Laatste stunt van een knappe organisator m Sioliüci en diplomaten op modeshow in 2le& Jndeö Voortaan Vrijdags verkiezingen Achter de „Noorderzon" verblijft politieke en financiële erfenis De zomergasten uit Oud-Ade zoeken hun „vacantie-zicht" Linnaeushof wacht nog op de goedkeuring van de Qed. Staten WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Leden van de Staten-Generaal, van het Haagse Corps Diplomatique en van de Haagse-Gemeenteraad woonden in de middag van Prinsjesdag 1955 in het Motel Des Indes een modeshow bij verzorgd door de Nederlandse Drukkers Conventie onder auspiciën van de Vereniging Nederlands Fabrikaat. De foto laat zien hoe mr. L. G. Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer, een toilet van bedrukte katoen bekijkt, gepresenteerd door een West-Indische mannequin. In een wijzigingsvoorstel van de Kieswet stelt minister prof. mr. L. J. M. Beel de volgende belangrijke ver anderingen voor: 1. Aanduiding der politieke groe peringen op stembiljetten. 2- Registratiemogelijkheden' voor politieke partijen of groepen. 3. Verkiezingen voor Tweede Ka mer, Prov. Staten en gemeenteraden voortaan op Vrijdag in plaats van op Woensdag. 4. Zittingsduur der stembureau's van 8 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds (thans 85 uur). 5. Candidaatstelling voor de Twee de Kamer en die voor de gemeente raden op de tweede Dinsdag van Mei. 6. Wetenschappelijke titels van candidaten kunnen desgewenst op de stembiljetten worden vermeld. De candidaatstelling voor de Twee de-Kamerverkiezing in 1956 zal nog op de tweede Dinsdag van Mei ge schieden. Westerling uit Nederland verdwenen Naar Indonesië! De roemruchte kapitein Westerling heeft na enkele maanden rust weder om de aandacht op zich gevestigd door in de nacht van Zaterdag op Zondag illegaal de Nederlands-Belgi sche grens te passeren en zich vol gens een schrijven naar Indonesië te begeven, waar hij op zal treden als adviseur van bepaalde groeperingen, die hem daartoe verzocht hadden. In de brief, die Westerling achter gelaten heeft en die gisteren de di verse persbureaux bereikte, deelt hij mede, dat hij niet met oorlogszuchti ge plannen naar de Archipel vertrok ken is. Hij wil slechts enkele niet nader genoemde groeperingen van advies dienen inzake de strijd, die deze groe pen willen voeren tegen de steeds groter wordende corruptie, welke In donesië teistert. Aan het eind van zijn schrijven vertelt de kapitein het „Evipan- avontuur' 'te betreuren en hij is niet de enige in Nederland, die deze ge schiedenis met minder welwillende blik beziet. Er zijn namelijk grote moeilijkhe den gerezen over de financiële af wikkeling van deze affaire; het jacht is verkocht aan een Amsterdamse firma, maar over de verdeling van Vrouw poogt haar man te vergassen ZOON VOORKWAM HET Naar thans pas bekend wordt, heeft zich in de nacht van Zaterdag op Zondag te Tilburg een echtelijk dra ma afgespeeld, dat door het tijdig ingrijpen van de zoon des huizes geen slachtoffers heeft geëist. Zondagavond werd door een 54-ja rige man bij de politie aangifte ge daan van een poging tot moord door middel van gasverstikking, op hem gepleegd door zijn 50-jarige echtge note. Het echtpaar 28 jaar gehuwd, leefde reeds geruime tijd in onmin. In de bewuste nacht kon de vrouw blijkbaar haar gevoelens niet langer baas en draaide zij, terwijl haar man zich reeds ter- ruste had begeven, de gaskraan open, kennelijk met de be doeling deze om het leven te brengen en gelijktijdig zelfmoord te plegen. Een inwonende gehuwde zoon werd in de loop van de nacht veront rust en toog op onderzoek uit. Hij draaide de gaskraan dicht en wist hierdoor slachtoffers te voorkomen. De beide echtelieden hadden op dat moment nog geen nadelige gevolgen ondervonden van het vrij uitstro mende gas. Enkele uren na de aangifte werd de vrouw in haar woning gearres teerd. Zij legde zonder enig teken van berouw een volledige beken tenis af. Zij zal ter