J LmUGAT Omgeving Dötf f\ef' C* tb W er velstormen in Amerika Best houdbare dahlia Prof, Oort op de lijst van tien belangrijkste geleerden ter wereld R.K. Sociaal Charitatief Centrum gaat Leidse subsidie genieten DINSDAG 20 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Kleine man, wat nu.. Er was gelachen in het begin om de kleine man, die met een wat hoge stem voor de Leidse kantonrechter zich tevergeefs tegen een lawine van wetten verdedigd had. Zijn bewe ring, dat zijn bromfiets op het Gan getje volkomen argeloos tegen een auto op was gereden, deed wat vreemd aan en de ambtenaar had dan ook geen moeite om zijn leuze „de bromfiets een nationale ramp" te verdedigen. Vijftig gulden boete eiste hij zon der mededogen. De verdachte ver bleekte en meende tegen de vader lijke kantonrechter dat de schade aan zijn bromfiets reeds genoeg was geweest om hem zijn fout te laten inzien. De rechter informeerde taxe rend naar zijn inkomen en toen bleek dat de man van even vijftig gulden een jong gezin moest onder houden, veranderde hij de boete in dertig gulden. Bekommerd wilde de verdachte zich van de balie afkeren, toen plotseling naast hem een som ber geluid opklonk. „Pardon, edel achtbare, maar hoe zit dat met die civiele vordering, mijn firma eist 84 gulden schadevergoeding. Uit het duister terzijde trad opeens de chauf feur naar voren, dfe reeds aan het begin van de zitting zijn eisen ge steld had, maar in de hitte van het debat tot het tweede plan afgedaald was. De verdachte stond aan de grond genageld en ook voor de kan tonrechter was de plotselinge stem kennelijk een onwelkome verrassing. „Dat is waar ook", mompelde hij en bladerde afwezig in zijn boeken. Voor de rechtbank stonden twee mannen: de één 'n vertegenwoordi ger van een wereldfirma, de ander de verdediger van een gezin; de 84,die hen scheidde, voor de fa. een fooi en voor het gezin twee we ken huishoudgeld. „Ik zou u toch niet tegen deze eis kunnen beschermen", zei de kanton rechter nog meewarig tot de ver dachte, die geen wederwoord meer kon vinden. Eerst toen hij met de vertegenwoordiger de gang was in gegaan, klonk zijn hoge stem weer op: er was toen echter niemand meer, die lachte. Crescendo en Docos. Sportminnend Leiden gaat een ver lichte tijd tegemoet. De seniorleden van Crescendo kunnen vanaf mor gen weer trainen in de verlichte speeltuin van het Noorderkwartier aan de Anna van Saksenstraat. De overwinningen van de laatste weken zullen alleen geprolongeerd kunnen De wervelstorm „Ione", de negende van het seizoen, waardoor Amerika bezocht is, is Maandag over de kust van Noord-Carolina gegaan. Er zijn windstoten geregistreerd van 160 km. per uur. De eerste berichten gewagen van verwoestingen van graan- en ka- toenvelden. De plaats Morehead is door overstroomde wegen geïsoleerd en Washington in Noord-Carolina staat voor het grootste deel blank. Ook in New Bern is het water de huizen binnengedrongen. De Queen Mary en andere grote passagiersschepen, die Dinsdag in New York zouden aankomen, hebben de aankomst tot Woensdag uitge steld. Aan boord van de Queen Mary bevinden zich vele afgevaardigden en regeringsvertegenwoordigers uit vele landen naar de algemene verga dering van de yerenigde Naties. Zij zullen nu de openingsvergadering van Dinsdag niet kunnen bijwonen. Volgens een bericht uit Tampico in Mexico zijn verscheidene grote ge bouwen in de stad door de orkaan „Hilda" vernield. De stad is bezaaid met wrakstukken, verstoken van electrisch licht en van .de buiten wereld zo goed als afgesneden. De laag gelegen wijken staan onder water. In Moorehead, waar het water de zakenwijk is binnengedrongen, val len drie doden te betreuren. Een waarnemingsvliegtuig heeft gemeld, dat in het centrum van de orkaan „Ione" windsnelheden van 293 