Klinkend appèl voor KAB-kader in de Leidse Schouwburg Nieuwe koers uitvoeren of de regering zal vallen De toestand in Argentinië Toestand op en rond Cyprus OP NAAR DE 400.000 Amnestie voor de Russen, die met de Duitsers samenwerkten Première van reeks bijeenkomsten is ten volle geslaagd ffiaftfietó Ceg.de macktuaagen ap. <zy,n kant MAANDAG 19 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Faure over kwestie Marokko Alles draait om één benoeming De Franse regering komt vandaag, Maandag, opnieuw bijeen om de laat ste hand te leggen aan de plannen voor Marokko, die zijn vertraagd door meningsverschillen tussen Fran se en Marokkaanse leiders. Zondag avond zouden enige vorderingen zijn gemaakt met de pogingen om uit de impasse te komen, nadat premier Faure op een kabinetsvergadering had gewaarschuwd, dat als de nieuwe koers voor Marokko niet snel genoeg uitgevoerd wordt, de regering zal vallen. Marokkaanse nationalisten en rechtse ministers verschillen van mening over de keuze van het derde lid van de regentschapsraad van drie man, die sultan Mohammed Ben Ara- fa zal moeten vervangen. Premier Faure verklaarde Zondagavond laat: „Wij kunnen niet zo snel vorderen als wij zouden willen. Er moeten nog netelige kwesties met betrekking tot personen worden opgelost". Pierre July, de Franse minister voor Marokko, verklaarde, dat op de kabinetsvergadering van Zondag avond verscheidene Marokkanen die aanvaardbaar zijn voor alle Franse ministers, zijn voorgesteld voor de vervulling van de derde zetel in de regentschapsraad. Aan de Marok kaanse nationalistische leiders die in Parijs zijn, zal nu worden gevraagd een van deze personen te kiezen. De nationalisten hebben reeds vijftien Franse candidaten verworpen. Twee van de drie. De regentschapsraad zal een repre sentatieve Marokkaanse regering moeten benoemen, die het hervor mingsprogram moet uitvoeren. Twee leden zijn reeds gekozen, n.l. de hon derdjarige grootvizier El Mokri, en kolonel El Bekkal, een onafhanke lijke nationalist. President Coty heeft zich Zondag persoonlijk met de kwestie bezig ge houden. Hij steunde premier Faure bij diens pogingen om generaal Kit- tani, de enige Marokkaanse generaal in het Franse Jeger, over te halen de ..derde man" in de regentschapsraad te worden. Generaal Kittani kwam Zondagavond uit Duitsland, waar hij gestationneerd is, in Parijs aan. Hij voerde gedurende een half uur be sprekingen met premier Faure, mi nister July en generaal Boy er de La- tour, de Franse resident-generaal in Marokko, alvorens een bezoek te brengen aan president Coty. Volgens het kabinet van premier Faure zal generaal Kittani vandaag, Maandag, een besluit nemen. Als generaal Kittani zich beschik baar stelt en de nationalisten hem als derde man in de regentschapsraad aanvaarden, zal de Franse minister raad vandaag eindelijk in staat zijn het startsein voor het hervormings- De Argentijnse regering, die Zon dag reeds de herovering van Cordo ba op de opstandelingen had bekend gemaakt, heeft vandaag meegedeeld, dat nieuwe aanvallen worden gedaan op de „laatste twee bolwerken van de opstandelingen"in Cordoba en in de vlootbasis Puerto Belgrano. In het communiqué werd de opstand een „volkomen mislukking" genoemd. De opstandelingen meldden even wel in een radio-uitzending uit Cor doba, dat de provincie van deze naam en nog vijf andere provincies zich in hun handen bevinden. Het invloedrijke algemene vakver bond, dat Peron steunt, maakte be kend dat de plaatselijke afdelingen haar leden instructie hebben gege ven om tot actie over te gaan. Welke actie men van plan was, werd er