beschikking van de officier van justitie worden ge steld. het geld is men het nog niet hele maal of beter nog helemaal niet eens Enkele aandeelhouders, die geen aandelen meer hebben, zeggen, dat Westerling zich op slinkse wijze van hun aandeel heeft meester gemaakt; Westerling zegt, dat hij ze eerlijk ge kregen heeft en anderen komen dan eer getuigen, dat de overgave onder dwang geschied is. Hoe dan ook, dit is een kwestie, die mettertijd wellicht de rechtbank krijgt uit te zoeken. De actie, die Westerling echter in het afgelopen weekend begonnen is, vergt een meer directe houdingsbe paling. Daar Westerling niet over een gel dige pas beschikt, heeft het ministe rie van buitenlandse zaken al de bui tenlandse vertegenwoordigingen op de hoogte gesteld van Westerlings verdwijning, zodat hij overal-ter-we reld in arrest genomen kan worden "s ongewenst vreemdeling. Inmiddels is de activiteit in de bin nenlandse politiek, dié Westerling en zijn aanhangers een half jaar gele den ontplooiden, ook nog niet ge luwd. De heer Galliard, directeur van de „Evipan-tandtrekkerij", heeft de geboorte van een nieuwe partij aan gekondigd, de Conservatieve Partij, waarin Westerling echter geen zit ting heeft gekregen. Dinsdagochtend kwart voor negen is een 70-jarige Utrechtenaar, die met zijn fiets op de Bilthovense be- Z0ETERW0UDE Afscheid van Deken Bont De parochianen van St. Joannes Onthoofding hadden zo gaarne per soonlijk afscheid willen nemen van hun beminden herder, maar de ge- zondsheidstoestand liet het niet toe en zo moest het afscheid zich be perken tot één persoon uit elke in- stantie of organisatie en wel in een bijeenkomst van korte duur. Gistermorgen 11 uur kwamen een veertigtal afgevaardigden in de zaal van de pastorie bijeen. Ook burge meester H. J. J. A. Smeets was hierbij tegenwoordig. Toen de scheidende deken was bin nengekomen sprak kapelaan Feliks amens alle parochianen een kort voord. De parochianen willen u bij 'it afscheid danken en huldigen op de eerste plaats voor de opbouw van de zielen, die aan uwe zorgen waren toevertrouwd en voor alles, vooral voor de zorg voor de schoonheid en luister van het Huis des Heren. De parochianen hebben een af scheidsgeschenk bijeengebracht n.l.# een televisie-toestel opdat de deken nu hij niet meer kan reizen, niet we reldvreemd behoeft te worden. Bo vendien is een geldbedrag bij dit ge schenk gegeven om het „kijkgeld" te kunnen betalen. De deken was zeer ontroerd door deze hartelijke bewijzen van liefde en aanhankelijkheid van zijn paro chianen. Alle aanwezigen namen met een handdruk afscheid, een stille voor iedereen ontroerende gebeur tenis, van beide kanten getuigend van de gehechtheid en ware liefde tussen de pastoor en parochianen. De aanbieding van het geschenk. Links van deken Bont zijn zus. Kruiwagen-kipkar in Assen geboren Practische vinding Een staalconstructiebedrijf te As sen, de firma J. H. Cock en Zonen, heeft een nieuw soort handkruiwagen geconstrueerd en daarvoor octrooi aangevraagd bij de Octrooiraad. Verschillende uitvindingen in het jongste verleden hebben er reeds voor gezorgd, dat het rijden met de kruiwagens niet meer zo'n zwaar kar wei is als voorheen, doch het storten van te verplaatsen materiaal bracht steeds nogal wat moeilijkheden mee. Bij de bestaande kruiwagens heeft men n.l., om het storten van de la ding gemakkelijker te doen gaan, aan het onderstel een stortbalk gecon strueerd, doch tijdens het storten moet men het gehele gewicht van de geladen kruiwagen over de stortbalk heen drukken, waarbij het wiel van de grond vrij komt. Bij deze oude methode blijft echter in de regel ten minste een derde deel van de lading in de stortbak achter, die men dan maar op de een of andere wijize uit de bak moet zien te krijgen. Eenvoudige werking. In het Asser bedrijf is nu een kip- bare batokruiwagen geconstrueerd: het onderstel is voorzien van een bak, die op dit onderstel voorover kan kippen. De man die de