D.A.F. gaat over 1 v2 jaar ook zelf motoren bouwen Eerste stap herziening belastingwetregeling Cacaobonen-diefstal werd In Amsterdam achterhaald BB werft leden MAANDAG 19 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 De gouden kroon weer op de gouden koets garf: Engelse licensie In een bijeenkomst van alle D.A.F.- dealers in Nederland en België heeft directeur W. van Doorne medege deeld, dat de D-A.F. een contract J beeft gesloten met Ley land-motor 1 Ltd, waarbij is overeengekomen, dat I de D.A.F. de fabricagerechten voor Leyland-motoren verkrijgt; de in bouw van de motor, die een vermo gen levert van 105 p.k. bij 2400 om wentelingen, zal over enkele maan den beginnen. Deze motor zal wor den toegepast in autobussen, touring cars en de zware trekkers en vracht auto's. De productie van de motoren zelf zal nog wel VA jaar moeten wachten, daar een daarvoor bestemd fabrieks complex eerst in de afgelopen week aanbesteed is. De reeds in het D.A.F.-programma toegepaste 83 p.k. Perkins dieselmo tor zal naast de D.A.F.-Leyland 105 p.k. gehandhaafd blijven. Kolen trein gestrand Door as gezakt Gistermiddag omstreeks vijf uur is: een kolentrein, die reed in de rich ting Zwolle, voor het inrijsein van Wezep tot stilstand gekomen ten ge volge van het feit, dat een der wa gons door een as was gezakt; de as bleek te zijn warmgelopen. De reizigersdienst vond voortgang over enkel spoor, en twee treinen, die vóór half zeven over het enkel spoor geleid werden, hadden slechts tien minuten vertraging. Kort na zessen is een zogenaamde „ongeval- lentrein" uit Zwolle vertrokken, die een rijdende brug onder de as zal aanbrengen, waarna de gestrande goederentrein naar zijn bestemming zal kunnen rijden. Elk jaar als de derde Dinsdag In September nadert, moet de gouden koets worden voorzien van de gouden kroon. De kroon moet n.l. na de plechtig heid worden gedemonteerd, daar de staldeuren van de kon. stallen te laag zijn om de koets met kroon door te laten. Op de foto is de heer N. J. Dal, de chef van het koetshuis van de kon. stallen te Den Haag, bezig met het jaarlijks terugkerende werk. Een eerste belangrijke stap op weg naar de algemene herziening van de belastingwetgeving is Zater dag gedaan door indiening van het wetsontwerp „Algemene wet inzake Rijksbelastingen", bij de Tweede Kamer. Met uitzondering van de in voerrechten en accijnzen heeft het ontwerp betrekking op alle belas tingen, welke door de Rijksbelas tingdienst worden geheven. De betekenis van de eerste fase van de herziening is, dat in de be staande wetgeving bijkans voor iedere belasting afzonderlijk gere geld is, hoe aangifte moet worden gedaan, op welke wijze de belasting wordt geheven, welke rechtsmidde len aan de belastingplichtige ten dienste staan, terwijl voorts ook in de afzonderlijke wetten strafbepa lingen een plaats vinden. Tussen de regelingen van dezelfde onderwer pen voor verschillende belastingen zijn, mede doordat zij uit veelal zeer verschillende perioden dateren, tal rijke verschillen aan te wijzen. Deze opbouw komt de eenvoud in het hanteren van de belastingwetge ving niet ten goede, terwijl het ge vaar dreigt, dat centrifugale ver schijnselen tot gevolg hebben, dat de regelingen steeds verder uiteen groeien. Zoals uit de Memorie van Toe lichting blijkt, kan alleen door het tot stand brengen van een algemene wet een aanmerkelijke vereenvou diging worden bereikt. In het thans ingediende ontwerp zijn dan ook de daarvoor in aanmerking komende onderwerpen, voor in beginsel alle belastingen waarvoor de wet zal gelden, centraal geregeld. Met het ontwerp Algemene Wet, waarin door een weloverwogen ge bruik van de termen, die ter aan duiding van de voor de belasting heffing noodzakelijke begrippen voorhanden zijn, een eenvoudige terminologie is bereikt, beoogt de regering het fundament te leggen voor de tweede fase van de herzie ning, waarin de heffingswetten sy stematisch en terminologisch aan de Algemene Wet zullen worden aan