Rust nog lang niet weergekeerd in „Argentinië van na de opstand" Vergadering van de V*N* begon met een incident Zeshonderd Peronisten in vlammen omgekomen? Peron in burgerpak en met een koffertje wandelt door de chaos Kwestie Burgess en MacLean Spsat&kje van de Qauden Jiaetó utetd uteikeCy&fieid Koninklijk woord opent zitting der Staten Generaal m WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1955 t I /7| ftf 46ste JAARGANG No. 13607 ;$£ftjid^(2oti/ta/m i ~aiT_ i Directeur: C. M. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertentiés: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 EGYPTISCHE TROEPEN IN HET GEBIED VAN GAZA 500 METER TERUGGETROKKEN. De Egyptische eerste-minister-ko- lonel Nasser, heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat de Egyptische legereen- hedeit in het gebied van Gaza bevel hebben gekregen zich 500 meter van de bestandslijn terug te trekken. Dit is in overeenstemming met een plan van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties tot het instellen van een bufferzone langs de bestandslijn. Premier Nasser heeft ook last ge geven, prikkeldraadversperringen aan te brengen op zekere punten bin nen het Egyptische gebied, doch niet op de bestandslijn zelf. De vorige week verluidde, dat Egypte het voorstel had verworpen om prikkeldraad te spannen langs de bestandslijn, omdat dit door Israël zou kunnen worden opgevat als aan vaarding door Egypte van de bestaan de bestandslijn als een vaste grens. Dinsdagavond heeft Israël Egypte beschuldigd van het vernielen van grensposten, die zijn ingericht om in* cidenten te vermijden, langs de grens binnen de gedemilitariseerde zóne van El Aoedja. De zone, een smalle enclave aan weerskanten van de grens, ongeveer 32 km. ten zuiden van de strook van Gaza, werd ingesteld krachtens de Iraëlisch-Egyptische wapenstilstands-» overeenkomst. Turkije en de Navo De Turkse premier, Adnan Mende- res, heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dul les, op diens oproep van de vorige week, waarin er bij Griekenland en, Turkije op werd aangedrongen de eenheid te bewaren, geantwoord, dat Turkije blijft geloven in de politiek van de Navo en dat het niet van plan is zijn beleid ten aanzien van de Navo te wijzigen. Turkije heeft alles gedaan om de vriendschap met Griekenland te be waren, aldus Menderes. De anti- Griekse onlusten in Izmir en Istanbul waren uitgelokt door linkse elemen ten en een geheime communistische organisatie, die misbruik maakten van een zeker spanning, die er in Turkije heerste als gevolgvan het meningsverschil over Cyprus. Tur kije wil met Griekenland samenwer ken en de banden die beide landen verbinden, versterken. Iedereen in Turkije betreurt de incidenten, die zich in Izmid en Istanbul hebben voorgedaan, aldus de Turkse pre- fnier. Argentijn moest verwijderd worden Tijdens de openingsvergadering van de tiende zitting van de alge mene vergadering der Verenigde Na ties heeft zich een incident voorge daan. Toen de afgevaardigden hun stem uitbrachten over een voorstel met betrekking tot de vertegenwoor diging van China in de V. N., liep een Argentijn naar de bank van de Ar gentijnse delegatie en riep: „De dic tatuur is neergeslagen. Deze delega tie heeft niet het recht, hier te zijn". Drie suppoosten stortten zich onmid dellijk op de betoger, die zich zonder tegenweer liet verwijderen. Onmiddellijk na de inleiding van minister Luns vroeg de Russische minister van buitenlandse zaken, Mo- lotof, het woord. Hij zeide dat de Sovjet-Unie het nodig achtte de aan dacht te vestigen op een kwestie, die reeds eerder herhaaldelijk naar vo ren is gebracht doch tot nu toe niet is opgelost, namelijk „Het herstellen van de Chinese Volksrepubliek in haar wettige rechten in de Verenig de Naties". Molotof vervolgde met te zeggen dat er geen reden is een beslissing inzake deze kwestie uit te stellen, vooral niet in de huidige internatio nale omstandigheden en sfeer. Hij zeide: „We zien een neiging tot een verbetering in de internationale betrekkingen, een versterking van het onderling vertrouwen en een ver mindering van de internationale spanningen" De Amerikaanse gedelegeerde Hen ry Cabot Lodge reageerde onmiddel lijk. Hij zei, dat hij om wel bekende redenen niet over de kwestie met minister Molotof wenste te discus siëren. Hij verzocht de vergadering daarom gebruik te maken van haar recht zelf te beslissen over de volg orde van behandeling van ingedien de moties en eerst te beslissen over een door hem in te dienen voorstel. De tekst van het Amerikaanse voor stel'luidt als volgt: „De algemene vergadering besluit gedurende haar tiende zitting geen voorstellen in be handeling te nemen