Vluchtige blik door 't vergrootglas op de begrotingsposten van 1954 en 1955 Oost-Duitsland is „vrij Én 1000 ni DEFENSIE Stekelige rede van Chroesjtjet De belastingen werden verlaagd en toch betaalt Nederland meer Verhouding tot Oost en West-Duitsland Russisch-Finse overeenkomst Kwestie Burgess en Mac Lean Relletjes in Nantes DINSDAG 20 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Slechtó „aatCay&Acfïade" en „watei&naad" daaCden UITGAVEN V.D. VERSCHILLENDE ONDERWERPEN V. STAATSZORG I955-H56 (IN MUL. GULDENS) Soc. voorziening, Emigrate, Volksgezondheid NahonaJe schuld IIIIIIIIIIUIIIIIIIIimilllllllllllllllllllllHIlillllllll 1356 963,4 IIICmilllllllllllllll||||||||||||||||7i76 H*BB0nrwefp-begroting1956 L I llllimillll Ohteerp-begrohnq 1955 Gewone DlensL, DuifengewoneDiensl-1+2, andbouw-tgalisaliefonds ÜK2.7 om HANDEL EN NIJVERHEID Deze post vertoont weinig afwij king met het vorig jaar. De regering blijft streven naar een verhoging van de export, van de pro ductiviteit en de industrialisatie. Als gevolg van de verbeterde deviezen- positie kon de handel dit jaar weer verder geliberaliseerd worden. VOEDSELVOORZIENING Teneinde de concurrentie met het buitenland te kunnen volhouden, zal het streven gericht moeten blijven op veredeling van de productie. Met de meerdere gelden, die voor het komende jaar zijn aangevraagd, zal de regering het bestaande com plex voorlichtinginstituten, labora toria, proeftuinen en onderwijsinstel lingen uitbreiden. Ruim 20 millioen gulden meer dan in 1955 zal de regering nodig heb ben voor te verstrekken subsidies i.v.m. ruilverkavelingen, die het ko mend jaar in versneld tempo verder doorgevoerd zullen worden. De verhoging van de melkgarantie- prijs betekende een extra tekort van De diverse posten op de begroting aan een nadere beschouwing onder werpend, constateert men bij „defen sie" een geringe stijging 4 millioen in vergelijk met de begroting van vorig jaar. De eigenlijke uitgaven voor defen sie zijn eChter in dit jaar ruim 1800 millioen geweest, hetgeen dus neer komt op een bijna 500 millioen meer, dan op de begroting van het vorig jaar vermeld stond. Deze 500 millioen moeten echter voor een groot gedeelte verhaald wor den op defensie-uitgaven, die op be grotingen van voorafgaande jaren uitgetrokken waren, doch toen niet gedaan zijn. Inmiddels is voor Nederland een „defensie-^plafond" van 1350 millioen vastgesteld, waarboven de uitgaven dius niet mogen gaan. De zes millioen, die thans'meer op de begroting ko men, dienen voor ondersteuning van defensie in Suriname en Nieuw Gui nea. BUITENLANDSE BETREKKINGEN De post buitenlandse betrekkingen vertoont een stijging van bijna 10 milioen. Deze stijging is te wijten aan het uitbreiden van het aantal Neder landse vertegenwoordigingen in het buitenland en door het uitbreiden van enkele bestaande posten, zoals b.v. in Amerika met een speciale af deling, die zich belast met de export vanuit Nederland. Voorts eist de voortdurende uit breiding van hulp aan onderontwik kelde gebieden ook van Nederland een steeds groter wordend aandeel, dat zich manifesteert in het uitzenden van technici en deskundigen op ander terrein. OVERZEESE RIJKSDELEN Bijna 50 millioen meer, dan op de begroting van het vorig jaar vermeld stond, is dit jaar besteed aan de ont wikkeling van de overzeese gebieds delen. Deze stijging is het gevolg van een meer intensieve steun voor de ont wikkeling van de landbouw in De West en voorts steun aan het tien jarenplan, dat daar ten uitvoer wordt gebracht. De thans ingediende begroting is op dit punt niet in overeenstemming met de te verwachten werkelijkheid en zal ongetwijfeld in de loop van het jaar aanzienlijk stijgen. POLITIE EN JUSTITIE De steeds toenemende behoefte aan politiepersoneel o. m. in verband met de intensivering van het ver keer vergde ook in het thans lo pende jaar verscheidene niet voor ziene althans niet op de begroting