gepast. Belastingschuld. In de eerste plaats zijn in dit ont werp samengevat de in onderschei dene belastingwetten voorkomende bepalingen van in hoofdzaak for mele aard welke er op zijn ge richt, dat de belastingschuld, waar die is ontstaan, tot het juiste bedrag wordt geconstateerd. De bepalingen zijn in hoofdzaak die, welke betreffen de aangifte, de aanslagregeling, de navordering, de rechtsmiddelen, de termijnen, de verplichtingen tot het verstrekken van inlichtingen en tot het verlenen van inzage van boeken en beschei den en het recht van toegang tot ge bouwen en gronden. Met betrekking tot de aanslag- regeling wordt voorgesteld te be palen dat de bevoegdheid van de in specteur der belastingen tot 't vast stellen van een aanslag vervalt door verloop van drie jaren na het tijd stip, waarop de belastingschuld is ontstaan. De termijn voor de bevoegdheid om een navorderingsaanslag vast te stellen wordt gehandhaafd op vijf jaren, evenals voor de bevoegdheid tot het opleggen van een zogenaam de naheffingsaanslag. Dagtekening. Om het de aangeslagenen verder mogelijk te maken na te gaan, of de termijn waarbinnen de belasting aanslag moet zijn opgelegd, in acht is genomen en voorts twijfel om trent het tijdstip van totstandko ming van een belastingaanslag uit te sluiten, bevat het ontwerp de be paling, dat als dagtekening van vast stelling van een belastingaanslag geldt de dagtekening van het aan slagbiljet. Tot dusver geldt hiervoor, volgens de leer van de 'Hoge JRaad, het tijd stip, waarop de autoriteit, die met het vaststellen van de aanslag be last is, de aanslag te boek stelt en die teboekstelling ondertekent. Dit tijdstip blijft de aangeslagenen ech ter onbekend. In de regelingen Inzake verhoging van aanslagen bij wijze van admini stratieve maatregel, is een nieuw element voorgesteld, hetwelk in het bijzonder van belang is bij navorde- rings- en naheffingsaanslagen, en wel de bepaling, dat de verhoging, welke haar grond vindt in een feit terzake waarvan de belastingplich tige door de strafrechter is veroor deeld, na' zodanige veroordeling of na een transactie te dier zake ver valt. Is een vergrijp eenmaal in de strafrechtelijke sfeer gekomen, dan dient de terzake door de belasting administratie opgelegde verhoging naar het oordeel van de regering niet gehandhaafd te blijven. Procederen. In het ontwerp is niet meer opge nomen de regeling van de zogenaam de verhoging wegens lichtvaardig procederen. Zoals in de Memorie van Toelich ting wordt opgemerkt, wordt het be dreigen daarmede in strijd met een juiste rechtsbedeling geacht. Voorts zijn enige nieuwe straf rechtelijke bepalingen opgenomen, welke in zoverre een vereenvoudi ging brengen, dat niet alleen de re cente wet tot vervanging van het fiscale noodrecht buiten werking zal treden, doch dat thans tevens de strafbepalingen in elk van de bij zonder wetten zullen verdwijnen. 8-JARIG MEISJE VERDRONKEN. Zaterdagavond omstreeks acht uur is bij het spelen in het plantsoen langs het water van de Valkenbosch- kade te Den Haag het achtjarig meis je H. C- van der Lugt verdronken. Het meisje speelde buiten met een tienjarig broertje en samen klom men zij over de afrastering van het plantsoen. Tijdens het spel gleed het meisje uit en raakte te water. Het broertje waarschuwde zijn twintig jarige oom K. van der Lugt, die het slachtoffertje op het droge bracht. De inmiddels gealarmeerde GGD pas te drie kwartier kunstmatige adem haling toe, echter zonder succes. Het slachtoffertje is overgebracht naar het ziekenhuis aan de ZuidwaL De jaarlijkse hulde aan het H- Hart door de Tilburgse bevolking, bestond dit maal uit een geheel nieuwe H. Hart-stoet naar ontwerp van de kun stenaar Luc. van Hoek, die de pracht en praal van het mystieke Oosten en vele gebeurtenissen uit het Oude Testament, uitbeeldde. Vele tienduizenden hebben deze kleurrijke stoet anagezien, die als het ware een Palestijnse sfeer schiep, aan zich voorbij zien trekken, het geen ruim een kwartier