Arrestant sprong uit raam maar kreeg geen schoen aan de grond „De Ruyter" vaart vooruit Hier heerst Huldiging A. C. van Koert bij 25-jarig school jubileum DINSDAG 20 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Laarzen als verklikker Een inwoner van Zeist, die ver dacht van een poging tot inbraak in iet politiebureau werd vastgehouden, ïeeft gisteren op een spectaculaire wijze getracht de vrijheid te her overen. De man bevond zich in de verhoor- tamer 0p de eerste etage. Toen de rechercheurs hem even allen lieten om samen ruggespraak te houden, naakte de verdachte van de gelegen- leid gebruik een ontvluchtingspoging le wagen. Hij gooide snel zijn rubberlaarzen lit het venster en maakte aanstalten ijn schoeisel te volgen, toen bene- len een agent passeerde, die de laar- en bijna op het hoofd kreeg. De ïeistenaar zag wat er gebeurde en vond het raadzaam om aan deze kant van het gebouw de sprong maar niet te wagen. Hij snelde daarop naar de voorzijde van het gebouw en wipte laar van één hoog de straat op. Op lijn kousevoeten maakte hij dat hij iveg kwam, achtervolgd door de igent, die de laarzen had zien val len en omgelopen was. De verdachte poogde een steeg in le schieten om zijn vervolger te ont lopen. Dit mislukte en in gestrekte Om het koninklijk paa <r op te vangen •Maandagmorgen is H.M. kruiser jDe Ruyter" onder commando van kapitein ter zee A. H. J. v. Schatte Olivier naar de Nederlandse Antillen ertrokken, waar het schip in het Degin van October zal aankomen. Aan >oord bevinden zich de mariniers kapel en een speciale erewacht van mariniers voor de ontvangst van het koninklijk paar in Porto Rico en voor begeleiding op de reis langs de Ne derlandse Antillen en Suriname. De Koningin en de Prins zullen op dit vlaggeschip van de Koninklijke Ma rine de beschikking krijgen over een grote kajuit, die midscheeps gelegen is en over twee suites die speciaal op deze oorlogsbodem zijn bijgebouwd. Voor het gevolg van het koninklijke paar zullen een aantal officiershutten worden ontruimd. Het koninklijk paar zal zich na aan komst per vliegtuig uit Nederland met gevolg op 16 Oct. in San Juan, de hoofdstad van Porto Rico op de „De Ruyter" inschepen. Het gezel schap zal op 18 Oct. te Willemstad worden verwelkomd, waarna de reis zal beginnen over Curasao, Aruba, Bonaire, de Bovenwindse Eilanden en Suriname. In Suriname zal het Fregat „Willem van der Zaan" en de mijnen veger „Dokkum" ter beschikking van Koningin en Prins worden gesteld. De kruiser „De Ruyter" wordt op November a.s. weer in Nederland terug verwacht. PAUL RIJ KENS TREEDT AF Unilever N.V. maakt bekend, dat de heer dr Paul Rijkens, die, na in 1953 de pensioengerechtigde leeftijd te hebben bereikt, zich bereid ver klaard had nog twee jaren lid van de raden van bestuur van Unilever N.V. en Unilever Limited en tevens voor zitter van die van Unilever N.V. te blijven, heeft besloten aan het einde van dit jaar als zodanig af te treden. Het ligt in de bedoeling, dat de heer F. J. Tempel, woonachtig te Londen, die in 1954 de heer Rijkens is opge volgd als vice-voorzitter van Unile ver, Limited, nu ook zijn plaats als voorzitter van de raad van bestuur ran Unilever N.V. zal gaan innemen. De heer Rijkens zal worden benoemd tot adviserend lid van de raad van bestuur van Unilever N.V. Dr P. Rijkens, die thans 67 jaar oud is, begon zijn loopbaan bij Van den Bergh's Ltd in Rotterdam in Januari 1910. In 1913 werd hij benoemd tot directeur van verscheidene gelieerde maatschappijen van Van