Op Prinsjesdag wordt Den Haag weer voor twaalf uur bloedwarme Residentie Mariniers weer in het blauw Het Kabinet blijft bij zijn plan Hei Prinselijk volgrijtuig bij het Ooglijdersgesticht Honderdduizenden voelen zich dan Hagenaar Grote belangstelling voor congres 1955 van de K«V*P* Chefarine „4" doet wonderen AJHK32ZZE3SBK Jtiftaet eindigde op Voorhout in g-toat&e ovatie WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Kroonprinses Beatrix en haar zusje, H.K.H. Irene tijd ens de rijtoer bij het Ooglijdersgesticht in de Tasmanstr. Eens per jaar voelt Den Haag zich weer Residentie en wanneer dan het beroemde Oranjezonnetje ook nog aanwezig is, dan vergeten de Hage naars en de duizenden Nederlanders, die op Prinjesdag Hagenaar met de ren van Molecate geb. jonkv. Groe- ninx van Zoelen, mr. C. C. D. baron Van Hardenbroek, generaal-majoor C. F. Pahud de Mortagnes en majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerk. In matige draf reed de koninklijke Hagenaars zijn, dat de Koninklijke j stoet langs de Voorhout, door de familie niet meer in Den Haag woont en dat de trots van de stad slechts één dag zal duren. Duizenden en duizenden mensen staan geduldig langs de straten opeen gepakt om een glimp te zién van de gouden koets, om te kunnen juichen, wanneer het koninklijk rijtuig in de buurt moet zijn, om te lachen om de Parkstraat langs het met mensen en vlaggen volgepakte vrijheidsmonu ment op het Plein 1813 en zo langs Javastraat, Laan van Meerdervoort naar het ooglijdersgesticht. Op de voorgrond het rijtuig met H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en de beide jongste Prinsessen, op de achtergrond nadert het rijtuig met de Prinsessen Beatrix en Irene. zesjarige Herman Trotsenburg, be- Kamerleden en ministers komen De belangstelling voor het Congres 1955 van de Katholieek Volkspartij op Zondag 9 October a.s. te Utrecht is zeer groot Duizenden deelnemers uit alle de- Daar werden dit jaar de traditionele bloemen aan de koningin en aan de de grapjes, die naar de stoere lands- oudste - twee prinsessen aangeboden verdedigers te paard en in colonne door de zevenjarige Tineke Akker- worden geroe(pen. En hoewel de honderdeduizenden leid door directrice zuster G. L. Spee. len van het land meldden zich bij de Nadat de rode en zalmkleurige Congres Dienst der K.V.P. Veruit het rozen in ontvangst genomen waren,deelnemers komt met klepperden de paardenhoeven weer6 voort door de Prins Hendrikstraat, j trein, maar meer dan honderd bus- langs de Emmakade, Lijnbaan, Prin-sen uit Limburg, Brabant en Zeeland, segracht, dwars door de oude binnen-1 maar ook ujt de randstad Holland stad met een lus door Gravenstraat t particuliere Kettingstraat, Veenestraat, Spuistraat, via de Lange Poten naar het Plein [auto's rullen honderden deelneem- en vandaar naar het paleis Voorhout. sters en deelnemers naar het Congres brengen. eveneens gevolg aan de uitnodiging het Congres .te willen meemaken. Van de leden van de Raad v. Sta ten zal Zijne Excellentie mr. J. R. H. v. Schaik aanwezig zijn. Onder de autoriteiten bevinden zich voorts de Hoofdlegeraalmoezenier mgr. H. J. J. M. v. Straelen en Hoofdaalmoeze nier H. A. J. A. Verheggen, mr. F. Op de Coul, directeur van het Katho liek Centraal Bureau voor onderwijs en Opvoeding en mgr. A. Wiegerink, Deken van Utrecht. De muzikale omlijsting van het Congres-programma wordt verzorgd door de Maastrichtse Harmonie „Kunst door Oefening". TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 68 t (Advertentie). WASBENZINE IN BRAND. Hoe voorzichtig men dient te zyn bij het wassen met ibenzine blëfek Maandag opnieuw, toen