duurde. Mu ziek en zang gaven extra kleur aan de stoet, waarin o.m. werd uitge beeld het verlangen van de mens heid naar de komst van de Verlos ser, deugden, werken van barmhar tigheid en de doorboring van de zijde van Christus. Op aanschouwelijke wijze werden gelijkenissen uitge beeld; het slot van de stoet werd ge vormd door Nederlandse heiligen en mystieke beschouwers van het H. Hart. NIEUW KATH MILITAIR TEHUIS OP VELUWE GEOPEND. Onder zeer grote belangstelling van geestelijke en hoge militairfe autoriteiten, o.m. de divisie-generaal der artiierie, heeft Zaterdagmorgen de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen voor de legerplaatsen 't Harde en Oldebroek haar zevende katholiek militair tehuis geopend. Dit tehuis, gelegen in de prachtige bos sen op de noord-west-Veluwe, werd ingezegend door hoofd-legeraalmoe- zenier H. J. J. M. van Straelen. Het tehuis, een schepping van ar chitect C. F. L- v. d. Lubbe te 's-Gra- venhagee, biedt aan 250 militairen venhage, biedt aan 250 militairen Twaalf uur vliegen zonder vooruitgang Schiphol-Schiphol Tachtig K.L.M.-passagiers, die Za terdagavond van Schiphol opstegen met als reisdoel New York, landden Zondagmorgen na 12 uur in het vliegtuig vertoefd te hebben, weer op Schiphol. Een van de vliegtuigmotoren, die reeds bij het vertrek een kleine on regelmatigheid vertoonde, was uit gevallen, toen het vliegtuig 3 uur boven de Oceaan vloog, met het ge volg, dat de piloot besloot terug te vliegen. De Zondagmorgenverrassing voor verschillende passagiers, die gedu rende de nacht geslapen hadden en meenden in New York wakker te worden, viel maar matig in de smaak. i 600.000,- gered Een voorbijganger op de A'damse P. Heinkade zag Donderdag j.l. hoe drie balen van een dekschuit in een vrachtwagen werden geladen. Het ge heel kwam hem nogal verdacht voor, en hij waarschuwde de politie. De schipper van de dekschuit werd verhoord en het bleek dat men een goede vangst had gedaan, waardoor een diefstal op grote schaal van ca caobonen aan het licht kwam. De kernfiguur in deze diefstal bleek een in Diemen wonende ver tegenwoordiger van een cacaofabriek te zijn, die is gearresteerd. Eveneens werd de schipper en de chauffeur van de vrachtwagen in arrest geno men. Blijkens het onderzoek betrof het een zwendel, waarbij voor 600-000 aan cacaobonen was be trokken. dc tabak doet koopt Douwe Egberts het fiji van de plantages. Goud-gele Virginia, pittige half-zware of geurige Amerikaanse, Uw zelfgerolde cigaret is altijd vers! En na een reeks Van bewerkingen, waarbij eeuwenoud vakmanschap en de modernste productie-methoden onafscheidelijk zijn, komt Jict „edel cruydc" in Uw bezit. DOUWE EGBERTS KONINKLIJKE TABAKSFABRIEK JOURE (Fr.) UTRECHT Bezoek van Aga Khan vindt geen doorgang Hot bezoek, dat de 77-jarige Aga Khan voornemens was van 27 Sept. tot 1 Oct. a-s. aan ons land te bren gen, zal geen doorgang vinden, daar de doktoren de inspanning van een grote reis voor Aga Khan niet ver antwoord achten. De Aga Khan was voornemens een bezoek te brengen 'aan koningin Juliana, de Pakistaanse ambassadeur in Nederland en minis ter Beyen, en zou in gezelschap van zijn echtgenote deze bezoeken afge legd hebben. Inwoondrama te Baarn Een rumoerig drama heeft gister morgen te Baarn weer eens alle el lende, verbonden aan inwoning, aan de openbaarheid prijsgegeven. Terwijl het inwonende gezin een dagje op bezoek was bij familie te Amersfoort, trapte de hoofdbewoon ster de deuren van de appartementen der in wonenden in en begon het huisraad op straat te smijten. De inwonenden door buren en ken nissen gealarmeerd, namen de eerste trein naar Baarn terug en de politie, die inmiddels ook van het geval ge hoord had, wachtte de geschrokken familie bij het station op om samen naar huis te gaan. De hoofdbewoon ster weigerde om de deur te openen, zelfs toen de politie dit beval met als gevolg, dat de voordeur door de po litie geforceerd moest worden. Het drama was toen nog niet af