niet bij gezegd. Priesters vrijgelaten uit China Zondag zijn drie Amerikaanse missionarissen uit Communistisch China te Hongkong aangekomen, waardoor het totaal aantal Ameri kanen, dat de laatste dagen door communisten is vrijgelaten tot ze ven is gesteegen. De drie mannen Frederick D. Gordon, Joseph E. Hyde en James Joyce hadden de afgelopen twee jaar huisarrest, op beschuldiging van het beschermen van „contra-revolutionaire elemen ten", het bedrijven van contra-revo lutionaire propaganda en het pogen om inlichtingen omtrent vliegvelden op het Chinese vasteland te verkrij gen. Zij hebben evenwel nooit te recht gestaan. Zij verklaarde tamelijk goed te zijn behandeld, doch zij waren wel sterk vermagerd. Kort na de Amerikanen over schreed een Spaanse priester de grens. Deze geestelijke, pater Luis Bolumburu wiens komst niet was verwacht, was afkomstig uit Shang hai. Hij deelde mee, dat de politie van deze stad op 8 September 24 Chinese R.K. priesters, onder wie 'n bisschop en 200 tot 300 leken heeft aangehouden op beschudiging van contra-revoutionaire activiteit. Van de zeven Chinees priesters in zijn missiehuis waren er vier gevangen genomen. De 65-jarige Italiaanse bisschop Ferroni, die eveneens is vrijgeaten, verkeerde in een toestand van ver warring. Uit zijn omsamenhangende opmerkingen viel op te maken, dat men op de bejaarde priester her senspoeling heeft trachten toe te passen. program in Marokko te geven. Premier Faure voerde Zondag avond laat nog besprekingen met af gevaardigden van verschillende Ma rokkaanse partijen. Ook de houding van sultan Ben Aarafa blijft nog steeds vrij duister. Valse munter van Hitier gevonden Bernhard Krueger, een Duitse SS- expert, die in de oorlog 125 milüoen valse bankbiljetten van 1 pond ter betaling van Duitse spionnen, heeft vervaardigd, is door de politie gevon den- Volgens de politie te Berlijn woont hij in Hannover onder zijn eigen naam. De politie hoopt, dat Krueger haar kan helpen bij de op sporing van personen, die deze bank biljetten nog steeds in circulatie brengen. De biljetten, die op bevel van Hit- Ier werden gemaakt, werden gebruikt om Duitse spionnen in het buiten land te betalen en uiteindelijk met het doel, de bank van Engeland te laten „springen". Het zoeken naar voormalige medewerkers van Krue ger, die men aanvankelijk dood ge waand had, werd dit voorjaar voort gezet, toen een Griekse zakenman enkele valse pondbiljetten bij een West-Berlijnse bank had aangebo den. Cicero, de bekende Duitse spion van Albanese afkomst na de oor log uitgeweken naar Zuid-Amerika die, als kamerdienaar van de toen malige Britse ambassadeur te Anka ra, sir Knutchbull Huguessen, fotoco- pieën wist te maken van uiterst be langrijke geallieerde oorlogsplannen en deze de Duitsers in handen speel de, is eveneens met valse pondbil jetten (300.000 stóks) betaald. De valse munter ij begon in Juni 1942, toen de SS in de Duitse con centratiekampen deskundigen op het gebied van de aanmaak van bankbil jetten opspoorde en ze in het kamp te Sachsenhausen aan het werk zette. Griekenland heeft de Britse voor stellen inzake Cyprus, gedaan op de jongste besprekingen te Londen tus sen vertegenwoordigers van Groot- Brittannië, Griekenland en Turkije, in een aan het Engelse ministerie van buitenlandse zaken gerichte nota verworpen. Het gehele Griekse kabinet heeft zich achter deze verwerping ge plaatst en het heeft tevens de wijze, waarop van Griekse zijde het vraag- stuk-Cyprus is behandeld, goedge keurd. De voorstellen hielden, als destijds gemeld, in het afkondigen van een nieuwe grondwet voor Cyprus, die