km. per uur voorkomen. CHINEES-AMERIKAANSE BESPREKINGEN IN IMPASSE? Wang Ping Nan, de leider van de communistisch Chinese delegatie naar de Amerikaans-Chinese bespre kingen te Genève, heeft Maandag verklaard, dat de besprekingen tus sen de twee landen in een impasse zullen geraken, indien de Verenigde Staten erop blijven staan te wachten op de repatriëring van alle Ameri kaanse burgers. Communistisch China wenst te be ginnen met de behandeling van het tweede agendapunt kwestie van wederzijds belang. De Verenigde Sta ten blijven tot dusverre op hun standpunt staan dat de repatriëring van de Amerikaanse burgers, die nog in China gevangen worden gehouden, moet worden voltooid alvorens tot be handeling van het tweede agendapunt kan worden overgegaan. worden als alle seniorleden van 79 present zijn. Docos roept de seniorleden even eens op voor de training bij kunst licht morgenavond in het Leidse Hout. Vanaf negen uur wordt er door C. Matla onderricht gegeven. Recollectiedag. De afdeling Leiden van de Katho lieke Vrouwenbeweging houdt op Dinsdag 27 September een recollec tie-dag in huize Duinzicht te Oegst- geest. Opgave voor deelname aan deze dag kan gedaan worden bij de dames L. BarendseBik, Jan van Houtkade 39, A. van CleefWitte- veen, Haarlemmerstraat 174 en L. ScholteSchoenmaker, Apothekers- dijk 25. DWARSKIJKER. Gevel Oude Vest bouwvallig De firma P. A. de Haan en Zoon te Leiden heeft zich tot het Rijk, de provincie en de gemeente gewend met het verzoek haar een tegemoet koming te verlenen in de kosten van restauratie van de gevel van het pand Oude Vest nos. 103-103a, waarvan zij eigenares is. Dit pand is vermeld op de Voor lopige lijst van Monumenten van Ge schiedenis en Kunst. De restauratie zal derhalve omvat tenhet vernieuwen en in de oude tvorm terugbrengen van het boven stuk van de gevel boven de lichtko- izijnen van de tweede verdieping, het vervangen van de strekken en de bo vendorpels van de kozijnen van de eerste en van de tweede verdieping door nieuwe, het vernieuwen en ivoorzien van een roedenverdeling van de ramen in deze kozijnen, het uithakken en voegen van de gehele 'gevel en 'het restaureren van de kap. Het plan, dat zal worden uitgevoerd onder leiding van de bouwkundige K. Bik te Leiderdorp en heeft de goed (keuring van de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen ver kregen. De kosten van de restauratie werken zijn 7541. De gemeente zal hiervan 15 pet. bij dragen. JONGEN OVERREDEN Een 12-jarige jongen is gisteren avond op de Hoge Rijndijk door een auto aangereden en met verschillen de verwondingen naar het Acade misch ziekenhuis overgebracht. Omstreeks half zeven naderde uit de richting stad een bromfietser de Wilhelminabrug. Ter hoogte van nr 102 stopte hij en gaf zijn duo-passa gier, de 12-jarige I. v. R. uit de Pioenstraat opdracht aan de over kant een boodschap te doen. De jon gen keek bij het oversteken echter niet uit en werd door een auto aan gereden. Met een lichte hersenschud ding en een linkerbeenbreuk moest hij naar het ziekenhuis gebracht wor den. In de keuringszaal van het Krelage- huis stonden de dahlia's. Maar het betrof hier geen kwaliteit, zoals men die hier wekelijks pleeg te exposeren. Integendeel: bij een groot deel zat de bloem als eén minder frisse vaatdoek aan de steel. Dat viel ook niet te verwonderen, als men weet dat deze dahlia's daar reeds Donderdag waren neergezet. Want het ging hier om de wedkamp: wat is de best houdbare dahlia. Een wedkamp, waarin de va riëteiten de vuurproef kregen: drie en een halve dag of daaromtrent in de vaas met water, die geen „opwek kende' middeltjes als Chrysal of iets dergelijks mocht bevatten. De wissel beker voor de best houdbare groot- bloemïge dahlia werd gewonnen door de fa. Maarse uit Aalsmeer met de