tot het uitsluiten van de vertegenwoordigers van de regering van de Chinese (nationalis tische) republiek of tot het toestaan van zetels aan vertegenwoordigers van de centrale volksregering van de Chinese (communistische) Volksre publiek". Na een korte toespraak van de Chi nees nationalistische minister van buitenlandse zaken, Georges Yeh, verklaarde de Britse staatssecretaris Anthony Nutting de Amerikaanse motie te zullen steunen. Hij zei dat, hoewel Engeland de Chinese volks republiek erkent, hij het niet ver standig achtte in de Assemblee te genstellingen te verwekken met be trekking tot een probleem, dat nog niet rijp is voor een oplossing. Het Amerikaanse voorstel werd aan vaard. HOE wordt weer (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te i 10 uur). WEINIG VERANDERING In de nanacht plaatselijke in het binnenland mist, overigens droog weer met weinig verande- i ring, zwakke tot matige Zuide- lijke wind en vrij warm. 22 Sept zon op 6.26, onder 18.43; maan op 13.30, onder 21.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bewolkt 15 C. OSLO half bewolkt 20 AMSTERDAM mist 21 LONDEN mist 23 LUXEMBURG mist 21 PARIJS mist 25 NICE licht bewolkt 25 GENèVE mist 20 ZüRICH mist 21 LOCARNO zwaar bewolkt 23 BERLIJN mist 19 FRANKFORT mist 21 MüNCHEN half bewolkt 19 WENEN onbewolkt 18 INNSBRUCK mist 24 Wie geen hand heeft kan geen vuist maken. De eerste dag na het aftreden van Peron heeft er in Argentinië een chaotische toestand geheerst. Allereerst heeft men de gehele dag gezocht naar de afgetreden dictator, die in een burgerpakje en voorzien van een koffertje enkele malen van de stad naar de haven van Buenos Aires op en neer is geweest, zonder dat men hem heeft kunnen pakken. Dit is reeds tekenend voor de situatie. Op verschillende plaatsen in de hoofdstad wer den harde gevechten geleverd. In het hoofdkwartier van de Nationalistische Bond bevonden zich 600 zwaar bewapende mannen, die zich niet wilden overgeven. Na een beschieting van een half uur stond het gebouw in lichter laaie en men neemt aan, dat de verdedigers in de vlammen zijn omgekomen. Volgens radio Montevideo heeft een geheime Peronistische zender de revolutionnairen te Puerto Belgrano gewaarschuwd, „dat het algemeen vakverbond 10.000 man onder de wapenen heeft, die wachten op instruc ties". De hoop is gewettigd, dat de toestand zich vandaag in gunstige zin zal ontwikkelen. neraal gedreigd te hebben met ee>- Oïr'f'Pltop 1111 maohine-geweer, indien men niet lyiLlcUDL 11U direct zou besluiten Peron te ar res- ntirlppnprlnhon teren- Deze teal werd v«rstaan. Men U11UCI yCvlUtvCil 'besloot Peron gevangen te nemen. Tijdens de discussies had Peron ech- In doorgaans goed ingelidhte krin- f ter de tijd 'gelhad om na te denken gen in de Argentijnse hoofdstad en toen de generaals op zijn deur meende men te weten, dat de revo lutionnaire strijdkrachten in de loop van Woensdag Buenos Aires zodden bezetten. Garnizoenen in diverse pro vinciën hebben de Peronistische auto riteiten afgezet en alles wijst erop, dat de regeringstroepen zich hebben overgegeven en ook de consequenties trekken die hieruit voortkomen. Een revolutionnaire junta, bestaande uit twee generaals en een schoutbij nacht, zal tijdelijk het bestuur van het land overnemen. Onderhandelingen Generaal Lagos heeft in een radio uitzending medegedeeld, dat er thans onderhandeld word't op een kruiser klopte was de kamer leeg. Alleen het uniform van de dictator lag er. In een burgerpakje had Peron zich on gestoord naar de haven begeven en zich d'aar ingescheept op een kanon neerboot van Paraquay. De regering van Paraquay ver wachtte echter moeilijkheden met de nieuwe Argentijnse regering en be val de commandant van de kanon neerboot om niet uit te varen zonder vrijgeleide. Voorts liet men door- schermeren, dat de overkomst van Peron niet op prijs werd. gesteld. Ondergedoken Peron schijnt zich vervolgens weer in de haven van Buenos Aires over de naar Buenos Aires te hebben bege- maatregelen, die genomen moeten yen. Volgens latere berichten is. hij worden om orde en rust in het land nadien nogmaals bij de haven gesig- te herstellen... iHjj verklaarde» dat rialeerd, maar de-mogelijkheid, dat streng zal'worcfen opgefrëd én tégen hij per. schip gevlucht is, moet uit- gesloten worden geacht, want de uit gang van de haven wordt door de vloot gecontroleerd. de troepen Peronisten, die' hun krach ten demonstreren in de provincie Cordoba en de neiging vertonen het bestand te schenden. Alle ochtendbladen van Buenos Aires zijn Dinsdag verschenen, maar zij hadden geen sensationele berich ten over d'e jongste gebeurtenissen. De militaire junta heeft publicatie van bijzonderheden