den Bergh's Ltd op het vasteland van Europa en in 1919 tot directeur van Van den Bergh's fabrieken N.V. draf ging het verder het centrum van Zeist in. Vlak bij de woning van de man werd hij tenslotte weer gearres teerd. Het bleek dat hij bij de sprong een voet had verstuikt en het is dan ook een wonder dat hij bij de wilde achtervolging zo snel uit de voeten is kunnen komen. Hij vertelde dat hij even ontsnapt was om zijn moeder nog even te kun nen zien. PRINS BERNHARD NAAR NEDERLAND Zondagavond laat is Prins Bern- hard per vliegtuig van Rome naar Nederland vertrokken. Voor zijn ver trek was de prins op een receptie die werd gegeven door de Italiaanse premier Segni. Artsen stichtten eigen autoverzekeringsmij De ruim 8000 artsen aangesloten bij de Vereniging van Artsen-auto mobilisten, zullen vanaf 1 Januari a.s. hun autoverzekering onderbrengen bij een eigen verzekeringsmaatschap pij. De Nederlandse verzekerings maatschappijen, waarmee de Vereni ging reeds jaren zaken deed zal dan niet meer als schakel voor de verze kering van artsen-automobilisten fungeren. De nieuwe maatschappij ontvangt het maatschappelijk kapi taal van 1 millioen gulden van de Vereniging van artsen-automobilis ten. Het standpunt van de artsen is dat zy zeer bijzondere risico's lopen en dat deze beter in de sfeer van een uit artsen voortkomende groep onder ogen gezien kunnen worden.. Zaterdagmiddag werd de vier-jarige Henriëtte Litjens te Velden, even ten Noorden van Venlo, op de rijks weg VenloNijmegen bij het over steken van de weg door een passe rende trailer gegrepen en zo ernstig gewond aan haar linker beentje, dat zij dit^zal moeten missen. De trailer moest worden opgevijzeld om het meisje te kunnen bevrijden. De chauf feur had nog getracht het kind te ontwijken, maar tijdens het remmen bleef het kind bekneld zitten tussen het wegdek en de band van de op legger. DOOD DOOR KOLENDAMP Zaterdagmiddag is de 65-jarige heer F. C. Kiel dood in zijn woning te Amsterdam aangetroffen. Hy had 's morgens de kachel aangemaakt, waarbij kolendamp is ontstaan. Zijn 73-jarige bij hem inwonende zuster was bewusteloos. Zij werd in het Bin nen Gasthuis opgenomen. De officier van justitie te Alkmaar heeft opdracht gegeven tegen de or ganisatoren van de voetbalpool bij de voetbalver. „Helder" te Den Helder een proces-verbaal op te maken, wegens het overtreden van de loterij- wet. Een rechterlijke uitspraak zal moe ten uitwijzen of het organiseren van deze voetbalpool overtreding van de loterijwet betekent. BROMFIETSER NA AANRIJDING OVERLEDEN De 71-jarige koopman H. uit Tiel heeft Vrijdag te Geldermalsen, na afloop van de weekmarkt, onder in vloed van sterke drank met zijn bromfiets een fietser aangereden. Hij werd daarbij tegen het wegdek geslingerd, waardoor hy met een zware hersenschudding in het zieken huis moest worden opgenomen. Gis teren is hij aan de verwondingen overleden. De sociale positie der B.B.-ers Het landelijk congres van wijk- hoofden en hoofden zelfbescherming van de organisatie Bescherming Be volking is tot slot tot een aantal con clusies gekomen, die voor het groot ste deel overeen kwamen mot de stellingen die de grootste drie A-ge meenten, t.w. Amsterdam, Rotter dam en Den Haag, geponeerd had den. Men was het er algemeen over eens, dat de basis van vrijwilligheid voor de B.B. moet blijven bestaan en er werd bij de wijkhoofden dan ook een blijvende bereidheid geconsta teerd om op deze basis hun taak voort te zetten. Een tweede conclusie was dat ter bevordering