam „Janet" heeft gekregen. Deze orkaan beweegt zich met een snel heid van twintig km. per uur in West-Noord-Westelijke richting. ABONNEMENTSPRIJS-WIJZIGING. De kosten voor de vervaardiging van ons dagblad zijn in de laatste tijd aanmerkelijk hoog gestegen. Wij heb ben door interne reorganisatie ge tracht deze lasten zelf op te vangen. Dit blijkt niet mogelijk te zijn. Wij zien ons derhalve noodgedwongen genoodzaakt onze abonnementsprij zen een weinig te verhogen. Onze abonnementsprijs zal derhal ve vanaf 1 October a.s. moeten be dragen: 0,55 per week, 2,35 per maand, 7,per kwartaal. Wij verzoeken onze lezers, die ge woon zijn hun abonnementsgeld per giro te voldoen, hiermede rekening te willen houden. DIRECTIE. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MINDER ZONNIG Toenemende Dewolking ,maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Minder warm overdag. 23 Sept. zon op 6.28, onder 18.41; maan op 14.20, onder 22.11. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM half bewolkt 13 C. OSLO nevel 20 KOPENHAGEN mist 17 AMSTERDAM nevel 24 LONDEN geheel bewolkt 21 PARIJS onbewolkt 26 NICE onbewolkt 24 BORDEAUX mist 26 BERLIJN nevel 21 FRANKFORT mist 23 MüNGHEN zwaar bewolkt 20 ROME mist 25 AJACCIO onbewolkt 25 MALLORCA onbewolkt 28 LOCARNO onbewolkt 24 Korreltje De mensen smaden wat ze niet be grepen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1