ju- voorzag in binnenlands zelfbestuur, met afdoende waarborgen voor de Turkse minderheid, en het doen kie zen van een volksvertegenwoordi ging, die een Cyprioot als minister president zou aanwijzen, zulks ech ter onder goedkeuring van de (Britse) gouverneur. Van officiële Britse zijde is ver klaard, dat Engeland zich zal verzet ten tegen bespreking van de kwestie- Cyprus in de algemene vergadering van de V.N. „Het is een zaak die drie oude bondgenoten aangaat en naar onze mening verdient het aanbeve ling de bespreking ervan onder ons te houden", aldus een Britse woord voerder. Op Cyprus doen zich ongeregeld heden voor en Engeland stuurt steeds meer troepen om de orde te hand haven. DULLES SCHRIJFT AAN GRIEKENLAND EN TURKIJE. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles zegt in een boodschap aan de premiers van Grie kenland en Turkije, dat zij hun best moeten doen om de spanning tussen hun beide landen op te heffen in het belang van de Atlantische gemeen schap. „De Grieks-Turkse alliantie is een Bastion van de vrije wereld in een critieke sector. De eenheid van de Navo moet onverwijld worden her steld", aldus de Amerikaanse minis ter. De Sovjet-regering heeft Zondag een amnestie voor Sovjet-burgers, die tijdens de oorlog met de Duitsers sa menwerkten, bekend gemaakt. Hier onder vallen ook degenen die nog in het buitenland zijn. Het besluit is vervat in een decreet van het presi dium van de Opperste Sovjet (parle ment), dat is gepubliceerd in de „Izwestia", het dagblad der regering. Degenen, die tot hoogstens tien jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens „samenwerking met de vij and en andere misdaden", zullen wor den vrijgelaten. De straf van degenen, die tot meer dan tien jaar zijn veroordeeld zal met de helft worden verminderd. Personen, die in het Duitse leger, bij de politie of andere speciale for maties hebben gediend, zullen wor den vrijgelaten, „onafhankelijk van de straftijden". De amnestie is niet van toepassing op personen, die veroordeeld zijn we gens „moord en foltering van Sovjet burgers". De vrijgelatenen zullen geheel in hun rechten worden hersteld. Sovjet-burgers, die in het buiten land zijn, zullen van hun verant woordelijkheid worden ontslagen, „indien zij hun schuld hebben goed gemaakt door latere activiteit ten gunste van hun vaderland of schuld hebben bekend". Sovjet-burgers in het buitenland zullen worden gehol pen bij hun terugkeer naar de Sov jet-Unie en zij zullen eveneens 'aan werk worden geholpen. Van dege nen die bekennen schuldig te zijn aan „ernstige misdaden jegens de Russen geven Porkkala terug aan Finland De Sovjet-Unie heeft besloten de marinebasis te Porkkala, die haar in 1947 door Finland voor vijftig jaar werd verpacht, terug te geven. Rus land geeft zijn verdragsrechten op de basis op, heft deze op en zal zijn strijdkrachten uit Finland terugtrek ken. Dit is aan de thans Moskou bezoe kende Finse premier Kekkonen me degedeeld door de Sovjet-Russische premier, maarschalk Boelganin. Boelganin verklaarde, dat de be slissing was genomen „ter verster king van de tussen beide landen be staande vriendschappelijke betrek- H"gen en de gunstige vooruitzichten toekomstige ontwikkeling", -lganin stelde Kekkonen de g of hij het wenselijk achtte Let in 1948 gesloten Fins-Russische ver drag van vriendschap, samenwerking en wederzijdse hulpverlening te ver lengen. Kekkonen antwoordde, aldus de woordvoerder van het Sovjet-Russi sche ministerie van buitenlandse za ken, die dit meedeelde, even groot gewicht aan dit verdrag te hechten als zijn Sovjet-Russische ambtsge