deelilarose Pink Deligth; de be ker voor de best houdbare middel grote dahlia werd door dezelfde firma veroverd met de lilapurperen Pink Profusion en de beker voor de sterk ste kleinbloemige ging eveneens naar Aalsmeer: de fa. Topsvoort sleepte de erepalm in de wacht met de witte pompon Little Peter. Verbluffend veel hoofdbrekens zal deze uitslag de keuringscommissie anders niet hébben gekost. Bij de grootbloemige waren al heel weinig soorten, die met een redelijke kans op succes in de race zaten. Bij de mid delgrote vond men er procentsge- wijze meer en bij de kleinbloemigen was vooral de frisheid van de halskraagidalhlia's opmerkelijk. Voor de andere keuring waren dit maal niet veel bloemen ingezonden. Daar waren mooie collecties van Van Oosten, Den Haag, Maarse, Aalsmeer, Bruidegom, Baarn, Ludwig, Hillegom, en Geerlings, Heemstede, maar de ge toonde soorten hebben we reeds de nodige keren genoemd en het weinig zin hebben om al die variëtei ten nu maar wéér eens te gaan opdreu nen. Hier volgen volledigheidshalve nog enkele uitslagen van de houdbaar heidswedstrijd. Bij de grootbloemige volgde na Pink Delight van Maarse, de geel, rode gepunte decoratieve van Van Oosten, Den Haag, op de tweede plaats de witte s.c. 219 van de heer v. d. Boon, Tilburg( een liefhebber!) werd nummer drie en de lila s.c. Don Pasquale van Van Oosten, Den Haag, eindigde op de vierde plaats. Bij de middelgrote (een groep, waarvoor zeer weinig dahlia's waren ingezonden) werd na Pink Profusion de kleine' rode cactus Starfire van Bruidegom, Eaarn, als tweede geklas seerd. Bij de mededingers naar de prijs voor de best houdbare kleinbloemige, was méér concurrentie. Uiteindelijk werd Little Peter no. 1, tweede werd de lila pompon Prospect van Brui degom, Baarn, en derde de lichtlila halskraag 743 van dezelfde firma. Bij de opening van de zitting van de Staten-Generaal was Hare Majes teit gekleed in een robe van gris perl matelasse, verwerkt in gekruiste vo lants met een grote stola van hetzelf de materiaal, gecorppleteerd met een coiffe gegarneerd met oranje para dijsflanken, bijpassende schoenen en handschoenen. De prins droeg het uniform van ge neraal-vlieger bij de Koninklijke Luchtmacht. OEGSTÜEEST Uitslag aanbesteding De uitslag van de aanbesteding gehouden op Maandag 19 Sept. 1955 in opdracht van de gemeente Oegstgeest voor het maken van rioleringswerken in het verlengde van de Berlicumstraat is als volgt: Stuifzand, Leiden 35300. Hennipman, Leiderdorp 36700.v. d. Geer, Leiden ƒ36400.v. Halem, Schipluiden 36450.Ham, Voor schoten ƒ38800.Gebr. Schelvis, Heemstede 39233.De Laak, Den Haag 39400.De Vries, Delft 39800.-; Langeveld, Alphen 39900.- Samson, Oegstgeest 41450.Hoon- hout en Smit, Haarlem ƒ46300. Z0ETERW0UDE (13. R.) JUFFROUW JOS. CLARIJS Na een smartelijk lijden is gisteren avond overleden mej. Jos. Clarijs, de bekende onderwijzeres van de R.K. School alhier, waaraan zij gedurende 28 jaren haar beste krachten op uit nemende wijze heeft vervuld. December 1953 was het begin van haar ongeneeslijke ziekte en na een lijdensweg van bijna 2 jaren heeft zij haar ziel aan God terug gegeven. Mogen alle parochianen, maar vooral haar vele leerlingen, die zij de eerste stappen op de school en voor al bij de voorbereiding voor de eer ste H. Communie op zo'n uitnemende bekwame wijze heeft voorbereid, voor haar bidden, opdat zij in de hemel haar eeuwig loon zal mogen ontvan gen. HILLEGOM HARDDRAVERIJVERENIGING BESTAAT 50 JAAR. De Hillegomse harddraverij vereni ging bestaat dit jaar 50 jaar. Het be stuur hield Maandagmiddag receptie in hotel Flora. Nadat het bestuur had plaats ge nomen tussen 'n gröot aantal bloem stukken, nam de ere-voorzitter van de vereniging, burgemeester jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan derden