S)e CeidóeSoti/fca/ril: Prins Bernhard door de Paus in particuliere audiëntie ontvangen Opstandelingen in Argentinië zouden zes prov. bezet hebben Vlootbombardement uitgesteld door mist rond Buenos Aires Rusland stelt verdrag voor met een vrij Oost-Duitsland Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 19 SEPTEMBER 1955 46ste JAARGANG No. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 1& ct. p. mjn. Telefoontjes 1.50 VERWARDE TOESTAND Uit de verwarde stroom van berichten, die over de opstand in Argentinië binnenkomt, valt geen duidelijk beeld op te maken van de toestand. De Peronistische radio heeft Zondagavond medegedeeld, dat de situatie in het gehele land weer normaal is, maar de radio van de rebellen in Cordoba - welke stad volgens een mededeling van de regering in Buenos Aires her overd zou zijn zet de uitzendingen ononderbroken voort en meldt steeds nieuwe successen voor de opstandelingen. Volgens officieuse berichten uit Zuid Amerika woedt de opstand in het gehele binnenland en langs de kust. In Buenos Aires, dat bedreigd wordt door een vloot van kruisers en slag schepen, ontvlucht de bevolking de havenwijken. Geruchten veroorzaken daar paniek, maar vooral het ultimatum van de marine aan Peron „Aftre den of de hoofdstad wordt beschoten". Waarnemers menen uit de tegen strijdige berichten te kunnen opmaken, dat zes provincies, alle marine-bases langs het zuidelijke deel van de Argentijnse kust en de stad Bahia Blanca in de provincie Buenos Aires in handen van de rebellen zijn. geen teken van zwakheid was'en dat de Peronistische partij tot het einde toe strijden zbl. De radio-omroep van de regering meldt, dat de operaties tegen de op standige marinebasis van Bahia Blan ca vertraagd worden door vernielin gen die door de opstandelingen zijn aangebracht en door de regen, die de wegen onbegaanbaar maakt. In Mon tevideo is vernomen, dat de belang rijke basis van de luchtmacht „El Plumerillo" overgegaan is naar de op standelingen. Ook de luchtstrijd krachten in de provincie San Luis in West-Argentinië hebben zich bij de opstandelingen aangesloten, aldus dit bericht. Het treinverkeer tussen Chili en de^ Argentijnse provincie Mendoza, die door opstandelingen beheerst zou worden, is verbroken. Ook het lucht verkeer van Chili naar Argentinië is gestaakt. De Argentijnse regering heeft Zon dag censkur ingesteld op uitgaande perstelegrammen. Alleen officiële me dedelingen van de regering mogen worden verzonden. De regeringsradio zond Zondag elk kwartier berichten uit, waarin werd gezegd, dat de „toestand fundamen teel in het voordeel van de regerings troepen is". De radiostations van de opstandelingen melden, dat reeds zes provincies door de opstandelingen worden beheerst. Delen van leger lopen over Het ministerie van buitenlandse za ken te Washington deelde Zondag avond mee, dat het al in vijf en een half uur geen verbinding met de am bassade in Buenos Aires had kunnen krijgen. Radio Montevideo meldt dat een marine-eskader, dat van Montevideo uit zichtbaar was geweest, het anker had gelicht en in de miét was ver dwenen, ogenschijnlijk in de richting van Buenos Aires. Onrust in Buenos Aires. De regeringsradio te Buenos Aires heeft Zondagavond gewaarschuwd, dat de opstandelingen in Bahia Blan ca de pijpleiding voor gas van Como- dovo Rivalavla in Zuid-Argentinië naar de hoofdstad, hebben afgesloten, zodat een tekort aan gas in Buenos Aires zal ontstaan. A.FJ*. tekent hierbij aan, dat de voorraad steenkool voor electrische centrales in de Argentijnse hoofdstad waarschijnlijk voor slechts vijf dagen voldoende is. Het radiostation van de opstandelingen te Cordoba meldde