van de bin ding wijkposten nodig zijn. Van verschillende zijden waren klachten gekomen over de kleding van de B.B. en het congres sprak als zijn mening uit, dat in elk geval de werkkleding (uniformen zouden ko men op een bedrag van 40 a 50 millioen) behoorlijk bestand moet zijn tegen kou en vochtigheid en zo mogelijk tegen radio-actieve straling. Ook vond men het gewenst de don kerblauwe kleur van de huidige kle ding in de toekomst te vervangen door een lichtere tint, die minder warmtestralen aantrekt en daardoor minder brandbaar is. Waterdicht schoeisel was een andere wens. Weinig belangstelling bij de beter gesitueerden was eveneens een punt van discussie. De B B. zal zich in de naaste toekomst ook speciaal tot deze groepering van de maatschappij rich ten. Voorts werd medegedeeld, dat de regering op korte termijn met voor stellen zal komen in verband met de atomische oorlogsvoering. Deze voor stellen hebben betrekking op schuil plaatsen, detectie-apparaten enz. Ook voor de sociale positie van de B.B.- ers zullen, zoals bekend, binnenkort nieuwe richtlijnen verschijnen. Al gemeen toegejuicht werd het aanstel len van de z.g. buitendienst-assisten ten, als steun voor het wijkhoofd, maar zeker niet als hun plaatsvervan gers. De scholing van deze nieuwe functionarissen zal centraal geschie den. PRIJSVERHOGING STOOKOLIëN Van bevoegde zijde deelt men ons ihet volgende mede: Hoewel'de prijzen van zware stook olie zich op de buitenlandse markten sedert geruime tijd in opgaande lijn bewegen, zijn de binnenlandse stook olie-noteringen tot nu toe ongewijzigd gebleven. Het laat zich, voor wat de nabije toekomst betreft, aanzien, dat eer der verdere verhogingen dan verla gingen van het prijspeil worden ver wacht. Hierdoor is een gedeeltelijke aanpassing van het binnenlandse prijsniveau aan de wereldprijs niet nog langer uit te stellen. Shell Nederland N.V. heeft daarom besloten ter gedeeltelijke compen satie van het verschil tussen de we reldmarktprijzen en de huidige offi ciële binnenlandse prijzen laatstbe doelde noteringen met ingang van 21 September a.s. te verfiogen met f 2.60 per ton. Aangezien ook de andere op de Ne derlandse markt van stookoliën op tredende verkoopmaatschappijen on der dezelfde omstandigheden verke ren als de hierboven geschetste, is er alle reden aan te nemen, dat ook zij genoodzaakt zullen zijn hun binnen landse prijzen op korte termijn op soortgelijke wijze aan de wereld markt-noteringen aan te passen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Andes" 26 Sept.; Australië: ss „Iberia" 22 Sept., via 24 Sept.; Brazilië: ms „Cap Norte" 24 Sept., ss „Andes" 26 Sept.; Canada: ss „Groote Beer" 24 Sept.; Chili: via New York 22 Sept.; Indonesië: ms „Willem Ruys" 27 Sept.; Ned. Antil len: ms „Willemstad" 27 Sept.; Ned. Nw Guinea: ms „Willem Ruys" 27 Sept.; Nieuw Zeeland: via Engeland 24 Sept.; Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Stirling Castle" 24 Sept. Gistermiddag om een uur is op de Rijksstraatweg te Oldebroek de mo torrijder Willemsen uit Maastricht ge botst tegen een vrachtauto, bestuurd Gezondheid.