gelopen, want de hoofdbewoonster was niet te overreden om met de agenten naar het politiebureau te gaan, zodat zij met vereende krach ten naar het bureau overgebracht moest worden, waar zij werd inge sloten- Er was al eerder onmin tussen de hoofdbewoonster en de inwonende familie geweest en de eerste had ge dreigd, dat zij het gezin buiten de deur zou zetten. De aftredende rector magnificus van de Kath. universiteit te Nijme gen, prof. dr. L. J. Rogier, heeft van middag het rectoraat overgedragen aan zijn opvolger, prof, dr. A. G. M. van Melsen. Na een relaas over de universitaire gebeurtenissen in het afgelopen jaar en de bouw van de medische facul teitsgebouwen gaf hij enige cijfers. Er zijn thans ingeschreven 1540 stu denten, waaronder 359 eerstejaars. Toehoorders voor enkele colleges zijn er nog ongeveer 75. Er hadden in het afgelopen jaar 6 promoties plaats, waarvan vier cum laude. De univer siteitsbibliotheek werd verrijkt met 7702 nieuwe werken, meest schenkin gen. In zijn overdrachtsrede deelde de af tredende rector magnificus nog mee, dat de pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, de feestgaven, groot ongeveer ƒ100.000, hem geschonken bij zijn gouden priesterfeest, heeft overgedragen aan de universiteit. GOUDEN BRAAK. In de nacht van Zaterdag op Zon dag hebben onbekenden een gat ge maakt in de etalageruit van een ju welierswinkel aan de Lijnbaan te Rotterdam. Er verdwenen vijf gou den ringen, bezet met diamanten en een gouden broche, alles bijeen ter waarde van 12.000. De politie speurt naar de dader (s). Koopman dreef handel met andermans huizen Een 40-jarige Amsterdamse koop man heeft in de afgelopen maanden met veel fantasie een zonderlinge se rie oplichtingen gepleegd, waarmede hij ettelijke duizenden guldens in de wacht heeft gesleept. Speculerende op de barre woning nood, vertelde hij, dat hij in het be zit was van 3 „herbouwplichten", hetgeen inhoudt, dat hij recht had op een premie van het rijk voor 3 hui- Prins Bernhard heeft Zaterdag voor radio en televisie middels tevoren gemaakte opnamen de landelijke campagne van de Dienst Bescherming Bevolking ingeleid. De Prins herinnerde in zijn rede aan het begin van de werving nu twee en 'n half jaar geleden, toen velen nog dachten: „Dat wordt niets, dat past niet bij ons volkskarakter". Heel veel anderen hebben gelukkig anders geredeneerd, aldus de Prins, en zij hebben veel vrije tijd geofferd. „Zij hebben het mogelijk gemaakt, dat in ons land op vrijwillige basis resultaten zijn bereikt, die naar ver houding nergens ter wereld worden geëvenaard". Dit succes is, naar de Prins zei, niet vreemd: De organisatie zit goed in elkaar. Daarnaast kwam de overtui ging dat de BB nodig en mogelijk was en het prachtige enthousiasme van de noodwachters en moodwachtsters. Er zal echter nog veel werk moeten wor den verzet om de BB geheel voor haar taak gereed te maken. In de komende weken zullen vele verga deringen en manifestaties worden ge geven om zoals op 25 Juni in Rotter dam, te bewijzen dat de BB leeft. Prins Bernhard besloot zijn radio rede met een beroep vooral op de pes simisten van enkele jaren terug, om toe te treden tot de 160 duizend die reeds tot de BB zijn toegetreden, „tot heil van heel ons volk". zen, die door de oorlog verwoest zijn. Deze „herbouwplichten" verkocht hij voor 7.500en voorts ver kocht hij het gedeelte van een win kelhuis voor 2.000,terwijl hij geen enkel recht had op het leeg staande pand. Iets dergelijks haalde 'hij ook uit met een houtloods, die hij voor 2.000.„verkocht". De politie, die hem, na melding van de bedrogenen, op het spoor kwam en arresteerde, ontmoette in hem een oude kennis; de man heeft een bekentenis afgelegd. Siaten-QenewaC wetd aaat enkele dagen geólaten Morgen zal het nieuwe jaar van de Staten-Generaal op plechtige wijze worden geopend. Deze foto geeft een overzicht van de sluiting van de Staten-Generaal van het afgelopen jaar.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9