Zondagavond, dat in Buenos Aires kanonschoten zijn gehoord, waaruit opgemaakt zou kunnen worden, dat oók in de hoofdstad eenheden van het leger in opstand zijn gekomen. In de hoofdstad zijn diverse leiders van de Katholieke Actie gearresteerd. Vloot kon niet schieten. De Argentijnse vlootradio heeft Zondagnacht bekendgemaakt dat de vlootartillerie Buenos Aires nog niet heeft kunnen beschieten door het slechte weer, dat op het ogenblik op de Plata-rivier heerst. Ook de vlieg tuigen van de vloot hebben daarom de hoofdstad nog niet kunnen aan vallen. Alle militaire en burgerlijke vlieg velden van Uruguay zijn gesloten, omdat de Argentijnse opstandelingen bekendgemaakt hebben, dat geschoten zal worden op alle vliegtuigen die boven de vloot vliegen. In Montevideo is voorts vernomen, dat in de grensplaats Bella Union, 650 km. ten noorden van Montevideo, te genover de Argentijnse stad Uru guay ana, een groot aantal Argentij nen is geïnterneerd. Het betreft hier militairen en burgers, die de afgelo pen jaren een belangrijke rol hebben gespeeld in de anti-Peronistische be weging. De voorzitter van de opperste raad van de Peronistische partij, Alexandre Leloir, heeft Zondagavond in een ra diorede de Peronisten en hun tegen standers opgeroepen kalm te blijven en „hun gezond verstand" te bewa ren. Geen zwakheid? Hij zei met nadruk, dat zijn oproep Samenstelling vloot De vloot van de opstandelingen die zich voor Buenos Aires bevindt, be staat uit vijf kruisers en een slag schip. Voorts telt het eskader vier fregatten, een groep torpedoboten, enige tankschepen, drie kanonneer boten en een duikboot. De radio van San Martin de Bahia Blanca, die in handen is van de op standelingen, maakt bekend, dat de luchtbasis „Tandil", waar straaljagers van het type „Gloster Meteor" gele gerd zijn, zich bij de opstand heeft aangesloten. Deze basis ligt Op onge veer 400 kilometer van Buenos Aires. In dit gebied heeft ook het 23e regi ment van het leger de partij van de opstandelingen gekozen. In het ge hele gebied van Bahia Blanca is het nu rustig, aldus dit bericht. Zjoekof over het „goede voorbeeld" De Russische minister van defen sie, Zjoekof, heeft Zondag op een re ceptie ter ere van president Paasi- kivi>van Finland tegenover de pers verklaard, dat de Sovjet-Unie moge lijk de basis Porkkala in Finland voor het eind van het jaar zal ontrui men. „Wü hebben besloten, dat de tijd gekomen is om bases in het algemeen te ontruimen. Hoe eerder anderen ons voorbeeld volgen, hoe beter het naar onze mening voor de vrede in het algemeen zal zijn", zei hij. Op de vraag welke bases van an dere landen hij daarbij, op het oog had, zei maarschalk Zjoekof: „Bij voorbeeld de Amerikaanse bases rondom de Sovjet-Unie, de Chinese volksrepubliek en andere volksde mocratieën. Het praten over vrede moet, naar onze mening, met daden worden versterkt". Wedstrijd met het kapitalisme Rusland heeft Oost-Duitsland Za terdag een verdrag aangeboden op basis waarvan dat land „volledige vrijheid" zal hebben in zijn betrek kingen met West-Duitsland en in alle buitenlandse en binnenlandse aange legenheden. Het voorstel werd gedaan door premier maarschalk Boelganin gedu rende zijn besprekingen met de Oost- Duitse premier, Otto Grotewohl. Maarschalk Boelganin zeide in een redevoering aan het begin van de Russisch-Oostduitse besprekingen dat beide partijen van gedachten moeten wisselen over het sluiten van een nieuw verdrag tussen de Sow jet-Unie en Oost-Duitsland. In het verdrag zou moeten worden vastgelegd dat de Duitse democra tische republiek „vrij is in beslisin gen met betrekking tot haar binnen landse politiek, met inbegrip van de