van het vorig jaar vermelde uit gaven. Evenals dit jaar zal ook het komende jaar het aantal kantonrech ters en substituut-griffiers bij de kan tongerechten enige uitbreiding be hoeven. De mogelijkheid, dat de thans ver melde begrotingspost in het komende jaar een stijging zal ondergaan, moet dan ook zeer reëel worden geacht. O. K. EN W. De post van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vertoont op de thans ingediende begroting een aan zienlijke stijging, zelf in verhouding met de werkelijke uitgaven in 1955. Deze uitgaven houden verband met de natuurlijke groei van de be^lking en tevens met de verhoogde belang stelling in geheel Nederland voor verder onderwijs, dan de verplicht gestelde lagere school. Het streven zal ook het komend jaar gericht zijn om het onderwijs zoveel mogelijk op de practijk af te stemmen en om meer aandacht te schenken aan de culturele vorming van de jeugd. De kweekscholen eisen door de spoedopleiding van onderwijzers, die de aanwas van schoolplichtige jeugd noodzakelijk maakte, een groter be drag op, dan in voorafgaande jaren het geval was. Het rijk zal in 1956 Vi millioen meer steun verlenen aan de televisie dan het thans lopende jaar en deze bijdrage is vastgesteld op 6,1 millioen; via het kijkgeld zal er weer 1 mil lioen terugvloeien in de schatkist, hetgeen een half millioen meer is dan dit jaar. VERKEER EN WATERSTAAT De werkelijk uitgaven, die voor deze rubrieken in dit jaar gedaan zijn, wijken niet in zeer ernstige mate af van de begrotingscijfers, die het vorig jaar in de millioenennota vermeld stonden. De Waterstaat vraag voor 1956 op de begroting een bedrag, dat ruim 70 millioen hoger dan de werkelijke uit gaven van dit jaar. De voorzieningen, die gedaan moeten worden voor de beveiliging van de Nederlandse kus ten en enkele binnenlandse projec ten, die de verbinding over water zul len bevorderen, zullen dit grotere bedrag vergen. M/QIVI1NI6BQIIWPR0GRAM MA 1954-56 Bij het opstellen van 't bouwpro gramma voor 1956 is er wederom van uitgegaan, dat de huidige capaciteit van de bouwnijverheid ten volle moet worden benut. Desondanks zal, gezien de nog al tijd zeer grote behoefte aan wonin gen, kantoor- en fabrieksgebouwen, ziekenhuizen, scholen en andere ge bouwen, selectie van bouwplannen nodig kunnen blijken. Aan de woning bouw en de industriële bouw zal daarbij prioriteit worden verleend. In het bouwprogramma is ditmaal de bouw van 70.000 woningen voor zien, dus 5.000 meer dan in het pro gramma van het vorig jaar. Woningwetbouw 32.000 woningen. Premiebouw 30.000 Herbouw (wet op de materiële oor logsschaden) 7.000 Vrije sector 1.000 Van het bouwprogramma komt 628 millioen ten laste van het rijk en in ronde bedragen 600 millioen voor rekening van de lager publiek rechtelijke lichamen (gemeente en provincie) en 800 millioen voor re kening van particulieren. Teneinde een beter inzicht te ver krijgen in de woningbehoeften en wo ningtekorten zal in 1956 een woning- 64 millioen op de ontwerpbegroting van het landbouwegalisatiefonds, een nadelig cijfer, dat ook in 1956 wel weer een plaats op de begroting zal vinden. SOCIALE ZAKEN Ruim 110 millioen gulden werd in 99 Vandaag is in Moskou het verdrag ondertekend, waarbij aan Oost-Duits land „werkelijke soilvereiniteit" wordt verleend. De Russische premier, maarschalk Boelganin, heeft Maandag in verband hiermede de opheffing bekendge maakt van het Russische Hoge Com missariaat in Oost-Duitsland, aldus heeft een Oostduitse woordvoerder edeeld. De woordvoerder zeide 1955 meer uitgegeven voor sociale dat maarschalk Boelganin dit heeft voorzieningen, dan op de begroting J meegedeeld aan de Oostduitse pre- van het vorig jaar gepland was, het- mier, Otto Grotewohl, gedurende de geen gedeeltelijk een gevolg was van de uitbreiding en aanvulling der voor zieningen i.v.m. met de loonronde van 1 October 1954. Deze ko6ten zullen ook in 1955 een plaats op de