kruiwa gen rijdt, behoeft slechts de kipbe weging in te leiden, waardoor de bak met de lading over het zwaartepunt heen gebracht wordt en de bak zon der moeite volkomen leeggestort wordt. De bale kipt n.l. door de druk van de lading door, totdat hij een zui ver verticale stand heeft aangeno men, waardoor er niets van de lading in de bak kan achterblijven. Bij deze handeling blijft het wiel op de grond, zodat de wagen gewoon teruggetrok ken kan worden. Een ander voordeel is, dat de bak met een enkele hand beweging van het onderstel kan wor den genomen, zodat een platte krui wagen wordt verkregen, terwijl er geen ingewikkeld mechanisme bij te pas komt. tonweg reed, ter hoogte van de over- steek door een passerende auto ge grepen, doordat hij niet genoeg aan dacht aan het verkeer schonk. De man werd met een schedelbasisfrac- tuur naar het Baarnse ziekenhuis vervoerd en is daar in de loop van de middag overleden. De zon als brandstichtster Maandagmiddag terwijl''n heerlijk zonnetje scheen, werd plotseling een begin van brand ontdekt in de etalage J van de heer T. v. d. Leeden, aan de i Dorpsstraat. In deze etalage lag een soort ribfluweel, waarop de geeta- leerde voorwerpen, (electrische appa raten, radio- en televisietoestellen) stonden dat begon te smeulen. De oorzaak moet waarschijnlijk worden gezocht in een of ander voorwerp in de etalage, dat als brandglas heeft gewerkt. Gelukkig werd het vroeg tijdig ontdekt, zodat practisch geen schade werd aangericht. Alleen de grote etalageruit waaronder het smeu len was begonnen, was gesprongen. Bouw van twee woningen. Nadat ongeveer een jaar op de vergunnin gen uit Den Haag is gewacht, zijn thans een tweetal vergunningen af gekomen voor de bouw van twee arbeiderswoningen, op een terrein tegenover de R.K. kerk. Deze wonin gen worden voor rekening van de heer M. J. v. Mastwijk gebouwd en zijn bestemd voor twee leden van zijn personeel die huwelijksplannen hebben. Onderhandse aanbesteding heeft inmiddels plaats gehad. Beide woningen zullen voor ongeveer 34000 worden gebouwd door de firma kwak- kenbos metselwerk en de heer D'. Speet timmerwerk. Beiden aannemers alhier woonachtig. Maandagmiddag is begonnen met het heiwerk. DE KAAG Personalia. Voor het beginners examen uitslaan, afschrijven en prac tische scheepsbouw slaagde te Rotter dam onze plaatsgenoten de heren R. Rodenburg, W. J. Nederhof en C. v. d. Geest. Voor het eindexamen slaagde de heer J. L. H. Zaad. Wie op de weg van Leiden naar Oud-Ade ter hoogte van het Zeven- huizerwater de Broekhoevenweg in de richting van de Kaag inslaat, bereikt na enige tijd een aardige buurtschap met een oude herberg. Het Zevenhuizense water herbergt n.l. een groot aantal zomergasten in kampeerhuisjes, woonboten en alle andere bouwsels, welke voor verblijf tijdens het weekeinde in aanmerking komen voor hen, die de grote steden ontvluchten en het water en de wa tersport zoeken. Nu waren ér een vijftal kleine mensen, die niet over een behoorlijk woonschip beschikken en daarvoor in de plaats een „wrak" (zoals het door de ambtenarij werd betiteld) bewoonden. Deswege had den zij van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland op grond van de z.g. Plassenverordening de aanzegging gekregen hun bouwsel binnen enkele dagen te verwijderen op straffe van de uitoefening van z.g. politiedwang, waardoor de verwijdering op kosten van de overtreder geschiedt. Enkele van deze personen voerden thans een kort geding bij monde van Het kan één misschien nog twee weken duren, maar dan weet de stichting Linnaeushof waar men aan toe is. U weet: de plannen voor de Linnaeushof te Bennebroek hebben al heel wat stof doen opwaaien en er kwam een verbod om door te gaan met de werkzaamheden. Maar men heeft in Bennebroek nu goede hoop, dat men binnenkort aan de slag kan en dat op de streefdatum 1 April 1956 de poorten van deze volle- grondtentoonstelling ook inderdaad open gaan. Op een gisteren te Haarlem