onderlinge betrekkingen met de Duitse Federale republiek". De pre mier voegde hieraan toe: „Ik ben van mening dat we hier van gedachten moeten wisselen over de kwestie van het sluiten van een verdrag aangaan de de besprekingen tussen de Sow- jet-Unie en de Duitse democratische republiek en overeen moeten komen de tekst van zulk een verdrag voor te bereiden". Gedurende de ontvangst op het Kremlin verklaarde de eerste secreta ris van de Russische communistische partij, Nikita Chroesjtsjef, dat „ieder een die onze glimlach abusievelijk opvat als een terugtrekken van de politiek van Marx en Lenin" een fout begaat. Chroesjtsjef verzekerde dat het so cialisme in een strijd met het kapi talisme als overwinnaar uit de bus zou komen. Tot de aanwezige niet- communistische diplomaten en cor respondenten, zei hij: „Als u denkt, dat uw kapitalistische systeem in staat is iets te verrichten, laat ons dan een wedstrijd aangaan. We zul len het u laten zien". Nieuwste statiefoto van 't Vorstelijk Paar Dit is de nieuwste statiefoto van het Nederlands Koninklijk Paar, welke, mede met het oog op het komende bezoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlandsen aan de West, is gemaakt. FOTO M. C. MEIJBOOM. Prins Bernhard is Zaterdagmorgen om half tien door de H. Vader in diens zomerresidentie te Castelgan- dolfo in particuliere audiëntie ontvan gen! De Prins werd vergezeld door zijn moeder Prinses Armgard van Lippe Biesterfeld, door mgr. dr. Jos. Damen, raadsheer van de Ned. Le gatie bij de H. Stoel en rector van het Ned. College te Rome, de kanse lier van het Ned, Gezantschap bij de H. Stoel, mej. E. van Alphen, en en kele leden van zijn gevolg. Het gezelschap begaf zich in drie auto's vanuit hotel Excelsior te Ro ane, waar de Prins logeert, naar Gas- telgandolfo. Bij zijn aankomst in het pauselijk paleis werd de Prins ontvangen door enkele geheime kamerheren met de- .gen en kap en een aantal prelaten j van het pauselijk hof, terwijl deta- i chementen van de pauselijke nobel- garde en van de Zwitserse garde mi- litaire eerbewijzen brachten. Door de pauselijke maior domus, mgr. j Pasquale Toraldo, werd de Prins I het particuliere studeervertrek van Zijne Heiligheid binnengeleid, waar de H. Vader zich gedurende een half •uur op zeer hartelijke wijze met de Prins heeft onderhouden. De Paus informeerde belangstellend naar de gezondheid van Hare Majesteit en verzocht de Prins aan de Koningin en aan het gehele Nederlandse volk zijn beste wensen over te willen brengen. Belangstelling. Vrezend te veel van de kostbare tijd van de H. Vader in beslag te ne- imen, trachtte de Prins de audiëntie te .bekorten, doch de H. Vader ging voort met te informeren naar de gang van zaken op het congres van de Europees-Amerikaanse associatie, waarvoor de Prins naar Rome is ge komen. Voorts stelde de Paus tal van vragen met betrekking tot de veel zijdige activiteiten van de Prins op internationaal gebied. Nadat vervolgens Prinses Arm gard bij de H. Vader was binnenge leid en de H. Vader zich gedurende ongeveer 10 minuten met haar had onderhouden, werden de leden van het gevolg van Prins Bernhard, on der wie diens secretaris, dr. F. A. de Graaff en luitenant kolonel G. Sonderman van de koninklijke Luchtmacht aan Zijne Heiligheid voorgesteld. De Prins, in rok met de versierse len van het grootkruis van de Ne derlandse Leeuw, was zichtbaar on der de indruk van de audiëntie en de persoonlijkheid van de H. Vader. Naar het Vaticaan. Zaterdagavond heeft Prins Bern hard op zijn verzoek kennis gemaakt met enige autoriteiten van het Va ticaan. Dit verzoek had hij kenbaar gemaakt aan mgr. dr. Jos Damen, rector van het