het woord. Hij sprak namens het Hillegomse gemeentebestuur een woord van gelukwens. Dat de ver eniging gedurende 50 jaren, ondanks velerlei moeilijkheden, bleef bestaan en dat zij bij het organiseren van de kortebaan-draverij er in was ge slaagd zovele jaren feestelijkheden van geheel andere aard wist aan te trekken en tot vermaak van de Hil legomse ingezetenen zoveel deed, was een extra gelukwens waard, al dus spr. Ook de onderlinge goede verstandhouding en de energie en het enthousiasme dat de 50-jarige al die jaren had getoond mocht gerust als iets buitengewoons worden noemd. Ook werd het woord gevoerd door de heer Th. J. de Vroomen, die in drieërlei functie gelukwensen over bracht. Als voorzitter van. de Lis- sense vereniging prees hij de goede nabuurschap van Hillegom, als be stuurslid van de N.D.R. had hij alle goeds te vertellen over de wijze waarop Hillegom haar best deed de belangen van de paardensport te dienen en ten derde was de Hille gomse harddraverij vereniging een waardig paladijn voor de bevorde ring van de kortebaandraverij. De voorzitter van de afd. Sant poort deed zich kennen als een oud vriend van Hillegom en hij wenste de Hillegomse vereniging nog vele voorspoedige jaren toe. Verder kwamen er vele personen ter receptie. Daaronder waren, de wethouders van Hillegom de heren W. F. van Dam en P. van den Boer, de gemeentesecretaris, de heer J. Punt, de oud-voorzitter en erelid der afdeling de heer P. Klaver en tal rijke bestuurders van plaatselijke verenigingen, terwijl er vele bloem stukken en telegrammen waren bin nengekomen als blijk van belangstel ling. K&TWIJX De Minor. In Hotel De Roskam vergaderde de Aquariumvereniging „De Minor" onder leiding van voor zitter J. C. Zijderveld. Na 'n openings woord kwam al direct het filmpro gramma aan de orde, waarbij een blik werd geworpen in de levensloop van de libel. Vervolgens werd ver toond „Vreedzame en roofvissen" een prachtfilm over het leven van vele diersoorten. Na de pauze de film „Het leven van de Haai", zeer inte ressant, waarin men de doornhaai in zijn element kon aanschouwen en de ontwikkeling van een jonge haai kon meemaken en tenslotte „Het bitter- voorntje en de Mossel", waarin men kon nagaan hoe het bitter voorntje tot volwassenheid komt in zijn veilige mosselschelp. Nog enkele huishou delijke aangelegenheden werden af gehandeld waarna de voorzitter deze zeer interessante avond, waarvoor een goede opkomst was, met dank besloot. Door B. en W. werd tot klerk A I ter secretarie benoemd de heer P. Stevers te Alkmaar. Viswater ten Oosten van Leiden voor sportvissers In een raadsvergadering te Leiden van Januari van dit jaar is de ver pachting van visrecht in de Haarlem mertrekvaart en in een gedeelte van het Poelmeer aangehouden, omdat een van de raadsleden als tolk van de sportvissers de belangen van deze grote groep van harte aanbeval. De Kamer voor de Binnenvisserij heeft thans besloten de wettelijk ver eiste tgoedkeuring op de desbetreffen de pachtovereenkomsten alleen dan te verlenen, indien het viswater ten westen van Leiden wordt verpacht aan Zandvliet en het viswater ten oosten van Leiden aan de Afdeling Leiden van de Hengelaarsbond, waar door naar haar mening een redelijke verdeling van deze viswateren zal plaats vinden. Voor de gemeente Leiden bete kent deze beslissing, dat de pachter Zandvliet het visrecht in de Haar lemmertrekvaart en in een gedeelte van het Poelmeer behoudt. Amerikaanse uitverkiezing van Leidenaar Enige Nederlander De Leidse sterrenkundige prof. dr. J. H. Oort is door de Amerikaanse historicus Donald Robinson uitgeroe pen tot een van de tien belangrijkste geleerden in de gehele wereld. De naam Oort is de enige Nederlandse naam die voorkomt op de lijst van ruim der honderd belangrijke men