een dame, wonende Prof. Aalberse6traat te Til burg, een teil wasbenzine plaatste onder een brandende geyser. Door de opstijgende dampen ontstond een steekvlam, gevolgd door een explo sie, als gevolg waarvan een begin van brand ontstond en de vrouiw ern stige brandwonden opliep. man, begeleid door de directeur van ae iivauerueuuiiseiiuert "c x u zich even een wandelingetje door de j et Sesticht dr. J. Obbmk en door debonden is. volgestopte straten gunnen, terwijl de koningin haar troonrede uitspreekt en in het paleis Voorhout aan de ogen j onttrokken wordt, rond half vier j staat iedereen weer geduldig wegge drukt op een trottoir, want dan ver laat de koninklijke stoet het paleis weer voor de traditionele rijtoer. Dit jaar was het gehele koninklijke gezin compleet; de jongste twee prin sesjes zaten veilig in het rijtuig van koningin Juliana en prins Bernhard, maar de 'twee oudsten hadden een apart rijtuig gekregen. De rijtoer eindigde om half vijf op de Voorhout met een ovatie aan het koninklijk gezin en langzaam loste de muur van mensen zich op eh stroomde door de straten, die de gë- zellige drukte beleefden, welke zozeer aan de Prinsjesdag in Den Haag ver- RODE ROZEN Voorafgegaan door de Haagse hoofdcommissaris J. H. A. Gualtherie van Weezei en diens adjudant mr. C. N. Peyster te paard vertrokken de koninklijke rijtuigen, geëscorteerd door resp. de luit. kolonel vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnincq Bergman en de luit. kolonel C. C. Geertsema en de majoors J. J. L. baron Van Lyn- den en J. J. Eisma, te kwart voor 4 van de Lange Voorhout. In de twee volgrijtuigen zaten douaière A. A. baronesse Van Heecke- Aantrekkelijker Al lang heeft het corps mariniers met de warme wens rondgelopen op nieuw in het blauw gehuld te mogen worden. Het blauwe uniform stond zogezegd bovenaan het verlanglijstje en thans is minister Staf gezwicht. Hij heeft bij de begroting van Mari ne zijn besluit kenbaar gemaakt. Het is één van de maatregelen, al dus de minister, die het dienstnemen bij - de Marine aantrekkelijker moet maken. Andere maatregelen zijn het instel len van re-engagementspremies, snel lere promotie van sommige dienst vakken, het uitzenden van gezinnen, voor zover mogelijk, ook naar Nieuw- Guinea, verbetering van de gezins huisvesting, het besteden van grote zorg aan de inrichting van de ver blijven op de nieuwe schepen, het uit rusten van marine, korps mariniers en marine-luchtvaartdienst met het best verkrijgbare materieel en voort durende aandacht voor de vrije tijdsbesteding. Maatregelen als deze zijn noodza kelijk, omdat het personeelsverloop bij de Kon. Marine grote zorg baart. Het bedroeg in 1954 ruim 11 procent, terwijl 5 procent als normaal be schouwd kan worden. Een schrale troost is, dat het in het buitenland nog erger is. Hier en daar wordt zelfs een verloop van 33 procent van de sterkte genoemd. Ook bij de andere onderdelen van de strijdkrachten doet dit probleem zich voor. Het begin-uur van het Congres is elf uur, om ongeveer 5 uur, zal het 1 Congres beëindigd zijn. De K.R.O. verklaarde zich bereid enkele be langrijke delen van het Congres uit te zenden. Om 15.50 uur zal een K.R. O.