^ Als U er voor zorgt, dat er altijd een pakje 'ASPRO' in Uw medicijnkastje ligt, behoeft U niet bang te zijn voor ver koudheid, griep, hoofdpijn of rheuma- tische aandoeningen in Uw gezin. rilling? Pijn? Een opkomende koorts? Geen nood. Twee 'ASPRO' tabletten, met wat ^53) Zwater of melk ingenomen, en de verkoudheid f is voorkomen, de hoofdpijn of zenuwpijn ASPRO l«aen u J I L, gestild en de koorts gezakt. GRIEP - VERKOUDHEID 6 HOOFDPIJN - KOORTS RHEUMATISCHE AANDOENINGEN- 'ACDDO KEELPIJN KIESPIJN - NERVOSITEIT. W NOORDEN De heer A. C. van Koert werd op moest worden, werd altijd eerst het hartelijke wijze gehuldigd bij zijn 25- jarig school jubileum. Pastoor W. G. Buren opende de rij van sprekers, en zeide o.m., dat hij het een groot voor recht vond de jubilaris te mogen ge luk wensen. Want 25 jaar aan dezelf de school te werken met hart en ziel is van onschatbare waarde. Spr. schetste de jubilaris als een strenge maar goede onderwijzer, die het be lang van de school en van de leer ling steeds in het oog hield, zells toen hij elders een betere positie kon krijgen. Als dank overhandigde hij de jubilaris een couvert met inhoud. Daarna sprak burgemeester M. P. v. d. Weyden. Hij feliciteerde de jubilaris op de wijze waarop hij het mooie ambt vervuld heeft, want. zo zei spreker, de onderwijzer op het platteland is in een achtergestelde po sitie. De meesten gebruiken de kleine plaatsen als springklank naar grotere plaatsen. Ook hij kenschetste de ju bilaris niet alleen als een strenge maar in het bijzonder als een goede onderwijzer en een plichtsgetrouw ambtenaar en wenste hem nog een lang leven toe. Ook de voorzitter van de Rj.K. On derwijzersbond, de heer Van Groe ningen, bracht de jubilaris namens de 'bond zijn gelukwensen, ook hij wees erop, dat de beruchte classificatie de oorzaak was, dat velen het niet zolang op een klein plaatsje konden vol houden. Hij vooht al 30 jaar voor af schaffing van dat onding. De eerste stap is nu gezet, aldus spreker, en hij hoopte, dat hierin binnen afzien bare tijd verandering zou komen. Het deed hem goed dat voorgaande spre kers de jubilaris als een goed onder wijzer hebben gekenschetst. Dat hij een goed lid van de bond was, was spr. bekend, zijn kritiek was altijd goed gefungeerd en toch legde hij zich altijd bij een beslissing van de meerderheid neer. Wetende wat zijn hobby is, bood hij hem het boek „Het spel van wieken en vleugels" aan en sprak de wens uit, dat hij nog min stens 15 jaar in goede gezondheid zijn ambt mag vervullen. De Bisschoppelijk Inspecteur noem de de huld'e van de jubilaris ten volle verdiend en zei, dat de kerkelijke overheid zijn werk ook ten zeerste waardeerde. W. van Doorn sprak als oud-collega van de school. Als er iets besproken door C. E. uit Coevorden, toen deze een zijweg wilde inslaan. De 57-jarige echtgenote van de heer W. die bij haar man op de scooter zat, sloeg door de botsing van de motor af en kwam met het hoofd tegen de bumper van de vrachtauto terecht. Zij liep een ernstige hoofdwond op, tengevol ge waarvan de dood vrijwel onmid dellijk intrad. De heer W. zelf werd licht aan het hoofd gewond. De scoo ter werd vrijwel niet beschadigd. advies van Van Koert ingewonnen en op zijn antwoord kon men gerust ver der 'borduren om het in te voeren plan te volvoeren. De recipiërende faimilie had daar na nog vele handen te drukken en diverse cadeautjes in ontvangst te nemen, want van de receptie is een druk gebruik gemaakt. Feest voor de schoolkinderen Na de middag was er in de zaal van de wed. De Leeuw feest voor de schoolkinderen. Na het welkomstlied opende meester Van Tol met een kort woord de feestbij eenkomst. Daarna speelden enkele leerlingen van de 3e klas een toneelstukje, wat zeer in de smaak viel evenals de verschillende cowboyliedjes die door twee jongens van de 7e klas met een guitaar wer den gezongen. De declamatie's werden ook keurig gedaan. Vooral