over de gevechten verboden. Een blad anoest een pagina Het Britse kabinet zal zich Woens- laten vervallen, omdat er foto's op dag of Donderdag met de kwestie voorkwamen van het fel omstreden Burgess en MacLean bezig houden. Men neemt aan, dat hij ondergedo ken is in de hoofdstad. Een bevel tot zijn arrestatie is uitgegeven. Volgens een van de opstandelingen- zenders zou de financier Jorge An tonio, een van Peron's beste vrien den, toevlucht hebben gevonden in de Zweedse ambassade en zouden Miguel Valenzuelea, de president van het op perste gerechtshof, en brigade-gene raal San Martin evenals Lucero (de militaire rechterhand van Peron) zich schudl houden in de ambassade van Uruguay. De rebellenradio meldde verder, dat het algemene vakverbond een algemene staking voorbereidt om de terugkeer van Peron af te dwingen, evenals in 1945. Volgens niet-oM-ciële schattingen zijn tijdens d'e vierdaagse revolutie ongeveer 1200 personen gedood. Welkom in Chili Reizigers die .Dinsdagavond in Chili aankwamen verklaarden, dat Dins dag in de West-Argentijnse stad Men- doza gevechten waren geleverd tus sen opstandige troepen en de politie, waarbij vele gewonden vielen. De Chileense ministervan econo mische zaken, Herrera, heeft volgens het in Santiago verschijnende avond blad „El Debate" verklaard, dat de Chileense regering er toe geneigd was asyl te verlenen aan Peron, toen gemeld werd dat de generaal per vliegtuig uit Buenos Aires zou zijn vertrokken, met onbekende bestem ming. „Binnen 'n paar jaar zou Peron weer tot president van Argentinië ge kozen worden, aldus Herrera, want hij heeft veel goed werk verricht voor de arbeiders. Zijn enige fout was, dat hij dictator was geworden". Het ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren uit Buenos Aires bericht ontvangen dat de leden der Nederlandse kolonie aldaar in goede welstand verkeren. Er zijn geen Ne derlandse bezittingen ter plaatse be schadigd!. Cordoba. Het Peronistisohe blad „Desmocra- cia" heeft een grote foto van ex-pre sident Peron geplaatst en geschreven dat zijn aftreden „Een offer voor de vrede van het land" is. Het blad voegde er aan toe: „Nie mand moet vergeten, dat de ideëen en sociale vooruitgang van de tien ja ren door de revolutie niet ongedaan gemaakt kunnen worden". De directeur van het blad, Marti- niano Passo, is afgetreden en „toont hierdoor nogmaals zijn solidariteit met Peron", aldus de „Democracia". Vluchtende Peron Thans is bekend' geworden, dat zich in de nacht na het aftreden van Peron ook achter de schermen wilde tafe relen hebben afgespeeld. Een raad van dertien, bestaande uit generaals en bevelhebbers van de vloot hébben urenlang over het lot van Peron ge- Zoals gemeld staat de regering een reeks vragen van Lagerhuisleden te wachten, wanneer het parlement vol gende maand van reces terugkeert. Aan premier Eden zal worden ge vraagd een speciale commissie in te stellen teneinde de kwestie-Burgess- MacLean te onderzoeken en na te gaan Of de bestaande methoden ter verzekering van de betrouwbaarheid van ambtenaren wel doeltreffend zijn. De regering heeft beloofd een witboek over de geschiedenis te pu bliceren. Een woordvoerder van buitenland se zaken verklaarde, dat Donald MacLean in de periode, dat een on derzoek werd ingesteld naar zijn ac tiviteit, geen toegang meer had tot „bijzonder geheime documenten". In April 1951 was de contra-spionnage' redetwist. Uiteindelijk schijnt een ge- dienst begonnen de gangen van Mac Lean na te gaan, die toen aan het hoofd stond van de Noord-Ameri kaanse afdeling van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken. Op 25 Mei van datzelfde jaar verdwe nen MacLean en Burgess via St. Malo in Frankrijk. Een verder spoor van de mannen heeft men nooit kunnen vinden. Op de vraag of de veiligheidsmaat regelen tegen MacLean wellicht diens achterdocht hadden opgewekt en zo diens vlucht verhaast, wilde de woordvoerder geen antwoord geven. Van gezaghebbende zijde te Lon den wordt nog verklaard dat het on waarschijnlijk is, dat Groot-Brittan- nië aan de Sow jet-Unie de uitleve ring van de twee mannen zal vragen, omdat er a) tussen beide landen geen uitleveringsverdrag bestaat, b) een internationale gewoonte bestaat die verbiedt dat een regering zijn spion- nage-agenten uitlevert en c) geen ze kerheid bestaat over de huidige ver blijfplaats van de twee Britten. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard tijdens de troonrede van de Koningin op Prinsjesdag 1955. De gouden koets met het Koninklijk Paar is op het Binnenhof aangekomen: op de foto zien we Hüt. uit het rijtuig stappen voor de ingang van de Ridderzaal.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1