-verslaggever een korte samenvat ting geven van de redevoeringen van de heren Middelhuis en Kraaijvanger, die zullen spreken resp. over: „Ka tholieke Politiek Rechtvaardige Politiek" en over „Woningbouw". De rede van prof. Romme over de „be tekenis der Verkiezingen 1956" zal in haar geheel uitgezonden worden. Nagenoeg alle leden van de Katho lieke Eerste en Tweede Kamer-fractie zullen op het Congres aanwezig zijn, alsmede vele leden van Gedeputeer de en Provinciale Staten. De Katho lieke Vak- en Standsorganisaties zijn door ruim honderd afgevaardigden vertegenwoordigd. Van de Katholie ke Ministers berichtten H. Exc. A. C. de Bruyn en mr. F. J. F. H. v. Tiel reeds hun aanwezigheid. Ook de Ka tholieke Staatssecretarissen mej. dr. A. de Waal, vice-admiraal H. C. W. Moorman en dr. G. J. Veldkamp ne men aan het Congres deel. De oud- ministers prof. dr. A. H. M. Albregts en prof. dr. F. Th. J. Rutten gaven Meer vacantie meer toeslag Het Kabinet heeft Maandag beslo ten vast te houden aan zijn plan om tot verbetering van de vakantie-rege ling te komen, zoals die enige weken geleden bij monde van minister Suiur- ihofif in de vergadering van de Stich ting van de Arbeid te berde is ge bracht. Deze vacantieregeling komt neer op ten eerste een uitbreiding van het aantal aaneenvolgende vacantiedagen van 9 tot 12 plus drie snipperdagen, in totaal 15 dagen, en ten tweede een verhoging, van de vacantietoeslag van 2 op 4 procent. De regering zal de invoering van deze nieuwe vacantieregeling slechts kunnen toestaan onder drie voor waarden: 1. Werkgevers en werknemers moeten het per bedrijfstak hierover eens kunnen worden. 2. Zij mag pas worden ingevoerd bij het afsluiten van nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomsten, dus wanneer de lopende contracten zijn verstreken. 3. De invoering mag niet leiden tot verhoging van de prijzen. Deze verbeterde vacantieregeling kan worden gelijkgesteld met een loonsverhoging van 3 procent. Koninklijke en kinderlijke belangstelling Een vrolijke groet vanaf het balcon van het Haagse pa-leis Lange Voorhout aan de juichende duizendtallen. V.l.n.r.: H.M. Koningin Juliana, en Hare Koninklijke Hoogheden Prinses Margriet, Prinses Irene, Prinses Marijke en Prinses Beatrix. De vorstelijke personen verschenen op het balcon na de rijtoer door het jubelende Den Haag. Melkgebruik daalt Pleidooi voor hoger vetgehalte In Valkenburg (L.) is de jaarlijk se alg. vergadering begonnen van de i Kon. Ned. Zuivelbond. De voorzitter, de heer G. H. E. M. van Waes, gaf o.a. een overzicht van de melkproductie. Hoewel het eerste kwartaal 1955 een melkproductie opleverde van onge- j veer 6 pet. minder dan in dezelfde maanden van 1954, werd de achter- 1 stand in het volgende kwartaal inge haald, zod«at op 1 Juli de totale aan voer weer bijna even hoog was ge worden als in de eerste 6 maanden van het vorige jaar. Daarna heeft de mooie zomer op verdrogende gronden enige moeilijk beden opgeleverd, maar in het alge meen is de productie van het gras en van wintervoer gunstig geweest. De melkconsumptie daalde echter. I De teruglevering van onder- en kar- nemelk en wel naar de boerderij I blijft dalen. j Het blijkt dat er meer kaas, volle melkpoeder en gecondenseerde melk is gemaakt, tegenover minder boter en magere melkpoeder. Spr. acht deze gang van zaken juist. Wel is de bin nenlandse consumptie van boter stij gend, maar het uitvoerperspectief, al is dat nu gunstig, is op de lange duur niet aanlokkelijk. De meest voor de hand liggende bestemming van het melkvet, die door in krimping van de boterpro- ductie vrij komt, zou zijn: 1. Verho- I ging van het vetgehalte van de con- supmtiemelk en 2. verdere uitbrei- ding van de kaasproductie. ISpr. hoopte dat binnen afzienbare tijd punt 1 werkelijkheid zal wor den en dat het vetgehalte van 2M op 3 pet. zal worden gebracht. De Prinsessen Beatrix en Irene hebben in de Ridderzaal de troonrede van hun moeder gevolgd. Buiten de Ridderzaal maakte onze fotograaf deze opname van de twee oudste vorstenkinderen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5