de lied jes van de Vlinderdans, het loze vis sertje en het toneelspel van Sneeuw witje werden zeer goed gespeeld. Het optreden van de onderwijzer J. Vroon hof met zijn zings tok ging buiten ge woon vlot, de kinderen zongen de coupletten, naai- gelang ze van de stok afrolden, als lysters. Tot slot werden Geloof, Hoop en Liefde uit gebeeld, waarop volgde een massale bloemenhulde en overreiking van een pick up, die de jubilaris van de kin deren en collega's kreeg. In de kleine pauze, die werd gehouden, kregen de kinderen nog een tractatie, die er letterlijk inging als koek. Na de pauze werd een poppenkastvoorstelling ge geven. In de avonduren braoht de muziek vereniging, waarvan de jubilaris diri gent is, een serenade. De heer A. Hoogervorst sprak een woord van hulde en dank tot de jubilaris, want zonder zijn taaie vasthoudendheid was er nu wellicht geen muziekver eniging geweest, aldus spr. Als dank voor hetgeen hij voor de vereniging heeft gedaan overhandigde hij hem enkele gramofoonplaten. Ook sprak W. Fransen namens NSV nog zijn dank uit voor hetgeen hij gedaan had voor de junioren en bood hem een couvert met inhoud aan voor het aan kopen van platen voor zijn pas ont vangen pick up. De jubilaris bracht een woord van dank aan de vertegenwoordigde ver enigingen en over hun hoofden heen aan allen belangstellenden voor de hulde hem gebracht, Het moest hem van het hart, dat hdj wel zijn best gedaan had, maar zo'n hulde toch niet verdiend heeft. Hij was er totaal van overstuur en het overtrof ver zijn stoutste verwadhtimgen waarvoor hij allen zonder uitzondering harte lijk dank bracht. Het was voor spr. een onvergete lijke dag geworden en hij hoopte nog lange jaren zijn krachten te geven op de eerste plaats aan de school, maar ook aan de verenigingen om op die manier zijn dank te betuigen. ALPHEN AAN DEN RIJN Instelling huurcommissie In ver band met de laatste 5% huurverho ging is blijkens een wijziging in de Huurwet de mogelijkheid open gela ten om verzoeken in te dienen tot vervallenverklaring van deze 5 huurverhoging, zulks op grond van aan de verhuurders te wijten ver waarlozing van de woningen. B. en W. stellen voor in de te vor men commissie te benoemen als voor zitter en vice-voorz. resp. de heren H. van der Bijl en J. van den Oever, voor leden vertegenwoordigende de huurders de heren A. Huijgens en A. Rietveld en voor de verhuurders de heren R. Vis en Joh. Westmaas. BOSKOOP Gemeenteraad, De gemeenteraad vergadert Vrijdag a.s. te 8.15 uur. De agenda bevat slechts 9 punten. De voornaamste zijn: Voorstel tot het verlenen van medewerking aan het R.K. Schoolbestuur voor de aanschaf fing van leermiddelen en meubilair ten behoeve van de lagere school, en het verlenen van een crediet voor de bouw van een tweede reinwaterkel- der bij het pompstation van het ge meentelijk waterleidingbedrijf. Instuif R.K. Jong Boskoop Reeds enkele jaren bestond er voor de jon gelui uit Boskoop en omgeving de ge legenheid op passende wijze de Zon dagavond in het R.K. Verenigingsge bouw door te brengen. Teneinde deze avonden attractiever te maken heeft het bestuur besloten zich aan te slui ten bij de landelijke instuif, georgani seerd vanuit Amsterdam. Hierdoor verkrijgt men de beschikking over bekende radio-artisten, die op deze avonden dan voor de jongelui optre den. De officiële openingsavond wordt gehouden op Zondag 25 Sept. a.s., waaraan de bekende operette zangeres Elly Rexon en de snelteke naar-goochelaar mr. Swips hun me dewerking zulen verlenen. Alle