noot. Hij sprak, mede namens het Finse volk, zijn grote vreugde uit over het Russische besluit tot opheffing van de marinebasis in het Finse Porkka la, onder meer zeggend: „Een beter bewijs voor de goede nabuurschappe- lijke betrekkingen tussen onze beide landen zou niet geleverd kunnen zijn". Sovjet-staat" tijdens de oorlog in het buitenland, zal elk vonnis worden teruggebracht tot maximaal vijf jaar ballingschap. Uit het decreet blijkt niet hoeveel burgers bij de amnestie betrokken zijn. In het decreet wordt verklaard, dat het presidium, met het oog op de vor deringen bij de wederopbouw van het land sedert de oorlog en de be ëindiging van de staat van oorlog tus sen de Sovjet-Unie en Duitsland, en geleid door beginselen van mense lijkheid, „het mogelijk acht een am nestie af te kondigen" voor Sovjet burgers, die tijdens die oorlog met de Duitsers hebben samengewerkt. Molotof, de Russische minister van buitenlandse zaken, is Zondag naar New York gevlogen, waar Dinsdag de algemene vergadering van de Ver enigde Naties begint. „Ik heb de indruk, dat de weg van Moskou naar New York beter en gladder is geworden. Ik wil van deze gelegenheid gebruik maken al mijn vrienden in Amerika hartelijk te groeten en de oprechte wens uit te spreken, dat de Russisch-Amerikaan- se betrekkingen zich gunstig zullen ontwikkelen tot welzijn van onze beide landen en van de wereldvre de", verklaarde Molotof tegenover de pers. De spelers van het cabaret met de „KAB-spiegels". In een zaal, die versierd was met toepasselijke leuzen heeft de K.A.B. Zaterdagmiddag in de Leidse Schouwburg het pad geëffend voor de opmars naar de 400.000. De schouwburg puilde uit van welgezinde K.A.B.'ers uit Leiden en omstreken, die na de Zaterdagse plichten vervuld te hebben nog tijd vonden deze K.A.B.-manifqstatie bij te wonen. Zoals wij reeds uitvoerig meldden heeft Leiden de eer gehad de première van een aantal landelijke kaderbijeenkomsten te mogen beleven. Om half vijf spleet het gordijn vaneen en werden de muzikanten en instrumenten onthuld van de geestdriftige harmonie „St. Caecilia" uit Voorburg, die met enige pittige nummertjes de opmars van de K.A.B.-ers scandeerde. De heer Jan Mertens, lid van het verbondsbestuur der K.A.B. blies daar van achter het spreekgestoelte een vurig solo'tje achterheen. Hij deed dit nadat de aanwezigen naar een kort maar krachtig openingswooiv. door de voorzitter van de Diocesane Bond, J. Kortink, geluisterd hadden. drie wimpels uit aan de afdelingen Oud-Ade, Voorhout en Leiden, als onderscheiding voor propaganda-acti- viteit. De Sleutelstad is, wat het aan tal leden betreft in de 2e klasse B aangeland. Hij - Mlderde nog eens de opzet en het taan van de actie „400.000". Pla. jke activiteiten no. dig om sfeer en klimaat te scheppen somde hij op. Hij herinnerde aan de actie van de K.A.B. Eindhoven, die op het sportveld 100.000 sportkranitjes uitreikte en voetbalaanvoerder Van Kemenade liet schrijven: „ik kan voetballen omdat ik vrije tijd heb, ik heb vrije tijd, dank zij mijn vakver eniging". Er is door het kader in deze eerste ronde prachtig werk geleverd. Bij de tweede ronde moeten bergen verzet worden. „Geeft U met alles wat U hebt", afdus Louis Beumer. Het cabaret: „de Kab-Spiegel". Met de spitse tenen van een milde humor, wandelden vervolgens de ca baretiers van de Kab-Spiegel over tal van heilige Roomse huisjes. Een voortreffelijk ensemble. Het spel op teksten van Jan Muller, Jan van Ostade en Rob van der Bos bereikte hoogtepunten bij „Pot voor meneer", Blonde Jopie en Mijnheer de Voor zitter. Naar het einde toe namen de teksten