Nederlands College te Rome, toen deze te Rome terug keerde van da begrafenis van Kar dinaal De Jong. Derhalve begaf Prins Bernhard zich Zaterdaagvond naar het Neder lands College, waar hij begeleid door mgx. Damen kennis maakte anet kardinaal Tisserant, deken van het college van kardinalen, en ver volgens met mgr. Samore, secretaris van de H. Congergatie voor buiten gewone kerkelijke zaken, met mgr. Sigismondis, secretaris van de H. Congregatie de Propaganda Fide, mgr. Roberti, secretaris van de H. Congregatie van het Concilie, met mgr. dr. Jlac. Bruning, archivaris van de H. Congregatie voor de Oos terse Kerken en met de hoogeerw. pater Van Gestel, assistent voor Ne derland van de generaal der paters Jezuieten. Prins Bernhard heeft zich daarna nog geruime tijd met de overige aanwezigen onderhouden, vooral met enige functionnarissen van de pauselijke staatssecretaris en met de commandant en opperofficie- ren van de edel- en de Zwitserse garde. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft, op zijn verzoek, om ge zondheidsredenen, eervol ontslag verleend aan de hoogeerw. heer D. Bont, als deken van het dekenaat Zoe- terwoude en als pastoor van de pa rochie van de H. Joan Onthoofding te Zoeterwoude. Tot deken en pastoor aldaar is benoemd, de zeereeerw. heer P. J. A. Juffermans; tot pastoor te Rotterdam (H. Nicolaas) C. Bakker, die kapelaan was te 's Gravenhage (H. Jeroen). Tevens is op zijn verzoek, om ge zondheidsredenen, eervol ontslag ver leend aan de zeereerw. heer J. B. van der Linden, als deken van het deke naat Schagen en als pastoor van de parochie van de H.H. Petrus en Pau. lus te den Helder. Tot deken van het dekenaat Schagen en tot pastoor van de parochie van de H.H. Petrus en Paulus te den Helder, G. P. Bakker; tot pastoor te Koog aan de Zaan, A. J. M. Kat, die kapelaan was te Am sterdam (H. Agnes). Op zijn verzoek is, om gezondheids redenen eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer Chr. W. van Mierlo; benoemd tot pastoor te Heemstede (H. Bavo), C. Pouw; tot pastoor te Wijk aan Zee, J. B. van der Linden, die deken was van het dekenaat Schagen en pastoor van de par. van de H.H. Petrus en Paulus te den Helder. Ook is óp zijn verzoek, om gezond heidsredenen, eervol ontslag verleend aan S. A. J. Willemsen; benoemd tot pastoor te Amsterdam (H. Ger. Ma- jella), A. Th. Brouwers; tot pastoor te Zwijndrecht B. G. Henning. Tot rector van „Maris-Stella" te Scheve- ningen P. J. van Stralen, die directeur blijft van het Dioc. Missie Bureau. Tenslotte is om gezondheidsrede nen eervol ontslag verleend aan C. de Koster. Benoemd tot pastoor te 't Zand, J. C. M. Velzeboer ;te Tholen, F. M. H. J. Eppings, die kapelaan was te Amsterdam (H.H. Mart. van Gor- cum). HOE wordt het weer? S (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond). NAZOMER WEER. Weinig bewolking, droog weer. J Overwegend zwakke wind uit zuidelijke richtingen Koude nacht met hier en daar mist, morgen- middag iets hogere temperaturen dan vandaag. 20 Sept. zon op 6.23, onder 18.48; maan op 11.28, onder 20.02. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer max. temp. STOCKHOLM onbewolkt 17 C. OSLO onbewolkt 16 KOPENHAGEN half bewolkt 15 AMSTERDAM onbewolkt 18 LONDEN nevel 19 LUXEMBURG zwaar bewolkt 16 PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA mist mist 23 onbewolkt 21 onbewolkt 23 nevel 19 geheel bewolkt 22 half bewolkt 17 .mist 19 onbewolkt 17 zwaar bewolkt 19 nevel 21 onbewolkt 25 onbewolkt 24 half bewolkt 27 Korreltje Eigen ervaring is een dure leer meesteres; de ervaringen van ande ren kunt u goedkoper krijgen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1