ka tholieke jongelui van 17 jaar en ouder zijn van harte welkom, mits in het bezit van een geldige legitimatie- kaart met pasfoto. Wanneer men vóór 25 September a.s. nog in het bezit wil komen van een legitimatiekaart moet uiterlijk tot 23 September a.s. een pasfoto met naam, adres en geboorte datum worden ingezonden aan R.K. Instuif Jong Boskoop, Reijerskoop 98 te Boskoop. H00GMADE Filmavond Roode Kruis In café v. d. Ploeg vond gisteravond een in teressante filmvertoning plaats ten bate van het Roode Kruis. Ondermeer genoten de aanwezigen van een gees- 1 tige tekenfilm, gebaseerd op de ouver ture Dichter und Bauer, een film over de boottocht met invaliden over de Nederlandse wateren en tot slot de hoofdfilm: Bricht Victory. Deze ont roerende speelfilm gaf het leven weer van een in de oorlog blind geworden Amerikaanse oorlogsinvalide en zijn strijd om een volwaardig lid van de maatschappij te worden. Een verlo ting bracht op 31.75. Opbrengst collecte De opbrengst van de collecte ter bestrijding van de tuberculose, voor de vereniging DEL bedroeg te Woubrugge 109.22, te Hoogmade 35.35. p de vrolijke speurder~J EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT HOOFDSTUK XIX. De man met het strakke, perka mentachtige gezicht keek op zijn arm bandhorloge. „Je bent laat, Geoffrey", zei hij koel en nadrukkelijk. O'Durrey schokte met de schouders. „Ik voel me de hele dag al be roerd!", bromde hij mat. Er lagen blauwachtige kringen om zijn ogen. „Ik heb hard een opwekking nodig", zei hij, met een schuinse blik naar de ander. De zwaar gebouwde man speelde met een vouwbeen op zijn bureau en zag met de koude, lichtgrijze ogen uit het gelig masker de jongeman berekenend aan. „Je spreekt voor je beurt vriend; het komt mij voor, dat je wat al te royaal omspringt met je portie. Ik meen, dat je nog niet in aanmerking komt voor nieuw. Het groeit me niet op de rug!" Geoffrey beet gemelijk op zijn lip. Met de handen in zijn zakken leunde hy slapjes tegen het bureau. „Voor wat hoort wat!" Hij keek met iets loerends naar de man, die eigenaar was van „De Mandarijn", „je denkt, met jouw vervloekte goedje alles te kunnen vergen en me netjes aan het lyntje te houdenJe zult toch zeker niet uit het oog verliezen, dat een woordje van mij op de ver keerde plaats jou heel ongelegen zou kunnen komen, wel?" De man achter het bureau legde het vouwbeen neer en leunde wat vooruit; in het bleke masker werden zijn ogen tot twee smalle spleetjes. „Mijn beste jongen", zei hij zacht jes, met een stem die niet in over eenstemming was met zijn vrien delijke aanhef, „je bent onheus tegen mij. Je woorden lijken op een dreige ment. dat vind ik niet leuk. Het doet mij onprettig aan en ik zou je voorstellen, dergelijke uitlatingen liever achterwege te laten, om der wille van de goede verstandhouding tussen ons". Ztfn gedempte stem klonk als het wetten van 'n gilette-mesje op een steen; 'n ogenblik ontmoette zijn half dichte ogen die van de jongeman. Geoffrey hield het tegen de ondoor grondelijke grijze pupillen niet uit en sloeg het eerst de blik neer. „Voor het overige heb ik er niets tegen, met „u" te worden aangespro ken. En wil je zo goed zijn, thans aan het werk te gaan?" Geoffrey's tegenstand zakte ineen. Zijn stem, die daareven nog agressief geklonken had, kreeg iets smekends. „Ik voel me zo matgeef me dan wat, om op te knaippen!", ver zocht hij kleintjes. Steve Murdoek nam hem op met een onderdrukt, flauw glimlachje. „Je verdient, dat ik je op diëet