veel in zeggingskracht af. On getwijfeld zullen de spelers zelf ook bij deze première ontdekt hebben, dat men nog voor een logisch aansluiten de, daverende slotscène moet zorg dragen. Met name de politieke hekel- sketch „Samen spelen" vonden wij minder geslaagd. De figuren waren te opgelegd en de vergelijking Ooster huis, Middelhuis heeft al te vaak in de krantenkolommen geparadeerd. Jan Muller komt als leider van dit gezelschap de meeste lof toe, maar niet onvermeld mogen blijven Ciska (Blonde Jopie) Harms, Henny de Klerk, Pierre van Ostade (in wie wij Milde humor in de KAji>-spiegel Jan Mertens ontwikkelde enkele gedachten, die een steun voor de ko mende periode moesten zijn. De ge dachten bevatten méér dan een aan sporing en een reclame voor de actie: zij getuigden van een diepe zin voor het allereerste beginsel van de K.A. B.: het apostolaat des levens. Hij vond in het „geruchtmakend mandement" vele citaten, waarin deze gedachten ankerden. Zoekend in het mandement vond hij ook de opwekking tot uitbreiding der beweging, n.l. daar waar de bisschop pen zo nadrukkelijk de waarde en betekenis van de katholieke sociale organisaties omschrijven. Sprekend over diverse problemen kwam de heer Mertens ook op het ledenverloop in de beweging. Tegen over de winst van 10 leden staat meestal een verlies van 9 stuks. Grote zorg van de bestuurs- en kaderleden wordt vereist om dit verloop te be strijden. De financiën, mutaties, toe zending van vakblad e.d. moeten stipt behandeld worden. Men mag geen leden „laten hangen". In het verder verloop van zijn toe spraak ontwikkelde de heer Mertens een gedachte, waarin hij de K.A.B. drie instituten toeschreef: de school, de centrale van sociale diensten en het vertegenwoordigend lichaam, dat de arbeiders representeert en hun be langen behartigt. Het publiek in de zaal verhief zich vervolgens van de zetels, en wierp zijn mannelijke, veelkoppige stem in de strijdkreet van deze middag. Men zong het strijdlied van de K.A.B.: de gespierde, maar niet overspannen dichtregelen van Bernard Verhoeven, die door wijlen Theo Al Smit voor beeldig op muziek zijn gezet. Louis Beumer, nationale propagan daleider van de K.A.B., reikte hierna Een met lorren beladen bakfiets was er vanmorgen de oorzaak van dat een zware vrachtwagen in volle vaart omsloeg en dwars over de Haag- weg kwam te liggen. De vrachtauto kwam uit de rich ting Den Haag en moest plotseling uitwijken voor de bakfiets, die be stuurd word door de heer W. Mink uit Leiden. De bestuurder van de vrachtauto verloor door de plotselinge manoeuvre de macht over het stuur. De wagen maakte enkele gevaarlijke zwenkingen, sloeg om en sloot de rij weg hermetisch af. Wonder boven wonder waren er op dat ogenblik geen tegenliggers, zodat de bestuurder zonder letsel uit zijn cabine gehaald kon worden. De auto, die met flessen geladen was moest eerst van zijn last ontdaan worden, voordat hij door een kraanwagen weer op de wielen gezet kon worden. Op de foto een overzicht van de ravage met links op de voorgrond de bakfiets die oorzaak van het ongeluk was. één van de medewerkers van het spoorwegcabaret „De Strijkbout" meenden te herkennen), Jan van Ostade (met uitstekende typeringen), Rob v. d. Bas (gevoelige zanger van het levenslied) en de onovertroffen parodist Herbert Joeks. De fragmentarische décors van Harrie Sterk, suggestief en duidelijk en het pianospel van Jan Hombergen dienen ten slotte genoemd te worden. De heer Goldenberg, propaganda leider van de Leidse K.A.B., dankte tenslotte het gezelschap met bloemen in de Leidse kleuren. Een welgeslaagde middag, die de K.A.B.