begroting moeten vin den, benevens de zeer grote stijging van ondersteuning aan repatrianten uit Indonesië; in vergelijk met 1954 is het aantal in Nederland terugge keerde Indische Nederlanders 3 maal zo groot geworden en bedraagt thans 1 ruim 2400 gezinnen. I De eerste secretaris van de com- Voor het komende jaar staat te-munistische partij in de Sowjet-Unie, vens uitbreiding van de rijkswerk- Nikita Chroestsjef, heeft Maandag tij- plaatsen op het program om te vol doen aan de vraag naar geschoold personeel. Het ligt in de bedoeling van de ners uit Genève". „Daarna zou de Sowjet-regering nieuwe voorstellen doen". Sprekend over de kwestie der Duit se oorlogsmisdadigers in de Sowjet- Unie verklaarde hij te hopen, dat ver vroegd vrijgelaten gevangenen „de edelmoedigheid van de Sowjet-rege ring op juiste waarde zullen schatten en dat zij zich na hun vrijlating niet zullen laten leiden door haatgevoe lens ten aanzien van de Sowjet- Unie". Voorts zei Chroestsjef dat men zich geen illusie dient te maken ten aan- ueigamn veruer ineegeueeiu zie" van een spoedige oplossing van dat alle beslissingen en wetten, tus- he* vraagstuk der Duitse hereniging, sen 1945 en 1948 genomen en uitge- Behalve Oost- en West-Duitsland zijn vaardigd door de vroegere geallieer- er noS vier grote mogendheden, die de contróle-raad, althans voor zover verschillende standpunten innemen deze Oost-Duitsland betreffen, niet ten aanzien van deze kwestie. Aan het slot van zijn rede deed Chroestsjef nog een felle aanval op de N.A.V.O. en generaal Gruenther, „die iedereen ken tlas een generaal ide een groep opleidt voor de oorlog, de oorlog te gen de Sowjet-Unie en de volksdemo cratieën". Russisch-Oostduitse Volgens de woordvoerde heeft maar schalk Boelganin verder meegedeeld langer van kracht zijn. Stekelige rede. dens de Duits-Russische besprekin gen in Moskou verklaard, dat het Russisch-Oostduitse ontwerpverdrag beide partijen schijnt te voldoen. Het regering in de naaste toekomst degeen compromis, aangezien de par. mogelijkheid te openen om door het tijen niet van mening verschillen en verstrekken van rijksgaranties de eenzelfde standpunt ten aanzien van voorziening in credietbehoeften van de versehillende kwesties innemen, zo emigranten voor de aankoop van landbouiwwerktuigfen of bedrijf te be- 11 verklaarde hij. Choerstsjef wees er op, dat de Sowjet-troepen voor het ogenblik in Oost-Duitsland moeten blijven. Wij begrijpen, zo zei hij, dat het legeren van buitenlandse troepen in een land, zelfs door een bevriende mogendheid, niet altijd de vreugde van de bevol king kan opwekken, maar het betreft hier slechts een tijdelijke maatregel. Hij verwees naar de voorgenomen vermindering van de Russische strijd krachten met 640.000 man en de ko mende ontruiming van de Finse basis Porkkala door de Russen en zei, dat nu het wachten is op „dergelijke maatregelen van onze gesprekspart- Welvaart-spiegel Bijgaande 3 statistiekjes geven op zeer duidelijke wijze weer, dat Ne derland momenteel een hoogconjuc- tuur beleeft. Het schetsje rechts geeft de percen- .n gezinstelling worden gehouden (to- taalkosten 5 min., waarvan ten laste van 1956 4 min.). Voor 1956 zijn de volgende uitgaven geraamd: at Bijdragen in de expolitatie-te- korten 112 millioen. b. Premieregeling woningbouw 110 millioen. c. Kosten van woningverbetering en -splitsing 6 millioen. Het grootste gedeelte van het onder a. genoemde bedrag zal worden be steed als bijdrage in de exploitatie van woningwetwoningen. OORLOG EN WATERSNOOD De twee enige posten, die op de thans ingediende begroting een aan zienlijke daling met de begroting van het vorig jaar te zien geven, zijn de rekeningen voor oorlogsschade en watersnood. De werkelijke uitgaven in 1955 voor de post oorlogsschade ligt al bijna 60 millioen lager dan op de be groting van het vorig jaar geplanned stond en op deze begroting is dit cijfer weer bijna tot de