sen, welke door Robinson in het Ame rikaanse tijdschrift Look werd gepu bliceerd. Wel komen op de lijst niet minder dan dertig Amerikanen voor onder wie zich Eisenhower, Dulles en de Nato-chef Gruenther bevinden. De aanwezigheid van de laatste, die bui ten een voortreffelijk krijgsman schap geen andere kwaliteiten te ver dedigen heeft, maakt de waarde van de lijst betrekkelijk. Verzoeken afgewezen. Prof. Oort werd op 28 April 19Ö0 geboren. Hij studeerde aan de Gro ningse Universiteit, waar hij in 1926 promoveerde op het proefschrift „The stars of high velocity". In 1935 werd hij hoogleraar en directeur van de Sterrenwacht aan de Leidse Univer siteit. De vele Amerikaanse verzoe- 50 pet. der Salarissen Het Rooms-Katholiek Sociaal Cha ritatief Centrum (Stichting Katholie ke Centrale voor Gezinszorg) heeft zich tot de gemeente Leiden gewend met het verzoek om subsidie. De Stichting is in het leven geroe pen om een nauwe samenwerking tot stand te brengen tussen de Rooms- Katholieke instellingen, werkzaam op sociaal en/of charitatief gebied. Zij stelt zich ten doel de werkzaamheden die door te Leiden bestaande of op te richten Rooms-Katholieke sociale en/ of charitatieve organisaties als zoda nig in het belang van het gezin of gezinsleden of van zelfstandige personen worden verricht, met be houd van de zelfstandigheid dier or ganisaties, te steunen te coördineren en, waar nodig, te stimuleren, opdat een zo doeltreffend mogelijke hulp verlening kan plaats vinden. Hierbij dient in aanmerking te worden geno men, dat de zorg van de Stichting zich niet uitstrekt op het gebied van de geestelijke volksgezondheid. Aangezien hulpverlening door or ganen van het zelfde geestelijke mi lieu als dat van de hulpbehoevende uiteraard van grote waarde is, moet RECHTZAKEN Chauffeur verduisterde gelden. Een niet verschenen chauffeur-mon teur uit Alphen a. d. Rijn was voor de Haagse Politierechter gedagvaard wegens verduistering ten nadele van de autobusonderneming L. waar hij werkte. Als getuige werd gehoord de 37-jarige boekhouder G. van Dam uit Ter Aar. Verdachte had verteld op 4 Mei geld te zijn verloren. Daarna is hij met staten gaan knoeien en om het verlies weer goed te maken hield hij telkens wat achter. De officier van Justitie releveerde dat het hier een geval van recidive is, want verd. was al tweemaal eerder veroordeeld. Hij requireerde drie maanden gevange nisstraf. Het vonnis luidde: twee maanden, waarvan een maand voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Geld gestolen en direct besteed. Om een pak te kopen en een paar schoenen voor zijn meisje stal een 25-jarige boomkwekersknecht uit Hazerswoude op 7 Mei j.l. een aantal bank- en muntbiljetten met een por tefeuille uit een loods ten nadele van A 'rvan Gemeren. Er was een politie hond aan te pas gekomen en de baas had trouwens al gehoord dat ver dachte in de loods was geweest. Voor de Haagse Politierechter er kende de boomkwekersknecht zijn schuld. Hij kon geen verklaring ge ven voor zijn handelwijze. Hij was nog niet eerder veroordeeld. „Ik heb er ontzettend spijt van", zei hij nadat de officier van Justitie twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en 50,boete of 20 dagen had geëist. De politierechter veroordeel de hem tot een moand gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en 50,of 20 dagen. Zijn zevende veroordeling. Zes maal was een 32-jarige tapijtwerker uit Leiden al veroordeeld en nu stond hij weer terecht voor de Haag se Politierechter omdat hij te Was senaar in Mei 1954 een leren valies, een metalen miniatuur en andere dingen had ontvreemd. In een psy chiatrisch rapport werd een gedeel telijk voorwaardelijke straf bepleit en zich hieraan houdend requireerde de officier van Justitie drie maanden onvoorwaardelijk, terbeschikkingstel