-ers ruim drie en een half uur bezig heeft gehouden. Begrafenis van de heer J. P. A. Castelein Ruim driehonderd personen woon den hedenmorgen de begrafenis bij van de heer J. P. A. Castelein, leraar L. O. aan het R.K. Lyceum Sint Bo- naventura. die Donderdagmorgen op 50-jarige leeftijd overleed. De gezongen H. Mis van Requiem werd in de St. Willibrordkerk te Oegstgeest opgedragen door de rec tor van het Lyceum pater drs. W. Geurts met assisentie van con-rector Geerfcs én kapelaan B. J. M. van Bal- gooy. De ahsoute op het R.K. Kerk hof aan de Zijlpoort werd verricht door kapelaan Van Balgooy. Onder de aanwezigen bevonden zich het bestuur van het R.K. Lyceum, een afvaardiging van het R.K. Lyceum voor meisjes St. Agnes, vertegenwoor digers van het Lager Onderwijs en leraren, oud-leerlingen, leerlingen en sportvrienden van de heer Castelein. Schat van bloemen voor verpleegden De jaarlijkse inzameling van bloe men en fruit, georganiseerd door de Leidse Bond van Volkstuinders j.l. Zaterdag voor de zieken en ouden van dagen is een groot succes ge worden. Een grote transportaüto welwillend voor dit doel door een Leidse firma afgestaan, kon een schat van bloe men bergen. Bij vele zieken en ouden van dagen ondergebracht in de verschillenden rust- en verpleeghuizen in onze stad was vreugde en blijdschap voor deze schenking. Deze schat van bloemen en fruit die door de Volkstuinders zelf waren gekweekt in hun vrije tijd, werd door hen spontaan voor dit mooie doel afgestaan. De ouden van dagen en het bestuur zijn alle gevers en geefster dank ver schuldigd. „Oud-Leiden" ontving zustervereniging Zaterdagmiddag brachten vijftig le den van de Vereniging „Oud-Heem- stede-Bennebroek onder auspiciën van Oud-Leiden een bezoek aan Leiden. Namens het bestuur werd het ge zelschap, dat te ruim 2 uur per bus op het Pieterskerkhof arriveerde, verwelkomd door de secretaris, de heer Hennes. Daarna begaf men zich naar de aloude Universiteit, waar de heer Smit, de Custos van de Acade mie, de deelnemers ontving en rond leidde in dit nationaal en internatio naal zo bekende gebouw. Vervolgens werd onder leiding van de heer Sira de Pieterskerk bezich tigd. Hier was het de bekende orga nist Leo Mens, die namens Oud-Lei den" de gasten op zijn prachtig instru ment een orgelconcert aanbood. In zijn toelichting op de te spelen werken had de heer Mens nog gele genheid een uniek feit in de vader landse muziekgeschiedenis te memo reren en wel het besluit van de vroedschap van Leiden om zijn be kende voorganger Cornelis Schuyt in de gelegenheid te stellen op kosten van de stad een studiereis van 2 jaar naar Italië te ondernemen. Des te verwonderlijker is het aldus Leo Mens dat in Leiden géén straat naar deze organist is genoemd, ter wijl dit wel het geval is in andere steden. Tot slot van deze middag wandelde het gezelschap via enkele markante hofjes naar de Burcht, waar thee werd gedronken. De secretaris van de ontvangende- Vereniging vertelde hier een en an der over dit unieke complex. Daarna begaven de deelnemers zich „naar boven" om met eigen ogen dit bouwwerk te bewonderen en te ge nieten van het fraaie uitzicht, maar niet alvorens de voorzitter van Oud- Heemstede-Bennebroek,, de Vereni ging „Oud-Leiden" hartelijk had be dankt voor de uitstekende organisa tie en de bijzondere interessante mid dag, die men in de Sleutelstad had mogen doorbrengen. Uitgeleide gedaan door de leiders van deze middag, de heren Gillissen en Hennes, vertrok het gezelschap te half zeven in de richting Haarlem.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2