belegde persconferentie heeft'men nog meer bijzonderheden aan de openbaarheid prijs gegeven. Maar dat gebeurde niet, dan nadat de architect, de heer De Most van Speijk, de historie van de Linnaeushof had belicht. Deze stipte ook aan, dat de aanleg niet eenvoudig zal zijn, omdat ze aesthe- tisch in evenwicht moet worden ge bracht met een omgeving, die van een fors karakter is. De heer De Most van Speijk ver zekerde nadrukkelijk, dat iedere meester in stukken gesla gen. De brokken van een half jaar energie zijn in al- E van Einde geworden. De openbare verkoop is zeer geanimeerd verlopen. De verkoper, die onge veer 400 kavels aan te bie den had werd op de voet gevolgd door een zwerm koopjes-belusten, waaron der ook de traditionele „plokjes"-jagers waren. Deze maakten in de och tenduren veel bezwaar te- ,gen het feit, dat alléén per opbod werd verkocht. Bo- belust op een „mazzel- getoond, verlies mag echter tje" aan een party van de huilende Janus bekend 3400 gulden bleef hangen, maken.... Janus Bifrons supporter. LJet „lös hoes" in de Ufii- Het Janushoofd aan de -IJ- festie werd door het stichtingsbestuur gekocht balclub Aeolus (4e klasse Veilingmeester hamerde de E55 in 400 stukken op zijn plaats blijven rus- Het openluchtheater van de Place Mondiale leverde 8660 gulden op. Het pavil- ioen van Unilevers Kinder land werd gekocht door de exploitant van een Rot terdamse nachtbar, die van plan is het gebouw te ver huizen en te herscheppen in een café-restaurant. Velen wreven zich de handen, omdat zij meenden een moord-koop- je bemachtigd te hebben. Het warmst echter zullen de handen van de organi- vendien beschuldigden zij opgetogen voetballers voor het E 55-comité er van, de dit beeld, dat op hun ter ten en als koffiehuis in het sator van dit monstereve- prijzen op te drijven. Des middags hadden de „rebel len" de kans wat trekgel den in de wacht te slepen. Groot was de pret, toen de reinen een bijzondere taak zal gaan vervullen. De score van de voetbal lers zal n.l. op dit hoofd worden aangetekend. Wint park dienst gaan doen. Een aardig souvenir van de wilde maanden, die over dit brokje stadsnatuur zijn gewerveld. nement, de heer Kleiboer, geweest zijn, die met een totaal-opbrengst van deze veiling van 137.000 gulden zijn stoutste dromen over- „kitsch" bij de aanleg hem vreemd zal zijn, evenals uitingen van een pesudo-romantische stijl. Een voor deel noemde spr. het, dat alles in één hand is. Men heeft niets te maken met individuele of groepsinzendin- ge»n, waardoor zo gauw de eenheid wordt verstoord. Daarom zal men op de Linnaeushof een minimum aan naambordjes zien en helemaal geen reclame of namen van inzenders. De voorgenomen beplanting doet geen enkele afbreuk aan het oude geheel. Waar eens de tennisbanen waren deze verdwenen tijdens de crisis in de dertiger jaren komt een regelmatige aanleg, hoofdzake lijk gazon met vakken bolgewassen. Inmiddels is de weide omgeploegd, daar de zode zeer slecht was. Er komt echter weer gras, nadat men een humuslaag heeft aangebracht. Te vens zal het noodzakelijk zijn, dat men hier water aanvoert, daar het peil van het grondwater hier zeer laag is. Een motor zal water oppom pen; een beekje zal dan de onder grondse drains van water voorzien en zo verdrogen van de zode voorko men. De plannen voor het restaurant zijn al kant en klaar. Het wordt een strak, modern „prefab"-gebouw, dat plaats biedt aan 600 personen en dat ge bouwd zal worden met het front naar de weide. De plaats waar het restau rant wordt gebouwd, zal twee en een halve meter worden opgehoogd, zo dat bezoekers een fraai uitzicht over de weide zullen hebben. Het gebouw wordt omgeven door een terras, dat iets lager ligt, zodat ook op deze manier het uitzicht niet wordt be lemmerd. Ini tegenstelling tot de ten toonstelling, die in October zal slui ten, blijft het restaurant het gehele jaar geopend. Dat men in Bennebroek niet van halve maatregelen houdt, blijkt uit het