ling van de regering voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, toezicht van de R.K. reclassering en het zich onder behandeling stellen van een psychia ter. Het vonnis was 50,boete of 10 dagen, twee maanden voorw., voorw. terbeschikkingstelling en toe zicht van R.K. reclassering en psy chiater. het streven van het Centrum o.i. ten zeerste worden toegejuicht. Het ver lenen van financiële medewerking door de gemeente, welke blijkens door de instelling toegezonden be scheiden niet kan worden ontbeerd, achten B. en W. dan ook alleszins verantwoord. Een subsidie van de gemeente gelijk aan 50% van de salarissen en sociale lasten van de maatschappelijke werk sters achten B. en W. aanvaardbaar, met dien verstande, dat het in begin sel alleen wordt genoten met betrek king tot volledig opgeleide krachten. Door een deel van de salarislasten c.a. voor rekening der gemeente te nemen, wordt bereikt, dat kerkelijk en particulier initiatief actief blijft. Het verdiende aanbeveling het sub sidie aan een maximum-salaris te binden. Dit houdt in, dat voor zover de maatschappelijke werksters van het Centrum uitbetaalde salarissen dit maximum overschrijden, het bedrag dezer overschrijding, alsmede de hier uit voortvloeiende vermeerdering van sociale lasten bij de bepaling van het subsidie-bedrag, buiten aanmerking blijven. In aanmerking nemende, dat de Stichting thans 4 volledig opgeleide maatschappelijke werksters in volle dige dienst heeft, alsmede een vijfde maatschappelijk werkster, die in hal ve dienst is en niet volledig is opge leid, zou het subsidie ten hoogste 12.800.per jaar bedragen. De datum van ingang der subsidië ring werd gesteld op 1 Juli 1955 ge steld willen zien. Agenda Leiden DINSDAG: Kring Leiden kath. Vrouwengil de. Oprichtingsvergadpvingkring. In den Vergulden Turk, 8 uur nam. R.K. Houtbewerkers. Vergadering Den Burcht, 8 uur nam. WOENSDAG: Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk. 7 uur nam. Vergadering Hoogheemraadschap Rijnland. 11.30 uur v.m. B.B.-contactavond. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Tuinbouw en plantkunde, Gerecht 10, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: Ita liaanse en Nederlandse chiaroscuro houtsneden uit eigen bezit (9 Sept. 1 October). Werkdagen 1417 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons", 10 uur voorm.5 uur nam. Zondag 15 uur nam. (Tot en met 2 October). Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 17 Sept. 13 uur tot Zaterdag 24 Sept. 8 uur waargenomen door: de Apo theek Herding Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136 Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhlminapark 8, tele foon 26274. BIOSCOPEN TE LEIDEN. De K.F.C.-keuring van de f ilms, die in Leiden draaien is als volgt: Lido: Vrouwen op avontuur, strikt volwassenen. Luxor: Weg ohne Umkehr, 18 jaar. Casino: De vluchteling uit Colditz, 14 jaar. Rex: Het Dal der Koningin, 14 jaar. Trianon: 20.000 mijl onder zee, 14 jaar. ken om in Amerika te komen heeft prof. Oort steeds van de hand gewe zen. Hij heeft talloze onderscheidingen en het aantal van zijn ere-doctoraten is groot. Zowel Leuven, Oxford, als Canada, Frankrijk en Amerika heb ben hem met een ere-promotie gehul digd. Prof. Oort reisde verschillende malen naar Amerika waar zyn werk hoog geapprecieerd "Cverd. Hij werkte onder meer aan het programma voor de bouw van de enorme sterrenwacht op de Mount Wilson. Op het ogenblik vertoeft de hoogleraar in Pasadena (V. S.) waar hij de Palomar-sterren wacht bezoekt. BENOEMINGEN UNIVERSITEIT. Voor het tijdvak van 1 October 1955 tot en met 30 September 1956 is wederom benoemd tot wetenschap pelijk ambtenaar bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit dr. E. P Wegener. Dr. T- A. Springer, thans weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse te Leiden is benpemd tot lector aan de Utrechtse Universiteit. Wederom is benoemd tot tijdelijk ambtenaar bij de geologie mej. G. E. de Groot. HET BOERHAAVE-ARCHIEF IN RUSLAND. In aansluiting op het dezer dagen in de dagbladen verschenen bericht, dat microfilms van de zich in Rus land bevindende Boerhaavehand- schriften en correspondentie ter be schikking zullen worden gesteld van de bibliotheken der Rijksuniversiteit te Leiden en der Vrije Universiteit te Amsterdam, deelt de directeur der Leidse universiteitsbibliotheek ons mede, dat reeds ruim een halfjaar geleden stappen waren gedaan om de uitgebreide collectie Boerhaavehand- schriften en -correspondentie in mi crofilm te krijgen. Na langdurige on derzoekingen werd bericht ontvan gen dat dit zeer uitgebreide archief zich bevindt in de militair-medische academie te Leningrad en dat men bereid was hiervan microflims te vervaardigen. Thans wordt nog over leg gepleegd over wat als tegenpres tatie -kan worden gezonden. GOED AFGELOPEN Een 52-jarige Leidse juffrouw pro beerde gistermiddag op het station op een rijdende trein te springen. Zij struikelde en kwam tussen trein en perron terecht. Wonder hoven won der liep zij slechts onbetekenende schaafwonden op. Samenstelling raad van beheer Sportstichting B. en W. van Leiden hebben in overleg met de aangewezen organisa ties een raad van beheer van de sportstichting te Leiden samenge steld. Aangezien de statuten voorschrij ven, dat rekening moet worden ge houden met de geestelijke schakerin gen, hebben zij tevens besloten het recht van vertegenwoordiging toe te kennen aan de Katholieke Sportcen- traie, de gezamenlijke Prot. Christe lijke sportverenigingen en de Leidse verenigingen, aangesloten bij de Ne derlandse Culturele Sportbond. De bezetting van vier zetels is nog in het midden gelaten. Met de aangewezen organisaties is Overleg gepleegd omtrent de te be noemen vertegenwoordiger. Als re sultaat daarvan bieden B. en W. de volgende dubbeltallen aan (die door stemming door de raad worden aan gewezen) a. 1. J. Labordus; 2. J. van Nood, namens de Leidse Athletiek-Commis- sie van de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie; b. 1. H. J Labordus; 2. A. Metz, namens de Turnkring Leiden en Om streken van bet Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond; c. 1. Mei. G. M. E. A. Broerse; 2. W. v. d. Steen, namens de Contact commissie Zwemmer en Waterpolo van de Koninklijke Nederlandse Zwembond; d. 1. J. van Ewnond; 2. Th. P. Stik- voort, namens de afd. T.ei den van de i Nederlandse Volleybal Bond: e. 1. L. J. F van Leeuwen; 2. E. J. Velthuizen, namens de afd. Leiden van de Koninklijke Nederlandse Voet balbond; f. 1. P. Koole: 2. J. Petering, namens de Leidse Korfbalend; g. 1. H. J. v. d. Klip; 2. D. H. N. Wansink, na,mens de hockeyvereni- gingen, aangesloten bii de Koninklijke Nederlandse Ho°keybond; h. 1. Chr. Velthuizen; 2. J. Rietho ven, namens de wielrenveren'°ïngen, aangesloten bij de Koninklijke Neder landse Wielrenunie; i. 1. B. Visser; 2^ mr. H. Janssen,: namens de tennis veren nc enaan gesloten bij de Konmkl'ike Neder landse Lawn Tennis Bond: j. 1. Ir. D. Y. Lem; 2. S. E. Hoek- sta, namens de roeiverenigingen, aan gesloten bij de Koninklijke Neder landse Roeibond; k. 1. J. Jansen; 2. D. J. Bijleveld, namens de handbalverenigingen, aan gesloten bij het Nederlands Handbal Verbond; 1. 1. C. J. E. van Lith; J. Smeding, namens de Kajholieke Sporteentale; m. 1. F. Th. M. Zilverentant; 2. N. Th. v. d. Mey, namens de Leidse Christel ij 'te Sportverenigingen n. 1. J. de Kruis; 2. C. W. van Zijp, namens de Leidse verenigingen, aan gesloten bij de Ned. Culturele Sport bond.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2