helft teruggebracht. De post heeft een sterk aflopend karakter en zal over enkele jaren practische geheel van de begroting verdwenen zijn. Nog sneller echter zal de post wa tersnood van de begroting afgevoerd zijn. Op deze millioenennota staat deze rekening nog vermeld met 31,9 millioen, hetgeen slechts 1/6 deel van de uitgaven van dit jaar zijn. Volgens verwachting zal deze post het volgend jaar niet meer op de begroting verschijnen. DE PENSIOENEN EN DE 6 PROCENT Op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid de heer Beernink, of de minister kan mededelen, in welk stadium van voorbereiding het in het vooruitzicht gestelde wetsont werp ten aanzien van de doorwerking van de jongste algemene loonronde ad 6 pet. in de pensioenen thans ver keert, heeft de heer Beel, minister van Binnenlandse Zaken, geantwoord, dat bereids aan H.M. de koningin machtiging is gevraagd het wetsont werp ten aanzien van de doorwer king van de jongste algemene loon ronde ad 6 pet. in de pensioenen bij de raad van state aanbangig te maken. tages aan, die aan de diverse belas tingen in verhouding tot de totaal opbrengst der belasting, betaald wor den. Hieruit kan men b.v. lezen, dat de loonbelasting het komende jaar 12,8% van het totale belastingbedrag zal opleveren, terwijl de vorige maand de loonbelastingen verlaagd zijn. Hieruit ^olgt, dat de lonen dermate gestegen zijn, dat zelfs een verlaging van de heffing een verhoging van de baten voor de staat betekent. Het schetsje boven belastingop brengst ten bate van het rijk toont aan, dat het rijksinkomen aan belas tingen stijgt, terwijl het statistiekje onder belastingopbrengst in pro centen van het Nationaal Inkomen een daling te zien geeft, hetgeen dus zeggen wil, dat Nederland in ver houding tot zijn inkomen minder be lasting betaalt dan voorafgaande jaren, terwijl het inkomen echter zo danig gestegen is, dat het totaal be drag in guldens uitgedrukt, de op brengsten van vorige jaren overtreft. WAAR KOMT HET GELD VANDAAN? OVERZICHT OER BELASTINGMIDDELEN 0NTWERP-BEGR0TING1954 1956 (in°/o».h luteal) 'n Moeilijke kwestie De Westduitse Bondsdag heeft Maandag haar goedkeuring gehecht aan dr. Adenauers besluit, om diplo matieke betrekkingen met de Sowjet- Unie aan te gaan. Dr. Adenauer had tijdens de besprekingen in Moskou toegestemd in de uitwisseling van am bassadeurs,' op voorwaarde, dat Bonds regering en Bondsdag hun goedkeu ring aan de overeenkomst zouden ge ven. Na de beslissing van de rege ring, die na langdurige discussie werd genomen, zal de Bondsdag nog deze week zijn besluit nemen. Er wordt in Bonn niet aan getwij feld of het parlement zal met over weldigende meerderheid achter Adenauers beslissing staan. Ook de socialistische oppositie heeft zich, on danks scherpe critiek op dr. Ade nauers buitenlandse politiek, voor de betrekkingen met Moskou uitgespro ken. In Bonn is met grote belangstel ling het verloop van de besprekingen tussen de Sowjet-leiders en de Oost duitse regering gevolgd. Men rekent erop, dat de Sowjet-Unie de positie der Oostduitse regering tegenover het Westen zal willen versterken, tenein de te dringen in de richting van een erkenning van het Oostduitse regiem door Bonn. De Westduitse regering is van oor deel, dat de landen van het Noordat- lantische verdrag krachtens de Pa- rijse verdragen, de Oostduitse repu bliek niet mogen erkennen, zo heeft een woordvoerder van de Westduitse regering Maandag verklaard. Amerika geeft commentaar Rusland en Finland zijn Maandag overeengekomen, dat Rusland de ba sis Porkkala in Finland zal ontrui men binnen drie maanden na de be krachtiging van een overeenkomst opgesteld gedurende de huidige on derhandelingen tussen de twee Jam den in Moskou. De twee landen kwamen verder overeen hun verdrag van vriend schap, samenwerking en onderlinge bijstand met 20 jaar te verlengen. Dit verdrag, getekend in 1948, zou in 1958 aflopen, doch zal nu tot 