zette, jongeman, omdat je ondankbaar tegen mij doet....! Jullie bent allemaal van het zelfde slagbijt in de hand, die je goed doetEnfin, hier en schiet op!" Hij nam uit een lade een opgevou- papiertje en wierp het op het blad van zijn bureau. Geoffrey's ogen glin sterden, toen hij het opnam; hij ver wijderde zich door een zijdeur van het vertrek en de man met het strakke masker oogde hem na met het begin van 'n triomfantelijk glim lachje, dat direct weer verstarde. Hij stond langzaam op en opende een klein luikje in de wand, waar hij door een kijkgaatje in het aangdenzende vertrek kon zien. Reggie's trouwe bezoeken aan dit gesepareerde gedeelte van „De Man darijn" waren tamelijk kostbaar, want waar hij aanvankelijk kleine bedra gen won met spelen, begon de veine hem langzamerhand te verlaten.... wat hem trouwens niet verbaasde. Hij had de loop der zaken voorzien en achtte het groeiend geldelijk ver lies toch nog winst, omdat verschil lende dingen hem duidelijk geworden waren. Zijn verwachtingen waren niet teleurgesteld; bij zijn intrede in de speelzaal van deze nachtclub had hij zijn „wild" teruggevonden. Sinds dien werd hij een trouw bezoeker van het geheime gedeelte van „De Mandarijn" en speelde.... in twee opzichten. Onder het hanteren van de kaarten bleef hy in zijn rol van jeugdig boemelaar, leek doorlopend onder de invloed van zijn geestrijke genietingen en was een dankbare prooi, die zijn verlies luchtig opnam en een aderlating scheen te kunnen velen. Maar onder zijn flauwe praat jes door had hij enkele dingen opge merkt, die hem verder hielpen bij het doel van zijn aanwezigheid hier. Waarom Geoffrey hier kwam, had hij al gauw aan de lijve ontdekt. De jongeman wist het zo te schik ken, dat zij als tegenspelers aan een tafeltje kwamen; en Reggie die in het kaartspel geen broekje was, ont dekte al spoedig enige kleine onregel matigheden, welke hij echter in zijn voorgewende beneveling niet scheen op te merken. De eerste avonden won hij matige bedragen; langzamerhand echter luwde zijn geluk en begon hij te verliezen. Geoffrey was een zeer handig spe ler, stelde hij vast. Te handig Een tweede ontdekking deed hij na voortdurende, onopvallende obser vatie van de jongeman. Enkele onmis kenbare tekenen verrieden hem de grootste vijand van Geoffrey O'Dur reyDe pupillen van zijn ogen, zijn nerveuse bewegingen maakten een diagnose mogelijk. „Sneeuw!", stelde Reggie vast. Geoffrey bleek onmiskenbaar ver slaafd aan het gif voor lichaam en geest.Cocaïne. Reggie's ogen, klein door de gedron ken whiskey welke, zoals hij' wel proefde, ook niet geheel onvermengd was, lieten zich niet bedriegen. Er was heel wat voor nodig, om Reginald Felham wérkelijk dronken te krijgen. En zo had Reggie de geldelijke offers voor zijn bezoeken aan „De Mandarijn" graag over voor het ver garen van deze nodige gegevens om trent de levenswandel van Geoffrey, de broer van Sybill. Geoffrey O'Durrey was niet be paald aangenaam verrast, toen hij op een namiddag, van zijn kantoor ko mend, plotseling tegenover Reggie stond, hem bekend onder de naam „Cyril Moore". Hij vond het niet pret tig, buiten de nachtclub habitués van deze inrichting tegen het lijf te lopen. Hij groette en wilde doorlopen, doch Reggie hield hem joviaal tegen. „Wat een verrassing! Wij zien el kaar altijd maar als partners in „De Mandarijn"; ouwe schuinsmarcheer derlaat ons gezellig een sherry gaan pakken. Ik wil ook wel eens nuchter met je babbelen!"

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9