feit, dat men in afwachting van de goedkeuring de affiches reeds klaar heeft. Een kmap ontwerp van Rein Dirksen met een grote, donker lilarose tulp, die in de open kelk een „kleurenfoto" van de aan te leggen Linnaeushof heeft. Zoals reeds gezegd: men verwacht deze of de volgende week de beslis-1 slagen. mr. Schaper, die aanvoerde, dat de betrekkelijke verordening niet van toepassing was op de onderhavige bouwsels. Daarenboven klaagde hij over willekeur, nu de kleine man en speciaal de kolensjouwer en fabrieks- monteur voor wie hij het woord voer de, werden uitgeschakeld van week- eindgeneugten in de zomer en alleen de man met een voor het oog meer welgevallig woonschip voor de zon- nepracht in aanmerking kwam waar tegenover de ander gedoemd werd in de grote stad te verblijven. De Commissaris der Koningin, die formeel was gedagvaard als verte genwoordiger van het college van Ge deputeerde Staten voerde bij monde van zijn advocaat mr. de Brauw te den Haag in een uitvoerig betoog o.m. aan, dat de welstamdsnormen dienden te worden in acht genomen evenals andere richtlijnen welke Gedeputeer de Staten zich hadden gesteld. Mr. Schaper in zijn repliek meende, dat de kern van zijn betoog door het verweer van mr. de Brauw niet werd getroffen, nu juist Gedeputeerde Sta ten niet gerechtigd zijn dergelijke welstandsnormen en richtlijnen (er zijn n.l. delen van zowel de Kager- plasseni als alle andere wateren en kanalen van Zuid-Holland waar de zomersport wordt beoefend, die in beginsel voor ligplaats van woon schepen in aanmerking komen, als aangewezen door het College) in te voeren en uit vaardigen. De President, mr. Kuhn, zal Dins dag 27 September a.s. uitspraak doen. VOORSCHOTEN Feestdag voor de zieken Gisteren was .het voor zieken en ouden van dagen een hoogtijdag. Zo als pastoor J. Th. van Bemmelen reeds veertien dagen geleden in zijn predikatie had laten uitkomen, was het plan gemaakt om de zieken, die reeds jarenlang bedlegerig zijn en waarvan velen de parochiekerk ih jaren al niet meer hadden bezocht, nogmaals in het kerkgebouw bijeen te brengen. Het kerkgebouw was daartoe speciaal ingericht. Enige ban ken waren verwijderd en op de plaats daarvan waren gemakkelijke stoelen geplaatst, die door liefderijke han den thuis waren gehaald en naar het gebouw gebracht, 's Morgens werden vele zieken met de auto van huis ge haald en naar het gebouw gebracht. Om 9.30 uur was er een plechtige Hoogmis opgedragen door de pas toor en beide kapelaans. Het altaar was prachtig versierd met witte bloe men. In de feestpredikatie liet le pastoor uitkomen dat zieken in de parochie nodig zijn. Hun lijden is niet voor niets. Het heeft zijn ver dienste. Na de plechtige Hoogmis was er in het kerkgebouw ontbijt en gele genheid om even met elkaar van ge dachten te wisselen. De leden van de Vrouwenvereniging verleenden tijdens het ontbijt assistentie. 's Middags om één uur had de hand oplegging plaats. Om 2 uur begon het Plechtig Lof. Na het Lof hield pas toor een toespraak, waarin hij liet doorschemeren, dat er mogelijk een volgend jaar weer zulk een zieken dag georganiseerd zou worden. Hij bracht dank aan de sociale werkster, de ziekenzuster en de leden van de Vrouwenbeweging en verder aan al len, die tijd of moeite hadden be schikbaar gesteld om deze dag voor hun zieke medeparochianen te doen sing van G. S. En als deze gunstig is, dan gaat de volgende dag de eerste spade al in de grond. Het wordt voor de stichting inderdaad hoog tijd, dat men weet waar men aan toe is. Want nog enkele weken, dan is de planttijd voor de tulpen weer aangebroken. Voor de Narcissen is het nu reeds tijd! Tijdens het Lof boden kleine bruidjes een bouquetje bloemen aan de zieken aan. De bloemen zullen wel verwelken, maar moge de blijde herinnering aan deze mooie dag nog lang bewaard blijven. Na het Lof werd nog een kopje thee aan de ongeveer 32 zieken gepresen teerd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6