1975 van kracht blijven. „De Russische vlootbasis Porkkala werd gevestigd tegen de wil van het Finse volk", zo heeft een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Maandag ver klaard, naar aanleiding van een vraag om commentaar op verklaringen van maarschalk Zjoekof, die voorgesteld zou hebben, dat de Verenigde Staten het Russische voorbeeld volgen en op hun beurt alle militaire bases in het buitenland ontruimen. De woordvoer der merkte op, dat Porkkala slechts 86 kfti. van Rusland verwijderd is. Hij weigerde echter verder commen- taat op de teruggave van Porkkala aan Finland. In Engeland is een storm van ver ontwaardiging opgegaan over een mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken, waarin gezegd wordt, dat Burgers en MacLean, de twee diplomaten, die enkele jaren ge leden achter het IJzeren Gordijn verdwenen, reeds jarenlang in dienst van de Sovjet-Unie spionneerden en dat terwijl zij belangrijke posities in de Engelse diplomatieke dienst ver vulden. Over enkele dagen zal een witboek over deze netelige kwestie verschijnen. Deze publicatie is nodig gewerden na de onthullingen van de overgelopen Russische diplomaat Wladimir Petrov in „The People". De beide Britten schijnen een groot aantal fotocopieën van belangrijke documenten aan de Russen te hebben overhandigd. MacLean heeft ook atoomgeheimen aan de Russen ver strekt. Een maand voor de beide spionnen verdwenen, was er verden king opgevat tegen MacLean. Op dat moment hadden beide mannen reeds 20 jaar lang ongestoord voor Rusland gespionneerd. Cambodja nieuw probleem voor Parijs Prins Norodom Sihaniek. wiens partij onlangs bij parlementsverkie zingen in Cambodja een overweldi gende meerderheid kreeg, heeft Maandag medegedeeld, dat het Cam bodjaanse volk alleen dan lidmaat schap van de Franse Unie zal over wegen, indien de Unie zodanig gewij zigd wordt, dat zij gelijkt op het Brit se Gemenebest. Dit werd medegedeeld in een com muniqué van het hoofdkantoor van de socialistische partij van de prins te Pmom-Penh, aldus meldde A.F.P. „Cambodja wil niet langer zitting hebben in de raad en vergadering van de Franse Unie, waarvan de be voegdheden en het bstaan niet te verenigen zijn met onze opvatting van onafhankelijkheid", aldus prins Norodom Sihaniek. Maandagavond is het tot een bot sing gekomen tussen stakers en de politie te Nantes, waarbij vijf politie mannen en een vakbondsafgevaardig de werden gewond. De ongeregeldheden ontstonden toen een zestal Amerikaanse vracht wagens op een kruispunt door 200 be togers aangehouden werden. Zij lie ten de banden van de auto's leeglo pen. De politie veertig man kwam tussenbeide en de wagens kon den doorrijden. Inmiddels waren de mannen door tweeduizend betogers" omringd. De agenten vluchtten een café binnen, dat vervolgens werd be stormd. De agenten, van wie er vier gewond waren, werden ontzet door gendarmerie. Ook op talrijke andere plaatsen van de stad hebben zich ongeregeld heden voorgedaan. Een vakbondsaf gevaardigde, die de betogers tot kalm te maanden, werd gewond. De politie maakte gebruik van traangas om de betogers uiteen te drijven. Een toeschouwer werd op zijn bal kon door een kogel in de buik ge troffen. Harold Stassen, afgevaardigde van de Ver. Staten in de V.N.-ontwape- niingscommissie, heeft Maandag ver klaard, dat de huidige totale sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten 2.900.000 man'bedraagt. Aan het ein de van de tweede wereldoorlog had den de Ver. Staten 11.900.000 man onder de wapenen. NOG 46 JAPANSE OORLOGS MISDADIGERS IN VRIJHEID. Het Japanse ministerie van buiten landse zaken heeft Maandag bekend gemaakt, dat de Britse regering heeft ingestemd met vrijlating van 46 Ja panse oorlogsmisdadigers, die door Britse rechtbanken zijn veroordeeld. Deze gevangenen zullen in de volgen- do twee maanden op vrije voeten worden gesteld.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7